Každý milovník dlouhých letních večerů, venkovních párty či posezení s přáteli si zaručeně tyto chvíle rád vychutná při ohni a jemném praskání dřeva v zahradním krbu. Nejen, že si v něm připravíte skvělé pochoutky, dopřeje vám také příjemnou atmosféru v kruhu rodiny a přátel. Venkovní zahradní krb je ideálním řešením jak zůstat v teple i během chladnějších dní, přičemž nemusíte chodit daleko od svého domu. Relaxace na čerstvém vzduchu, dlouhé rozhovory s vašimi nejbližšími nebo jen čtení zajímavé knihy se sklenkou vína při měsíčním světle a ohni, tomu se řekne romantika jako stvořená.
Díky zahradnímu krbu může váš večírek pokračovat iv časných ranních hodinách a vy tak dáte běžným domácím večerům nový nádech. Navíc dobře vypracovaný a na míru navržený vnější krb vám bude závidět i okolí. Pokud jste se v předchozích řádcích našli i vy, určitě přemýšlíte nad tím, že zahradní krb vám doma na terase určitě nesmí chybět. Jak ale vybrat ten správný? Odpověď na tuto otázku obdržíte v našem článku.
Proč si pořídit zahradní krb?
Pokud spálíte polena v zahradním krbu, vůně se bude vznášet ve vzduchu všude kolem. Je to vůně času, který trávíte s rodinou a přináší zpět pěkné vzpomínky. Nostalgický klid, když hledíte do plamenů, vzpomínáte na krásné dětství či mládí, zpíváte písně a říkáte vtipy a nakonec usnete pod hvězdami. Zahradní krb většinou umožňuje spojení klasického grilování (jako na přenosném grilu) s vytvořením příjemného prostředí doplněného kouzlem otevřeného ohně. S jednoduchým stavebnicovým zahradním krbem toho lze docílit rychle, bez zvláštních stavebních úprav a poměrně levně.
Jaké existují zahradní krby a na co je třeba přihlížet při jejich výběru vám poradíme v následujících řádcích. Na začátek si však dobře promyslete, kde chcete váš zahradní krb umístit, jestli chcete již hotový, tzn. prefabrikovaný krb nebo vlastnoručně zděný. Zda ho plánujete přenášet nebo ho postavit na jedno stabilní místo a v neposlední řadě myslete i na to, kolik chcete, resp. můžete za zahradní krb utratit peněz. Máte-li ve všem jasno, můžete se směle vrhnout do výběru toho správného zahradního krbu na vaši terasu, dvůr či zahradu.
Zahradní krb vám může sloužit jako vnější zdroj tepla, a zároveň i jako úžasný designový prvek, který se v současné zahradní architektuře používá stále častěji. Zahradní krby kombinují moderní a exkluzivní design s vysoce kvalitním řemeslným zpracováním. Různé doplňky jako mřížka na vaření a pečení, hrnec na svařené víno, otočný rožeň, či kaštanová pánev dělají ze zahradních krbů tak menší venkovní kuchyni.
Jaké známe typy zahradních krbů
Při volbě typu zahradního krbu máte na výběr dvě možnosti. Buď si sami (případně s někoho pomocí) vlastnoručně postavíte zděný zahradní krb na míru nebo si koupíte již hotovou, prefabrikovanou variantu. Ty jsou dostupné v různých materiálech, jako například beton, pórobeton, žárobeton, šamot, nerezavějící ocel, hliník, marmotech nebo i jejich kombinace. Při výběru dbejte nejen na jejich rozměry, ale také na to, zda skládání jednotlivých dílů zvládne i laik nebo je nutná práce profesionála. Oba typy zahradních krbů však mají něco společného. Potřebují dostatek prostoru a zpevněnou plochu, nejlépe betonovou desku, která nebude sedat.
1. Zděný zahradní krb
Pro začátek je třeba vybrat pro krb to správné místo. Ideální by bylo, kdyby váš krb stál buď v blízkosti domu nebo u svahu, aby v případě silného větru nezpůsobil potíže kouř vanoucí zahradou. Příprava stavebního místa spočívá ve vybudování pevných základů, krb bude přece jen něco vážit. Dno vykopané jámy (v nemrznoucí hloubce) požadovaných rozměrů tedy vybetonujete deseticentimetrovou vrstvou. Důležité je, aby v místě nezůstávala voda. Pokud to podceníte, může mráz s celou stavbou pohybovat a tím ji i poškodit. Zdějte na betonovou desku či rám buď přímo, nebo položte izolaci podobně jako při stavbě domu. Na tento základ pak postavíte vlastní těleso krbu.
Jeho velikost a tedy i velikost topeniště bude záviset na výšce komína, který musí být kvůli dobrému tahu dostatečně vysoký. Minimálně dva a půl metru vysoký komín zajistí, že vás při posezení u krbu nebude obtěžovat kouř, může být však i o metr či dva vyšší. Na jeho vrchol pak umístěte stříšku proti zatékání. Obvyklými rozměry vnitra zahradního krbu je asi 40 centimetrová hloubka, 50 centimetrová výška krbového otvoru a šířka 70 centimetrů.
Vnitřek musí být vyzděný šamotovými cihlami, protože beton nebo klasické cihly by žár ohně nemuseli zvládnout. Pokud byste chtěli zahradní krb využívat také k opékání a grilování, nesmíte zapomenout do stěn krbu umístit otvory pro konstrukci roštu, užitečné jsou i odkládací plochy pro ingredience na vaření a také během provozování krbu v jeho blízkosti oceníte vhodné místo pro uskladnění dřeva. Na tohle všechno myslete dřív, než se pustíte do práce.
V bezprostřední blízkosti pevného zahradního krbu je také nutno položit dlažbu nebo jinak zpevnit podlahu. Trávník či písek nestačí, protože při užívání hodně našlapujete kolem krbu, z trávníku se stane blátivý terén a v písku by vznikaly nerovnosti.
Video, jak lze šikovně postavit zahradní krb s udírnou:
Rady při stavění zděného zahradního krbu:
- ke stavbě krbu používejte raději mrazuvzdorné a nesavé lícové cihly a šamotové cihly, které odolávají vysokým teplotám až do 1300 °C
- vydělejte si také speciální šamotovou směs pro spojování cihel a maltu na spárování pro opravdovou kvalitu a životnost vašeho krbu
- tvar a rozměr krbu si předem důkladně naplánujte
- základy krbu by měly být v dostatečné hloubce, alespoň 60 centimetrů, aby nezamrzaly
- myslete i na to, jestli budete zdít nějaké příčky pod pracovní desku nebo úložný prostor u krbu
- vynikající místo pro uchovávání dřeva je spodní část pod ohništěm krbu
- při stavbě stěn krbu nezapomeňte na osazení ocelového roštu nebo mřížek, které slouží ke grilování
- na stěny, které budou přímo přicházet do kontaktu s ohněm, použijte šamotové cihly
- komín by měl být u klasické velikosti topeniště alespoň ve výšce 2,5 m nad zemí
- nezapomeňte na stříšku na vrcholu komína
- kameny nebo dlažbou je dobré vyložit i prostor kolem krbu
- zahradní krb vždy stavte na nejméně větrném místě
2. Hotový prefabrikovaný zahradní krb
Druhou variantou, jak zřídit zahradní krb, je volba některého typizovaného výrobku, kterých je v současnosti na trhu velké množství. Montáž typizovaných betonových krbů je jednoduchá, jsou dodávány jako kvalitní konkurence krbů stavěných na míru. Můžete vybírat ze sériově vyráběných skládaček krbů, které umožňují snadnou montáž a dokonce opakované rozebrání a přemístění krbu. Tyto stavebnice tvoří jednak desky betonu s různou povrchovou úpravou, v topeništi jsou pak standardně kvůli teplu šamotové cihly. Je možné vyjmout i krb z lehčeného betonu, manipulace s ním je ještě jednodušší. Typy menších krbů se vyrábějí vcelku, větší sestavy rozloženy. Při jejich montáži nepotřebujete použít žádnou maltu ani lepidlo.
Ohniště mají jednoduché nebo doplněné litinovou mřížkou, přes kterou přepadává popel do popelníku krbu. Pro možnost opékat a grilovat bývá nad ohniště umísťován rošt pro opékání, jehož výšku nad žhavými uhlíky můžete regulovat. Krby také umožňují místo roštu instalovat například. otáčecí rožeň. Krbové stavebnice jsou variabilní a poměrně snadno se sestavují, kdo si ale ani na tuto práci netroufá, může si ho dát postavit buď přímo firmou, která krby dodává, nebo mu tuto službu zajistí obchodní řetězec. Musí ale počítat s tím, že to navýší celkové pořizovací náklady krbu.
Vybrat si můžete ale i jednodušší modely, které bývají vyrobeny většinou z nerezavějící oceli, hliníku či slitin. Jsou snadno přenosné, většina z nich má také moderní design, takže si můžete vybrat přesně takový model, který zapadne do celkového stylu vašeho domu, terasy či dalších doplňků v exteriéru. Vzhledem k tomu, jaké máte na zahradní krb požadavky, poskytují také různé možnosti. Například máte k dispozici krb jen pro založení ohně dřevem, krb s grilem a udírnou, s ocelovou střechou, s peckou, atp.
Z čeho konkrétně se skládá takový krb
Prefabrikované krby připomínají stavebnici. Skládají se z podstavce, který je velmi těžký, neboť zajišťuje stabilitu celé sestavy. Přímo v něm je místo pro skladování pár polínek dřeva. Nad podstavec se umístí pracovní deska a také ohniště. To kvůli pohodlné obsluze, abyste se nemuseli ohýbat. Popelník u ohniště lze jednoduše vyjmout. Nenáročná je tedy i údržba takového krbu.
Obložení topeniště je stejné jako u individuálních krbů – šamotová cihla. Nad ohništěm je grilovací mřížka, která je výškově nastavitelná. Regulovat lze i hoření, a to díky klapkám u ohniště, které tzv. usměrňují přívod vzduchu. Větší pracovní deska je jistě praktičtější, vejde se vám totiž na ni vše potřebné náčiní pro grilování, misky s masem i další věci. Posledním dílem je komín se stříškou, která zabraňuje odlétání jisker a zatékání dešťové vody.
Typy zahradních prefabrikovaných krbů
Zahradní krb na dřevo
Tento typ zahradních krbů je určen pouze k založení ohně, navození příjemné atmosféry a tepla na vaší terase. Je skvělým doplňkem během dlouhých nocí s vašimi přáteli, rodinou a blízkými. Nemá žádné další funkce jako je grilování či udírna.
Zahradní krb na grilování
Do této kategorie zahradních krbů patří ty, které kromě pálení dřeva dokážou připravit i jídlo, převážně pomocí grilování na roštu. Spojují se v nich tak obě funkce najednou, což je pro většinu lidí ideální typ krbu do svého exteriéru. Proto patří mezi nejvyhledávanější typy zahradních krbů.
Zahradní krb s udírnou
Některé zahradní krby disponují udírnou, kterou lze použít k finální tepelné úpravě masa nebo ryb. Pomocí regulování klapek vytvoříte teplý kouř a již opečené kotlety nebo pstruhy posunete do prostoru pro uzení (někdy směrem vzhůru do komína, jindy může být ohniště ve spodní části) a konečný efekt šťavnatého masa s kapkou uzené příchuti můžete mít hned na vašich talířích. Jde už jen o to, zda právě toto máte rádi a udírna vašeho zahradního krbu najde ve vaší rodině a u vašich hostů uplatnění. Máte-li však v plánu udit často a ve velkém, jistě se na možnosti udírny před koupí vybraného krbu zeptejte. Zahradní krby jsou téměř vždy určeny primárně pro grilování.
Pokud jste se rozhodli pro zahradní krb s udírnou, měli byste znát její fungování. Pokud chcete předejít tepelným ztrátám a zároveň zajistit správnou cirkulaci plynů při uzení, měla by mít vaše zahradní udírna ty nejlepší izolační vlastnosti. Od toho se při výběru odrážejte. Vnitřní izolaci zajišťuje izolační deska. Ta zabrání především úniku tepla, a přitom dvířka udírny budou vždy chladné. Na vnitřní stranu kouřovodu by měly být použity šamotové cihly, díky čemuž vám nikdy nehrozí riziko, že se při otevírání dvířek popálíte.
Materiály, ze kterých se zahradní krby vyrábějí
Nejčastější materiál, který se používá k výrobě krbových sestav je žáruvzdorný beton s různými povrchovými úpravami. Beton je odolný a oblíbený i pro svoji nižší cenu. Betonová bývá i stříška, tu ale můžete zvolit i z nerezu. Pokud toužíte po luxusnější variantě, vyberte krby obložené přírodním kamenem nebo krby z terakotové hlíny. Méně obvyklé, přesto velmi zajímavé, jsou krby z litiny a oceli. K výrobě prefabrikovaných zahradních krbů lze tedy použít beton a kov, buď jedno nebo druhé, nebo nakombinované.
Kov je o něco lehčí než beton, a tudíž umožňuje snazší montáž i případnou demontáž a přesunutí krb na jiné místo. Ale pozor, musí jít o kov odolný proti korozi. To si při koupi ověřte. Klasice se ale více blíží krby betonové. Technologie jsou dnes totiž již na takové úrovni, že díky probarvení připomínají například přírodní kámen. Na komín nebo alespoň lapač kouře se používá kov. Nejčastěji to bývá měď, speciální ocel nebo nerez.
Povrchové úpravy jsou různé. klasický beton, hladké a strukturované omítky různých povrchů a barev, s obkladovými materiály až po luxusnější provedení – marmolit. Fasády krbu jsou odolné vůči vnějšímu prostředí a nejsou náročné při případné opravě svépomocí. Použité výrobní materiály navíc zaručují dokonalou odolnost vůči teplu.
Klasické zahradní krby či moderní?
Záleží na tom, co doma preferujete a jaký je váš okolní exteriér. Je pochopitelné, že ke klasickému domu s tradičními tvary a konzervativními barvami je vhodným doplňkem zahradní krb opět klasického tvaru a méně nápadné zbarvení. Naopak ke zcela moderně pojaté stavbě s neobvyklou konstrukcí lze zvolit zahradní krb, který neodpovídá běžné představě o zahradním krbu a překvapí návštěvníky svým neobvyklým vzhledem a povrchem.
V současné době jsou povrchy zahradních krbů v poměrně široké nabídce od tvz. “surového” betonu určeného k další úpravě, přes vymývané povrchy až po povrchy otryskávané pískem. Také materiály použité pro další prvky krbu dávají příležitost k výběru mezi několika druhy – například. barveným ocelovým plechem, nerezem, mědí, atp. U některých typů krbů mohou být rovněž použity i další hodnotné materiály jako například žula, keramika, šamot, smalt a pod.
Nechte váš zahradní krb vyniknout
Při výběru designu vnějšího krbu, jeho materiálů a barvy je vždy nutné brát ohled na povahu stavby a zahrady, ke které je zahradní krb vybírán a také na materiály použité v okolí. Zahradní krby je vhodné proto vybírat u výrobce či dodavatele, který nabízí možnost výběru povrchů a materiálů a také jistou variabilitu tvarů. Jen tak lze zajistit jisté přizpůsobení vašeho budoucího zahradního krbu vašim potřebám a představám.
Vhodně zvolený zahradní krb nemusíte „schovávat“, ale naopak lze pro něj vybrat prostor vhodný pro dominantu zahrady a současně příjemný pro posezení s přáteli. Místo by mělo být klidné a v závětří a zároveň tak položené, abyste žádným způsobem nerušili vaše sousedy. Například ruchem vaší veselé společnosti či možným kouřem z krbu. S vůní grilovaných pochoutek se však budou muset vypořádat sami.
Na co myslet před koupí zahradního krbu
➡️ Připravte si vhodné místo
Jaký zvolit materiál jste se již dozvěděli, teď je na řadě začít se stavbou. A to tím, že si připravíte vhodné místo pro váš nový zahradní krb. Obzvláště u betonových typů zahradních krbů je pevný podklad nutností. Při umístění krbu zvažte také vzdálenost od sousedů, aby je neobtěžoval kouř. Zvažte i otevřenost prostoru – závětří se určitě více hodí. Vašemu krbu v zásadě nevadí déšť, ale možnost přístřešku přijde vhod. Vynaložené úsilí k pořízení zahradního krbu se vám mnohokrát vrátí. Posezení s pohledem do ohně, na kterém se připravuje skvělá grilovaná pochoutka, nikdo neodmítne.
➡️ Ideální umístění krbu
Bude krb stát v odpočinkové zóně vaší terasy nebo bude u zdi či dokonce v rohu? Od toho se odvíjí, zda raději sáhnout po rovné nebo rohové krbové sestavě, případně jen po volně stojícím krbu. Při hledání umístění berte také v úvahu to, že z krbu půjde kouř, takže by určitě neměl být umístěn v bezprostřední blízkosti oken. Vhodný povrch pro postavení krbu rozhodně není trávník. Nejlepší je, jak jsme již zmiňovali výše, umístit krb na beton či dlažbu. A protože u krbu pravděpodobně budete mít umístěno i posezení, vyberte místo, kde je závětří.
➡️ Ozdobný i funkční prvek
Všechny zahradní krby v sobě spojují jak praktickou, tak i ozdobnou funkci, protože vypadají mnohem lépe, než klasické přenosné zahradní grily. V nabídce v dnešní době najdete nespočet různých designových variant zahradních krbů, ať už upřednostňujete klasický styl nebo něco fakt moderního. Jejich další výhodou oproti klasickým zahradním grilům je i to, že se kouř z ohně odvádí komínem, takže vám při grilování nebude vát do očí.
➡️ Design
Různých typů a druhů zahradních krbů je velké množství, takže možnost vybrat opravdu originální krb má každý. Pokud si však nevyberete, není nic jednoduššího, než si svůj vlastní zahradní krb navrhnout a následně buď tento návrh zkonzultovat s profesionální firmou nebo se vrhnout na stavbu krbu svépomocí . K základním typům zahradních krbů patří již zmíněné krby s grilem a krby s udírnou. Krby s grilem jsou více rozšířené, neboť lidé raději grilují, než udí.
➡️ Praktické vychytávky ke krbům
Co se vzhledu krbů týče, v nabídce je velké množství krbů. podle tvaru krbové vložky, rovné, panoramatické, obloukové a průhledné, nebo rohové zahradní krby. Součástí je grilovací rošt s nerezovou povrchovou úpravou. Nadstandardními doplňky bývají jehly vyrobeny z materiálů přizpůsobených pro přímý kontakt s potravinami, různé typy krbového nářadí, plochý rožeň, či stojan bočního grilu.
Dále je velmi praktické doplnit zahradní krb stolkem, který je určen pro přípravu a servírování pokrmů. Je většinou ve stejném provedení jako krb. Pokud budete krb využívat pravidelně i ke grilování, určitě se ujistěte, zda v něm lze regulovat hoření a že má polohovatelnou mřížku ke grilování. A v neposlední řadě také i to, zda má komín stříšku. Ta zabraňuje nejen zatékání vody do krbu, ale chrání také proti odlétání jisker.
Čím v krbu zatopit
K založení příjemného ohníku ve vašem zahradním krbu je možné použít uhlí, dřevo nebo dřevěné uhlí či brikety. Hořící polena vytvoří bezpochyby tu nejlepší atmosféru. Než však v zahradním krbu zatopíte, zjistěte si, jaké palivo doporučuje výrobce. Použijete-li totiž jiné, než je uvedeno v návodu, může to výrobce považovat za porušení záručních podmínek. Při nákupu se tedy zajímejte i o tento detail.
Při topení dřevem ale není jedno, jaký druh dřeva použijete. V první řadě musí být dřevo dobře vyschlé. Měkké dřevo by mělo schnout alespoň jeden rok, tvrdé dokonce až tři roky. Dřevo s vysokým obsahem pryskyřice raději vynechejte úplně. Při hoření uvolňuje karcinogenní látky. A zapomeňte také na shnilé dřevo nebo v podstatě odpad, například překližky či lakované dřevo. Ani tyto nejsou vhodné do zahradního krbu.
Údržba zahradního krbu
Aby vám zahradní krb dlouho a kvalitně sloužil, neměli byste zapomenout na údržbu, resp. čištění. Nejsou-li krby čištěny, vzniklé saze a kreosot uvnitř topeniště a komína mohou uvolnit oxid uhelnatý nebo spustit požár v komíně. Kreozot je vedlejším produktem při spalování kulatiny ze dřeva. Spalování takzvaného kreosotu, který se pravidelně zametá, pomáhá tuto akumulaci odbourat a snadno odstranit. Odstraňte veškerý popel, který zůstal v krbu. Doporučuje se odstraňovat popel co nejčastěji, takže jakýkoli popel, který existuje během čištění, by měl být minimální.
K vysátí zbytků použijte koště nebo vnější mokrý/suchý vysavač. Použijte kartáč a teplou mýdlovou vodu a důkladně vydrhněte interiér krbu. Toto byste měli provádět minimálně jednou ročně. Pokud v okolí vašeho krbu roste nějaký plevel nebo listí, odřízněte je, aby se náhodou nepřipálili.
Prefabrikované zahradní krby z betonu splňují ve většině případů nároky na pevnost, snadnou údržbu, dlouhodobou odolnost vůči vysokým teplotám, povětrnostním vlivům a pod. K očistě povrchu takových zahradních krbů lze použít bez omezení vysokotlaké vodní myčky. To je nejjednodušší způsob v případě, že potřebujete odstranit různé nečistoty, mechy, cementové soli a usazeniny. Odolnost některých povrchů lze navýšit použitím vhodného impregnačního přípravku na kámen či beton. Takto ošetřený krb lépe odpuzuje vodu a tím i usazování nečistot je potom nižší. Zároveň tyto úpravy usnadňují následnou údržbu a mytí.
Je třeba zahradní krb zazimovat?
Co se týče kvalitních zahradních krbů, není nutné pro zimní období činit žádná mimořádná opatření . Pochopitelně lze krb po vyčištění a vysušení přikrýt vhodnou zakrývací plachtou, nejlépe prodyšnou, aby nedocházelo ke srážení vlhkosti uvnitř. Ale není to nezbytně nutné au ocelových lakovaných stříšek to naopak nemusí být z důvodu možné kondenzace vlhkosti mezi plachtou a střechou ten nejvhodnější způsob . Prudký a silný mráz může způsobit drobné škody jen v kombinaci s předchozím vydatným nasáknutím vodou.
Kde koupit a jaká je cena
Co se týče zděného zahradního krbu, zde nelze mluvit o cenových kategoriích, jelikož celý proces závisí na množství a druhu použitého materiálu, na vykonané práci, zda jej stavíte sami nebo s pomocí, atp. Proto vám nabízíme tři základní cenové kategorie prefabrikovaných hotových zahradních krbů, které si můžete zakoupit a už jen velmi jednoduše složit přesně tam, kde potřebujete.
- cena do 3 600 Kč – nejlevnější zahradní krby poskytují převážně jen prostor pro založení ohně. Navodíte tak díky nim příjemnou atmosféru praskajícího dřeva, nicméně jídlo si na něm nepřipravíte. Zahřát se však můžete i během delších chladnějších večerů.
- cena od 3 600 do 12 000 Kč – pokud investujete více než 3 600 Kč, se zahradním krbem byste měli být dostatečně spokojeni. Kromě založení ohně totiž tyto druhy nabízejí i grilování či udírnu. Můžete zde nalézt i základní betonové typy zahradních krbů.
- cena od 12 000 Kč – chcete si dopřát to nejlepší? V tom případě přihoďte pár tisícek Kč a máte přesně to, po čem jste toužili. Kvalitní betonový zahradní krb, pomocí kterého si ugrilujete skvělé jídlo nebo jej ještě vyšperkujete v udírně. Máte k dispozici také odkládací prostor a mnoho příslušenství ke krbu, jakým může být například grilovací rošt, plochý rožeň a další.
Od nejnižší ceny máte seřazeny i následující modely zahradních krbů:
NÁZEV | HODNOCENÍ | CENA |
---|---|---|
Ukázat nabídku | ||
Ukázat nabídku | ||
Ukázat nabídku |
Zdroje informací:
- www.foter.com – jak vybrat zahradní krb
- www.dřevostavitel.cz – zajímavosti o zahradních krbech
Článek je zařazený do kategorie: Praktické rady a triky, Zahradní krby
Mohlo by vás zajímat
- Black Friday 2024 v ČR – 29. listopad: kde proběhne, jaké jsou slevy a hlavní zásady nakupování
- Nejlepší vařená kukuřice - jaký je recept na její správnou přípravu a jak dlouho ji třeba vařit
- Zavařované brusinky – nejlepší recepty (i brusinky s hruškami), postup, kde je použít
- Zavařená cuketa - 10 ověřených receptů, na slano i na sladké, s rajčaty či paprikou, čalamáda, čatní
- Zavařované borůvky - nejlepší recept s nálevem i bez, a k čemu je použít
- Domácí hnojivo na rajčata a papriku, uhorky, květiny, ovocné keře - levné a bez chemie (velký přehled receptů pro každou příležitost)
- Praní tenisek - jednoduchý návod jak je vždy udržet v čistotě a jako nové (v pračce i ručně)
- Jak správně nabíjet Li-Ion baterie a prodloužit tak jejich životnost?
- Jak se správně starat o pračku a sušičku, aby vydržely co nejdéle v kondici? 5 základných pravidel
- Proč byste měli pravidelně čistit digestoř a jak na to