Stropní světla, a vůbec osvětlení jako takové, jsou nezbytností v současném, moderním domě. Stali se něčím, co považujeme za samozřejmost a bez nich bychom byli úplně, ale úplně ztraceni. Je to druh osvětlení, který je nesmírně důležitý nejen kvůli světlu, které produkuje, ale také pro brilantní styl a vzhled, který stropní svítidla přinášejí do celého domu. Nejtěžší úkol při hledání nových stropních svítidel je najít ty správné konkrétní pro váš domov. Naše příručka vám poskytne všechny rady, tipy a informace, které budete potřebovat k tomu, abyste si při hledání stropního osvětlení učinili perfektní rozhodnutí.
Typy stropních světel
První věc, kterou je třeba zvážit při koupi nového osvětlení do vaší domácnosti, je „jaký typ bude pro můj domov nejvhodnější?“ Když máte v tomto jasno, zúžíte možnosti a rozhodování bude mnohem snazší. Existují 3 hlavní typy stropních světel, z nichž každý nabízí svůj vlastní unikátní přínos do vašeho interiéru. V závislosti na vašich svítidlech můžete vytvořit elegantní atmosféru, rustikální, moderní nebo i jiný typ promyšleně navržených prostorů vaší domácnosti. Tři hlavní kategorie stropních světel jsou:
- stropní (přisazené)
- semi-stropní
- směrové /bodové
Ve srovnání s jinými svítidly, jako jsou stolní lampy a závěsná svítidla, jsou stropní světla mnohem nenápadnější a zabírají méně místa v každé jednotlivé místnosti. Je důležité, abyste pečlivě zvážili všechny možnosti, neboť máte na výběr z obrovské škály svítidel a každé z nich může změnit celkovou estetiku vašeho domova různými způsoby. Hlavní faktory, které je třeba zvážit, jsou možnosti instalace světla, styl a materiál.
1. Stropní světla – přisazená
Přisazená stropní svítidla jsou instalována přímo na strop a nenechávají žádný odstup mezi světlem a povrchem stropu. Tento typ osvětlení je ideální pro místnosti s nízkými stropy a menší místnosti. Můžete je instalovat do ložnice, koupelny, chodby nebo do kuchyně.
💡 Při výběru přisazeného stropního svítidla se můžete inspirovat i těmito modely:
2. Semi – stropní světla
Semi-stropní světla jsou ideální pro místnosti s vyššími stropy. Tento typ světla poněkud klesá od stropu a ponechává určitý prostor mezi stropem a svítidlem. Taková světla jsou vhodná do obývacího pokoje, salonu, jídelny kuchyně i ložnice. Nepleťte se. Semi – stropní světlo není závěsné světlo. Závěsné osvětlení visí výrazně níže od stropu.
💡 Při výběru přisazeného stropního svítidla se můžete inspirovat i těmito modely:
3. Směrová/bodová stropní světla
Směrové osvětlení a bodová světla jsou velmi podobné standardním stropním svítidlům a mohou být instalovány na stropě v různých oblastech. Na rozdíl od přisazených a semi-stropních lamp, tento typ osvětlení směřuje přímo na konkrétní místo a osvítí určitou oblast.
💡 Tip na stropní bodová svítidla:
Styl stropních světel
Vašim dalším rozhodnutím při výběru stropního světla bude jeho styl. Hlavní možnosti jsou styl tradiční, transicionální, moderní a vintage.
Tradiční
Tradiční stropní osvětlení funguje dokonale, chcete-li navodit starosvětský pocit a design. Tato stropní světla jsou často k dispozici v mosazných, železných nebo bronzových barevných odstínech. Tradiční svítidla mají jednoduchý vzhled, který může dobře spolupracovat s řadou designů a zařízení místností. Tradiční osvětlení je podobné transicionálnímu osvětlení, ale transicionální světla nabízejí více moderního pocitu a designu, který je o něco flexibilnější než tradiční osvětlení.
Transicionální
Stropní světla v transicionálním stylu jsou navržena tak, aby zahrnovala prvky z tradičních i současných designů. V této kategorii je opravdu mnoho možností k výběru. Většina těchto světel má tvar mísy, která je vyrobena z plastu nebo skla. Mnohé z nich mají železné nebo bronzové detaily, zatímco některé mají modernější niklové nebo nerezové prvky.
Moderní
Moderní stropní svítidla jsou elegantní a mají jednoduché konstrukční prvky, díky kterým jsou ideální pro moderní design interiéru. Jsou často považovány za minimalistické, ale mohou fungovat jako skvělý a stylový akcent v místnosti.
Vintage
Tato světla jsou živější, mají různé specifické prvky a jsou vytvořena pro použití v jedinečně zařízených prostorách. Mohou kolidovat s interiérem, který je příliš základní a budou pravděpodobně „vyčuhovat z řady” pokud nejsou pečlivě zvoleny.
Materiál stropních světel
Následující úvahou bude typ materiálu vašich stropních světel. Základ, stínítko a další prvky mohou být všechny z rozdílných materiálů. Může to být chrom, nerezavějící ocel, plast, křišťál i dřevo. Také v povrchové úpravě světel se mohou vracet tyto materiály v odstínech barev.
Měď
Měď je velmi běžný materiál, který se používá často pro stropní svítidla. Patří sem i slitiny mědi, včetně mosazi a bronzu. Měď se často používá jako finiš – povrchová úprava stropních světel. Používá se hlavně pro světla v tradičním a transicionálním stylu, ale lze jej nalézt i jinde. Měděné a bronzové tóny mohou dobře spolupracovat se spoustou designů.
Chrom
Chrom je také běžný v designu stropních světel a pomáhá vytvářet moderní vzhled se sofistikovaným finišem. Pomáhá tvořit kreativní a stylové prostory s moderním fílinkem.
Nerezová ocel
Nerezová ocel je oblíbeným materiálem moderních a transicionálních světel a pomáhá vytvořit elegantní design, který je jednoduchý a minimalistický. Je často doprovázena skleněnými kopulemi a funguje jako vynikající a masivní rám svítidla. Nerezová ocel může být vynikající volbou pro použití v moderním interiéru, nabízí skvělý a rafinovaný vzhled.
Plast
Plastová stropní světla vytváří jednoduchý, ale moderní vzhled. Plastová svítidla jsou často bílé barvy, ale existují i jiné možnosti, aby zapadly do jakéhokoli interiéru. Plast může vypadat stejně skvěle jako jiné typy materiálů, ale má tu výhodu, že je levnější. Plast je poměrně robustní, a může být skvělou když hledáte materiál, který je poměrně odolný a ne příliš drahý.
Křišťál
Pro více formální prostory je křišťál dokonalou volbou, vytváří design který křičí elegancí a sofistikovaností. Tato svítidla jsou vhodná pro jídelnu, foyer nebo jiné reprezentativní prostory. Křišťál je velmi podobný sklu, ale je mnohem rafinovanější a má mnohem výraznější design než většina skleněných materiálů.
Dřevo
Dřevěné tóny a různé dřevěné prvky se často používají také při vývoji stropních světel a podtrhnou rustikální vzhled prostor. Dřevo dokáže vytvořit jedinečnou a útulnou estetiku.
Stínítka
Stropní svítidla mají obvykle tvrdé nebo popřípadě měkké stínítko, které pomáhá rozptylovat světlo. Směrová bodová stropní světla zase budou mít stínítko z čirého skla nebo plastu, které světlo nerozptyluje, ale zaměří se na určitou oblast a produkuje množství jasu. Mnohá stropní svítidla mají skleněné stínítko, které v různých variantách dokáže ovlivnit světlo a prostor různými způsoby. Stínítka mohou být vyrobena i z plastu nebo lnu.
Povrchová úprava
Stropní světla jsou k dispozici v mnoha různých povrchových úpravách, není problém najít takové, které budou kompatibilní s dekorem vašeho domova. V ideálním případě byste měli přizpůsobit světla k ostatním prvkům prostoru. Kliky dveří a skříněk z leštěného niklu by měly být doplněny svítidly rovněž z broušeného niklu. Vyberte si svítidla s komplementárním finišem ke stávajícím položkám vašeho interiéru.
Další důležité faktory výběru
Existují i jiné aspekty, které je třeba zvážit při výběru stropního svítidla. Tím, že je všechny zvážíte, s větší pravděpodobností vyberete světlo, které bude odpovídat požadavkům vašim a vašeho domova. Které jsou tedy ty další aspekty? Náklady, rozměr, klíčové vlastnosti, bezpečnost, typ žárovek a počet žárovek.
Náklady
Cena stropních světel se liší v závislosti na materiálu, pro který se rozhodnete. Kovové, křišťálové a skleněné materiály mohou být dražší. Plast a textil mohou být mnohem levnější a cenově dostupnější v porovnání s jinými materiály. Škála cen je obrovská. Ceny mohou začínat již kolem 240 Kč za základní modely a mohou jít až do statisíců za extravagantní designové kousky.
Rozměry
V závislosti na výšce stropu se rozhodněte mezi přisazeným stropním světlem nebo semi-stropním. Je důležité vzít v úvahu výšku a profil stropního svítidla. Rozměr se vztahuje i na to, jak daleko je svítidlo vzdáleno od stropu. Některá světla jsou užší, zatímco jiná jsou širší. Toto musíte vzít v úvahu při určování, jak bude dané světlo fungovat s rozměry vašeho prostoru. Přisazená světla jsou ideální pro nižší stropy – kolem 240 – 260 cm. Semi-stropní svítidla využijete při výšce stropu mezi 260 – 300 cm.
Bezpečnost
Přečtěte si návod k použití od výrobce, abyste byli seznámeni se všemi upozorněními a bezpečnostními informacemi. V případě pochybností svěřte instalaci světel kvalifikovanému elektrikáři. Před instalací si objasněte i požadavky na voltáž. Tak jako u všech výrobků vyžadujících elektrickou energii, i zde hrozí nebezpečí úrazu elektrickým proudem nebo požáru, proto při manipulaci s těmito svítidly buďte vždy opatrní. Použití správné velikosti stropního svítidla pro vaše prostory může také zabránit ohrožení, protože nízko umístěná světla se mohou stát nebezpečnými.
Typ žárovek
Výběr správné žárovky může mít také vliv na atmosféru místnosti a různé žárovky fungují odlišně pro různé místnosti. Teplá bílá barva je ideální pro obývací pokoje a ložnice. Jasná studená bílá barva funguje skvěle pro kuchyně a pracovní prostory. Výběr správných žárovek má vliv na spotřebu energie a existuje mnoho energeticky efektivních možností, které vám pomohou ušetřit energii a peníze. Stropní světla jsou vhodná pro použití běžných žárovek, kompaktních zářivek (CFL), LED diod i halogenových žárovek.
- klasické wolframové žárovky – tradiční žárovky, které poskytují teplé světlo, ale staly se méně používanými, protože svět se obrací k energeticky účinným alternativám
- kompaktní zářivky (CFL) – jedná se o energeticky úsporné žárovky, které spotřebují mnohem méně energie než tradiční žárovky. Často mají chladný tón, ale lze je nalézt s různými úrovněmi jasu a teploty. Tyto žárovky vyžadují bezpečnostní opatření, protože obsahují rtuť
- LED diody – podobně jako CFL jsou LED světla energeticky velmi účinná. Mají životnost třikrát delší než CFL a šetří peníze. Mnohé LED diody jsou ostré a jasné, ale některé novější LED mají teplejší tón.
- halogenové žárovky – jsou ideální pro osvětlení pracovních ploch, neboť vydávají jasné světlo. Halogeny jsou sice energeticky účinné, ale ne v rozsahu LED nebo CFL.
Počet žárovek
Budete potřebovat vědět i to, kolik žárovek má konkrétně vámi vybrané stropní světlo. Některé mají jen jednu žárovku, zatímco jiné jich budou mít několik. Více žárovek znamená více světla, zatímco jedna žárovka může být energeticky efektivnější. Výběr mezi jednou nebo více žárovkami může mít vliv také na vzhled a atmosféru místnosti.
Při výběru stropního osvětlení existuje mnoho faktorů, které musíte vzít v úvahu, a ze kterých jsme mnohé probrali v tomto článku. Ale… Nejdůležitějším faktorem je ale to, co chcete VY. Nejlepší stropní svítidla pro vás jsou ta, která vás baví mít ve vaší domácnosti a která poskytují osvětlení, ve kterém se cítíte komfortně. Pokud najdete světlo, které to dokáže, máte vyhráno!
Použité zdroje:
Článek je zařazený do kategorie: Osvětlení stropu, Stropní světla - světla na strop
Mohlo by vás zajímat
- Svítidla do jídelny - 11 tipů, které vám pomůžou při výběru
- Lampy do dětského pokoje - vyberáme nejvhodnější typy svítidel pro děti
- Vhodný lustr do kuchyně a do jídelny - jak si ho vybrat a kde umístit
- Světla do kuchyně - tipy a doporučení jak naplánovat design kuchyňského osvětlení
- Světla do koupelny - jak je vrstvit, co při výběru zvážit a jak bezpečně instalovat
- Vyberáme schodišťová světla - nejvhodnější typy svítidel pro osvětlení schodiště
- Jak si správně vybrat bodová světla do obývacího pokoje
- Jak si správně vybrat bodová světla do koupelny - průvodce výběrem
- Vyberáme lustre do spálně - jak najít ten vhodný? (velký průvodce)
- Jak si správně vybrat bodová světla do kuchyně