Zavařování okurek v hrnci, troubě i myčce – jak na to?

Georgina Babinová Téma
2. března 2022 0

Neexistuje lepší způsob, jak si užít úrodu okurek po celý rok, než je nakládat. Překvapivě, mnoho zahrádkářů věří, že zavařování okurek je složitý a pracný proces. A ve skutečnosti, i když existuje řada způsobů nakládání okurek, většina z nich nevyžaduje vůbec nic speciálního.

Když se tvrdá práce při obrábění, výsadbě, pletí, zalévání a dalším pletí zahrady začne „vyplácet“ a vy jste ohromeni a nadšeni z kbelíků čerstvých okurek, myslete na to, že veškerou tu svěží dobrotu musíte nějak zachovat. Existují stovky receptů „k výrobě“ nakládaných okurek. Je to jako léto ve sklenici a ať už jste vášnivým zahrádkářem nebo se vyskytujete častěji v obchodě s potravinami, zavařování okurek zvládnete tak či tak.

Co budete potřebovat k zavařování okurek?

Primární ingrediencí jsou samozřejmě samotné okurky. Existují specifické odrůdy pro zavařování a jiné určené pro čerstvé použití. Okurky na zavařování jsou obvykle menší, tenčí a světlejší než jejich sendvičově a salátově vázaní bratři. I když, jakákoli okurka, není-li přezrálá, se může nakládat. Rozdíl v odrůdě obvykle znamená delší skladovací životnost po naložení a křupavější kousek ze sklenice.

Budete také potřebovat sklenice. Zavařovací sklenice, které jsou k dispozici v mnoha supermarketech a ve většině obchodů s potřebami pro domácnost, jsou užitečné pro řadu kuchyňských projektů. Ať už je použijete k zavařování nebo jako praktické skladovací nádoby, jsou jednou z věcí, které by ve výbavě kuchyně neměly chybět.

💡 Tipy na zavařovací sklenice za výborné ceny ⤵️

Orion Sada zavařovacích sklenic s víčkem Fruit 0,425 l, 4 ks Orion Sada zavařovacích sklenic s víčkem Fruit 0,425 l, 4 ks
209 Kč
Orion Sada zavařovacích sklenic s víčkem VERINE, 0,26 l, 8 ks Orion Sada zavařovacích sklenic s víčkem VERINE, 0,26 l, 8 ks
209 Kč
Orion Sada zavařovacích sklenic se závitem Sturzglas 0,44 l, 8 ks Orion Sada zavařovacích sklenic se závitem Sturzglas 0,44 l, 8 ks
175 Kč
Orion Sada zavařovacích sklenic s víčkem TON, 80 ml, 12 ks Orion Sada zavařovacích sklenic s víčkem TON, 80 ml, 12 ks
219 Kč
Tescoma 6dílná sada zavařovacích sklenic DELLA CASA, 0,2 l Tescoma 6dílná sada zavařovacích sklenic DELLA CASA, 0,2 l
229 Kč
Tescoma 3dílná sada zavařovacích sklenic DELLA CASA, 0,7 l Tescoma 3dílná sada zavařovacích sklenic DELLA CASA, 0,7 l
259 Kč
Orion Sada zavařovacích sklenic s víčkem Majo 0,245 l, 10 ks Orion Sada zavařovacích sklenic s víčkem Majo 0,245 l, 10 ks
259 Kč
Orion Sada zavařovacích sklenic s víčkem Laura 0,165 l, 8 ks Orion Sada zavařovacích sklenic s víčkem Laura 0,165 l, 8 ks
175 Kč

Ukázat více

 

Další položky, které budete potřebovat, budou záviset na vašem výběru receptu. Pro tradiční zavařované okurky ve sklenici je zapotřebí nálev (nebo vaše vlastní koření, obvykle včetně koprového semínka), ocet, sůl a víčka na sklenice. Pokud ty posledně jmenované nemáte, máme tu pro vás pár tipů.

💡 Několik víček na zavařování za dobré ceny ⤵️

Omnia víčko na zavařování 83C 20 kusů Omnia víčko na zavařování 83C 20 kusů
64 Kč
Omnia víčka na zavařování ovoce a zeleniny OM 68 malé 20 kusů Omnia víčka na zavařování ovoce a zeleniny OM 68 malé 20 kusů
62 Kč

Ukázat více

 

Krok za krokem k tradičním nakládaným okurkám

Nakládané okurky jsou skvělou přílohou sendvičů, studeného masa i ryb. Domácí zavařované okurky jsou skvělým doplňkem letního pikniku nebo grilování a jsou mnohem chutnější než ty z obchodu. A když máte pod kontrolou obsah cukru, jsou ideální i pro ty zdraví – uvědomělé mezi námi.

Okurky – nakládačky mají obvykle hrubší slupku než jiné odrůdy, což jim pomáhá zůstat křupavé. Pokud je plánujete nakrájet na plátky, na velikosti nebude záležet. K jejich nakládání v celosti je třeba vyjmout okurky, které se snadno vejdou do sklenice. Cokoli si vyberete, proces přípravy samotných okurek je stejný. Nejdůležitější je, že potřebujete okurky, které jsou pouze zralé, ne přezrálé.

 

➡️ Výběr okurek

Podle následujících pokynů vyberte ty nejlepší okurky:

  • vybírejte okurky brzy ráno, abyste získali co nejlepší chuť
  • nekupujte komerčně prodávané voskované okurky k nakládání – kyselina nebo sůl do nich nebude pronikat správně
  • vždy vyberte pevné okurky bez kazů
  • vyberte okurky cca 5 -10 cm dlouhé

Ať už nakládáte okurky celé nebo nakrájené na plátky, odřízněte konec okurek (asi 0,5 cm), protože při stopce se nacházejí mikroby, které urychlují proces měknutí. Namáčení okurek v ledové vodě po dobu 4 až 5 hodin před naložením je bezpečnou metodou pro přípravu křupavých okurek.

Sterilizace zavařovacích sklenic a víček v hrnci

 

➡️ Sterilizace sklenic

Zavařování je o tom, že ve vašich produktech budete mít jen správný druh bakterií a zbavíte se všech škodlivých. Okurky lze bezpečně nakládat doma pomocí základního kuchyňského vybavení. Dbejte na to, abyste důkladně vyčistili ruce, povrchy, nádobí i zeleninu samotnou. Umyjte všechny sklenice a víčka v teplé saponátové vodě a důkladně je opláchněte. Když je budete plnit, musí být suché a sterilní.

Láhve sterilizujte buď mytím v horkém cyklu v myčce nádobí nebo převařením v hrnci. Sklenice vložte do hrnce otvory vzhůru a můžete k nim dát i víčka. Naplňte hrnec vodu, tak aby jí sklenice byly zcela zakryty. Vodu přiveďte k varu a sterilizujte minimálně 10 minut. Po sterilizaci je už neutírejte utěrkou, jen nechte volně vyschnout. Umyté sklenice a víčka můžete sterilizovat i v troubě při teplotě 100 ˚C v hlubokém plechu s vodou – jako by tam již byly hotové zavařeniny. Dopřejte jim také alespoň 10 minut.

💡 Tip pro opravdu hygienické zavařování! Naběračku, kterou budete plnit nálev do lahví sterilizujte spolu se skleničkami.

 

➡️ Jaké další ingredience budete potřebovat?

  • sůl – vždy použijte správný poměr soli, abyste zajistili správnou fermentaci, resp. optimální chuť
  • ocet – vždy používejte kvalitní jablečný nebo bílý destilovaný ocet s 5 procentní kyselostí. Bílý ocet se používá, protože pomáhá okurkám udržet si světlou barvu. Nikdy nepoužívejte ocet s neznámou kyselostí, nikdy jej neřeďte, pokud to recept nevyžaduje a nikdy nepoužívejte domácí ocet a jiné výrobky s nižší kyselostí.
  • cukr – některé recepty vyžadují cukr nejen pro chuť, ale také proto, že udržuje okurky pevné. Používejte bílý krystalový cukr, pokud se v receptu výslovně nevyžaduje hnědý. Hnědý cukr vytvoří tmavší barvu a jinou chuť.
  • voda – hraje klíčovou roli. K zavařování se doporučuje měkká voda. Velmi tvrdá voda může způsobit dokonce až zbarvení okurek.
  • koření – kopr, cibule, mrkev, česnek, feferonky, křen, hořčičná semínka, nebo nálev Zeko nebo Marco Polo, resp. podle vašich preferencí, jen si všímejte složení. Oblíbené je zavařování okurek s Dekem, které ale obsahuje chemický konzervant benzoan sodný, který není moc zdraví prospěšný.

 

Recept na domácí pochoutkové okurky – zaručeně zelené a křupavé

Pětilitrové láhve naplněné okurkami

 

Budete potřebovat: 2,2 kg okurek, 2 l vody, 2 dl octa, 15 dkg cukru, 10 zrn pepře, 10 hořčičných semen, 1 polévkovou lžíci soli, 1 celý bobkový list, 1 kytici kopru, 1 moka lžíci jedle salicyl.

Uvedená množství jsou kalkulována na 5 litrovou zavařovací sklenici. Čas přípravy: 2 hodiny

Postup: Pečlivě vybrané okurky důkladně omyjte pod tekoucí vodou, očistěte zubním kartáčkem nebo čistou houbou na mytí nádobí a nechte okapat. Jak jsme již zmínili výše, konce odřízněte. Pro nálev nalijte vodu do hrnce, přidejte cukr, ocet, pepř, jedlou sodu, hořčičná semínka, bobkový list a začněte zahřívat. Když nálev sevře, odstavte ho ze sporáku a vyčkejte, až vychladne. Kopr umístěte na spodek láhve, okurky uspořádejte pevně vedle sebe a sklenici naplňte připraveným nálevem do výšky 5-10 mm od okraje láhve. Chcete-li jít nejisto, na vrch přidejte i salicyl v množství na špičku nože. Zakryjte celofánem a poté pevně zatáhněte víčko.

Následně dejte sklenice do hrnce, naplňte do poloviny vodou a začněte s ohřevem. Vařte 15 minut od bodu varu. Nechte vychladnout ve vodě a pak sklenice mohou jít rovnou na polici.

Pokud zavařujete často, možná stojí za zvážení pořídit si speciální zavařovací hrnec, který v kuchyni najde své opodstatnění i mimo sterilizaci vašich zavařovaných dobrot.

Naplněné a hermeticky uzavřené sklenice umístěte do zavařovacího hrnce. Přidáte požadované množství vody, nastavíte požadovanou teplotu a dobu tepelného zpracování. Potom jen spustíte program. Stroj se automaticky vypne po uplynutí nastavené doby (měření času tepelného zpracování začne po dosažení nastavené teploty). Sklenice pak opatrně vyjměte a nechte zcela vychladnout při pokojové teplotě. Pro okurky je doporučená teplota 90 °C a doba sterilizace 30 minut. Návod k obsluze jednotlivých zavařovacích hrnců je ale třeba v každém případě přečíst!

💡 Seznamte se s vítězi srovnávacího testu zavařovacích hrnců ⤵️

💡💡 u nás naleznete celý test zavařovacích hrnců

 

➡️ Sterilizace v troubě

Postup je zhruba stejný pro všechny trouby. Naplněné a hermeticky utěsněné sklenice umístěte do smaltovaného pečicího plechu. Plech na pečení vložte do trouby tak vysoko, aby byly sklenice přibližně uprostřed. Uspořádejte je tak, aby se navzájem nedotýkaly. Pokud je to možné, nedávejte příliš mnoho lahví do trouby najednou (max. 6-8 kusů 7 dl lahví). Nalijte 500 ml teplé vody (přibližně 50 °C) do plechu. Po zavření dvířek trouby nastavte volič funkcí pro spodní ohřev a regulaci teploty na 170 – 180 °C.

Zahřívejte při této teplotě, dokud tekutina ve sklenicích nezačne „perlit“, to znamená, že v ní v krátkých intervalech stoupají bubliny. Snižte teplotu na 120 – 140°C a nechte při této teplotě, dokud sklenice nebudou v troubě 35 minut. Potom nastavte teplotu na nulu. Nechte sklenice v teplé troubě ještě asi 25-35 minut. Potom je opatrně vyjměte pomocí kleští na sklenice, kuchyňských utěrek nebo chňapky a nechte je zcela vychladnout při pokojové teplotě.

➡️ Sterilizace v myčce nádobí

Pokud máte myčku na nádobí, operace sterilizace je ještě jednodušší. Do prázdné myčky nádobí umístěte sklenice blízko sebe tak, aby se při běžícím stroji nenakláněly. Stroj spusťte při vyšší teplotě (70 – 80 stupňů) bez tablet pro mytí nádobí. Pokud možno, dělejte do podvečera a po skončení programu, nechte dvířka stroje zavřená přes noc. Ráno můžete skleničky vyjmout. Vše, co musíte ještě udělat, je označit je štítky a dát na místo.

 

Recept na dokonalé „kvašáky“

Když se řekne kvašené okurky, téměř každého napadne léto. Ne náhodou: pro jejich přípravu potřebujete teplo. Základní recept není komplikovaný, k okurkám potřebujete přidat kopr, slanou vodu, bílý chléb a dobře velkou láhev. V každé domácnosti se ještě přidané ingredience nad tento „minimální program“ mohou lišit, ale základ je dán.

Nejběžnějšími extra doplňky jsou česnek, hořčičná semínka, pepř, bobkový list, koriandrová semínka nebo křen. Naturální i kořeněné verze mají své odhodlané zastánce a debata o ideálním obsahu soli v kvašených okurkách je vášnivější než o původu světa.

💡 Proč konzumovat fermentované potraviny?

LaktobacilyHistoricky se fermentační technika používala jako způsob konzervování potravin a nápojů dlouho před objevem chlazení. Během procesu fermentace mikroorganismy, jako jsou bakterie, kvasinky nebo houby, přeměňují organické sloučeniny – například cukry a škrob – na alkohol nebo kyseliny. Například škroby a cukry v zelenině a ovoci se přeměňují na kyselinu mléčnou a tato kyselina mléčná působí jako přírodní konzervační prostředek. Fermentací mohou vzniknout výrazné, silné, mírně kyselé chutě.

Konzumace potravin a nápojů, které prošly fermentací, má zdravotní přínosy, které přesahují rámec konzervace potravin. Transformace cukrů a škrobů zvyšuje přirozené, prospěšné bakterie v potravinách. Tyto bakterie, známé jako probiotika neboli „dobré“ bakterie, pomáhají při řešení mnoha zdravotních problémů, zejména s trávením.

➡️ Nebojte se experimentovat

Představím vám, myslím si jeden dobrý recept, který následuje zlatou střední cestu a poté už experimentujte dle vašich představ. Obecně se do pětilitrové láhve vejde cca. 2,5 kilogramu okurek – to je ideální případ, někdy pouze 2 kilogramy, záleží na tom, jak jsou okurky zakřivené, jak jsou vysoké a zda se vám podaří naplnit láhev do perfektní výšky. Na toto množství potřebujete přivést k varu 3 litry vody, poté přidejte 3, spíše vrchovaté lžičky soli a nechte chvíli chladnout, aby voda nebyla horká, ale teplá.

Pro tento recept budete potřebovat:

2 kilogramy okurek na kvašení, 1,8 litru vody, 1 svazek kopru, 2 plátky pořádně hrubého (2 prsty) chleba, nejlépe kváskového, bez jakýchkoli přísad, 2 lžičky soli

Postup:

Nejprve dejte vařit vodu v zakrytém hrnci. Když sevře, přidejte sůl a nechte chladnout. Nyní důkladně očistěte okurky. Je vhodné řešit to namáčením + drhnutím čistou houbou na mytí nádobí. Jejich konce trochu odřízněte a když jsou okurky větší než 8 až 10 cm, je třeba na nich provést zářezy. Uděláte to tak, že začnete řezat na jednom konci, jako byste chtěli okurku rozpůlit, ale s nožem nepokračujete až po konec, 1 -1,5 cm necháte v celosti. Pokud jsou okurky opravdu velké, otočíte okurku o čtvrtinu a od stejného konce jako předtím začnete řezat a opět necháte konec neporušený.

A teď můžete začít „zařizovat“ láhev. Kopr se může umístit i vodorovně pod a mezi vrstvy, nebo se jím mohou vyplnit mezery mezi okurkami. V závislosti na zvoleném způsobu začněte plnit láhev okurkami a koprem. „Stavíte“ pěkně po podlažích, ale buďte opatrní, abyste nechali prostor pro chleby a i na vrchu ponechte 5 až 10 centimetrů volných, aby pak šťáva nevyvřela. Poslední vrstvu okurek zakryjte chlebem.

Jakmile je sklenice naplněna, přelijte ji převařenou, osolenou a mírně vychlazenou vodou, abyste vše zakryli tekutinou, dokonce i chléb. Na vrch láhve se již tradičně klade malý talířek, aby byla uzavřena, ale současně mohla klidně vařit a nechá se 2-3 dny na sluneční terase, parapetu nebo na jakémkoli teplém místě.

Kvašené okurky

 

Jsou zavařované okurky jen chutné, nebo i zdravé?

Možná jste už slyšeli o zdravotních benefitech nakládaných okurek a jejich šťávy. Kyselé, slané zavařované okurky mohou pomoci při hubnutí, cukrovce a dokonce i při prevenci rakoviny. A možná jste také slyšeli varování týkající se vysokého obsahu sodíku a zvýšeného rizika rakoviny žaludku. Abychom uvedli věci na pravou míru, zde jsou fakta, která o nakládaných okurkách potřebujete vědět.

Když nemluvíme o fermentovaných (kvašených), ale zavařovaných okurkách, ocet je to určité plus, který zanechává výraznou stopu. Ocet samotný se vyrábí fermentačním procesem, ale pouze ten, který zůstává syrový a nepasterizovaný si zachovává části „mateřské kultury“, která obsahuje dobré bakterie. Zavařované okurky tedy v sobě spojují benefity octu, koření a okurek samotných. Pití okurkové šťávy se stalo trendem díky pozitivním účinkům na svalové křeče, hubnutí a cukrovkou. Šťáva je také oblíbená mezi vyznavači ketogenní stravy, protože potřebují více sodíku ke zvládnutí rovnováhy elektrolytů.

Nakládané okurky mohou zvýšit příjem antioxidantů. Přírodní antioxidanty nacházející se ve všech druzích ovoce a zeleniny pomáhají v boji proti volným radikálům. Volné radikály jsou nestabilní chemikálie, které se přirozeně tvoří v těle a jsou spojeny s problémy, jako jsou srdeční choroby a rakovina. Vařením jakékoli potraviny se živiny citlivé na teplo, včetně antioxidantů, rozkládají. Zavařování syrové zeleniny a ovoce zachovává jejich antioxidační sílu.

➡️ Nutriční profil zavařovaných okurek

Jako většina zeleniny, i okurky jsou téměř celé z vody a obsahují velmi málo tuku nebo bílkovin. Mají také vysokou koncentraci vitamínů, protože slaný nálev vytáhne vodu z nakládané zeleniny. Jejich výživové hodnoty se liší v závislosti na typu. Například jedna láhev sterilizovaných okurek s koprem nabízí:

  • 23% doporučeného denního množství vitamínu K, které pomáhá srážet krev a udržuje vaše kosti silné
  • 21% – 24% denní hodnoty pro vitamin A, která je důležitá pro váš zrak, imunitní systém a zdravé těhotenství
  • 7% vápníku, který dospělí potřebují pro silné kosti a zuby, a také zdravé nervy
  • 5% denní potřeby draslíku, který pomáhá nervům správně fungovat
  • 3% -4% vaší denní potřeby vitamínu C, antioxidantu, který chrání vaše buňky před poškozením

➡️ Zdravotní přínosy zavařovaných okurek

  • bojují s chorobami – okurky mají vysoký obsah antioxidantu, který se nazývá beta-karoten, který vaše tělo přemění na vitamin A. Karoten je silná sloučenina, o které se dokázalo, že pomáhá snižovat šance na úmrtí na srdeční choroby, mozkovou příhodu, rakovinu, nemoci dýchacích cest a další stavy.
  • mohou zmírnit svalové křeče – někteří sportovci přísahají po cvičení na okurkovou šťávu, aby rychle nahradili ztracené elektrolyty. Okurková šťáva může ke zmírnění svalových křečí působit mírně lépe než voda. Důkazy jsou však slabé.
  • kontrolují hladinu cukru v krvi – nálev, konkrétně ocet v něm vám může pomoci udržet rovnoměrnou hladinu cukru v krvi. To může být prospěšné pro lidi, kteří jsou ohroženi cukrovkou.

 

Zdroje informací:


Jak se vám líbil tenhle článek?
4.4/5 - (8 votes)
Autor článku
Georgina Babinová

Redaktorka magazínu Cestakbydleni.cz. Rada cestuji, mám ráda lidi a život, který bychom si už bez různých pomocníků do kuchyně nebo domácnosti ani neuměli představit. Někdy se však ztrácíme v bludišti nesčetných možností, které nám moderní technologie nabízejí. Hodně času také věnuji poznávání rostlin, květin a pestré zahrady. Doufám, že i mé články vám trochu pomohou v orientaci a také díky nim se rozhodnete vždy správně.

Komentáře
Zatím se zde nenachází žádný komentář.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *