GPS lokátor do auta, na motorku, kolo, pro psa či pro děti – jak si vybrat GPS tracker?

Georgina Babinová Téma 27. října 2021 0

Pokud jde o bezpečnost a ochranu nejen vašeho vozidla, ale i vašich blízkých nebo zaměstnanců, je GPS lokátor spolehlivým způsobem, jak monitorovat a sledovat jejich polohu v kteroukoli vteřinu dne nebo noci. Je to skvělá volba pro rodiny s mladšími, méně zkušenými řidiči, kdy chcete mít jistotu a vědět, kde přesně jsou, kdykoli jedou autem ven. Tyto malé vysílače vám umožní sledovat polohu osob nebo věcí, na kterých vám záleží v reálném čase – ať už jsou to vaše děti, prarodiče, motorky, auta nebo dokonce i zámořské cargo balíky.

A stejně jako zodpovědný majitel domácího mazlíčka, chcete aby byl váš chlupatý přítel v bezpečí. Nicméně, i když provedete všechna preventivní opatření, stále se setkáváme s tím, že se domácí zvířata ztrácejí. Naštěstí, GPS lokátor vás bude informovat, kde se vaši chlupáči pohybují.

Pokud jste z této technologie trochu zmateni, přečtěte si našeho kompletního průvodce, který vám v krátkosti nastíní nejen možnosti využití, ale vás také provede výběrem vhodného GPS trackeru konkrétně pro vás.

💡 Zde je malá ukázka možností, které současný trh nabízí:

Ukázat více

 

Ale nejdříve, co je to GPS?

Globální poziční systém nebo GPS vyvinula vláda USA. Skládá se z 32 satelitů na oběžné dráze nad planetou, od kterých přijímá signály, které využívá k přesnému určení a sledování polohy zařízení s přesností na několik metrů za optimálních podmínek. Lokátory využívají současně více satelitů ke zjišťování polohy pomocí triangulačních vzorů. To znamená, že čím více satelitů bude zařízení „vidět“, tím přesnější bude v přesné lokalizaci.

Názorně vám to předvede krátké video:

Určování polohy v GPS systému

 

Co dokáže GPS?

Zařízení GPS se používají k okamžitému vyhledání lidí, domácích mazlíčků nebo věcí – pokud to, které se pokoušíte vyhledat, má v sobě nebo na sobě nějaké zařízení. Můžete sledovat své rodinné příslušníky, cennosti, zavazadla nebo své auto, či kolo během několika vteřin, s dalším očekáváním získání jejich polohy GPS v reálném čase. Potřebné informace vám mohou být zaslány prostřednictvím textové zprávy nebo e-mailu, nebo prostřednictvím map v libovolném počítači nebo chytrém telefonu, ke kterému máte přístup.

To znamená, že můžete sledovat v reálném čase, kdy váš malý školák opustí školu a přijde domů. Výstrahy funkce Geofence (virtuální plot) vás také upozorní, když je lokátor někde mimo povolenou oblast, abyste mohli sledovat, když váš teenager používá vaše auto, nebo pokud se váš starší rodič pohybuje mimo obvyklé trasy. Když je vaše dospívající dítě venku s přáteli a ocitlo se v problémech, existuje také tlačítko SOS, pomocí kterého může odeslat automatické upozornění vám nebo policii.

Polohy jednotlivých automobilů nebo dokonce celých flotil lze nalézt i během několika vteřin, abyste věděli, zda někdo není mimo silnici, nečinný nebo nepoužívá správně váš vozový park.

Těmito trackery lze vybavit i jakýkoli předmět, který pro vás má hodnotu, například umělecká díla, šperky nebo dokonce zavazadla během cestování. Jakýkoliv majetek nebo věc, kterou potřebujete monitorovat, lze okamžitě vypátrat a vy můžete sledovat její cestu prostřednictvím monitorovací platformy GPS. Existují také GPS lokátory, které vám dokáží poskytnout informace o historii, i v reálném čase, pokud máte přístup na internet.

 

Běžné možnosti použití GPS lokátoru v kostce

 • Sledování osob se zdravotními problémy (např. riziko pádu/záchvatů)
 • Sledování automobilů nebo celých vozových parků, kol a motorek
 • Sledování osob s problémy duševního zdraví nebo zranitelných osob
 • Sledování vašich domácích mazlíčků nebo zvířat
 • Sledování osamělých pracovníků. (Sledujte své zaměstnance nebo vybavení / vozidla)
 • Sledování cenných předmětů (např. zavazadel, golfového vaku, strojů)
 • Sledování teenagerů/malých dětí – protože žijeme ve světě, který se zdá být stále nebezpečnějším a nepředvídatelnějším, je ještě důležitější udržovat své blízké v bezpečí. Díky nevinnosti a naivitě dětí je to mimořádně důležité, takže sledování jejich polohy může být neocenitelné, protože vám nabízí klid na duši a udržuje je v bezpečí. Dětský tracker přichází v mnoha tvarech a velikostech, ale jedním z nejoblíbenějších jsou dětské GPS hodinky. Pro děti je zábava je nosit a vypadat skvěle, a vám umožňují sledovat, volat, nebo být upozorněni, když vaše dítě opustí bezpečnou oblast, kterou jste nastavili.
 • Sledování lidí s demencí/Alzheimerovou chorobou – počet lidí na celém světě, kteří mají demenci, roste stále rychleji a je ještě více poháněn stárnutím populace. Každé 4 sekundy přibude na světě 1 případ demence. Nejčastější formou demence je jednoznačně Alzheimerova choroba. Demencí trpí každý 20. člověk nad 65 let. Po 80. roce věku je to každý pátý člověk. Pokud v současnosti nejsou známy žádné způsoby léčby, často je úkolem rodiny a pečovatelů zajistit nejvyšší kvalitu života a bezpečnost jednotlivce s demencí při zachování jeho nezávislosti a duševního klidu. GPS lokátor vám umožní nebát se, že pokud se ztratí, nebudete vědět, kde jej najdete.

Město s vyznačenými polohami

 

Jak funguje GPS lokátor?

GPS lokátory zjišťují polohu pomocí satelitů, poté pomocí mobilních dat odesílají informace o poloze, směru a rychlosti jízdy na sledovací zařízení. To znamená, že většina GPS trackerů má v sobě SIM kartu (existují také modely bez sim karty), stejně jako mobilní telefon. Je běžnou mylnou představou, že lokátory GPS vyžívají pouze satelity, ale není to úplně pravda. GPS trackery také vyžadují mobilní signál (stejně jako mobilní telefon) pro přenos polohy k vám.

Takže, velmi jednoduše, jaký je proces sledování GPS?

 • Váš GPS lokátor odešle požadavek na svou polohu satelitem obíhajícím kolem Země.
 • Satelity přenášejí zpět informace o poloze na sledovací zařízení GPS.
 • GPS tracker využívá mobilní signál k odeslání těchto údajů o poloze do sledovací aplikace nebo na web.

Mějte na paměti, že pokud plánujete někoho sledovat v odlehlých oblastech nebo na místech bez mobilního signálu, budete potřebovat mnohem pokročilejší zařízení, které nepotřebuje mobilní signál.

 

Jak přesný je GPS lokátor?

Krátká odpověď: V exteriéru je poloha obvykle přesná na 3 až 30 metrů. Přesnost sledovače GPS se může lišit v závislosti na různých faktorech. GPS trackery ne vždy používají GPS ke zjištění své polohy, často se používá jiná technologie ke zvýšení přesnosti nebo když jiné nejsou k dispozici.

 • GPS (Global Positioning System): Toto je nejběžnější a nejpřesnější (obvykle 3 – 30 metrů), pro GPS je však zapotřebí jasný výhled na oblohu.
  Takže když je v interiéru nebo bez jasného pohledu na oblohu, GPS tracker se často vracejí k…
 • LBS (Local Base Station): Pokud není možné získat GPS, LBS používá ke zjištění polohy blízké mobilní stožáry. To je mnohem méně přesné než GPS (mezi 50 – 1 000 m). Tracky vám také obvykle řeknou, kdy bylo místo vyhledáno pomocí LBS. Nepropadejte však panice, mnoho GPS trackerů zná inteligentní způsoby, jak být přesnější, když nevidí oblohu.
 • Bluetooth: Pokud je lokátor v dosahu bluetooth (přibližně 10 metrů) od vašeho chytrého telefonu nebo domácího rozbočovače, zvyšuje přesnost, protože ví, že jste v blízkosti.
 • Wi-Fi: Bez potřeby hesel dokáží GPS trackery pomocí blízkých signálů Wi-Fi určit přesnější polohu v interiérech.

GPS trackery jsou nejefektivnějším způsobem, jak vypátrat něco nebo někoho na malém území a obvykle to stačí k tomu, abyste ho našli a zajistili jeho bezpečnost.

 

Jaké faktory byste měli brát v úvahu při výběru GPS lokátoru?

Existují různé druhy lokátorů a při výběru musíte zkontrolovat, jestli dělá to, co potřebujete konkrétně vy.

Sledování polohy auta satelit+laptop

 

⭐ Účel

Při výběru GPS lokátoru myslete na to, jaké aktivity s ním budete dělat. Turistika? Jízda na kole? Rybaření? Služební cesty autem? Co očekáváte od vašeho trackeru GPS? Navigování v ulicích nebo v divočině, ukládáte oblíbená rybářská místa nebo hledáte kešky ? Budete svůj GPS tracker používat především pro silniční navigaci? Outdoorový relax? Sledujete jen své auto? Nebo celou flotilu pro vaše podnikání? Sledujete osobu nebo předmět? Když získáte konkrétní odpovědi, začnete zjišťovat, jaké funkce by měl mít váš GPS lokátor, aby vyhovoval vašim potřebám.

 

 

⭐ Cena

Rozpočet, který jste stanovili, zjevně ovlivní, které modely v konečném důsledku zvážíte. Když přijdete na to, na co všechno budete GPS tracker používat a které funkce opravdu potřebujete, nakonec vyselektujte nejlepší nabídku. Náklady na GPS lokalizátor ve většině případů nemají nic společného s přesností. Drahý GPS tracker nemusí být nutně výkonnější než levnější model.

 

⭐ Rozměr

Mini GPS lokátory jsou velmi populární, protože se bez problémů vejdou třeba i do peněženky, nebo na klíče. Jsou lehké, přenosné a nepřidávají vám žádné dekagramy navíc. Takovými jsou například lokátory Trackimo, které lze použít na různých místech, protože jsou dostatečně kompaktní na to, abyste je mohli nosit prakticky kamkoli, například v nosiči batolete, s sebou na túře, na obojku vašeho domácího mazlíčka, na kole, nebo v kabelce vaší „náctileté“. Na velikosti GPS lokátorů záleží i u některých profesí (například u soukromých vyšetřovatelů), kde musí být dohled opravdu diskrétní.

 

⭐ Tísňové tlačítko

Tlačítko SOS je u GPS lokátoru velmi důležitá funkce, kterou při výběru rozhodně hledejte, protože může zachránit životy. Uživatel může v tísni stisknout toto tlačítko, aby informoval orgány nebo vybrané osoby o aktuální poloze zařízení včetně trasy. Tato konkrétní vlastnost se v nouzových situacích osvědčila jako velmi užitečná.

 

Funkce sledování v reálném čase

Sledování v reálném čase je hlavním důvodem nákupu GPS lokátoru. Liší se však od jednoho sledovacího zařízení k druhému. Některá sledovací zařízení nenabízejí funkci, která umožní kdykoli zjistit jejich přesnou polohu, jiná nabízejí aktualizaci polohy pouze v předdefinovaných intervalech. Kromě toho existuje několik satelitních sledovacích systémů na oběžné dráze, které byly spuštěny různými národy a nabízeny veřejnosti zdarma, jako například GPS (USA), GLONASS (Rusko), BEIDOU (Čína), Galileo (EU).

Všechny tyto poziční systémy se skládají z 20 až 30 satelitů na oběžné dráze a tracker, který se připojuje k více pozičním systémům, poskytne přesnou polohu kdekoli na světě. Schopnost spojit se s 90 satelity (GNSS) namísto s 30 satelity (GPS) vede k rychlejší době první lokalizace a lepší přesnosti.

 • intervaly aktualizace polohy – krátké intervaly aktualizace vybíjejí baterii rychleji než dlouhé. Krátké aktualizační intervaly vedou ve výsledku k přesné trase předchozích cest, zatímco delší aktualizační intervaly jsou ideální pro zjišťování polohy trackeru možná jednou nebo dvakrát denně.
 • více satelitních systémů – tracker, který je schopen připojit se k více satelitním systémům, přinese vylepšenou přesnost polohy a rychlou první lokalizaci.
 • mezinárodní použití – GPS lokátory používají SIM kartu (mobilní připojení) k nahrávání údajů o poloze na sledovací platformy. Lokátor s globální roamingovou SIM kartou lze sledovat kdekoli na planetě.

 

Monitorovací schopnosti

Monitorování a GPS sledování se provádí buď pomocí PC, tabletu nebo chytrého telefonu. Některé GPS lokátory nenabízejí mobilní aplikaci, což je jeden z nejjednodušších způsobů, jak vyhledat tracker, když nemáte přístup k počítači. Ideální GPS tracker by měl být předkonfigurován pro nahrávání své polohy na webovou platformu, ke které lze přistupovat pomocí libovolného zařízení s připojením na internet.

 • Web Tracking – lokalizujte tracker pomocí webového portálu nabízeného výrobcem. Toto je nejběžnější řešení pro GPS sledování. Ideální webový portál by měl být uživatelsky přívětivý, snadno přístupný a měl by nabízet užitečné funkce, jako jsou zóny geo-fence, historie tras, alarmy a zprávy o použití.
 • mobilní aplikace – aplikace kompatibilní se systémem iOS a Android výrazně usnadňují sledování a lokalizaci sledovacího zařízení. Pokud společnost, od které jste si koupili GPS tracker, nemá samostatnou aplikaci, přijdete o spoustu užitečných funkcí. Nemůžete vytvářet ani prohlížet virtuální ploty (geo-fence), nastavení účtu ani jiná důležitá data, například životnost baterie. Upozornění na příchod/odjezd, upozornění na překročení povolené rychlosti a virtuálního plotu se mohou na chytrém telefonu zobrazit okamžitě, je-li nainstalována aplikace. Kvalitní trackery by vám měly umožnit vyšší míru kontroly nad přizpůsobováním hlášení o poloze.
 • historie trasy – sledovací platformy zaznamenávají a ukládají údaje o poloze, aby se na mapě zobrazily dříve pořízené trasy. Údaje o trase by měly být uloženy ve sledovací platformě (cloud) nejméně 1 měsíc.

 

💡 TIP: Kombo GPS lokátor a autokamera

Auto kamera v autěSkvělým doplňkem GPS lokátoru v motorovém vozidle může být kamera do auta. A zloději už nemají téměř žádnou šanci. Které autokamery jsou v roce 2021 nejhledanější?

Test nejlepších autokamer vám to prozradí a současně nabídne i řadu užitečných informací, které vám pomohou při výběru.

 

⭐ Inteligentní upozornění

Samozřejmě, GPS lokátor se používá hlavně ke sledování přesné polohy osoby nebo objektu. Ale když váš účel sledování zahrnuje i bezpečnost, efektivnost a správný management, brzy si uvědomíte, že při výběru GPS lokátoru je rozhodující vědět, zda byly či nebyly překročeny limity. Abyste zajistili, že sledování využijete naplno, pořiďte si zařízení, které vydá okamžité výstrahy, pokud opustí bezpečnou zónu, překročí plánovaný čas, změní polohu nebo poruší rychlostní limity.

 

⭐ Pokrytí

Pomocí mobilní technologie se data shromážděná sledovacím zařízením přenášejí na server, na který mají přístup chytré telefony a počítače. Většina sledovacích systémů GPS používá pro přenos dat mobilní telefony. Před výběrem GPS lokátoru je třeba nejprve vědět, jakou celulární síť bude kupované zařízení využívat. Nezapomeňte zjistit, zda jsou problémy s pokrytím v oblastech, kde příjemce cestuje a zda si můžete, nebo nemůžete dovolit počkat minuty, hodiny nebo někdy dny, než zařízení nahlásí polohu. Pokud je pro vás tato funkce důležitá, ujistěte se, že váš poskytovatel sledování GPS dokáže poskytnout nejen více možností pokrytí, ale také nástroje pro zjištění, zda je zapotřebí jedno nebo druhé pokrytí.

 

Odolnost vůči vodě

Trackery, které jsou odolné vůči vodě, budou schopny odolávat občasnému postříkání vodou bez poškození vnitřního vedení nebo čipu. Tato funkce je důležitá při výběru lokátorů, pokud je používáte pro domácí zvířata, děti, drony, auta, nákladní auta, čluny a další. GPS trackery používané pro venkovní účely musí být dostatečně odolné.

 

⭐ Životnost baterie

Životnost baterie ovlivňuje to, jak lokalizátor sděluje své informace a proto se musíte ujistit, že ten váš bude vhodný pro použití v závislosti na životním stylu vaší rodiny. Existují přenosné GPS trackery napájené na baterii se zabudovanými senzory pohybu, takže se budou používat pouze s minimální spotřebou, když nejste v pohybu. Existují také power banky, které vám mohou poskytnout extra výdrž baterie a nabíjení. Výdrž baterie se však obvykle liší a je do jisté míry nepřesnou vědou. Většina jednotek dokáže bez dobití pracovat minimálně týden s průměrným využitím asi 2 hodiny denně.

 

💡 TIP: Zabudovaný GPS lokátor

Interiér auta - ruce na volantu Pokud potřebujete monitorovat pouze jedno auto, můžete mít GPS lokátor nainstalovaný v autě. Tato sledovací zařízení získávají energii z elektrického systému vašeho automobilu. To znamená, že když je baterie téměř vybitá, nemusíte ji nabíjet.

Tyto systémy se rychle a jednoduše instalují a jsou naprosto neviditelné uvnitř vašeho vozidla, takže ani řidič nebude vědět, že tam jsou, pokud mu to neřeknete. Instalace je rychlá a obvykle trvá jen necelou půl hodinu.

 

Proces nákupu GPS lokátoru

 • Určete 3 nejdůležitější funkce, které musíte mít. Zvýrazněte je barevně, aby vynikly. Každý dodavatel, který neposkytuje některou z těchto funkcí, je automaticky diskvalifikován.
 • Určete top 3 až 5 funkcí, které byste chtěli mít. Tyto zvýrazněte jinou barvou, aby také vynikly. Toto je přidaná hodnota.
 • Promluvte si s prodejci a ujistěte se, že používají stejnou definici klíčových výrazů jako vy.
 • Zužte seznam na nejlepších 3 prodejce a otestujte každý výrobek.
 • Vyberte si váš lokátor a implementujte jej.

 

Etický kodex GPS lokátorů

Je důležité mít na paměti, že i když najdete ten nejlepší GPS lokátor, měli byste osobě, kterou sledujete, vysvětlit, proč to děláte a ověřit si zda je s tím srozuměn, zvláště pokud je daná osoba starší. Pokud hledáte GPS lokátor pro osobu trpící demencí, přečtěte si něco o etice, která je má obklopovat a chránit jejich důstojnost.

 

💡 Od drobného, diskrétního, přes vodotěsný až po lokátor s mimořádně dlouhou výdrží baterie, GPS tracker je k dispozici pro téměř každou eventualitu. Ten váš je možná mezi těmito modely:

Ukázat více

 

Zdroje informací:


Jak se vám líbil tenhle článek?
Autor článku
Profilový obrázek

Redaktorka magazínu Cestakbydleni.cz. Rada cestuji, mám ráda lidi a život, který bychom si už bez různých pomocníků do kuchyně nebo domácnosti ani neuměli představit. Někdy se však ztrácíme v bludišti nesčetných možností, které nám moderní technologie nabízejí. Doufám, že i mé články vám trochu pomohou v orientaci a také díky nim se rozhodnete vždy správně.

Komentáře
Zatím se zde nenachází žádný komentář.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.