Dracena je oblíbená pokojová rostlina původem z Madagaskaru a dalších ostrovů Indického oceánu. Původ názvu rostliny pochází ze starověkého řeckého slova drakaina nebo „dračice”, díky červené gumovitý pryskyřici v stoncích Dracény, kterou přirovnávali ke krvi draka. Před několika staletími se tato pryskyřice používala jako zubní pasta, barvivo i lék. Dnes se stále používá jako fermež a při světlotisk. Dracena je také známá jako píseň Indie a Pleomele. Péče o Dracenu je poměrně jednoduchá a může dokonce přežít i určité zanedbávání. Pozornost v místnosti poutá nejen její dramatická zeleň s krásnými barevnými vzory, ale Dracena zlepšuje i kvalitu ovzduší. Pravidelné utírání horní i spodní části listů vlhkým hadříkem dovolí rostlině volně vyměňovat vzduch v místnosti.
Díky svým charakteristickým listem ve tvaru meče a minimálním požadavkům na péči, je Dracena téměř dokonalá pokojová rostlina. Přirozeně roste pouze v teplých podnebných pásmech. Přestože v přirozeném prostředí dosahuje slušnou výšku, v interiéru je mnohem menší. Například Dracaena fragrans (Dracena voňavá), v tropických částech Afriky dosahuje výšky až 15 metrů zatímco v interiéru je 1 – 1,8 m vysoká.
Druhy dracén
Rodina Dracena má více než 100 členů. Zatímco mnohé odrůdy se pěstují jako pokojové rostliny, množství odrůd přežije i venku. Několik odrůd se rozvíjí do velkých stromů, zatímco některé, například tzv. Lucky Bamboo, zůstávají maličké. Dvě z nejpopulárnějších druhů jsou dracaena fragrans (Dracena voňavá) a dracaena marginata (Dracena lemovaná).
Dracaena Margin (Dracena lemovaná)
Obyčejně známá jako Dracena s červeným okrajem nebo Strom draka Madagaskaru, Dracaena marginata je stále zelená rostlina, která při správné péči může dorůst do výšky 2 – 4 metry a šířky 1 – 2 metry. Má tuhé purpurově-červené listy a tenké, zakřivené stonky. Vzhledem k tomu, že toleruje slabé světlo, ale není mrazuvzdorná, často se pěstuje v interiéru.
Běžně se pěstuje v interiéru. Její cena je v porovnání s ostatními pokojovými rostlinami nízká a je nejlevnější odrůdou Dracena. Vyznačuje se hustými, dřevitými stonky a dlouhými popruhovitými listy. Přestože mírně přirozené osvětlení je ideální, toleruje i slabé světelné podmínky. Dracaena Massangeana roste pomalu, takže může trvat delší dobu než zapadne do určitého prostoru, ale bez nutnosti velké péče.
Dracaena reflexa
Běžně známá jako Píseň Indie nebo pleomele, Dracaena reflexa je nejběžnějším druhem Draceny. Díky její listem jde o jednu z vizuálně nejatraktivnějších pokojových rostlin. Nemůžete si nevšimnout žluté pruhy na úzkých ostrých listech této rostliny. Této přizpůsobivé rostlině se daří uvnitř nebo v částečně stinném venkovním prostoru, jako například na terase.
Pěstování
Dracenu umístěte v interiéru při jasném, nepřímém světle. Většina druhů toleruje slabší světelné podmínky, ale zaručeně zaznamenáte zvýšený růst, pokud přesunete rostliny na slunečnější místa. Nedávejte je na přímé slunce protože listy se mohou spálit. Tyto rostliny jsou dokonale vhodné pro domácí a kancelářské podmínky, ale někdy trpí nedostatkem vlhkosti. Pokud špičky listů začnou hnědnout, postříkejte listy vodou každých pár dní nebo umístěte květináč na podnos naplněný kamínky a vodou. (Ujistěte se, že hladina vody je pod spodním okrajem květináče, takže rostlina nevysává příliš mnoho vody.) Když se voda odpařuje, vlhkost okolí se zvýší.
Květináč musí mít dobrou drenáž. Zvolte hliněný květináč s drenážními otvory, které umožňují půdě mezi zavlažováním částečně vyschnout, ale nedovolí, aby vyschla úplně. Vyberte květináč, který je max. o jednu třetinu větší než kořenová míč vaší rostliny. Naplňte jednu třetinu květináče substrátem, který neobsahuje žádný kompost nebo kůru. Umístěte rostlinu do nádoby tak, aby horní část kořenového míče byla přibližně o 2.5 cm pod horní částí květináče (takto můžete rostlinu zalévat aniž voda protékala přes okraj nádoby). Doplňte květináč půdou. Důkladně polijte rostlinu, vodu nechte vsáknout a pak ji umístěte na její trvalé místo.
Péče
Obecně je péče o tuto rostlinku poměrně jednoduchá.
Zalévání
Dracaena vyžaduje méně vody než většina interiérových rostlin. Půdu udržujte lehce vlhkou (nikdy ne mokrou) a dobře odvodněnou. Vždy nechte před zaléváním vrch substrátu vyschnout. Nepolévejte příliš, protože by mohlo dojít k hnilobě kořenů. Opadávání nebo žloutnutí listů by mohlo naznačovat, že rostlina dostává příliš mnoho vody nebo drenáž je slabá. Nelekejte se však, pokud si všimnete, že spodní listy začnou žloutnout a padat. Je normální, že se Dracena zbavuje listů, aby vyrostly nové. Tyto rostliny jsou citlivé na fluorid, který se nachází v pitné vodě, takže je důležité používat filtrovanou vodu při péči o tuto rostlinu. Listy s tmavě hnědými místy a mrtvé oblasti se žlutými okraji mohou naznačovat toxicitu fluoridem.
💡 Pokud pěstujete v květináči na zalévání se vám hodí takové nebo podobné konvičky:
Hnojení a stříhání
Stejně jako všem interiérové rostliny, Dracene se daří pokud ji budete hnojit hnojivem určeným speciálně pro pokojové rostliny. Rostlinu hnojte pouze během vegetačního období, od března do září. Dracena dobře reaguje na prořezávání, takže pokud chcete snížit její výši, odřízněte stonek a nová koruna listů začne růst. Pokud listy změní barvu na hnědou od slabého světla nebo přílišného zalévání, odřízněte je a na jejich místě vyrostou nové.
Rozmnožování
Odřízněte stonek ze zdravé rostoucí rostliny a ořízněte spodní listy. Několik menších listů můžete ponechat. Odříznutou větvičku zkraťte na polovinu původní délky. Nový růst bude vyrůstat z řezné hrany. Potom odřezek umístěte do zahradního kompostu. Musí být obrácen ve směru, kterým rostl na původní rostlině, takže byste měli před začátkem řezání označit rostoucí stranu. Nechte odřezek nasucho asi hodinu. Potom polijte a přidejte kořenící hormony, které pomáhají odřezkům rychleji zakořenit. Rozmnožujte v létě.
Nemoci
Škůdci a nemoci jsou u Dracény vzácným problémem, ale fluorid ve vodě může způsobit, že listy zežloutnou nebo jim zhnědnou špičky. Zkuste použít destilovanou nebo dešťovou vodu, abyste zjistili, zda to problém vyřeší. Stejné příznaky mohou vyplynout z nízké vlhkosti, proto přidejte vrstvu štěrku na dno misky rostliny, abyste vytvořili vlhčí atmosféru. Voda, kterou zadrží štěrk, se pomalu a konzistentně odpaří přímo do okolního ovzduší, čímž se vytvoří malá, mini-atmosféra vlhkého vzduchu kolem rostliny.
Toxicita
Dracena je jedovatá pro malá zvířata. U koček se otrava projeví rozšířenými panenkami. Kočky i psi mohou vykazovat příznaky jako zvracení, nadměrné slinění a nechuť k jídlu. Jako majitel domácího zvířete je důležité, abyste si pečlivě vybírali své pokojové rostliny a učili se o rostlinách, které jsou pro naše chlupatých přátel jedovaté.
Dracena znamená „drak”
Jednou z pozoruhodných skutečností o rodině Dracaena je, že název rostliny je vlastně řecké slovo pro draka. Konkrétně jde o Řecké slovo pro draka ženského rodu. Rostlina nedostala své jméno, protože vypadá jako drak, ale proto, že některé odrůdy, kdy se odříznou listy, produkují šťávu červené barvy.
Pravděpodobně nejslavnější a nejznámější rostlina ostrova Socotra, evokativní nazývaná Strom dračí krve (Dracena šarlatová), má jedinečný a bizarní vzhled. Její obrácená, hustě obalená koruna má tvar deštníku, který leží „vzhůru nohama”. Tento stálezelený druh Draceny dostal svůj název díky tmavočervené pryskyřici, známé jako „dračí krev”, která byla odpradávna vysoce ceněna. Rostlina byla hlavním komerčním zdrojem této pryskyřice a tento neobvyklý strom obklopují mnohé mýty.
Domorodci ostrova Socotra stále používají pryskyřici z mnoha důvodů. Obvykle se používá k usnadnění hojení ran. Používá se také na ředění krve a jako antipyretikum. Používá se k léčbě vnějších vředů, průjmu a úplavice.
- pryskyřice je dobrým zdrojem alkaloidů a prokyanidiny
- má také adstringentní vlastnosti a proto se používá jako svalový relaxant
- hojení ran pomocí pryskyřice je způsobeno přítomností proantosyanidy a taspinu
V roce 1998 byla Dracena šarlatová klasifikována jako ohrožena v Červeném seznamu ohrožených druhů IUCN (Mezinárodní svaz ochrany přírody). V současnosti je klasifikována jako zranitelná. Vyvíjí se úsilí na ochranu stromu. V roce 2010 byl uveden do seznamu spolu s ostatními druhy rodu Dracaena v dodatku II úmluvy o mezinárodním obchodu ohroženými druhy volně žijících živočichů a rostlin (CITES). Vyvíjí se úsilí zachovat celosvětově důležitou biodiverzitu souostroví Socotra. (Jemen). Omezení pastvy hospodářských zvířat a omezení výstavby silnic v přirozeném prostředí jejich růstu může také pomoci při ochraně tohoto druhu rodu Dracena.
Použitý zdroj:
- wikipedia – Dracaena (anglicky)
Článek je zařazený do kategorie: Květiny
Mohlo by vás zajímat
- Růže z Jericha – nesmrtelná rostlinka nosí domů štěstí, jak na její pěstování či rozmnožování + pár zajímavostí
- Kamélie japonská - jak pěstovat „japonskou růži“ v bytě i v zahradě
- Jak správně pěstovat rodící banánovník i v bytě v květináči - péče, nemoci
- Toto je 14 nejkrásnějších květin do stínu - inspirujte se
- Pěstujeme fíkus v interiéru - péče a rozmnožování
- Pěstování skalniček v okrasné zahradě - ve stínu i na slunci + NÁVOD pro založení skalky a TIPY pro inspirace
- Vybíráme celoroční mrazuvzdorné květiny a rostliny na balkon – jaké jsou možnosti?
- Pěstujeme oblíbené letničky Cínie - sázení a péče
- Pěstujeme Kakost (Geranium) - krásnou půdopokryvnou trvalku do polostínu
- Jak pěstovat netýkavky - ideální květiny na terasy a balkony
Dobrý den, jaké roční období/měsíc je nejlepší pro zkrácení Draceny?
Děkuji.
Dobrý den je možno na léto dar dracenu ven?
Dekuji Ďurišková
Dobrý den, dracena mě úplně opadala co s tím? Děkuji
Mám dracenu deremetis,špičky listů zhnědly a uschly,prosím,co s tím,děkuji