Pěstujeme Vavřínovec lékařský či portugalský – na kmínku i jako živý plot

Georgina Babinová Téma
13. března 2023 0

Vavřínovec je jeden z nejrychleji rostoucích stálezelených keřů a tvoří jeden z nejdokonalejších typů živých plotů. Existuje spousta různých druhů vavřínových rostlin, v našich končinách však většina patří do skupiny vavřínovce lékařského, nebo obyčejného (Prunus laurocerasus), resp. vavřínovce portugalského (Prunus lusitanica). Oba jsou skvělými adepty pro založení dokonale hustého, stálezeleného živého plotu. Hlavní rozdíly mezi nimi jsou jejich odolnost, rychlost růstu, růstové návyky a vzhled dopisů.

Vavřínovec lékařský – charakteristika

Vavřínovec lékařský je atraktivní stálezelený okrasný keř. Keře vytvářejí krásný kvetoucí živý plot nebo zástěnu díky svým lesklým zeleným kopí listům, sladkým bílým květům a černým plodům. Je součástí rodu prunus, který zahrnuje také švestky, broskve a mandlové stromy. Můžete jej také pěstovat jako kvetoucí rostlinu, nebo na kmínku – jako malý ústřední bod vaší zahradní krajiny.

Tyto velké, rychle rostoucí keře jsou známé svými voňavými květy a schopností přilákat ptáky díky červeným plodům podobným třešni (které po úplném dozrání zčerná). Jsou oblíbené také mezi motýly, včelami a jinými opylovači. Odolný a houževnatý vavřínovec lékařský se díky tmavozeleným, světle nepropustným listům a výrazným bílým květům dokonale hodí pro živý plot jakéhokoli tvaru.

Ano, tato rostlina může být jistě atraktivním doplňkem vašeho exteriéru, ale předtím, než si ji přinesete domů ze školky nebo zahradního centra, zvažte její méně roztomilé vlastnosti. Pamatujete si na důvěřivou holčičku z lidové pohádky Červená čepička, která potká a sežere vlk převlečený za její nemocnou babičku? Zahrádkář udělá dobře, když bude skeptický vůči zdánlivě dobrotivému vzhledu a chování vavřínovce.

Vavřínovec lékařský v květu

Květy vavřínovce tvoří na jaře voňavé klasy

 

➡️ Co je dobře vědět o Prunus laurocerasus?

Jedna věc, kterou je třeba vědět o Prunus laurocerasus je, že obsahuje kyanovodík, jed. Při požití většího množství může kyanovodík ochuzovat nervový systém o kyslík a v ojedinělých případech dokonce způsobit smrt. Entomologové kdysi používali rozdrcené vavřínové listy k zabíjení vzorků hmyzu, aniž by způsobily viditelné poškození. Zahrádkáři hlásili nepříznivé účinky vdechování výparů emitovanými naštípanými větvemi oříznutými z rostliny. Neznalí šéfkuchaři přiotrávili své hosty tím, že si spletli listy vavřínovce lékařského s kulinářským bobkovým listem, který pochází ze zcela jiné rostliny, Laurus nobilis.

Kromě toxicity je další potenciálně nežádoucí vlastností vavřínovce lékařského, který pochází z jihozápadní Asie a jihovýchodní Evropy, tendence k invazivnímu růstu.

Pokud jste připraveni udržet tento keř pod kontrolou a zabránit domácím zvířatům a dětem, aby ho konzumovali (možná tak, že jej vysadíte mimo místo s vysokým provozem v zahradě), pak neváhejte a vysaďte Prunus laurocerasus do vaší zahrady, kde jeho talent na energickou expanzi, tolerance stínu a výrazný vzhled dokážou vyřešit nejrůznější terénní dilemata.

 

➡️ Vavřínovec a jeho růstové zvyky

Vavřínovec lékařsky kvete na jaře a jednoduchý způsob, jak si zapamatovat zvyky tohoto stálezeleného kvetoucího keře, je zapamatovat si větu z básně AE Housmana: „A přestože vavřín roste brzy, vadne rychleji než růže.“

Navzdory krátkému období kvetení není Prunus laurocerasus keř, který by se měl podceňovat. Vavřínovec může dorůst poměrně vysoko a ve výšce 7-8 m se může jevit spíše jako strom než keř. Rozšiřuje se rychle a hustě, zejména ve vlhkém podnebí a může se stát invazivním, není-li pod kontrolou. Dobrou zprávou je, že mezi přibližně 40 kultivary rostliny jsou odrůdy, které „se umí chovat“ a rostou jako odolné živé ploty, zástěny a půdní pokrývky. Mezi oblíbené patří kompaktní „Otto Luyken“ (až 1,2 m vysoký a 2,5 m široký); pomalu rostoucí „Zabeliana“ (1,2 m vysoká a 3,5 m široká v dospělosti) a úzkolistá „Schipkaensis“ dokonalá pro živé ploty.

Vavřínovec - živý plot

Když se keře vavřínovce zdomácnějí v novém prostředí, stanou se z nich nenáročné okrasné rostliny, které zvýší hodnotu jakéhokoli prostoru.

 

Pěstování a péče

Při výsadbě vavřínovce je nejlepší zaměřit se na říjen až březen (ačkoli podzim je nejlepší), aby před zimou dostal příležitost k rozvoji kořenů. Rozhodnete-li se vysadit tyto keře v teplejších měsících, mějte na paměti, že budou potřebovat častější zavlažování.

V živém plotě umístěte základnu každého stonku ve vzdálenosti 80 cm až 1 metr od sebe, abyste měli živý plot vysoký přibližně 2 metry. Pokud potřebujete vyšší, rozmístěte rostliny o něco víc.

Po výsadbě keře nechte půdu hluboce promočit, aby se voda dostala ke kořenovému balu rostliny. Chcete-li, aby rostla rychleji, můžete ji stimulovat pomocí kořenového stimulátoru. Toto řešení zajistí silnější vývoj kořenů a růst zelenějších a zdravějších rostlin.

 

💡 TIP na produkt - Atami B´cuzz Root Stimulator 500 ml
Atami B´cuzz Root Stimulator 500 ml

Co je kořenový stimulátor? Zní to jako hnojivo, ale není to úplně totéž. Je to hormon (auxin), který produkují mladé rostliny, když si vytvářejí kořenový systém. Kyselina indoloctová (IAA) je přirozeně se vyskytující forma auxinu nacházející se v rostlinách. Kyselina indol-3 máslová (IBA), která je syntetizována IAA, je aktivní složka, kterou uvidíte na etiketách komerčních kořenových stimulátorů.

Není důvod, abyste svým čerstvě zasazeným rostlinám nepomohli! Čím zdravější je kořenová struktura, tím dynamičtěji bude vaše rostlina růst.

💡 TIP č.1: srovnání cen ve všech dostupných eshopech💡 TIP č.2: možnost bezpečného nákupu "oranžovým tlačítkem"

 

➡️ Požadavky na půdu

Zasaďte rostlinu do vlhké půdy bohaté na organické látky. Upřednostňuje úrodnou, mírně kyselou půdu, ale zvládne jakýkoli typ půdy. Pro její přežití je však nezbytná dobrá drenáž.

 

➡️ Požadavky na světlo

Vavřínovec lékařský je poměrně nenáročný, pokud jde o jeho sluneční preference. Snáší celou řadu světelných podmínek; od plného slunce po částečný a dokonce úplný stín. Tyto keře však budou růst nejlépe při větším vystavení slunci v chladnějších klimatických podmínkách a v mírném stínu v teplejších oblastech.

 

➡️ Požadavky na vodu

Při pěstování vavřínovce není frekvence zavlažování příliš důležitá, pokud je půda udržována vlhká, ale dobře propustná. Když jsou tyto rostliny vysazeny venku, obvykle získají dostatek vláhy ze srážek, takže byste si neměli dělat starosti se zaléváním.

