Jak si vybrat stropní ventilátor – většina je vybavena také elegantním světlem

Veronika Štrbová Téma
26. ledna 2023 0

Stropní ventilátor dokáže perfektně nahradit funkci klimatizace. Oceníte jej nejen doma v různých místnostech, ale například i v kancelářích či restauracích, neboť přináší exkluzivní komfort během horkých dnů. Zejména v létě, kdy pocítíte lehký, osvěžující, čerstvý vánek a zároveň si dopřejete pravidelnou výměnu vzduchu.

Určitě jste si všimli, že nabídka na internetu nebo v prodejnách je, co se týče stropních ventilátorů, skutečně bohatá. Z toho důvodu může být výběr stropního ventilátoru překvapivě složitější, než se na první pohled může zdát. Připravili jsme tedy pro vás jasný postup, který vás provede výběrem stropního ventilátoru vyhovujícího přesně vašim potřebám a požadavkům.

Co je stropní ventilátor a k čemu slouží

Stropní ventilátor je naprosto obyčejný a jednoduchý přístroj. Na první pohled připomíná vrtuli letadla a v podstatě se od ní až tak moc neliší. Stejně jako vrtule v letadle totiž mění proudění vzduchu, který následně v místnosti lépe cirkuluje. Oceníte to především během horkých letních dnů, kdy proudící vzduch příjemně ochlazuje. Přestože je ochlazení jen zdánlivé (reálná teplota v místnosti se nemění), rozhodně ho však pocítíte. Pocitová teplota v místnosti se skutečně o několik stupňů sníží.

Retro stropní ventilátor se svítilnou

Stropní ventilátor si ihned oblíbíte

 

Na jakém principu funguje

Princip fungování stropního ventilátoru je ve skutku nenáročný. Stejně jako vrtule má i stropní ventilátor motor a lopatky, které svým otáčením víří vzduch. Díky tomu, že vzduch nezůstává na místě, je v místnosti pocitově příjemnější. Nejdůležitější je samotné proudění vzduchu, které ochlazuje pokožku a napomáhá odvádění tepla z jejího povrchu.

Stropní ventilátor mívá v nejvyšších otáčkách výkon kolem 60 W, ale neplatí to vždy. Moderní DC motory bývají úspornější a mohou mít výkon kolem 30 W a i při nejvyšších otáčkách jsou velmi tiché. Výhodou ventilátoru je, že nezabírá téměř žádný prostor. Stačí jej připevnit ke stropu a pak už jen regulovat rychlost otáčení. Čím vyšší otáčky, tím více ventilátor ochlazuje, ale zároveň je také hlučnější.

 

Ventilátory se stejnosměrným motorem

Co je stropní ventilátor stejnosměrného motoru a jaké jsou jeho výhody? Motory se stejnosměrným proudem jsou novým přírůstkem do kategorie stropních ventilátorů pro domácnost, které vytvářejí další točivý moment a zároveň spotřebují méně než 70 % energie typického stropního ventilátoru. Dělají to transformací elektrické energie na mechanickou energii, když rotují. Ventilátory stejnosměrného motoru mají o něco vyšší počáteční náklady než běžné stropní ventilátory, protože potřebují dražší elektronický regulátor rychlosti. Jejich výhody však víc než jen vynahradí.

Mezi tyto výhody patří:

  • prakticky tichý provoz
  • mnohem menší motory, které mají za následek menší, lehčí ventilátory
  • efektivní využívání energie, které prodlužuje životnost ventilátoru
  • vyšší točivý moment, který má za následek rychlejší startování
  • možnost až 6 různých rychlostí
  • v případech, kdy je součástí osvětlení, DC ventilátory obvykle používají LED diody, které zvyšují energetickou účinnost ventilátoru

 

Jaké druhy známe

Stropní ventilátor s osvětlením

Dříve, než se rozhodnete pro konkrétní model ventilátoru, je třeba si promyslet, zda jej chcete využívat jen k ochlazení vzduchu nebo také jako svítilnu. Stropní ventilátory totiž můžete pořídit se světlem nebo bez světla. V případě, že se rozhodnete pořídit si ventilátor se světlem, je třeba umístit jej nejlépe do středu místnosti, aby bylo světlo rovnoměrně rozprostřeno. Většina svítidel ve stropních ventilátorech používá úsporné žárovky o výkonu 40-60 W, k některým přístrojům lze navíc přikoupit světelný kit-nástavec, díky kterému můžete na ventilátor umístit více žárovek.

Stropní ventilátor se světlem

Stropní ventilátor se svítidlem Klarstein Bolero

 

Stropní ventilátory s osvětlením jsou vyráběny v různých stylových a barevných provedeních a tak mohou být také vhodným dekoračním doplňkem interiéru. Je možné je zapojit tak, abyste uměli ovládat světlo i ventilátor zvlášť. Je to samozřejmě ta nejlepší varianta. Nemusí být vždy nutné při zapínání svítilny zapínat zároveň i ventilátor. Ideální je poradit se přímo s elektrikářem. Pokud už hlavní světlo, kterého se nechcete vzdát, v místnosti máte, postačí vám ventilátor bez světla.

 

Stropní ventilátor s dálkovým ovládáním

Rozdílný je také způsob ovládání. Nejčastěji jsou stropní ventilátory ovládány pomocí šňůrkového vypínače přímo na těle ventilátoru, který stačí jen zatáhnout. Vypínač ventilátoru však můžete připevnit na zeď jako vypínač běžného světla. Modernější přístroje pak lze ovládat pomocí dálkového ovládání, přijímač nastavíte přímo na stropním ventilátoru. Dálkové ovládání pomocí infračerveného světla /radiofrekvenční ovládání/ lze dokoupit ke všem typům, avšak u některých typů je zahrnuto dálkové ovládání přímo v ceně výrobku.

Stropní ventilátor a dálkové ovládání

Dálkové ovládání Klarstein ke stropnímu ventilátoru

 

Podle počtu lopatek

Stropní ventilátory se liší také počtem lopatek. Nejčastěji seženete ventilátory se 3 – 6 lopatkami, platí přitom, že čím více lopatek, tím menší počet otáček k dosažení stejného výkonu potřebujete. Je proto lepší volit přístroje s vyšším počtem lopatek – můžete je pak mít zapnuté na nižší výkon a nejsou tak hlučné.

 

Podle velikosti a materiálu

Dále se ventilátory liší podle velikosti. Platí zásada, že čím větší místnost, tím větší stropní ventilátor o vyšším výkonu je třeba pořídit. Co se materiálu týče, seženete ventilátory dřevěné, plastové nebo kovové. Výhodou těch dřevěných je, že jsou za chodu mnohem tišší.

Lopatky stropního ventilátoru

Lopatky stropního ventilátoru mohou mít od 76 cm do 142 cm

 

Výhody stropního ventilátoru

Stropní ventilátory jsou vhodné do jakékoli místnosti a mohou být instalovány v několika jednoduchých krocích. Ať už si vyberete stropní ventilátor bez osvětlení nebo s integrovanou svítilnou, v obou případech máte zaručenou úsporu energie, protože většina výrobců dodává osvětlení s úsporným LED systémem.

Výhody stropních ventilátorů:

  • kromě funkční funkce splňují i estetickou funkci
  • dají se využít i v létě i v zimě
  • nemusíte kupovat osvětlení, některé typy ho mají již zabudované
  • nízké náklady na vytápění v zimě
  • dokážou plně nahradit klimatizaci
  • umístěním na stropě nezabírají místo v pokoji
  • poměrně jednoduchá montáž
  • stropní ventilátory nejsou vůbec hlučné v porovnání s klimatizací
  • jejich cena je velmi přijatelná

Oproti klimatizacím mají stropní ventilátory výrazně nižší spotřebu. Nesnižují sice skutečnou teplotu v místnosti, ale pocitově se s nimi člověk cítí lépe. Navíc, nevyžadují údržbu, stačí je 2 krát do roka otřít suchým hadříkem, vyčistit krycí sklo od světla a dotáhnout šrouby. To proto, aby se vám přístroj ze stropu neuvolnil.

Pár tipů, jak vyčistit stropní ventilátor:

How To Clean a Ceiling Fan

 

Dá se využít i v zimě

Málokdo ví, že stropní ventilátor využije také v zimě. Při topení totiž v místnosti vznikají teplotní vrstvy, kdy se teplý vzduch drží u stropu a chladný u podlahy. To tedy znamená, že stropní ventilátor má dva směry otáčení, což umožňuje používat jej v létě i v zimě, přičemž v obou případech dokonalým mícháním vzduchu ušetříte energii na vytápění resp. pro chlazení / klimatizaci / při nezměněném komfortu až o 30 %.

Směr otáčení nastavujete ve směru hodinových ručiček v létě a proti směru hodinových ručiček v zimě. Nastavení v zimě umožní cirkulaci teplého vzduchu, který se shromažďuje v horních částech místnosti u stropu. Míchání způsobí zvýšení tepelné pohody o 2-3 stupně. Letní nastavení zlepšuje pocit „chladu“ dokonce až o pět stupňů. Spotřeba energie ventilátoru je přitom velmi nízká, příkon méně než 30 W při nejnižších otáčkách.

Jak proudí vzduch díky stropnímu ventilátoru

Proudění vzduchu během léta a zimy

 

Stropní ventilátory ovlivňují díky tahu vzduchu vnímání tepla a chladu, takže v létě není nutné tolik ochlazovat vzduch a přece při teplotách 25 °C nebo dokonce 27 °C máme stejný pocit jako při 22 °C bez stropního ventilátoru. Takto lze ušetřit spoustu energie a až 40% z účtu za elektřinu. Samotný stropní ventilátor při plné rychlosti spotřebuje méně energie než 100 wattová žárovka. Mnoho lidí proto upřednostňuje díky příjemnému a přirozeně vznikajícímu vánku stropní ventilátor před klimatizací.

 

Podle čeho vybrat stropní ventilátor

➡️ Velikost místnosti

Jeden z hlavních faktorů, který rozhoduje při výběru stropního ventilátoru je velikost místnosti, do které ho chcete umístit. Chcete-li, aby bylo větrání opravdu účinné, je nutné brát na tento parametr ohled. Právě na něm je totiž závislý výkon celého ventilátoru. Stropní ventilátory se vyrábějí v různých velikostech lopatek např.: 76 cm, 90 cm, 105 cm, 112 cm, 122 cm, 132 cm, 142 cm, záleží do jak velké místnosti chcete ventilátor umístit.

Velikosti místnosti:

Malá místnost – do velikosti 20 m² (4 x 5 m): Do menších místností doporučujeme stropní ventilátory o průměru od 76 cm do 122 cm, dle potřeby (malé ložnice, šatny, menší kuchyně).

Střední místnost – 20 až 30 m² (5 x 5 m): Do středně velkých místností doporučujeme stropní ventilátory o průměru nejméně 122 cm, ideálně 132 cm a výše (obývací pokoje, střední ložnice, kuchyně, malé rekreační plochy).

Velká místnost – 30 až 40 m² (6 x 7 m): Do velkých místností doporučujeme stropní ventilátory o průměru nejméně 132 cm, ideální však 142 cm a výše. Řada průmyslnějších modelů Industrial (velké pokoje, rodinné pokoje, jídelny, skleníky, výrobní haly apod.)

 

➡️ Výška stropu v místnosti

Kromě celkové velikosti místnosti je důležité všímat si i výšky stropu. Ne v každé místnosti je strop totiž stejný a pro jinou výšku stropu je vhodný stropní ventilátor jiné velikosti. Podívejte se na stručný přehled, jak by to mělo vypadat.

Výška stropu:

Nízký strop (260 cm): Ideální je použití s upínacím systémem Hugger, montáž je bez možnosti prodlužovací tyče.

Standardní strop (260 až 300 cm): Upínací systém Downrod, který je nejpoužívanějším systémem a umožňuje montáž prodlužovací tyče (30 cm nebo 45 cm).

Vysoký strop (300 cm a více): Stejně jako u klasických stropů se zde doporučuje použití ventilátoru se systémem Downrod s nainstalovanou prodlužovací tyčí o délce 45 cm.

 

➡️ Hlučnost ventilátoru

Určitě se nechcete nikoho rušit hlukem z ventilátoru, proto při výběru se dívejte na hlučnost. Za běžného provozu domácnosti by se vám tento parametr nemusel zdát zrovna rozhodující, ale pokud ventilátor spustíte uprostřed noci, hluk se pěkně ponese. Stropní ventilátory s hlučností do 30 dB jsou považovány za tiché.

 

➡️ Příkon ventilátoru udává spotřebu energie

Dobrou zprávou je, že moderní stropní ventilátory jsou úsporné, ale přece jen při nákupu dbejte na příkon, který udává, kolik energie ventilátor spotřebuje. Čím vyšší je příkon, tím vyšší je také spotřeba elektřiny. Příkon ale zároveň souvisí s výkonem ventilátoru.

 

➡️ Ovládání ventilátoru

Stropní ventilátory lze ovládat řetízkem nebo dálkovým ovladačem či vzdáleným regulátorem na zeď. Tažný řetízek je umístěn přímo na ventilátoru a poskytuje jednoduchý způsob nastavení rychlosti a zapnutí a vypnutí ventilátoru (a jeho světla, je-li k dispozici). Dálkové ovládání je nejpohodlnější ze všech ovládacích prvků ventilátoru, ruční dálkové ovladače umožňují ovládání ventilátoru odkudkoli v místnosti.

Regulátor na zeď je pohodlným způsobem ovládání stropních ventilátorů, protože přepínač světla slouží pro svítilnu. Pokud se nainstaluje vedle dveří, je velmi nízká šance, že zapomenete vypnout ventilátor při opuštění místnosti. V některých případech můžete mít to nejlepší z těchto možností, kombinací dálkového ovladače a nástěnného regulátoru nebo dálkového ovladače, který lze namontovat na zeď.

 

➡️ Design

Co se týče designu stropního ventilátoru, máte na výběr ze spousty různých stylů, včetně barev. Je už jen na vás, jak ventilátor přizpůsobíte interiéru a dané místnosti. Nejlepší je, pokud do tmavé místnosti zvolíte i tmavý odstín ventilátoru a do světlé také světlý. Pokud však chcete, aby byl ventilátor středem pozornosti, můžete to udělat přesně naopak. U mnoha typů ventilátorů jsou lopatky vyrobeny tak, že mají dvě rozdílné barvené strany, a tak pouze jejich otočením o 180 stupňů získáte zcela nový design. Tělo a rotorové lopatky jsou vyrobeny z hliníku, dřeva nebo z plastu, jednotlivé listy mohou mít tvar v rozmezí od klasické vrtule až po zametací přihrádky.

 

➡️ Funkčnost

Stropní ventilátory jsou vybaveny reverzním motorem což znamená že je na těle ventilátoru přepínač, kterým umíte změnit směr otáčení se lopatek.

 

💡 Vzdálenost lopatek stropního ventilátoru od podlahy: Instalace stropního ventilátoru při standardní montáži (bez prodlužovací tyče) sníží v místě montáže strop zhruba o 30-40 cm. Tuto skutečnost musí brát v úvahu hlavně vyšší lidé žijící v prostorech s nižším stropem.

 

Povrchové úpravy lopatek

Výběr povrchové úpravy stropních lopatek bude do značné míry záviset na tom, ve které místnosti se bude nacházet ventilátor a také na tom, jaký je váš finanční rozpočet. Čtyři hlavní materiály lopatek a jejich jedinečné výhody jsou:

 

MDF deska

S dřevovláknitými deskami se střední hustotou (MDF) jsou piliny a jiné zbytky dřeva stlačeny spolu s vytvrzovacím materiálem. Potom se na něj položí laminát, který jej chrání a určuje jeho konečný vzhled. Tento typ lopatek je nejméně nákladný a proto si jej může dovolit téměř každý. Venku ale nedrží dobře. Pokud je v okolí vysoká vlhkost, lopatky začnou po instalaci poměrně rychle klesat. Ale na suchých vnitřních místech tyto lopatky fungují skvěle.

 

Plast

ABS plast se používá nejčastěji, hlavně proto, že je lehký a jeho výroba je poměrně levná. Plast může být formován do téměř jakéhokoli tvaru a může být upraven tak, aby vypadal jako skutečné dřevo. A lopatky ABS drží dobře i venku.

Lucci Air 212998 - LED Stropní ventilátor ARIA LED/18W/230V Lucci Air 212998 – LED Stropní ventilátor ARIA LED/18W/230V
4 840 Kč
FARO 33549 - LED Stmívatelný stropní ventilátor VULCANO LED/25W/230V FARO 33549 – LED Stmívatelný stropní ventilátor VULCANO LED/25W/230V
9 490 Kč
Sulion 072254 FIERA, stropní ventilátor se světlem Sulion 072254 FIERA, stropní ventilátor se světlem
6 995 Kč

 

💡 Věděli jste že... Lopatky, které nabízejí dvě různé povrchové úpravy dřeva, to obvykle dokáží z důvodu, že se na obě strany nanášejí dva různé lamináty. Jak již bylo uvedeno, lopatky ABS mohou být vyrobeny také se dvěma různými povrchovými úpravami. Jsou s největší pravděpodobností vyrobeny z MDF, které nejsou vůbec obtížné.

 

Dřevo

Dřevo je nejlepší pro použití v interiéru, ale bude dobře reagovat i na mírnou vlhkost venku. Získávání a zpracování přírodního dřeva na lopatky ventilátoru vyžaduje více úsilí a nákladů než jiné materiály. Obecně platí, že pokud má ventilátor lopatky z „pravého dřeva“, jedná se o prémiový ventilátor. Většina listů dřeva je dřevo balsa, které je pevné, ale lehké a aerodynamické – ačkoli lze použít i jiné typy. Lopatky z pravého dřeva mají obvykle vyřezávaný vzhled a mají hrubší profil než standardní ploché lopatky.

Globo 03812 - Stropní ventilátor ALANA 2xE14/40W/230V + dálkové ovládání Globo 03812 – Stropní ventilátor ALANA 2xE14/40W/230V + dálkové ovládání
2 990 Kč
Globo 03816 - Stropní ventilátor HARVEY 3xE27/60W/230V Globo 03816 – Stropní ventilátor HARVEY 3xE27/60W/230V
1 890 Kč
Lucci Air 210339 - Stropní ventilátor AIRFUSION QUEST 1xE27/60W/230V Lucci Air 210339 – Stropní ventilátor AIRFUSION QUEST 1xE27/60W/230V
3 590 Kč

 

Kov

Kov je nejlepší pro velké prostory, kde je ventilátor vysoko nad podlahou. Kovové lopatky ventilátoru jsou také vhodné pro venkovní využití. Kov je ovšem oblíbenou volbou i při nízkých stropech. Z bezpečnostních důvodů, za předpokladu, že by mohly být na dosah, jsou obvykle vybaveny ochrannou klecí.

FANAWAY 211036 - LED Stropní ventilátor EVO1 LED/40W/230V FANAWAY 211036 – LED Stropní ventilátor EVO1 LED/40W/230V
7 790 Kč
Eglo - LED Stropní ventilátor LED/20W/230V + dálkové ovládání Eglo – LED Stropní ventilátor LED/20W/230V + dálkové ovládání
5 390 Kč
FARO 33699 - Stropní ventilátor MINI ICARIA 2xE14/8W/230V FARO 33699 – Stropní ventilátor MINI ICARIA 2xE14/8W/230V
4 650 Kč
Globo - Stropní ventilátor 1xE27/60W/230V Globo – Stropní ventilátor 1xE27/60W/230V
2 560 Kč

Všechny stropní ventilátory

 

Upínací systémy

Upínací systém: Downrod – Jednoduchá montáž díky upínacímu systému Downrod, který neumožňuje zapuštěnou instalaci stropního ventilátoru. Vždy je nutno využít prodlužovací tyč. Pro nízké stropy stačí instalovat tyč, která je součástí balení, u vysokých stropů můžete zakoupit prodlužovací tyč délky 305 mm nebo 460 mm. V balení by se měla nacházet tyčka zhruba 10 cm dlouhá.

Upínací systém: Hugger – U stropního ventilátoru s tímto upínacím systémem nelze při montáži vůbec použít spojovací nebo jakékoli jiné prodlužovací tyče. Takže už při výběru musíte myslet na to, jaký typ upínacího systému použít.

Upínací systém: Dual mount – Jednoduchá montáž díky upínacímu systému Dual mount system. Výhodou tohoto systému je jeho využití v prostorech s jakoukoli výškou stropu. Pro nízké stropy lze využít zapuštěné instalace stropního ventilátoru bez použití prodlužovací tyče. Pro klasickou výšku stropu lze instalovat tyč, která je součástí balení, nebo můžete zakoupit prodlužovací tyč délky 305 mm či 460 mm pro vysoké stropy.

 

Postup jak namontovat stropní ventilátor

Montáž stropního ventilátoru je poměrně jednoduchá a dosti podobná montáži lustru. Popíšeme vám nyní jeden příklad, jak lze nainstalovat stropní ventilátor.

  1. Vyberete si z balení držák ventilátoru, který se skládá ze dvou částí – samotný držák a krycí růžice. Při montáži, kde je již zapuštěna el. krabice, si musíte přiměřit držák ventilátoru na její střed, ale tak, abyste při vrtání nepoškodili stávající el. vedení. (Pokud se blíže podíváte do el. krabice, tak zhruba uvidíte, kudy vedou kabely nebo si jejich polohu můžete najít pomocí přístroje pro vyhledávání vedení ve zdi.)
  2. Po navrtání otvorů si na strop nahodíte držák ventilátoru a pevně dotáhnete tak, aby byl v rovině. Na tyčku si nasadíte růžici a samotnou tyčku připevníte na tělo ventilátoru. Potom přijde na řadu montáž držáku lopatek. U některých modelů je trošku ztížen přístup ke šroubům, ale i méně chytrý člověk to zvládne při troše trpělivosti.
  3. Na držáky lopatek přišroubujte samotné lopatky. U jednobarevných lopatek je na lopatce označeno, kterou stranou mají jít nahoru (k motoru ventilátoru). Po namontování lopatek ventilátor zvedněte a opatrně zavěste na předem namontovaný držák.

Elektrické připojení je snadné. Ventilátor je vybaven ISO konektory, kde se nemáte jak zmýlit při zapojení, jednoduše konektor zapojíte jen do protikusu, do kterého je určen. Při montáži ventilátoru se světlem si ještě přišroubujte spodní díl se světlem, nainstalujte zářivky a ochranný/okrasný kryt světla. Při montáži dálkového ovládání se přijímač vkládá do držáku ventilátoru a připojuje se rovněž ISO konektory, jako při zapojování ventilátoru bez ovládání. Nakonec připevněte růžici na držák ventilátoru a můžete si užívat vánku z vašeho nového stropního ventilátoru.

Názorná ukázka montáže stropního ventilátoru, konkrétně modelu Westinghouse Comet:

💡 TIP: Pokud si budete chtít ventilátor zapojit svépomocí, myslete hlavně a především na bezpečnost a zapojujte jej tak, jako i lustr či další jiná svítidla na přímé zapojení, při vypnutých pojistkách. Dále by vám mělo stačit klasické nářadí.

 

Nejčastěji kladené dotazy

❓ 1. Mohu nainstalovat stropní ventilátor, pokud mám skloněný strop?

Většina ventilátorů dokáže pojmout určitý stupeň sklonu, obvykle až 30 stupňů. Pro strmější sklony nebo v případech, kdy není vysloveně povolena instalace se skloněným stropem, výrobci nabízejí adaptéry, které se nazývají také úhlové držáky.

❓ 2. Mohu používat stropní ventilátor venku?

Ano, pokud je stropní ventilátor na vlhkém nebo mokrém místě schválen. Vlhké lokalizační ventilátory mohou být použity pod krytými verandami a terasami, kde nepřijdou do přímého kontaktu s vodou. Ventilátory vhodné i pro využití na mokrém místě jsou vybaveny kryty a lopatkami odolnými vůči vodě a povětrnostním vlivům a některé jsou vybaveny vodotěsnými světelnými soupravami, které zajišťují další osvětlení venku.

❓ 3. Lze montovat stropní ventilátor do sádrokartonových stropů?

Stropní ventilátor nelze montovat do sádrokartonového stropu. Hlavní důvod je vyšší hmotnost samotného ventilátoru a vibrace, které jsou při samotném provozu. Jediným řešením je upevnit ventilátor do konstrukce (profilu) nebo případně do původního stropu z panelu nebo cihel.

❓ 4. Můžu stropní ventilátor se světlem zapojit stejným způsobem jako klasické světlo?

Ano, stropní ventilátor lze zapojit stejným způsobem na stávající rozvody světla.

❓ 5. Pokud mám nainstalováno více stropních ventilátorů v místnosti a hodlám k nim dokoupit dálkové ovládání, potřebuji jen 1 ks nebo budu muset zakoupit ovladače podle počtu ventilátorů? A jak je to s ovládáním? Budu moci ovládat všechno jedním ovladačem?

Budete-li chtít ovládat všechny ventilátory jedním ovladačem, tak u infračerveného ovládání je frekvence shodná z výroby, takže jeden ovladač bude ovládat vždy vše, co bude v dosahu (cca 10 metrů). U rádiového ovládání lze navolit 10 kombinací frekvence pomocí 4 DIN přepínačů. To znamená, že u tohoto typu lze nastavit přijímač a vysílač v libovolných skupinách, které se budou nezávisle na sobě spouštět.

 

Kde koupit a jaká je cena

Mnoho ventilátorů má nadčasový vzhled, který dokonale zapadá do jakýchkoli, nejen kancelářských prostor. Zejména v tomto prostředí je ovšem třeba klást důraz na kvalitu, která kombinuje výkon a design. Pro domácnosti s nižším rozpočtem jsou k dispozici menší a levnější ventilátory, které plní svou funkci v kuchyni a obývacím pokoji skvěle i vzhledem ke své nižší ceně. Přestože jsme zmínili konkrétní místnosti, stropní ventilátor je vhodný úplně všude.

Stropní ventilátory seženete běžně v prodejnách nebo na internetu. Krásné moderní a stylové kousky nabízí např. výrobce Klarstein. Velký přehled vám zase nabízí portál Heureka, kde si podle zadaných kritérií naleznete různé druhy ventilátorů. A v jakých cenových kategoriích se přibližně pohybují?

  • do 2 400 Kč patří sem základní a jednoduché modely stropních ventilátorů za nízké ceny, které si může dovolit koupit opravdu každý a zároveň splňují svoji funkci na sto procent
  • do 7 000 Kč – tato kategorie je velmi obšírná, zapadá sem nejvíce produktů z kategorie stropních ventilátorů ať už se světlem nebo bez něj, převážně obsahují také dálkové ovládání
  • od 7 000 Kč – zde již najdete skutečně stylové a moderní kousky s různými funkcemi pro co nejjednodušší a nejpohodlnější užívání ventilátoru v kterékoli místnosti
💡 TIP: Pokud vám stropní ventilátor nevyhovuje, podívejte se na náš test nejlepších ventilátorů a možná právě tady si najdete ten pravý.

Zdroje informací:


Jak se vám líbil tenhle článek?
Autor článku
Veronika Štrbová

Rada píšu články, které jsou zajímavé a mají přidanou hodnotu. Praktické rady do domácnosti, návody či nápady, které využijí mnozí z vás v každodenním životě. Věřím, že i mé články vám pomohou najít odpověď na různé, dosud nevyřešené otázky.

Komentáře
Zatím se zde nenachází žádný komentář.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *