Vybíráme celoroční mrazuvzdorné květiny a rostliny na balkon – jaké jsou možnosti?

Georgina Babinová Téma
7. března 2023 0

Balkon se stane opravdu útulným, když do hry vstoupí krásné rostliny. Ale to, co se na jaře usilovně zaselo a zasadilo, často v zimě mnoho radosti nepřinese. Důvod: Mnoho balkonových rostlin není odolných vůči zimě a pokud nejsou pracně přezimované v interiéru, uhynou. Naštěstí existují i celoroční květiny na balkon, které se blýsknou svou mrazuvzdorností. K dispozici je množství stálezelených, odolných hrnkových rostlin nebo květin do balkonového truhlíku, které jsou vhodné pro trvalou výsadbu. Některé z nich kvetou i na podzim nebo v zimě, jiné mají navzdory chladu zelené nebo barevné listy. Čtěte dále a my vám představíme výběr odolných balkonových rostlin, které nejenže odolávají minusovým teplotám, ale vašemu balkonu dodají zářivou svěžest i během chladného období.

Balkonové květiny můžete sázet i do takových květináčů

Ukázat více

 

Celoroční květiny na balkon? Žádný problém.

Každý, kdo se rozhodne pro víceleté a mrazuvzdorné balkonové rostliny, bude muset vynaložit jen minimální námahu na údržbu a může se těšit na krásně vysazený balkon, aniž by se musel každou sezónu starat o nové vhodné rostliny a květiny.

Nejdůležitější bod, aby váš balkonový projekt nakonec nezklamal: Celoroční balkonová výsadba neznamená, že rostliny a květiny kvetou stále. Mnohem více jde o vysazení balkonových rostlin, které vypadají krásně i bez květin – například proto, že listy jsou už samy o sobě vizuálním akcentem a zůstávají tak během podzimu a zimy. Ale samozřejmě, nemusíte se obejít zcela bez květin. Helianthemum, čemeřice, jasmín nahokvětý nebo azalka jsou jen některé příklady odolných rostlin, které jsou ideální zimní květiny na balkon a přinesou na něj náležité množství barev. V závislosti na podmínkách na vašem balkoně nebo terase můžete použít různé rostliny. Poznejte naše TOP tipy.

Balkon plný květin

 

Fuchsia magelánská (Fuchsia magellanica)

Fuchsie (Fuchsia) jsou známé mnoha vlastnostmi – bohužel, mrazuvzdornost mezi ně nepatří. Ne však u Fuchsie magelánské (Fuchsia magellanica), známé také jako divoká fuchsia, která zaujme nejen svými dvoubarevnými květy, ale také odolností. Teploty do -5 °C nejsou pro tuto balkonovou rostlinu žádný problém. Pokud ji dodatečně ochráníte slámou, jedlovými větvemi nebo listím, může celou zimu strávit venku. A nejen tento druh divoké fuchsie, dokáže přežít zimu venku. Existuje již více odolných odrůd, které jsou vhodné jako mrazuvzdorné rostliny na balkon. Oblíbená je zejména pestrá „Tom West“, červeno-bílá „Alice Hoffmann“ nebo zářivě červená „Calcedonia“.

Fuchsia magellanica

Odolná fuchsia magelánská může zůstat na balkoně po celý rok

 

Slezovec (Lavatera olbia)

Slezovec (Lavatera olbia) patří do čeledi slezovité (Malvaceae) a původně pochází z jižní Evropy. Nejkomfortněji se cítí na místě plného slunce. Půda by měla být písčitá a ne příliš bohatá na živiny. Může být vhodné ji upravit pískem. Stonky slezovce dorůstají výšky 150 cm a jejich barevná škála sahá od bílé přes růžovou až po světle fialovou. V zahradních centrech naleznete však již nejen typickou růžovou variantu, ale také speciální dvoubarevné odrůdy. Nejsou to jen v létě kvetoucí trvalky, ale opravdu dlouho kvetoucí, odolné rostliny. Období kvetení začíná v červnu a v mírnějších letech trvá až do podzimu.

Lavatera olbia

Lavatera olbia – oblíbený keř, který nepřetržitě kvete od léta do podzimu, vytváří nádhernou expozici s množstvím růžových květů, které zdobí jeho šedozelené listy

 

Heřmánek římský (Chamaemelum nobile)

Heřmánek římský ‘Plenum’ (Chamaemelum nobile ‘Plenum’) je se svými malými, dvojitými květy skutečným krasavcem. Rostlina je pro svůj kobercovitý hustý růst často využívána jako půdopokryvná rostlina, ale pomalu se stává stále populárnější i jako balkonová rostlina. Je to v neposlední řadě díky nebesky příjemné vůni, kterou šíří. Navíc je mimořádně mrazuvzdorný, protože snese teploty až do -35 °C.

Chamaemelum nobile Plenum

Se svými malými, dvojitými květy bude heřmánek ‘Plenum’ milým akcentem vašeho balkonu nebo terasy

 

Pakost (Geranium)

Není muškát jako muškát – ve skutečnosti mají dva rody v běžném jazyce stejné jméno: Pelargonium i Geranium se často triviálně označují jako muškáty. Nejprve špatná zpráva: Oblíbené muškáty, známé také jako „balkonové muškáty“, bohužel nejsou odolné. Nádherné květiny už na podzim jednoznačně ovlivní první minusy. Na druhé straně pakost je robustní a důsledně odolává zimě. Rostliny mají krásné růžové až fialové květy a jsou vhodné jako trvalky na balkon.

Geránie potřebují hodně vody, ale neměly by být příliš mokré. Nejlepší je proto zalévat, když půda mírně vyschne. Květy se předvádějí hlavně na plném slunci, proto jsou ideální na balkon orientovaný na jih nebo západ.

Geranium sanguineum

Geranium sanguineum – Pakost krvavý

 

💡 Tip na článek

Pokud vás zajímá, proč se geranium často zaměňuje s muškáty, ačkoli nemají nic společného, určitě nevynechejte náš článek věnovaný pěstování této atraktivní trvalky.

 

Břečťan irský (Hedera hibernica)

Už jste unaveni ze zvědavých pohledů? Pak je pro vás jako stvořený irský břečťan (Hedera hibernica). Odolná popínavá rostlina může optimálně posloužit jako rostlina pro ochranu soukromí, pokud ji necháte růst na zábradlí balkonu. Břečťan je ale skvělým akcentem i jako popínavá rostlina do závěsného košíku. Včely a jiný užitečný hmyz jsou z břečťanu také nadšené a přímo magicky je přitahuje. Kromě toho zaujme nenáročnou péčí a robustností – teploty pod bodem mrazu rostlině většinou nepřekážejí.

Hedera hibernice

Hedera hibernica – Břečťan irský

 

Iberka stálezelená (Iberis sempervirens)

Už její název mluví za vše: Stálezelená iberka (Iberis sempervirens) se postará o úžasně svěží zeleň po celý rok. Trsovitá rostlina od dubna do května dává i krásné sněhobílé květiny, které téměř připomínají sníh a proto je známá také jako sněhový polštář. Stálezelené iberky jsou ideální trvalky na balkon, protože jsou nejen krásné, ale nabízejí i dobrou zimní odolnost.

Iberis sempervirens

Iberis sempervirens – Iberka stálezelená

 

Plaménka (Phlox subulata)

Plaménka (Phlox subulata) je známá zejména jako rostlina do skalek nebo na ozelenění stěn, ale dělá úžasný dojem i jako mrazuvzdorná rostlina na balkon. Na jaře se rostlina změní na skutečné moře bílých, růžových nebo modrofialových květů. Ale i díky nenáročné péči a robustní povaze jsou Floxy tak oblíbené. Rostlina nevyžaduje žádnou pozornost ani dodatečnou ochranu. Je odolná i při teplotách do -20 °C. Je však třeba ji chránit před nadměrným pobytem na slunci.

Phlox subulata

Phlox subulata – Plaménka

 

Kterou z těchto úžasných barev si vyberete?

Ukázat více

 

Dlužicha (Dlužicha micrantha)

Nádherné zvonkovité květy a působivé olistění – Dlužicha skutečně upoutá. Výrazné tmavě červené až zelené listy jsou obzvláště atraktivní. Dlužicha nás těší svou nádherou po celý rok – balkonová rostlina je nejen stálezelená, ale je i velmi mrazuvzdorná.

Heuchera micrantha

Dlužicha micrantha

 

Tuto atraktivní rostlinu koupíte i online

Ukázat více

 

Gaulterie ležatá – (Gaultheria Procumbens)

Bobule, které svítí zářivou červenou i v nejtužší zimě, slibuje Gaultheria procumbens. Okrasná dřevina je na balkoně skutečným akcentem, protože si zachová své bobule od podzimu do pozdní zimy. Je však pastvou pro oči i po zbytek roku: zelené listy, z nichž některé se v zimě zbarvují do bronzovo-červena, a bílo-růžové květy upoutají pozornost každého. Gaultheria může zůstat na balkoně po celý rok, protože se považuje za velmi mrazuvzdornou.

Gaultheria Procumbens

Gaultheria Procumbens – Gaulterie ležatá

 

Odolné balkonové bylinky

Ti, který rádi vaří, bylinkové zdroje na vlastním balkoně zaručeně ocení. Existuje spousta bylinek vhodných pro dlouhodobý pobyt i přes několik zim na balkoně. Třeba si však uvědomit, že některé v zimě uvadnou a na jaře znovu vyraší. Jiné bylinky, které rostou jako dřevité a jako podkříky, jsou dokonce ideální pro sklizeň i v chladném období. Mezi mrazuvzdorné bylinky, které by neměly chybět na žádném balkoně, patří mnohé druhy tymiánu (Thymus), máty peprné (Mentha x piperita) či asperulky (Galium odoratum).

Bylinky na balkoně

Bylinky jsou multifunkční – dekorativní i chutné

 

Vřesovec (Erica carnea)

Pokud se v zimě nechcete obejít bez barev, určitě byste měli na balkoně, nebo terase nabídnout místo pro vřesovec (Erica carnea). V závislosti na odrůdě a počasí kvete tento trpasličí keř od prosince do dubna bílou, růžovou nebo i jasnorůžovou barvou. Ale i když nekvete, není v žádném případě neatraktivní díky svým zeleným jehličkovitým listům. A samozřejmě je i mrazuvzdorný: teploty do -25 °C rostlině nepřekážejí.

Erica carnea

Erica carnea – vřesovec

 

Okrasní zelí (Brassica oleracea var. acephala)

Pokud hledáte zelí, pravděpodobně půjdete na zeleninový záhon a ne na balkon. Přestože Brassica oleracea var. acephala si určitě zaslouží speciální zacházení: Svými dvoubarevnými listy je skutečným poutačem pohledů v balkonovém truhlíku. Okrasné zelí, která je úzce spjato s Brassica oleracea var. sabellica se také skvěle připravuje a konzumuje – ale svými zářivě zelenými, bílými či dokonce fialovými listy je rostlina ve skutečnosti až příliš pěkná pro vaření. Jako téměř všechny druhy Brassica, i okrasné zelí je typickou zimní zeleninou a bez problémů snáší teploty do -10 °C.

Brassica oleracea var. acephala

Brassica oleracea var. acephala – Okrasní zelí

 

Rozchodník (Sedum)

Na údržbu nenáročný rozchodník, je dokonalou květinovou rostlinou na terasy a balkony. Během zimy je stálezelený a často až do podzimu potěší svými barevnými květy. Rozchodník je v závislosti na odrůdě vytrvalá a odolná rostlina, která v našich zeměpisných šířkách nepotřebuje během zimy žádnou speciální ochranu a může se normálně nechat venku v květináči na balkoně nebo terase.

Sedum

Sedum – Rozchodník

 

Pokud se rozhodnete pro rozchodník, máte z čeho vybírat

 

Pampová tráva (Cortaderia selloana)

Pampová tráva (Cortaderia selloana) je oblíbená nejen ve své sušené formě jako dekorace, ale také jako poutač pozornosti v každé zahradě. Okrasnou trávu však lze pěstovat i na balkoně nebo terase. Pro umístění je obzvláště vhodný balkon orientovaný na jih, protože pampová tráva upřednostňuje slunečné místo.

Je to odolná balkonová rostlina, ale květináč by měl být v chladném období umístěn u stěny pod přístřeškem, protože přílišná vlhkost a chlad ji poškozují.

Cortaderia selloana

Cortaderia selloana – Pampová tráva

 

Tuto krásku by bylo škoda nemít na balkoně

Ukázat více

 

Krušpán vždyzelený (Buxus sempervirens)

Buxusy nechávají balkony a terasy vyznít dokonale elegantně. Jsou ideální i na severně a západně orientované balkony, protože se spokojí s polostinnými a stinnými stanovišti. Buxus je mrazuvzdorný a necitlivý na mráz, proto se výborně hodí k udržení balkonu zeleného po celý rok a v zimě nevyžaduje speciální ochranu.

Buxus sempervirens

Buxus sempervirens – Krušpán vždyzelený

 

Cesmína (Ilex)

Cesmína evropská je na údržbu jednoduchá nenáročná rostlina, vhodná na balkony a terasy. Je nejen stálezelená, ale na zimním balkoně je mimořádně oblíbená díky větvím s červenými plody, které jsou vhodné jako dekorace v adventním období. Cesmína je odolná balkonová rostlina, která bez problémů odolá mrazu. Ve větrných polohách je však třeba ji chránit rounem.

Ilex

Ilex – Cesmína

 

Tipy pro úspěšné přezimování balkonových rostlin

  • volte mrazuvzdorné květináče – vyjměte květináče s drenážním otvorem na dně, které jsou vyrobeny ze sklolaminátu, železa, těžkého plastu nebo kamene. Terakota většinou při nízkých teplotách praskne, ale můžete mít štěstí s glazurovanou keramikou.
  • použijte dobrý substrát – existují směsi speciálně vyrobené pro použití v kontejnerech, které poskytují základní drenáž, kterou rostliny žijící v květináčích potřebují.
  • přestaňte hnojit na podzim – používáte-li ve vodě rozpustné hnojivo, přestaňte rostliny hnojit asi šest až osm týdnů před prvním datem mrazu. To zabrání jakémukoli jemnému novému růstu, který by nepřežil zimu. S hnojením začněte znovu, když rostliny na jaře obnoví růst.
  • přesazujte každých pár let – přestože některé rostliny dokáží žít i déle v květináči, pro jistotu je přesazujte každé tři roky.

 

Správná péče o balkonové rostliny v zimě

Rostliny obecně potřebují méně pozornosti v zimě než v létě. Přesto trochu péče pomáhá stimulovat ochotu rostlin kvést a pomáhá jim překlenout chladné období.

  • Zálivka: Balkonové rostliny v zimě zalévejte jen jednou za jeden až dva týdny. Pokud teplota klesne pod pět stupňů Celsia, nepolévejte. Pokud je mráz příliš silný, hrozí, že kořenové baly od závlahové vody odmrznou. Rostliny zalévejte v poledne, když je teplejší. Jakmile teploty opět stoupnou, budete zalévat častěji.
  • Hnojivo: Rostliny si v chladném období odpočinou růstu. Nepotřebují proto živiny ve formě hnojiv. Při výsadbě dejte do výsadbové jámy dlouhodobé hnojivo – pomalu se rozpustí a vaše rostlina bude zásobena až na pět měsíců.
  • Řez: Na jaře se některé celoroční květiny na balkon prořezávají, aby se podpořilo druhé kvetení. Neplatí to ovšem pro všechny rostliny, pro jistotu je nejlepší ještě jednou nahlédnout do štítku rostliny.
  • Slunce: Rostliny by měly dostat málo slunečního světla, jinak mohou předčasně vyklíčit. Příliš mnoho zimního slunce může způsobit poškození listů u stálezelených rostlin a mrazové trhliny v dřevinách. Výjimkou jsou rostliny jako například ledovka (Delosperma cooperi), která potřebuje slunce.

Zdroje informací:


Jak se vám líbil tenhle článek?
4.4/5 - (22 votes)
Autor článku
Georgina Babinová

Redaktorka magazínu Cestakbydleni.cz. Rada cestuji, mám ráda lidi a život, který bychom si už bez různých pomocníků do kuchyně nebo domácnosti ani neuměli představit. Někdy se však ztrácíme v bludišti nesčetných možností, které nám moderní technologie nabízejí. Hodně času také věnuji poznávání rostlin, květin a pestré zahrady. Doufám, že i mé články vám trochu pomohou v orientaci a také díky nim se rozhodnete vždy správně.

Komentáře
Zatím se zde nenachází žádný komentář.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *