Aksamitník známe běžně jako malé oranžové a žluté květy, které pěstuje každý, protože každý je pěstovat dokáže. Díky jejich toleranci k méně než dokonalým půdním podmínkám, schopnosti prosperovat ve všech, kromě nejchladnějších a nejtvrdších, klimatických podmínkách a přirozeně odpouštějící povaze, pokud jde o péči (nebo její absenci), se staly oblíbenci zahrádkáře po celém světě. Ale v těchto malých kráskách, které možná znáte spíše pod názvem „smraďošky”, je toho ještě mnohem víc…
Aksamitník a její druhy
Aksamitníky jsou veselé, kompaktní žluté, oranžové a bordó letničky s tvary, které se podobají sedmikrásce, krásnoočkám a dokonce i hřebíčkům. I když jsou původem z Mexika, můžete je pěstovat téměř kdekoliv. Jsou široce adaptabilní a mimořádně nenáročné na péči. Tři nejběžnější pěstované druhy aksamitníku jsou:
Aksamitník vzpřímený (Tagetes erecta) – s velkými Bambulkovými květy na kompaktních a relativně vysokých rostlinách jsou populární jako v záhonech, tak i jako řezané květiny. Mohou narůst přes 60 cm a mají květiny, které mají průměr cca 12 cm. Barvy zahrnují žlutou a oranžovou barvu.
Aksamitník rozkladitý (Tagetes patula) – je to jeden z nejhojněji kvetoucích druhů aksamitníku. Je to nízká, křovitá rostlina, která může dorůst od 15 do 45 cm výšky. Má purpurově zbarvené stonky s dvojitými květy v žluté, oranžové a mahagonové barvě, které mají průměr asi 5 cm.
Aksamitník drobno-květý (Tagetes tenuifolia) – vypadá zcela odlišně s krajkovými listy a malými, jednoduchými květy podobnými sedmikrásce. Jeho listy s vůní citrusů, stejně jako květiny mohou do kulinářských pokrmů přidat citronové aroma. Přichází v žluté a oranžové barvě s vhodnými názvy Orange Gem a Lemon Gem. Nedávno se objevily na trhu některé hybridy s rozšířenou paletou barev, jako jsou odstíny smetanové, vínové a dvoubarevné.
💡 Všechny uvedené druhy lze zasadit i do takových krásných květináčů. ⤵️
NÁZEV | HODNOCENÍ | CENA |
---|---|---|
Ukázat nabídku | ||
Ukázat nabídku | ||
Ukázat nabídku | ||
Ukázat nabídku | ||
Ukázat nabídku | ||
Ukázat nabídku |
Jak a kde pěstovat aksamitník?
Aksamitníku se daří na plném slunci a často vydrží i velmi horká léta. Aksamitník vzpřímený a drobno-květý jsou tolerantní vůči suchu, zatímco rozložitý toleruje vlhké podmínky. V období extrémních veder je odpolední stín prospěšný. Odrůdy T. erecta by se měly vysazovat v oblasti chráněné před silným větrem a škodlivými srážkami. Tyto výše odrůdy mohou také vyžadovat trochu podepření. Pokud jsou zasazeny ve stínu a chladných a vlhkých oblastech jsou náchylné na moučnivku a nekvetou dobře. I když roste téměř v každé půdě, nejlépe se mu daří v mírně úrodné a dobře odvodněné půdě. Půdu připravte vykopáním asi 15 cm abyste ji uvolnili. Odstraňte kameny. Zdraví květů se výrazně zlepší velkorysým množstvím organického kompostu nebo dobře přestárlého hnoje smíšeného do půdy před výsadbou.
➡️ Pěstovat aksamitník ze semínek nebo sazenic?
Aksamitník rozkladitý se snadno pěstuje ze semen, zatímco vzpřímený se doporučuje koupit jako mladá rostlina (když ho začínáte pěstovat ze semen, může trvat dlouho, dokud rozkvete). Jakmile je půda na jaře dostatečně teplá, zasejte semena přímo do zahrady. Startování semen v interiéru nenabízí žádnou výhodu, protože i venku klíčí velmi rychle.
Pokud jde o aksamitník vzpřímenoý kupte sazenice nebo zasaďte semínka v interiéru asi 4 až 6 týdnů před posledním datem mrazu. Semena zasejte do biologicky odbouratelných startovacích květináčů a zakryjte tenkou vrstvou vermikulitu, perlitu nebo směsi pro květináče. Semena nepotřebují pro klíčení sluneční světlo, ale těží z průhledného plastového víka, které funguje jako skleníkové víko. Rostlinka vyklíčí během jednoho týdne za teplého počasí a rostliny obvykle kvetou asi za 8 týdnů.
➡️ Vysazování
Vysazování aksamitníku je dobrým zahradnickým projektem pro začínající zahrádkáře. Roste rychle a snadno, klíčí za pár dní. Aksamitníky obvykle kvetou od června do prvních mrazů. Nejlepší čas na výsadbu je brzy ráno nebo podvečer, takže rostliny nejsou ihned stresované horkým sluncem.
Semena sázejte asi 2,5 cm od sebe a důkladně zalijte. Po vyklíčení semen by měly naředit podle následujících pokynů: odrůdy Tagetes Patula a Tagetes Tenuifolia vzdálené od sebe 20 až 25 cm a odrůdy T. Erecta od sebe vzdáleny 25 – 30 cm. Na vyříznutí sazenic použijte malé zahradní nůžky, protože jejich vytažení může narušit kořeny sazenic, které zůstaly. Pokud jste semena nastartovali uvnitř, vyklíčené sazenice se mohou vysazovat, když jsou vysoké 5 cm.
Při vysazování aksamitníku zakoupeném ve školce nebo zahradním centru vykopejte a uvolněte půdu asi 6 centimetrů dolů, přičemž konečná sázecí díra je o něco větší než kořenová koule. Zasypte zeminou a pevně zatlačte na místo. Důkladně polijte. Přidání 2,5 až 5 cm vrstvy mulče pomůže udržet vlhkost půdy a odradit plevel.
Péče
- jakmile se aksamitník ustálí, odštipnite vrcholy rostlin, abyste je povzbudili k růstu. To zabrání tomu, aby se rostliny staly protáhlými a podpoří kvetení.
- aksamitníku sice nevyžadují odstraňování uvadlé květů, ale pokud jsou pravidelně odstraňovány, povzbudí to rostlinu k intenzivnímu kvetení
- když zaléváte, nechte půdu mezi jednotlivými poléváním trochu vyschnout, pak dobře zalijte a proces opakujte. Zalévejte častěji při vysokých vedrech.
- rostlinu nezalévejte shora. Polévejte základnu rostliny. (Přebytečná voda na listech může vést k plísním.)
- během růstu aksamitníku nehnojte. Hnojivo, které je příliš bohaté na dusík, stimuluje svěží listí na úkor květů.
- pokud vaše půda není extrémně chudá, rostlina nepotřebuje žádné doplňkové hnojivo
- husté, dvojité květinové hlavy T. Erecta mají tendenci hnít ve vlhkém počasí
- mezi rostliny přidejte vrstvu mulče abyste potlačili plevel a udrželi vlhkost půdy, zejména když jsou rostliny mladé.
- rostlinky Tagetes Erecta i když jsou odolné, někdy potřebují jemnou oporu, aby vydržely silné větry a deště nebo ruch pěšího provozu. Vyberte nenápadné malé kolíky, dlouhé asi 60 cm a zapíchněte je do půdy vedle stonku každé rostliny dostatečně hluboko, aby byly o něco kratší než plná výška zralých rostlin. Kolem kolíku obtočte měkkou tkaninu nebo plastové spojky, pak stonek připevněte ke kolíku.
➡️ Jak odstraňovat zvadlé hlávky květin?
Odstraňování uhynulých květů povzbuzuje rostlinu k produkci nových květů a prodlužuje dobu kvetení. Proces je velmi jednoduchý:
- když začne vadnout květ, odštipnite (uřízněte) jeho stonek při nejbližší skupině listů
- rostlina bude povzbuzována k produkci nových květů
Neočekávejte, že tato aktivita bude omezena na jeden týden nebo měsíc. Toto je práce, kterou budete dělat celé léto. Odstraňování uhynulých květů je proces, který by měl pokračovat tak dlouho, dokud budou rostliny kvést.
Škůdci a nemoci
Aksamitníky mají celkově málo škůdců a nehrozí ani nemoci, ale rostliny jsou někdy napadené roztoči a mšicemi. Tento problém obvykle vyřeší postřik vodou nebo aplikace insekticidního mýdla, které opakujte obden během týdne nebo dvou. Pokud jsou podmínky příliš vlhké, občas jsou rostliny zasaženy houbovými chorobami, jako je moučnivka. Aby se předešlo plísňovým problémům, zabraňte shromažďování vody na listech, odstraňujte plevel a sázejte do dobře odvodněné půdy.
Aksamitník jako partnerská rostlina
Je těžké najít místa, kde aksamitníky nejsou vítány. Zemědělci a zahrádkáři už dávno vědí, že jsou důležitými partnerskými rostlinami pro celou zahradu:
✅ Je známo, že zejména podzemní aktivity rostliny odpuzují škodlivé hlístu (mikroskopické červy), které napadají kořeny zahradní zeleniny. Mezi nejvíce postižené plodiny patří rajčata, okurky, jahody, fazole, dýně, cibule a česnek. Ukázalo se, že kořeny likvidují nematody až po dobu jednoho roku.
✅ Abyste využili tento efekt, nevysazujte aksamitník přímo vedle zeleniny. Namísto toho na jaře nasaďte množství rostlin v oblasti, kde chcete pěstovat podzimní plodinu. V polovině až pozdě v létě odstraňte aksamitník a vysaďte zeleninu pro podzimní sklizeň.
✅ Zdá se, že vůně květu odpuzuje nepříjemné brouky a škůdce, kteří by jinak byli připraveni začít chroupat vaše další rostliny.
✅ Zkuste zkombinovat aksamitník, rajčata, bazalku a Alyssum (TARIC). Vypadá to pěkně a zdá se, že rostliny si tuto společnost užívají.
✅ Při výsadbě květin a zeleně jak společníků aksamitníku vyberte ty rostliny, které mají stejné podmínky pěstování. Aksamitníky jsou rostliny odolné vůči suchu, kterým se daří za slunečného a horkého počasí. Nejsou náročné ohledně typu půdy, ale dobře odvodněná půda je naprostou nezbytností.
✅ Zvažte také velikost, protože aksamitníky se pohybují od drobných 15 cm až po 1 m vysoké rostliny, které nejlépe ukáží v zadní části květinového záhonu. Přestože můžete zasadit rostliny vedle květin podobných odstínů, můžete si také zvolit rostliny v doplňkových barvách. Například modré a fialové květy jsou komplementární pro oranžové a žluté aksamitníky
Působí aksamitník na včely jako repelent?
Mnohé z našich oblíbených bylin a květin mohou být prospěšnými partnerskými rostlinami v zahradě. Některé odpuzují špatný hmyz, jiné fixují dusík v půdě a další přitahují opylovače potřebné na vývoj ovoce. Pokud máte špatnou a otravnou populaci včel, které byste se chtěli zbavit bez chemikálií, může být dobrým nápadem hledat mezi partnerskými rostlinami. Odpuzuje aksamitník včely? Aksamitníky vydávají spíše zápach než vůni a mohou mít potenciál odradit bodavý hmyz.
Včely jsou prospěšným hmyzem, který opyluje mnoho rostlin. Existují však i jiné druhy hmyzu, které sice klasifikujeme jako „včela”, ale mohou být iritující a dokonce nebezpečné. Mezi ně mohou patřit sršně a vosy, jejichž rojů chování a podlé bodnutí může zničit jakýkoliv piknik na zahradě.
Použití přírodních metod na odpuzování hmyzu je rozumné, když jsou přítomny zvířata a děti. Výsadba aksamitníku na odrazení včel může být tím správným řešením. Tento květ je běžnou partnerskou rostlinou zejména pro potravinářské plodiny. Zdá se, že jeho štiplavý zápach odrazuje množství hmyzích škůdce a někteří zahradníci dokonce uvádějí, že drží mimo i ostatní škůdce, jako jsou zajíce. Pokud jde o otázku: „Působí aksamitník na včely jako repelent?” Není žádný vědecký důkaz, že ano, ale zdá se, že lidová moudrost naznačuje, že působí. Rostliny však neodpuzuje včely medonosné. Aksamitník a včely medonosné patří k sobě jako slunce a léto.
➡️ Výsadba aksamitníku jako odpuzovače piknikových škůdců
Včely vidí světlo jinak než my, což znamená, že vidí i barvy odlišně – vidí jejich v ultrafialovém spektru, takže tóny jsou v černé a šedé. Takže barva není lákadlem pro včely. To, co přitahuje včely, je vůně a dostupnost nektaru. Ačkoliv vůně aksamitníku může být pro nás dost odpudivá, neobtěžuje to včelu, která jde po nektaru a je v procesu opylování. Odpuzuje však ostatní „včely”? Sršně a vosy na jaře a v létě, kdy jsou nejaktivnější, nehledají nektar. Namísto toho hledají bílkoviny ve formě hmyzu, housenek a ano, dokonce i vašeho sendviče se šunkou.
Ve skutečnosti neexistuje definitivní odpověď na otázku, zda aksamitníky mohou odrazit útok tohoto nepříjemného hmyzu. Na jejich květy se však dobře dívá, přicházejí v široké škále tónů a tvarů a kvetou celé léto, tak proč si je kolem své terasy nevysadit. A pokud nabízí navíc ještě bonus jako prostředek proti hmyzu…! Mnozí zkušení zahradníci přísahají na jeho využití jako repelent. Zdá se, že v boji proti piknikovým škůdcům jde o vítězný experiment.
Sběr
Aksamitníky jsou vynikající řezané květiny pro živé i sušené aranžmá. Pro živé kytice odstřihněte nově otevřené květy brzy ráno a okamžitě vložte stonky do sklenice teplé vody. Později odstraňte ze stonků spodní listy, které by mohly znečistit vodu, a květiny uspořádejte do vázy s čerstvou vodou. Vydrží až týden – dokonce i déle, pokud do vázy přidáte nějaké květinové konzervační prostředky.
Aksamitníky jsou skvělé i pro sušené kompozice. Odstřihněte dokonalé květiny na vrcholu kvetení; odstraňte listy ze stonků; a zavěste vzhůru nohama na teplé a suché místo, jako je například podkroví, dokud se nevysuší. Květy se trochu zmenší, ale jejich barva zůstane intenzivní. Pokud je to nezbytné pro podporu aranžmá do stonku vložte drát. Jde o květiny Calendulla (ne Tagetes), které skvěle doplňují letní pokrmy. Květy Tagetes mohou značně dráždit, proto je nedoporučujeme konzumovat.
Pěstování aksamitníku v květináči
I když jsou krásné v záhonech, pěstování aksamitníku v květináči, v bytě na balkoně, je jistým způsobem, jak si tuto nádhernou rostlinu užít. V květináči lze pěstovat kterýkoli druh, nezapomeňte však, že některé druhy, například T. Erecta mohou dosáhnout výšky až 1 metr a pro standardní kontejnery to může být příliš velké. Většina zahrádkářů pěstuje v květináčích spíše aksamitníky rozložité, malé, huňaté rostliny, které dosahují výšky pouze 15 až 20 cm, v závislosti na odrůdě. Jsou k dispozici v oranžové, žluté, mahagonové nebo dvoubarevné barvě, s dvojitými nebo jednoduchými květy. Aksamitník drobno-květý je další dobrou volbou pro květináče. Huňaté rostliny mají atraktivní, krajkové listí a oranžové, žluté nebo rezavě červené květiny.
➡️ Výběr a příprava květináče
Nevysazujte rostlinu v květináči hustě, protože zdravé aksamitníky vyžadují dobrou cirkulaci vzduchu. Jedna sazenice postačuje na květináč o velikosti 15 cm, ale můžete vysadit dva nebo tři v květináči s rozměrem 30 cm a pět nebo více malých rostlin ve velké nádobě o průměru 45 cm. Ujistěte se, že nádoba má ve spodní části odtokový otvor. Používejte kvalitní a snadnou výsadbovou směs. Hrst písku, perlitu nebo vermikulitu zlepší odvodnění.
Naplňte nádobu do výšky 2,5 cm od vrchu jakoukoli kvalitní komerčním půdou. V květináči nepoužívejte běžnou zahradní půdu, protože se v nádobě zhutní tak, že voda nedosáhne kořeny rostliny. Zahradní půda může obsahovat i bakterie, hmyz a semena plevelů.
💡 Nechte se inspirovat těmito atraktivními možnostmi ⤵️
➡️ Výsadba
Kupte mladé rostlinky ve školce nebo zahradním centru. Jsou k dispozici v různých velikostech a barvách a všechny jsou vhodné pro pěstování v květináči. Vyklopte sazenice ze startovacích květináčů. Vyhlubte malou jámu v květináči a pak vložte rostlinu do otvoru ve stejné hloubce, v jaké byl vysazen původně. Kolem kořenů jemně zalijte půdu. Aksamitníky mohou být zasazeny k sobě mnohem blíže v kontejnerech jako v zemi. Nechte asi 8 cm mezi malými odrůdami a 12 cm mezi velkými. Květináč umístěte na místo, kde budou rostliny na přímém slunci nejméně šest až osm hodin denně.
➡️ Péče
- ihned po výsadbě zalijte rostlinu a půdu udržujte vlhkou, dokud neuvidíte nový růst. Pak už jsou aksamitníky tolerantní vůči suchu, a necítí se dobře v provlhčení půdě. Těží však z občasného zalévání během horkého letního počasí.
- hnojivo je pro aksamitníku pěstované v kontejnerech důležité, protože rostliny nejsou schopny čerpat živiny ze země. Hnojte ho každý týden pomocí ve vodě rozpustného hnojiva smíšeného podle pokynů na obalu. Pokud pokyny na obalu doporučují měsíční hnojení, zřeďte roztok jednou čtvrtinou, co bude adekvátní pro týdenní hnojení. Případně použijte hnojivo s postupným uvolňováním aplikováno podle doporučení v obalu.
- pravidelně odstraňujte zvadlé hlavičky květů. Jakmile začnou vadnout, odštipnite nehty nebo je odstřihněte zahradními nůžkami a nečekejte, až květy úplně zahynou. Květiny, které zůstanou na rostlině, způsobí, že rostlina přejde do semene a kvetení se omezí. Odstraňování zvadlých do oblastí povzbudí vaše rostliny, aby kvetly hojně až do podzimu.
Věděli jste, že…
- aksamitníky jsou osvědčeným zdrojem nektaru pro motýlů
- pigmenty jejich výrazných barev jsou v Evropě schváleny pro použití při barvení mnoha potravin
- aksamitníky jsou přírodním odpuzovačem hlístu a jiných zahradních škůdců. Jejich výsadba kolem rostlin rajčete, lilku, papriky a brambor povede k zdravějším rostlinám i produkci.
- pálivá vůně aksamitníku chrání vaše rostliny i před hlodavci
- aksamitníky mají i léčivé účinky. Některé druhy se používají antisepticky k léčbě atletické nohy (tinea pedis), kousnutí a bodnutí
- aksamitník byl považován za květ mrtvých v predhispánskom Mexiku, paralelně s lilií v Evropě a stále se s ní setkáváme v rámci oslav Dne zesnulých.
- rostlina je velmi významná v nepálské kultuře, kde se girlandy z aksamitníku používají téměř v každé domácnosti, zejména během festivalu Tihar. Na trzích se prodává pro každodenní bohoslužby a rituály.
- důvodem popularity této rostliny je její schopnost kvést, kvést a kvést…. Když z vaší zahrady pomalu mizí všechno ostatní, aksamitníky tam stále budou.
Zdroje informací:
- https://www.burpee.com/gardenadvicecenter/annuals/marigolds/all-about-marigolds/article10240.html
- https://gardenerspath.com/plants/flowers/grow-marigolds/
- https://www.gardendesign.com/flowers/marigold.html
Článek je zařazený do kategorie: Květiny
Mohlo by vás zajímat
- Růže z Jericha – nesmrtelná rostlinka nosí domů štěstí, jak na její pěstování či rozmnožování + pár zajímavostí
- Kamélie japonská - jak pěstovat „japonskou růži“ v bytě i v zahradě
- Jak správně pěstovat rodící banánovník i v bytě v květináči - péče, nemoci
- Toto je 14 nejkrásnějších květin do stínu - inspirujte se
- Pěstujeme fíkus v interiéru - péče a rozmnožování
- Pěstování skalniček v okrasné zahradě - ve stínu i na slunci + NÁVOD pro založení skalky a TIPY pro inspirace
- Vybíráme celoroční mrazuvzdorné květiny a rostliny na balkon – jaké jsou možnosti?
- Pěstujeme oblíbené letničky Cínie - sázení a péče
- Pěstujeme Kakost (Geranium) - krásnou půdopokryvnou trvalku do polostínu
- Jak pěstovat netýkavky - ideální květiny na terasy a balkony