Během suchého horkého léta, kdy jsou srážky vzácné, měli byste keře zalít, jakmile půda začne vypadat úplně suchá. Ujistěte se, že jejich kořeny a okolní půda jsou vlhké a mezi zavlažováním vždy zkontrolujte půdu. Nejlepší doba k zalévání je brzy ráno. Během chladnějších ročních období nebo když se cítí již komfortně v novém prostředí, dokážou tolerovat krátká období sucha.

 

➡️ Hnojení

Vavřínovec je velmi vděčná rostlina. Snáší plné slunce i stín, sucho i solnou mlhu. Rostlina je odolná i vůči mnoha běžným škůdcům a chorobám. Není však tak tolerantní vůči přehnojení. Při hnojení vavřínovce je důležité důsledně dodržovat všechny etikety a pokyny týkající se hnojení, aby nedošlo ke spálení kořenů a výraznému poškození rostliny. Hnojení jednou za rok však pomůže udržet listy keře zelené a svěží a také prospěje hojným bílým, voňavým květem. Hnojit můžete hnojivy určenými pro okrasné nebo stálezelené stromy.

Protože vavřínovec upřednostňuje mírně kyselou půdu, hnojivo pro stálezelené rostliny uvolňuje do půdy kyselinu, aby splnilo požadavky kyselomilných stálezelených rostlin. Může být rozumné střídat stálezelené hnojivo a hnojivo na okrasné stromy, abyste splnili všechny nutriční požadavky vavřínovce.

Určit, kolik hnojiva potřebují tyto rostliny, se může zdát složité. Avšak použití granulovaného hnojiva s pomalým uvolňováním může snížit stres pro vás jako pěstitele a také snížit stres pro rostlinu z nadměrného hnojení.

 

Kolik hnojiva potřebuje vavřínovec?

Hnojiva s pomalým uvolňováním mají obvykle snadno následovatelné pokyny o tom, kolik hnojiva aplikovat na základě průměru kmene rostliny nebo odkapávací linie. Při hnojení čehokoli je velmi důležité dodržovat pokyny produktu. Hnojiva s pomalým uvolňováním umožňují nízkým dávkám hnojiva pomalu pronikat do kořenové zóny rostliny během určitého časového období. Při použití pomalu se uvolňujících hnojiv se doporučuje aplikovat hnojivo podél odkapávací linie rostliny na podzim. Zatímco vavřínovce jsou stálezelené, v zimě procházejí obdobím vegetačního klidu, kdy rostlina odpočívá, ukládá energii a neprodukuje žádný růst. Hnojením hnojivem s pomalým uvolňováním během období vegetačního klidu se zvýší zásoby energie rostliny pro optimální jarní růst. Ve vodě rozpustná instantní hnojiva lze aplikovat brzy na jaře, pokud hnojení na podzim nepřicházelo v úvahu.

 

💡 TIP na produkt - FORESTINA hnojivo na buxusy 1,4 kg
FORESTINA hnojivo na buxusy 1,4 kg

Obsah živin v organicko-minerálních hnojivech je nižší než v čistě minerálních hnojivech, protože organické složky obsahují daleko méně živin než minerální hnojiva. Nižší koncentrace živin pomáhá předcházet jejich rychlému vyplavování. Živiny jsou však koncentrovanější než u čistě organických hnojiv.

Skutečně zajímavou věcí však není koncentrace živin, ale dostupnost živin. Minerální složka hnojiva je pro rostlinu rychle a přímo dostupná, ale zároveň ji rostlina rychle spotřebuje. Organická složka se naopak postará o to, aby účinek hnojiva přetrval dlouho.

💡 TIP č.1: srovnání cen ve všech dostupných eshopech💡 TIP č.2: možnost bezpečného nákupu "oranžovým tlačítkem"

 

➡️ Prořezávání

Vavřínovec má 2 období prořezávání, na jaře a na podzim. Je to keř, který dobře snáší i těžký řez. V živých plotech, chcete-li zpomalit jejich růst, se rozhodněte prořezávat každoročně na podzim, kdy množství mízy klesá. Pokud prořezáváte na jaře, rostlina se bude rozvíjet rychleji. Snadno se stříhá, zvláště pokud je vysazen jako součást živého plotu. Při prořezávání však budete muset být opatrní kvůli toxicitě listů.

 

Pokud se rozhodnete pro pěstování živého plotu, takové speciální nůžky se vám sejdou

 

Rozmnožování

Nejúčinnějším způsobem rozmnožování rostlin vavřínovce lékařského je odběr stonkových nebo kořenových řízků. Tyto metody mohou chvíli trvat, ale pokud jste vášnivý zahrádkář, neměl by být problém.

Chcete-li rozmnožit keř řízky stonků, vezměte ostrý nůž a odřízněte posledních 12 až 15 cm větve. Odstraňte přebytečné listy zespodu a ponechte horní tři nebo čtyři neporušené. Spodní část hlavního stonku odřízněte šikmo a zabalte ji do vlhkých papírových ubrousků a plastového sáčku. Připravte si směs vody a roztoku zakořeňovacího hormonu a ponořte do ní řízek.

Naplňte nádobu zeminou, vytvořte 15 cm hlubokej důlek a nasypte do ní trochu písku. Odřezek zasaďte do půdy a zalévejte, dokud půda nebude vlhká. Přesuňte květináč na chráněné místo s plným slunečním zářením a počkejte asi šest týdnů, než se objeví kořeny. Rostlina obvykle potřebuje asi rok, aby byla dostatečně silná pro venkovní zahradu.

Nejlepší doba k rozmnožování vavřínovce odběrem kořenových řízků je v zimě. Pomocí ostrého nože odřízněte 15-20 cm kořenové části nejbližšího konce ke keři. Potom šikmo odřízněte opačnou stranu. Řízek navlhčete a spodní konec zakryjte sírou. Květináč naplňte zeminou, udělejte do ní důlek a první spodní vrstvu zasypte pískem. Řízky zasaďte do květináčové směsi a poté vyplňte zbývající místa další zeminou. Umístěte keř na chráněné, ale slunečné místo až do jarní sezóny. K udržení vlhkosti půdy je zapotřebí pravidelné zavlažování. Když keř začne růst, můžete postupovat jako u řízků stonků.

Rozmnožený vavřínovec

Mladá rostlinka potřebuje asi rok, aby dostatečně zesílila pro vnější výsadbu

 

Vavřínovec lékařský a jeho běžné problémy

Je to keř, který je docela odolný vůči většině nemocím, ale také si musí vybrat svůj podíl v napadení parazity, zejména mšicemi. Snadno je poznáte na spodní straně listů, jedná se o drobný zeleně zbarvený hmyz.

Když listy zežloutnou nebo začnou ztrácet barvu, obvykle to znamená, že v půdě chybí nějaký druh živin a může být nutné přidat hnojivo.

Nakonec, pokud se na vavřínu obyčejném objeví oranžové skvrny, je to kvůli Pevníkovi purpurovému (Chondrostereum purpureum). Jediným řešením je eliminovat infikované exempláře, protože není známo žádné ošetření a při ignorování by se rozšířil na celý živý plot.

 

Jak zbavit vavřínovec mšic

Následující postupy mohou pomoci v boji proti mšicím a pokud se zdá, že jedna konkrétní strategie nefunguje, můžete použít několik řešení spolu. Nejefektivnější je spojení repelentních rostlin a ošetření.

 

➡️ Berušky a jiný dravý hmyz

Jelikož berušky jedí larvy mšic, přirozeně přispívají k regulaci populace mšic. Tuto metodu stále více praktikují profesionálové, kteří spravují parky a je 100% organická. Mšice požírá i jiný běžný hmyz: síťokřídlí, pestenky…

 

➡️ Fermentovaný čaj z kopřivy, kapradí nebo rebarbory

Nyní se již prodává také v zahradnických prodejnách, ale dá se vyrobit i doma. Je to vynikající 100% organický způsob boje proti mšicím. Naučte se připravit si vlastní fermentovaný kopřivový čaj. Recept je velmi jednoduchý:

