Pěstování skalniček v okrasné zahradě – ve stínu i na slunci + NÁVOD pro založení skalky a TIPY pro inspirace

Petra Lyžičiarová Téma
24. dubna 2023 0

Skalničky jsou rostliny, které se pěstují v zahradách v uměle vytvořených skalkách, ale také na přirozených svazích. Nazývají se také alpínky a jde o horské rostlinky typické svým nízkým vzrůstem. Existuje spousta druhů skalniček, přičemž některé z nich jsou vhodné pro pěstování na slunci a jiné na stínu, proto je při výběru rostlin důležité zvážit, na jaké stanovisko je plánujete umístit. Zajímavé je, že skalničky nemusíte pěstovat jen v zahradě, ale mohou vám zkrášlit i váš balkon, protože je lze pěstovat i ve květináčích.

Chcete-li se dozvědět užitečné rady o tom, jak pěstovat skalničky, vše důležité naleznete v našem článku. Podíváme se také na to, jak si založit skalku ve stínu i na slunci a jak o skalničky pečovat. Přidáme i rozdělení druhů skalniček, takže si snadno zvolíte kvetoucí i nekvetoucí skalničky, ale dozvíte se také, které skalničky jsou trvalky a které ze sukulentů mohou vaši skalku ozvláštnit.

Sixtol Sada zahradního nářadí Garden pink, 12 ks Sixtol Sada zahradního nářadí Garden pink, 12 ks
939 Kč
Sixtol Sada zahradního nářadí Garden pink, 10 ks Sixtol Sada zahradního nářadí Garden pink, 10 ks
749 Kč
Gardena 8966-30 Gardena 8966-30
632 Kč
Gardena Základní vybavení - drobné nářadí, 4ks Gardena Základní vybavení – drobné nářadí, 4ks
579 Kč

Ukázat více

 

Skalničky a jejich druhy

Ke skalničkám patří především trvalky, které jsou velmi odolné a snesou sucho, přímé slunce a dobře se rozrůstají. Typické jsou spíše nižším vzrůstem a nízkými nároky na živiny v půdě. Pěstování skalniček není náročné, protože většina z nich nevyžaduje nějakou větší péči, ale přesto vás potěší pestrými květy a barevnými listy.

Do skalky, která je umístěna ve stínu, však vysazujete jiné druhy skalniček než na slunné stanoviště, a tak se pojďme podívat na to, jaké druhy skalniček můžete do té které skalky vysadit. Skalka totiž může překypovat různými rostlinami – vhodné jsou nejen trvalky, ale i cibuloviny, ale můžete zasadit i sukulenty či rostliny, které vás potěší pestrými listy, například různé trávy. Můžete si tak vytvořit zajímavou kombinaci barev i forem, a ta bude těšit váš zrak téměř po celý rok.

 

Kvetoucí skalničky

Květy tvoří jakýsi základ skalky, protože většina z nás se chce potěšit pohledem na pestrobarevné rozkvetlé rostliny, které oživí naši zahradu. Zde je několik oblíbených kvetoucích skalniček, mezi nimiž najdete druhy vhodné pro pěstování na přímém slunci, ale také druhy vhodné spíše do stínu.

 

Hřebíček

Hřebíčku najdete více než 300 druhů, přičemž některé jsou vyšší a jiné jsou nižšího vzrůstu. No a právě ty nižšího vzrůstu, které patří k vysokohorským druhům, jsou vhodným druhem rostlin do skalky. Jedná se o stálozelené trvalky s voňavými květy a naleznete je v růžové, fialové i bílé barvě. Hřebíček je schopen vytvářet celé koberce, které vás květinami potěší na jaře a v létě. Dařit se mu bude nejvíc na slunném místě.

Hřebíček - růžový a bílý

Hřebíček zpestří každou skalku krásnými kvítky

 

Delosperma

Jedná se o půdopokryvnou skalničku se zvláštním exotickým vzhledem, která kvete už od dubna. Listy má dužnaté, připomínající sukulent, avšak jde o kvetoucí mrazovzdornou trvalku. Tato skalnička je vhodná nejen do skalek, ale také jako skalnička do nádoby. Má ráda kamenitou půdu a dařit se jí bude na slunném stanovisku.

Delosperma

Delosperma je skalnička vhodná i pro pěstování v nádobách

 

Mateřídouška

Mateřídouška je odolná skalnička, která snese horké teploty, přímé slunce i mrazy. Vytváří celé koberce, takže je vhodná jako půdopokryvná rostlina. Naleznete několik druhů mateřídoušky, které jsou ideální do skalky, případně ji můžete pěstovat ve své skalce i v její přirozené formě jako léčivou bylinu.

Mateřídouška ve skalce

Mateřídouška provoní skalku a přiláká včely

 

Mydlice bazalková

Mydlice je rostlina, která se přirozeně vyskytuje v horách, a tak je ideální skalničkou-trvalkou. Kvete od května do července a vytváří bohaté trsy květů o výšce až 20 cm. Má ráda přímé slunce a propustnou kamenitou půdu bohatou na vápník. Je odolná vůči mrazu i suchu, přičemž nemá ráda vlhko. Vhodné je proto ji na podzim a v zimě chránit ochranným krytem. Mydlice patří mezi skalničky vhodné i k pěstování v květináči či v jiných nádobách.

Mydlice

Mydlice vytváří bohatě kvetoucí polštáře

 

Flox šidolistý

Flox šidolistý patří mezi skalničky, které vás jako první potěší na jaře svými květinami. Rostlina je nižšího vzrůstu, narůstá přibližně do 15 cm a vytváří koberce růžové, bílé, červené a fialové barvy. Listy jsou zelené po celý rok. Flox je mrazuvzdornou trvalkou a vyhovuje mu slunné stanoviště nebo polostín. Bohatěji rozkvete na přímém slunci.

Flox šidolistý na skalce

Flox šidolistý vytváří nádherné barevné koberce

 

Lomikámen

Do rodu lomikámen Saxifrage patří více než 400 druhů rostlin. Ty přirozeně rostou v horských a arktických oblastech. Jedná se o rostliny malého vzrůstu, které rostou nízko u země a mají malé kvítky na dlouhých stoncích. Rostlina, která patří mezi trvalky, kvete v létě a květiny má nejčastěji bílé, červené, fialové, žluté nebo růžové. Vyhovuje mu slunečné stanoviště i polostín.

Skalnička lomikámen

Lomikámen potěší květinami různých barev

 

Zvonek

Zvonečky mohou vaši skalku zpestřit více barvami. Jde o trvalky, mezi nimiž najdete i druhy vhodné do skalky, ale můžete je použít i do klasických květinových záhonů. Vhodné je umístit jej na slunné místo nebo do polostínu a potřebuje vlhkou a dobře propustnou půdu.

Zvonek, fialový, na skalce

Skalničkové zvonky naleznete ve více barvách

 

Zběhovec plíživý

Tato skalnička je vhodná do stínu nebo polostínu, kde vytvoří hustý koberec květin. Zběhovec není náročný na pěstování a jeho výhodou je, že vás zbaví plevele. Můžete jej sázet nejen jako skalničku, ale vhodný je i do záhonů či jako půdopokryvná trvalka.

Zběhovec plíživý

Zběhovec plíživý vytvoří ve skalce hustý koberec

 

Orlíček

Tato rostlina se běžně pěstuje v okrasných zahradách, ale můžete ji zakomponovat i do skalky. Rostlinka je odolná vůči mrazu a vhodná je k pěstování na přímém slunci, případně v polostínu. Má ráda dobře propustnou půdu a květinami vás potěší na jaře a během léta. Přestože se nejedná o typickou skalničku, tato trvalka vám svými neobvyklými květinami zpestří vaši skalku. Rostlina je schopna vytvářet celé koberce, a tak je vhodná i jako půdopokryvná rostlina.

Orlíček

Orlíček má netradiční květiny a je vhodný do záhonů i do skalek

 

Tarička

Tarička je skalnička vytvářející husté koberce malých světle zelených listů, které však v době kvetení rostliny ani není vidět. Tarička vás květinami, nejčastěji žluté, purpurové či fialové barvy potěší už od dubna. Kromě skalek ji můžete vysadit i na okraje záhonů, ale vhodná je i na souvislé pokrytí ploch. Hezky vynikne s kameny a můžete ji pěstovat i jako skalničku v nádobách. Dařit se jí bude na suchém a slunečném místě.

Tarička na ozdobných tvárnicích

Taričce se bude dařit na suchém a slunném místě

 

💡 Skalničky můžete pěstovat i v květináčích nebo vyvýšených záhonech:

Vidaxl Vyvýšený záhon antracitový 160 x 40 x 45 cm pozinkovaná ocel Vidaxl Vyvýšený záhon antracitový 160 x 40 x 45 cm pozinkovaná ocel
1 219 Kč
Vidaxl Zahradní vyvýšený záhon 240x80x77 cm pozinkovaná ocel stříbrný Vidaxl Zahradní vyvýšený záhon 240x80x77 cm pozinkovaná ocel stříbrný
1 879 Kč
Greatstore Vyvýšený záhon PP kamenný šedý 100 x 43 x 35 cm Greatstore Vyvýšený záhon PP kamenný šedý 100 x 43 x 35 cm
2 625 Kč
Vidaxl Vyvýšený záhon PP kamenný šedý 100 x 43 x 35 cm Vidaxl Vyvýšený záhon PP kamenný šedý 100 x 43 x 35 cm
2 449 Kč

 

Skalničky – sukulenty

Chcete-li skalničky pěstovat na přímém slunci, ideální volbou budou sukulenty. Zde je několik z nich, které vám zkrášlí vaši skalku a navíc nejsou náročné na péči. K jednoznačně nejoblíbenějším sukulentům-skalničkám patří rozchodníky a skalnice, kterých naleznete množství druhů v různých barvách i velikostech.

 

Skalnice

Skalnice je oblíbená sukulentní skalnička, která je známá svými typickými listy. Jedná se o nenáročnou a odolnou rostlinu a pro svůj růst nepotřebuje téměř žádnou půdu, a tak je ideální právě pro skalky. Nevadí jí extrémně sucho ani mráz a daří se jí na slunném stanovišti.

Skalnice na skalce

Skalnice je velmi nenáročný sukulent ideální do skalky

 

Rozchodník

Rozchodník, rod sedum, je tvořen více než 450 druhy rostlin. Jedná se o sukulent, který naleznete jako keř, bylinu i plíživou rostlinku. Jeho velkou výhodou je, že je velmi odolný a nepotřebuje v podstatě žádnou péči. Tvoří ho listy zadržující vodu, které vytvářejí hustý kobercovitý porost a nad nimi během celého léta kvetou drobné kvítky. Rozchodník má rád přímé slunce.

Rozchodník

Rozchodník je velmi oblíbenou skalničkou – sukulentem

 

Echeverie

Echeverie je sukulent vhodný pro pěstování venku i uvnitř, přičemž je velmi nenáročný. Potřebuje plné slunce a dobře přípustnou půdu. Jediné, co od vás bude vyžadovat, bude pravidelná zálivka. Menší nevýhodou je, že rostlina není odolná vůči nižším teplotám, a tak je třeba ji na podzim ze skalky přemístit do interiéru.

Echeverie

Echeverie zaujme krásnými růžicemi

 

Kotyledon

Tento sukulent vydrží mnoho let, přičemž dorůstá až výšky 50 cm a svými květinami vás potěší na jaře. Listy jsou tlusté a masité a květiny mají žluto-červenou barvu. Rostlina upřednostňuje světlé a teplé místo, v zimě má ráda chlad. Nepotřebuje časté zalévání a vhodné je vysadit ji do propustné půdy.

kotyledon

Kotyledon vytváří husté porosty

 

Agáva

Agáva si dokáže ve svých listech vytvořit dostatečné zásoby vody, a tak je není třeba často zalévat. Stačí je polit jednou za týden, někdy klidně i jednou za dva týdny. Vhodné je zasadit ji na slunné místo a vyhovují jí kamenité svahy. Důležité je, aby bylo místo chráněno před větrem. Agáve potřebuje propustnou půdu a je odolná vůči mrazům, a tak přežije i zimu.

Agáva

Agáva vyžaduje propustnou půdu

 

Cibuloviny vhodné do skalky

Skalku můžete zpestřit i některými cibulovinami, přičemž jako skalničky se uplatní především druhy nižšího vzrůstu. Platí, že cibulky je dobré vysazovat do menších skupinek a nedoporučuje se použít v rámci jedné skalky příliš mnoho druhů cibulovin. Vaši skalku si můžete zpestřit například těmito druhy.

 

Krokusy

Některé druhy krokusů začínají kvést už v únoru, a tak budou patřit k prvním květinám, které probudí vaši skalku. Pokud je chcete pěstovat jako skalničky, můžete je umístit do skalky na přímé slunce, ale snesou i polostín a stín. Cibulky můžete po odkvětu nechat v zemi.

Krokusy ve skalce

Krokusy jsou velmi decentním a příjemným jarním zpestřením skalky

 

Sněženky

Pokud chcete, aby vaše skalka vzkvétala květinami hned na začátku jara, můžete do ní zasadit a cibulky sněženek. Umístěte je však do dobře propustné humózní půdy a myslete na to, že tyto jarní květiny preferují spíše polostín.

sněženky na skalce

Sněženky rozkvetou mezi prvními ve vaší skalce

 

Bledule

Skalku vám mohou krášlit i jemné bledule, kterým se bude dařit na slunci, ve stínu i v polostínu. Potřebné je zajistit jim dostatek vláhy, protože nemají rády suchou půdu.

Bledule pokryté rosou

Bledule potřebují vlhkou půdu

 

Modřice

Modřice začínají kvést už v březnu a jsou ideálními cibulovinami do skalek. Na jednom místě je můžete klidně pěstovat i několik let. Potřebují dobře propustnou půdu a slunné stanoviště, avšak snesou i polostín.

Modřice

Modřice můžete na jednom místě pěstovat i několik let

 

Přehledná tabulka různých druhů skalniček

Pro lepší přehled zde máme tabulku s jednotlivými druhy rostlin vhodných do skalek spolu s informacemi o tom, zda jsou vhodné na slunné nebo stinné stanoviště, zda jsou kvetoucí, trvalky nebo sukulenty.

Název

Stanovisko

Druh

Hřebíčekslunečnítrvalka
Delospermaslunečnítrvalka
Mateřídouškaslunečnítrvalka
Mydlice bazalkovitáslunečnítrvalka
Flox šidolistýsluneční/polosteňtrvalka
Lomikámensluneční/polosteňtrvalka
Zvoneksluneční/polosteňtrvalka
Zběhovec plíživýstín/polosteňtrvalka
Orlíčeksluneční/polosteňtrvalka
Taričkaslunečnítrvalka
Skalniceslunečnísukulent
Rozchodníkslunečnísukulent
Echeverieslunečnísukulent
Kotyledonslunečnísukulent
Agávaslunečnísukulent
Krokusysluneční/polost/stíncibulovina
Sněženkypolostíncibulovina
Bledulesluneční/polost/stíncibulovina
Modřicesluneční/polosteňcibulovina

 

Pěstování skalniček

Ať už chcete využít část vaší zahrady, která je náročná na údržbu, nebo jen chcete svůj pozemek ozvláštnit a zpestřit, založení skalky může být pro vás tím správným krokem. Přidáte-li do své zahrady či předzahrádky kameny, ozvláštněte ji zajímavým prvkem, který vás svou krásou může těšit od časného jara až do pozdního podzimu.

Skalničky můžete vysazovat nejen na přirozené svahy, ale také na umělé, které si docela jednoduše můžete sami vybudovat. V následujících řádcích se podíváme na vše, co potřebujete o výsadbě skalek a jejich pěstování vědět. No a samozřejmě, nebudou chybět ani rady, jak si takovou skalku vlastně založit.

 

Jak pěstovat skalničky?

Základem úspěchu je, kromě samotného vybudování skalky, také výběr kvalitních a zdravých rostlin. Zde je několik rad, které byste měli při pěstování skalniček dodržet a uvidíte, že se budete moci těšit z jedinečné atmosféry vlastnoručně vytvořené skalky:

  • nekupujte podezřele levné skalničky – má-li někdo na prodej skalničky za cenu, která se od ceny skalniček v zahradnictvích výrazně liší, raději se takovým rostlinkám vyhněte
  • uvědomte si, na jakém místě bude vaše skalka a přizpůsobte tomu výběr rostlin – možná toužíte po skalce plné sukulentů, ale pokud ji máte ve stínu, dařit se jim u vás nebude.
  • ušetřete, kde se dá – ano, levné skalničky kupovat nedoporučujeme, ale sazenice skalniček nemusíte nutně kupovat. Někdy se stačí poohlédnout po rodině či sousedech, kterým se rostlinky na skalkách rozmnožily. Možná vám rádi ze svých skalniček darují. Stejně to platí i u kamenů – zajímavé kusy najdete i v přírodě.
  • nepodceňte přípravu půdy – skalničky vyžadují dobře propustnou půdu, pokud chcete, aby se jim ve vaší skalce dařilo, určitě se při budování vyhněte těžké jílovité zemině
  • myslete na dostatek prostoru při výsadbě – když budete sázet skalničky, dopřejte jim dostatek prostoru na rozrůstání a rozmnožování. Myslete na to, že z malé přísady mateřídoušky může být za pár let krásný hustý koberec.

 

Skalku můžete doplnit i zajímavou dekorací nebo solární fontánou:

open-gate.sk Zahradní výlevka (umyvadlo) litinové stojaté open-gate.sk Zahradní výlevka (umyvadlo) litinové stojaté
5 698 Kč
ProGarden Zahradní trpaslík kamenina 31 cm žlutá ProGarden Zahradní trpaslík kamenina 31 cm žlutá
299 Kč
open-gate.sk Zahradní umyvadlo Bassena měď open-gate.sk Zahradní umyvadlo Bassena měď
5 418 Kč

 

Budování skalky krok za krokem

Nejčastěji se skalničky pěstují ve skalce v zahradě či v předzahrádce, méně často je můžete vidět i v nádobách či v květináčích, například i na balkonech. No a jelikož založit si skalku není náročné a efekt je při dodržení jistých pravidel obvyklý takový, jak si představujete, máme pro vás návod na to, jak si založit skalku.

Jak je z názvu jasné, základem každé skalky jsou kameny. Tak jako rostliny, i kameny a skály naleznete v různých velikostech a tvarech. To, jaké kombinace zvolíte, je v podstatě jen na vašem vkusu. Použít můžete přírodní kameny, které vytvoří dojem naturálního horského svahu, ale použít můžete i barevnější kousky pro oživení prostředí. Podívejme se tedy, jak založit skalku krok za krokem.

 

1. Výběr stanoviska

Nejvhodnější místo pro umístění skalky je dostatečně slunné stanoviště, avšak využít můžete i polostín. Tomu je samozřejmě třeba přizpůsobit i výběr skalniček. Rozhodně však vybírejte místo, na které svítí slunce alespoň několik hodin. Sice najdete i druhy skalniček vhodné do stínu, ale není jich mnoho, a tak jich budete ve skalce muset doplnit o druhy rostlin, které potřebují alespoň polostín. Plochu, na které bude vaše skalka stát, si předem vytyčte.

 

2. Příprava půdy

Při výběru místa pro skalku je nutno zvolit i vhodnou půdu. Skalničky totiž potřebují dobře propustnou půdu, která bude odvádět přebytečnou vlhkost a nebude ji zadržovat. Vhodné je odstranit půdu do hloubky přibližně 20 cm a zbavit se kořenů, plevele a velkých kamenů.

Potom po úroveň terénu navezte drenážní vrstvu, na kterou lze použít říční štěrk. Právě tato vrstva se postará o odvádění přebytečné vody ze skalky. Na vrstvu drenáže pak dejte zeminu se štěrkopískem. Množství závisí na tom, jak vysoko chcete mít nejvyšší místo vaší skalky. Následně uložte na tuto vrstvu netkanou textilii a na ni pak už jen navezte zeminu. Použít můžete i tu, kterou jste odstranili při výkopu.

 

3. Ukládání kamenů

Na takto připravené místo můžete začít ukládat kameny. Nejprve umístěte velké kameny, přičemž je začínejte ukládat zdola a postupujte směrem nahoru k nejvyššímu bodu skalky. V terénu je třeba velké kameny ukotvit tak, že je částečně zakopete do země. Kameny rozmisťujte nepravidelně, aby vytvořily přirozený dojem. Vhodné je většinu největších kamenů uložit do spodní části skalky, ale několik kusů si můžete nechat i navrch.

 

4. Sázení skalniček

Následuje část, na kterou se při zakládání skalky zřejmě těšíte nejvíc – výsadba rostlin. Pokud se ptáte, jak sázet skalničky, odpověď je jednoznačná. Rostliny je vhodné umístit vždy ke kamenům a do prostoru mezi nimi. Při výsadbě dopřejte rostlinám dostatek prostoru, abyste po pár letech, kdy se jednotlivé skalničky rozrostou, nemuseli přistupovat k jejich radikální redukci.

Volba rostlin je opět jen na vašem vkusu, avšak je třeba zohledňovat i umístění skalky a množství slunečních paprsků, které na ni dopadají. Jak už víte, většina skalniček je vhodná na slunce, ale najdou se i skalničky určené vysloveně do stínu či polostínu.

 

5. Závěrečné úpravy

Závěrečnou fází při budování skalky je umístění jemné skalní drtě mezi rostliny. Drť bude dobře držet i na svahu a zabrání vyplavování živin z půdy. Zároveň ale nebude bránit rostlinám v růstu. Poté, co skalku pokryjete skalní drtí, můžete ji ještě doplnit menšími a středně velkými kameny, které vzhled celé skalky sjednotí.

 

Podívejte se na video, ve kterém uvidíte, jak může vypadat zakládání skalky:

 

Několik inspirací na závěr

Pokud jste se rozhodli založit si skalku, ale ještě nemáte představu o tom, jak by mohla vypadat, máme zde na závěr pro vás několik inspirací. Tyto krásné fotografie skalek a skalniček, které na nich rostou, vás přesvědčí o tom, že atmosféra, kterou vaší zahradě skalka vdechne, je neopakovatelná. No a pro ty, kteří touží pěstovat skalničky, ale nemají k tomu dostatek prostoru, přidáme i inspirace na to, jak mohou vypadat skalničky na balkoně, v květináči či v jiných originálních nádobách.

 

Skalka tvořená sukulentami vnese do vaší zahrady kousek exotiky

Sukulenty ve skalce

Sukulenty ve skalce

 

Při budování skalky se můžete řídit také barvou rostlin a vytvořit si prostor, který se bude nést v jednom barevném tónu rozkvetlých květin

Rozkvetlá skalka

Rozkvetlá skalka

 

Oblíbená delosperma ve spojení s vysokými trávami vytváří zajímavý kontrast

Delosperma a trávy ve skalce

Delosperma a trávy ve skalce

 

Jednoduchá menší skalka s hostem, malým jehličnanem a více půdopokryvnými rostlinami působí decentně a nerušivě

Jednoduchá skalka

Jednoduchá skalka

 

Skalky nemusí nutně hýřit pestrými barvami, můžete zvolit i zelené rostliny a doplnit je o několik kvetoucích skalniček

Skalka v zeleném tónu

Skalka v zeleném tónu

 

Skalka s floxem, irisem, lomikamenem a hrachorem působí pestře a svěže

Kvetoucí skalničky vás potěší pestrými barvami

Kvetoucí skalničky vás potěší pestrými barvami

 

K pěstování skalniček můžete využít i různé zajímavé nádoby

Skalničky v nádobě

Sukulentní skalničky pěkně ukáží i v zajímavých nádobách

 

K pěstování skalniček můžete využít i široký a mělký květináč

Skalničky v květináči

Skalničky v květináči

 

Jednoduchá miniaturní skalka ze sukulentů v pěkné nádobě ozdobí balkon i interiér

Skalničky v košíku

Skalničky v nádobě ve tvaru košíku působí velmi jemně

 

Originálně bude působit skalka na balkoně vytvořená z palety

Skalka v paletě

Skalku si můžete vytvořit také pomocí palety

 

Skalničky v kmenech budou zajímavým doplňkem balkonu, terasy i zahrady

Skalničky v kmenech

Neobvyklé umístění skalniček

 

Konev Spring 4,5l s růžicí - béžová Konev Spring 4,5l s růžicí – béžová
85 Kč
Konev Spring 4,5l s růžicí - oranžová Konev Spring 4,5l s růžicí – oranžová
85 Kč
Konev Spring 4,5l s růžicí - antracit Konev Spring 4,5l s růžicí – antracit
85 Kč
Konev Zebra šalvěj, 5 l Konev Zebra šalvěj, 5 l
129 Kč

Ukázat více

 

Zdroje informací:


Jak se vám líbil tenhle článek?
4.4/5 - (12 votes)
Autor článku
Petra Lyžičiarová

Redaktorka magazínu Cestakbydleni.cz. Mám ráda přírodu, zvířata a ráda tvořím. Kreativní se realizuji nejen při psaní, ale i v domácnosti, zahradě a v kuchyni, a tak věřím, že mé články budou pro vás zajímavé, užitečné a přínosné.

Komentáře
Zatím se zde nenachází žádný komentář.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *