Hurmikaki, plody tomelu, mnozí znají jen jako ovoce z dovozu ze supermarketu a přitom některé druhy a odrůdy lze pěstovat i u nás. Exotická atmosféra ve vlastní zahradě nebo na balkoně je vždy vítaná as hurmikaki získáte i přidanou hodnotu, protože toto ovoce má lahodnou chuť, je zdravé a výživné. Přestože obsahuje o něco více cukru než jablka nebo bobuloviny, vysoký obsah vlákniny je velmi zdravý pro střeva. Strom je nenáročný na údržbu a každý podzim produkuje bohatou úrodu tohoto neobvyklého ovoce. Pěstování hurmikaki je zábavným zahrádkářským projektem. Čtěte dál a dozvíte se, jak pěstovat tyto úžasné ovocné stromy ve vaší zahradě.
Hurmikaki můžete pěstovat také v květináči
NÁZEV | HODNOCENÍ | CENA |
---|---|---|
Ukázat nabídku | ||
Ukázat nabídku | ||
Ukázat nabídku | ||
Ukázat nabídku | ||
Ukázat nabídku |
Hurmikaki v kostce
Hurmikaki (Diospyros kaki) patří do rodu ebenovitých stromů (Diospyros) a tedy do čeledi ebenovité (Ebenaceae). Genderové jméno Diospyros znamená božské ovoce nebo jídlo bohů. Je známé také jako tomel, datlová švestka, čínská švestka, boží švestka, medové jablko.
Tomel se v Číně pěstuje již více než 2000 let, což z něj činí jednu z nejstarších kulturních rostlin na světě. Jelikož má velmi měkkou dužinu a proto je transportovatelný jen v omezené míře, první kaki byly vysázeny v jižní Evropě až v 18. století. Dnes jsou hlavní oblasti pěstování hurmikaki stále v Číně, ale také ve Španělsku, Itálii a Izraeli.
Tomel může v teplém podnebí dorůst až do výšky 8m. Z dálky vypadá jako jabloň, za což může zaoblená koruna a podobně tvarované listy. Ty jsou však o něco větší než u jabloně: mají hladší, lesklý povrch. Na podzim se zbarvují do žluta až oranžovočervena.
Kůra tomelu je hladká a červenohnědá. Samičí květiny mají čtyři velké zelené kališní lístky, které je stále vidět i na zralém ovoci. Divoké formy tomelu se vyskytují jak oboupohlavné (jednodomé) i jednopohlavné (dvoudomé) stromy.
Plody stromu kaki s hladkou slupkou mohou vážit až 500 g. Vypadají jako velká rajčata, ale mají trochu světlejší barvu.
Odrůdy hurmikaki
Jak ovoce chutná, jaké má vlastnosti a co je třeba vzít v úvahu při výsadbě na zahradě, závisí ve velké míře na odrůdě, kterou si vyberete.
Tomel americký vs. tomel japonský – porovnání
V zásadě rozlišujeme tomel americký nebo viržinský (Diospyros virginiana; Persimmons) a japonský tomel (Disopyros kaki).
- Tomel americký je naprosto ziměodolný a tvoří větší stromy. Jeho plody zůstávají poměrně malé a dají se jíst jen velmi měkké.
- Tomel japonský roste jako menší strom a vytváří podstatně větší a také sladší dezertní plody. Ovoce, které se prodává v supermarketech, patří tomuto druhu a dováží se z jižní Evropy a Izraele, kde jsou nejdůležitější pěstitelské oblasti.
Hurmikaki vykazuje velmi odlišné vlastnosti, pokud jde o chuť a strukturu. Například existují odrůdy japonského tomelu, které ztrácejí hořkost, až když jsou velmi měkké. Jedná se o takzvané měkké kaki.
Na druhé straně, křupavé kaki si můžete vychutnat pevné, aniž by bylo hořké.
Vliv oplodnění na vlastnosti kaki
Oplodnění nebo tvorba semen má také vliv na různé druhy tomelu z hlediska konzistence, chuti a barvy. Existují odrůdy křupavých kaki, které jsou vždy sladké, bez ohledu na opylení, a křupavé si je můžete vychutnat kdykoli. Existují i jiné japonské tomel, které se křupavé konzumují pouze tehdy, když jsou oplodněny a mají vytvořena semena. Patří sem například odrůda Cioccolatino.
Potom existují odrůdy měkkých kaki, které zůstávají stabilní a nezměněné bez ohledu na opylení. Sem patří například odrůda Aroma. Jiné měkké odrůdy zase reagují na oplodnění a tvorbu semen tím, že kolem semen se vytvoří hnědočervená barva dužiny.
Výsadba
Aby se hurmikaki dařilo a poskytlo vám bohatou úrodu, je třeba zvážit a učinit vhodné přípravné kroky.
Vyberte stanoviště
Kaki potřebuje plné slunce, aby dozrály jeho plody. Proto je ideální vinařské klima, ale vhodné jsou i chráněné dvory nebo jižní stěny domů nebo zdi. Jen slunečné místo však nestačí. Důležitá je také propustná a humózní půda. Tomel nesnáší přemokření.
Důležitá je vzájemná vzdálenost
Tomel americký vysazujte ve vzdálenosti 5 metrů od sebe. Pro japonský doporučujeme vzdálenost výsadby asi 3 metry. Hurmikaki jsou také velmi atraktivní jako jednotlivé stromy – solitéry.
Čas výsadby
Hurmikaki dostanete v květináčích a jsou kdykoli připraveny k výsadbě. Doporučujeme však sázet na jaře, aby měla rostlina po celou sezónu dostatek času na zakořenění.
Postup výsadby
Když najdete správné místo, je čas na výsadbu. Vykopejte výsadbovou jámu pro sazenice. Měla by být dvakrát tak široká a hluboká jako kořenový bal. V méně propustných půdách můžete nyní nanést vrstvu hrubého štěrku nebo keramzitu jako drenáž. Kromě toho se hurmikaki vždy těší z čerstvého kompostu. Doplňte zeminou z výkopu, neutlačujte příliš silně a dobře zalijte.
Při výsadbě budete potřebovat nářadí
Hurmikaki v květináči? Proč ne!
Tomel se skvěle cítí i v květináči. Někteří odborníci dokonce doporučují trvalé pěstování v nádobách a odůvodňují to nízkou mrazuvzdorností kaki. Kaki tam navíc až tak nenaroste. Jiní zahrádkáři zase využívají pěstování v květináčích jako školku. Jakmile je mladá rostlina dostatečně vyvinuta, může být osázena na konečné místo v zahradě.
Opylovače kaki
Pokud zasadíte tomel, nepotřebujete další opylovač, protože odrůdy tomelu vysázené v našem regionu jsou partenokarpické. To znamená, že samičí květiny přinášejí plody i bez oplodnění. Jádro je pak bez semen. Jednodomé odrůdy mohou být opylovány hmyzem.
Péče, prořezávání a zimování
Pokud je hurmikaki správně vysazeno, je velmi nenáročné na péči.
Zalévání
V létě má hurmikaki vysoké nároky na vodu, i když zvládne krátkodobé sucho. Zalévejte proto pravidelně, ale vyhněte se přemokření.
Hnojení
Kaki reaguje velmi citlivě, je-li příliš silně hnojené. Výsledkem je nadměrný růst s klesajícími výnosy. Někdy se objeví také upozornění na klesající mrazuvzdornost. Nejlepší je přihnojit na jaře čerstvým zahradním kompostem. Kompost jednoduše rozložte kolem kmene stromu. To je naprosto dostačující.
Prořezávání
Tomel v zahradě téměř není třeba stříhat. V případě potřeby odstraňte povislá boční výhonky nebo boční výhonky, které zasahují do koruny. Na starších stromech seřízněte v březnu větve opotřebované váhou plodů, na 15 – 20 cm pahýly. Z těchto pahýlů pak vznikají nové, stabilní hlavní větve. Pokud důsledně aplikujete tento řez, známý jako střídání plodů, koruna zůstane kompaktnější a úroda stabilně vysoká. Velmi oblíbené je také formování koruny stromu do tvaru pyramidy. Za tímto účelem podpořte rozvoj centrálního výhonku a redukujte na několik silných bočních výhonků. Postupem času kaki stále více připomíná jabloň.
Přezimování
Tomel americký a jeho hybridy jsou naprosto mrazuvzdorné a snesou teploty až kolem -24 °C. Nepotřebují proto žádnou dodatečnou zimní ochranu.
Tomel japonský je také odolnější, než se všeobecně předpokládá. Naše zimy prožívají velmi dobře starší exempláře s tlustým kmenem. Dobře si poradí i s občasnými nočními mrazy. Na Slovensku však máme regiony s velmi odlišnými mikroklimaty. Všude tam, kde lze očekávat dlouhá období mrazů, byste měli pro jistotu zabalit kmen a výhonky tomelu na první 3 zimy do izolačního materiálu. Vhodný materiál jako bublinková fólie nebo rouno je k dispozici v zahradních centrech. Pokud si chcete být naprosto jisti, můžete kmen vybělit vápenným nátěrem. Tím se snižuje výskyt obávaných mrazových trhlin.
Co s hurmikaki v květináči? Kaki jako kontejnerová rostlina by měla rozhodně přezimovat v chladné garáži a ven se stěhovat až po pominutí nebezpečí mrazů.
Rozmnožování
Pokud si chcete hurmikaki rozmnožit sami, můžete tak učinit semeny. Plody koupené v supermarketu však nejsou vhodné k rozmnožování. Pokud ještě nemáte tomel a chtěli byste si jej vypěstovat ze semen, objednejte si semena u specializovaných prodejců. Semena ze samosběru se musí před výsevem nejprve stratifikovat, tj. odstraní se zábrana klíčení. Za tímto účelem se vyčištěná semena umístí do sáčku s vlhkým pískem na tři měsíce do ledničky.
Potom jsou semena připravena k výsadbě. Připravte si k tomu nádobu se zeminou. Semena umístěte na substrát a jen mírně zakryjte zeminou a navlhčete. Chcete-li vytvořit dobré klima ke klíčení, zakryjte květináč plastovou fólií nebo jej umístěte do domácího mini skleníku. Na světlém a teplém místě při teplotě 20 až 22 stupňů by semena měla vyklíčit do dvou až čtyř týdnů. Samozřejmě, musí se pravidelně vlhčit. K tomu je nejlepší láhev s rozprašovačem. Po vytvoření prvních listů na sazenicích je lze oddělit a přesadit do větších květináčů. Může trvat deset až dvanáct let, než hurmikaki, které jste vypěstovali, poprvé přinese ovoce.
Semena některých druhů trvalek potřebují projít obdobím chladu (cca 60 – 90 dní), který pokračuje následným zvýšením teploty. Jedná se o simulaci vnějších podmínek. Semena rostlin, která se samovolně vysemění z mateřské rostliny, padnou na podzim do půdy, mezi kameny, kde část přezimuje, promrzne a následně na jaře vyklíčí. Takové nové rostlinky jsou mnohem silnější než ty z přímých výsevů pěstovaných v bytových podmínkách. Semena můžete stratifikovat na chladných místech ve vlhkém písku. (například ve sklepě). Stratifikujte cca 60 – 90 dní. Existuje také takzvaná suchá stratifikace – v chladničce – bez písku. Pokud se rozhodnete pro tento způsob, semínka zabalte do papírové utěrky a dejte na spodní úroveň chladničky. Po uplynutí 2 a více měsíců semena vysejte a teplotu zvyšte.
Onemocnění a škůdci
Nejsou známy žádné nemoci nebo škůdci, kteří způsobují vážné poškození hurmikaki. V suchém a teplém létě může dojít k napadení mšicemi; tomel vysazený v květináčích může být napaden roztoči a červci. Zde mohou pomoci chemické přípravky ze specializovaných prodejen nebo léčebné metody z biozahrad – například osvědčený neemový olej.
Neemový olej je přírodní, organický insekticid, fungicid a miticid. Olej pochází ze semen stromu Neem (Azadirachta indica), který roste v tropech a subtropech Indie. Funguje tak, že narušuje hormonální systém škůdců. Trvá déle než začne působit, ale je účinný.
TIP č.1: srovnání cen ve všech dostupných eshopech TIP č.2: možnost bezpečného nákupu "oranžovým tlačítkem"
Sběr, skladování a zrání hurmikaki
Nejpozději na podzim – když je strom plný plodů – si zejména nováčci kladou otázku, jak funguje sklizeň. Jak zjistíte, že tomel je zralý? Dá se potom hned sníst? Jak a kdy se sklízí? A především: lze skladovat tak, abychom ho konzumovali až později?
Na tyto a další otázky se pokusíme odpovědět níže.
Kdy je hurmikaki zralé – zralé pro sklizeň vs. zralé k ochutnání
Zralost pro sklizeň neznamená automaticky zralost ke konzumaci. Časový okamžik, kdy je ovoce připravené ke sklizni lze určit poměrně jasně: listy tomelu zežloutnou a opadnou ze stromu. Mělo by tomu tak být od září. Ale pak má většina ovoce ještě daleko od zralosti ke konzumaci. Zakousnete-li se do kaki, zažijete trpký zázrak. Je stále příliš tvrdé a zanechává na jazyku „chlupatý“ pocit. Odpovědné jsou stále hojně přítomny třísloviny. Navíc chybí příjemné hruškovo/meruňkové aroma nebo ji překrývají třísloviny. Zde je zapotřebí následné zrání. Křupavý tomel japonského typu však můžete konzumovat ihned po sklizni.
Sběr
Počkejte, až hurmikaki shodí listy. V každém případě všechny druhy kaki sbíráte až tehdy, když plody dosáhnou krásné, syté a konzistentní žluté barvy. Pokud dostanete nápad nechat dozrát tomel americký a měkký japonský tomel přímo na stromě: stonek plodu zralého tomelu se rychle vytrhne z dužniny a uvolní cestu hnilobným bakteriím a plísním. Tomuto je třeba se vyhnout.
A ještě něco mluví proti této formě opožděné sklizně: díky vysokému obsahu cukru je tomel v tomto stavu pro ptáky příliš atraktivní. Obecně tedy sbírejte tomel, když je pěkně vybarvený – nejpozději však tehdy, když zjistíte první škody způsobené požíráním plodů ptáky.
Skladování
Jelikož neumíte ihned použít všechny plody, vyvstává otázka optimálního způsobu skladování. Nejlepším možným skladovacím prostorem pro hurmikaki je stále suchý, chladný sklep nebo úložný prostor s malým kolísáním teploty. Kaki se nejlépe cítí v bedýnkách na ovoce nebo speciálních dřevěných poličkách na ovoce. Osvědčilo se vypolstrování dna krabice dřevitou vlnou. Kaki držte dále od skladovaných jablek. Za těchto podmínek vydrží několik týdnů až měsíců.
Jak nechat dozrát hurmikaki
Kaki bez problémů dozraje v interiéru. Ovocná mísa na teplém místě je k tomu nejvhodnější. Přidejte ovoce jako jablka a banány. Ty uvolňují plyn ethylen, který urychluje zrání kaki. Je to ještě rychlejší, pokud kaki a jablko vložíte do plastového sáčku a vzduchotěsně uzavřete. Měkké kaki byste měli jíst jen tehdy, když je měkčí než měkké. Nejlépe chutná, když se téměř rozpadá a často má velmi oranžovou barvu. I křupavé kaki nechte pár dní dozrávat. To mu dává širší, sladší aroma, někdy připomínající vanilku, a dodatečnou šťavnatost.
Americké hurmikaki má v tomto směru velkou nevýhodu: i když je měkké, často zanechává hořkou, chlupatou pachuť. Zrání má malý účinek. Malý tip: zkuste kaki sesbírat po mrazech nebo plody na krátkou dobu zamrazte.
Výživová hodnota a využití hurmikaki
Když je ovoce zcela zralé ke konzumaci, je šťavnaté a sladké a chutná po meruňkách a hruškách. Za zmínku stojí vysoký obsah vitamínu B, který podporuje tělo v metabolických procesech a přispívá k tvorbě červených krvinek, dostatek betakarotenu (se v těle přemění na provitamin A) a vitamínu C, který posiluje imunitní systém. Denní potřeba provitaminu A je pokryta již jedním kaki. Ovoce kaki obsahuje 8 mikrogramů kyseliny listové na 100 g. Protože kyselina listová podporuje růstové procesy v těle, těhotným ženám se často doporučuje užívat kyselinu listovou. Ovoce kaki se však nepovažuje za dodavatele této kyseliny. Pokud hledáte druh ovoce s vysokým obsahem kyseliny listové, lepší volbou by byly jahody.
V kuchyni funguje hurmikaki nejlépe v dezertech a džemech. Dá se z něj připravit i smoothie.
Pokud se nebráníte pěstování méně tradičních rostlin ve vaší zahradě, určitě nevynechejte náš článek věnovaný pěstování nutriční bomby a úřadující superpotraviny – goji.
Zdroje informací:
- gardeningknowhow.com
- https://harvesttotable.com/how-to-plant-grow-prune-and-harvest-persimmons/
- https://www.thespruce.com/how-to-grow-persimmon-trees-4802642
Mohlo by vás zajímat
- Černá ředkev je chutná kořenová zelenina, jak na její pěstování, účinky, recepty na její využití
- Měsíční jahody – jak je pěstovat a rozmnožovat, nejlepší odrůdy
- Kdouloň je zapomenuté ovoce, které musíte zkusit - jak na její pěstování, využití a pár receptů k tomu
- Znáte Mangold? Jak na jeho pěstování, o jeho účincích a pár skvělých receptů k tomu
- Čajot je exotická zelenina z tropů, víte na co ji použít? Recepty, využití, pěstování rostliny
- Lunární kalendář pro zahrádkáře - květen 2024
- Kamélie japonská - jak pěstovat „japonskou růži“ v bytě i v zahradě
- Je šalotka cibule nebo ne? Toto jsou hlavní rozdíly a kde všude šalotku můžete použít, výborná je i zavařená!
- Jak na pěstování Aloe vera - péče o rostlinu a jak ji doma zpracovat na gel či nápoj
- Jak správně pěstovat rodící banánovník i v bytě v květináči - péče, nemoci