Světla do kuchyně – tipy a doporučení jak naplánovat design kuchyňského osvětlení

Georgina Babinová Téma
27. září 2022 0

Světla do kuchyně a vůbec celkový design kuchyňského osvětlení musí mít naprosto nejflexibilnější schéma vnitřního osvětlení v domácnosti, aby odrážely širokou škálu funkcí, pro které se současné kuchyně používají. Kuchyňské osvětlení se musí umět přizpůsobit jasnému, všeobecnému světlu na den, zejména v tmavých kuchyních jako doplněk k dennímu světlu, k čaji o páté a domácí práci za soumraku a rovněž k intimní náladě pro stolování ve večerních hodinách. Klíčem k tomu je dobré umístění svítidel.

Jednou z nejčastějších chyb, které se při navrhování kuchyňského osvětlení dělají, je pokusit se osvětlit místnost pomocí jedné svítilny nebo mřížky fixovaných svítidel, která mohou vytvořit nerovnoměrné rozložení světla, oslnění a vrhání stínů na pracovní povrch. Kuchyně je srdcem a duší domova. Tam si prohlížíme denní poštu, čteme, děláme domácí úkoly s dětmi, připravujeme lahodná jídla pro ty, které milujeme a setkáváme se s přáteli při večeři. Tento multifunkční, vysoce viditelný prostor potřebuje vrstvené osvětlení včetně osvětlení pracovních ploch, akcentačního a všeobecného osvětlení. Pojďme se tedy podívat na to, jaká světla budete potřebovat a kde.

Jak naplánovat design kuchyňského osvětlení?

Klíčem k osvětlení vaší kuchyně je flexibilita. Flexibilní schéma osvětlení, které zahrnuje stmívače a zohledňuje výběr a umístění svítidel, pomůže vašemu prostoru maximalizovat funkčnost ve dne v noci. Osvětlení činností a akcentační osvětlení vám mohou pomoci během dne doplňovat přirozené světlo, ale večer budete potřebovat jasné, všeobecné světlo a pravděpodobně budete chtít intimnější prostředí k vychutnání večeře, nebo když se bavíte.

Následující obecná doporučení pro osvětlení kuchyně vám pomohou při plánování designu osvětlení:

  • světla do kuchyně jsou zastoupeny ve větším počtu, než jakékoli jiné světlo ve vaší domácnosti. Z tohoto důvodu je jednou z nejlepších řešení osvětlení kuchyně upgrade na energeticky účinné žárovky jako CFL nebo LED. Vyzařují také méně tepla, což je ideální pro podsvícení kuchyňské linky a osvětlení činností.
  • teplejší, zlaté světlo vytvoří příjemnou atmosféru, ale budete potřebovat i chladnější světlo pro osvětlení pracovních ploch, které vám pomůže soustředit se a vzbudí vás ráno, zatímco připravujete snídani
  • pohybové senzory a stmívače vám pomohou snížit spotřebu energie a zlepšit funkčnost tohoto prostoru

Tajemství vytváření funkčního a atraktivního prostoru je stejné v každém prostoru vaší domácnosti – vrstvení světla. Zatímco většina pokojů upřednostňuje všeobecné nebo náladové osvětlení, v kuchyni by mělo být vaším hlavním cílem osvětlení činností. Začněme tedy tam.

 

Osvětlení činností

Jelikož gro toho, co děláte ve vaší kuchyni, je orientováno na činnosti, je vhodné začít s plánováním osvětlení této vrstvy. Pracovní osvětlení poskytuje cílené osvětlení pracovního prostoru. V kuchyni to zahrnuje následující prostory: pracovní desky, ostrovy, dřezy, sporák, vnitřní skříňky a šuplíky. Podlinkové osvětlení, závěsné i kolejové osvětlení – to vše můžete použít k osvětlení činností.

 

➡️ Podlinkové osvětlení

Jedním z nejúčinnějších způsobů, jak osvětlit vaše pracovní prostory, je nainstalovat osvětlení pod linku, což zajistí světlo tam, kde je to nejvíce zapotřebí, bez rizika vrhání stínů a bez nutnosti instalace těžkopádných svítidel. Mějte na paměti tyto tipy:

  • mnoho pracovních desek, včetně žuly a mramoru, je reflexních. Pokud to zní jako vaše kuchyně, hledejte podsvícení linky, které poskytuje rozptýlené světlo, aby se zabránilo oslnění – například LED pásy
  • podlinkové osvětlení nainstalujte podél předního okraje horních skříněk, aby se rozsvítila celá deska, ne jen vaše stěna.

💡 Tipy na podlinková světla:

Fulgur 23932 – LED Podlinkové svítidlo DIANA ART LED/12W/230V 3000K
220 Kč
Eglo 94689 – SADA 2x LED Podlinkové osvětlení – LED klipy GASTEGO
150 Kč
Fulgur 34111 – LED Podlinkové svítidlo DIANA LED/4W/230V 2700K
130 Kč

Ukázat více

 

➡️ Kolejnicové osvětlení

Kolejnicové osvětlení vám umožní nasměrovat všeobecné i pracovní osvětlení tam, kde jej potřebujete. Mějte na paměti tyto tipy, abyste co nejlépe využili svá kolejnicová světla:

  • nasměrujte žárovky tak, aby vám nesvítily do očí
  • namontujte stropní svítidla nad boky dřezů a jiných pracovních prostorů tak, aby hlava a tělo neblokovaly světlo
  • dbejte na to, abyste nenainstalovali upínací přípravky, které by mohly zasahovat do otevírání dveří vašich horních skříněk

Při výběru žárovek pro kolejnicové osvětlení hledejte žárovky s rozložením paprsku 25 stupňů nebo méně, aby bylo světlo zaostřeno a nasměrováno přesně na oblast činnosti.

 

➡️ Závěsná světla do kuchyně

Závěsné svítidlo může být dekorativní i funkční. Většina těchto světel nabízí všeobecné osvětlení, které je distribuováno ve všech směrech, ale jsou-li umístěna správně, závěsná světla mohou také fungovat jako stylové osvětlení pracovních ploch nad prostory, jako je váš kuchyňský ostrov nebo dřez.

 

Všeobecné osvětlení

Všeobecné osvětlení primárně určuje náladu a vytváří atmosféru vaší kuchyně. Tento cíl vám pomohou dosáhnout zapuštěná, kolejnicová a dekorativní závěsná světla. Klíčem k vytvoření efektivního okolního osvětlení je vytvoření konzistentní vrstvy světla. Jak toho dosáhnete, záleží na uspořádání vaší kuchyně; například:

  • Galley kuchyně budou těžit z jedné řady zapuštěných nebo kolejnicových světel
  • kuchyně se skříňkami kolem stěn a otevřený prostor nebo ostrov uprostřed mohou využít zapuštěnou osvětlovací mřížku, panel a/nebo závěsné osvětlení
  • pokud máte menší kuchyni, můžete zvětšit prostorový pocit pomocí směrových světel, které jsou nakloněny směrem nahoru ke skříňkám a stěnám
  • pokud máte otevřený koncept designu a vaše kuchyně plynule přechází do obytného prostoru, stmívače mohou zvýšit funkčnost vašeho kuchyňského osvětlení tím, že poskytnou náladové světlo vašemu obývacímu pokoji

 

➡️ Zapuštěná bodová světla

Zapuštěné osvětlení je velmi subtilní a je obzvláště vhodné pro nižší stropy. Pokud se rozhodnete pro zapuštěné osvětlení, ujistěte se, že žárovky jsou nainstalovány dostatečně blízko k vašim skříňkám, aby vrhaly užitečnou vrstvu světla i na kuchyňskou linku. Pokud jsou příliš daleko, mohou nasměrovat světlo na vaše záda během vaření, což vede ke stínům, které vrháte právě na plochu, kde pracujete. Cílem je umístit světla asi 60 – 65 cm od stěn tak, aby střed paprsku padal přes okraj desky. Při výběru žárovek pro vaše zapuštěné osvětlení, zvažte šíření paprsku a rozměr místnosti. Pro všeobecné osvětlení se doporučují standardní reflektory se širším úhlem paprsku.

💡 Tipy na bodová podhledová svítidla s LED žárovkami:

Eglo 94068 – LED podhledové svítidlo FUEVA 1 LED/16,47W/230V
440 Kč
LED Koupelnové podhledové svítidlo ATUEL LED/24W/230V 4000K pr. 22 cm IP54
390 Kč
Philips – Podhledové svítidlo 1xGU10/5,5W/230V
340 Kč
Philips Massive 59323/17/PN – SADA 3x Koupelnové podhledové svítidlo QUARTZ 3xGU10/50W/230V
290 Kč

Ukázat více

 

💡 TIP! Jaký prostor necháte mezi zapuštěnými světly a kolik jich nainstalujete, závisí na velikosti a rozložení vašeho prostoru. Jako obecné pravidlo platí, že zapuštěná světla jsou obvykle instalována každých 120 až 150 cm.

 

➡️ Závěsná světla

Závěsné osvětlení je skvělé pro vyšší stropy nebo pro zavěšení nad ostrovy nebo jídelní prostory. Poskytuje nižší úroveň světla než zapuštěná světla, což pomáhá vytvořit vyváženější vzhled a zároveň dodá vašemu prostoru styl a vizuální dojem. Zde je návod, jak používat závěsné osvětlení k vytvoření rovnoměrné vrstvy všeobecného světla:

  • ujistěte se, že svítidla visí alespoň 75 cm od pracovní desky nebo stolu, aby neblokovaly váš pohled nebo nevytvářely překážky ve středu vašeho ostrova (zejména pokud tam jíte)
  • zvažte velikost vašeho prostoru při výběru světel. Pro menší prostory si vyberte menší, lehčí modely. Větší prostory zvládnou odvážnější, dramatičtější svítidla.
  • omezte design na jednu sadu závěsných světel, abyste se vyhnuli nadměrnému komplikování prostoru. Pokud potřebujete více světla, můžete své lampy doplnit zapuštěným osvětlením.

💡 Při výběru kuchyňského lustru či závěsného bodového svítidla máte mnoho možností:

Lustr na řetězu RETRO II 5xE27/60W/230V bronz patina
2 990 Kč
Trio – LED Stmívatelný lustr na lanku ROMULUS LED/37W/230V
2 990 Kč
Lustr na řetězu RETRO II 3xE27/60W/230V bronz patina
2 180 Kč
Lustr na lanku GALAXY 1xE27/60W/230V
2 090 Kč
Lustr na lanku SVEN 3xE27/60W/230V
1 990 Kč
Lustr na lanku CORDEL 1xG9/28W/230V
1 640 Kč
Rabalux – Lustr BERBERA 3xE27/60W/230V buk
1 490 Kč
Lustr na lanku CEED 3xE27/60W/230V
1 290 Kč

Ukázat více

 

Akcentační osvětlení

Kromě upozornění na architektonické detaily a další zajímavé body, jako jsou umělecká díla nebo vintage kuchyňské kousky, kterými byste se chtěli pochlubit, akcentační osvětlení ve vaší kuchyni často zvládne dvojité nebo trojité směny, tím že funguje také jako všeobecné a náladové osvětlení.

Existuje několik způsobů, jak ve vaší kuchyni použít akcentační osvětlení:

  • osvětlení prostoru pod spodními skříněmi je velmi jemný způsob aplikace akcentačního osvětlení v kuchyni. Je také funkční, protože se dá použít i jako noční světlo. LED pásky jsou ideální pro tento job. Pokud je to možné, toto osvětlení by mělo být samostatně ovladatelné.
  • pokud máte vysoké stropy, světly na vrchu skříněk vytvoříte akcentační i všeobecné osvětlení
  • svítidla nad dřezem poskytnou akcentační i pracovní osvětlení
  • osvětlení vnitra otevřených polic nebo skříněk je skvělý způsob, jak zaměřit pozornost na předměty, které chcete předvést, ať už je to porcelán, sklo nebo jiné dekorativní kousky

💡 Pokud se rozhodnete jako akcentační osvětlení použít LED pásek, vybrat si můžete z následujících produktů:

Základní sada LED pásek Philips Hue 2m
2 309 Kč
Philips – LED Stmívatelný pásek 5m RGB LED/17W
990 Kč
Immax NEO 07726L – LED RGB Stmívatelný pásek NEO LITE LED/24W/230V 5 m IP65 MUSIC Wi-Fi Tuya + dálkové ovládání
790 Kč
LED pásek Philips Hue LED/11W/230V 1 m
779 Kč

Ukázat více

 

5 tipů, jak dotáhnout plán osvětlení kuchyně do dokonalosti

Kuchyně mají, jako srdce domova, jiné potřeby osvětlení než jiné místnosti. Je to praktická záležitost vytvoření dostatečného množství osvětlení činností, ale také potřeba vytvořit si příjemné, útulné prostředí, aby si jej hosté mohli vychutnat bez přílišného rozruchu nebo formality. Tady jsou naše tipy, jak vytvořit dobře osvětlenou, příjemnou kuchyni bez ohledu na typ domu.

Dokonale osvětlená kuchyně

Kuchyně osvětlená jako z učebnice

 

➡️ 1. Ve schématu osvětlení zohledněte přirozené denní světlo

Práce s orientací a s tím, kolik přirozeného světla vaše kuchyně dostane, napomůže procesu plánování osvětlení. Například prostory orientované na sever budou trpět nedostatkem světla, prostory otočené na východ budou v odpoledních hodinách slabě osvětleny, zatímco kuchyně orientované na jih a západ jsou pravděpodobně přirozeně světlé až do pozdního odpoledne. Přirozenou úroveň osvětlení ovlivní jak výška stropu, tak i povrchy, které plánujete instalovat v kuchyni – světlé kuchyňské skříňky, podlahy, pracovní desky a povrchy s vysokým leskem budou odrážet světlo a sníží potřebu umělého osvětlení.

 

➡️ 2. Vypracujte pozice kuchyňských zařízení a nábytku

Vypracování přesné polohy vaší kuchyňské linky a nábytku je nutností. Potřebujete osvětlit pracovní plochy a ne podlahu. Pokud plánujete v kuchyni i jídelnu, určitě nechcete mít jídelní stůl bez osvětlení. Musíte znát i výšku svých jednotek a zda budete chtít tato místa osvětlit shora. Práce tímto způsobem vám pomůže určit, kde budou vypínače. Máte-li otevřený plán kuchyně a obývacího prostoru, je praktické mít ovládání osvětlení na obou koncích místnosti.

 

➡️ 3. Kuchyňské osvětlení instalujte v samostatných zónovaných okruzích

Žádné schéma osvětlení kuchyně nebude vypadat dobře, pokud je ovládáno jedním vypínačem – je třeba, abyste měli kuchyňské osvětlení na různých okruzích. Co je třeba zvážit:

  • Kolik okruhů? Průměrná kuchyně bude potřebovat tři okruhy: jeden pro bodová svítidla; jeden pro závěsné; a jeden pro podlinkové, například.
  • Kolik zón? Otevřený plán kuchyň / obývací pokoj / jídelní prostor bude potřebovat více okruhů, protože byste měli zacházet s osvětlením každé zóny individuálně.
  • Která světla kdy? Jak budete používat prostor a která světla chcete zapnout současně? Například má smysl mít kuchyni na samostatných okruzích od obývacího/jídelního prostoru, abyste se nemuseli dívat například na neumyté nádobí, když relaxujete.

 

➡️ 4. Zvolte správnou teplotu světla

Plánování úspěšného osvětlovacího schématu je i o tom, jak nastavit barvu světla. Toto je poněkud subjektivní, ale měli byste si vybrat žárovky, které nejen lichotí prostoru, ale vytvářejí i pocit pohody a útulnosti. Barva světla může dramaticky ovlivnit vaše schéma. Vezměme si například LED žárovky: jejich barevná teplota se měří v kelvinech (nebo K) – denní světlo má kolem 6 000-6 500 kelvinů, svíčky asi 1800 kelvinů. I když budete chtít, aby vaše LED diody vydávaly chladné bílé světlo nad pracovními plochami, teplá bílá je mnohem příjemnější pro jídelní nebo společenské prostory. Nejvíce všestranná barva pro světla do kuchyně je 2700 kelvinů, vydává mírně teplé světlo, které je dostatečně krémové během dne, ale je stále příjemné pro večery. Pro světla v policích a skříňkách byste kvůli atmosféře měli vybrat osvětlení s teplotou 2400 kelvinů.

 

➡️ 5. Správný počet světel je důležitý

Jak se dostat do rovnováhy? Dobrý elektrikář vám poradí, kolik světel budete potřebovat, ale obecně, průměrně velká kuchyně, kolem 4 m x 4 m, bude potřebovat šest světel.

A nakonec kuchyně často vedou, nebo alespoň jejich okna koukají do zahrad, takže nezapomeňte osvětlit i venkovní prostor. Neznamená to jen to, že nepotřebujete záclony, ale rozšíří to i pocit prostoru v kuchyni.

💡 TIP! Pokud jsme vás naší poslední myšlenkou inspirovali, přečtěte si náš článek věnovaný osvětlení zahrad.

 

Zdroj informací:


Jak se vám líbil tenhle článek?
4.6/5 - (14 votes)
Autor článku
Georgina Babinová

Redaktorka magazínu Cestakbydleni.cz. Rada cestuji, mám ráda lidi a život, který bychom si už bez různých pomocníků do kuchyně nebo domácnosti ani neuměli představit. Někdy se však ztrácíme v bludišti nesčetných možností, které nám moderní technologie nabízejí. Hodně času také věnuji poznávání rostlin, květin a pestré zahrady. Doufám, že i mé články vám trochu pomohou v orientaci a také díky nim se rozhodnete vždy správně.

Komentáře
Zatím se zde nenachází žádný komentář.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *