Pečené kaštany jsou pochoutka, která se mnohým z nás pojí s chladným podzimním či zimním počasím. Pokud nevíte, jak péct kaštany, v článku se to dozvíte. Kromě toho máme pro vás také tipy na recepty z jedlých kaštanů a několik užitečných rad a informací, které milovníci této pochoutky ocení.
Jak péct kaštany - navigace v článku
Kaštany si můžete upéct v troubě, ale také v kvalitní pánvi, ve které vám to půjde rychle a jednoduše. V našem testu jsme jich několik porovnali a vybrali jsme ty nejkvalitnější.
Zde je 5 nejlepších pánví za rok 2024:
Jedlé kaštany a jejich sklizeň
Přestože je kaštan jedlý docela náročný na klimatické a půdní podmínky, daří se mu i v našich končinách. Je oblíbený pro své chutné plody, které jsou plné zdraví prospěšných látek. Jsou bohaté na minerály jako je vápník, fosfor, draslík, hořčík či železo a najdeme v nich také vitamíny A, B a C či vitamín E. Kromě toho, že dobře chutnají, kaštany díky vysokému obsahu vlákniny podporují naše trávení a podporují pocit sytosti. Neobsahují žádný lepek, a tak jsou vhodné i pro celiaky. Kaštan jedlý patří mezi ořechy, ale v porovnání s jinými druhy ořechů obsahuje méně tuků a také méně kalorií. Kaštany obsahují přibližně 10% bílkovin a 30 až 60% škrobu.
Pokud si chcete kaštany nasbírat, můžete je objevit také v lese nebo zajděte do některé z kaštanů. Ke sběru kaštanů je nejvhodnější teplé slunečné podzimní počasí, během kterého jsou kaštany přesušeny. Poškozené či vysušené plody nesbíráme a dáváme pozor i na to, zda plody nejsou napadeny plísní. Takové plody nejsou vhodné ke konzumaci.
Jak vybrat jedlé kaštany
Kaštany na pečení si můžete nejen posbírat, ale dostanete je i koupit v obchodě. Při nákupu věnujte výběru kaštanů dostatek času a každý jeden vezměte do ruky. Kaštany jsou totiž při nesprávném skladování náchylné na plísně a kromě toho mohou také rychle vyschnout. Vybírejte si proto jen dokonale zdravě vypadající plody s neporušenou slupkou. Neměla by být prasklá ani scvrklá, když kaštan zmáčknete, neměli byste cítit mezi slupkou a plodem volný prostor. Všímejte si také toho, zda kaštany nejsou napadeny červy. Koupené kaštany nechte spařit se v mikrotenovém sáčku a po příchodu domů je vybalte a co nejdříve zpracujte.
Postup jak péct kaštany
Kaštany si můžete upéct v troubě, ale také na pánvi či v mikrovlnné troubě. V každém případě je třeba před samotným pečením kaštany připravit. Doporučujeme vám roztřídit je, očistit a nezdravě vypadající kousky vyhodit. Pokud se bojíte, že budou kaštany po upečení velmi suché a tvrdé, před pečením je namočte na několik hodin do vody. Kaštany pak slijte a osušte. Vyschnutí během pečení předejdete i tak, že kaštany dáte na 2 minuty povařit do vroucí vody.
Základem toho, jak péct kaštany, je jejich nařezání. Tento krok určitě nevynechejte, protože se může stát, že nenařezané kaštany vlivem vysoké teploty tak říkajíc vybuchnou. Kaštany nařezáváme na vypouklé straně pomocí ostrého nože do kříže, hloubka řezu by měla být 3 až 5 mm.
Kaštany pečené v troubě
Troubu si vyhřejte na 200 °C, namočené, očištěné a nařezané kaštany rozložte na suchý plech tak, aby byly nařezanou částí nahoře. Kaštany pečte 15 až 25 minut, délka pečení závisí na velikosti kaštanů. Občas můžete kaštany trošku promíchat vařečkou. To, že jsou kaštany již upečené, zjistíte podle toho, že slupka bude tmavá, začne pukat a nařezané okraje se budou kroutit. Vidět můžete jemně žlutou dužinu kaštanu. Slupka nesmí být černá, jen tmavě hnědá. Černá slupka značí připálení.
Pečené kaštany doporučujeme sníst hned teplé, tak chutnají nejlépe. Proto vám doporučujeme sníst je hned, jak je vyjmete z trouby. Rovněž je vhodné kaštany oloupat hned po upečení. Pomoci vám může, když upečené kaštany pokropíte vodou, zabalíte do utěrky a jemně poválíte. Slupka popraská a po přibližně třech minutách odpočinku v utěrce můžete kaštany loupat.
Jak péct kaštany na pánvi
Kaštany si můžete připravit také opečením na pánvi. Třeba si je připravit tak, jako před pečením v troubě. K opékání použijte pánev s tlustým dnem, na kterou vedle sebe pokladete kaštany a pokropíte je vodou. Pánev pak přikryjte poklicí a opékejte na středním ohni. Během pečení je třeba kaštany přehazovat, aby se nespálily a aby se rovnoměrně propekly. To, že jsou kaštany hotové, zjistíte podle tmavě hnědé slupky, typické vůni a jemného syčení. Počítejte s tím, že příprava by měla trvat 5 až 10 minut, v závislosti na velikosti kaštanů.
Pečené kaštany z mikrovlnky
Pečené kaštany si umíte udělat i v mikrovlnné troubě, přičemž i zde platí stejný postup předpřípravy kaštanů jako v případě pečení v troubě a na pánvi. Připravené kaštany pokládejte kolem obvodu mělkého talíře a přidejte lžíci vody. Potom vložte do mikrovlnky a přikryjte plastovým poklopem. Pečte 3 až 5 minut na výkonu 750 W.
I vařené chutnají výborně
Pečené kaštany jsou typické svou křupavostí. Pokud však dáváte přednost jemnější konzistenci, doporučujeme vám kaštany uvařit. Příprava je jednoduchá – převzaté kaštany zalijte vodou a nechte vařit ve vroucí vodě přibližně půlhodinu. V případě, že chcete dobu vaření zkrátit, můžete kaštany nařezat.
Uvařené kaštany jsou vhodné k přímé konzumaci, ale můžete si z nich připravit kaštanové pyré nebo je zamrazte.
Další tipy na zpracování kaštanů
Máte-li to štěstí a vaše úroda kaštanů byla štědrá, je více možností k jejich zpracování. V ledničce můžete kaštany skladovat až šest týdnů, ale je třeba je občas zkontrolovat, zda nejsou zarosené. V případě zarosení je třeba kaštany otřít, aby nedošlo ke vzniku plísně. Zajímavé je, že kaštany můžete skladovat podobně jako kořenovou zeleninu – uložíte je do bedýnek s pískem, které dáte do sklepa. Pozor však, je důležité, aby byla ve sklepě stálá vlhkost a teplota.
Menší množství kaštanů můžete zamrazit, a to buď syrové, nebo je předvaříte. Stačí nařezat slupku, dát kaštany do horké vody a nechat je popraskat. Potom je očistěte a dejte zamrazit.
Možná jste netušili, že kaštany můžete uskladnit také v podobě kompotu či džemu, případně si umíte vyrobit domácí bezlepkovou kaštanovou mouku. Na všechny tyto kaštanové dobroty naleznete recepty níže.
Tak si shrňme, jak můžete kaštany zpracovat:
- upéct nebo uvařit
- z vařených kaštanů můžete připravit kaštanové pyré, nebo je po očištění zamrazit
- zamrazit lze i syrové kaštany
- vyrobit z nich kaštanovou mouku
- zavařit jako kompot nebo zpracovat na džem
- uskladnit v písku ve sklepě
- uskladnit 6 týdnů v ledničce
Recepty s kaštany
Jak jsme již zmínili, kaštany můžete použít do přípravy sladkých dezertů, ale umíte si z nich připravit i domácí kaštanovou mouku či dokonce exotickou kaštanovou polévku. Podívejte se, jaké tipy na recepty z kaštanů jsme si pro vás připravili.
Jak si udělat kaštanové pyré
Kaštanové pyré si umíte připravit velmi jednoduše z uvařených kaštanů, které očistíte a vydlabete z nich dužinu. Tu je pak třeba propasírovat například lisem na brambory.
Pyré stačí osladit cukrem, medem nebo jiným alternativním sladidlem a přidat trochu umu či rumového aroma.
Takto připravené kaštanové pyré můžete servírovat se šlehačkou a čokoládovými hoblinami nebo jej můžete vytvarovat do kostek a dát zamrazit.
Domácí kaštanová mouka
Z kaštanů si můžete připravit také bezlepkovou kaštanovou mouku. Kaštany stačí uvařit a poté rozemlít jejich dužinu. Vzniklou hmotu pak usušíme na prášek, který můžeme používat při pečení namísto klasické mouky.
Kaštanový kompot
Zajímavým způsobem zpracování kaštanů je kaštanový kompot. K jeho přípravě budete potřebovat kilo jedlých kaštanů, deci bílého vína, kousek vanilky a 100 g krystalového cukru.
Z cukru a jedné polévkové lžíce vody si uvaříme hustý sirup, do kterého přidáme vanilku. Kaštany oloupeme, dáme do pánve a přidáme víno spolu s uvařeným cukrovým sirupem. Přikryjeme a vložíme do středně rozehřáté trouby, kde necháme 45 minut. Takto uvařený kaštanový kompot můžeme hned jíst nebo ho dát do sklenic a sterilizovat.
Kaštanovo-čočková polévka
Netradičním receptem, který určitě doporučujeme vyzkoušet, je kaštanovo-čočková polévka.
Budete na ni potřebovat: dužinu z kaštanů, kari koření, čočku, zeleninový vývar, kurkumu, pepř, chilli a sůl, olivový olej
Postup: Uvařenou kaštanovou dužinu opečeme na olivovém oleji, přidáme kari koření, čočku a zalijeme trochou vody. Podusíme a zalijeme vývarem. Nakonec přidáme kurkumu, pepř, chilli a dochutíme solí. Vaříme, dokud čočka a kaštany nezměknou. Hotovou polévku rozmixujeme a podáváme ozdobenou čerstvou petrželkou.
Zdroje informací:
- www.fitshaker.sk – sběr kaštanů a tipy na recepty
- www.receptar.cz – recept na kaštanový kompot
- www.zena.sme.sk – jak péct kaštany
- www.magazin.recepty.cz – jak péct kaštany v troubě i na pánvi
Článek je zařazený do kategorie: Praktické rady a triky
Mohlo by vás zajímat
- Black Friday 2024 v ČR – 29. listopad: kde proběhne, jaké jsou slevy a hlavní zásady nakupování
- Nejlepší vařená kukuřice - jaký je recept na její správnou přípravu a jak dlouho ji třeba vařit
- Zavařované brusinky – nejlepší recepty (i brusinky s hruškami), postup, kde je použít
- Zavařená cuketa - 10 ověřených receptů, na slano i na sladké, s rajčaty či paprikou, čalamáda, čatní
- Zavařované borůvky - nejlepší recept s nálevem i bez, a k čemu je použít
- Domácí hnojivo na rajčata a papriku, uhorky, květiny, ovocné keře - levné a bez chemie (velký přehled receptů pro každou příležitost)
- Praní tenisek - jednoduchý návod jak je vždy udržet v čistotě a jako nové (v pračce i ručně)
- Jak správně nabíjet Li-Ion baterie a prodloužit tak jejich životnost?
- Jak se správně starat o pračku a sušičku, aby vydržely co nejdéle v kondici? 5 základných pravidel
- Proč byste měli pravidelně čistit digestoř a jak na to