Ve vašem domově se dějí zvláštní věci. Na oblečení se objevují žluté skvrny a v domě jste si všimli malé černé kuličky. A… když si jdete dát misku cereálií k snídani – hrůza hrůz. Krabice se hemží strašidelným malým hmyzem, který před vámi zoufale utíká. Faktem je, že jste zamořeni rybenkami. Pravděpodobně se ptáte, jestli jsou nebezpečné, proč zamořili váš domov a jak se jich zbavit. Švehla je naštěstí jedním z mála škůdců, kterých se lze zbavit relativně jednoduše. Všechno, co potřebujete, je trpělivost a pochopení rutiny tohoto hmyzu ve vašem domově: zdroje potravy, místa vstupu, úroveň vlhkosti. Když máte všechny tyto faktory pod kontrolou, eliminovat jej bude hračka. Ale co je to vlastně rybenka, alias švehla obyčejná?
Švehla - navigace v článku
Tipy na přípravky:
Účinný lapač rybenek bez toxických insekticidů a proto vhodný k umístění do kterékoli oblasti aktivity hmyzu včetně kuchyní, prostorů pro zpracování potravin či restaurací.
TIP č.1: srovnání cen ve všech dostupných eshopech TIP č.2: možnost bezpečného nákupu "oranžovým tlačítkem"
NÁZEV | HODNOCENÍ | CENA |
---|---|---|
Ukázat nabídku | ||
Ukázat nabídku | ||
Ukázat nabídku | ||
Ukázat nabídku | ||
Ukázat nabídku |
Co je to švehla?
Švehly jsou jedním z nejplodnějších obtěžujících druhů hmyzu na světě a v různých zemích mají různá jména. Mezi další hovorové názvy patří rybenka a jejich vědecký název je Lepisma saccharinum. Tento hmyz je pohledem velmi snadno identifikovatelný, jelikož má velmi výrazný vzhled. Tělo švehly má zakřivený tvar, který tvarem připomíná rybu. Další děsivou, rybu připomínající rysem je pohyb. Když se švehla pohne, její tělo se bude kývat ze strany na stranu podobně jako ryba plovoucí ve vodě. Úplně dospělý hmyz má exoskeleton se stříbrným leskem, což vysvětluje jeho nejběžnější název – rybenka. Při bližším zkoumání uvidíte na zadní straně hmyzu několik malých výběžků podobných ocasu se štětinami. Švehla není obzvlášť velká a zůstává dlouhá 1,5 – 2,5 cm po celou dobu trvání svého neobvykle dlouhého života.
⭐ Životní cyklus
Švehla může žít až osm let a v bizarně složitém rituálu páření se může v tomto rozpětí mnohokrát rozmnožovat. Švehly však obvykle snesou během svého života pouze 100 nebo méně vajec, resp. 60 vajíček v jednom cyklu. To je mnohem méně než u agresivnějších škůdců, ale stále dost k rychlému zamoření, které se vymkne kontrole. V závislosti na úrovni vlhkosti a jiných faktorech se jejich vajíčka mohou vylíhnout již za dva týdny nebo až za dva měsíce. Nymfy mají stejný tvar těla a návyky jako dospělí, ale mají několik fyzických rozdílů. Chybí jim například stříbrno-modrý kovový lesk, který si lidé spojují s tímto druhem a jsou podstatně menší.
V ideálních podmínkách (pro švehly, ne pro vás) dospějí a budou připraveny k reprodukci již za tři měsíce. To se ovšem může výrazně lišit v závislosti na úrovni vlhkosti a tepla. V chladnějších a sušších klimatických podmínkách může rybence trvat až dva roky, než dospěje. Pokud žijete v takovém prostředí, je méně pravděpodobné, že budete trpět zamořením a nebudete je muset vyhlazovat tak důsledně, nebo tak často.
Za zmínku také stojí, že jde o jeden z nejprimitivnějších druhů hmyzu, který ještě žije, protože vědci objevili fosilie rybenek staré až 400 milionů let. Pro jejich dlouhověkost existují dobré důvody, které také ztěžují jejich nalezení a vyhubení.
Která část vašeho domova je ohrožena?
Švehly mají silný pud sebezáchovy a jsou to mimořádně plachá stvoření. Je to noční hmyz, který se vyhýbá tomu, aby vycházel do osvětlených oblastí a je aktivní pouze v noci. Kromě toho upřednostňuje odlehlá, vlhká místa a bude se vyhýbat, tomu abyste si ho všimli, pokud je to jen trochu možné.
Ve vnějším prostředí žijí rybenky na vlhkých, odlehlých místech. Může to být například pod kůrou stromů, skalami nebo listy. Existuje několik způsobů, jak se mohou dostat do vašeho domova. Na jedné straně se mohou dostat dovnitř skrz základy, nebo jiný otvor. Je také možné, že si švehlu přinesete domů. Může zamořit knihy, papír a jiné domácí potřeby, které berete do svého domova bez přemýšlení.
Jakmile švehly vstoupí do vašeho domova, mají tendenci usadit se ve stejných oblastech. Rybenkám všech věkových kategorií, ale zejména nymfám se daří ve vlhkém prostředí. V důsledku toho je běžné, že se shromažďují v rozích a skříňkách koupelny. Koupelna však pro ně nemusí být ideální z hlediska vyhýbání se kontaktu. Samotářské instinkty rybenek je ženou do podkroví, sklepů a mezer ve stěnách. Podkroví jsou obzvláště oblíbené úkryty z důvodu nízkého využívání a přítomnosti věcí, kterými se mohou živit. Prach, staré dokumenty, obrazy a jiné předměty poskytnou švehlám potravu, kterou potřebují k životu a rozmnožování.
Pokud vidíte jednu švehlu v osvětlené, suché části domu, je pravděpodobné, že jsou stovky dalších, které nevidíte. Nejsou tak odvážné jako švábi a je nepravděpodobné, že byste rozsvítili kuchyňskou lampu a viděli, jak se stovky tvorů rozutíkají po vaší pracovní desce. To činí zamoření méně nepříjemným, ale je také mnohem obtížnější ho odhalit.
Čím je švehla do našich bytů přitahována?
Dostupné zdroje potravy hrají významnou roli při přilákání rybenek. Půjdou lovit ve značné vzdálenosti od svého doupěte a budou hledat potenciální zdroje potravy. Dokáží posbírat prach, papír, drobky a jiné relativně nepostřehnutelné zdroje obživy z celého vašeho domova. Nicméně, protože jejich strava je tak flexibilní, jídlo není zcela klíčovým faktorem, pokud jde o zamoření rybenkami. Hlavním faktorem, který je přitahuje, je přítomnost tmavého, teplého a vlhkého místa k pobytu. Švehlám se daří pouze v oblastech s relativní vlhkostí mezi 75% a 95% a instinktivně vyhledávají uzavřená, odlehlá místa. Tento druh přežil 400 milionů let díky tomu, že byl příliš rychlý na to, aby ho sežral jiný hmyz a tím, že byl příliš nenápadný a nepodstatný na to, aby si ho větší druhy všimly.
⭐ Nejčastější oblasti výskytu
Typickým místem, kde švehly žijí, je koupelna, která jistě splní jejich požadavky na vlhkost. Nevýhodou pro ně je, že koupelna je často používána a obvykle dobře osvětlená, takže se budou jistě schovávat. Zvažte pohled pod a za spotřebiče, pod vanu a do skříněk.
Dalším problémem, který je třeba zvážit, je, že někteří z nás jsou náchylní nechávat časopisy, noviny nebo knihy ve své koupelně. Toto je špatná volba, protože poskytuje odlehlá místa, kde se švehly mohou během dne skrýt. Nejenže jim dáváte malý domov ve svém domě, ale poskytujete jim také snadno dostupný zdroj potravy. Zvažte vyhození, nebo alespoň reorganizaci jakékoli sbírky časopisů a materiálů pro čtení v koupelně, které jste si za ta léta vybudovali.
Koupelna přirozeně splňuje požadavky rybenek na vlhkost, zatímco spotřebiče a předměty vytvářejí další podmínky, které je přitahují. Na druhé straně, podkroví, sklepy a kuchyňské skříňky jim automaticky splňují touhu po ústraní. Když je jedna z těchto oblastí nadměrně vlhká, je pravděpodobné, že přiláká švehly. I když váš sklep, nebo podkroví jako celek nejsou dostatečně vlhké na to, aby se stali hostiteli rybenek, hromady starých věcí se špatnou cirkulací vzduchu určitě jsou.
Švehla je velmi důležitý dekompostér. Tento škůdce se bude živit téměř čímkoli a rozloží to. Tento proces je nezbytný pro uskutečňování přirozeného životního cyklu a udržování rovnováhy v ekosystému. Švehly mají čelisti uzpůsobené ke žvýkání, což jiný hmyz nemá. A milují knihy! Natolik, že si najdou domov ve vaší knihovně nebo starých fotoalbech a při tom je samozřejmě zničí. Snědí cokoli – oblečení, ovesné vločky, mouku, cukr… Vědci dokonce pozorovali i kanibalistické chování, když se živili kůží mrtvých a zraněných brouků. A na druhé straně, je to tak odolný hmyz, že dokáže přežít týdny až měsíce bez jídla a vody.
5 příznaků, že musíte řešit zamoření
Myslíte si, že byste mohli mít doma rybenky? Zde je pět znaků, které je třeba hledat:
⭐ Trus
Švehly mají poměrně unikátní trus. Vypadá jako malá zrnka pepře a obvykle se vyskytuje v oblastech, které švehly řady navštěvují, jako jsou zadní části nábytku, nebo prostor pod skříněmi. Trus rybenek je dostatečně malý na to, aby si je mnozí lidé mýlili s prachem nebo znečištěním z domácnosti. Pokud však jednou zametáte a objeví se znovu a znovu, budete vědět, že máte problém se škůdci.
⭐ Svlečená kůže
Rybenky během svého života shazují kůži. Vnější krunýře jsou malé, jemné a průhledné a jsou dobrým indikátorem zamoření švehlami.
⭐ Žluté skvrny na vašich věcech
I když si nevšimnete svlečené krunýře, můžete vidět žlutý prach, který zůstane na površích, když se švehla svléká z kůže. Tyto žluté skvrny se často objevují v knihách, papírech, kartónových krabicích nebo na oblečení.
⭐ Poškození věcí
Jedním z nejjednodušších způsobů, jak rozpoznat švehly, je identifikovat škody, které způsobují. Švehly konzumují tapety, prádlo, oblečení i lepenku. Hledejte díry prokousané v předmětech, jako jsou tyto, abyste se utvrdili, že jste zamořeni švehlami.
⭐ Švehla samotná
Tento malý, flexibilní, kluzký hmyz má barvu od modro-stříbrné až po hnědoševou. Má tvar slzy a při pohybu se kroutí tam a zpět, podobně jako ryba při plavání. Zpozorování rybenek je složité, protože jsou aktivní v noci, ale vidět jen jednu živou rybenku je znakem toho, že máte někde doma zamoření.
Jak se přirozeně zbavit švehly: 6 účinných domácích prostředků
Švehly se rozmnožují pomaleji než většina škodlivého hmyzu, takže jejich přímé porážky může být praktickým způsobem, jak udržet zamoření pod kontrolou. Máte-li zájem vyřešit problém sami, jsou možností, které můžete aplikovat.
Existuje několik účinných jedů zabíjejících švehly, ze kterých si můžete vybrat, pokud to vyhovuje vašim potřebám. Na druhé straně existuje mnoho důvodů, proč se takovým řešením vyhýbat. Máte-li děti, domácí zvířata nebo máte obavy o své zdraví, možná budete chtít zvážit bezpečnější řešení vašeho problému.
V tomto případě nemáte nouzi o možnosti. Existují netoxické, ekologické látky, které eliminují rybenky stejně efektivně jako jedy. Je také snadné vyrobit pasti, které dokážou vyhubit jejich populaci, nebo je odpuzovat množstvím sloučenin, které považují za odporné. Můžete také narušit oblasti, které používají jako doupě a přístřeší, nebo jim fyzicky zablokovat přístup do interiéru vašeho domova. Výběr správného řešení se bude lišit v závislosti na vašich konkrétních okolnostech.
➡️ Vytvořte si vlastní pasti na švehly
Švehla miluje potravu, která obsahuje škrob a k jejímu nalezení vynaloží velké úsilí. Vložte do skleněné nádoby mouku, sušené cereálie nebo krmivo pro domácí zvířata. Vrch nechte otevřený a vnějšek oblepte páskou.
Švehla se bude umět dostat do nádoby pomocí texturovaného povrchu pásky. Nebude se však umět dostat ven, protože její nohy se nedokážou pohybovat po hladkém skleněném povrchu uvnitř.
Výhody: Jednoduché, cenově dostupné, bezpečné pro děti a domácí zvířata, netoxické.
Nevýhody: Nevzhledné, náročné na aktivitu, vyžaduje, abyste se zbavili mrtvých rybenek.
➡️ K přilákání použijte noviny
Navlhčete staré noviny a srolujte je. Švehly do nich vlezou a začnou si budovat příbytky. Po několika dnech noviny vyhoďte do uzavřené, vzduchotěsné nádoby. Případně je můžete spálit, abyste se zbavili rybenek, které si našly cestu dovnitř.
Výhody: Cenově dostupné, bezpečné, netoxické, jednoduché, efektivní
Nevýhody: Nemusí být použitelné pro domácnosti s dětmi (které mohou past přesouvat), neodstraní velké koncentrace škůdců
➡️ Rozložte lepkavé pasti
Lepkavé pasti, dostupné ve většině železářství nebo domácích a zahradních potřeb, jsou vynikajícím způsobem, jak se zbavit švehel. Pořiďte si několik těchto pastí a umístěte je všude, kde si všimnete aktivity rybenek. Po několika dnech zkontrolujte pasti a zlikvidujte všechny, na kterých je přilepen hmyz.
Výhody: Jednoduché, cenově dostupné, efektivní, bezpečné, netoxické
Nevýhody: Ne ideální pro domácnosti s dětmi nebo domácími zvířaty, nevzhledné, vyžaduje, abyste kontrolovali a odstraňovali staré pasti
➡️ Cedrový olej
Cedrový olej je jedním z mnoha esenciálních olejů používaných k odstranění škůdců a je obzvláště účinným ničitelem rybenek, molic a pokožek.
Pro dosažení nejlepších výsledků vložte cedrový olej do difuzéru nebo vmíchejte několik kapek oleje do rozprašovací láhve naplněné teplou vodou a nastříkejte směs na problémové oblasti.
Pokud používáte difuzér, umístěte jej všude, kde si všimnete aktivity stříbrných rybek.
Výhody: Efektivní, cenově dostupné, bezpečné
Nevýhody: Může obtěžovat lidi s citlivou pokožkou nebo alergiemi, vyžaduje pravidelnou opětovnou aplikaci
➡️ Sušené bobkové listy
Pro účinný odpuzovač rybenek nemusíte chodit dál než do spíže. Stačí vzít několik sušených bobkových listů a umístit je všude, kde jste viděli znaky přítomnosti švehly.
Švehly odpuzují oleje v bobkovém listu, které se osvědčily jako silné odpuzovače škůdců.
Výhody: Jednoduché, cenově dostupné, efektivní
Nevýhody: Nezabije škůdce, může dělat nepořádek, vyžaduje pravidelnou opětovnou aplikaci
➡️ Použijte borax
Borax je účinný způsob, jak eliminovat rybenky. Chcete-li dosáhnout nejlepších výsledků, kupte borax v místním obchodě s domácími potřebami a naneste tenkou vrstvu všude, kde jste si všimli aktivity. Je obzvlášť vhodný k použití na zadní straně skříněk, podél soklových desek, ve skříních a pod spotřebiči.
Případně můžete ke stejnému účelu použít křemelinu.
Výhody: Jednoduché, cenově dostupné, efektivní
Nevýhody: Nepořádek, vyžaduje pravidelnou opětovnou aplikaci, měl by se uchovávat mimo potraviny a neměl by se používat v blízkosti dětí nebo domácích zvířat
Borax je prášková bílá látka, též známá jako boritan sodný, tetraboritan sodný nebo tetraboritan disodný. Je běžně používán jako domácí čistící prostředek a posilovač pracího prostředku. Je to kombinace bóru, sodíku a kyslíku.
TIP č.1: srovnání cen ve všech dostupných eshopech TIP č.2: možnost bezpečného nákupu "oranžovým tlačítkem"
Jak se zbavit rybenek v konkrétních oblastech
Konkrétní přístup a možnosti, jak se švehel zbavit, se liší v závislosti na oblasti zamoření. Vaše možnosti se liší i v závislosti na tom, kde bydlíte, ať v domě nebo v bytě.
⭐ Komerční nemovitost nebo dům
Máte-li problém se zamořením na samostatném pozemku, který vlastníte, neexistují prakticky žádná omezení pro vaše možnosti. Pokud jste netrpěliví, najetí profesionála na fumigaci je primární možností. Na několik hodin odejdete, předtím se ujistíte, že na pozemku není nic, co by mohlo utrpět a vrátíte se do budovy bez škůdců.
⭐ Byt
V nemovitosti v rámci komplexu to je náročnější. Fumigace bude těžká nebo nemožná a zdroj zamoření může být pro vás nedostupný. Je možné, že váš soused ve vedlejším bytě je ten, kdo vytvořil příjemný domov pro švehly. V tomto případě budete muset váš obytný prostor udělat pro ně nehostinným. Zkombinujte tento přístup s repelenty a fyzickými kryty nad možnými vstupními body a možná budete umět vyřešit svůj problém se zamořením.
Švehly nejsou jedinými škůdci, se kterými se v našich domovech setkáváme.
Do podobné kategorie „více – méně neškodné, ale zato o to otravnější“ patří i mravenci. Náš článek Jak se zbavit mravenců, vám tento problém pomůže spolehlivě vyřešit.
⭐ Koupelna
Jelikož švehla miluje vlhkost, přitahují ji vany a odtoky. Poslední věc, kterou byste však chtěli, je koupat se s těmito strašidelnými tvory. Chcete-li se zbavit rybenek v těchto oblastech, nejlepší možností je dehydratovat oblast a zbavit se jejich úkrytů.
Zlikvidujte v koupelně veškerý nepořádek včetně nahromaděného papíru či ručníků a dopřejte všem skrytým rohům místnosti pořádné vysávání. Nasypte křemelinu do rohů místnosti a do koupelny umístěte odvlhčovač, který odstraní přebytečnou vlhkost z místnosti. Používání kyseliny borité v koupelně je špatný nápad, pokud máte děti nebo domácí zvířata, ale pasti a přírodní repelenty jsou v tomto případě stále dobrou volbou.
⭐ Podkroví a suterén
Některé detaily se liší v zamoření suterénu a podkroví. Například sklepy mají tendenci být teplejší, vlhčí a mohou mít trhliny a jsou vystaveny přímo zemi. Podkroví nemusí nutně disponovat těmito podmínkami, ale jsou přitažlivými ohnisky pro zamoření kvůli podobnostem, které mají. Podkroví i sklepy bývají tmavé, prašné, odlehlé prostory, které majitelé domů využívají pro skladovací účely. Nemluvě o tom, že vzácné suvenýry, fotografie, deníky či jiné předměty, které si do nich lidé často ukládají, jsou prakticky bufetem pro tisíce švehel. Odlehlost podkroví a sklepů však znamená, že na scénu může vstoupit kyselina boritá. Po absolvování standardního procesu vysávání přebytečného prachu a odstraňování nepořádku se vám možná podaří zjistit kde se skrývají a „ošetřit je“ touto chemickou látkou.
⭐ Šatník
Sotva budete chtít použít nebezpečné jedy pro své oblečení. Pokud ve svém šatníku najdete švehly, měli byste použít netoxický repelent a zaměřit se na jejich vyhubení u zdroje. Použití éterických olejů k odstranění z oblečení je dobrá volba, protože aroma jim zabrání napadnout vaše oblečení bez jakýchkoli škodlivých účinků.
⭐ Postel
Přestože švehly upřednostňují místa, jako jsou skříně a koupelny, je možné je nalézt i v posteli. Pokud se tak stane, odstraňte veškeré ložní prádlo a vyperte je v horké vodě. Máte-li sušičku, vysušte ji na nejvyšším možném nastavení (vždy nejprve zkontrolujte štítek péče).
Dalším krokem je odstranit nepořádek z okolí vaší ložnice. Pokud je zamoření závažné, kontaktujte společnost, která vám poskytne profesionální služby v oblasti eliminace škůdců.
💡 Přívrženci komerčních řešení se problému se švehlami zbaví pomocí následujících produktů ⤵️
Je švehla pro člověka nebezpečná nebo škodlivá?
I když existuje pár mýtů o rybenkách, které útočí na lidi, jsou to jen mýty. Švehla nekouše lidí. I když má čelisti, které používá ke konzumaci potravy, jsou příliš slabé na to, aby pronikly do kůže člověka. Další městské legendy o rybenkách, které kladou vajíčka do uší lidí nebo se plazí po tělesných dutinách, jsou také nepravdivé.
Stejně tak nerozšiřuje nemoci, ani nekoreluje s neudržovanou domácností. Nejsou známy žádné nemoci nebo parazity, které by se mohly přenášet mezi švehlami a lidmi. Nejsou nebezpečné ani pro domácí zvířata. Pokud vaše kočka nebo pes sní rybenku, bude v pořádku.
Existuje však jedna výjimka z pravidla, že švehla nemůže ublížit lidem. To je případ alergické reakce na vedlejší produkty zamoření. Černý peletový trus, žluté exkrementy a svlečená kůže mohou v některých případech způsobit alergickou reakci.
Zatím to zní, že švehly jsou relativně benigní, pokud nemáte alergie. Nicméně, už jednoduchý fakt zamoření hmyzem může být odpudivý, nemluvě o škodách na majetku, které dokáže švehla způsobit.
V boji proti zamoření švehlami se skvěle osvědčily odvlhčovače vzduchu. Nevynechejte proto našeho průvodce výběrem odvlhčovače, který se stane účinným nástrojem prevence proti tomuto, byť neškodnému, ale dost odpudivě vypadajícímu hmyzu.
Zdroje informací:
- https://www.healthline.com/health/how-to-get-rid-of-silverfish
- https://www.wikihow.com/Get-Rid-of-Silverfish
Článek je zařazený do kategorie: Praktické rady a triky
Mohlo by vás zajímat
- Black Friday 2024 v ČR – 29. listopad: kde proběhne, jaké jsou slevy a hlavní zásady nakupování
- Nejlepší vařená kukuřice - jaký je recept na její správnou přípravu a jak dlouho ji třeba vařit
- Zavařované brusinky – nejlepší recepty (i brusinky s hruškami), postup, kde je použít
- Zavařená cuketa - 10 ověřených receptů, na slano i na sladké, s rajčaty či paprikou, čalamáda, čatní
- Zavařované borůvky - nejlepší recept s nálevem i bez, a k čemu je použít
- Domácí hnojivo na rajčata a papriku, uhorky, květiny, ovocné keře - levné a bez chemie (velký přehled receptů pro každou příležitost)
- Praní tenisek - jednoduchý návod jak je vždy udržet v čistotě a jako nové (v pračce i ručně)
- Jak správně nabíjet Li-Ion baterie a prodloužit tak jejich životnost?
- Jak se správně starat o pračku a sušičku, aby vydržely co nejdéle v kondici? 5 základných pravidel
- Proč byste měli pravidelně čistit digestoř a jak na to