Jak správně vrtat do obkladu, kachliček a dlažby a nezničit je

Georgina Babinová Téma
23. října 2022 0

Takže jste dokončili obkládání koupelny a vše vypadá úžasně – gratulujeme! Nyní však přichází noční můra potenciálního zničení vaší práce práce vrtáním dlaždic pro instalaci koupelnových doplňků, polic nebo jiného příslušenství. Téměř vše, co se montuje na zeď – od instalace držáku pro role toaletního papíru a mýdlové misky až po novou lékárničku – bude vyžadovat vrtání do obkladu.

Vrtání do obkladu je přesně tak složité, jak se na první pohled i zdá, protože je extrémně pevný a má malou pevnost v tahu, díky čemuž je náchylný k prasknutí – pokud si nedáte pozor. Jedno uklouznutí, nebo nemotorný pohyb a skončíte s prasklým, ošklivě vypadajícím obkladem. Naštěstí obklad lze provrtat i bez nežádoucího poškození. V našem článku vám představíme, jaká metoda je pro vrtání keramických i porcelánových dlaždic nejlepší a jaké vybavení k tomu budete potřebovat.

Pokud jde o vrtání do obkladu vhodné nářadí je nezbytné

Ukázat více

 

Vrtání do obkladu krok za krokem

Než naberete odvahu a začnete prorážet hladký povrch, ujistěte se, že víte, jak provrtat dlaždice. Může se to zdát jako docela jednoduché zadání, zvláště pokud jste kutil, který není velmi obeznámen s různými typy dlaždic a jejich vlastnostmi. Ale i sebemenší chyba může zničit dlaždici. Máme pro vás pár tipů, které vás naučí jak provrtat dlaždici, aniž byste ji zlomili. Mějte však na paměti, že tyto kroky nezaručí, že dlaždice nepraskne. Tuto možnost však výrazně sníží. Zde je návod k vrtání do obkladu.

Vrtání do obkladu

Jeden nesprávný pohyb a vaše práce může vyjít nazmar

 

Krok 1. – Poznejte své obklady

Jedna z prvních věcí, kterým musíte věnovat pozornost, chcete-li se naučit vrtat do obkladu, je typ obkladu, se kterým pracujete. Znáte-li vlastnosti materiálu, který se pokoušíte provrtat, pak budete lépe rozumět komplexnosti úkolu.
Porcelánové dlaždice je například obtížnější prorazit než keramické dlaždice, protože jsou velmi husté. Výsledkem je, že vrtání přes porcelánové dlaždice bude vyžadovat více práce a přípravy než vrtání přes jiné typy dlaždic. Budete také potřebovat speciální vrták do obkladu, který dokáže proniknout do tvrdého povrchu porcelánových dlaždic. Totéž platí pro vrtání do kamenných obkladů. Keramické dlaždice lze vrtat karbidovým vrtákem, zatímco sklo a porcelán vyžadují vrták s diamantovým hrotem.
Když už víte, proti čemu stojíte, podívejme se na nástroje, které budete potřebovat k vrtání do kachliček.

 

Krok 2. – Ujistěte se, že máte správný vrták

Bez ohledu na materiál, který se pokoušíte provrtat, nikdy nepoužívejte starý a opotřebovaný vrták na dlaždice. Nejenže není tak účinný jako nový, ale pravděpodobnost poškození povrchu dlaždice se dramaticky zvyšuje, pokud vrták nefunguje při optimální kapacitě.

K tomuto úkolu také nepoužívejte běžné vrtáky – nejsou dostatečně pevné, aby pronikly tvrdým povrchem dlaždice. Namísto toho hledejte vrtáky s diamantovým hrotem nebo vrtáky do zdiva s karbidovým hrotem. První možnost, i když je o něco dražší, je mimořádně houževnatá a dokáže prorazit i ty nejtvrdší povrchy dlaždic, jako je například porcelán. Navíc se nepřehřeje tak snadno jako vrták do zdiva.

Na druhé straně vrtáky do zdiva s karbidovými hroty jsou pravděpodobně nejběžnějším typem vrtáků pro vrtání přes dlaždice. I když tento typ vrtáků zvládne práci na glazovaných dlaždicích a kamenině, nedoporučuje se pro práci s porcelánovou kameninou. Na porcelánovou kameninu a tvrdší materiály budete potřebovat odolné diamantové vrtáky.

Tip: Před vrtáním do dlaždic je také rozumné investovat do nějakých bezpečnostních brýlí a protiprachové masky, neboť v závislosti na hustotě vrtaného materiálu může být do vzduchu vyvrženo velké množství nečistot. Ochranné rukavice s latexovým úchopem jsou také užitečné.

💡 TIP na produkt - MAR-POL M22766 Diamantový vykružovák 35mm M14 RAPID
MAR-POL M22766 Diamantový vykružovák 35mm M14 RAPID

Diamantové nástroje jsou dražší, ale obstojí i v nejnáročnějších podmínkách vrtání i do těch nejtvrdších povrchů dlaždic.

490 Kč
MAR-POL M22766 Diamantový vykružovák 35mm M14 RAPID v eshopu Heureka.cz

💡 TIP č.1: srovnání cen ve všech dostupných eshopech💡 TIP č.2: možnost bezpečného nákupu "oranžovým tlačítkem"

 

Krok 3. – Dvakrát měř a jednou… označ

Pokud jste se někdy pokoušeli vyvrtat díru přes dlaždice, pravděpodobně víte, že vrtáky mají tendenci klouzat po povrchu, což ztěžuje jejich udržení na místě. Je to velký problém. Jeden špatný pohyb a obklad poškrábete nebo, co je ještě horší, zlomíte.

Když začínáte, je obtížné udržet vrták pevně na povrchu. Potřebujete, aby se chytil do dlaždice a neklouzal po povrchu. Jednoduchý trik, který můžete použít k vytvoření určitého napětí, je použít maskovací pásku na oblast, kde chcete vyvrtat otvor. Změřte oblast, označte ji X a umístěte maskovací pásku. Po umístění maskovací pásky to znovu změřte, abyste se ujistili, že jste se nezmýlili. Takto získáte dostatečnou povrchovou trakci pro uchopení vrtáku, když začnete vrtat.
Pokud potřebujete vyvrtat více než jednu díru a nechcete tento proces opakovat znovu a znovu, můžete si vytvořit šablonu z bloku dřeva. Vyřízněte do dřeva otvor a ujistěte se, že má stejnou velikost jako vrták, který budete používat. Umístěte jej nad vyvrtaný otvor a pevně jej držte volnou rukou.

Pro zvýšení přesnosti při vrtání přes dlaždice lze použít také speciální příslušenství zvané vrtací vodítka. Vyrábějí je různí výrobci obkládaček a obvykle se dodávají ve formě plastového pouzdra, které je připevněno k obkladačce a poté provrtáno (v podstatě stejným způsobem jako u metody dřevěných bloků popsané výše).

Jiné typy zahrnují ocelovou desku s vodicími otvory, která je připevněna k povrchu, který se má vrtat, pomocí přísavky, což umožňuje přesné vrtání horizontálních i vertikálních otvorů specifických průměrů. I když tento typ příslušenství může vyžadovat malý peněžní výdaj, lze jej použít znovu a znovu a proto je dobrou investicí, pokud jste nadšený kutil.

Vrtání do obkladu

Maskovací páska udrží vrták na místě

 

Krok 4. – Začněte vrtat

A tady začíná zábava. Toto je část, kde se skutečně naučíte vrtat přes obklady. Když je povrch označen nebo máte dřevěnou šablonu na místě, je čas začít vrtat.

Problém s dlaždicemi (i když si nejsme jisti, jestli to můžeme nazvat problémem) je, že jsou navrženy tak, aby odolaly velkému zatížení, což je činí odolnými vůči vrtání. Budete-li s tímto procesem spěchat, můžete si pokazit veškerou dosavadní tvrdou práci.
Jednou z nejdůležitějších věcí, které musíte mít na paměti, je, že vrtání do kachliček je úkol, který vyžaduje spoustu trpělivosti. Začněte vrtat při nízké rychlosti a pomalu. Nespěchejte – může chvíli trvat, než proniknete do tvrdého glazovaného povrchu. Neudělejte tu chybu, že uvěříte, že jet plnou rychlostí je efektivnější. Ve skutečnosti vše jen přehřejete a vytvoříte vibrace, které by mohly poškodit povrch. Aplikujte stálý tlak, ale ne příliš velký. V opačném případě obklad namísto vrtání prorazíte, což může mít za následek praskliny. Když proniknete do počáteční vrstvy, můžete postupně zvyšovat rychlost a tlak podle potřeby (i když ne příliš!), abyste provrtali dlaždici až ke stěně.

Když se dostanete přes dlaždici a narazíte na povrch stěny, vrtejte pomalu a stabilně, abyste stěnu neroztrhli, protože to může znamenat, že nástěnná kotva nebo hmoždinka nebudou správně držet.

 

Krok 5. – Nezapomínejte vrták chladit

Jedním z tajemství vrtání do obkladu je udržet vše v chladu. K ochlazení vrtáku a zabránění jeho přehřátí použijte malou vlhkou houbu. Můžete čas od času zastavit a nastříkat na něj i trochu vody. Případně můžete i během používání pod vrtákem držet mokrou houbu – nejenže tím zabráníte přehřátí vrtáku, ale zachytíte i prach a nečistoty vznikající při vrtání. Pokud však použijete některou z těchto metod, buďte mimořádně opatrní, abyste motorizovanou část vrtačky nevystavili vodě.

Poznámka: na rozdíl od karbidových vrtáků, které se zastaví hned, jak se přehřejí a je třeba je neustále udržovat v chladu, diamantové vrtáky nejsou tak náročné na údržbu. Budou pokračovat v práci, i když se zahřejí. Chcete-li však životnost svých nástrojů prodloužit, musíte vrtat pomalu, nevyvíjet příliš velký tlak a vrtačku lubrikovat studenou vodou.

Vrtání do obkladu a chlazení vodou

Základem vrtání do obkladu je udržovat nástroje chladné

 

Krok 6. – Změňte vrták tak, aby vyhovoval podkladu, ke kterému jsou dlaždice připevněny

Provrtali jste dlaždici a narazili na povrch stěny, aniž byste způsobili jakékoli poškození. Nyní si můžete vydechnout. Už jste skoro tam; vše, co musíte udělat, je provrtat zeď a namontovat doplňky.
Pokračujte ve vrtání pomalu, abyste předešli nárazu do povrchu stěny. Pokud se stěna roztrhne, kotva nebude správně držet. Můžete změnit vrták, pokud máte pocit, že ten, který používáte, není tak účinný. Tajemstvím je však udržet vrtačku pomalou a stabilní a budete umět vyvrtat díru i s vrtákem na dlaždice.

Je však možné také změnit vrták tak, aby vyhovoval materiálu, ke kterému jsou obklady připevněny. Takže pokud se jedná o beton/kámen, použijte vhodný vrták do zdiva, zatímco dřevovláknitá deska nebo dřevo budou vyžadovat vrtáky do dřeva. Cementové podkladové desky používané za dlaždicemi ve vlhkých prostorách, jako jsou sprchy a vlhké místnosti, lze provrtat pomocí standardního vrtáku nebo dokonce toho, který jste použili pro vrtání obkladu.

Je velmi nepravděpodobné, že by kachličky byly instalovány na povrch kovu nebo slitin, ale za podkladem mohou být nějaké kovové vzpěry nebo podpěry – pokud do nich potřebujete vrtat, pak by k tomu měl stačit standardní vrták z rychlořezné oceli (HSS). Pro pevnější kovy, jako je nerezavějící ocel nebo litina, je vhodné zvolit vrták z černého oxidu nebo kobaltové oceli.

 

Krok 7. – Opřete se a relaxujte – právě jste zvládli vrtání do obkladu

Udělejte krok zpět a obdivujte výsledek. Můžete se dokonce poplácat po rameni. Zvládli jste to úžasně! Nyní jste připraveni řešit další projekt od začátku do konce s větší jistotou.

 

Klíčové momenty ve zkratce

Existuje několik hlavních kroků, které byste si měli pamatovat. V první řadě musíte mít správný nástroj. Bez vhodného vrtáku pro danou práci se výrazně zvyšuje šance na neúspěch. Za druhé, musíte být trpěliví. Vrtání otvorů do dlaždic nejsou závody. Musíte si dát čas a vrtat pomalu a stabilně. Také nezapomeňte vše udržovat v chladu. Přehřívání je jedním z hlavních faktorů, které způsobují praskání obkladů.
A v neposlední řadě je třeba být vytrvalý. S praxí bude tento úkol už jen jednodušší a vrtání do obkladu už nebude něco, z čehož vám klesne srdce do žaludku.

💡 Tip na článek

Vrtačka Narex EVP 13 H-2CA (T-Loc) (65403764)

Adekvátní vrták není jediný nástroj, který při vrtání do obkladu budete potřebovat. Nezbytná je také kvalitní vrtačka. Pokud ji nemáte a nemáte ani přátele, od kterých byste si ji mohli půjčit, nechte si při výběru poradit našimi články

 

Zdroje informací:


Jak se vám líbil tenhle článek?
4.5/5 - (13 votes)
Autor článku
Georgina Babinová

Redaktorka magazínu Cestakbydleni.cz. Rada cestuji, mám ráda lidi a život, který bychom si už bez různých pomocníků do kuchyně nebo domácnosti ani neuměli představit. Někdy se však ztrácíme v bludišti nesčetných možností, které nám moderní technologie nabízejí. Hodně času také věnuji poznávání rostlin, květin a pestré zahrady. Doufám, že i mé články vám trochu pomohou v orientaci a také díky nim se rozhodnete vždy správně.

Komentáře
Zatím se zde nenachází žádný komentář.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *