15x nejlepší ventilátory v testu 2021: klasický, sloupový, axiální – který si vybrat?

Redakce CestakBydlení.cz Test 0

Celkoví víťezové testu

oneConcept Northpeak Orava SF-19 Dyson AM07 Klarstein Skyscraper 3G
Vítěz testu Lidová volba Pro náročné Zlatá střední cesta
OnEconcept Northpeak
Orava SF-19
Dyson AM07
Klarstein Skyscraper 3G
 1. 8 rychlostních stupňů, tři různé režimy ventilace
 2. nastavitelná výška zařízení oscilace až o 360 stupňů
 3. ionizátor
 1. cenově dostupný
 2. tři rychlosti
 3. oscilace
 1. tichý chod
 2. zajímavý design
 3. maximální bezpečnost
 4. mnoho rychlostních stupňů
 1. filtr na čištění vzduchu
 2. noční režim a režim přírodního vánku
 1. hlučnější
 1. trochu hlučnější
 1. vyšší cena
 1. hlučnost
Sloupový ventilátor s ionizací v střední cenoveje relaci je vybaven zajímavými funkcemi. Cena je adekvátní tomu, co tento model nabízí. Jednoduchý stojanový ventilátor se základními funkcemi za nízkou cenu. Vhodný je spíše pro ty méně náročné. Cenově náročnější ventilátor, který je však skutečnou technologickou i designovou vychytávkou. Designově poutavý stojící ventilátor vybaven i filtrem na čištění vzduchu, jehož nevýhodou může pro někoho být vyšší hlučnost.
3 799 Kč 553 Kč 7 990 Kč 1 999 Kč
Ukázat nabídku
Electronic-star.cz
Ukázat nabídku
Heureka.cz
Ukázat nabídku
Heureka.cz
Ukázat nabídku
Electronic-star.cz
Během horkých letních dnů i nocí se většina z nás touží ochladit, a tak v případě, že v místnosti není klimatizace, padne zcela vhod ventilátor. Ten rozproudí vzduch a vytvoří vánek, který nám je příjemný a trochu nám uleví od veder. Ventilátor je vysloveně sezónní záležitost, ale jeho výběru byste měli věnovat dostatek pozornosti. Setkat se totiž můžete s různými typy modelů, z nichž každý má své výhody a nevýhody. Tím se však v našem článku ještě budeme podrobněji věnovat a řekneme si také, jaké parametry jsou při výběru toho nejlepšího ventilátoru nejdůležitější.

V našem testu 15 nejlepších a mezi uživateli nejoblíbenějších ventilátorů jsme si všímali, v čem jsou přednosti i slabé stránky jednotlivých modelů a ke každému z nich jsme připojili i krátkou recenzi s popisem podstatných parametrů. Nejlépe se v našem hodnocení za rok 2021 umístili ventilátory značek oneConcept, Klarstein a Dyson.

Jak si vybrat ventilátor?

Nabídka ventilátorů na trhu je skutečně široká a setkat se můžete s množstvím typů ventilátorů a to nejen podle jejich vzhledu, ale například i podle toho, do jaké místnosti jsou vhodné. Máme pro vás stručný přehled, ve kterém vám poradíme, co si všímat při výběru ventilátoru a na co se zaměřit:

 • rozhodněte se, jaké provedení vám bude vyhovovat nejvíce – na trhu se můžete setkat se stolními, sloupovými, axiálními, stropními, nástěnnými, podlahovými zda stojanovými nebo USB ventilátory
 • velikost místnosti, do které chcete ventilátor umístit – tento parametr by vás měl zajímat z toho důvodu, že se od něj odvíjí to, jaký výkon by měl ventilátor mít
 • zamyslete se nad tím, jaký počet rychlostí by měl mít váš ventilátor – čím více má ventilátor rychlostí, tím bude váš uživatelský komfort větší
 • nepodceňujte hlučnost ventilátoru – v případě, že nechcete, aby vás zvuk ventilátoru rušil, sáhněte po modelu s nízkou hlučností okolo 30 dB
 • všímejte si, jaký příkon má zařízení – tento údaj souvisí přímo se spotřebou elektřiny, ale také s výkonem ventilátoru. Čím je příkon vyšší, tím je vyšší i spotřeba a jeho výkon.
 • bezpečnost při používání – všímejte si stabilitu, dostatečně hustou mřížku chránící vrtuli
 • doplňky a funkce – propracovanější modely disponují dálkovým ovládáním, nočním režimem, LCD displejem, možností oscilace, ionizace či přírodním větrem
 • cena – v neposlední řadě je i cena často rozhodujícím faktorem při koupi ventilátoru

Nejlepší Ventilátory na základe porovnávacího testu 2021

1. místo 2. místo 3. místo 4. místo 5. místo 6. místo 7. místo 8. místo 9. místo 10. místo 11. místo 12. místo 13. místo 14. místo 15. místo
Vítěz testu 2021 Pro náročné Zlatá střední cesta Zlatá střední cesta Lidová volba
oneConcept Northpeak Klarstein VTSA2-Summerjam-B Dyson AM07 Klarstein Skyscraper 3G Sencor SFE 4030WH Ventilátor Ventus Smartair Plus Sencor SFE 2320WH Sencor SFN 5040BL Cata Sapho E-100 GTH Orava SF-19 AEG VL 5668 S ECG FS 40 Sencor SFN 4047WH AEG TVL 5531 Sencor SFN 9011SL
OnEconcept Northpeak Klarstein VTSA2-Summerjam-B Dyson AM07 Klarstein Skyscraper 3G Sencor SFE 4030WH Rovus Ventus Smartair Plus Sencor SFE 2320WH Sencor SFN 5040BL SAPHO E-100 GTH Orava SF-19 AEG VL 5668 S ECG FS 40 Sencor SFN 4047WH AEG TVL 5531 Sencor SFN 9011SL
3 799 Kč 1 299 Kč 7 990 Kč 1 999 Kč 599 Kč 2 499 Kč 329 Kč zjistit cenu 1 939 Kč 553 Kč 1 195 Kč 529 Kč 1 499 Kč 2 590 Kč
Ukázat nabídku
Electronic-star.cz
Ukázat nabídku
Electronic-star.cz
Ukázat nabídku
Heureka.cz
Ukázat nabídku
Electronic-star.cz
Ukázat nabídku
Heureka.cz
Ukázat nabídku
Rovus.cz
Ukázat nabídku
Heureka.cz
Ukázat nabídku
patro.cz
Ukázat nabídku
Heureka.cz
Ukázat nabídku
Heureka.cz
Ukázat nabídku
Heureka.cz
Ukázat nabídku
expert.cz
Ukázat nabídku
Heureka.cz
Ukázat nabídku
Heureka.cz
Ukázat nabídku
Heureka.cz

4 nejlevnější kvalitní Ventilátory do 599 Kč

Recenze 15 nejlepších ventilátorů pro rok 2021

Vítěz testu

1. oneConcept Northpeak

Hlučnost: 64 dB ● Příkon: 44 W ● Počet rychlostí: 8

OnEconcept Northpeak

Sloupový ventilátor Northpeak oneConcept zaujme na první pohled svým moderním designem. No a na druhý pohled i více zajímavý parametry a funkcemi. Vybaven je až osmi rychlostmi a zapínatelnou oscilací, kterou lze nastavit až na 4 stupně otáčení. Ventilátor je výborně přizpůsobivý a nastavit víte i jeho výšku. Disponuje také tichým nočním režimem a režimem přírodního vánku.

Pohodlné používání je zajištěno 24 hodinovým časovačem pro automatické vypnutí, ale také možnost ovládání pomocí dálkového ovladače. LCD displej zobrazuje všechny důležité informace a také teplotu v místnosti. Součástí ventilátoru je i ionizátor, který nabíjí vzduch zápornými ionty, čímž ho zkvalitňuje a čistí. Podstavec je dostatečně široký, a tak je ventilátor stabilní.

Výhody

 • 8 rychlostních stupňů, tři různé režimy ventilace
 • nastavitelná výška zařízení oscilace až o 360 stupňů
 • ionizátor

Nevýhody

 • hlučnější

Verdikt: Sloupový ventilátor s ionizací v střední cenoveje relaci je vybaven zajímavými funkcemi. Cena je adekvátní tomu, co tento model nabízí.

Naše hodnocení:

Cena: 3 799 Kč

Ukázat nabídku
Electronic-star.cz
Detail


2. Klarstein VTSA2-Summerjam-B

Hlučnost: – ● Příkon: 50 W ● Počet rychlostí: 3

Klarstein VTSA2-Summerjam-B

Stojanový ventilátor Klarstein VTSA2-Summerjam-B je cenově dostupnou volbou. Vybaven je rotorem s pěti lopatkami, 80-stupňovou oscilací, 3 rychlostními stupni a také má funkci časovače. Je vhodný jak do kanceláří jako i do obytných prostor. S příkonem 50 W je úsporný a zároveň je jeho výkon dostačující. Hlavici ventilátoru víte podle potřeby naklonit o 20 stupňů.

Přestože jsme nenašli informaci o hlučnosti tohoto ventilátoru, výrobce i zákazníci uvádějí, že je jeho chod mimořádně tichý. To je zajištěno díky speciálně vyvinutým lopatkám ventilátoru. Mřížka je dostatečně hustá, a tak nehrozí, že by mohlo dojít k úrazu. Oceňujeme možnost ovládání dálkovým ovladačem.

Výhody

 • výškově nastavitelný stojan
 • 5 lopatek na vrtuli pro vyšší průtok vzduchu
 • tichý chod

Nevýhody

 • nic jsme nenašli

Verdikt: Tichý, cenově dostupný stojanový ventilátor s dálkovým ovládáním je skutečně zlatou střední cestou.

Naše hodnocení:

Cena: 1 299 Kč

Ukázat nabídku
Electronic-star.cz
Detail


Pro náročné

3. Dyson AM07

Hlučnost: 29 dB ● Příkon: 56 W ● Počet rychlostí: 10

Dyson AM07

Bezlopatkový ventilátor Dyson AM07 zaujme i ty nejnáročnější zákazníky. Jde totiž nejen o designově poutavý kousek, ale také o technologickou vychytávku bez lopatek. Je speciálně navržen tak, aby redukoval hlučnost až o 60%, což z něj dělá skutečně velmi tichého společníka. Jeho součástí je i dálkové ovládání a z funkcí zmíníme například časovač automatického vypnutí či oscilaci.

Proudění vzduchu je kontinuální a bez nárazů, výkon je stabilní a ventilátor patří k těm úspornějším. Absence lopatek vám usnadní jeho čištění a také nehrozí žádné poranění.

Výhody

 • tichý chod
 • zajímavý design
 • maximální bezpečnost
 • mnoho rychlostních stupňů

Nevýhody

 • vyšší cena

Verdikt: Cenově náročnější ventilátor, který je však skutečnou technologickou i designovou vychytávkou.

Naše hodnocení:

Cena: 7 990 Kč

Ukázat nabídku
Heureka.cz
Detail


Zlatá střední cesta

4. Klarstein Skyscraper 3G

Hlučnost: 58,7 dB ● Příkon: 50 W ● Počet rychlostí: 3

Klarstein Skyscraper 3G

Sloupový ventilátor Klarstein Skyscraper 3G je nejen designově zajímavým kouskem, ale také kouskem, který zaujme funkcemi. Úzká konstrukce připomínající mrakodrap zajišťuje proudění chladného a svěžího vánku. Jelikož má v nejširším místě ventilátor jen 24 cm, klidně jej můžete umístit i do rohu místnosti. K dispozici máte tři rychlostní stupně a také zapínatelné oscilaci v úhlu 90 stupňů.

Za zmínku stojí určitě i možnost nočního režimu a také režimu přírodního vánku. Funkce časovače umožní automatické vypnutí ventilátoru po čase, jaký si vy určíte. Za výhodu považuje i to, že ventilátor disponuje filtrem na čištění vzduchu, který můžete snadno vyjmout a umýt pod tekoucí vodou. Součástí ventilátoru je i dálkový ovladač pro maximální komfort při používání.

Výhody

 • filtr na čištění vzduchu
 • noční režim a režim přírodního vánku

Nevýhody

 • hlučnost

Verdikt: Designově poutavý stojící ventilátor vybaven i filtrem na čištění vzduchu, jehož nevýhodou může pro někoho být vyšší hlučnost.

Naše hodnocení:

Cena: 1 999 Kč

Ukázat nabídku
Electronic-star.cz
Detail


5. Sencor SFE 4030WH

Hlučnost: 50 dB ● Příkon: 50 W ● Počet rychlostí: 3

Sencor SFE 4030WH

Rozměrově kompaktní stolní ventilátor Sencor SFE 4030WH je snadno přenosný a vybavený je lopatkami o průměru 40 cm a třemi rychlostními stupni. Disponuje také možností rotace o 90 stupňů a nastavitelným úhlem sklonu. K bezpečnostním prvkům patří ochranná mřížka, protiskluzové nožičky a ochrana proti přehřátí. Příkon ventilátoru je 50 W, což je takový zlatý střed.

Rotaci ventilátoru můžete zapnout a vypnout podle svých představ, takže pokud potřebujete, ventilátor bude foukat proud vzduchu jen jedním směrem. Celkově jde o jednoduchý stolní ventilátor, který splňuje to, na co je určen.

Výhody

 • cenově dostupný
 • kompaktní
 • výkonný

Nevýhody

 • nic jsme nenašli

Verdikt: Jednoduchý stolní ventilátor se základními funkcemi za dostupnou cenu.

Naše hodnocení:

Cena: 599 Kč

Ukázat nabídku
Heureka.cz
Detail


Zlatá střední cesta

6. Ventilátor Ventus Smartair Plus

zařazení: elektrický ventilátor, ohřívač, aroma difuzér, zvlhčovač a vysoušeč oděvů ● Výkon: 900 nebo 1800 W ● Možnost nastavení teploty: ano ● Dálkový ovladač: ano ● Časovač: ano

Rovus Ventus Smartair Plus

Multifunkční ventilátor Rovus Smartair Plus je praktický pomocník do vaší domácnosti, který dokáže nahradit hned 5 objemných přístrojů. Kromě toho, že funguje jako výkonný ventilátor, můžete jej použít i na sušení prádla, poslouží i jako ohřívač, zvlhčovač vzduchu a také jako aroma difuzér.

Ventilátor disponuje nastavitelným termostatem, který umožňuje nastavit teplotu v rozmezí od 12 do 27 stupňů. Kromě toho má i časovač a možnost nastavení 12 rychlostí. Ventilátor má přehledný displej, ovládá se dálkovým ovladačem a také má příjemný design.

Výhody

 • stylový design
 • pohodlné ovládání
 • 5 funkcí v jednom
 • lehký a kompaktní

Nevýhody

 • vyšší cena

Verdikt: Jednoduše ovladatelný a výkonný multifunkční ventilátor s širokými možnostmi využití, který je sice dražší, ale za jeho funkce se vyplatí připlatit si.

Naše hodnocení:

Cena: 2 499 Kč

Ukázat nabídku
Rovus.cz
Recenze


7. Sencor SFE 2320WH

Hlučnost: 50 dB ● Příkon: 30 W ● Počet rychlostí: 2

Sencor SFE 2320WH

Levný stolní ventilátor Sencor SFE 2320WH je jednoduchý na ovládání, lehký a dobře přenosný. Vybaven je dvěma stupni rychlosti proudění vzduchu a lopatkami o průměru 23 cm. Pro co nejlepší požitek z osvěžení máte možnost využít i horizontální rotaci v úhlu 90 stupňů.

Klasický design ve spojení s nízkou hmotností činí z tohoto modelu vhodného společníka do jakékoliv místnosti. Vybaven je protiskluzovými nožičkami, a tak je stabilita zajištěna i na kluzkém povrchu. O bezpečnost při používání se stará také zadní a přední kovová mřížka, ale i ochrana proti přehřátí.

Výhody

 • levný
 • kompaktní
 • lehký

Nevýhody

 • nižší výkon
 • jen dva stupně rychlosti

Verdikt: Pokud hledáte levný, ale spolehlivý stolní ventilátor, tento model značky Sencor pro vás může být ideální volbou.

Naše hodnocení:

Cena: 329 Kč

Ukázat nabídku
Heureka.cz
Detail


8. Sencor SFN 5040BL

Hlučnost: 50 dB ● Příkon: 90 W ● Počet rychlostí: 3

Sencor SFN 5040BL

Stojanový ventilátor Sencor SFN 5040BL je nepřehlédnutelný svým ultratenkým vzhledem, který pěkně ukáže v každém prostoru. Je však také výkonný a má tři režimy provozu. Součástí jeho výbavy je AJB Ventilátor je vybaven i panelem s dotykovým ovládáním a také samostatným dálkovým ovladačem.

Zajímavou funkcí je noční režim, který je vyvinut pro příjemný spánek, protože postupně snižuje otáčky. Ventilátor je zvláštní tím, že je tvořen třemi ventilátory, přičemž na každém z nich si umíte nastavit jednu ze tří rychlostí proudění vzduchu, a to nezávisle na sobě.

Výhody

 • tvořený třemi nastavitelnými ventilátory
 • dotykové ovládání
 • zajímavý design
 • vysoký výkon

Nevýhody

 • trošku labilnější stojan

Verdikt: Designově poutavý ventilátor se zajímavými možnostmi nastavení je vhodnou volbou i pro náročnější.

Naše hodnocení:

Ukázat nabídku
patro.cz
Detail


9. Cata Sapho E-100 GTH

Hlučnost: 17 dB ● Příkon: 8 W ● Počet rychlostí: 2

SAPHO E-100 GTH

Tento axiální ventilátor s moderním designem je vybaven dvěma rychlostmi, ale také LED teploměrem a vlhkoměrem, což z něj činí ideální ventilátor do koupelny či WC. Ventilátor pomáhá eliminovat vznik plísní v místnosti a díky vestavěnému senzoru se podle potřeby spustí i vyšší rychlost větrání. Je vybaven časovačem a montuje se na stěnu či na strop nebo do odtahového potrubí.

Jeho údržba je jednoduchá, postačí když dáte dolů skleněnou desku a umyjete ji pod tekoucí vodou. Kromě tichého chodu vás může potěšit i svou energetickou úsporností. Je kompaktní a pěkně zapadne do každé místnosti.

Výhody

 • kompaktní
 • tichý chod
 • úsporný
 • teploměr a vlhkoměr

Nevýhody

 • náročnější instalace

Verdikt: Kompaktní axiální ventilátor s vlhkoměrem a teploměrem, který zabrání tvorbě plísní.

Naše hodnocení:

Cena: 1 939 Kč

Ukázat nabídku
Heureka.cz
Detail


Lidová volba

10. Orava SF-19

Hlučnost: 55 dB ● Příkon: 40 W ● Počet rychlostí: 3

Orava SF-19

V případě, že hledáte jednoduchý stojanový ventilátor se základními funkcemi a v cenově dostupné relaci, model Orava SF-19 by vás mohl zaujmout. Je z nerezové oceli a má spolehlivý chod. Vybaven je třemi rychlostními stupni a s výkonem 40 W bychom ho zařadili k středně výkonným ventilátorem.

Využít jej můžete prakticky v každé místnosti. Kromě tří rychlostí potěší také možnost oscilace v rozmezí 90 stupňů. O bezpečnost se starají protiskluzové nožičky a také mřížka, která vrtuli ventilátoru chrání. Vrtule má průměr 35 cm.

Výhody

 • cenově dostupný
 • tři rychlosti
 • oscilace

Nevýhody

 • trochu hlučnější

Verdikt: Jednoduchý stojanový ventilátor se základními funkcemi za nízkou cenu. Vhodný je spíše pro ty méně náročné.

Naše hodnocení:

Cena: 553 Kč

Ukázat nabídku
Heureka.cz
Detail


11. AEG VL 5668 S

Hlučnost: 70 dB ● Příkon: 45 W ● Počet rychlostí: 3

AEG VL 5668 S

Jednoduchý stojanový ventilátor AEG VL 5668 S s průměrem vrtule 40 cm a s třemi loptkami je vybaven třemi rychlostními stupni a také dálkovým ovladačem pro dokonalý uživatelský komfort. O bezpečnost se stará kovová mřížka spolu s protiskluzovými nožičkami.

Kromě možnosti oscilace můžete využít i nastavitelný úhel sklonu větráku. Ventilátor má výšku 125 cm a disponuje i režimem přírodního vánku a také nočním režimem pro váš klidný a ničím nerušený spánek.

Výhody

 • úsporný
 • vybavený nočním režimem a režimem přírodního vánku

Nevýhody

 • hlučnost
 • trošku labilnější stojan

Verdikt: Jednoduchý a cenově dostupný stojanový ventilátor s možností nočního režimu a režimu přírodního vánku.

Naše hodnocení:

Cena: 1 195 Kč

Ukázat nabídku
Heureka.cz
Detail


12. ECG FS 40

Hlučnost: 67 dB ● Příkon: 50 W ● Počet rychlostí: 3

ECG FS 40

Levný stojanový ventilátor ECG FS 40 s třemi rychlostními stupni proudění vzduchu je jednoduchým prostředkem k ochlazení prostoru během horkých dnů. Vrtule má průměr 40 centimetrů a součástí ventilátoru je i možnost oscilace.

O bezpečné používání zařízení pečují protiskluzové plošky a kovová mřížka chránící vrtuli. Kromě nastavení tří rychlostních stupňů lze nastavit i výšku a sklon. Za nízkou cenu dostanete jednoduše ovladatelný ventilátor, který vhodně poslouží k tomu, na co je určen.

Výhody

 • nízká cena
 • jednoduše ovladatelný

Nevýhody

 • hlučnost

Verdikt: Jednoduchý a levný stojanový ventilátor, který splní to, na co je určen.

Naše hodnocení:

Cena:

Ukázat nabídku
expert.cz
Detail


13. Sencor SFN 4047WH

Hlučnost: 50 dB ● Příkon: 50 W ● Počet rychlostí: 3

Sencor SFN 4047WH

Univerzální a mezi zákazníky oblíbený stojanový ventilátor Sencor SFN 4047WH je vybaven nastavitelnou výškou od 103 do 126 centimetrů. Poskytuje tři možnosti nastavení rychlosti proudění vzduchu a také funkci automatické rotace v úhlu 90 stupňů. O bezpečnost a stabilitu se stará křížová základna s protiskluzovými nožičkami, ale i ochranné mřížky a ochrana proti přehřátí.

Příkon ventilátoru je 50 W, což z něj činí zařízení se středně silným výkonem. Lopatky mají průměr 40 centimetrů a hlučnost ventilátoru je 50 dB.

Výhody

 • nízká cena
 • jednoduché ovládání

Nevýhody

 • jen základní funkce

Verdikt: Velmi jednoduchý a levný stojanový ventilátor se základními funkcemi pro méně náročné.

Naše hodnocení:

Cena: 529 Kč

Ukázat nabídku
Heureka.cz
Detail


14. AEG TVL 5531

Hlučnost: 50 dB ● Příkon: 65 W ● Počet rychlostí: 4

AEG TVL 5531

Designově zajímavý sloupový ventilátor AEG TVL 5531 už na první pohled upoutá pozornost svým vzhledem. Ventilátor je dostatečně výkonný na to, aby bez problémů zchladil celou místnost, přičemž je vhodný do kteréhokoliv pokoje. Kromě toho, že je výkonný, patří také k těm méně hlučným zařízením.

Nastavit si můžete až 4 stupně rychlosti proudění vzduchu a máte také možnost zapnout oscilaci, díky čemuž se dostane čerstvý vzduch do celé místnosti. Časovač umožňuje přednastavit chod ventilátoru na následujících 120 minut, což může být velmi praktické.

Výhody

 • zajímavý design
 • výkonný
 • má časovač

Nevýhody

 • ocenili bychom i dálkové ovládání

Verdikt: Elegantní a designově zajímavý ventilátor s možností časování a silným výkonem.

Naše hodnocení:

Cena: 1 499 Kč

Ukázat nabídku
Heureka.cz
Detail


15. Sencor SFN 9011SL

Hlučnost: 66 dB ● Příkon: 110 W ● Počet rychlostí: 3

Sencor SFN 9011SL

Moderní a designově zajímavý ventilátor Sencor SFN 9011SL s množstvím užitečných funkcí, který poslouží nejen na ochlazení vzduchu, ale i na jeho zvlhčení. Disponuje třemi rychlostními stupni a třemi provozními módy, ale také funkcí časovače a automatickým vypnutím. Vybaven je i praktickými kolečky s postranními držadly.

Ventilátor má LED displej s modrým podsvícením a jeho součástí je i dálkové ovládání. Inteligentní režim Sleep je vhodný pro použití v noci, kdy vás nebude proudění vzduchu rušit. Čelní mřížka se může otáčet až o 360 stupňů a součástí ventilátoru je i prachový filtr.

Výhody

 • zvlhčovač
 • prachový filtr
 • vysoký výkon
 • noční režim
 • praktické kolečka na přemisťování

Nevýhody

 • vyšší cena

Verdikt: Designově poutavý ventilátor s funkcí zvlhčování vzduchu a s prachovým filtrem.

Naše hodnocení:

Cena: 2 590 Kč

Ukázat nabídku
Heureka.cz
Detail


Typy ventilátorů

Než se dostaneme k parametrům důležitým při výběru ventilátoru, si nejprve popíšeme jednotlivé typy těchto zařízení. Liší se od sebe nejen vzhledem a způsobem umístění, ale každý z nich má své výhody a nevýhody.

 

Stropní ventilátory

Hnědý stropní ventilátor se světlem

Tento typ ventilátoru je pevně umístěn ve stropě a využívat jej můžete celoročně. Stropní ventilátory jsou vybaveny speciálním zimním režimem, který funguje tak, že přitahuje zdola studený vzduch a ten teplý, který se nachází nahoře, rozvádí dolů. Stropní ventilátor je vybaven třemi, čtyřmi nebo pěti pláty.

Jde o dražší zařízení a nevýhodou je i to, že nejsou přenosné. Na druhé straně je jejich velkou předností to, že jsou velmi výkonné. Umístit je možná na terasu, do garáže, ale také do ložnice či do obývacího pokoje. Přestože jsou relativně tiché, některých lidí mohou při spánku rušit, a tak byste na to měli při instalaci myslet.

Výhody

 • Výkonné
 • Snadná údržba
 • Lze je používat v zimě i v létě

Nevýhody

 • mohou narušit celkový dojem z designu vašeho interiéru
 • vyšší cena

 

Stolní ventilátory

Malý stolní ventilátor se 3 rychlostmi

Rozměrově jde o menší ventilátory a cenou se řadí k těm levnějším. Jak vyplývá z jejich názvu, vhodné je umístit je na stůl, či například i na komodu nebo dokonce noční stolek. Výrobci při nich počítají s tím, že je budete mít ve vaší blízkosti, a tak mají obvykle menší průměr. Pokud si chcete pořídit stolní ventilátor, vybírejte si model s nastavitelnou rychlostí a vybírejte zařízení s co nejnižší hlučností. Velmi praktická je také možnost nastavení sklonu ventilátoru.

Výhody

 • Lehké a přenosné
 • Levné
 • Jednoduše se čistí

Nevýhody

 • Nižší bezpečnost, hlavně u dětí
 • Obvykle jsou zdrojem vyššího hluku

 

Stojanové ventilátory

3 stojanové ventilátoryTento typ ventilátorů se od stolních liší jen svými rozměry, je o něco větší. Stojanové ventilátory se umisťují na zem a z toho důvodu je velmi důležité, aby byly dostatečně stabilní. U některých modelů se dá nastavit jejich výška a také oscilují v 90-stupních do každé strany. Vhodné je umístit je například i ven, někam na terasu či do altánku. Můžete je mít i v obýváku nebo v ložnici, ale berte v úvahu to, že jsou obvykle o něco hlučnější, což může někomu při práci nebo při spánku překážet.

Výhody

 • Patří k těm levnějším
 • Dobře přenosné
 • Jednoduše se čistí

Nevýhody

 • Nižší bezpečnost, hlavně u dětí

 

Sloupové ventilátory

designový moderní sloupový ventilátorTento typ ventilátoru má tvar sloupu a v podstatě je také stojanový, protože je umístěn na podlaze. Nemá však vrtuli, ale jde o sloup s mřížkou, z níž proudí svěží vánek. Jelikož tento typ ventilátorů nemá vrtuli s lopatkami, má nižší výkon. Na druhé straně jde však o vkusný a často i designově zajímavý kousek. Sloupový ventilátor je mezi zákazníky velmi oblíbený, a to i díky tomu, že nezabírá mnoho místa a je snadno přenosný.

Při tomto typu ventilátoru je samozřejmostí otáčení 90 stupňů do každé strany a také regulace rychlosti. Mnohé tato zařízení jsou vybavena i vzduchovým filtrem, LED displejem zobrazujícím teplotu, oscilaci a rychlostní mód. No a při těch nejpropracovanějších najdete i programovatelný termostat či časovač. Co se týče umístění, sloupový ventilátor je vhodný do obývacího pokoje, kuchyně a díky tichému chodu i do ložnice.

Výhody

 • Obvykle jsou velmi tiché
 • Zajímavý design
 • Bezpečnost

Nevýhody

 • Náročné čištění
 • Slabší výkon

 

Bezlopatkové ventilátory

Bezlopatkový ventilátorTento typ ventilátorů pracuje na podobném principu, na jakém pracuje vysavač. Jak vyplývá z jeho názvu, nemá žádné lopatky, a vtahuje vzduch z okolí. Ten je poháněn elipsovitým prstencem. Proud vzduchu, který v tomto typu ventilátoru vzniká, je plynulý a stabilně proudící. Jelikož ventilátor nemá lopatky, je maximálně bezpečný, jeho údržba je snadná a nezachytává se na něm žádný prach. Kromě toho je mimořádně tichý, a tak je vhodný klidně i do ložnice či do dětského pokoje.

Výhody

 • Jsou tiché a bezpečné
 • Zajímavý design
 • Snadná údržba

Nevýhody

 • Jsou drahé

 

Axiální ventilátory (nástěnné)

Axiální ventilátor - nástěnnýTento typ ventilátoru je určen k vyhánění vzduchu z interiéru ven a vhodný je například do místností bez oken, které potřebujete větrat. Použít je víte i v kuchyni a jde i o vhodný typ ventilátoru do koupelny.

Výhody

 • Nezabírá prakticky žádné místo
 • Efektivně ochlazuje vzduch v místnosti
 • Bezpečnost

Nevýhody

 • Náročné čištění
 • Někdy může dovnitř vhánět prach a zápach zvenku

 

USB ventilátory

Černý USB ventilátoryJde o menší ventilátory, které mají blízko k těm stolním ventilátorem a umisťují se do blízkosti počítače, neboť ho musíte připojit přes USB konektor. Mají však slabší výkon, ale během práci s počítačem pro vás mohou být příjemným osvěžením. V nabídce najdete množství originálních designů.

Výhody

 • Kompaktní rozměry
 • Zajímavé a originální kousky

Nevýhody

 • Slabší výkon
 • Lze používat pouze u počítače

 

Parametry při výběru

Řekli jsme si, s jakými typy ventilátorů se můžete na trhu setkat a jaké jsou jejich výhody a nevýhody. Přejděme nyní k tomu, jaké jsou důležité parametry při výběru ventilátoru a co byste při jeho koupi neměli přehlédnout.

 

Jaký je objem místnosti?

Tento údaj mnozí zákazníci při koupi ventilátoru podceňují. Před koupí ventilátoru byste měli vědět, do které místnosti ho chcete umístit a jaká je tato místnost velká. Objem místnosti zjistíte tak, že vynásobíte její délku, šířku a výšku. Každá místnost má jiný koeficient výměny vzduchu, tedy údaj, který hovoří o tom, kolikrát by se měl za hodinu v místnosti vzduch obměnit.

V kuchyni je to například kolem 8 výměn za hodinu, v koupelně od 5 do 8 výměn za hodinu, no a obytné místnosti potřebují 1 až 2 výměny za hodinu. Pokud tedy potřebujete ventilátor do obýváku, jejíž objem je například okolo 40 metrů krychlových, ideální průtok vzduchu ventilátorem za hodinu by měl být kolem 80 m3.

 

Počet rychlostí

To, kolika rychlostmi ventilátor disponuje, je také jedním z podstatných parametrů. Určitě nedoporučujeme kupovat levný ventilátor pouze s jednou rychlostí, protože pro co nejlepší pohodlí při používání tohoto přístroje, to je prostě málo.

Vhodné je proto pořídit si ventilátor s alespoň třemi možnostmi nastavení rychlosti, což je v podstatě takový základ. Maximální uživatelský komfort vám zajistí ventilátory s osmi možnostmi nastavení rychlosti. Takové modely umožňují dokonalé nastavení nejen rychlosti proudění vzduchu, ale i jeho směrování.

 

Průměr vrtule

Tento parametr se promítá do celkového průtoku vzduchu, který dokáže ventilátor rozproudit v místnosti. Menší vrtule mají průměr 15 centimetrů, ty největší ho mohou mít i více než 130 centimetrů,

 

Oscilace

Jde o možnost horizontálního a vertikálního otáčení ventilátoru, kterou lze vypnout a zapnout. Většina ventilátorů do domácnosti poskytuje i možnost oscilace, což je výborné pro větší místnosti, ve kterých se chce zchladit více lidí. V případě stolního ventilátoru oscilace až tak důležitá není, ale pokud chcete stojanový ventilátor do obýváku, určitě si vyberte ten s oscilací. Dosáhnete tak, že svěží vzduch se dostane ke každému, kdo se v místnosti nachází.

 

Hlučnost

To, jaký hluk vydává ventilátor, je také informace, která by vás měla zajímat. Hlučnost je udávána v decibelech (dB) a protože ventilátory často umisťujeme do naší bezprostřední blízkosti, je důležité, aby vás jejich zvuk nerušil. Zřejmě si nechcete opatřit zařízení, které vás bude rušit při odpočinku či sledování televize.

Nejtišší ventilátory mají hlučnost do 30 dB, ty o něco hlučnější do 50 dB. Pokud natrefíte na ventilátor s hlučností vyšší než 50 dB, doporučujeme, abyste jeho koupi zvážili. Po čase vám může začít jeho zvuk překážet.

 

Příkon

Příkon souvisí s tím, jakou má zařízení spotřebu elektrické energie a udává se ve Wattech (W). Platí, že čím má zařízení vyšší příkon, tím je i spotřeba energie vyšší. Zároveň však příkon souvisí i s výkonem zařízení. Nejčastěji se můžete setkat s ventilátory, jejichž příkon se pohybuje od 15 W až do 60 či dokonce 70 W. K těm nejběžnějším však patří ventilátory s příkonem okolo 40 až 50 W za hodinu.

 

Bezpečnost

Otázka bezpečnosti by vás měla zajímat hlavně tehdy, pokud máte děti, případně jsou ve vaší domácnosti i domácí zvířata. V takovém případě se ujistěte, že přístup k lopatkám ventilátoru je dostatečně zabezpečen a že ventilátor je stabilní. Mřížka kolem vrtule by měla být taková hustá, aby se jí neprepchal ani malý dětský prst a stabilita je při stojanových ventilátorech zajištěna protiskluzovými nožičkami. Ty nejmodernější ventilátory mají dokonce na mřížce senzor, který ventilátor v okamžiku, jak se dotknete mřížky, vypne.

 

Údržba a čištění

Ani údržbu a čištění netřeba při ventilátorech zanedbat. Ať chcete nebo ne, na lopatkových ventilátorech se prach časem usadí. No a pokud nechcete, aby vám po spuštění ventilátor tento prach rozvířil po celé místnosti, bude vhodné jednou za čas ho očistit. Některé ventilátory se čistí jednoduše, protože máte přístup k lopatkám. U jiných to může být docela náročné, ne-li přímo nemožné.

 

Doplňky a funkce

Na první pohled se může zdát, že ventilátor je jednoduché zařízení, ale dnes už najdete i takové modely, které v sobě ukrývají i různé zajímavé funkce a prvky. Podívejme se, jaké to jsou:

 • dálkové ovládání – uživatelský komfort rozhodně umocní možnost ovládání ventilátoru na dálku
 • displej – modernější ventilátory jsou vybaveny LCD displejem zobrazujícím důležité informace
 • noční režim – pokud chcete využívat ventilátor v ložnici, určitě si vyberte model s nočním režimem. Ten se postará o jemné a tiché osvěžení slabším proudem vzduchu.
 • přírodní vítr – tato funkce napodobuje přirozené proudění větru venku
 • ionizace – díky této funkci vzniká čistší vzduch, který bude zpříjemňovat prostředí v dané místnosti

💡 TIP: Pokud hledáte čističku vzduchu, s jejím výběrem vám poradíme v našem článku.

 

Cena a oblíbené značky

Důležitým parametrem při výběru jakéhokoli zařízení do domácnosti, nejen ventilátoru, je cena. Cenové rozpětí, ve kterém se pohybují částky za ventilátor, je poměrně široké. Ty nejlevnější ventilátory najdete už za něco přes 300 Kč, avšak od takových modelů zázraky nečekejte. Zlatá střední cesta jsou ventilátory za částku kolem 1500 Kč, no a pokud jste fajnšmekr a potrpíte si na technologických novinkách, natrefíte i na vychytávky za několik tisíc korun.

Pokud chcete kvalitu, doporučujeme sahat po známých a ověřených značkách, které jsou synonymem kvality. Patří k nim například ventilátory Sencor, AEG, Dyson, ale také Orava či Klarstein.

Cena ventilátoru:

 • do 1500 Kč – v této cenové relaci naleznete stolní i stojanové ventilátory, obvykle s oscilací a s hlučností okolo 40 dB, rychlostní stupně budou pravděpodobně jen tři
 • od 1500 Kč do 3000 Kč – pokud si za ventilátor trošku připlatíte, můžete získat tišší model s větší vrtulí a s několika rychlostmi
 • více než 3000 Kč – za částku více než 3000 Kč se můžete těšit z ventilátoru s nižší hlučností, vrtulí velkou až 132 cm, s dálkovým ovládáním a různými zajímavými funkcemi. V této cenové relaci naleznete tak stojanové jako i sloupové, stolní či stropní ventilátory, jakož i ty axiální.

 

Otázky a odpovědi na závěr

Na závěr máme pro vás odpovědi na několik otázek souvisejících s ventilátory, na které jsme v předchozích řádcích neodpověděli.

Jaký je vhodný ventilátor do koupelny a jaký do WC?

Ventilátor do koupelny je určen v první řadě na odvětrání vlhkosti a pachů. Stejně tak i ventilátor do WC. Do těchto místností jsou vhodné i stropní ventilátory či dokonce stropní ventilátory s osvětlením. Také tam můžete použít ventilátory s časovým spínačem a na trhu najdete i takové, které mají v sobě zabudovaný senzor vlhkosti.

Co když chci stropní ventilátor se světlem?

Na trhu najdete i takovéto modely ventilátorů, jejich nabídka je skutečně široká. Stropní ventilátor se světlem v různých velikostech, materiálech i barvách.

Existuje i teplovzdušný ventilátor nebo ventilátor s chlazením?

Teplovzdušný ventilátor funguje tak, že vzduch, který fouká do prostoru, ohřívá. Využít ho tedy můžete v chladných místnostech během zimy. Pod pojmem ventilátor s chlazením se ukrývá tzv. přenosná klimatizace, tedy mobilní ochlazovač vzduchu.

Jak funguje ventilátor s rozprašovačem vody?

Ventilátor s rozprašovačem vody nebo také mlhový ventilátor je vybaven systémem zvlhčování vzduchu. Ve spodní části stojanu ventilátoru je zabudovaná nádržka s vodou, z níž se pak voda rozprašuje do prostoru. Vzduch je vlhký a příjemně se dýchá, což ocení hlavně astmatici a alergici.

 

Zdroje informací:

Do testu jsme vybrali pouze z ověřených eshopů

Ohodnoťte náš test:

Ventilátory v našem katalogu

Autor článku
Redakce CestakBydlení.cz

Tento článek pro vás připravili redaktoři magazínu CestakBydlení.cz. Testujeme a porovnáváme vše, co patří do domu, bytu, zahrady, či dílny. Obsah připravujeme tak, aby odpovídal na všechny důležité otázky, týkající se tématu.

Komentáře
Zatím se zde nenachází žádný komentář.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.