Pěstujeme oleandr – stříhání, rozmnožování, zazimování

Georgina Babinová Téma
18. září 2022 1

Oleandr (Nerium oleander) je voňavý, květnatý, stálezelený keř nebo malý strom, který kvete od jara do podzimu. Květy se tvoří ve velkých shlucích a přicházejí v odstínech bílé, žluté, růžové a červené. Každá květina má pět okvětních lístků, které jsou rozloženy jako čepele ventilátoru. Štíhlé listy s kopinatými tvary vytvářejí jemný kožovitý dojem. Oleandry rostou rychle a dokážou zvládnout náročné podmínky včetně sucha, špatné půdy, solného postřiku a tepla odráženého například od vozovky a stěn. Jediné, co nesnesou, jsou zimní teploty pod 6 °C. Pokud pěstujeme oleandr v našich klimatických podmínkách hlasovali bychom spíše za pěstování v květináčích, které při poklesu teploty můžeme přenést do interiéru.

Rukavice Flower lila 8 Rukavice Flower lila 8
69 Kč
Rukavice Tommi "malina" S Rukavice Tommi “malina” S
89 Kč
Pracovní rukavice TOMMI HIMBEERE vel. XS Pracovní rukavice TOMMI HIMBEERE vel. XS
79 Kč

Ukázat více

 

Oleander – nebezpečná krása

Všechny části oleandrového keře jsou pro člověka a domácí zvířata jedovaté a jejich požití, dokonce i v malém množství, může být smrtelné. Kromě toho i kouř ze spalování oleandrů je toxický a kontakt s květy a listy může způsobit vážné alergické reakce. Při práci v blízkosti oleandrů je nejlepší nosit dlouhé rukávy a rukavice. Ale pokud se s ním zachází opatrně, je krásným, živým a vibrujícím akcentem vašeho exteriéru i interiéru.

Růžový oleandr

 

Jak a kde pěstovat oleandr?

Oleandr je středomořská rostlina, která je populární v Evropě už stovky let. Je to vytrvalá rostlina, která nesnese teploty po bodem mrazu, takže pěstování v květináči je zaručený způsob, jak si jeho krásu vychutnávat i v našem podnebí, i když pěstování venku je také možné. Skutečnost, že oleandr je takový populární v celé Evropě – kde ve většině částí nedokáže přežít zimu – by vám mělo hned našeptávat, jak snadné je pěstovat ho v kontejneru, v byte na balkoně, nebo na sluneční terase.

Drtivé většině odrůd oleandrů se daří za plného slunečního světla, ale dokážou tolerovat i lehký stín. Nejlepších výsledků dosáhnete, když ve své zahradě najdete oblast, která denně dostává nejméně šest hodin přímého slunečního záření. Když se pěstují v částečném stínu, oleandry mají spíše „vyhublou”, otevřenou formu jako plnou a chundelatou, nebudou vytvářet květiny tak velkolepě jako na slunci. Oleandrové keře jsou ideální „stěny” proti větru a mohou chránit citlivější rostliny, ale škody způsobené během silného větru mohou během sezóny zničit otevřené květy a pupeny.

 

➡️ Kvalita půdy

Oleander dokáže tolerovat většinu půdních podmínek, ale pokud pracujete s vyčerpanou půdou, která je zbavena živin, měli byste na jejím povrchu přidat hrst kompostu, abyste ji obohatily. Nejlepší půda pro oleandry je dobře odvodněná. Tyto rostliny jsou však docela přizpůsobivé a obvykle dokážou přežít relativně dobře v suchých i bažinatých půdách. Vyvážené a výživné půdy jsou vždy nejlepší, ale oleandry dokáží přežít i v půdách s vysokými hodnotami pH, vysokým obsahem solí a podobnými problémy. Ačkoli to není nezbytné, můžete přidat rašelinový mech do písčité půdy, pokud chcete zvýšit schopnost půdy zadržovat vodu.

 

➡️ Vyberte zdravou rostlinu

Jelikož žijeme ve věku masové výroby, smutnou pravdou je, že většina v obchodě prodávaných oleandrů sestává z více než 10 řízků v květináči. To by mohlo být na první pohled zcela atraktivní, ale bude to z dlouhodobého hlediska nepříznivé, zejména pokud jde o ořezávání. Pokud si chcete oleandr uchovat mnoho let, měli byste si vybrat rostlinu, která se vypěstovala z jediného řezu. Tyto rostliny jsou obvykle o něco dražší a mohou vypadat menší, ale jejich dřevitá základna je odolnější a rostlina je mnohem nenáročnější na pěstování. Měla by mít silné větve a tmavě zelené listy. Celkově by měla být rostlina výrazně hustá. Vyhněte se rostlinám označeným jako „double white”, „single red”, a tak dále. Namísto toho se rozhodněte pro rostliny, které mají konkrétní pojmenovanou odrůdu. Před nákupem rostlinu zkontrolujte. Ujistěte se, že na ní nejsou mšice, ani jiný hmyz. Kořenový systém by neměl být prorostlý a vykukující z růstových médií.

 

💡 Oleander je v našich klimatických podmínkách rozumnější sázet do květináčů ⤵️

Ukázat více

 

➡️ Vysazování

Oleandry jsou ideální pro velké květináče, nebo je lze vysadit na sluneční okraj do skleníku nebo zimní zahrady bez mrazu. Vykopejte dostatečně velkou jámu. Otvor by měl být přibližně takový hluboký jako kořenová koule, ale musí být dvakrát až třikrát širší. Příliš hluboká jáma může způsobit, že základna hlavního stonku zůstane pod zemí, což může způsobit poškození vlhkostí. Květináč se sazenicí opatrně nakloňte na bok. Jednou rukou vyvíjejte tlak na boční strany a druhou rukou opatrně vytáhněte celou rostlinu i s kořenem. Po vyjmutí položte rostlinu do svislé polohy do středu vyhloubeného otvoru nebo-li „květináče”. Volně vyplňte zhruba polovinu prostoru kolem kořenové koule zahradní půdou. Půdu opatrně sypte. Nedávejte ji rukama, protože by to mohlo způsobit poškození kořenového systému. Dobře zalijte, aby půda klesla. Po aplikaci vody chvíli počkejte. Musíte ji nechat odstranit všechny vzduchové kapsy a důkladně usadit půdu. Vyplňte zbytek prázdného prostoru zeminou. Stejně jako dříve, půdu volně sypte a nezatěžujte ji rukama.

Oleandr v květináčích

I vaše zahrada může mít atmosféru jako tato ulička v Provence

 

Péče

  • V létě pravidelně zalévejte – Během aktivního vegetačního období potřebují oleandry 2,5 cm vody za týden. Možná nebudete muset rostliny zalévat tak často během vlhkého léta. Ačkoliv etablované oleandry dokážou odolávat suchu, užívají si, když se jim dostane příležitostného hlubokého zalévání. Pokud však listy začnou žloutnout, rostlina dostává příliš mnoho vody. Odstraňte všechny listy, které zcela zežloutly a nechte oleandr suchý delší dobu.
  • Aplikujte kompost – I když silnější hnojiva nejsou obvykle nutné, můžete hnojit oleandr aplikací kompostu kolem základny hlavního stonku. Na jaře můžete použít mírně hnojivo s vyváženým množstvím fosforu, draslíku a dusíku, pokud je půda zvlášť chudá na živiny, ale pouze v prvních letech. Když se rostlina ustálí, namísto aktivního hnojiva přejděte na lehký kompost.
  • Použijte mulč – Každé jaro rozprostřete 5 cm vrstvu mulče. Na konci podzimu tuto vrstvu odstraňte a nahraďte ji další 5 cm vrstvou.
    Mulčování na jaře chrání rostlinu před plevelem a umožňuje kořenům udržet vlhkost. Mulčování na podzim pomůže izolovat kořenový systém a chránit rostlinu před chladem. Používejte organický mulč.
  • Když zvadne květ, odřízněte ho – abyste podpořili delší období květu. Po odkvětu můžete odříznout i konce stonků, abyste podpořili lépe větvení. Nečekejte však příliš dlouho, dokud to uděláte. Nový růst potřebuje několik týdnů, aby se vytvrdla dříve, než přijde mráz.
Stříhání oleandrů

Při manipulaci s oleandrem nezapomeňte na rukavice

 

Stříhání

Květy se objeví koncem léta (červenec až říjen) na nových výhoncích růstu aktuální sezóny, takže zastřihněte koncem zimy nebo brzy na jaře. Protože kořeny rostliny jsou aktivní po celý rok, jejich oříznutí na podzim by vyvolalo další pučení. Při prořezávání by měly nosit rukavice (ideálně i brýle), protože míza je potenciálně jedovatá.

  • pravidelně by měly ořezávat dlouhé výhonky a bez větve
  • musíte odstranit dřevo, které bylo poškozeno chladem, škůdci nebo chorobami. Odstraňte také zarostlé a propletené dřevo.
  • během jara byste měli také odstranit odnože ze spodní části rostliny, protože mohou odčerpávat zdroje rostliny a snižovat její schopnost kvetení.
  • pokud je to možné, vyhněte se proříznutí více než jedné třetiny rostliny. Oleandry se dokáží zotavit, když jsou více ořezány, ale silné prořezávání může některé oslabit.
  • vždy stříhejte nízko nad párem listů nebo pupenům
  • starší a holé rostliny mohou být ořezány až po základ
  • vždy odřízněte všechny výhonky tenčí než prst

Při ořezávání mějte na paměti, že pokud řežete do starého dřeva, objeví se dlouhé výhonky. Pokud stříháte v oblasti květin, získáte kratší výhonky, které rychle kvetou. Musíte najít dobrý poměr. Oleandry obyčejně rostou rychle a přiberou další 0,30 až 0,61 m (30 až 61 cm) ročně. Pokud jsou ponechány bez dozoru, mohou dosáhnout výšky mezi 2,5 a 3,5 ma dokáží dorůst do takové šířky růst jako jsou vysoké. Je známo, že některé oleandrové rostliny dosahují výšky až 6 m.

 

Škůdci a nemoci

Ačkoliv oleandry zřídka čelí problémům se škůdci a chorobami, přece jen nejsou zcela imunní. Rostlinu však ošetřujte až po zjištění problému.

  • Nejběžnější nemocí, se kterou se můžete setkat, je botryosphaeria. Když k ní dojde, rostlina s největší pravděpodobností trpí stresem ze sucha nebo mrazu. Větve a výhonky odumřou a stanou se nahnědlými. Infikované větve zcela odstraňte, oddělte je od zbytku zahrady a likvidujte.
  • Housenky oleandrové jsou zas nejběžnějšími škůdci. Krmí se ve skupinách a mohou demolovat mladé výhonky. Títo škůdci jsou dlohý asi 5 cm s oranžovočervenými tělem a černými chomáčky chlupů. Jakmile si na rostlině všimnete více housenek, rychle aplikujte pesticid. Problémy mohou způsobit i mšice a červce, ale jsou vzácné. Podle potřeby aplikujte vhodný pesticid.
💡 Je housenka oleandrové pro člověka jedovatá?

Housenka oleandrováDotýkání se housenky oleandrové může mít za následek svědění, bolestivé vyrážky na kůži a kontakt s očima může způsobit zánět a citlivost.

Při práci s napadenou rostlinou oleandrů používejte vždy rukavice. Pokud se vaše pokožka dostane do kontaktu s housenkami, okamžitě si umyjte ruce.

 

Rozmnožování

Oleandry se mohou rozmnožovat řízkováním, nebo ze semen:

Odřezky

Tradičně se oleandrové odřezky připravují v srpnu. Toto je doba, kdy budete mít nejvyšší úspěšnost, protože keř právě dokončil fázi jarní vegetace. Je však také možné začít s přípravou řízků v červnu a dokonce až do září, pokud to podmínky dovolí. Oleandrové odřezky se snadno zakoření.

  • délka odřezku: 15 cm
  • nejméně tři páry listů – odstraňte spodní pár
  • snadno seškrábejte kůru
  • vložte jej do vlhkého substrátu
  • substrát: živná půda s jílem – konstantně ji udržujte mírně vlhkou
  • poloha: polostín a teplo

Po přibližně čtyřech týdnech se ukáží nové výhonky a je zřejmé, že na odřezku se vytvořily kořeny. Nyní se dá zasadit do stejného substrátu jako pěstované rostliny. Po dosažení výšky cca. 20 cm je možné výhonek zkrátit na dva až tři uzly, aby se podpořilo větvení. Odřezky můžete nechat zakořenit i ve vodě. Vyměňujte vodu ve sklenici jednou nebo dvakrát týdně, aby se doplnil organický materiál, který rostlina potřebuje.

Semena

Oleander je možné rozmnožovat i semínky, ale tyto rostliny většinou kvetou až po několika letech. Pokud se tak rozhodnete, budete muset být skutečně trpěliví, dokud rostlina dosáhne reprezentativní výšku.

  • semena sbírejte na podzim a zasejte na jaře
  • substrát: živná půda – růstové médium
  • semena nezakrývejte půdou
  • udržujte povrch mírně vlhký
  • přikryjte fólií nebo mikrotenovým kapsou
  • poloha: půl stín
  • teplota: nad 23 stupňů Celsia
  • čas klíčení: cca. 2 týdny
  • po dalších dvou týdnech jejich pomalu zvykejte na vnější podmínky

Oleander bez květů

 

Co dělat když oleandr nekvete?

Oleandry milujeme pro jejich nádherné květiny. Pokud váš oleandr nekvete, musíte se nejprve podívat lépe na jeho umístění.

  • když kolem oleandru rostou další rostliny, možná začali blokovat slunce. Oleandry potřebují plné slunce, aby vzkvétali.
  • oleandry mají velké kořenové struktury a pokud jsou volně vysazeny a nízké rostliny rostou kolem keře oleandrů příliš hustě, mohou soutěžit o výživné látky, což způsobí slabé nebo žádné kvetení.
  • přestože zralé oleandrové keře tolerují sucho, všechny oleandry potřebují během květu dostatek vody, jinak nebudou kvést. Od časného léta do podzimu dobře zalijte oleandr jednou týdně.
  • stresovaný oleandr nebude kvést
  • nekvetoucí oleandrové keře používané jako živý plot by mohly absorbovat příliš mnoho dusíku z odtékající travního hnojiva. Hnojiva s vysokým obsahem dusíku podporují růst a vitalitu zejména v listech, větvích a stoncích rostlin, ne v květech nebo kořenech.
  • oleandry mohou mít velmi málo nebo žádné květiny i když jsou ořezány příliš často.

sníh na listech oleandru

 

Zazimování

Oleandrové keře jsou populárními hrnkovými rostlinami již od 18. století. Jsou sice velké a odolné, to však neznamená, že dokáží bez pomoci přežít chladné zimy. Oleandry jsou odolné do 1,6 °C, ale takové teploty už mohou poškodit pupeny v příští sezoně, proto je ideální přezimovat rostlinu v interiéru.

Péče o oleandr v zimě je jednoduchá, ale měli byste udělat nějakou přípravu, aby se rostlina cítila komfortnější. Začněte prořezáváním po odkvětu. Květové výhonky seřízněte na polovinu a ostatní odřízněte. Není třeba ořezávat každý rok, ale výsledkem budou lepší výnosy květů a kompaktnější rostlina. Usnadňuje to také udržování rostliny v květináči v menší velikosti.

Zalévání je důležitou součástí péče o oleandry v zimě. Udržujte svou rostlinu spíše suchou a na chladném (ale ne mrznoucím) místě od listopadu do února. Po únoru postupně zvyšujte dávky polévání a světlo, ale ještě odolejte hnojení. Jakmile jsou vnější teploty dostatečně vysoké, aplikujte hnojivo a začněte oleandr postupně zvykat na vnější prostředí. Postupně zvyšujte expozici vody, světla a vnějším podmínkám, dokud nebudete moci květináč nechat venku. Zabráníte tím šoku způsobeným změněným prostředím.

 

➡️ Období spánku

Stejně jako mnoho rostlin, i oleandry zažívají v zimě období spánku. Chladné podzimní teploty jejich povzbuzují k pouštění listí a zpomalení růstu. Sluneční světlo a teplo spouštějí přerušení období klidu. Rostlinu můžete povzbudit k růstu tím, že na jaře zvýšíte polévání a aplikujete tekuté rostlinné hnojivo 30-10-10. Jakmile je dostatečně teplo na to, aby se květináč mohl přemístit ven, použijte na podporu růstu vyvážené rostlinné hnojivo 20-20-20. Pokud nevidíte pupeny, zkuste použít květový booster (povzbuzovač), aby se podpořila tvorba květů. Vyvarujte se přesazování kým kvete. Přesazování by se mělo provádět jako součást pravidelné zimní péče koncem zimy, resp. brzy na jaře. Když kořeny přerostou přes drenážní otvory v květináči, je třeba oleandr prosadit. Jde o rostlinu, která nemá ráda přeplněné prostory, proto ji přesuňte do květináče s velikostí o 2,5 až 5 cm větší.

žlutý oleandr

 

Fakta, které byste o toxicitě oleandru měli znát

Bohužel oleandr se považuje za vysoce toxický, ať už je rostlina čerstvá nebo sušená. Dobrou zprávou je, že je jen velmi málo hlášení o úmrtí lidí v důsledku toxicity oleandrů, pravděpodobně kvůli děsivé chuti rostliny. Špatnou zprávou však je, že mnoho zvířat včetně psů, koček, krav, koní a dokonce i ptáků podlehlo otravě oleandru. Požití i malého množství může způsobit vážné onemocnění nebo smrt.

 

➡️ Které části oleandru jsou jedovaté?

Toxická je celá rostlina. Je tak jedovatá, že i voda z vázy s květem může způsobit vážné reakce. Míza může způsobit podráždění při kontaktu s pokožkou a dokonce i kouř z hořící rostliny může způsobit vážné nežádoucí účinky.

Mezi příznaky otravy oleandrem patří:

  • rozmazané vidění
  • bolest žaludku, nevolnost, zvracení, průjem
  • nízký krevní tlak
  • nepravidelný tlukot srdce
  • slabost a letargie
  • deprese
  • bolest hlavy
  • chvění nebo-li záchvěv
  • závratě a dezorientace
  • ospalost
  • mrákoty
  • zmatené chování

Okamžitá lékařská pomoc zvyšuje šanci na úplné uzdravení. Nikdy nevyvolávejte zvracení, pokud to nedoporučí lékař. Pokud máte podezření, že osoba požila oleandr vyhledejte zdravotnickou pomoc. Pokud máte obavy o domácí zvíře, okamžitě kontaktujte svého veterinárního lékaře.

 

Zdroje informací:


Jak se vám líbil tenhle článek?
4.3/5 - (63 votes)
Autor článku
Georgina Babinová

Redaktorka magazínu Cestakbydleni.cz. Rada cestuji, mám ráda lidi a život, který bychom si už bez různých pomocníků do kuchyně nebo domácnosti ani neuměli představit. Někdy se však ztrácíme v bludišti nesčetných možností, které nám moderní technologie nabízejí. Hodně času také věnuji poznávání rostlin, květin a pestré zahrady. Doufám, že i mé články vám trochu pomohou v orientaci a také díky nim se rozhodnete vždy správně.

Komentáře
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *