Čínská růže – pěstování, péče a pár méně známých faktů

Georgina Babinová Téma
16. února 2022 0

Čínská růže – zda je tento okázalý ibišek skutečně původem z Číny, protože jeho latinský název Hibiscus rosa-sinensis (rosa-sinensis = čínská růže) to naznačuje, nevíme. Někteří říkají, že pochází z Indie, jiní že z Malajsie nebo z některého z mnoha ostrovů v indonéské skupině. Určité je, že čínská růže je tropická rostlina, kterou v mírném podnebném pásmu lze pěstovat jen v interiéru. Čínská růže je úžasnou květinovou rostlinkou, které se v zimním období daří při pokojové teplotě při horkém radiátoru, protože se zdá, že teplo se jí žádá ještě více než světlo.

Čínský nebo tropický ibišek (Hibiscus rosa-sinensis) – čínská růže pravděpodobně již neexistuje ve volné přírodě, ale jen jako genetická linie v zahradách a hrncích. Předpokládá se, že tato rostlina produkovala květiny s krvavě červenými okvětními lístky. Současné tropické ibiškové hybridy prezentují širší škálu barev díky stovkám let pěstování a selektování různých barev a tvarů okvětních lístků. Základní morfologie všech rostlin čínské růže však zachovává hlavní rysy původních asijských rostlin.

Náš dnešní článek se vám bude snažit prozradit vše, co jste kdy o čínské růži chtěli vědět a možná i něco víc. Čtěte dál.

Sixtol Sada zahradního nářadí Garden pink, 12 ks Sixtol Sada zahradního nářadí Garden pink, 12 ks
899 Kč
Sixtol Sada zahradního nářadí Garden pink, 10 ks Sixtol Sada zahradního nářadí Garden pink, 10 ks
779 Kč
Gardena Základní vybavení - drobné nářadí, 4ks Gardena Základní vybavení – drobné nářadí, 4ks
529 Kč
Gardena 8966-30 Gardena 8966-30
509 Kč

Ukázat více

Pěstování čínské růže

Hibiscus rosa-sinensis – také známá jako čínská růže – přináší do vašeho domova tropický fíling. Tento stále zelený keř produkuje velké, nápadné květiny v různých barvách a kvete po celý rok. Ani při pěstování v naší klimatické zóně si tato atraktivní rostlina nevyžaduje mnoho péče, aby byla zdravá a šťastná.

Čínská růže

 

Výsadba

Místo, na které ibišek vysadíte, je důležité pro celkové zdraví rostliny. Pokud jen nežijete v klimatických oblastech, kde nemrzne, čínská růže musí být pěstována v interiéru, aby se zabránilo jejímu nezvratnému poškození. Hibiscus rosa-sinensis není chladu odolný a může podlehnout poškození mrazem i během sebemenší zimy. Pokud žijete v podnebném pásmu, které je vhodné pro tuto tropickou rostlinu, umístěte ibišek pod převis nebo u teplé stěny, která dostává dostatek slunečního záření, v dobře odvodněné půdě.

Čínská růže má ráda slunce a úrodnou, dobře se odvodňující zeminu s pH mezi 6,5 a 6,8. Čínská růže je vděčná pokojová rostlina, pokud jsou splněny její základní potřeby. Rostlinku pěstujte v květináči, který má ve spodní části drenážní otvory. Tyto otvory pomohou zabránit tomu, aby rostlina stála ve vodě, což ji může poškodit. Naplňte květináč 2 částmi zeminy, 2 částmi rašeliny a 1 částí perlitu. Perlit substrát provzdušní, stabilizuje vlhkost v půdě, zlepší využívání hnojiv a přispívá k dobré kondici pěstovaných rostlin. Vyhloubejte jámu dvakrát až třikrát tak širokou a přibližně stejně hlubokou jako kořenová koule rostliny. Vyjměte ibišek z plantovacího květináče a vložte jej do středu otvoru. Naplňte zeminou do poloviny kořenové koule a zalijte. Po vsáknutí vody dokončete vyplnění jámy půdou a znovu zalijte.

Čínská růže v exteriéru

V našich zeměpisných šířkách se nám bohužel takový pohled nenaskytne

 

Hnojení a zalévání

Čínská růže potřebuje během vegetačního období pravidelné zavlažování. Půdu udržujte rovnoměrně vlhkou, ale ne mokrou. Květinové rostliny potřebují vodu častěji než rostliny pěstované venku. Čínská růže se těší hnojivům bohatým na draslík a chudým na fosfor. Hnojte rostlinu granulovaným hnojivem s pomalým uvolňováním aplikovaným každé tři až čtyři měsíce. Ibišek potřebuje hnojivo na konci jara, resp. začátkem léta, ale v zimních měsících hnojení přerušte. Pokud svou čínskou růži dáváte na teplé měsíce do exteriéru, hnojivo použijte i začátkem jara, než ji přesunete ven.

 

Stříhání

Kdy stříhat? Aby vaše čínská růže vypadala co nejlépe, odstraňte každé jaro kolem 1/3 starého dřeva a seřízněte nový růst cca o 1 cm. Prořezávání a stříhání Hibiscus rosa-sinensis pomáhá udržovat malou velikost a podporuje plnější tvar rostliny ve tvaru keře. Vzhledem k tomu, že čínská růže kvete na novém dřevě, prořezávejte rostlinu ročně na začátku jara s ostrým, dezinfikovaným párem ořezávacích nůžek. Velké prořezávání brzy na jaře podpoří i masivnější kvetení. Stříhání opakujte pozdě na podzim, přistřihněte 8 – 10 cm.

 

Rozmnožování

Květy ibišku se reprodukují různými způsoby a dávají zahradníkům na výběr. Tropický vzhled květin je atraktivní nejen pro lidi, ale také hmyz, motýly a kolibříky, což může být nezbytné pro rozmnožování rostliny. Květy ibišku se reprodukují ze semen, která rostliny vytvářejí po opylení květů. Zahradníci mohou tedy rozmnožovat rostliny semeny, ale častěji se k rozmnožování čínské růže používají odřezky. Odřezky mohou být odebrány ze zdravé rostliny, poté se zapíchnou do vlhkého substrátu, nebo vloží do 20 ° – 22 °C vody, kde také bez problémů zakoření.

Žlutá čínská růže

 

Škůdci a nemoci

Nejčastějšími škůdci na čínské růži, kterým suché vnitřní prostředí prospívá, jsou svilušky (Tetranychus), mšice, třásněnky a molice. Nejefektivnějším způsobem jak se jich zbavit je sprchování rostliny vlažnou vodou, silným proudem, alespoň jednou týdně. Ujistěte se, že jste očistili spodní stranu listů. Denní rozprašování vody může být také užitečné. Mšice lze ošetřit podobným způsobem. Trpí-li vaše rostlina závažným napadením škůdci, použijte mýdlovou vodu nebo komerční insekticidy. Upozorňujeme, že insekticidy, které obsahují účinnou látku Imidacloprid, podpoří parazitování svilušky; vysloveně jim prospívají!

Žloutnutí listů

Všechny čínské růže mají sem – tam žluté listy. Několik žlutých listů obvykle znamená jen to, že tyto listy stárnou a potřebují nahradit. Má-li vaše rostlina hodně žlutých listů, je to stresem. Mezi nejčastější příčiny stresu rostlin patří nedostatečné zavlažování, drastické změny životního prostředí nebo invaze škůdců.

Padání pupenů

Padání pupenů je často důsledkem sucha nebo silných útoků škůdců. K padání pupenů jsou náchylnější odrůdy s dvojitými květy, než ostatní hybridy. Pozor! Ibišek v puku by neměl být otáčen, protože pak pupeny téměř jistě padnou. Pokud má rostlina pupeny a její obrácení je žádoucí pro rovnoměrnější růst, nikdy neotáčejte najednou o více než 1/4 otáčky.

Vaše rostlina nekvete

Aby čínská růže dobře kvetla potřebuje dostatek světla (v létě je ideální když je venku), bohaté zavlažování a dostatek živin a teplo. Pokud toto všechno má a nekvete, důvodem může být nesprávně zvolený květináč. Pokud je příliš hluboký, energie ibišku se ztrácí v nových kořenech a na květiny už nezůstane.

Puk čínské růže

Pokud je vaše rostlina ve stádiu puku, snažte se ji neotáčet

 

Péče

Čínská růže vyžaduje nejméně čtyři až pět hodin jasného nepřímého světla. Ať už v interiéru nebo venku, pokud rostlina nedostane dostatek světla, nebude kvést. Vyžaduje konzistentní zalévání, protože hrnková směs rychle vysychá atropický ibišek má tendenci žloutnout a pouštět květiny bez dostatečné vláhy. Kontrolujte rostlinu často, protože během horkého, slunečného počasí může být nutné zavlažování i dvakrát denně. Dobrý způsob, jak otestovat suchost půdy je strčit prst několik centimetrů do substrátu. Půda by měla být vlhká, ale ne mokrá.

 

Co jste možná o čínské růži opravdu nevěděli

Čínská růže je národním květem Malajsie

Čínská růže je národním květem Malajsie

 

1. Má mnoho jmen

Hibiscus rosa-sinensis je známá nejen jako čínská růže, ale také jako „slézová růže”, “botová květina”, „královna tropických květin” a – v Malajsii – bunga raya. V malajském jazyce bunga znamená „květ“ a raya označuje „oslavu“. Bunga raya doslova znamená „slavnostní květ“.

2. Je národním květem Malajsie

Stala se jím v roce 1960. V soutěži nechala za sebou jasmín, magnolii, medlar, ylang ylang, lotos i růži a vyhrála. Její červené okvětní lístky symbolizují odvahu a pět okvětních lístků představuje Rukun Negara (národní principy).

3. Může být použita k leštění bot

Pokud vám právě minul box na boty, nemějte strach, je tu bunga raya! Stačí okvětními lístky vyleštit vaše kožené boty a vykročit dveřmi, jako byste je právě koupili.

4. Je tvořena z 15 až 30% rostlinných kyselin

Důvod, proč je ibiškový čaj tak silný a kyselý, je množství kyseliny citrónové, kyseliny vinné, kyseliny jablečné a její vlastní unikátní kyseliny ibiškové (laktonu kyseliny alo-hydroxykotriové). Nebojte se, tato kyselina není jedovatá.

Ibiškový čaj

Ibiškový čaj má léčivé účinky

 

5. Používá se v tradiční medicíně

Tato květina byla po tisíciletí používána v čínské a ayurvédské tradiční medicíně. Její kořeny se používaly k přípravě bylinných směsí k odstranění vypadávání vlasů, nadměrného kašle a vší na hlavě. Nedávné studie zjistily, že ibišek může pomoci snížit krevní tlak a hladinu cholesterolu a může být použit jako pomoc při snižování hmotnosti díky jeho účinkům na lidský metabolismus. Cena ibiškového čaje opravdu není vysoká, jeho blahodárné účinky si může dopřát každý. O léčivých účincích ibišku vám podrobnější informace poskytne náš článek, věnovaný rozvětvené rodině ibišků obecně.

6. Signalizuje, že jste nezadaná

Pokud jste singly a připravena na vztah, na Tahiti nebo Havaji, můžete udělat to, co dělají místní a zastrčit si tuto květinu za pravé ucho. Pokud jste vdaná, nebo se prostě nepokoušíte najít partnera, můžete použít ibišek jako módní doplněk – jen se ujistěte, že jej máte za levým uchem.


Jak se vám líbil tenhle článek?
4/5 - (16 votes)
Autor článku
Georgina Babinová

Redaktorka magazínu Cestakbydleni.cz. Rada cestuji, mám ráda lidi a život, který bychom si už bez různých pomocníků do kuchyně nebo domácnosti ani neuměli představit. Někdy se však ztrácíme v bludišti nesčetných možností, které nám moderní technologie nabízejí. Hodně času také věnuji poznávání rostlin, květin a pestré zahrady. Doufám, že i mé články vám trochu pomohou v orientaci a také díky nim se rozhodnete vždy správně.

Komentáře
Zatím se zde nenachází žádný komentář.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *