TEST: Vybíráme glukometr – 8 recenzí doporučuje Accu-Chek, SD Biosensor a Contour

Redakce CestakBydlení.cz Test 0

Celkoví víťezové testu

Accu-Chek Performa Kit glukometr Biosenzor SD-Codefree Plus kompletní set Beurer GL 50 glukometr Contour Plus One glukometr
Vítěz testu Lidová volba Pro náročné Zlatá střední cesta
Accu-Chek Performa Kit glukometr
Biosenzor SD-Codefree Plus glukometr kompletní set + 50 proužků navíc
Beurer GL 50 glukometr
Contour Plus One glukometr
 1. vyšetření trvá 5 sekund
 2. velký, snadno čitelný displej
 3. nastavitelné upozornění hypoglykémie
 4. snadná manipulace s proužky s velkou dávkovací plochou
 1. velký přehledný displej a samonasávací senzor
 2. bezkódovací systém testovacích proužků
 3. metoda měření: glucose Oxidase Biosensor
 4. snadná obsluha glukometru a provoz bez údržby
 1. dobře čitelný podsvícený LCD displej
 2. stanovení glykémie již za 5 sekund
 3. GlucoMemory software s jednoduchým přehledem výsledků
 4. měření na alternativních částech těla pomocí AST uzávěru
 1. propojení glukometru s aplikací Contour Diabetes
 2. zabudovaná světelná signalizace Smartlight
 3. funkce Second-Chance ™ pro opakované měření do 60 sekund
 4. upozornění smartALERTS ™ při vysoké nebo nízké hladině glykémie
 1. manipulace s lancetami
 1. zbytečně komplikovaný návod k obsluze
 1. vyšší cena
 1. starší lidé nemusí vědět ovládat mobilní aplikaci, přístroj funguje však i bez ní
Praktický glukometr za dobrou cenu s přesným výsledkem. Glukometr s dobrým poměrem kvality a ceny s rychlými a přesnými výsledky. Moderní multifunkční glukometr kompaktních rozměrů s jednoduchým ovládáním, rychlým a přesným měřením, ale za vyšší cenu. Glukometr s mimořádně přesnými měřeními a možností propojení s mobilní aplikací.
589 Kč 821 Kč 1 016 Kč 399 Kč
Ukázat nabídku
Heureka.cz
Ukázat nabídku
Alza.cz
Ukázat nabídku
Heureka.cz
Ukázat nabídku
Heureka.cz
Glukometr je nezbytnou pomůckou každého člověka, který trpí cukrovkou. Určitě vám je tento pojem velmi dobře znám. Cukrovka nebo diabetes je velmi závažné onemocnění. Její příčiny mohou být různé a často ji člověk zjistí pouze z náhodných vyšetření, které nebyly zaměřeny právě na cukrovku. Tímto onemocněním trpí v Česku velmi mnoho lidí a studie naznačují, že počet bude jen narůstat. Proto je třeba využít všechny účinné a dostupné možnosti, jak s ní co nejlépe bojovat.

Pro nejpřesnější kontrolu hladiny cukru v krvi slouží právě glukometry. Jsou to malé přístroje, které cukrovkáři potřebují k životu dennodenně. Na trhu však existuje velké množství druhů glukometrů různých značek a s různými funkcemi. Proto může být člověk při výběru někdy smeten. My vás teď provedeme výběrem správného glukometru, prozradíme vám, jakými funkcemi může disponovat, jak se používá a mnoho dalších zajímavých a hlavně potřebných informací. Přečtěte si tedy vše o 8 modelech glukometrů značek 2x Accu-Chek, 1x Wellion, 1x Foracare, 1x Beurer, 1x Abbot, 1x Contour, 1x SD Biosensor. Určitě si vyberete přesně ten, který bude splňovat všechny vaše potřeby a požadavky.

Nejlepší Glukometry na základe porovnávacího testu 2021

Recenze 8 nejlepších glukometrů pro rok 2021

Vítěz testu

1. Accu-Chek Performa Kit glukometr

Výrobce: Accu-Chek ● Rozsah měření: 0,6 mmol – 33,3 mmol ● Kapacita paměti: 500 výsledků s datem a časem ● Velikost kapky krve: 0,6 μl ● Počet lancet: 6 ks

Accu-Chek Performa Kit glukometr

Accu Chek Performa Kit 1 set představuje soupravu glukometru s příslušenstvím. Slouží k monitorování glykémie v kapce kapilární krve. Bezkódová verze glukometru znamená méně kroků při testování a jednoduchou manipulaci pro pacienta. Zejména starší lidi potěší velký, čitelný LCD displej s automatickým podsvícením a také kompaktní moderní design s neklouzavým uchopením.

Accu Chek Performa umožňuje označování jídla – tj. označení zjištěných výsledků symbolem před jídlem a po jídle, což umožňuje lepší sledování průběhu glykémie a kontrolu diabetu. Celé vyšetření trvá jen 5 sekund. Součástí je samozřejmě odběrové pero Accu-Chek Fastclix s nastavitelnou hloubkou vpichu. Disponuje i sterilními lancetami do pera 6 ks a testovacími proužky Accu-Chek Performa 10 ks.

Výhody

 • vyšetření trvá 5 sekund
 • velký, snadno čitelný displej
 • nastavitelné upozornění hypoglykémie
 • snadná manipulace s proužky s velkou dávkovací plochou

Nevýhody

 • manipulace s lancetami

Verdikt: Praktický glukometr za dobrou cenu s přesným výsledkem.

Naše hodnocení:

Cena: 589 Kč

Ukázat nabídku
Heureka.cz
Detail


Lidová volba

2. Biosenzor SD-Codefree Plus kompletní set

Výrobce: SD Biosensor ● Rozsah měření: 0,6 mmol – 33,3 mmol ● Kapacita paměti: 500 výsledků s datem a časem ● Velikost kapky krve: 0,9 μl ● Počet lancet: 10 ks

Biosenzor SD-Codefree Plus glukometr kompletní set + 50 proužků navíc

SD Codefree set je glukometr bez kódování, díky čemuž odpadá nutnost kalibrace přístroje kódovacím čipem. Přístroj má jednoduchou obsluha díky automatickému zapínání a vypínání, velký přehledný displej a samonasávací senzor. Vyhodnocení vzorku trvá cca 5 sekund. Objem krevního vzorku je 0,9 μl paměť glukometru je na 500 naměřených hodnot včetně data a času.

Glukometr SD Codefree obsahuje označení měření před a po jídle, alarm, který upozorňuje na měření cukru v krvi po jídle a standardní vyměnitelnou baterii, která má 10 000 měření. Počítá průměr výsledků za posledních 7, 14 a 30 dní. Významnou funkci je upozornění na hypoglykemii 3,3-3,9-4,4 mmol / l.

Výhody

 • velký přehledný displej a samonasávací senzor
 • bezkódovací systém testovacích proužků
 • metoda měření: glucose Oxidase Biosensor
 • snadná obsluha glukometru a provoz bez údržby

Nevýhody

 • zbytečně komplikovaný návod k obsluze

Verdikt: Glukometr s dobrým poměrem kvality a ceny s rychlými a přesnými výsledky.

Naše hodnocení:

Cena: 821 Kč

Ukázat nabídku
Alza.cz
Detail


Zlatá střední cesta

3. Contour Plus One glukometr

Výrobce: Contour ● Rozsah měření: 0,6 mmol – 33,3 mmol ● Kapacita paměti: 800 výsledků ● Velikost kapky krve: 0,6 μl ● Počet lancet: 5 ks

Contour Plus One glukometr

Contour Plus One je jednoduše použitelný a mimořádně přesný inteligentní glukometr, který je možné propojit i s mobilní aplikací s názvem contour Diabetes, abyste mohli zaznamenávat všechny vámi naměřené hodnoty glykémie a aby vám pomáhaly zvládat management léčby diabetu moderním způsobem. Tento přístroj však lze používat i samostatně.

Glukometr Contour Plus One má zabudovanou světelnou signalizaci Smartlight, která poskytne okamžitou zpětnou vazbu na základě naměřené hladiny cukru v krvi. Glukometr je kompatibilní s testovacími proužky Contour Plus, v případě, že dojde k nedostatečnému naplnění testovacího proužku, glukometr vás na to upozorní a díky funkci Second-Chance ™ můžete měření zopakovat do 60 sekund.

Výhody

 • propojení glukometru s aplikací Contour Diabetes
 • zabudovaná světelná signalizace Smartlight
 • funkce Second-Chance ™ pro opakované měření do 60 sekund
 • upozornění smartALERTS ™ při vysoké nebo nízké hladině glykémie

Nevýhody

 • starší lidé nemusí vědět ovládat mobilní aplikaci, přístroj funguje však i bez ní

Verdikt: Glukometr s mimořádně přesnými měřeními a možností propojení s mobilní aplikací.

Naše hodnocení:

Cena: 399 Kč

Ukázat nabídku
Heureka.cz
Detail


4. Abbot FreeStyle Optium Neo glukometr

Výrobce: FreeStyle ● Rozsah měření: 1,1 – 27,8 mmol / l ● Kapacita paměti: 1000 výsledků ● Velikost kapky krve: 0,6 μl ● Počet lancet: 10 ks

Abbot FreeStyle Optium Neo glukometr

Abbot FreeStyle Optium glukometr je zařízení, které zajišťuje snadné měření cukru v krvi. Glukometr je bez kalibrace a měření se spustí pouze tehdy, když je nanesena dostatečná vzorek krve. Jednotlivě balené testovací proužky slouží pro minimalizaci znečištění a vlivu vnějších faktorů. Má velký, podsvícený displej a možnost měření ketolátek v krvi. Délka měření 5 sekund.

Tento model glukometru se vyznačuje rychlým a přesným měřením, jednoduchou manipulací, bez nutnosti kalibrace. Freestyle Optium Neo lze připojit USB kabelem na kterýkoliv počítač. Přístroj se sám automaticky vypne po 30 sekundách. Balení obsahuje mimo jiné i potřebných 10 ks testovacích proužků a také 10 lancet. Glukometr disponuje pamětí až pro 1000 měření.

Výhody

 • výborná kvalita a jednoduchá obsluha
 • technologie biosenzor (elektrochemická metoda)
 • automatický start po vložení testovacího proužku
 • paměť až 1000 měření

Nevýhody

 • nedá se koupit pero samostatně

Verdikt: Velmi oblíbený model glukometru, který dosahuje spolehlivé měření a disponuje velkou kapacitou paměti.

Naše hodnocení:

Cena: 790 Kč

Ukázat nabídku
Heureka.cz
Detail


Pro náročné

5. Beurer GL 50 glukometr

Výrobce: Beurer ● Rozsah měření: 1,1 – 35 mmol / l ● Kapacita paměti: 480 výsledků ● Velikost kapky krve: 0,6 μl ● Počet lancet: 10 ks

Beurer GL 50 glukometr

Glukometr Beurer GL 50 slouží k rychlé, jednoduché a spolehlivé měření hladiny cukru v čerstvých vzorcích kapilární krve pro vlastní potřebu. Má moderní a praktický vzhled s podsvíceným, dobře čitelným LCD displejem. Tento glukometr zároveň slouží i jako odběrové pero s nastavitelnou hloubkou a nabízí USB připojení. Hladinu glykémie dokáže stanovit již za 5 sekund.

Naměřené hodnoty glykémie je možné uložit do paměti přístroje a zobrazit průměr naměřených hodnot za 7, 14, 30 nebo 90 dní. Paměť přístroje umožňuje uložit až 480 měření. Při tomto typu glukometru není nutné kódovat testovací proužky. Měření na alternativních částech těla možné s AST uzávěrem. GlucoMemory software (nainstalován) poskytuje jednoduché souhrnné výsledky a trendy v cílovém rozmezí.

Výhody

 • dobře čitelný podsvícený LCD displej
 • stanovení glykémie již za 5 sekund
 • GlucoMemory software s jednoduchým přehledem výsledků
 • měření na alternativních částech těla pomocí AST uzávěru

Nevýhody

 • vyšší cena

Verdikt: Moderní multifunkční glukometr kompaktních rozměrů s jednoduchým ovládáním, rychlým a přesným měřením, ale za vyšší cenu.

Naše hodnocení:

Cena: 1 016 Kč

Ukázat nabídku
Heureka.cz
Detail


6. Accu-Chek Active Kit glukometr + příslušenství k monitorování glykémie 1 set

Výrobce: Accu-Chek ● Rozsah měření: výrobce neudává ● Kapacita paměti: 200 výsledků ● Velikost kapky krve: 1 μl ● Počet lancet: 10 ks

Accu-Chek Active Kit glukometr + příslušenství k monitorování glykémie 1 set

Accu Chek Active Kit glukometr s příslušenstvím je přístroj určený k měření hodnoty glykémie v kapce kapilární krve. Přístroj má možnost označení měření glukózy před jídlem a po něm, má paměť na 200 hodnot s datem a časem a infra port. Je vhodný i pro starší pacienty, protože má velký a průhledný displej. Glukometr lze používat pouze spolu s testovacími proužky Accu-Chek Active.

Balení tohoto modelu glukometru obsahuje mimo jiné odběrové pero Accu-Chek Softclix, 10 lancet Accu-Chek Softclix či 10 testovacích proužků Accu-Chek Active. Určitě vás potěší i praktické pouzdro pro glukometr, abyste si ho mohli bez obav vzít kamkoliv se sebou. Automatické kódování probíhá pomocí spolehlivého kódovacího čipu. Doba měření je stejně, jako u jiných modelů, přibližně 5 sekund.

Výhody

 • velký, přehledný, čitelný displej
 • paměť na 200 hodnot a infra port
 • možnost označení měření glukózy před a po jídle
 • doba měření je přibližně 5 sekund

Nevýhody

 • potřeba kódování pomocí čipu
 • malá paměť pro měření

Verdikt: Jednoduchý glukometr pro běžné domácí využití vhodný pro starší lidi, protože mě velký čitelný displej.

Naše hodnocení:

Cena: 424 Kč

Ukázat nabídku
Heureka.cz
Detail


7. Fora Diamond Prima glukometr

Výrobce: Fora ● Rozsah měření: výrobce neudává ● Kapacita paměti: 450 výsledků ● Velikost kapky krve: 0,5 μl ● Počet lancet: 10 ks

Fora Diamond Prima glukometr

Fora Diamond Prima glukometr je určený k měření glukózy v krvi u lidí s diabetem mellitus a jako pomůcka při sledování účinnosti léčby diabetu. Tento absolutně přesný a designový přístroj si najde využití především u starších lidí, protože má perfektní čitelný a přehledný podsvícený displej. LCD displej Vám umožní odečítání výsledků při nedostatku i při nadbytku světla. Díky osvětlení portu v místě zasouvání proužku budete moci měření provádět i při nedostatku světla.

Testovací proužky na bázi enzymu GDH-FAD minimalizují vliv interferujících látek, jako je kyslík, zda maltóza a galaktóza. Díky použití enzymu GDH – FAD poskytují glukometry Diamond vysoce spolehlivé a přesné výsledky měření. Fora Diamond Prima poskytuje paměť pro 450 měření a výsledky měření jsou známé již do 5 sekund.

Výhody

 • přenos dat do PC přes mikro USB konektor
 • bezdotykové vysouvání proužků (automatické vystřelení použitého proužku)
 • malá velikost kapky krve do 0.5 μL pro jemné testování
 • vysoce přesné a spolehlivé výsledky díky technologii GDH-FAD
 • výsledky měření jsou známy již za 5 sekund

Nevýhody

 • nedisponuje aplikací

Verdikt: Vysoce přesný glukometr pro měření glykémie v malé kapce krve vhodný pro střední a starší generaci díky super čitelnému displeji.

Naše hodnocení:

Cena: 518 Kč

Ukázat nabídku
Heureka.cz
Detail


8. Wellion Calla Light glukometr set

Výrobce: Wellion ● Rozsah měření: 1.1 – 33.3 mmol / L ● Kapacita paměti: 500 výsledků ● Velikost kapky krve: 0,6 μl ● Počet lancet: 10 ks

Wellion Calla Light glukometr set

Wellion Calla Light set je domácí pomocník pro každého diabetika nebo člověka, který chce mít pod kontrolou svůj cukr v těle. Tento glukometr má kompaktní stylový tvar s protiskluzovou úpravou. Uživatelé si mohou nastavit 3 různé druhy alarmů jako připomenutí měření hladiny cukru v krvi. Uživatelé si také mohou nastavit limity cukru v krvi – všechny výsledky přesahující tyto limity budou vyznačeny na displeji.

Paměť Wellion CALLA Light přístroje na měření hladiny glukózy zahrnuje posledních 500 měření s datem a časem, které mohou být snadno dostupné tlačítky šipky. Díky silnému podsvícení a velkým číslicím jsou výsledky snadno čitelné. Používá se pouze s testovacími proužky Wellion Calla. Výsledek měření je znám již za 6 sekund. Na měření tímto glukometrem budete potřebovat kapku krve s objemem 0,6 μl (mikrolitrů).

Výhody

 • paměť na posledních 500 měření
 • 3 různé druhy alarmů jako připomenutí měření
 • protiskluzová úprava a moderní design
 • viditelný, snadno čitelný displej

Nevýhody

 • nedá se propojit na mobilní telefon

Verdikt: Jednoduchý model glukometru pro běžné domácí využití bez moderních funkcí.

Naše hodnocení:

Cena: 399 Kč

Ukázat nabídku
Heureka.cz
Detail


Co jsou glukometry a na co slouží

Glukometry jsou malé zařízení, které dokáží zcela přesně naměřit lidem z kapky krve hodnotu cukru v krvi. Tento přístroj je tedy nezbytnou pomůckou pro každého cukrovkáře, který si potřebuje sledovat cukr každý den. Pokud máte cukrovku, sledování hladiny glukózy v krvi vám a vašemu lékaři poskytne cenné informace o tom, jak mohou jídlo, cvičení, léky, stres a další faktory ovlivňovat hladinu glukózy v krvi. Tyto informace pomohou vám a vašemu lékaři sestavit léčebný plán šitý na míru vašim potřebám.

Použití testovacího proužku v glukometru

 

Pro domácí použití je k dispozici mnoho typů glukometrů. Sahají od základních modelů, které čtou pouze hladinu glukózy v krvi, po pokročilejší verze, které nabízejí funkce, jako je paměť na ukládání potřebných informací. Samozřejmě, i náklady na glukometry a jejich příslušenství se liší. Zjistěte si předem, kolik stojí například vhodné lancety do vašeho glukometru nebo odběrové pero. Ne všechny tyto pomůcky totiž proplácí pojišťovna. A toto je další věc, kterou si před zakoupením glukometru zjistěte, zda vám bude umět pojišťovna proplatit určité náklady spojené s cukrovkou, glukometry a příslušenstvím.

 

Co je cukrovka?

Cukrovka, resp. diabetes mellitus, je závažná nemoc látkové přeměny. Její nejvýznamnějším projevem je zvýšení hladiny cukru v krvi (hyperglykémie). Při cukrovce kromě nedostatečné přeměny cukrů v organismu dochází také k poruše zpracování tuků, bílkovin, minerálních látek a vody. Příčinou cukrovky je nedostatek inzulínu v tkáních a jeho nedostatečný účinek. Inzulín je hormon slinivky (pankreatu), který produkují jeho B-buňky. Úkolem inzulínu je řídit látkovou přeměnu. Je jediným hormonem, který snižuje hladinu krevního cukru. Při nedostatku inzulinu dochází ke zvýšení cukru v krvi, tedy k hyperglykémii.

 

Jaké známe typy cukrovky

Cukrovka 1. typu (diabetes mellitus 1. typu) – je charakterizována výrazným až úplným nedostatkem inzulinu a vyžaduje podávání inzulínu z hlediska přežití pacienta. Je podmíněna imunologicky, přičemž organismus vytváří protilátky proti vlastním B buňkám slinivky a postupně je poškozuje až ničí. Vyskytuje se v dětství a v mladém věku, ačkoliv v některých případech se může projevit i u starších lidí.

Cukrovka 2. typu (diabetes mellitus 2. typu) – je u nás nejčastějším typem cukrovky. Začíná většinou po 40. roku života. Podstatou je nerovnováha mezi tvorbou inzulínu v slinivce a jeho účinkem v cílových tkáních, zejména játra, svalstvo a tuková tkáň. V úvodu můžeme zjistit normální, později zvýšené a v průběhu určitého času snížené hladiny inzulínu. Při současném výskytu nedostatečné citlivosti tkání na inzulín (inzulínová rezistence), postupně dochází ke zvýšení krevního cukru a ke projevům cukrovky.

Jiné specifické typy cukrovky – patří sem dědičné poruchy B- buněk (MODY – cukrovka mladých s časným začátkem) a dědičné poruchy účinku inzulinu. Nemoci slinivky jako jsou zdlouhavý zánět slinivky, nádory slinivky a stavy po operaci slinivky, cukrovka při poruchách žláz s vnitřní sekrecí. Cukrovka vyvolaná léky (vysoké dávky glukokortikoidů, vysoké dávky thiazidových diuretik) nebo některými chemickými látkami, infekce (vrozená zarděnky, cytomegalovirus) a jiné vzácné dědičné syndromy s výskytem cukrovky.

Těhotenská cukrovka (gestační diabetes) – může vzniknout v druhé polovině těhotenství. Vyskytuje se u 3 – 4% těhotenství. Má nevýrazné příznaky a ve většině případů se ztratí po porodu. Gestační diabetes je zdravotním rizikem pro matku během těhotenství a představuje pro ni i určité riziko vzniku diabetu 2. typu v budoucnosti.

 

Důležité hodnoty cukru v krvi nalačno

Běžná hodnota <5,6 mmol / l
Mezní hodnota 5,6 – 6,9 mmol / l
Cukrovka ≥ 7 mmol / l nebo příznaky cukrovky a hodnota cukru v krvi kdykoliv v průběhu dne ≥ 11,1mm / l

 

Příznaky cukrovky

Projevy cukrovky prvního typu (autoimunitní onemocnění) se zvyknou rozvíjet rychleji a jsou i výraznější. Patří mezi ně častá žízeň, neustálý hlad a močení, u dětí noční pomočování se (souvisí s větším množstvím přijatých tekutin), náhlý úbytek na váze a zapáchající dech, který je cítit po acetonu.

Příznaky cukrovky druhého typu se vyvíjejí dlouhodobě a organismus si na ně zvykne, proto mají pacienti často pocit, že onemocnění probíhá bez projevů. Právě proto jsou velmi důležité preventivní kontroly hladiny cukru v krvi. Příznaky jsou: kolísání hmotnosti (nekontrolovatelné hubnutí nebo přibírání), větší žízeň a hlad, častější močení (i v noci), pocity únavy, zrakové problémy (problém zaostřit, případně rozmazané vidění), náladovost, časté infekce a záněty, kožní problémy (svědění ) a těžší hojení ran a dekubitů.

 

Jak postupovat při výběru glukometru

Glukometr je vlastně přístroj, který provádí hodnocení glykémie v krvi. Má praktické kompaktní rozměry, takže se s ním snadno manipuluje a používat jej můžete kdykoliv a kdekoliv. Těmito osobními glukometry provádíte samovyšetření, kterému se říká selfmonitoring, což znamená, že vám při procesu neasistuje lékař.

Glykémie – hladina u zdravého člověka se pohybuje mezi 3,5 – 6,5 mmol / l. Pokud hladina cukru klesne pod tyto hodnoty, dostanete se do stavu, kterému se říká hypoglykémie. Pokud je však hladina vyšší, přivodíte si stav zvaný hyperglykémie. Hodnota glykémie se stanovuje z kapky kapilární krve (jedná se o krev, kterou získáte z bříška prstu a je z ní možné zjistit koncentraci glukózy v krvi). Abyste poznali přesnou hodnotu hladiny cukru v krvi, budete potřebovat glukometr (glukometr). Jak však vybrat ten správný? Výběr přesného a spolehlivého glukometru je naprostou nezbytností. Proto se zaměřte především na následující parametry:

 

➡️ Přesnost glukometru

Vaše naměřené hodnoty glukózy v krvi ovlivní potřebné dávky inzulínu a rozhodnutí o léčbě, díky čemuž budou přesné výsledky spolehlivého zařízení rozhodující pro vaše zdraví. Ne všechny druhy glukometrů jsou však takové kvalitní, aby vám zjistili naprosto přesnou hodnotu, proto dbejte na co nejlepší přesnost zařízení. Maximální povolená odchylka je 0,8 mmol / l. Zda je konkrétní glukometr opravdu přesný, zjistíte například v recenzích od zákazníků na internetu.

Měření cukru v kapce krvi glukometrem

 

➡️ Velikost vzorku krve

Čím větší odběr krve glukometr vyžaduje, tím větší kapku krve budete muset poskytnout. To může způsobit potíže, pokud máte špatný krevní oběh nebo jiné zdravotní potíže. Ideální může být přístroj, který vyžaduje pouze malý vzorek, například 0,5 mikrolitru. Umožní vám tak použít pohodlnější hloubku lancety a velikost lancety. Pokud plánujete testovat své hladiny glukózy několikrát během dne, lanceta s dolním kalibrem (větší vpich prstu) může být bolestivá. Na časté testování nebo pro získání menší kapky krve můžete použít lancetu s tenčí jehlou, která je pro mnohé lidi méně bolestivá.

Kapka krve na prstu a testovací proužek

 

➡️ Jednoduchost použití

Výběr jednoduchého glukometru je nejlepší motivací pro testování tak často, jak potřebujete. Ujistěte se, že vám vyhovuje design a technologie. Zkontrolujte také, zda nejsou k dispozici nějaké užitečné funkce, jako například připomenutí testování nebo hypoglykemické a hyperglykemické alarmy, které vám značně usnadní život. Pokud je váš glukometr příliš komplikovaný, jeho načtení trvá příliš dlouho nebo vyžaduje kódování, je méně pravděpodobné, že sáhnete po tomto přístroji. A to je samozřejmě v rozporu s celým účelem zařízení.

 

‼️ Upozornění: Glukometr je zdravotní pomůcka pro měření hladiny cukru v krvi pro domácí použití. V žádném případě nenahrazuje pravidelné laboratorní odběry.

 

➡️ Design / tvarový faktor

Design a forma vašeho měřicího přístroje jde ruku v ruce s jeho funkčností. Moderní měřiče mají různé tvary a velikosti, takže si určitě najdete ten, který bude vyhovovat vašemu životnímu stylu. Před výběrem měřiče si musíte položit několik otázek:

 • Dáváte přednost kompaktnímu měřiči pro diskrétní testování na cestách nebo většímu zařízení, které se snadněji uchopí a drží?
 • Jsou čísla na displeji dostatečně velké na to, aby se daly přečíst?
 • Umožňuje displej lehké prohlížení výsledků při slabém osvětlení nebo v noci?

Odpovědi na tyto otázky zjistíte hned po tom, jak si přečtete vše potřebné o konkrétních modelech glukometrů nebo v tom lepším případě, pokud budete mít možnost produkt vidět, chytit a získat o něm vše potřebné od vyškoleného personálu v lékárně nebo dokonce přímo od vašeho lékaře.

 

👉 Vybírat můžete z různých tvarů a modelů, například:

 

➡️ Kódování glukometru

Některé glukometry vyžadují manuální kódování, což znamená vložení kódu pokaždé, když začnete používat nové balení testovacích proužků. Měřič označený jako „Bez kódování” znamená, že je již kalibrován, což vám ušetří další krok v procesu testování. Většina značek migruje na technologii bez kódu, na trhu je však stále několik takových, které ji potřebují pro použití kalibraci. Je důležité správně přiřadit kód, protože chyba by mohla způsobit nepřesné naměření dat. Pokud dáváte přednost zařízení bez kódování, které je samozřejmě pohodlnější, ujistěte se, že výrobce jasně uvádí, že není potřeba kódování.

 

➡️ Ukládání dat do paměti glukometru

Každý den si na papír zapisovat naměřené hodnoty? Tak to se už v dnešní době jen těžko dá představit. Glukometry mají určitou paměť, ve které si dokáží uložit konkrétní množství naměřených hodnot, některé modely dokonce i s časem a datem. Toto množství je různé, může to být 200, 300, 500 ale určitě i víc. Záleží na kvalitě a možností konkrétního zařízení. Každý výrobce tento údaj uvádí na obalu výrobku nebo v přibaleném návodu. Existují i měřiče, které dokáží sledovat průměry podle určitých časových období (obvykle 14, 30 nebo 90-ti denní intervaly), denní doby a času stravování. Toto je užitečná funkce, která automaticky sleduje průměry hladiny glukózy, abyste měli přehled o svých zdravotních vzorcích.

 

➡️ Kompatibilita přístroje

Tradiční glukometry jsou velmi technicky zdatné a mnohé nabízejí bezdrátové připojení bluetooth, které vám umožní snadněji zaznamenávat, analyzovat a sdílet vaše naměřené hodnoty. Některé měřiče mají i funkci stahování dat, která umožňuje přenášet výsledky přes datový port.

Existují i aplikace pro správu mobilních zařízení, které bezdrátově připojují měřicí přístroj a smartphone k automatické synchronizaci a ukládání vašich dat. Ačkoliv nepoužíváte glukometr s možností připojení, mnoho mobilních aplikací umožňuje zaznamenávat vaše hodnoty manuálně. Toto usnadňuje sledování vaší glukózy v krvi, sdílení naměřených hodnot s vaší rodinou nebo lékaři a identifikaci určitých trendů ve vašich naměřených hodnotách.

Mobilní telefon propojený s glukometrem

 

➡️ Rychlost výsledků

Věčné čekání na výsledky, zejména pokud testujete vícekrát denně, je skutečně nepříjemné. Glukometry obvykle uvádějí již na svém obalu průměrný čas testování, aby vám poskytli představu o tom, jak dlouho pravděpodobně budete čekat. Většina glukometrů však dokáže vyhodnotit výsledky již za 5-6 sekund.

 

➡️ Cenová dostupnost

Nejdůležitější fakt o cenové dostupnosti glukometru je, že cena bude jednorázová, ale je třeba si průběžně kupovat testovací proužky. Cena glukometru závisí na jeho vlastností. Méně nákladné měřiče nemusí mít barevnou obrazovku nebo bluetooth, zatímco dražší měřiče mohou obsahovat tyto pokročilé funkce. V konečném důsledku jsou však ceny glukometrů přijatelné a i kvalitnější model můžete zakoupit již za cca 700 Kč. Ať jsou možnosti jakékoliv, glukometr by měl vydržet nejméně několik let.

👉 Náklady na testovací proužky

Náklady na testovací proužky se budou lišit v závislosti od požadovaného množství a značky. Dávejte však pozor, vybraný glukometr vyžaduje, abyste používali testovací proužky určené speciálně pro tento glukometr, takže dříve, než se rozhodnete pro konkrétní značku, zkontrolujte náklady. Pokud testujete několikrát během dne, budete potřebovat více proužků, takže byste měli brát v úvahu celkové denní náklady na tyto proužky.

Průměrná cena testovacích proužků se pohybuje okolo 400 Kč (za 50 ks). Jejich spotřeba je velmi individuální. O tom, jak často budete muset měřit, rozhoduje lékař. Častěji měření se doporučuje při změně léčby, výkyvech ve stravování, nezvyklé fyzické námaze, průjmech, zvracení, v těhotenství, při cestování nebo i na dovolené.

Glukometr s testovacími proužky

I takto mohou vypadat testovací proužky ke glukometru

 

👉 Z čeho se skládá testovací proužek:

Testovací proužek, který nasává kapku krve, se skládá z těchto vrstev:

 • Vrchní krycí vrstva, která zjednodušuje manipulaci a snižuje riziko infekce
 • Vnitřní vrstva s kapilárou obsahuje 1,2 μL mikrokapiláry pro aspiraci krve, dochází zde ke kapilárnímu efektu
 • Vnitřní vrstva se čtyřmi měrnými komůrkami, probíhá zde měření glukózy a interferencí, měření pouze interferencí, měření hematokritu, poslední komůrka je spouštěčem měření
 • Spodní pozlacená vrstva odstraňuje problémy s kalibračními kódy a stará se o převod elektrického signálu do glukometru

💡 Věděli jste že… Některé náklady na glukometr a jeho příslušenství vám může hradit i zdravotní pojišťovna. Proto, pokud vám lékař předepíše konkrétní glukometr nebo testovací proužky či jehly, můžete ušetřit. Také je možné glukometr získat zdarma od diabetologičky, tuto možnost si prověřte před koupí ve svém okolí.

 

➡️ Další nezbytné pomůcky pro měření glukózy

Samotný glukometr vám však na měření hladiny cukru v krvi stačit nebude. Dalšími potřebnými pomůckami je odběrové pero a lancety. Abyste mohli provést měření, musíte na testovací papírek aplikovat malou kapičku krve. Tu odeberete lancetou, což je malá jednorázová jehlička, která se vkládá do odběrového pera a slouží na vpich. Nejčastěji se krev odebírá z prstu (spodního bříška). Odběrovým perem můžete regulovat hloubku vpichu. I tyto pomůcky vám může předepsat lékař, přičemž část z ceny následně proplácí pojišťovna. Pojišťovny nehradí 100% ceny. Záleží na typu a stupni diabetu. Jinak si je můžete zakoupit i sami za plnou částku v lékárnách nebo obchodech se zdravotnickými potřebami. Existují i tzv. autolancety, jde o označení odběrového pera s nastavitelnou hloubkou vpichu.

Odběrové pero na měření glukózy

Bez odběrového pera se neobejdete

 

Glukometry pro starší lidi

Přenosné měřiče glukózy v krvi jsou velmi oblíbené u starších lidí, kteří trpí cukrovkou. Neexistuje žádný ideální model glukometru, každý z nich má své výhody a nevýhody. Výběr zařízení, které bude používat starší člověk, se řídí těmito charakteristikami:

 • snadné použití
 • spolehlivost, přesnost měření
 • náklady na zařízení

Starší paní si měří hladinu glukózy

 

Starší osobě bude mnohem pohodlnější používat zařízení s velkou obrazovkou, velkými testovacími proužky a minimálním počtem mobilních mechanismů. Pro lidi ve vyšším věku, a dokonce se špatným zdravotním stavem, je lepší používat glukometr bez kódování, nebudou mít totiž žádné problémy se zapamatováním kódů nebo hledáním čipu.

Důležitými vlastnostmi mohou být také náklady na spotřební materiál, stejně jako jejich výskyt v síti lékáren. Testovací proužky by měly být k dispozici nepřetržitě, proto je oblíbenější model snazší najít v nejbližších lékárnách nebo specializovaných prodejnách. Existuje několik funkcí glukometrů, které pravděpodobně nebudou užitečné pro starší lidi – velké množství paměti pro měření, vysokorychlostní detekce výsledků měření, možnost připojení k osobnímu počítači a další.

 

Glukometry pro děti

Při měření hladiny glukózy v krvi u dítěte je velmi důležité, aby byl tento postup co nejméně bolestivý. Proto je hlavním kritériem pro výběr zařízení hloubka vpichu lancety. Jelikož měření u dětí ve většině případů provádí rodič nebo pověřený známý, pro dítě není důležité, jaké má glukometr funkce nebo kolik stojí. Tyto aspekty musí zvážit rodič sám v závislosti na svých požadavcích a potřebách. Kompaktní velikost, jednoduchá obsluha, přístupné rozhraní, jednoduchost postupu, efektivita a rychlost jsou hlavními výhodami těchto zařízení.
Chlapec v modrém tričku s glukometrem

 

Správný postup měření glukometrem

 1. Velmi důležitý je hned první krok, a tím je umytí rukou. Nechte si chvíli ruce pod teplou vodou, ta totiž zlepšuje prokrvení prstů, takže je tu větší šance, že získáte dostatečně velkou kapku krve pro měření. Důkladně si ruce umyjte mýdlem a vysušte.
 2. Následně si zvolte místo vpichu a vydezinfikujte jej. Nepoužívejte však dezinfekci na bázi jódu, mohlo by dojít ke zkreslení výsledku.
 3. Připravte si testovací proužek a zasuňte jej do spodní části glukometru. Ten se buď automaticky zapne sám, nebo jej budete muset zapnout ručně.
 4. S pomocí lancety si odeberte krev z bříška prstu. Pokud je to pro vás citlivé a bolestivé místo, můžete vpich provést i v přední části prstu nebo zboku prstu prvního článku.
 5. Lehkým stlačením vytvořte dostatečně velkou kapku krve.
 6. Kapku krve nasajte shora do testovacího proužku. Výsledek se dozvíte do několika sekund.
 7. Poté co proužek vyberete, glukometr se sám vypne. Proužek vyhoďte, protože slouží jen na jedno použití.
 8. Samozřejmě, nezapomeňte si své naměřené hodnoty zapsat. Pokud váš glukometr disponuje ukládáním naměřených hodnot do jeho paměti, máte o starost méně.

👉 Dokonalé a podrobné použití glukometru, konkrétně model Accu Chek Performa:

Ako používať glukomer Accu-Chek® Performa

 

Co může ovlivnit měření

Může se však stát i to, že glukometr vám naměří podezřelý výsledek. Měření totiž může ovlivnit několik faktorů nebo chybné měření z vaší strany. Patří mezi ně:

 • nedostatečná velikost kapky krve
 • špatně skladované testovací proužky nebo konec jejich životnosti
 • pokud se kapilárního kanálku dotknete prsty před tím, než nanesete krev
 • nedodržení času měření
 • chybně zadaný nebo načten kód při kalibraci proužků
 • glukometr mohl být znečištěný nebo mohl spadnout (tehdy je nutná kalibrace)

Některé glukometry mohou negativně reagovat na nízké nebo příliš vysoké teploty nebo na nadmořskou výšku, přístroj správně funguje při teplotách 10 – 40 °C. Proužky ani glukometry byste neměli vystavovat silným zdrojům tepla.

Zdravotní problémy mohou také ovlivnit výsledky glukometru:

 • Například užívání některých léků může ovlivnit přesnost měření. Dokonce i obyčejný paracetamol nebo kyselina askorbová může zkreslovat výsledky testů.
 • Pokud je člověk dehydratovaný, ovlivňuje to i přesnost výsledků.
 • Množství vody v krevní plazmě klesá, zatímco hematokrit se zvyšuje – což snižuje výsledek měření.
 • Pokud má krev vysoký obsah kyseliny močové, ovlivňuje i krevní složku a ovlivňuje údaje z výzkumu. Zvýšení kyseliny močové může například způsobit dnu.
 • A existuje mnoho podobných lékařských předpokladů – zeptejte se svého ošetřujícího lékaře, což může způsobit nesprávné výsledky kromě poruchy měřiče. Možná máte souběžné onemocnění ovlivňující měření glukózy.

 

Péče o glukometr

Aby vaše měření přinášelo vždy ty nejpřesnější výsledky, doporučuje se kalibrace glukometru 1-2x ročně. Výsledky z přístroje byste měli 1x ročně porovnávat s laboratoří a odchylka by neměla být vyšší než 15%. Glukometr, testovací proužky, lancety i odběrového pero noste v pouzdře, které je pro tyto pomůcky speciálně určené. Testovací proužky a lancety noste v originálním obalu. Díky těmto opatřením chráníte výrobky před nárazy, změnami teplot, před vlhkostí a také nečistotami zvenčí. Měřící přístroj je možné otírat navlhčenou utěrkou. Dbejte na to, aby se žádná tekutina nedostala do glukometru, například přes vstup pro proužky nebo v části, kde se přístroj připojuje k počítači.

Pro ověření přesnosti glukometrů slouží také kalibrační roztoky pro domácí použití. Tyto roztoky obsahují přesně stanovenou koncentraci glukózy. Doporučuje se použít kalibrační roztok minimálně jednou týdně (postupujte přesně podle návodu výrobce). Každý model glukometru má specifický kalibrační roztok.

 

Kde koupit a jaká je cena

Glukometry můžete sehnat obecně za velmi přijatelné ceny. Základní nenáročné modely stojí již od cca 300 Kč. Se stoupající cenou se zvyšuje i kvalita a dostupnost funkcí. Ty nejlepší glukometry je možné spárovat s mobilní aplikací a mít tak hladinu cukru zcela pod kontrolou.

 • cena do 500 Kč – do této kategorie patří ty základnější modely glukometrů, které nedisponují nejnovějšími funkcemi, mají velký jednoduchý displej s velkými čísly. Jsou ideální pro starší lidi.
 • cena od 500 do 1300 Kč – do střední cenové kategorie patří většina glukometrů. Mají praktické funkce, podsvícený displej a moderní vzhled či paměť na stovky naměřených hodnot. V této cenové relaci si jistě vyberete i vy model přesně pro vás.
 • cena od 1300 Kč– nejdražší glukometry disponují kromě praktických funkcí i připojením na smartphone pomocí aplikace či zvukovým upozorněním na potřebné měření glukózy. Nikdy tak nezapomenete na to, že je třeba změřit cukr.

 

Otázky a odpovědi o glukometru

❓ 1. Z jakých částí se skládá glukometr?

Každý glukometr sestává většinou ze 4 základních částí. V balení tedy najdete nejen samotný glukometr, ale i testovací proužky, lancety a odběrné pero. Na obalu každého produktu je uveden jejich konkrétní počet v balení. V budoucnu však nutné počítat s tím, že lancety a testovací proužky budete muset pravidelně dokupovat. Pokročilejší glukometry jsou spojením měřidla a odběrného pera, takže máte 2 přístroje v 1.

❓ 2. Jaké typy testovacích proužků mohu použít?

Určitě se nenechte zlákat nízkými cenami různých druhů testovacích proužků. Nelze použít jen tak ledajaké. Každý model glukometru vyžaduje konkrétní typy testovacích proužků. Pokud byste použili jiné, výsledné měření by nebylo pravděpodobně správné. Proto si vždy před koupí glukometru zjistěte i cenu testovacích proužků, abyste měli přehled o celkových nákladech.

❓ 3. Je lepší glukometr s kódováním nebo bez kódování?

Vzhledem k více výhodám bezkódového glukometru je volba jasná. Glukometr s bezkódovým systémem nevyžaduje ruční kalibraci při použití nových testovacích proužků, dokáže se totiž nakalibrovat sám. Měření je přesné a spolehlivé. Čili v konečném důsledku, pokud máte na výběr, zvolte glukometr bez kódování.

❓ 4. Proplácí pojišťovna glukometr a jeho příslušenství?

Samozřejmě, určitou část sumy pojišťovna proplatí, nikdy však ne 100%. Musíte mít však předpis od lékaře. Buď vám předepíše glukometr a vy si budete dokupovat za plnou částku testovací proužky nebo si koupíte glukometr za plnou částku a za zvýhodněnou cenu budete dokupovat proužky. Je tu však i možnost zapůjčení glukometru zdarma u diabetologické nebo samotného lékaře. Tyto možnosti si určitě ověřte ještě před koupí, abyste zbytečně nevyhodili peníze do vzduchu.

💡 Tip: Pokud vás trápí mimo jiné vysoký tlak, určitě se vám sejde kvalitní tlakoměr pro domácí použití. Všechny informace o tom, jak a který model si vybrat se dozvíte v našem článku Vybíráme nejpřesnější tlakoměry.

 

Zdroje informací:

Do testu jsme vybrali glukometry pouze z ověřených eshopů

Ohodnoťte náš test:

Glukometry v našem katalogu

Autor článku
Redakce CestakBydlení.cz

Tento článek pro vás připravili redaktoři magazínu CestakBydlení.cz. Testujeme a porovnáváme vše, co patří do domu, bytu, zahrady, či dílny. Obsah připravujeme tak, aby odpovídal na všechny důležité otázky, týkající se tématu.

Komentáře
Zatím se zde nenachází žádný komentář.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.