  • Natrhejte kopřivu.
  • Umístěte ji do umyvadla nebo kbelíku. Rozhodně se vyhýbejte kovovým nádobám. Použijte plast, dřevo, popřípadě polystyren.
  • Smíchejte s vodou
    Zde jsou poměry, které je třeba dodržovat:
    Hnojivo → 1 kg kopřivy na 10 litrů vody.
    Repelent → 1 kg kopřivy na 20 litrů vody.
  • Macerujte 1 až 2 týdny, nezapomeňte promíchat každých pár dní.
  • Fermentovaný kopřivový čaj přefiltrujte. Zachyťte pouze tekutinu. Zbavte se zbylé dužiny kopřivy (dejte ji do kompostu).

Nastříkejte na rostliny přímo rozprašovačem, abyste jej nasadili proti parazitům. Při dodržení výše uvedených poměrů není nutné ředění.

Kopřiva

Fermentovaný čaj z kopřivy je 100% organickou zbraní proti mšicím

 

➡️ Mýdlová voda

Díky této mýdlové směsi, která je vyrobena z marseillského mýdla nebo mýdla beldi rozpuštěného ve vodě a nastříkaného na rostlinu, je pro mšice obtížné přilepit se na listy.
Nastrouhejte 150 gramů mýdla a rozpusťte jej v 1 litru vody, přidejte a přimíchejte 1 polévkovou lžíci rostlinného oleje. Nastříkejte na rostliny.

 

➡️ Rostliny odpuzující mšice

Výsadba rostlin lapajících mšice, jako jsou nasturtium nebo repelenty proti mšicím, jako je Aksamitník rozkladitý a především levandule, přirozeně pomáhá kontrolovat populace mšic (funguje i levandule smilovitá).

 

➡️ Larvy aphidoletes

Jsou to vynikající predátory mšic, ale jsou aktivní až od 16 °C. Prodávají se v některých zahradnických prodejnách a koupíte je také online.

 

➡️ Pyretrum

Produkty získané z této rostliny mohou být použity v ekologickém zemědělství. Je to jedna z hlavních složek produktů pro kontrolu mšic prodávaných na trhu. Je velmi účinný a tyto parazity nemilosrdně zničí.

 

Jak využít Vavřínovec lékařský ve vašem exteriéru?

Nejběžnějším způsobem výsadby keřů vavřínovce lékařského je vytvoření živého plotu. Keře vysazujte ve vzdálenosti 0,8 – 1 m od sebe. Větve rychle porostou a vytvoří hustý živý plot.

Vavřínové keře jsou také ideální základové výsadby. Odolné rostliny snášejí pravidelný řez. Můžete je pěstovat v přední části domu, pod okny.

Chcete-li redukovat práci s udržováním těchto stálezelených keřů, můžete hledat kompaktní a trpasličí kultivary. Některé dorůstají maximální výšky 1 – 2 m, čímž se snižuje potřeba stříhání a tvarování.

Pokud hledáte atraktivní stálezelený solitér pro váš exteriér, v takovém případě můžete usměrnit růst vavřínovce, aby rostl jako úžasný kvetoucí stálezelený strom. Vše, co musíte udělat, je odstranit všechny stonky, které se objeví kolem hlavního kmene – vavřínovec na kmínku.

Vavřínovec na kmínku

Vavřínovec pěstovaný na kmínku bude stejně atraktivní jako živý plot

 

Vavřínovec portugalský vs. vavřínovec lékařský

P. lusitanice je velký stálezelený keř, nebo malý strom rozložitého hábitu. Jeho tmavě červené výhonky nesou sytě zelené vejčité listy. Malé, voňavé bílé květy ve střapcích na začátku léta dosahují délky 25 cm. Na podzim rostlina vytváří atraktivní bobule. Ovoce nabízí vizuální akcent a slouží současně jako potrava pro ptáky.

Tento druh pochází ze západního Středomoří a Kanárských ostrovů, Azor a Madeiry. Používá se k vytváření živých plotů nebo bariér, v křovinatých skupinách, jako izolovaný exemplář a ve velkých květináčích na terasách.

Díky svému hustému lesklému listí je Prunus Lusitanica oblíbenou volbou pro ochranu soukromí nebo vytvoření větrolamů. Chcete-li vytvořit živý plot, zástěnu na ochranu soukromí nebo zábranu proti větru ze stálezeleného vavřínovce portugalského, vysaďte jej „en masse“., tedy hromadně. Cenově nejefektivnější a nejpohodlnější způsob, jak to udělat, je koupit kořenové baly Prunus Lusitanica.

Prunus Lusitanica v kořenovém balu dostanete, když je chladnější počasí. Zima je skvělým obdobím pro vysazování kořenových balů, neboť při nízkých teplotách a klidném stavu kořenů je stres z přesazování minimální. Bal kořenů znamená, že rostlina je vykopána přímo ze země a dodávána zákazníkovi s vhodně připraveným kořenem pro okamžitou výsadbu – dodává se bez květináče. Kořenový bal je zabalen do samokompostovatelného pytle. I když jde o levnější a snáze pěstitelnou alternativu k květináčům, je třeba zvážit požadavky na péči. Pravidla platí pro všechny kultivary portugalského vavřínovce: od Prunus Lusitanica Angustifolia a Myrtifolia až po skvrnité exempláře.

Vavřínovec portugalský

Vavřínovec portugalský může v exteriéru tvořit i takové atraktivní „oázy“

 

Jak vysadit kořenové baly vavřínovce portugalského

Rostliny s kořenovými baly jsou nenáročné na rozpočet, ale potřebují více péče a pozornosti. To platí zejména během prvních 2 let od výsadby.

Předtím, než se vůbec dostanete k výsadbě, budete muset věnovat pozornost tomu, jak skladujete kořenové baly. Necháváte-li rostliny do výsadby na několik dní mimo půdu, zalévejte bal, aby zůstal vlhký. Jen se ujistěte, že při zalévání nepoužíváte příliš velkou sílu, aby půda nepromokla a neodpadla od kořenů. Kořenový bal by měl být až do výsadby uložen mimo sluneční záření na stinném a chladném místě. V ideálním případě se rostliny kořenového balu vysazují ihned během několika dní po zakoupení.

 

➡️ Příprava půdy

Chystáte-li se vysadit Prunus Lusitanica jako živý plot, vykopejte rýhu přibližně o třetinu širší než je šířka kořenového balu. Hloubka výkopu by se měla rovnat výšce kořenového balu. Rozměry se mohou u jednotlivých kultivarů lišit, ale v průměru má kořenový bal 40 cm na šířku a 40 cm na výšku.

Po vykopání příkopu použijte původní půdu, kterou jste vykopali, smíchanou s trochou kompostu, abyste ji obohatili. Zpravidla stačí na každou rostlinu pár lopatek kompostu. Když vše zasypete zeminou, dobře zalijte a pořádně promočte.

 

➡️ Když sázíte v létě

V případě, že sázíte kořenový bal vavřínovce portugalského v období od června do září a ne v sezóně kořenových balů, musíte kořeny před výsadbou namočit a po výsadbě znovu zalít.

 

Péče po výsadbě

Když jsou rostliny Prunus Lusitanica s kořenovými baly v zemi, doporučujeme je mírně oříznout. Pro úspěšné založení kultivaru je nutné oříznout vrch (a případně i boky). Další majoritním zadáním je najít správnou rovnováhu v zalévání. Portugalský vavřínovec je poměrně náročný, pokud jde o optimální vlhkost půdy, což se projeví zejména při oteplování počasí. Většina lidí ztratí rostlinu, pokud nedokáže držet krok s jejími požadavky, když se snaží vytvořit kořenový systém. Vyžaduje se ostražitost alespoň během prvních 2 vegetačních období. V další péči již můžete postupovat podle doporučení pro vavřínovec lékařský, se kterými jste se již seznámili výše.

Vavřínovec portugalský list

Vavřínovec portugalský si během prvních dvou sezón po výsadbě vyžaduje zvýšenou pozornost

 

➡️ Prořezávání

Řez není opravdu potřebný, pokud je třeba strom jen vyvážit po odkvětu nebo na konci zimy. Zdá se však, že portugalský vavřín byl stvořen pro umění topiary a je velmi jednoduché ho nechat růst v jakémkoli tvaru, který si přejete. Řežte v květnu nebo červnu v závislosti na patře, těsně před kvetením. K udržení pěkné siluety stačí ostříhat jednou ročně.

 

➡️ Ředění

Pokud váš keř začíná růst více na jedné straně a má holá místa na druhé, je nejlepší jej přeředit. Tím se obnoví přísun světla do středu keře. Přeředění znamená odstranění větví z keře, zatímco přes něj téměř vidíte.

  • Používejte ostré, čisté nůžky. Na tlustší větve může být užitečná i malá prořezávací pila.
  • Nástroje před a po dezinfikujte, abyste zabránili šíření nemocí.
  • Odstraňte odumřelé nebo zraněné větve, pokud nějaké existují.

Postup ředění:

  • Vyberte čtyři nejdelší větve rovnoměrně kolem stromu (jednu na hlavní směr, například sever, jih, východ, západ).
  • Odřízněte je na Y-křižovatce asi ve dvou třetinách stromu, přičemž druhou, slabší Y-větev ponechte spojenou s kmenem.
  • Opakujte s novou dávkou nyní nejdelších větví, tentokrát jen do poloviny ke středu.
  • Opakujte znovu s poslední dávkou nejdelších větví, ale jen do jedné třetiny směrem dovnitř.

Celkově byste měli nechat asi dvě třetiny stromu nedotčené. Menším stromem se v každé fázi odstraní pouze jedna nebo dvě větve, celkem 3 až 6 „řezů“. Větší stromy si poradí se třemi nebo čtyřmi, což vede k až 12 řezům. Velikost stromu se zmenšuje. Světlo si najde cestu zpět do středu rostliny. Z pupenů na horním kmeni a hlavních větvích mohou vyrašit nové větve. To vyplní strom a odstraní holá místa.

O šest měsíců později můžete proces zopakovat, abyste dosáhli ještě lepšího výsledku.

 

 

Vavřínovec portugalský a jeho běžné problémy

S žádným druhem vavřínovce, nejsou spojeny žádné vážné problémy. Existují menší problémy, které mohou způsobit, že listy vypadají nevzhledně, s hnědými skvrnami na některých místech, nedokonalými listy a tvorbou děr v listech.

 

➡️ Nedostatečné zalévání

Jelikož portugalský vavřínovec je vybíravý, pokud jde o vlhkost půdy, většina problémů, které tato rostlina může mít, je způsobena nedostatečným zaléváním. Pokud rostlinu pravidelně kontrolujete a dostatečně zaléváte, neměly by nastat žádné problémy. Toto je obzvláště důležité během léta – vysoké teploty budou vyžadovat větší ostražitost při zalévání než obvykle.

 

➡️ Hnědnoucí nebo povislá listy

Pokud si všimnete, že listy Prunus Lusitanica opadají nebo hnědnou, znamená to, že rostlina je už příliš suchá. Rychlým řešením tohoto běžného problému je hluboké zavlažování. To znamená, že musíte důkladně namočit kořenový systém rostliny. Abyste předešli tomuto problému, dodržujte pravidelný režim zavlažování, zvláště když je teplé počasí. V létě důkladné týdenní zavlažování v kombinaci s hnojením zajistí, že vaše kultivary zůstanou zdravé a ve špičkové formě. Odborníci doporučují hnojit víceúčelovým tekutým hnojivem jednou za měsíc během celého vegetačního období (červen až září). Mírné zežloutnutí je normální na konci léta, pokud byly vysoké teploty, ale je nepravděpodobné.

 

➡️ Nadměrné zalévání

Ve vzácných případech může být důvodem, proč se rostlinám na Prunus Lusitanica nedaří, nadměrné zavlažování. Zasadíte-li tento kultivar do těžké hlíny nebo půdy se špatnou drenáží, kořenový systém může trpět. I když je to nejméně pravděpodobný scénář, existují způsoby, jak tento problém vyřešit, pokud k němu dojde. Vykopejte jednu z rostlin, abyste zkontrolovali kořenový bal na známky poškození vodou. Pokud nějaké zpozorujete, zlepšete odvodnění půdy. To vyžaduje vykopání větší jámy a zasypání zeminou/kompostem a možná i použití šindele na základně.

Další důležitou věcí, kterou je třeba poznamenat, je, že během vegetačních měsíců má Prunus Lusitanica tendenci vysušovat okolní půdu. Máte-li kolem ní nějaké další nově vysazené stromy, nezapomeňte je pravidelně kontrolovat, abyste předešli jejich poškození.

 

Pozor jedovatý, nebo opatrnosti nikdy není dost!

Ve skutečnosti jsou všechny části vavřínovce, ať už lékařského nebo portugalského jedovaté. Pozor však zejména na konzumaci listů a semen. Koncentrace kyanogenních glykosidů je zde obzvláště vysoká.

Kritická dávka při konzumaci listů není známa. Pokud jsou konzumovány plody, příznaky otravy nelze očekávat při konzumaci do tří kusů. Ale mějte na paměti, že příznaky otravy závisí na požité dávce na kilogram tělesné hmotnosti. Konzumace je proto zejména pro děti velmi nebezpečná a může vést až ke smrti. Ve spojení s dětskou zvědavostí je potenciální nebezpečí této rostliny mimořádně vysoké. Vždyť ne nadarmo byl v roce 2013 vavřínovec korunován za jedovatou rostlinu roku. Již deset rozkousnutých plodů může za smrt u dětí. Na druhé straně u dospělých to je přibližně 50.

 

💡 Víte, že...

Sušený nebo vařený vavřínovec je jedlý a neškodný díky rozkladu toxinů. V Turecku je dokonce považován za delikatesu.

➡️ Symptomy otravy vavřínovcům

  • bolest břicha
  • nevolnost
  • nausea nebo zvracení
  • zarudnutí obličeje
  • bolest hlavy
  • závratě
  • snížené dýchání
  • bezvědomí
  • nepříjemné škrábání v krku
  • palpitace

 

➡️ Co dělat při otravě?

Při nástupu kteréhokoli z těchto příznaků okamžitě jděte, resp. vezměte své dítě, k lékaři. Přestože pití velkého množství vody ve skutečnosti postačí, pokud sníte méně než tři plody, je lepší si být jistý, než potom litovat, zejména pokud jde o blaho vašeho prcka. Lékař podá živočišné uhlí k vázání toxinů v žaludku; v případě nouze může být dokonce nutná detoxikace.

 

💡 Tip na článek

Ružový oleandrOleandry jsou díky svým vibrujícím zářivým květům a schopnosti odolávat suchu minimálně tak žádanými kvetoucími rostlinami, jako jsou vavřínovci pro živé ploty. A jsou také stejně toxické. Vše co o pěstování této nebezpečné krásy potřebujete vědět a na co si dát pozor se dozvíte z našeho článku „Pěstujeme oleandr“.

 

Zdroje informací:


Jak se vám líbil tenhle článek?
4.5/5 - (13 votes)
Autor článku
Georgina Babinová

Redaktorka magazínu Cestakbydleni.cz. Rada cestuji, mám ráda lidi a život, který bychom si už bez různých pomocníků do kuchyně nebo domácnosti ani neuměli představit. Někdy se však ztrácíme v bludišti nesčetných možností, které nám moderní technologie nabízejí. Hodně času také věnuji poznávání rostlin, květin a pestré zahrady. Doufám, že i mé články vám trochu pomohou v orientaci a také díky nim se rozhodnete vždy správně.

Komentáře
Zatím se zde nenachází žádný komentář.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *