Usilovný opylovač Drvodělka fialová – naše největší (černá) samotářská včela

Georgina Babinová Téma
18. října 2022 0

Velké, černé tělo a krásná, třpytivá křídla s modro-fialovým leskem – drvodělka nabízí pozoruhodný pohled. Velikostí a stavbou těla se tato samotářská včela podobá více čmelákovi než včele, čmelák však nemá tak dlouhá křídla. Nebojí se proniknout do vesnic a měst – hlavní je, že je tam mrtvé dřevo. Zda jej najde v odumřelých částech parku nebo sadu, ve starém sloupu nebo v trámech domu, není důležité, pokud je místo slunečné.

Hmyzím domečkem můžete tohoto neúnavného opylovače přilákat i do vaší zahrady

Ukázat více

 

Drvodělka fialová – černá kráska, kterou uslyšíte dříve, než uvidíte

Hluboké bzučení je slyšet už z dálky a pokud pak hledáte zdroj hluku, tohoto vzdušného akrobata nelze přehlédnout. Křídla a tělo včely Xylocopa violacea se na slunci duhově třpytí a je úžasné, jak rychle tento velký a poněkud nemotorně vypadající hmyz manévruje ve vzduchu a uhání po květinové zahradě závratnou rychlostí! Drvodělka je typickým vítězem oteplování klimatu ve střední Evropě. U nás před časem téměř zcela neznámá včela, využívá mírnějších teplot k tomu, aby se postupně rozšířila po celé Evropě. Vyskytuje se především v oblasti Středozemního a Černého moře, ale kromě Česka a Slovenska se stále více se rozšířila i do severní Evropy včetně Polska, Belgie a Německa, přičemž několik izolovaných záznamů bylo zaznamenáno ve Švédsku, jedna samice ve Finsku a několik v Británii (pravděpodobně zavlečeno dříve dovozem dřeva nebo rostlinných produktů než přirozenou migrací). Největší z u nás žijících divokých včel je přísně chráněna a naprosto mírumilovná.

Drvodělka fialová na květině

Drvodělka je mírumilovná, pokud však takto zvedne nožičku, není to pozdrav, ale STOPKA, tj. znamení, že se příliš přibližujete a že se cítí být ohrožena

 

Jak vypadá dřeva fialová?

Včelu Xylocopa violacea díky její velikosti kolem 20 až 28 milimetrů a černému tělu, které je většinou chlupaté, jen stěží přehlédnete. I když ne kvůli barvě, člověk má při pohledu na ni pocit, že připomíná čmeláka. Někteří se dokonce leknou, když velká černá včela kolem nich proletí rychle a s hlubokým bzučením. Nejpozději na druhý pohled však převládne fascinace: Drvodělka je se svými modrými až modrofialovými třpytivými křídly obzvláště atraktivním návštěvníkem zahrady. Samce lze obvykle snadno odlišit od samic, protože jejich tykadla mají na vrchu žlutooranžovou barvu. Přestože svými téměř třemi centimetry dokáže vzbuzovat respekt a samičky mají i žihadlo, vůči člověku se ani v nejmenším nechová agresivně. Můžete ji tedy při její návštěvě květin zcela nerušeně pozorovat zblízka. Tato černá včela miluje zejména sedmikrásky a hluchavkovité rostliny, včetně šalvěje, chrpy, jetele a mimořádně oblíbená je i vistárie.

 

Způsob života Xylocopa violacea

Na rozdíl například od včely medonosné, která tvoří kolonie, Drvodělka fialová žije samotářsky. Má i delší život, ačkoli samci včel dřevařů žijí o něco méně než samice.

Období létání nově vylíhnutých včel začíná přibližně začátkem srpna a trvá až do podzimu. Obě pohlaví zimují jako dospělé včely (imago) na chráněných místech napr. v dutinách stromů, štěrbinách ve stěnách, nebo ve vykopaných dírách v zemi. Hibernace končí kolem dubna. Když je teplé počasí, včely lze pozorovat již v březnu. Následuje páření a hledání vhodného hnízdiště. Přezimované drvodělky pak obvykle žijí do června.

Drvodělka fialová žije sama. Pohlaví se setkávají jen kvůli páření. Po jarním páření samice včely svými silnými čelistmi vyhloubí v mrtvém, sluncem osvětleném dřevě tunely dlouhé až 30 cm. Xylocopa violacea je loajální ke svému rodišti a obvykle hnízdí ve dřevě, ve kterém se vylíhla. V chodbách buduje chovatelské komůrky jednu za druhou. Ty jsou od sebe odděleny stěnami z pilin a slin. Vybaveny vajíčkem a zásobou pylu se uvnitř vyvíjejí larvy. V létě, kolem července, se líhne nová generace a když nový cyklus začal, staré včely nakonec uhynou. Přesnou polohu hnízda včely lze často vidět ze stop, které po sobě zanechává, když hlodá: hromady pilin na zemi mohou být znakem toho, že tam hnízdí tato impozantní včela.

Včela je chytrý a rychlý letec, který dokáže překonat velké vzdálenosti. Orientuje se dobře vyvinutým zrakem a někdy používá své silné čelisti i pro získání nektaru. Pokud je květ pro tuto včelu příliš malý nebo velký, prostě vyhryze díru na boku kalichu. Dostane se tak k nektaru bez opylení květu (tzv. „kradení nektaru“).

 

Obrana hnízda

Autor mnoha studií o tomto druhu Vicidomini zaznamenává celou řadu různých způsobů obrany hnízd. Samice – zakladatelka může zevnitř hnízda vydávat přerušované až nepřetržité bzučení, aby odehnala ostatní samice vetřelců, ale také spěchá dopředu zaútočit v případě, že se vetřelec usadí u vchodu do hnízda. To obvykle stačí k tomu, aby poslala návštěvníka kudy snadněji. Samci se také mohou zapojit do spirálovitého útočného letu. Větší vetřelci (například lidé) mohou být také svědky toho, jak kolem nich přelétává včelí samice, ale v přiměřené vzdálenosti.

Drvodělka fialová na fialovém květu

Drvodělka fialová je známa také jako „nektarový lupič“

 

Jak vytvořit vhodné prostředí pro Xylocopa violacea?

Drvodělka fialová nachází svůj domov ve slunečních zahradách, stanovištích a parcích. Předpokladem jsou záhony nebo louky a dostatek mrtvého dřeva, jako jsou odumřelé kmeny stromů a silné větve. Ovocné sady také nabízejí domov tomuto mírumilovnému hmyzu a dokáží alespoň částečně nahradit, v dnešní době často až příliš uklizené plochy ve volné krajině.

Z druhů vyskytujících se ve střední Evropě je na Slovensku doma Drvodělka fialová (Xylocopa violacea), které je věnován dnešní článek, i velmi podobný Drvodělka velká (X. valga), tak malá (X. iris). Vědecký název Xylocopa (xyl = dřevo) označuje jejich způsob života: všechny si vyhlodávají svá hnízda ve dřevě. Chcete-li podpořit tento fascinující hmyz, nabídněte mu kromě bohatého bufetu z květin sluneční plochy s mrtvým dřevem. Dřevo je akceptováno jako školka. Stejně jako ostatní včely samotářky, po ukončení hnízdění samička nechává larvy, aby se vyvíjely samy a v létě se vylíhne nová generace drvodělek.

Černé včely jsou samotářské; netvoří společenství a nedělají si zásoby medu. Přesto jsou velmi užitečné, jelikož opylováním zabezpečují přežití našich rostlinných druhů a… obohacují naše letní dny strávené v zahradě svým impozantním vzhledem!

Drvodělka fialová vylézá ze stromu

Drvodělky vyhlodávají svá hnízda ve starém dřevě

 

Drvodělka potřebuje dřevo

Některé divoké druhy včel zakládají své školky v odumřelých starých kmenech stromů. Tito obyvatelé hnijícího dřeva hnízdí v suchém, zvětralém, ale stále masivním dřevě. Patří mezi ně i drvodělka fialová. Svými silnými čelistmi vyhlodá dlouhé tunely do dřeva, ale na rozdíl od jiných divokých včel, drvodělka fialový nezavírá uličky vpředu.

Drvodělka při stavbě školek nerozlišují mezi mrtvým dřevem, které se již nepoužívá, a trámy z hrazdy nebo podobného stavebního dřeva. U neošetřeného dřeva může být tento hmyz někdy problémem. Vrstva laku nebo lazury však zabraňuje kolonizaci. Jako kompenzaci byste včelám měli nabídnout mrtvé kmeny a větve poblíž.

Tato černá včela buduje své školky od konce dubna po páření. Neúnavné okusování dřeva se často nedá přeslechnout. Chodby sestávají z několika komor za sebou oddělených stěnami. Vajíčko a část pylové kaše se umístí do každé plodové komory jako pozdější potrava pro larvy. Ty se vyvinou do šesti až osmi týdnů.

 

… a nabídku květin

Drvodělka fialová není obzvlášť vybíravá, pokud jde o výběr rostlin, ale upřednostňuje sedmikrásky, nebo čeleď květin Lamiaceae, tedy hluchavkovitých. Včelí bufet pro mnohé naše ohrožené volně žijící druhy včel, mezi něž patří i drvodělka fialová, sestává z květů bohatých na nektar a pyl, včetně např. vistárie, chrpy a hadince obyčejného, který je považován za oblíbenou rostlinu mnoha divokých druhů včel. Na tuto sucho a slunce milující divokou trvalku, která kvete od května, přilétá i Drvodělka fialová. Jako mnoho divokých včel, i drvodělky milují jetel, čistec vlnatý, hluchavník žlutý a přilbici.

Drvodělka fialová na bílém květu

Během návštěvy květin tyto poměrně velké včely snižují svoji hmotnost máváním křídel.

 

Drvodělka – škůdce, nebo úžasný opylovač?

Drvodělka je jednoznačně užitečným hmyzem, protože létá z květu na květ při hledání nektaru a pylu, opyluje je a tím zajistí zachování různých rostlin. Přivítejte tedy tuto neúnavnou divokou včelu při jejím průletu vaší zahradou jako cenného opylovače – i když tento dobrý skutek nedělá na každé rostlině. Pokud se drvodělka navzdory svému dlouhému sosáku nedostane k nektaru květu, použije chytrý trik, který znají i některé čmeláci: kalich jednoduše rozkousá na boku, aby se k nektaru dostala – ale tak se pyl obvykle nepřenese.

Problematickým se může stát, když včela nahlodá stavební dřevo: Vzhledem k jejímu způsobu života je dost možné, že trámy dřevěné konstrukce nebo jiného neopracovaného dřeva považuje za předurčené pro stavbu školky. Pro majitele to často není moc příjemné. Pokud však dřevo natřete nátěrem nebo lazurou, obyčejně dokážete zabránit tomu, aby se v něm uhnízdil drvodělka fialová.

Tip: Jelikož se včela v okolí vašeho domu zjevně cítí dobře, bylo by vhodné nabídnout její alternativní hnízdiště v zahradě, pokud je to možné.

 

💡 Přečtěte si také - Domeček pro hmyz

Domeček pro hmyz

V úvodu článku jsme vám již napověděli, že hmyzí hotel je jedním ze způsobů, jak přilákat tuto působivou samotářskou včelu do vaší zahrady. Vše co o domečcích pro hmyz potřebujete vědět spolu s návodem na DIY projekt vám prozradí náš článek „ Domeček pro hmyz – přilákejte si do zahrady prospěšné pomocníky

Zdroje informací:


Jak se vám líbil tenhle článek?
4.3/5 - (16 votes)
Autor článku
Georgina Babinová

Redaktorka magazínu Cestakbydleni.cz. Rada cestuji, mám ráda lidi a život, který bychom si už bez různých pomocníků do kuchyně nebo domácnosti ani neuměli představit. Někdy se však ztrácíme v bludišti nesčetných možností, které nám moderní technologie nabízejí. Hodně času také věnuji poznávání rostlin, květin a pestré zahrady. Doufám, že i mé články vám trochu pomohou v orientaci a také díky nim se rozhodnete vždy správně.

Komentáře
Zatím se zde nenachází žádný komentář.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *