7 rad, jak předejít vlhkosti + 10 tipů, jak se zbavit plísně

Jaroslava Putirková Téma
13. března 2020 0

S barevnou podzimem a bílou zimou přichází i období vlhkosti a plísně. Plíseň se tvoří právě za přítomnosti vlhkosti, projevuje se černými tečkami na zdi, které se umí změnit na fleky. Udržet správnou vlhkost v bytě je často obtížné, ovlivňuje ni mnoho různých faktorů a to i takové, které se dají už jen těžko ovlivnit, jako například nevhodně izolovanými základy při stavbě. Nicméně vždy se dá předcházet vzniku plísní a existuje několik způsobů jak se již existující plísně zbavit. My jsme si pro vás připravili souhrn 10 tipů jak se zbavit plísně a 7 rad jak předcházet vlhkosti.

Co jsou plísně a jak vznikají

Plísně jsou mikroskopické houby, které byly od nepaměti součástí přírody. Umí se rychle adaptovat do prostředí, které je pro ně příznivé a napomáhá jejich růstu. Plísně se tvořily většinou pouze v teplém a okysličení prostředí a vlhkostí. Některé druhy těchto hub se však přizpůsobili a pro svůj vznik nepotřebují tak velké množství kyslíku a tepla, proto plísně začaly vznikat i v tmavých a studených prostorách, jako jsou sklepy.

 

Kde se plísně vyskytují nejčastěji?

Plísně se dokáží vytvořit na různých místech téměř bez ohledu na materiál. Důležitá je pro ně hlavně vlhkost.

  • na obkladačkách – koupelna, kuchyň
  • na stěnách – v celém domě
  • kolem oken – při zanedbané izolací

 

Jak vzniká plíseň?

Plísně v domě a bytě se vytvářejí na místech, kde je zvýšená vlhkost. Je to pro ně přirozené prostředí na růst. Takové prostředí pro ně vytváříme často i sami, a ani si to neuvědomujeme. Určitě ne ze začátku, kdy plíseň není viditelná pouhým okem. No později ji začneme vidět, ale i cítit.

Plíseň má nepříjemný zápach, dokáže zanechávat pachové stopy:

  • na oblečení
  • v peřinách
  • v ručnících
  • ve vlasech (pokud trávíte většinu času v prostoru, kde je plíseň, přenese se vám pach i do vlasů)

V takových případech bychom měli co nejdříve zasáhnout do boje proti plísním. To znamená, že musíme zjistit proč se nám doma hromadí vlhký vzduch a jak se ho zbavit.

zvětšená plíseň

plíseň umí být nepříjemným společníkem

 

Proč máme doma vlhko?

Vzduch by neměl být vlhký ani suchý. Při suchém vzduchu by se nám těžko dýchalo, při vlhkém vzduchu se tvoří plísně, které jsou nebezpečné pro náš organismus. Nejlepší je doma udržovat optimální vlhkost, od 45-60%. Po překročení 60% nastává riziko tvorby plísní. Nahromaděná pára, která nemá kam jít se soustřeďuje na nejstudenější místa. A tam se začínají tvořit plísně.

 

Příčiny vzniku vlhkého vzduchu

Je mnoho důvodů, proč máme vlhký vzduch v domě či bytě. Pár nejčastějších příčin jsme sepsali.

  • činnosti v domácnosti – vaření, pečení, sprchování, sušení prádla, při všech těchto činnostech se vypařuje voda, která zapříčiňuje vlhký vzduch
  • květiny, akvária – květiny, které zaléváme přebytečnou vodou, kterou nestihnou absorbovat se vypařuje do ovzduší, samozřejmě akvária napuštěné vodou také zvlhčují naše ovzduší
  • tzv. tepelné mosty – jsou to místa kde se setkává teplý vzduch se studeným, vznikají např. v koutech, při zemi, u oken
  • nedostatečné větrání – vzduch nemá jako cirkulovat, když jsme doma je důležité abychom větraly, protože i naším dýcháním zvlhčujeme ovzduší
  • chyby při stavbě – důležité je použití správných materiálů a stav zdiva, pokud budeme pracovat s vlhkým zdivem, pravděpodobně budete mít v budoucnu problémy s vlhkostí a tedy i s plísněmi
💡 TIP: Merače vlhkosti

Od vlhka je již opravdu jen malý krůček k tvorbě plísní. Měli bychom se proto vyhýbat příčinám vzniku vlhkého vzduchu a snažit se udržovat vlhkost mezi 45-60%, které se doporučují. Tyto údaje snadno získáme z měřičů vlhkosti, které jsou dostupné na trhu za poměrně rozumné ceny.

 

7. rád jak předejít vlhkosti

Pokud jste začali cítit v bytě vlhkost, ale nevidíte plíseň, máte štěstí. Začněte s prevencí a předejděte vzniku plísní. Připravili jsme si pro vás 7 rad jak předejít tvorbě vlhkosti ve vašem bytě či domě.

 

1. Pravidelné větrání prostoru

Otevírání oken je důležité, doporučujeme nárazové větrání. Nejlepší je vytvořit průvan na 2-3 minuty alespoň 3 krát denně. POZOR! okna nenechávejte otevřená za deště a mlhy.

 

2. Digestoř v kuchyni 

Při vaření a pečení vzniká nepříjemná pára, která se šíří celým bytem či domem. Proto je nezbytné používat digestoř, který bude páru odvádět mimo prostor. Dejte si záležet na výběru správného digestoře. Můžete se podívat na náš výběr nejlepších digestoří.

 

3. Větrání v koupelně

Nejhorší jsou koupelny bez oken. Měli byste si dát záležet na výkonném odsávacím zařízení, aby veškerá pára ze sprchování, mytí a částečně i z praní, vycházela ven a nezdržovala se v bytě.

 

4. Stavební materiály

Při stavbě volte přírodní materiály, které nechají váš dům dýchat, určitě se poraďte s odborníky. Je dobré myslet na to dopředu a nezanedbat důležité věci, které by později mohly ovlivnit pohodlí vašeho bydlení.

 

5. Nábytek

Nábytek vždy stavte dál od stěny. Je to dobré pro cirkulování vzduchu a zároveň aby mohli stěny dýchat. V opačném případě se na stěnách bude tvořit plíseň.

 

6. Otevřené dveře

Stále je důležitá cirkulace vzduchu, proto pokud někam odcházíte nechte otevřené dveře v místnosti, kde máte vlhko. Vzduch se bude vyměňovat a tedy místnost nezatuchne a nebude se shromažďovat nepříjemný zápach.

 

7. Sušení prádla 

Určitě nikdy nesušte prádlo uvnitř, stěny nasávají vlhkost z prádla a zvyšuje se vlhkost vzduchu. Není to vhodné ani pro prádlo a aby se vysušilo, mělo by mít dostatečný prostor k dýchání.

💡 TIP: Odvlhčovač vzduchu

Výborným pomocníkem je i odvlhčovač vzduchu, který zbavuje nepříjemné vlhkosti. Podívejte se na článek
nejlepší odlvhčovače na trhu a vyberte si ten, který se vám hodí nejvíce.

Tvorba vlhkosti ze sprchování

tím, že se sprchujeme, vytváříme vodní páru, která přispívá k zvlhčování ovzduší

 

10 tipů jak bojovat s plísní nejen na stěnách

Je mnoho způsobů jak odstranit plíseň. Důležité je v jakém rozsáhlém stádiu je. Čím déle plíseň působí na místě tím hůře se odstraňuje. Samozřejmě je důležité i na jakém povrchu se nachází. Přinášíme vám 10 rad jak se zbavit plísně ať babské recepty nebo chemickými přípravky, které jsou někdy nezbytností, zvláště pokud je plíseň již rozšířená.

 

1. Postřik z tea tree oleje (čajovníkový olej)

Tea tree olej koupíte v drogerií nebo zdravém eshopu – napr. oblíbený 💚 ProZdravi.cz. Kromě využití na plísně ma tento olejíček i širokou škálu využití v kosmetice. Vy si však z něj můžete připravit hlavně pomocníka na plísně ve formě spreje.

➡️ Postup: Potřebujeme 2 čajové lžičky tea tree dáme do 0,5 l vody, promícháme a použijeme jako postřik. Nastříkáme na plíseň, pokud stříkáme na kachličky nebo omyvatelnou plochu, necháme působit hodinu a následně setřeme. Při použití postřiku na stěny jen necháme působit.

 

2. Postřik z octa na plíseň

Ocet je všestranný pomocník v domácnosti. Je to částečně kyselina, která zneškodní bakterie a plísně. Vyzkoušejte ho i v boji proti plísním.

➡️ Postup: Vlijte ocet do rozprašovače a vystříkejte s ním stěny, popřípadě rohy v koupelně nebo sprchový kout. Nechte působit.

 

3. Extrakt z grepových jadérek

Tento extrakt je silný, podobně jako tea tree má různorodé využití i v kosmetice. Má však velkou výhodu a to, že nezanechává žádný zápach. Zakoupíte ho v drogerií nebo ve zdravé výživě, dá se snadno objednat i přes internet.

➡️ Postup: Smíchejte 20 kapek extraktu s 0,5 l vody, přelijte do rozprašovače promíchejte a nastříkejte na místa postižená plísní, neotírejte.

 

5. Postřik z jedlé sody

Jedlá soda podobně jako ocet má všestranné použití v domácnosti a je cenově velmi dostupná. Zkuste spojit tyto dvě látky, nebo použijte sodu jen s vodou.

➡️ Postup: Smícháme 2 lžičky jedlé sody s 0,5 l vody a nastříkáme na poškozené místo, necháme působit, nestíráme.

 

6. Postřik z peroxidu vodíku

Peroxid je dobrý pomocník do domácnosti, ale třeba s ním pracovat opatrně. Zabíjí plísně, viry a bakterie. Je šetrný k prostředí a nevytváří toxické zplodiny.

➡️ Postup: Smíchejte jeden díl 3% peroxidu a dva díly vody. Postříkejte jím poškozená místa, snažte se pracovat opatrně. Při použití na stíratelné plochy necháme působit 15 minut a setřeme. Při používání na stěny buďte opatrní. Vyzkoušejte si účinnost nejdříve na malý kousek, abyste viděli reakci.

 

7. Postřik z prášku na pečení 

Můžete ho kombinovat s octem nebo i samostatně s vodou. Prášek na pečení koupíte v každém obchodě a je cenově dostupný.

➡️ Postup: Smíchejte jeden prášek na pečení s 0,5 l vody, můžete přidat pár kapek octa. Naneste na poškozené místo a nechte působit, popřípadě jemně seškrabejte.

 

8. Borax (Tetraboritan vody)

Borax je čistič na přírodní bázi, který má řadu využití v domácnosti. Podobně jako i peroxid, borax nevytváří toxické prostředí, ale při manipulaci s ním musíme být nesmírně opatrní.

➡️ Postup: Smícháme půl šálku boraxu a 1,5 l vody a nastříkáme na místa postižená plísní. Necháme působit. Znovu musíte být opatrný při používání na stěny. Vyzkoušejte nejprve na menší plochu.

 

9. Savo proti plísním

Osvědčený prostředek je Savo proti plísním. Existuje i samostatně druh na stěny, který opravdu pomáhá, ale musíte vyzkoušet jak bude působit na barevné stěny. Dá se zakoupit v běžném supermarketu nebo v drogerií.

➡️ Postup: Savo nastříkáme na stěny a necháme působit. Musíte však dbát na větrání a z místnosti odejít pokud Savo působí. Při místě velmi postiženým plísní postup opakujeme.

 

10. Speciální barvy a nátěry na plíseň

Na trhu je mnoho nátěrů, které se používají jako ochrana před plísní, nebo i na odstraňování již existující plísně. Používají se jako ochrana na stěny. Můžete si vybrat z různých druhů a značek (Primalex, Biozor Pento+). Poraďte se s odborníky a ochraňte svůj domov.

➡️ Postup: Většina těchto nátěrů funguje jednoduše. Nátěr nanesete na poškozené místo necháte působit podle doporučení. Plíseň většinou zmizí nebo ji oškrábete, popřípadě nátěr opakujete.

💡 Upozornění! Při používání na stěny budte opatrní a vyzkoušejte si přípravek nejdříve na nenápadný kousek uvidíte reakci.
plíseň, odstraňování barvou

plíseň dokážeme odstranit ale musíme být opatrní hlavně při stěnách

 

Jako plíseň ovlivňuje naše zdraví

Plíseň velmi negativně ovlivňuje naše zdraví, hlavně z dlouhodobého hlediska. Spóry plísní jsou velmi silný alergen, na který reaguje téměř každý člověk. Pokud i nejste alergický, může se vám alergie vytvořit při dlouhodobém styku s plísní. Náš zdravotní stav se může výrazně zhoršit a mohou nastat dýchací nebo kožní problémy.

  • plísně na těle
  • ekzémy
  • mykózy
  • poškození plic
  • bolesti hlavy
  • bolesti kloubů
  • zhoršení dýchání
  • astma
  • únava

Vzhledem k těmto možnosti zdravotních problémů, byste se měli plísně zbavit co nejdříve.

kýchající žena

plíseň nám může podráždit dýchací cesty

 

3 mýty o plísních

Na závěr vám přinášíme mýty o plísních, které byly určitě i pro vás donedávna jasné fakta.

🗯 Pokud plísně nevidíte, tak tam nejsou

Plísně vznikají z vlhkosti, které se usadí postupně. Mohou se vytvořit hluboko ve zdech a neuvidíte jejich dokud nerozbúrate stěny. Plísně si však můžete donést i z obchodu, na ovoci nebo na jiných potravinách. Je však důležité aby se nerozšiřovala. Ale nemusíme se bát, ne všechny plísně jsou škodlivé. Rádi si pochutnáme na mykotickém sýru. 😊

🗯 Plastová okna chrání před vlhkem a vznikem plísní

Plastová okna jsou oproti dřevěným izolované. Na jedné straně je to obrovská výhoda, teplo neuniká ven a zima nejde dovnitř. Nicméně prostor nemůže dýchat. A tak se stane, že při výměně dřevěných oken za plastová začnete pozorovat plíseň. Bude to chvilku trvat, než si prostor zvykne a proto musíte nárazově větrat, aby se vzduch střídal.

🗯 Vlhkost se hromadí na teplých místech

Vlhkost se naopak hromadí v chladných místech. Proto plíseň vzniká například ve sklepích, vedle oknech nebo v rozích. Vyhledává si chladné místa, aby se tam usadila a mohla spokojeně růst. Proto je důležité pokud odjedete na delší dobu pryč z domu, nechat radiátory v zimě zapnuté alespoň na minimum.


Jak se vám líbil tenhle článek?
4.1/5 - (23 votes)
Autor článku
Jaroslava Putirková

Baví mě čtení a poznávání nových možností. Těší mě, když přijdu na něco užitečné a mohu to posunout dál lidem, kteří to využijí. Ať už se to týká rád nebo pomoci při výběru. Hlavně v dnešní době, kdy je na trhu velká škála spotřebních produktů, je důležité vybrat si správně.

Komentáře
Zatím se zde nenachází žádný komentář.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *