Ionizátor na pročištění vzduchu – zkušenosti s pomocníkem nejen pro alergiky

Petra Lyžičiarová Téma
26. srpna 2020 0

Ionizátor vzduchu se dnes stává součástí několika domácností, a to hlavně těch, ve kterých žijí alergici. Používání ionizátoru má řadu výhod, které oceníte nejen v případě, že vás trápí alergie. Vhodný je i pro lidi žijící v oblastech s velkou prašností, v rušných centrech větších měst či pro majitele domácích zvířat.

Pokud vás zajímá, co to vlastně ionizátor na pročištění vzduchu je, jak funguje a jaké jsou jeho účinky na naše zdraví, přečtěte si náš článek. Dozvíte se v něm i to, jaké mají s používáním ionizátoru zkušenosti zákazníci. V rozhovoru přinášíme několik zajímavých informací o těchto moderních zařízeních určených na zlepšování prostředí, ve kterém žijeme, a vzduchu, který doma dýcháme.

💡 Otestovali jsme čističky vzduchu - toto jsou ty nejlepší modely

➡️ 5 nejlepších čističek vzduchu 2024 podle recenzí a testů:

💡💡 u nás naleznete celý test čističek vzduchu

➡️ Zde najdete → celý test čističek vzduchu

 

Co je ionizátor vzduchu a jak funguje?

Ionizátor vzduchu je zařízení, které obohacuje vzduch o velké množství záporně nabitých iontů. Ty mají podle některých zdrojů pozitivní vliv na lidské zdraví. Udává se totiž, že čím více je ve vzduchu těchto záporně nabitých iontů, tím je v něm méně prachových částic a také méně mikrobů.

Ionizátor čistí vzduch tak, že částice prašného aeorosólu získávají díky ionizaci vzduchu elektrický náboj a přitahují je k sobě sběrná desky zařízení, která jsou nabité opačně.

💡 Co jsou ionty?

Kladné a záporné iontyIonty jsou částice, kterým buď jeden elektron chybí, nebo mají jeden elektron navíc, a tak jsou buď kladně nebo záporně nabité. Kladně nabité ionty, čili kationty, najdete v prachu, kouři a v toxických látkách, ale vyzařují je i monitory, obrazovky či mikrovlnná trouba. Vzduch nabitý převážně kladnými ionty může způsobit, že jsme náchylnější na nemoci, trpíme bolestmi hlavy nebo se cítíme ospale a bez energie.

Záporně nabité ionty, čili anionty, jsou přítomny v přírodě a jejich množství ve vzduchu se zvyšuje například při blesku, ale vysoká koncentrace těchto částic je i v blízkosti vodopádů. Zvýšit množství záporně nabitých iontů ve vaší domácnosti můžete nejen pomocí ionizátoru, ale i pěstováním pokojových rostlin. (zdroj)

 

Vliv záporných iontů na naše zdraví

Vzduch v přírodě obsahuje kladné a záporné ionty a v čistém prostředí je jejich poměr přibližně stejný. Avšak v městském prostředí už takový shodný poměr zachován není, protože ho lidé svojí aktivitou narušují. V bytech v centrech velkých měst se úroveň iontů pohybuje velmi nízko – jen kolem úrovně 100 iontů na cm3. V lese a v přírodě je přitom tato hodnota mnohem vyšší, pohybuje se v rozmezí od 1000 až 1500 iontů na cm3, a to je tedy velmi výrazný rozdíl.

V domech, které jsou postaveny z klasických stavebních materiálů, jakými jsou dřevo, kámen či cihla, obvykle díky jejich nízké vodivosti udržuje stejný počet iontů jako venku. V panelových bytech je jich však v porovnání s vnějším prostředím někdy až o polovinu méně. No a v budovách ze železobetonu najdete ve vzduchu skutečně jen minimum iontů. K snižování množství záporných iontů v prostředí přispívá i velká koncentrace lidí v prostoru, klimatizace, záření z počítače nebo televizoru, zářivky či cigaretový kouř.

Záporné ionty mají řadu pozitivních vlivů na naše zdraví. Proponenti negativní ionizace udávají několik příznivých účinků záporně nabitých iontů, no ne všechno, co tvrdí, je pravda. Zde je několik vlivů, které se lety výzkumů potvrdily:

  • snižování příznaků deprese u některých lidí
  • zlepšení kognitivní výkonnosti
  • podpora antimikrobiální aktivity

Můžete se setkat také s tvrzeními, že negativní ionty pomáhají při úzkostech, zlepšují dýchání a snižují krevní tlak, avšak takové účinky nebyly vědecky prokázány.

Ionizátor vzduchu u postele v které spí žena

ionizátor vzduchu může zlepšit i kvalitu vašeho spánku

 

Pro koho je vhodný

Ionizátor vzduchu bychom určitě doporučovali lidem, které trápí dýchací potíže jako jsou alergie či astma. Ionizátor, resp. čističku vzduchu s ionizátorem, by si měli opatřit i lidé, u kterých se objevují časté a opakované infekce dýchacích cest, případně trpí sníženou imunitou. Kvalitní čističky vzduchu s ionizátorem umí zbavit vzduch nejen nečistot a prachu, ale i bakterií, plísní a některé dokonce i virů.

Velmi dobře poslouží i na zlepšení prostředí v restauracích, čekárně u lékařů, ale i v autě, protože v automobilu se záporně nabitých iontů vyskytuje jen velmi málo. Vhodné jsou i pro lidi žijící v rušných centrech měst a zlepší také prostředí v klimatizovaných kancelářích, ve kterých pracuje velké množství lidí.

Pokud bychom to měli shrnout, ionizátor vzduchu je vhodný pro:

  • domácnosti s alergiky či astmatiky
  • lidí trpících opakovanými infekcemi dýchacích cest
  • lidí se sníženou imunitou
  • byty v rušných centrech měst
  • domácnosti, ve kterých se kouří
  • kancelářské prostory
  • místa s vysokou koncentrací lidí
Ionizátor vzduchu vedle psa

čističky vzduchu s ionizátorem jsou vhodné i pro domácnosti s domácími mazlíčky

 

Jak si vybrat ionizátor vzduchu?

V současnosti jsou docela oblíbené čističky vzduchu, které mají i ionizátor. Tato zařízení totiž díky filtrům čistí vzduch a navíc ho i obohacují o záporně nabité ionty. Kvalitní čistička vzduchu zbaví ovzduší mikrobů, prachových částic, roztočů a dokonce i zápachu či plísní. No a v případě, že je vybavena ionizátorem, vzduch doplní o záporně nabité ionty prospěšné pro naše fyzické i psychické zdraví.

Kromě toho čističky s ionizátorem často disponují různými způsoby filtrace, a tak dokonale pročistí vzduch ve vašem bytě od alergenů a jiných nečistot. Vzduch, který budete dýchat, tak bude téměř dokonale čistý a obohacený o záporné ionty, takže se bude velmi podobat čerstvému vzduchu z přírody.

Na trhu natrefíte na různé typy ionizátorů vzduchu, případně čističek s ionizátorem – najít můžete zařízení vhodné pro zkvalitnění vzduchu v celých místnostech, stolní či stropní ionizátory, nebo takové, které jsou vhodné do auta. Natrefit můžete i na hydrodynamické ionizátory, které jsou však určeny hlavně pro lázně a wellness zařízení, protože působí zároveň i jako zvlhčovače vzduchu.

Při výběru ionizátoru nebo čističky vzduchu s ionizátorem byste se měli zaměřit zejména na výkonnost zařízení. Od výkonu totiž závisí, do jaké velké místnosti je zařízení vhodné. Zajímejte se i o výkonnost filtrace a hlučnost, protože ionizátor vzduchu by vás svou činností určitě neměl rušit. Dobrou zprávou je, že kvalitní ionizátory jsou v současnosti velmi tiché a mají také nízké provozní náklady, a tak se nemusíte obávat vysoké spotřeby elektrické energie. V neposlední řadě by vás při koupi ionizátoru vzduchu měla zajímat cena, případně i design. Z hlediska designu máte dnes na výběr skutečně množství různých kousků, z nichž mnohé působí velmi originálně a nadčasově zároveň.

💡 TIP: Přečtěte si článek s užitečnými informacemi o tom, zda a do jaké míry jsou čističky vzduchu účinné v boji s viry.

 

Ionizátor a ozón

Pokud se rozhoduje o koupi ionizátoru, možná jste natrefili na informace o tom, že tyto zařízení při své činnosti do ovzduší vypouštějí i ozon. Možná vás tato skutečnost vylekala, ale obavy nejsou na místě. Množství ozónu, které vzniká při ionizaci je malé, a tak se nemusíte obávat toho, že by měl mít ozón z ionizátoru nějaké negativní účinky na vaše zdraví. Míra ozónu, která při ionizaci vzniká, je sledována normami. Pokud tedy při výběru sáhnete po kvalitním zařízení, můžete být při používání ionizátoru vzduchu opravdu klidný.

 

💡 Nepřehlédněte!

Rozhovor s Michalem Zavackým z internetové stránky PreAlergikov.sk

Mgr. Michal Závacký

Mgr. Michal Závacký

Zajímavé a praktické informace o čističkách vzduchu s ionizátorem a jejich vlivu na zdraví alergiků nám v rozhovoru prozradil manažer marketingu a obsahu webstránky ProAlergiky.cz, která má i Slovenskou verzi PreAlergikov.sk, Mgr. Michal Závacký.

Na trhu je velké množství různých čističek vzduchu. Doporučil byste alergikům model vybaven ionizátorem?

Michal Závacký: „Ano, určitě. Ionizátor zvyšuje účinek čističky vzduchu, protože alergenem poletujícím ve vzduchu předává statický náboj. To způsobuje jejich shlukování, pocitem těžkých a rychlejší usazení, případně snadněji zachycení HEPA filtrem nebo jiným mikrofiltrem v čističce vzduchu. Je třeba, aby byly alergeny ze vzduchu odstraněny co nejrychleji a nestihli způsobit alergickou reakci. Čistička pro alergika by proto měla obsahovat dostatečně silný ventilátor a kvalitní mikrofiltr. Samotný ionizátor totiž působí pomalu a jen v nejbližším okolí přístroje.”

Pomáhají čističky vzduchu s ionizátorem při všech druzích alergií nebo jsou primárně vhodné pro lidi alergických na roztoče a plísně?

Michal Závacký: „Čističky vzduchu s ionizátorem jsou primárně účinné na alergeny, které jsou lehké a jsou schopny se dlouho pohybovat ve vzduchu. Do této skupiny patří pyly, spory plísní a alergeny ze zvířat. Roztočové alergeny jsou těžké a rychle se usazují, a tak je na ně čistička vzduchu méně účinná. Při roztočové alergii je třeba začít od úpravy postele, kde se nachází nejvíce roztočových alergenů z celé domácnosti.”

Jaké jsou zkušenosti alergiky s používáním ionizátoru vzduchu? Skutečně pociťují zlepšení dýchání a zmírnění příznaků alergie?

Michal Závacký: „Někteří uživatelé si ionizátor pochvalují a tvrdí, že vzduch je pocitově svěžejší. Co se týče skutečného zmírnění příznaků alergie, nejlepší zkušenosti máme právě s čistírnami vzduchu vybavenými doplňkovou funkcí ionizátoru. Správně zvolená čistička dokáže alergeny ze vzduchu odstranit velmi rychle a pokud se alergik předtím pohyboval v prostoru zamořeném alergeny, příznaky alergie ustupují již během několika desítek minut, například taková alergická rýma. Většina alergiků tedy velmi rychle pozná rozdíl mezi vyčištěným a nevyčištěných prostorem.”

Jak by mělo vypadat použití ionizátoru v domácnosti alergika v praxi? Je třeba jej používat nonstop, nebo v případě pylových alergií stačí používat během sezóny?

Michal Závacký: „Kvalitní čistička vzduchu s ionizátorem odstraňuje nejen alergeny, ale i další nečistoty, jako jsou viry, bakterie či jedovaté plyny, těkavé látky nebo zápach. Z toho důvodu se čističky vzduchu uplatní po celý rok, nejen během pylové sezóny. Co se týče denní doby provozu čistička by měla být zapnuta alespoň v době, kdy je v místnosti nějaký člověk. Když před odjezdem zapomenete čističku vypnout, nic se nestane. Většina čističek je totiž vybavena automatickou regulací výkonu, která zajistí, že v případě minimální provozu v místnosti přístroj poběží na nejnižší otáčky se zanedbatelnou spotřebou elektřiny. Po vašem návratu bude vzduch v místnosti ještě kvalitnější.”

 

Zkušenosti s ionizátorem

Pokud stále váháte, zda je pro vaši domácnost ionizátor vhodným řešením, možná vám v rozhodování pomohou recenze a zkušenosti zákazníků s těmito zařízeními. Podívali jsme se na několik z nich. Nakolik názory uvádějí, že vzduch je díky používání čističky vzduchu s ionizátorem příjemnější na dýchání. Objevily se i zkušenosti, které hovoří o tom, že se lidem díky používání ionizátoru zlepšil spánek a skutečně se zmírnily i příznaky alergie. Pozitivní účinky pozorovali i lidé, které trápily potíže s dýcháním, kašel a časté kýchání.

V recenzích zákazníci uvádějí, že je velmi důležité tato zařízení pravidelně čistit. Mnohé z nich totiž překvapilo množství prachu a nečistot, které už po pár dnech používání našli na filtru své čističky s ionizátorem. Zajímavostí je, že více zákazníků při různých typech a značkách ionizátorů udávali, že vzduch v místnosti má jakoby zvláštně zápach. Někteří to přisuzovali obávanému ozónu, jiní zase tvrdili, že jde jen o otázku zvyku a po pár dnech přestaly tento jev registrovat.

Takto hodnotili zákazníci na Heurece jeden z velmi oblíbených modelů čističky vzduchu s ionizátorem – Ionic-Care Triton X

Negativní recenze ionizátoru Ionic Care

Hodnocení ionizátoru Ionic Care

 

Zdroje informací:


Jak se vám líbil tenhle článek?
4/5 - (11 votes)
Autor článku
Petra Lyžičiarová

Redaktorka magazínu Cestakbydleni.cz. Mám ráda přírodu, zvířata a ráda tvořím. Kreativní se realizuji nejen při psaní, ale i v domácnosti, zahradě a v kuchyni, a tak věřím, že mé články budou pro vás zajímavé, užitečné a přínosné.

Komentáře
Zatím se zde nenachází žádný komentář.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *