Jak se zbavit mravenců (v domě, v bytě, zahradě…) – 20 zaručených tipů

redakce Téma
24. října 2022 3

Mravenci jsou dozajista užitečnými stvořeními. V přírodě. Doma je však nevidíme dvakrát rádi a snažíme se nechtěných spolubydlící co nejrychleji a nejefektivněji vypudit. Jak na to? Jak se zbavit mravenců tak, aby po nich nezůstala v domácnosti ani stopa? A aby se k nám po čase nenastěhovali opět? Kolik lidí, tolik zaručených tipů. Někdo se spolehne na kuchyňskou sůl či ocet, jiný preferuje bylinky a citrusy, další po nich jde natvrdo insekticidy.

Viz 20 zaručených tipů a možností jak se zbavit mravenců ve vašem bytě, domě, na zahradě. Dokážete s nimi zatočit i vy? Čtěte dál.

Tipy na prípravky:

💡 TIP na produkt - SCOTTS Substral na mravence granulát 250g
SCOTTS Substral na mravence granulát 250g

💡 TIP č.1: srovnání cen ve všech dostupných eshopech💡 TIP č.2: možnost bezpečného nákupu "oranžovým tlačítkem"

Mravenec, proč nás vlastně tak vytáčí

Mravenec je užitečný tvor, který v přírodě plní pomyslnou funkci sanitáře a určitě si zaslouží naši ochranu. To však neplatí pro společné soužití. Pokud se mravenci přemnoží, mohou způsobit v domácnosti, ale i zahradě či terase spoustu nepříjemností. Nejen, že vás to zarazí, když je uvidíte pochodovat a mířit k vašim skladovým zásobám ve vaší kuchyni, je to ještě i nehygienické.

Mravenci totiž kontaminují všechno jídlo, se kterým přijdou do styku, například škodlivými bakteriemi. Chutná jim cukr a různé sladkosti, maso i vajíčka, slané pečivo či ořechy …

Kde se vůbec ukrývají? Tak jsou zejména nepřístupná místa, kde si zakládají hnízda s vajíčky, larvami, kuklami a samicemi. Stačí malá trhlinka a jsou doslova všude: v bytovém jádru, pod obklady, akvárii, květináči, nábytkem. Hnízdo se naplní a část mravenců si hledá nový úkryt.

Dostanou se k vám šachtou s rozvody teplé vody, přelézají mezi panely, v létě si to v pohodě namíří “do volného bytu” putováním po fasádě. A co zahrada? Mravenci a jejich symbióza se škůdci kulturních plodin jako jsou mšice a puklice je přímo legendární. Viz s dětmi takový večerníček Včelka Mája, část 40: Boj o mšice 🙂

💡 Víte, že...

…studiem života mravenců se zabývá věda zvaná myrmekológie, a odborník na tento blanokřídlý ​​hmyz se nazývá myrmekológ?

…existují lidé, kteří se věnují jejich chovu jako koníčku a to ve speciálních nádobách zvaných formikáriá?

Prevence

Jasné, pravděpodobně čtete tento článek, když jsou mravenci ve vaší domácnosti již zabydlené a vy potřebujete urgentně řešit právě tento problém. Zamysleli jste se však už nad tím, proč si to nasměrují právě k vám domů? Protože jim nabízíte množství snadno přístupné obživy, kterou jinak jen tak ve volné přírodě nenajdou. A proto hned na úvod moje první rada zní: Nedejte jim důvod aby se u vás uhnízdili. Základem je prevence.

Protože pokud je už doma máte, nepochybujte ani na okamžik, že hlavním důvodem je jídlo. Nepohrdnou v podstatě čímkoliv, umí se dostat přes papírové obaly a proto je můžeme často najít v mouce, cukru a podobných potravinách. Že jste zapomněli uzavřít plastovou či skleněnou nádobu s potravinami, případně jste na stole zapomněli talíře se zbytky? Buďte si jisti, že kolonie mravenců tomuto pozvání neodolá.

Co pomůže? V první řadě své potraviny zajistěte tím, že je budete skladovat ve vhodných obalech (kapsy, alobal, plastové dózy, skleněné poháry a podobně. A nenechávejte zbytky jídel roztroušeny po celém domě (podíváte se v dětském pokoji, či za skříněmi nebo pod postelí nenajdete náhodou nějaké sladké lákadla). V létě při otevřeném okně se zase spolehněte na kvalitní síťku proti hmyzu, to je také jedna z cest jak se k vám velmi rychle mravenci dokážou nastěhovat.

20 tipů jak se zbavit mravenců

Jak se zbavit mravenců (faraonů, ale i ostatních druhů), které tak v oblibě naše příbytky, zahrady, skleníky či terasy a způsobují pohromu? Mám pro vás rovných 20 tipů jak si s nimi jednoduše poradit.

1. Lepicí páska

Jednoduché elegantní řešení, které však nelze aplikovat ve velkém. Vytvořte kolem objektu, který chcete “chránit” zábranu z lepicí pásky, kterou žádný mravenec nepřekročí. Samozřejmě, že lepicí stranou nahoru 🙂

2. Křída

Výborný prostředek jak se zbavit mravenců a zabránit jim vstup do domu. Stačí nakreslit čáru (ještě lépe vysypat křídovým práškem) kolem vstupních míst. Mravenci jsou odpuzovány uhličitanem vápenatým. Křídový prášek také ochrání rostliny v zahradě (i před slimáky).

💡 TIP: Jak se zbavit mravenců v zahradě

Máte problém s mravenci, které si na vašich ovocných stromků založili “chovné stanice mšic”? Výsledkem čehož jsou pak svinuté listy, pomačkané růstové vrcholy a deformované listy s typickým fialovým zabarvením?

Zkuste na kmínku stromů (nejdříve menšího ovoce jako jsou angrešt a rybíz) nakriedovať pásky ve dvou řadách za sebou několik centimetrů široké. Mravenců na stromech se tak zbavíte v suchém počasí na celé 2 týdny. Když však zaprší, musíte tuto proceduru co nejdříve zopakovat, jinak se tam velmi rychle nastěhují zpátky.

3. Mouka s …

… s hřebíčkem, pepřem, mletou hořčicí či jakýmkoli jiným aromatickým kořením, by měly odradit těchto malých tvorů od návštěvy. Smíchejte v nádobě za jeden šálek prosáté hladké mouky s lžící zmíněného mletého pepře a směsí posýpajte samotné mravence i cestičky, po kterých korzují.

Do několika hodin by měly vymizet. Otázkou však zůstává: kdo z koho? Mravenci se budou vždy pokoušet vniknout do vašeho domu a vy se vždy budete snažit je z něj vypudit. Zda na to stačí sypání mouky? V dlouhodobějším horizontu asi ne.

4. Citrony

Další přírodní prostředek, který pomůže mravenci dostat z kuchyně. Chcete-li se vyhnout insekticidem, tak šťáva z citronů je může zastoupit. Vždyť když citron dokáže namísto chemikálií vyčistit, proč by nemohl i hubit. Potřete citronovou šťávou práh dveří, okenní parapety, dostaňte vymačkanou šťávu všude tam odkud uvidíte vylézat mravence.

Citronová voda (4 celé citrony i se slupkou rozmixované v 2 litrech vody) je také účinná vůči jinému hmyzu (například šváby). Stačí jí umýt podlahu a nepříjemní návštěvníci odcházejí.

5. Pomeranče

Citrusové plody jsou pro mravence doslova zkázou. Po již zmíněných citronech to platí i pro pomeranče. Také pomohou udržet tyto malé tvory dostatečně daleko od vašeho domu. Jak se zbavit mravenců s pomocí pomeranče? Jednoduše. Udělejte si pastu (pyré) z pomerančových slupek a vody, kterou si připravíte v mixéru. Naneste ji pak na místa, kterými se hmyz dostává do domácnosti.

Případně umístěte pár slupek na kuchyňskou desku nebo kdekoliv, kde nechcete aby se mravenci ukázaly – jako přírodní odstrašující prostředek.

6. Kajenský pepř

Našli jste v kuchyni prvních průzkumníků, kteří se začali obšmieta kolem vaší cukřenky? Zkuste je odradit mletým kajenským pepřem. Pálivé papričky v prášku, který jste nanesli například k okrajům kuchyňské linky či na podlahové lišty, by měly odradit mravenci od invaze.

💡 TIP: Jak se zbavit mravenců na stole v zahradě či na terase

Je krásné léto a vy jste se rozhodli stolovat na zahradě. Postaví se vám vlasy dupkom, když na váš zahradní stůl vtrhnou hordy mravenců? Už se nemusíte bát. Postavte všechny 4 nohy stolu do umělohmotných nádob s vodou. Neuvidíte žádného mravence (kromě okřídleného, ​​případně toho, co padne z listí stromu nad vámi).

7. Sůl

Pravidelné sypání obyčejné kuchyňské soli do spár a otvorů odkud u vás vylézají mravenci může pomoci udržet je v dosahu vašeho obydlí na dlouhou dobu. Posypte ní práh dveří, v zahradě a na terase posýpajte jejich cestičky.

Podle mě jeden z nejlevnějších způsobů jak se zbavit mravenců v domě. Samozřejmě, je třeba se obrnit i potřebnou dávkou trpělivosti a aplikovat tuto metodu tolikrát dokud zcela nevymizí. Můžete si také sůl rozpustit v horké vodě a stříkat ji přímo na mravence – možná drastické, ale pomáhá to.

8. Bylinky a koření

Vše aromatické dokáže mravenci a jejich komunikaci perfektně rozhodit. Použít můžete majoránku, šalvěj, bazalku, ale i skořici či mátu. Smíchejte některou ze zmíněných ingrediencí s práškem do pečiva a posypte riziková místa a oblíbené trasy mravenců. Prášek do pečiva jim “ušpiní nožičky”, aromata jejich zase dostatečně znechutí a znemožní komunikaci (pro mravence je důležitá zejména ta prostřednictvím čichu).

9. Mastek

Práškový mastek působí na mravence jako repelent. Rozsypte ho kolem základů domu, kolem oken a dveří, vlastně na všechna místa kudy může tento hmyz vniknout do domu.Podobně zaúčinkuje i borax, ale i prášková síra. Princip této ochrany je mechanický – šupinky mastku jsou takové jemné, že se na ně mravenec nedokáže udržet.

10. Ocet

Mravenci nesnášejí “vůni” octa. Nebude trvat dlouho a po aplikaci octové kúry se zaměří na jiný cíl. Stačí si vydělat do rozprašovače roztok octa a vody ve stejném množství, dobře promíchat a nastříkat na místa, kterými mravenci rádi vstupují (okenní parapety, dveře, …).

Tímto způsobem mravenci nezabíjejí, spíše je odrazují od návštěvy. Podle mnohých jde o jeden z nejúčinnějších přírodních způsobů jak se zbavit mravenců v domě, bytě, i na zahradě.

11. Arašídové máslo

Mravenci můžete nalákat i na arašídové máslo. Stačí smíchat 2 polévkové lžíce arašídového másla (přibližně 30 ml) se 2 PL medu (30 ml) a 1/2 lžičky (2,5 g) boraxu. Umístěte malé množství této hmoty na malé kousky lepenky a karton a položte na místa, kde jsou mravenci aktivní. Průzkumníci tuto návnadu odnesou do kolonie a tak zabijí všechny mravence. Návnady měňte vždy když vyschnou (alespoň jednou týdně) až dokud mravenci přestanou chodit. Váš problém s mravenci je pro tuto chvíli v podstatě vyřešen.

12. Máta

Mravenci také nemají rádi mátu a vyhýbají se všemu, co nese i jen náznak peprmintové aroma. Sežeňte si silici máty a nakapejte 10 kapek do 2 dcl vody a naneste všude tam, kde najdete mravence. Tuto řidičku si můžete vylepšit i mýdlem a hřebíčkový silicí. Aplikujte ji alespoň 2x denně.

Alternativou může být použití sušené mátové směsi. V zahradě si nezapomeňte nasadit pár keříků máty peprné kolem domu či v záhonech, které chcete před mravenci chránit. Kromě ochrany tak máte k dispozici i chutný čaj 🙂

13. Skořice

Skořici, ale i hřebíček například mravenci bytostně nesnášejí. Silná aroma působí jako silný repelent. Skořicovým práškem posypte všechna místa, kde na mravence natrefíte. Ještě lepší výsledky dosáhnete, pokud do skořicového prášku přidáte některý z výrazných esenciálních olejů (hřebíčkový, mátový).

14. Droždí s medem

Další osvědčený prostředek jak potlačit výskyt mravenců v domácnosti, aniž byste museli použít chemikálie. Droždí s medem vymíchejte na pastu a doslova ho nabídněte nechtěným návštěvníkům jako na talíři (nejlepší co v nejtěsnější blízkosti hnízda, pokud se vám ho podaří najít). Lákavá sladkavá směs v trávicím ústrojí mravence totiž potom začne kynout…

15. Kávová usazenina

Alespoň jeden milovník kávy v domácnosti a máte o účinný prostředek proti mravencům postaráno. Kávová usedlina je totiž pro mravence pohroma. Narozdíl od lidí jim totiž káva ale vůbec nechutná. Kávovou usedlinu (lidově grunt) si pěkně odkládejte a po vysušení ji můžete směle na mravence použít.

16. Po stopách mravenců

Mravenci, například hned na začátek průzkumníci, za sebou zanechávají takzvanou feromónovou stopu, kterou sledují další. Přerušte tuto cestu a máte napůl vyhráno. Odstraňte tuto pachovou stopu jakýkoli univerzálním čisticím prostředkem nebo roztokem bělidla. Pokud na to chcete použít přírodní prostředek, tak můžete jablečný ocet, zředěný s vodou 1: 1.

💡 TIP

Pokud jste natrefili přímo na čtyřproudovou mravenčí dálnici a zdá se vám to už příliš, posypte ji komplet boraxem a křemelinou a následně vysajte. Obsah sáčku pak pro jistotu co nejdříve vysypte do vnějšího odpadního koše.

17. Návnady – komerční

Takové návnady jsou přímo určeny k hubení škodlivého hmyzu. Speciální i na mravence. Návnadu s insekticidem si totiž odnesou do hnízda, aby se mohli podělit o potravu a následně je chemická látka zahubí. Takové návnady se umísťují všude tam, kde jste zaregistrovali jejich pohyb. To je vše z vaší strany, pak už jen musíte čekat. Účinek se projeví do několika dnů až týdnů, závisí od značky zakoupené návnady. Při používání těchto výrobků podle pokynů výrobce!

Buďte však opatrní při umísťování návnad v domácnostech s dětmi a domácími zvířaty. Po manipulaci si nezapomeňte pořádně umýt ruce.

💡 Deltamethrin

Patří mezi jednu z hlavních složek prášků proti mravencům. Látka samotná patří mezi nejpopulárnější a nejvíce používané insekticidy. Patří do třídy nejbezpečnějších pesticidů – syntetických pyrethroidů. I tak je však velmi toxický pro vodní organismy, zejména ryby. Proto je nutná maximální opatrnost při aplikaci v blízkosti vody a vodních zdrojů. (Wikipedia)

Tipy na přípravky:

Substral Granulát na mravence
Mraveko Návnada na mravence
Atak Gel na mravence
Biotoll prášek proti mravencům

18. Návnady domácí výroby

Návnadu s adekvátní účinností na mravence si můžete vyrobit i sami. Smíchejte kyselinu boritou (10 g) s cukrem (250 g). Takovou směs pak nastražte okolo oblastí, kde se mravenci vyskytují nejčastěji. Pozor! Pro děti a domácí zvířata je tato směs toxická. Bezpečným způsobem je pak uzavřít návnadu do sklenice s víkem, do kterého uděláte 2-3 malé dírky, kterými se mravenci budou moci dostat dovnitř.

💡 TIP

Mně se docela osvědčila i houba namočená v cukrové vodě. Několik takových “dárků” stačí rozmístit po domě a pak už jen třeba mravenci přenést na místo, kde je pohodlně můžeme zlikvidovat. Houba se nechá vyschnout a může se použít znovu. Trpělivost a vytrvalost je při tomto boji důležitá asi nejvíce.

19. Kyselina boritá

Kyselina boritá je docela známý “hubič” mravenců i švábů. Rozdělaný roztok nebo přímo prášek aplikujte na místa kde se často objevují tito nechtění návštěvníci. Funguje dokonce ve dvou rovinách. Tou první je přímo ničení těla hmyzu, kde vstupuje do trávicího ústrojí hmyzu a dehydruje ho. V průběhu týdne je mravenec mrtvý. Tou druhou je sterilizace. Samičky, které přijdou do kontaktu s touto látkou, během pár dní ztratí schopnost produkovat potomstvo.

Pozor! Myslete na to, že kyselina boritá může být toxická pokud ji požijí malé děti nebo domácí zvířata. Podle ECHA (Evropská agentura pro chemické látky) je to látka vzbuzující velmi velké obavy, a to jako látka toxická pro reprodukci.

💡 Kyselina boritá (H3BO3)

Kyselina boritá je anorganická kyselina – bílá krystalická látka, která se rozkládá při teplotě 169 ° C. Zředěný roztok (2-3% -ní) se používá v očním lékařství pod označením borová voda (umělé slzy). Soli kyseliny borité s alkalickými kovy se používají k impregnaci dřeva. Samotná kyselina a její soli odpuzují nepříjemný hmyz (i mravenci) a proto je také častou součástí insekticidních přípravků. Kyselinu boritou si můžete pořídit v lékárnách či drogeriích, kde se prodávají chemikálie, nebo online ve specializovaných eshopech.

20. Oslovte profesionální firmu

Nevíte si rady a jste zoufalí čím dál tím víc. Někdy je totiž nemožné zbavit se jich vlastním úsilím. Buď ich je už opravdu velmi mnoho, nebo jsou na místech, kde se hůře ničí. Jak se zbavit mravenců na komplet? Obraťte na profesionální firmu, která provádí dezinsekci. Ti podrobně ošetří celý váš dům či byt a efektivně vás nechtěného hmyzu zbaví. Věděli jste, že mravenci, které vidíte, jsou jen jednou desetinou z reálného počtu v jedné kolonii? Takové vyhubení i několika hnízd je pro amatéra problematické, nechte to raději na profesionály.


Jak se vám líbil tenhle článek?
4.2/5 - (19 votes)
Autor článku
redakce

Tento článek pro vás připravili redaktoři magazínu CestakBydlení.cz. Testujeme a porovnáváme vše, co patří do domu, bytu, zahrady, či dílny. Obsah připravujeme tak, aby odpovídal na všechny důležité otázky, týkající se tématu.

Komentáře

Dobrý den, nemusíte hned řešit postřik, můžete vyzkoušet i nějaký granulát proti mravencům (pokud se tedy již tak nestalo) – z chemických nástrah asi tolik.
Ještě můžete zkusit i něco ekologické, lepové pásy sice při malinách asi nepomohou, ale existuje také lepidlo ve spreji přesně pro tento účel – Vermifix.

redakce

Děkuji za rady, vyzkouším, nějak je jich letos hodně a dělají si z domu průchoďák.

Jen drobnost – bylo by dobře nechat zkontrolovat článek někým, kdo ovládá českou gramatiku (když jsou mravenci ve vaší domácnosti již zabydlené; Mravenci jsou odpuzovány; aby se mravenci ukázaly; vůči jinému hmyzu (například šváby …).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *