Jak udržovat optimální vlhkost v domě či bytě + ROZHOVOR s odborníkem na ošetřování staveb

Petra Lyžičiarová Téma
20. června 2022 0

Vlhkost v domě či v bytě bychom měli udržovat v určité zdravé hladině, což ovšem může být v některých domácnostech tak trochu problém. Často se stává, že je vlhkost v domě nebo v bytě příliš vysoká či naopak příliš nízká. V případě, že doma nemáte ideální vlhkost vzduchu, může se objevit několik nepříjemných obtíží. Ne zrovna optimální vlhkost v domě se totiž projeví na domě samotném, ale i na vašem zdraví.

Chcete-li se dozvědět, jaká má být vlhkost v bytě nebo rodinném domě, jak udržovat ideální vlhkost a jaké jsou nejčastější příčiny toho, že vlhkost ve vašem bytě či domě není optimální, jste na správném místě.

Jaká má být vlhkost v domě či v bytě?

Správná vlhkost v bytě či v domě je na první pohled něco, čemu nevěnujeme přílišnou pozornost. Platí to však jen do chvíle, než na vlastní kůži nezačme pociťovat problémy spojené s ne zrovna optimální vlhkostí u nás doma. Jaká tedy má být ideální vlhkost v bytě či v rodinném domě? Uvádí se, že optimální vlhkost je na úrovni 40 až 60 %, někde se dokonce uvádějí poněkud rozdílné hodnoty pro zimu a léto. V zimě by vlhkost neměla klesnout pod 45 %, v létě by měla být od 40 do 55 %. Realita je však často taková, že během topného období vlhkost vzduchu v mnoha bytech dosahuje pouhých 20 %. No a tak nízká úroveň vlhkosti už může způsobovat různé zdravotní potíže.

Dobrou zprávou je, že řešení suchého vzduchu je jednodušší než řešení vysoké vlhkosti. Při suchém vzduchu by vám ve většině případů mělo postačit pravidelné a dostatečné větrání, případně zvlhčovač vzduchu. Řešení problémů s vysokou vlhkostí vzduch je však o něco náročnější.

Vlhkost v domácnosti ovlivňuje několik faktorů, kterým se ještě budeme v článku věnovat podrobněji. Často si ovšem ani neuvědomujeme, že i běžné domácí činnosti jako je vaření, sprchování či sušení prádla mají na faktor vlhkosti vzduchu svůj vliv. Kromě toho může vlhkost v bytě či rodinném domě ovlivňovat celkový technický stav stavby, její věk, aktuální roční období či množství srážek.

 

💡 TIP: Více tipů, jak se zbavit nadměrné vlhkosti a plísně naleznete v našem článku, ve kterém naleznete 7 rad, jak se zbavit vlhkosti.

 

Jak zjistit, jaká je vlhkost vzduchu v domě?

Když už víte, jaká by měla být ideální vlhkost vzduchu, možná vás bude zajímat, jak úroveň vlhkosti vzduchu u vás doma zjistíte. Postačí vám k tomu vlhkoměr, který si pořídíte za cenu do 500 Kč. Toto chytré a jednoduché zařízení ocení každá domácnost, protože vám umožňuje sledovat teplotu, vlhkost a u propracovanějších modelů i kvalitu vzduchu. Na základě naměřených hodnot pak umíte podniknout potřebné kroky ke zlepšení prostředí, ve kterém žijete.

 

To, zda je vzduch u vás doma příliš suchý nebo příliš vlhký vám však nemusí sdělit údaje na vlhkoměru, ale také mnohé jiné ukazatele. Zatímco vlhký vzduch se projeví například srážením páry na oknech nebo vznikem plísně v podobě černých skvrn na stěnách, suchý vzduch budete cítit na vlastní kůži. Příliš nízká vlhkost vzduchu v bytě nebo v domě může způsobit různé zdravotní problémy týkající se především dýchání. Lidi žijící v prostorech se suchým vzduchem mohou trápit časté záněty nosohltanu či onemocnění horních i dolních dýchacích cest. Znakem suchého vzduchu může být také pálení v očích a pocit suché pleti či dokonce trvalý pocit únavy.

Měření vlhkosti stěny vlhkoměrem

Měření vlhkosti stěny vlhkoměrem

 

Teplota a vlhkost jdou ruku v ruce

Optimální teplota vzduchu s ideální vlhkostí vzduchu přímo souvisí. Teplota vzduchu v zimě by neměla být příliš vysoká, ani příliš nízká. Pokud bude teplota příliš vysoká, způsobí to suchý vzduch, naopak nízká teplota zvýší vlhkost vzduchu, což může být ve stavbách náchylných k vlhkosti problematické.

Pokud se tedy ptáte, jak dosáhnout ideální vlhkosti v bytě nebo v domě, první, co byste měli udělat, je důkladně větrat. V zimě se doporučuje nárazové intenzivní větrání, v létě je však vhodnější větrat klidně i 24 hodin denně. Samozřejmě, pokud to počasí dovoluje.

Jaká by tedy měla být teplota v bytě či v domě, chcete-li docílit ideální vlhkost vzduchu?

  • obývací pokoj – předpokládáme, že jde o místnost, ve které trávíte nejvíce času, proto by se v ní teplota měla pohybovat kolem 20 až 21 °C.
  • kuchyně/jídelna – zde platí v podstatě totéž, jako v obývacím pokoji, čili ideální teplota by měla být nejvýše 22°C
  • ložnice – ložnice by měla být nejchladnějším místem u vás doma, doporučuje se, abyste spali při teplotě od 18 do maximálně 20°C
  • koupelna – tato místnost je tou nejteplejší, teplota by však měla být nejvýše 24 °C. Máte-li malé děti, může být teplota i vyšší, ale zvyšte ji jen dočasně.

 

Vlhkost ve skříni

Při vysoké vlhkosti vzduchu v bytě či v domě se můžete setkat také s vlhkostí ve skříni. Tento jev zpozorujete typickým zatuchlým vlhkým zápachem, který je způsoben plísní. Ta se může v některých případech rozšířit také na vaše oblečení. Častou příčinou vysoké vlhkosti ve skříni může být i to, že v ní máte uloženo příliš mnoho oblečení, a tak ve skříni neproudí vzduch. V takovém případě vám odvlhčovače či osvěžovače vzduchu nebudou nápomocné, je nutno odstranit příčinu.

Jako první krok byste měli provést přeředění šatníku a zbavit se oblečení, které nebudete nosit a zabírá vám místo. Vhodnou prevencí proti vzniku nadměrné vlhkosti ve skříni je kromě přeředění šatníku také pravidelné větrání skříně. Kromě toho je třeba skříň pravidelně čistit. Při tom vám poslouží například octová voda, kterou můžete vnitřní část skříně omývat. Skříň pak nechte alespoň hodinu větrat a až bude zcela suchá, můžete do ní naskládat oblečení.

V případě, že vaše oblečení napadla plíseň, nemusíte jej vyhazovat. Na noc ho namočte do octa, ráno propláchněte a opět namočte do octa a nechte odmočit až do večera. Následně oblečení vyperte na dlouhém programu při nejvyšší teplotě, jakou vám oblečení umožňuje.

 

Plíseň na plastových oknech

Plíseň na plastových oknech je problém, se kterým se mnozí lidé setkávají především v zimním období. Ke vzniku vlhkosti a následné plísně na plastových oknech dochází v důsledku kondenzace vodní páry, která vzniká například při vaření, sprchování či dokonce i při dýchání. Jelikož okna jsou v místnosti nejchladnějším místem, právě tam dochází ke kondenzaci. A jak víme, ve vlhkém prostředí se dobře daří plísním, je jen otázkou času, kdy se na oknech a v jejich okolí začnou tvořit.

Plíseň na plastových oknech

Plíseň na plastových oknech

 

Nejúčinnějším prostředkem pro boj proti plísním na plastových oknech je pravidelné a intenzivní větrání. Důkladně větrat byste měli po vaření, koupeli, mytí podlah či ráno po probuzení. V případě, že máte na oknech vnitřní žaluzie, doporučujeme vám, abyste je pravidelně vytahovali vzhůru. Žaluzie totiž vytvářejí bariéru a zabraňují proudění vzduchu, čímž ještě více podporují rosení oken a růst plísní. V případě, že se na oknech již plíseň objevila, dobře vyvětrejte a použijte vhodný přípravek proti plísním, například Savo.

 

Příčiny vysoké vlhkosti vzduchu

Vysoká vlhkost v domě či v bytě má několik příčin. Některé z nich umíte odstranit určitými opatřeními, například použitím kvalitního odvlhčovače i sami, ale jiné vyžadují pomoc odborníka. Podívejme se tedy na to, jaké jsou nejběžnější příčiny vysoké vlhkosti vzduchu.

 

Nedostatečné větrání

Nejjednodušší odstranitelnou příčinou vysoké vlhkosti v domě či v bytě je nedostatečné větrání. To, že bychom měli pravidelně a důkladně větrat, a to i v zimě, není žádný mýtus. Důkladné, pravidelné větrání několikrát za den pomůže udržet v domě a v bytě optimální vlhkost a udrží vaše stěny v dobré kondici. Větrání by mělo být krátké a intenzivní, tedy takové, při kterém otevřete na několik minut okna dokořán. Vystavování se průvanu na dlouhou dobu není pro vás ani pro vaše blízké zrovna nejzdravější.

 

Kondenzace vodní páry

Pokud se vám na oknech objevují kapky vody, což dokonce máte doma zarosená zrcadla, jde o problém s kondenzací páry. Ten je typický pro zimní období, během kterého méně větráme. Důvodem pro kondenzaci páry může být spojení vysoké vlhkosti vzduchu s nízkou teplotou povrchu stěn či oken. Právě proto se často vlhkost objevuje ráno na oknech v ložnici.

 

Dešťová voda

Z hlediska odstranění příčin vlhkosti, respektive z hlediska prevence jejího vzniku, je důležité také umístění a ukončení okapových trubek. Nesmíme zapomínat ani na vyspádování chodníku kolem domu a na vytvoření svodů dešťové vody z okolí domu. Problém s dešťovou vodou je častý spíše u starých domů, které nemají vhodné vnější omítky a ty pak propouštějí dešťovou vodu. Tady může pomoci zateplení celého domu.

 

Nekvalitní izolace střechy

Jsou věci, na kterých se nevyplatí šetřit, a to platí například i o izolaci střechy. Nekvalitně provedená izolace se dříve či později projeví v podobě vlhkých map na zdi či dokonce prasklin. Rozhodně proto při stavbě domu nešetřete na materiálech a nechte svůj dům postavit zkušeným stavbařům s dobrými referencemi.

Odstraňování vlhkosti stavebním odvlhčovačem

Nekvalitní izolace střechy může způsobit zatékání a vlhnutí zdí

 

Vlhkost ze země

Vzlínání vlhkosti ze země je nejčastější příčinou vysoké vlhkosti v domě a vlhnutí zdí. Jedná se o proces, při kterém stavební materiály absorbují vlhkost ze země v důsledku porušené či chybějící izolace proti vodě či zemní vlhkosti. Řešení tohoto problému je více, přičemž jsou i různě finančně náročné. Jednou z možností je odstranění vlhkosti drenáží, kdy se kolem stěn vykope jáma až po úroveň základů. Odtud se voda odvede do kanalizace či do trativodu, čímž se problém částečně vyřeší. Nevýhodou však je, že po čase se může problém s vlhkostí objevit opětovně, jelikož zdivo bude i nadále nasávat vlhkost ze země.

Druhou možností je použití tvz. elektroosmotických systémů. Ty ovšem nefungují u všech staveb a rozhodující je pro ně například i věk stavby či pH zdiva. Setkat se můžete také s podřezáním zdiva, které se dnes považuje za nepříliš vhodné, neboť při něm dochází k narušení statiky. Podobně jako u drenáže, i při podřezání jde o dočasné řešení problému.

 

Hygroskopická vlhkost v domě

Tento typ vlhkosti vzniká v důsledku toho, že každá omítka obsahuje určité množství „tzv. hygroskopické vlastní soli, ale i cizí sůl, například ze země. Tyto soli se při působení vlhkosti ze země vymývají a ukládají se v odpařovací části zdiva, tedy v omítce nebo v nátěru. Znamená to, že přestože je zdivo suché, stará omítka či nátěr se při vyšší vzdušné vlhkosti jeví jako mokrá, resp. hygroskopická.

Každá zeď a každá omítka obsahují určité množství hygroskopické vlastní soli (sůl ve zdi) i cizí sůl (např. sůl ze země). Tyto soli se působením kapilární vzlínající vlhkosti „vymývají“ ze země příp. ze zdiva. Ukládají se nejčastěji v odpařovací zóně zdiva, v omítce nebo nátěru. I když je zdivo uvnitř suché, může se stará, zasolená omítka či nátěr při vyšší vzdušné vlhkosti jevit jako mokrá (hygroskopická).

 

💡 Nepřehlédněte!

Rozhovor s odborníkem na odstraňování vlhkosti

Někdy k odstranění problémů s vysokou vlhkostí vzduchu v domě či v bytě, ale i se suchým vzduchem nestačí naše opatření. V takových případech byste neměli dále čekat a obrátit se na zkušené odborníky na odstraňování vlhkosti, respektive na ošetření staveb. Jedním z nich je i Andrej Krajčovič ze společnosti AXALL, která se specializuje na odstraňování vlhkosti ze staveb. V rozhovoru nám řekl řadu zajímavých informací, které se vám mohou hodit.

Jak můžeme již při stavbě domu, respektive při rekonstrukci, dosáhnout, abychom v něm měli ideální vlhkost?

Andrej Krajčovič: „Jedním ze základních a velmi důležitých prvků při stavbě či rekonstrukci domu je technologicky správně realizovaná hydroizolace, ať už proti vzlínající vlhkosti při stavbě nad terénem nebo proti boční vlhkosti při stavbě pod terénem.“ 

Jak by měl člověk postupovat, když zjistí, že má doma vysokou vlhkost vzduchu?

Andrej Krajčovič: “Je třeba zavolat technika, který je v dané problematice profesionálem k určení příčin zvýšené vlhkosti stavby.”

Co se děje, když si vás někdo zavolá s tím, že má doma problém s vysokou vlhkostí, případně s vlhnutím zdí a podobně. Jak probíhá setkání?

Andrej Krajčovič: “Technik si dohodne termín obhlídky, analyzuje příčiny vlhnutí, změří potřebné výstupní údaje ke zpracování návrhu řešení a vypracuje nezávaznou cenovou kalkulaci.”

V jakém případě byste doporučovali použít odvlhčovač vzduchu a kdy už je třeba zavolat odborníka?

Andrej Krajčovič: „Odvlhčovač lze použít teprve tehdy, když je odborníkem zjištěna příčina vzniku zvýšené vlhkosti stavby a následně je i odstraněna.“

Vlhkost často způsobuje plíseň na zdech či v rozích místností, jak bojovat s tímto problémem?

Andrej Krajčovič: „Odstranění příčiny vzniku, ke zmírnění příznaků lze použít profesionální protiplísňové přípravky na bázi bio složek a bez chlóru vhodné i do dětských pokojů a pro alergiky.“

Někteří lidé se obávají toho, že po zateplení staršího domu dojde ke zvýšení vlhkosti a v domě se začnou tvořit plísně. Podobné názory se objevují také v souvislosti s plastovými okny. Jsou takové obavy na místě?

Andrej Krajčovič: „Ano jsou, nakolik stavba přirozeně dýchá a po uzavření dochází ke zvýšenému projevu vlhkosti stavby. Proto, jak jsem již zmínil, je nejdůležitější odstranit příčinu vzniku vlhkosti a nejen příznaků, dokonale izolovat stavbu a následně lze provádět další stavební úpravy bez vzniku nežádoucích příznaků.“

 

Příčiny příliš suchého vzduchu

Suchý vzduch vás může potrápit především v zimě během topné sezóny, ovšem s tímto problémem se můžete setkat i v létě. Nejčastější příčinou suchého vzduchu v zimě je topení, přičemž nejméně způsobují vysoušení vzduchu klasické radiátory a nejvíc elektrické ohřívače. Výrazné snížení vlhkosti vzduchu mohou způsobit také topná tělesa na tuhá paliva.

Problémy se suchým vzduchem v bytě či v domě se nám pojí spíše se zimním obdobím, ale v létě ho můžete pociťovat stejně. Teplý vzduch sice v sobě zadržuje vlhkost, ale pokud bydlíte v nezatepleném či dřevěném domě, který se během horka pořádně nahřívá, veškerá vlhkost se odpaří. Právě proto často trápí suchý vzduch v létě i obyvatele starších nezateplených paneláků.

Zvlhčovač vzuchu

Problémy se suchým vzduchem může vyřešit i kvalitní zvlhčovač

 

Rizika vlhkého a suchého vzduchu

Vysoká vlhkost v bytě či v domě není jen problémem týkajícím se zdraví stavby, ale také našeho zdraví. To platí i pro příliš suchý vzduch. Oba tyto jevy se mohou negativně odrazit na našem zdraví, a to jak fyzickém, tak psychickém.

Vliv vysoké vlhkosti na naše zdraví:

  • v důsledku zvýšeného výskytu plísní, roztočů a bakterií zvyšuje vysoká vlhkost riziko vzniku alergií či alergického astmatu
  • oslabení imunity, poruchy funkce imunitního systému
  • opakované infekce dýchacích cest
  • ucpaný nos, zánět spojivek
  • ztížené dýchání, dráždivý kašel

Vliv suchého vzduchu v bytě na naše zdraví:

  • vysušování a podráždění sliznic
  • pocit suchých oči
  • škrábání v krku
  • svědění v nose
  • krvácení z nosu
  • suchá pokožka, což může být problém hlavně pro lidi trpící ekzémy
  • více se víří prach, což negativně ovlivňuje alergiky a astmatiky
  • zvýšený výskyt respiračních infekcí a viróz
  • dlouhodobá únava

 

💡 TIP: Zajímá vás boj proti virům v domácnosti? Podívejte se také na článek čističky vzduchu, zvlhčovače, odvlhčovače v boji proti virům a dozvíte se více.

 

Tipy, jak udržet optimální vlhkost v domě iv bytě

Problémy s příliš vlhkým vzduchem, stejně jako problémy s příliš suchým vzduchem, lze ve většině případů řešit. Důležitější než řešení těchto obtíží však je předcházení jejich vzniku. Přinášíme vám proto rady, jak udržet ideální vlhkost v bytě či v domě a jak si pomoci, pokud není vlhkost optimální.

 

Jak předcházet a jak se zbavit vysoké vlhkosti?

  • pravidelně a důkladně větrejte tak, že okno otevřete dokořán několikrát denně
  • při vaření používejte digestoř
  • po koupeli či sprchování vyvětrejte koupelnu nebo použijte odsavač
  • prádlo sušte venku, na balkoně či na terase, nebo si pořiďte sušičku na prádlo
  • při kondenzaci vodní páry na oknech vodu otřete a okna i těsnění udržujte suchá
  • nábytek nedávejte do těsné blízkosti obvodových stěn domu, je-li to nezbytné, nechte mezi stěnou a nábytkem dostatek prostoru pro proudění vzduchu
  • novostavbu důkladně vyvětrejte, dle potřeby použijte stavební odvlhčovače
  • při stavbě domu dbejte o použití kvalitních materiálů, použijte vápenné omítky, které jsou schopny absorbovat vlhkost
  • zvolte masivní stěny, které napomáhají udržet vyrovnanou teplotu vzduchu bez výrazných výkyvů. Správná teplota v domě pomáhá udržovat i ideální vlhkost.
  • v případě starších domů odstraňte možné příčiny vlhnutí zdí izolací, zateplením a sanací, využijte služeb odborníků na ošetření staveb
  • odvlhčovač používejte v případě, že má dům poškozenou hydroizolaci. V případě novostavby se doporučuje používat jej první dva roky, kdy je vlhkost vzduchu vyšší
  • odvlhčovač použijte i tehdy, když jste učinili všechna opatření, jako je větrání, používání digestoře, či sušení prádla na balkoně, ale v domě či bytě máte stále vysokou vlhkost vzduchu

 

Co s příliš suchým vzduchem?

  • netopte více, než je potřeba – čím více v zimě topíte, tím více se přibližujete k dosažení suchého vzduchu ve vašem bytě. Udržujte proto optimální teplotu, která by se měla pohybovat do 23 °C, přičemž v ložnici by to mělo být 18 až 20 °C.
  • pravidelně a důkladně větrejte – větrání je lékem na vysokou vlhkost, ale také na suchý vzduch. Myslete na důkladné větrání, případně si zajistěte větrání rekuperací.
  • pokud bydlíte v nezatepleném domě, zvažte jeho zateplení, které může problém se suchým vzduchem vyřešit
  • v případě venkovní teploty pod nulou větrání nepomůže, a tak sáhněte po kvalitním zvlhčovači vzduchu

 

Zdroje informací:


Jak se vám líbil tenhle článek?
4.6/5 - (22 votes)
Autor článku
Petra Lyžičiarová

Redaktorka magazínu Cestakbydleni.cz. Mám ráda přírodu, zvířata a ráda tvořím. Kreativní se realizuji nejen při psaní, ale i v domácnosti, zahradě a v kuchyni, a tak věřím, že mé články budou pro vás zajímavé, užitečné a přínosné.

Komentáře
Zatím se zde nenachází žádný komentář.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *