Pěstujeme Gypsomilku a její druhy v květináči i na zahradě

Georgina Babinová Téma
4. srpna 2022 0

Gypsomilka (Gypsophila) je vedle růží – díky svému půvabnému vzhledu – jednou z nejcharismatičtějších rostlinek vůbec. Nejenže svým osobitým způsobem ozdobí jakoukoli kytici, ale také upgraduje každý záhon. Gypsophila dokáže ve velkém růst v holých oblastech a můžete ji kombinovat s téměř každým jiným druhem květu.

Gypsomilka je malý jemný kvítek, který vypadá fantasticky ve všech druzích květinových aranžmá, zejména ve svatebních kyticích. Můžete ji použít jako řezanou květinu, čerstvou i sušenou. Dobrou zprávou ovšem je, že tuto rostlinu můžete s minimálním úsilím pěstovat i ve své zahradě. A je také magnetem pro motýly a jiné opylovače.

V rodu Gypsophila existuje rozmanitost, kterou byste možná nečekali, pokud znáte gypsomilku pouze z květinářství.

Zde si můžete zakoupit semena:

 

Gypsomilka – profil rostliny

Gypsomilka – nesporné klišé květinového světa. Zdá se, že se objevuje v každé svatební kytici a valentýnském aranžmá od úsvitu věků, ale její ultimativní nárok na slávu nedokážeme zdiskreditovat.

Gypsophila, jeden z nejznámějších svatebních květin na světě (označovaná také jako nevěstin závoj, nebo zuzanka), je známá svou objemnou texturou podobnou oblakům, éterickou aurou a bohatou symbolikou. Tyto prvky – v kombinaci s vynikající dostupností a příznivou cenou – jsou to, co dělá z gypsomilky oblíbenou výplňovou (nebo ohniskovou) květinu floristů.

Gypsophila, která se pěstuje jako letnička i trvalka, patří do čeledi Caryophyllaceae a její rod tvoří přibližně 150 druhů. Pochází z Eurasie, ale roste také v Austrálii a Africe. Pro fanoušky faktů: název rodu (který se v řečtině překládá jako „milovník křídy“) pochází z toho, že Gysophila upřednostňuje půdy bohaté na vápník, které často obsahují minerální sádru. Dnes už jen několik kultivarů představuje více než 90 % Gypsophily, kterou používají designéři na celém světě, přičemž do centra pozornosti se dostaly kultivary „Million Stars“, „Perfecta“, „Overtime“, „Funtime“ a „My Pink“ oblíbené v tomto odvětví.

Gypsomilka

Jednotlivé květiny Gypsomilky jsou malé, mají pět okvětních lístků a jsou obvykle bílé nebo růžové – často připomínající nadýchané obláčky.

 

➡️ Popis rostliny

Rostliny obvykle dorůstají výšky 60-92 cm a mají modrozelené listy kopí. Nejjednodušeji je poznáte podle štíhlých, složitě rozvětvených stonků. Na vrcholu každé jsou četné shluky malých, jemných kvítků, jejichž velikost se může mezi kultivary lišit. Kvítky jsou obvykle zářivě bílé, ale přirozeně existují krémové a růžové odrůdy – i když nejsou běžné. Rozsáhlé shluky těchto květin jsou to, co dodává Gypsophile vzdušnou, obláčkovou formu, která z dálky vytváří zamlžený vzhled.

 

➡️ Druhy gypsomilek

Jednoletá Gypsophila (např. Gypsophila elegans) má bohatě rozvětvené stonky s modrozelenými listy a obvykle dorůstá výšky 50 cm. Její kvítky jsou obvykle větší a otevřenější než trvalka, kterou používají designéři. Některé běžné jednoleté kultivary zahrnují: bílokvětou „Grandiflora Alba“, „Giant White“, „White Elephant“, „Lady Lace“, „White Monarch“ a „Snow Fountain“; oblíbené růžovo/červené kultivary zahrnují „Red Cloud“ a „Carminea“.

Trvácí Gypsophila (ex. Gypsophila paniculata) má podobný vzhled jako G. elegans; tyto druhy se však mohou pochlubit mohutnějším podnožem a dorůstají do výšky přibližně 100 cm. Její kvítky se obecně pohybují od bílých po růžové odstíny. Mezi kultivary G. paniculata patří takové populární odrůdy jako bílokvěté „Million Stars“(malé, semi-dvojité květiny), „Funtime“(malé květiny), „Overtime“ (velké květiny) a „Xlence“ (velké květiny); přirozeně růžovo-květé typy zahrnují „My Pink®“ (velké, dvojité květiny) a „Pink Fairy“ (velké, dvojité květiny).

Růžová gypsomilka

Přirozeně růžově květní typy jsou vzácné

 

Výsadba

Gypsomilka vypadá naprosto úžasně ve všech druzích země. Nejlepší je sázet tuto květinu ve skupinách po 3 až 4 rostlinách, abyste dosáhli co nejlepšího vizuálního efektu.

Je to květ milující slunce. Přestože toleruje mírný stín, zejména v horkých odpoledních hodinách, příliš mnoho stínu způsobí, že rostlina bude „nohatá“ a odradí od kvetení. Pokud jde o preferenci půdy, Gypsomilka upřednostňuje mírně zásadité pH půdy.

Pěstování Gypsophily na těžkých a vlhkých půdách nebude úspěšné. Proto si musíte připravit opravdu písčitou půdu, která může obsahovat i drobné kamínky. Tyto kameny se postarají o to, aby mohla odtéct veškerá dešťová voda a rostliny se nemuseli potýkat s přemokřenou půdou, protože rostlina je náchylná k hnilobě kořenů, stonků a koruny, když sedí ve vlhké půdě.

Čím sušší, tím lépe! Optimální jsou stěny nebo kamenné spáry. Gypsophila na těchto místech dokonale vzkvétá. Chcete-li ukrýt ne tak pěkné zdi, řešením je Gypsomilka. Rostlinu vysazujte na jaře po pominutí nebezpečí mrazů.

 

➡️ Výsadba sazenice, nebo květináče

  • Vyberte stanoviště s plným sluncem a dobře propustnou půdou.
  • Obohaťte půdu organickým rostlinným hnojivem.
  • Při výsadbě do připraveného zahradního záhonu dbejte na to, aby byly sazenice dostatečně rozmístěny – alespoň 20 až 30 cm od sebe.
  • Výsadbovou jámu vykopte dvakrát tak širokou a do stejné hloubky jako kořenový bal.
  • Vyjměte rostlinu z nádoby. Umístěte do otvoru, doplňte zeminou, jemně zpevněte.
  • Kolem rostliny vytvořte vyvýšený prstenec, aby voda šla tam, kde je nejvíce zapotřebí. Dobře zalijte.
  • Zalévejte jemně a půdu udržujte stále mírně vlhkou.
  • Mulčujte organickým mulčem, jako je kůra, dřevní štěpka nebo hrachová sláma do hloubky 5 – 8 cm, přičemž ji držte dále od spodní části rostliny.

 

➡️ Výsadba semen

  • Naplňte startovací květináče nebo podnosy substrátem. Semena zasejte, lehce zakryjte směsí, zpevněte a jemně zalijte.
  • Udržujte vlhkost a umístěte na teplé a chráněné místo, dokud sazenice nedorostou do výšky 5 cm, poté je zasaďte do zahrady.
  • Případně vysévejte přímo tam, kde mají růst do řádků, nebo do roztroušených trsů po zahradě. Zakryjte půdou, lehce zpevněte a udržujte vlhkost. Před setím nezapomeňte obohatit půdu organickým rostlinným hnojivem.
  • Klíčení trvá 10-20 dní. Vysévejte každé 3 – 4 týdny až do července, aby kvetla nepřetržitě.
Gypsomilka - nové výhonky

Semena můžete nastartovat v květináči, nebo vysít přímo do zahrady

 

Péče

Gypsomilka obecně vyžaduje velmi malou údržbu. Zasaďte ji na místo, které má spoustu světla a dobrou drenáž půdy a prakticky se pak o sebe postará.

 

➡️ Požadavky na světlo

Nejlépe roste na plném slunci, což znamená nejméně šest hodin přímého slunečního záření po většinu dní. Snese ale také trochu stínu, zejména od horkého odpoledního slunce. Příliš mnoho stínu však bude mít za následek dlouhé rostliny a slabé kvetení.

 

➡️ Požadavky na vodu

Nejdůležitější věc, kterou je třeba mít na paměti, pokud jde o vodu je, že se musíte za každou cenu vyhnout nadměrnému zalévání. Je to totiž jistý způsob, jak zabít vaše krásné květiny, protože vede k hnilobě kořenů, stonku a koruny. Je také nutné vědět, že mladé rostliny vyžadují častější zálivku, dokud se neusadí.

Gypsophila má minimální potřebu zavlažování. Daří se jí v suché půdě a dokáže přežít i krátká období sucha. Jinými slovy, lepší je gypsomilku raději nepolévat než zalévat nadměrně. Abyste se vyhnuli nadměrnému zalévání použijte metodu zavlažování „namočit a vysušit“. To znamená, že byste měli rostlinu zalévat až po úplném vyschnutí vrchních prvních centimetrů půdy.

 

➡️ Hnojení

Tyto rostliny nejsou náročné na výživu a příliš mnoho hnojiv může způsobit nestálý růst. Chcete-li podpořit zdravý růst a bohaté květiny, jednoduše každé jaro zapracujte do půdy trochu kompostu.

 

➡️ Stříhání a ořezávání

Sice nemusíte striktně stříhat nebo prořezávat gypsomilku, ale doporučuje se to z několika důvodů. Jedním z nich je, že odstranění povadlých hlaviček udrží vaše rostliny „úhledné a uklizené“. Můžete to dělat i u trvalek i letniček. Dalším dobrým důvodem k prořezávání je podpořit další kolo květin. Drastičtější řezy po vegetačním období udrží rostliny vizuálně přitažlivé a podpoří pozdější nový růst u víceletých odrůd. Nejlepší doba k oříznutí je po odkvětu.

U trvalek po druhém rozkvětu, během podzimního období, odřízněte stonky asi 2,5 cm nad zemí, aby přezimovala. Rostlina se na jaře znovu objeví.

 

Nůžky budete určitě potřebovat…

Více zahradních nůžek

💡💡 u nás naleznete celý test zahradních nůžek

 

➡️ Přezimování

Přežít zimu v našich končinách je poměrně náročné. Je to proto, že na jedné straně je mnoho druhů této rostliny jednoletých. Na druhé straně gypsomilka nezvládne velmi nízké teploty nebo mrazy. Své trvalky můžete přikrýt vrstvou mulče ze suchého listí a keřů. Pod touto vrstvou bude sucho a je velká šance, že rostliny příští rok opět vyraší.

 

➡️ Přesazování

Doporučujeme přesazovat do 2 let po výsadbě. Mladé exempláře snesou první přesazení bezbolestně. V budoucnu však není vhodné měnit polohu keře. Dospělé rostliny jsou již pevně zakořeněné a přesazování se pro ně stává nebezpečným. Na jednom místě mohou keře růst až 20-25 let.

 

💡 Víte, že...

Růžová gypsomilka na zahrádce

Tento jemný kvítek může u psů a koček vyvolat gastrointestinální potíže zvracení a průjem a může způsobit otok a ucpání dýchacích cest. Ve velké většině případů se však domácí zvíře zcela zotaví do 4 až 24 hodin po požití.

 

Rozmnožování

Chcete-li ve své zahradě ještě více těchto kvítků, není se čemu divit. Jsou prostě nádherné!

Gypsomilku můžete rozmnožit semena nebo řízky. Více se však doporučuje množit květiny pomocí řízků ze stávající rostliny, protože semena jsou velmi malá a někdy může být tento proces poněkud složitý. Naproti tomu rozmnožování nových rostlin z řízků funguje ze všech odrůd a obvykle trvá přibližně měsíc, než se nová rostlina nastartuje.

 

➡️ Rozmnožování řízky

  • Naplňte květináč kvalitním komerčním substrátem. Důkladně zalijte a odstavte, dokud nebude směs jen vlhká, ne mokrá.
  • Získání řízků je snadné. Vyberte několik zdravých stonků. Řízky by měly mít délku přibližně 8 – 12 cm. Můžete zasadit více stonků, ale ujistěte se, že se nedotýkají.
  • Odříznutý konec stonků ponořte do zakořeňovacího hormonu a poté stonky zasaďte do vlhké květináčové směsi s přibližně 5 cm stonku nad půdou. (Před výsadbou odstraňte všechny listy, které budou pod půdou nebo se dotýkají půdy).
  • Umístěte květináč do průhledného plastového sáčku, abyste vytvořili teplé a vlhké prostředí. Umístěte na teplé místo, kde odřezky nejsou vystaveny jasnému slunečnímu záření. Vrch ledničky nebo jiného teplého spotřebiče funguje dobře.
  • Kastrol pravidelně kontrolujte a pokud se zdá být směs suchá, lehce zalijte. Když je nádoba pokryta plastem, bude zapotřebí velmi málo vody.
  • Asi po měsíci zkontrolujte kořeny lehkým potáhnutím řízků. Pokud cítíte odpor k vašemu tahu, řízky zakořenily a každý se dá přesunout do samostatného květináče. V tomto okamžiku odstraňte plast.
  • Pokračujte v péči o řízky, dokud nebudou dostatečně velké na to, aby rostly venku. Ujistěte se, že pominulo jakékoli nebezpečí mrazu.

 

Gypsomilka a její běžné problémy

Krásná Gypsomilka je jen vzácně obětí parazitů. Čas od času jí padnou listy. Na jaře se mladé klíčky musí vypořádat s hlemýždi. Šneci by se měli odstranit rychle, než začnou požírat výhonky.

Nemoci jsou u Gypsophily vzácné. Hlavním problémem, se kterým se pravděpodobně setkáte, jsou problémy se zimním vlkem – gypsomilka nemá ráda vysedávání ve studené, mokré půdě. Vlhkost a mokro jsou nejčastějšími příčinami shnilých stonků a kořenů. Proto by měla být půda před výsadbou uvolněna dostatečným množstvím písku. Pokud zjistíte hnilobu, je třeba okamžitě přijmout opatření, abyste zabránili potenciálnímu úhynu rostlin. Ve vzácných případech se můžete setkat s nemocemi uvedenými v tabulce níže.

 

NemocSymptomyPatogenOšetření
květinová plíseň Alternariakvětiny zčernáAlternariaNa ochranu rostlin aplikujte fungicid.
plíseň BotrytisPupeny a stonky se zbarvují do popelavě šedé barvy a stonky odumírají.Botrytis cinereaRostliny rozmístěte v dostatečné vzdálenosti pro zajištění dobré cirkulace vzduchu. Udržujte nízkou vlhkost. Vyhněte se zalévání pozdě během dne. Odstraňte zbytky napadených rostlin. Aplikujte fungicid.
hniloba koruny PhytophthoraRostliny vadnou. Stonky mají na úrovni půdy mokrou hnilobu. Rostliny odumírají a snadno se vytahují z půdy.Phytophthora nicotianaeVysazujte do pasterizované půdy. Na ochranu rostlin aplikujte fungicid.
hniloba kořene a stonky PythiumListy žloutnou, vadnou a odumírají.Pythium spp.Saďte v pasterizované půdě. Rostliny nepřelévejte ani nepřehnojujte. Na ochranu rostlin aplikujte fungicid.
hniloba stonku RhizoctoniaStonky hnijí na úrovni půdy, štěpí se podélně a mají suchý, roztrhaný vzhled, ale nedají se snadno vytáhnoutRhizoctonia solaniVysazujte do pasterizovaných vyvýšených záhonů. Na ochranu rostlin aplikujte fungicid.

 

➡️ Proč gypsomilka odumírá

Bohužel několik problémů je dostatečně vážných na to, aby zabily rostliny. Korunní a kořenové hniloby mohou znamenat konec vaší Gypsophily. Když se hniloba rozšíří, koruna se změní na kašovitou a zapáchající. Houba útočí a kořeny mohou shnít a zčernat. Rostlina za pár dní zemře. Přestože ji nemůžete vyléčit, můžete ji chránit přidáním kompostu do půdy pro jeho protiplísňové vlastnosti a v zimě držet mulč mimo korunu.

Dalším problémem, který může zabít rostlinu, je fytoplazmová žloutenka, kterou šíří hmyz Cicadellidae a mšice. Listy rostliny jsou zakrnělé, vadnou a odumírají. Budete muset odstranit a vyhodit všechny infikované rostliny. Abyste zachránili zbytek rostlin, nastříkejte na ně velké množství neemového insekticidu několikrát denně po dobu 10 dnů, abyste zabili hmyzích škůdců přenášejících nemoc.

 

💡 TIP na produkt - Organic India Ecce Vita Neem Oil 100 ml
Organic India Ecce Vita Neem Oil 100 ml

Neemový olej je přírodní, organický insekticid, fungicid a miticid. Olej pochází ze semen stromu Neem (Azadirachta indica), který roste v tropech a subtropech Indie. Funguje tak, že narušuje hormonální systém škůdců. Trvá déle než začne působit, ale je účinný.

💡 TIP č.1: srovnání cen ve všech dostupných eshopech💡 TIP č.2: možnost bezpečného nákupu "oranžovým tlačítkem"

 

Speciální tipy pro zahrádkáře – floristy

Vyberte trsy s pevnými, dobře rozvětvenými stonky a rovnoměrně rozmístěnými květinami; třicet až padesát procent kvítků by mělo být otevřeno. Vyhněte se trsům s kvítky, které jsou vysušené, zhnědlé, nebo vykazují známky vodního stresu. Stonky Gypsomilky se snadno zamotají, proto buďte opatrní při jejich oddělování. Doporučuje se je nejprve obrátit vzhůru nohama a poté jimi jemně protřepat, aby se uvolnily všechny zachycené květiny nebo větve.

  • Seřízněte stonky asi 2,5 cm pod úhlem 45 stupňů. Přestože to není nutné, stonky lze řezat pod tekoucí vodou, nebo v misce s čistou vodou. Řezání pod vodou sníží riziko vytváření vzduchových sáčků na základně stonků a umožňuje květinám okamžitě absorbovat vodu. Po naříznutí hydratujte stonky ve vodě s pokojovou teplotou smíchanou s komerčním konzervačním prostředkem na květiny (s cukrem a anti-ethylenovým činidlem) nejméně dvě hodiny před uskladněním nebo použitím při aranžování.
  • Cukr pomáhá otevírat pupeny. K urychlení otevírání kvítků nalijte litr vroucí vody a dvě polévkové lžíce bělidla do jednolitrového kbelíku. Potom vložte stonky do horkého roztoku. Díky tomu budete vidět a slyšet, jak se kvítky otevírají jako pukance!
  • Přestože je to odolná výplňová květina, Gypsophila je dost citlivá na ethylen, vodní stres, intenzivní sluneční světlo a botrytidu. Za takových podmínek kvítky stonků scvrknou a zhnědnou a životnost ve váze se zkrátí. Z těchto důvodů dbejte na to, abyste při hydrataci vždy používali čistá vědra a květinový konzervační prostředek s fungicidem. Také se nedoporučuje gypsomilku „zamlžovat“, protože to může způsobit hnědnutí kvítků.
  • Ve vodě se stonky mohou skladovat až čtyři dny při 1-2 °C. Stonky s až padesáti procenty otevřených kvítků se mohou skladovat až tři týdny při 1ºC. Gypsomilku můžete také sušit. V procesu sušení však stonky vytvářejí vysoké hladiny ethylenu. Proto se ujistěte, že rostlinu sušíte na teplém, dobře větraném místě a mimo dosah jiných květin nebo ovoce.

 

Může se gypsomilka pěstovat v květináči?

Zkoušeli jste pěstovat Gypsophilu ve vaší zahradě a bez úspěchu? Možným problémem je, že jste ji zasadili do jílovité půdy. Drobná semena této rostliny totiž nedokážou překonat a prorazit těžkou hlínu. Dokonce i upravená půda obsahující jíl pouze částečně může být pro tato semena příliš těžká. Řešením je pěstování gypsomilky v květináči. Gypsomilka zasazená do země se může v některých oblastech stát dokonce invazivní, což je další dobrý důvod pro pěstování této elegantní rostliny ve květináči.

Gypsomilka v květináči

Gypsomilka pěstovaná v květináči tvoří atraktivní akcent balkonů a teras

 

➡️ Výsadba

Semínka Gypsomilky nastartujte v květináči s použitím lehké, dobře propustné půdní směsi. Pokud pěstujete sukulenty, možná už víte, jak upravit půdu. V případě semen gypsomilky doplňte svůj běžný substrát hrubým pískem, jako je například stavební písek (asi jedna třetina). Můžete také přidat perlit, vermikulit nebo pemzu, pokud ji máte po ruce. Tato rostlina bude růst i ve špatných půdních podmínkách, za předpokladu, že není těžká. Semena potřebují cirkulaci vzduchu ke klíčení. Vrch zeminy posypte drobnými semínky a zakryjte tenkou vrstvou písku. Zamlžte nebo jemně zalijte, nehýbejte semínky. Půdu kolem nich udržujte vlhkou, ale ne příliš mokrou. Asi za 10 až 15 dní vyklíčí. Sazenice uchovávejte na filtrovaném slunném místě s většinou stínu.

 

➡️ Péče

Květináč přeneste ven, když jsou teploty nad úrovní mrazu. V květináči pěstovaná gypsomilka vypadá skvěle ve skalce s jinými květinami nebo i pod růžovými keři, které poskytují stín její půdě. Dospělé rostliny jsou do jisté míry odolné vůči suchu, ale může jim prospět občasné mírné zalévání.

 

➡️ Gypsomilka jako pokojová rostlina

Gypsomilku v květináči lze pěstovat uvnitř i venku. Pamatujte, že u této rostlinky platí, že čím vyšší je teplota kolem rostliny, tím více pozornosti musí její pěstitel věnovat světlu a vlhkosti, které dostává.

 

➡️ Přesazování

Přesazování gypsomilky je poměrně jednoduchý proces. Vzhledem k tomu, jak rychle tato rostlina roste, je téměř nevyhnutelné prosadit ji během několika měsíců. Během podzimu začne přerůstat svůj květináč. Když k tomu dojde, vyjměte květináč, který je alespoň o 2,5 – 5 cm větší než předchozí.

Jelikož stonky rostlin jsou neuvěřitelně křehké, při přemisťování do příslušného květináče za ně netahejte. Namísto potenciálního šokování rostliny by bylo mnohem chytřejším krokem obrátit květináč, ve kterém se právě nachází rostlina a jemně poklepat, nebo zatlačit na drenážní otvor ve spodní části, dokud se gypsomilka neuvolní. To zajistí bezpečnost rostliny během přesazování. Zeminu promíchejte s vysoce kvalitním hnojivem a po přesazení rostlinu zalijte.

 

💡 Tip na článek

Krásné Bidens květiny

Stejně atraktivním akcentem zahrady jako jsou nadýchané obláčky gypsomilky je i koberec zářivých kvítků Bidens. Všechno, co o této stálezelené rostlince s neobvyklým názvem potřebujete vědět, se dozvíte z článku „Bidens (Dvojzub)

 

Zdroje informací:


Jak se vám líbil tenhle článek?
3.8/5 - (6 votes)
Autor článku
Georgina Babinová

Redaktorka magazínu Cestakbydleni.cz. Rada cestuji, mám ráda lidi a život, který bychom si už bez různých pomocníků do kuchyně nebo domácnosti ani neuměli představit. Někdy se však ztrácíme v bludišti nesčetných možností, které nám moderní technologie nabízejí. Hodně času také věnuji poznávání rostlin, květin a pestré zahrady. Doufám, že i mé články vám trochu pomohou v orientaci a také díky nim se rozhodnete vždy správně.

Komentáře
Zatím se zde nenachází žádný komentář.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *