Dálie (Jiřiny) – vše, co potřebujete vědět o pěstování + TIPY na aranžmá a kytice

Petra Lyžičiarová Téma
11. března 2022 0

Georgíny nazývané také dálie patří k nenáročným okrasným rostlinám, které se těší u milovníků květin velké oblibě díky své rozmanitosti. Jednotlivé druhy dálí se od sebe liší vzrůstem, tvarem, velikostí i barvou květu. Zajímavostí je, že pocházejí z Mexika, kde jsou dokonce považovány za národní květ.

Pokud se o pěstování jiřinek chcete dozvědět více, v našem článku najdete všechny důležité informace. Podíváme se v něm nejen na to, jak pěstovat jiřiny, ale také jaké různé druhy těchto rostlin můžete najít, jak přezimovat Dálí a jak je rozmnožovat.

Solid Grow Rust květináč
1 099 Kč
Solid Grow Rust
1 659 Kč
Solidflor květináč
1 429 Kč
Triflora set 3 dřevěných květináčů
1 739 Kč
Airflor květináč
3 239 Kč
Vidaxl Vyvýšený záhon antracitový 160 x 40 x 45 cm pozinkovaná ocel
867 Kč
Vidaxl Zahradní vyvýšený záhon 240x80x77 cm pozinkovaná ocel stříbrný
2 067 Kč
Greatstore Vyvýšený záhon PP kamenný šedý 100 x 43 x 35 cm
2 189 Kč

Ukázat více

Jiřin a jejich původ

Georgíny, které někdy nazýváme také dálí, jsou astrovité rostliny pocházející ze Střední Ameriky, přičemž nejvíce druhů roste v Mexiku. Některé zdroje dokonce uvádějí, že jich zde můžete nalézt až 10 000.

Georgíny se do Evropy dostaly někdy v 18. století a jejich šlechtění se začali zahradníci v Anglii, Německu i ve Francii věnovat intenzivně začátkům 19. století. Původně měly jiřiny jen jednoduché drobné květiny v různých barvách, nejčastěji červené, ale díky šlechtění vzniklo tisíce odrůd s květinami různých velikostí, tvarů i barev. Jedná se o vytrvalé hlíznaté rostliny, které dnes naleznete v nejrůznějších odstínech a barvách od bílé až po tmavou fialovočernou. Dokonce natrefíte i na kultivary s téměř černými listy. Nejvyšší odrůdy mohou mít výšku až 150 cm, malé trpasličí jiřiny mají přibližně 20 cm.

 

Co potřebujete vědět o Jiřinách?

  • doba kvetení – doba kvetení Georgín může být až pět měsíců, a to je jeden z důvodů, proč jsou tak oblíbené. Kvést začínají obvykle koncem července a svými pestrými květinami vás mohou těšit ještě v době pozdního podzimu.
  • kdy sázet Georgíny – jelikož jsou Georgíny citlivé na mráz, je vhodné sázet hlízy až po posledních mrazech, čili ve druhé polovině května
  • jaké vybrat stanovisko – Georgíny mají v oblibě výživnou, hlinitopísčitou a propustnou půdu a mají rády slunečná místa. Důležité je, aby bylo stanoviště chráněno před prudkým větrem.
  • kdy vybrat hlízy – hlízy jiřinek je třeba na zimu vyjmout ze země, přičemž ideální je to udělat po prvních podzimních mrazech

Kvetoucí dálí

 

Jiřiny (Dálie) a jejich odrůdy

Jak jsme již zmínili, odrůd jiřinek je nespočet, a tak vám tyto rostliny poskytují širokou škálu velikostí, tvarů květin i barev. Na trhu se objevují stále nové a nové hybridy, přičemž najdete i takové, jejichž květiny mají více barev nebo také Georgíny s květinami velkými až 30 cm.

Z hlediska barev je váš výběr prakticky neomezený a naleznete ty nejrozmanitější odstíny. Nejčastěji se však můžete setkat s bílými a světle růžovými, oranžovými, červenými, žlutými nebo purpurovými. Co se týče zbarvení listů, obvykle jsou listy dálií tmavozelené a jejich tvar může být buď oválný se zaokrouhleným vrcholem, nebo se zoubkovanými okraji.

 

Odrůd jiřinek je vícero, pojďme se podívat na ty nejčastější a nejoblíbenější z nich:

⭐ Jednoduše kvetoucí

Tento typ Georgín je typický žlutým středem a krátkými trubkovitými květy, na okraji mají paprsek jazykovitých květin. K odrůdám jednoduše kvetoucích jiřinek patří trpasličí jiřiny se vzrůstem kolem 20 až 40 cm. Tento typ je vhodný k lemování záhonů, ale můžete je pěstovat i na balkoně, v nádobách, hrncích či v bedýnkách.

Mezi jednoduché kvetoucí patří také tzv. mignonky, které kvetou v různých barvách as výškou 40 až 60 cm jsou vhodné především do záhonů. Najdete také polovysoké jiřiny, které narůstají do výšky jednoho metru a výše.

 

⭐ Poloplné jiřiny

Mezi poloplné jiřiny patří tzv. jiřiny duplex. Jedná se o typ Georgín, který jsou vhodný k vysazování do záhonů ve skupinách. Řadíme sem i okružovité Georgíny, které jsou středně vysoké a lze je použít i jako řezané květiny. Dalším typem poloplných Georgínek jsou větrnicové geogríny, a ty mohou být vyšší i nižší.

 

⭐ Plnokvěté jiřiny

I tento typ jiřinek má několik odrůd. Najít mezi nimi můžeme například kulovité jiřiny, které jsou typické květy ve tvaru plné koule, či pomponovité jiřiny s plným kulatým květenstvím o menším průměru do 5 cm.

Mezi plnokvěté dálie patří i kaktusovité s plnými květenstvími, které jsou paprskovitě uspořádané a úzce zkroucené a vhodné jsou jako řezané květiny. Dalším typem plnokvětých jiřin jsou polokaktusovité Georgíny se širokými taškově uspořádanými jazyky. Tyto Georgíny jsou vhodné do zahrady a potěší i ve váze, jelikož jsou vhodné také pro řez. Oblíbeným druhem plnokvětých dálií jsou dekorační. Vytváří květenství jazykovitých květin s jemně svinutými okraji dovnitř.

Pomponovité jiřiny

Pomponovité jiřiny

 

Výsadba Jiřiny

Co se týče výsadby jiřinek, sázet je můžete už v dubnu, ale jelikož jde o rostlinky citlivé na mráz, jistější je zasadit je až v polovině května, kdy by už mrazy hrozit neměly. Vzdálenost jednotlivých hlíz jiřinek by měla být od 50 cm až po jeden metr, hloubka sázení 10 až 15 cm.

Pokud chcete, aby se vašim jiřinám dařilo, zasaďte je do výživné, hlinitopísčité půdy s dobrou propustností. Vhodné je pro ně stanoviště s dostatečným slunečním světlem, které by však mělo být chráněno před silným větrem.

Při sázení vyšších druhů jiřinek je vhodné k hlízám hned umístit i kolík o délce alespoň jeden metr, ke kterému pak později rostliny přivážete. Když budou mít výhonky jiřinek přibližně 20 až 30 cm, nechte je tři či čtyři nejsilnější a ostatní odstraňte. Rostlinka tak bude silnější, začne dříve a bohatěji kvést, ale také by to mělo zajistit dlouhodobější kvetení.

Georgíny, hlavně druhy nižšího vzrůstu, můžete pěstovat i ve vyvýšeném květinovém záhonu nebo v květináči. Doporučuje se k tomu využít samozavlažovací květináče.

Vhodné mohou být i tyto květináče:

 

Sázení jiřinek krok za krokem

Pojďme se nyní podívat na sázení jiřinek pěkně krok za krokem.

1. Vyberte si kvalitní hlízy

Chcete-li krásně rozkvetlé jiřiny, dejte si záležet na tom, abyste zakoupili kvalitní hlízy. Kupujte je proto v zahrádkářských potřebách a při výběru si všímejte, zda jsou hlízy zdravé a bez plísně či hniloby.

2. Namáčení

V případě, že se chystáte vysazovat hlízy jiřinek, které jste si na podzim zazimovali, může se stát, že se vám na jaře budou zdát sesušené. Před výsadbou je stačí jen na několik hodin namočit do vody a hlízy opětovně nadobnou svůj původní vzhled.

3. Připravte si místo na výsadbu

Stanovisko, které se na příštích několik měsíců stane domovem pro jiřiny, si před výsadbou hlíz předem připravte. Zeminu překypřete a odstraňte plevel. Vhodné je do ní přidat i dolomitický vápenec.

4. Jámy pro hlízy

Když máte zeminu na příštím záhonu připravenou, připravte jamky, které by měly být hluboké 10 až 15 cm. Jámy mají být od sebe vzdáleny nejméně půlmetru. Do každé z nich nalijte vodu a počkejte, až ji půda vpije.

5. Umístěte do jam hlízy

S hlízami zacházejte opatrně. Při umísťování hlíz, které jste si na podzim zazimovali, neodstraňujte kousky stonků. Můžete je nechat trošku trčet ze země.

 

Pěstování jiřinek

Péče o dálí není příliš náročná a rostliny nevyžadují nějakou zvláště velkou pozornost. Vhodné je však odstraňovat odkvetlé květiny a také podpořit kvetení a růst jiřinek pravidelným hnojením.

 

➡️ Zalévání

Dálie nepotřebují mnoho vody, takže z hlediska polévání nejsou náročné. V dobách velkého tepla a sucha je však zapotřebí zalévání, ideálně odstátou dešťovou vodou.

 

➡️ Hnojení

Když chcete, aby vaše jiřiny bohatě kvetly, je třeba zajistit jim dostatečný přísun živin. Hnojit je třeba v červenci a v srpnu, ideálně každý týden. V září už hnojení vhodné není, protože by mohlo vést k narůstání hlíz, které by před zazimováním nestihly dostatečně vyzrát. K hnojení používejte hnojivo s dusíkem, ale prospěje jim i vápník a hořčík.

 

➡️ Rozmnožování

Dálie můžete rozmnožovat buď hlízami, nebo řízky, ale lze je množit i semeny. V případě, že jste nechali zazimovat velké hlízy, v polovině února je můžete rozdělit na dvě, popřípadě až tři části. Nařezané hlízy pak stačí umístit do rašeliny a umístit je na místo s teplotou kolem 18 stupňů, dokud nezačnou klíčit. Poté, co se objeví klíčky, hlízy vysadíme do menších květináčků a počkáme do poloviny května, kdy mohou jít ven.

 

➡️ Výsev

Některé druhy jiřinek můžete rozmnožovat i výsevem. Například nízké jiřiny odrůdy „mignon“ si můžete jednoduše rozmnožit pomocí semínek. Semena stačí vysít na slunné místo, ale nesejte je velmi nahustě. Potom místo dostatečně zavlažujte. Takové mini jiřiny vysévejte v záhonech vždy dopředu, aby pěkně vynikly.

 

➡️ Přezimování

Dálie jsou letničky, které je třeba zazimovat. Zazimování spočívá v tom, že po prvních podzimních nočních mrazech vyndáte ze země hlízy rostlin. Půda by měla být vyschlá, aby se vám hlízy dobře vybíraly a aby na nich nebylo příliš mnoho zeminy. Tu je třeba z hlíz odstranit.

Stonky rostlin po vyjmutí hlíz seřízněte na přibližně 10 cm a vložte je do bedýnek. S hlízami je třeba zacházet jemně, protože jsou křehké. Bedničku s hlízami umístěte na suché a vzdušné místo s teplotou kolem 5 až 8 stupňů. Takto zazimované hlízy byste měli pravidelně kontrolovat, protože se může stát, že i přes dobré skladování začnou plesnivět nebo zahnívat. Pokud k tomu dojde, napadené části odřízněte a řezné rány ošetřete práškem z dřevěného uhlí.

 

Tipy na aranžmá z jiřinek

Georgíny jsou oblíbené nejen jako okrasné rostliny v záhonech, ale také jako řezané květiny do kytic a různých aranžmá. Výjimkou není ani použití dálí do svatební kytice. Vybrali jsme pro vás několik tipů na aranžmá, které si ze svých jiřinek můžete udělat i vy a zkrášlit jimi svůj domov, případně vytvořit nádherné kytice.

Rustikální kytice z jiřin

rustikální kytice z jiřinek

Svěží jarní dekorace z jiřinek

Svěží jarní dekorace z jiřinek

Dálie poslouží i pro jednoduchou, ale velmi efektní podzimní ikebanu

Podzimní ikebana z dálí

Taková krásná výrazná svatební kytice z dálií může dokonale doplnit svatební šaty

Svatební kytice z dálí

Jemně a něžně působící svatební kytice z dálí

Jemná svatební kytice z dálií

Ve svatební kytici působí jiřiny výrazně a elegantně

Jiřiny ve svatební kytici

Podzimní dekorace z dýně a jiřin

Podzimní dekorace z dýně a jiřin

 

Zdroje informací:


Jak se vám líbil tenhle článek?
4.1/5 - (15 votes)
Autor článku
Petra Lyžičiarová

Redaktorka magazínu Cestakbydleni.cz. Mám ráda přírodu, zvířata a ráda tvořím. Kreativní se realizuji nejen při psaní, ale i v domácnosti, zahradě a v kuchyni, a tak věřím, že mé články budou pro vás zajímavé, užitečné a přínosné.

Komentáře
Zatím se zde nenachází žádný komentář.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *