Jak sušit šípky (nejen) na čaj v sušičce či troubě – poradíme vám!

Georgina Babinová Téma
5. listopadu 2022 2

Když udeří první podzimní mrazíky nastává ideální čas na sběr šipek. Slabý mráz totiž přemění některé škroby na cukry a plody tak získají lahodnou sladkost. Šipky dodají pokrmům jemnou květinovou příchuť, ale jejich skutečná síla spočívá ve zdravotních benefitech, které nabízejí. Obsahují více vitamínu C než většina ostatních bylinek – dokonce mnohonásobek toho, co se nachází v citrusech. Proces sušení šípků je v určitém ohledu specifický, ale je uskutečnitelný i doma. V tomto článku naleznete náš rychlý návod, jak sklízet a jak sušit šipky. Pokud hledáte zimní projekt, může jím být právě sušení šípků. Samozřejmě, sušení se můžete kdykoli vyhnout a koupit sušené šipky ve své lékárně, bylinkářství, nebo si je objednat online.

💡 Sušení šípků jednoduše a rychle? ⤵️

 

Šipky – co byste o nich měli vědět?

Šipky jsou plody jedné z nejznámějších rostlin – růže. Šipek se tvoří pod květem a dozrává do lesklého, tvrdého, kulatého nebo prodlouženého „obalu“ na červená nebo oranžová semena. Šipky se pohybují ve velikosti od 0,6 cm nebo méně napříč do asi 2,5 cm napříč u japonské růže (Rosa rugosa) a růže rezavé (R. rubiginosa). Šipky jsou plné semen, ale ty větší obsahují i dužinu, která je částí používanou do pokrmů a také pro léčitelské účely.

Šipky jsou vynikajícím zdrojem vitamínu C – obsahují dvacetkrát více vitamínu C než pomeranč stejného objemu. Vitamin C je nezaměnitelným pomocníkem při kurději, kašli, nachlazení či poruchách trávení. V Číně se šipky růže Cherokee (R. laevigata) používají jako tonikum pro ledviny a při dysfunkci močového měchýře. Se lékořicí a jinými bylinkami se předepisuje i při chronických průjmech a slabosti žaludku.

Zmrzlé šipky

Díky prvním mrazíkům se chuť šipek stane ještě lahodnější, sladší…

 

Sběr šipek

Než začnete šipky sušit, je třeba je samozřejmě nasbírat. V mírném podnebí lze šipky sbírat na podzim, po prvním mrazu. Šipky jsou „falešným ovocem“ růžových keřů. Všechny růžové keře produkují šípky, ale rostou až poté, co odkvetou květiny rostliny. Protože většina zahradníků odřezává květiny růže, aby podpořila nový růst, šipky nemají šanci vyvinout se a mnozí je proto nikdy neviděli ve svých zahradách.

Po sesbírání šipek ze stonků je budete muset zbavit semen a vyčistit. Semena mají chlupatý obal, který dráždí vaši pokožku, proto při této práci noste rukavice. Šipky jednoduše překrojte na polovinu, vydlabejte semínka a šipky důkladně omyjte. Ujistěte se, že růžové keře, ze kterých sbíráte šípky, nebyly chemicky ošetřeny. Vyhněte se šipkám, které mohly být postříkány nebo kontaminovány toxiny z automobilových výfuků.

Bez ohledu na to, jak budou šipky sušené na zimu, je třeba se při jejich sklizni držet těchto pokynů:

  • pro sklizeň je lepší zvolit mírně nezralé tuhé plody jasně oranžové nebo červené barvy, mírně kyselé a adstringentní na chuť. Obsahují dvakrát více vitamínů než zcela zralý plod.
  • při sklizni šipek se doporučuje upřednostnit velké bobule se sepály (kališnými lístky) vyčnívajícími v různých směrech.
  • po sklizni musíte ihned začít zpracovávat šipky, nedoporučuje se dlouho je skladovat bez správného ošetření.

 

Zpracování šipek po sklizni

Aby byl obsah vitamínu C zachován, udržujte šipky po sklizni v chladu a co nejdříve je zpracujte buď sušením nebo mražením. Mějte však na paměti, že vitamín C se se šipek při jejich vystavení vysoké teplotě ztrácí. Pokud se je tedy rozhodnete vařit, přijdete o v nich obsažený vitamín C.

Umyjte šipky a odřízněte stonky. Vařte je zakryté v nereagujícím hrnci na mírném ohni. Hliníkové hrnce a náčiní mohou reagovat s kyselinou v šípkech, což má za následek kovovou chuť. Čerstvé šipky můžete také zmrazit v plastových sáčcích po jejich umytí a odříznutí konců. Chcete-li extrahovat šťávu z šipek k použití v džemech a želé, omyjte je, odstraňte konce květin a stonky a nechte je vařit na mírném ohni 15 minut. Nechte je takto namočené, přikryté 24 hodin, poté sceďte. Scezenou šťávu ihned použijte nebo zmrazte. V mrazáku vydrží až rok.

Zmrazené šipky v misce

Šipky můžete konzervovat i mražením

 

Jak sušit šipky

Nejlepší šipky k sušení jsou ty, které produkuje obyčejná růže šípková (Rosa canina). Jsou to pevné, tmavě červené šipky, které jsou bohaté na chuť a lze je snadno najít a sesbírat. Jsou připraveny ke sklizni na podzim, ale už jsme zmínili, že nejlepší čas na jejich sklizeň je bezprostředně po prvních mrazech. Menší šipky můžete sušit celé, ale ty větší mají uvnitř spoustu chloupků, které je vhodné odstranit.

Japonská růže (Rosa rugosa) je další běžnou růží, která produkuje jedlé a obrovské šipky. Čtyřikrát nebo pětkrát větší než šípková růže.

 

Jak sušit šipky v troubě

Sušení šípků v troubě je snadné. Zde je postup:

  • Umyté šipky rozložte na plech vystlaný pečícím papírem.
  • Troubu nastavte v rozmezí mezi 40 °C až 60 °С, avšak ideálních je 40 stupňů.
  • Dveře trouby otevřete a založte do nich dřevěnou vařečku, aby mohla unikat vlhkost.
  • Nechte šipky v troubě schnout, dokud nejsou křehké. V závislosti na jejich velikosti to může trvat tři až dvanáct hodin. Odolejte pokušení nastavit troubu na vyšší teplotu, abyste urychlili proces. Při vyšších teplotách začnou šípky ztrácet své nutriční hodnoty.
  • Plechem občas protřepejte, ale nedotýkejte se ovoce lžičkou ani rukama.
  • Pokud byly všechny manipulace provedeny správně, pak šipky jen zvrásnějí, ale nezmění svou barvu. Ztmavlé bobule naznačují překročení doporučené teploty.
  • Usušené a vychlazené šípky skladujte v plátěných sáčcích nebo nádobě přikryté bavlněnou tkaninou provázanou provázkem na chladném a suchém místě. Velkou chybou mnoha hospodyněk je, že skladují šipky ve vzduchotěsných skleněných nebo plastových dózách.

Proces sušení bobulí v troubě není náročný, hlavním faktorem je zde teplota expozice. I jeho malý přebytek může vést ke zničení všech užitečných složek, v důsledku čehož se šipek stane jen příjemným dochucujícím doplňkem stravy.

Šipky sušené v troubě

Při sušení šipků v troubě je nutno odolat pokušení nastavit vyšší teplotu, protože plody ztratí své nutriční benefity

 

💡 Tip: Abyste ušetřili energii, nechte šipky několik hodin sušit na vzduchu, než je vložíte do trouby.

 

Jak sušit šipky na vzduchu

Existují dva způsoby sušení šipků na vzduchu. Pokud je teplé a suché počasí, očištěné šipky můžete rozložit na voskovaný papír nebo síťku. Slunce dokáže vysušit menší šipky nebo kousky šipek už za jeden den. Pokud nejsou úplně suché, vezměte je přes noc dovnitř a následující den je dejte ven znovu. Pokud máte skleník nebo fóliovník, můžete je tam sušit a nechat i přes noc.

Šipky můžete sušit také v interiéru. Může to trvat asi měsíc, ale je to dobrá volba, pokud váš venkovní prostor nebo počasí nejsou zrovna vhodné. Očistěte je a rozložte na síťky nebo podnosy potažené voskovým papírem a umístěte na suché a dobře větrané místo. Když jsou zcela suché, můžete je uložit do sklenic.

Sušení šipků na slunci nebo v interiéru může trvat déle. Během této doby dbejte na to, abyste šipky pravidelně obraceli, aby se rovnoměrně vysušili ze všech stran.

Sušení šipek na slunci

Za ideálních podmínek se šipky na slunci vysuší velmi rychle

 

💡 K uskladnění sušených plodů jsou ideální klasické zavařovací sklenice přikryté bavlněnou, nebo plátěnou tkaninou ⤵️  

Orion Sada zavařovacích sklenic s víčkem Fruit 0,425 l, 4 ks Orion Sada zavařovacích sklenic s víčkem Fruit 0,425 l, 4 ks
199 Kč
Orion Sada zavařovacích sklenic se závitem, 720 ml, 8 ks Orion Sada zavařovacích sklenic se závitem, 720 ml, 8 ks
189 Kč
Orion Sada zavařovacích sklenic s víčkem VERINE, 0,26 l, 8 ks Orion Sada zavařovacích sklenic s víčkem VERINE, 0,26 l, 8 ks
199 Kč
Orion Sada zavařovacích sklenic se závitem Sturzglas 0,44 l, 8 ks Orion Sada zavařovacích sklenic se závitem Sturzglas 0,44 l, 8 ks
199 Kč

Ukázat více

 

 

Jak sušit šipky v sušičce

Sušení šípků v sušičce potravin je mnohem jednodušší a spotřebuje méně energie než v troubě. Šipky vyjměte, opláchněte je studenou vodou a nechte uschnout. Potom je umístěte v tenké vrstvě na stojany sušičky potravin. Sušení se může provádět při minimální teplotě, poté bude proces trvat nejméně 9-12 hodin. Pokud použijete maximální výkon, sušení vám nezabere více než 6-8 hodin, ale benefity takového ovoce budou menší.

Pravidelně otevírejte víko a kontrolujte, jak postup probíhá. Struktura bobulí vám napoví, jaký je aktuální stav. Pokud je to nutné, prodlužte dobu trvání postupu. Nechte sušičku sušit, dokud nejsou suché na kost. Pokud byly bobule sušeny správně, snadno se zlomí v rukou, ale nerozpadnou se na drobečky. Ochlaďte a skladujte, jak je popsáno výše.

💡 Sušení v sušičce ovoce je snadné a rychlé ⤵️  

 

 

Jak použít sušené šipky

Šipky se již dlouho používají v tradiční medicíně ke zmírnění zažívacích problémů a posílení imunitního systému. Chcete-li vytěžit z šipek maximum, můžete je použít k přípravě šípkového čaje, džemu, kompotu, ale i oleje, nebo šípkového prášku.

 

Šípkový čaj

Na každý šálek čaje počítejte 1 čajovou lžičku sušených šipek. Šipky zalijte vroucí vodou a nechte asi pět minut louhovat. Vyjměte držák čajových lístků z čajové konvice a zlikvidujte obsah. Mokré šipky můžete kompostovat. Čaj ihned podávejte, oslaďte medem nebo stévií.

šípkový čaj

Vyluhované šipky jsou vhodné ke kompostování

 

Šípkový prášek

Většina z nás používá šipky hlavně pro přípravu lahodného čaje nebo šípkového džemu. Existují však i jiné zajímavé způsoby použití šipek – například pro přípravu šípkového prášku. Jednoduše získaný šípkový prášek je bylinná látka bohatá na vitamíny a minerály, která obohatí nejen vaše pokrmy, ale má blahodárné účinky také na vaši pokožku. Vědci zkoumali vliv šípkového prášku na vrásky, vlhkost, pružnost a životnost buněk pokožky – 34 účastníků slepé studie zjistilo výrazné zlepšení po 8 týdnech ošetřování pleti šípkovým práškem.

Příprava je naprosto jednoduchá. Šipky usušené některým z výše uvedených postupů jednoduše vložíte do mixéru a mixujete, dokud nezískáte jemný prášek. Uchovávejte v uzavřené skleněné nádobě na chladném a tmavém místě. Šípkový prášek spotřebujte ideálně po dobu jednoho roku.

Šípkový prášek

 

Jak použít šipkový prášek?

  • 1 čajovou lžičku šípkového prášku přidejte do smoothie – smíchejte s 1 banánem, 1 jablkem, 1 pomerančem a trochou zázvoru
  • čajovou lžičku dejte do sklenice s teplou vodou a přidejte citrónovou šťávu – vznikne silný nápoj plný vitamínů a antioxidantů
  • čajovou lžičkou šípkového prášku posypte bílý nebo libovolný oblíbený jogurt
  • obohaťte své snídaňové cereálie, müsli nebo ovesné vločky šípkovým práškem pro extra chuť a výživu
  • přidejte tuto dobrotu do své zmrzliny
  • můžete jej použít do raw koláčů a dezertů

Doporučená denní dávka je 5-10 g/ den rozdělená na dvě dávky. Když se rozhodnete nechat v prášku několik semen, získáte všechny mastné kyseliny a vitamín E, které jsou silnými anti-aging prostředky. Semena navíc obsahují galaktolipidy GOPO, které mají silné protizánětlivé a antioxidační vlastnosti a stimulují syntézu a obnovu kolagenu. Tak mohou zmírňovat záněty kloubů a zabraňovat jejich poškození.

Můžete ho tedy přidat do:

  • pleťových masek
  • přísad do koupele
  • peelingů
  • mýdel
  • přímo do koupele

Šípkový prášek pro psy?

Pokud váš čtyřnohý přítel trpí artritidou, nebo bolestmi kloubů, můžete mu ulevit od bolestí a zlepšit celkovou pohodu právě šípkovým práškem, který mu přidáte k jídlu.

 

Vinaigrette ze sušených šipek

Šipky dodají mírně pikantní chuť a v tomto jednoduchém salátovém dresinku zastanou ocet. Použijte jej na zelný salát, zelené saláty nebo směs předvařené zeleniny, jako je brokolice a květák, červenou nebo zlatou papriku, mrkev a/nebo červenou ředkvičku.

Ingredience:

  • 1/4 šálku sušených celých nebo nakrájených šipek
  • 1 sklenice vody
  • 2 lžíce sójové omáčky tamari nebo umeboshi octa
  • 1/4 čajové lžičky žlutého hořčičného prášku
  • 11/2 čajové lžičky nakrájeného čerstvého oregana
  • 11/2 čajové lžičky nakrájené čerstvé bazalky
  • 1/8 čajové lžičky čerstvě mletého pepře
  • 3 až 4 polévkové lžíce extra panenského olivového oleje nebo kombinace olivového a oleje z vlašských ořechů
  • 1/8 až 1/4 čajové lžičky práškového extraktu ze stévie nebo 3 až 4 kapky tekutého extraktu ze stévie, volitelné
  • 1 stroužek česneku, volitelné

Vinaigrette

 

Šipky a vodu necháme bublat 5 minut v nereaktivním, přikrytém hrnci. Nechte 5 minut odstát mimo teplo, poté sceďte a dužinu propasírujte. Scezenou tekutinu smíchejte se zbývajícími přísadami v nádobě s těsně přiléhajícím víkem. Silně protřepejte. Dressing ihned použijte nebo jej dejte do ledničky, kde vydrží až 2 týdny.

 

Sirup ze sušených šipek

Je to delikátní recept, který můžete podávat s palačinkami nebo se zmrzlinou, nebo zamíchaný do koktejlů. Sirup ze šipek lze použít i jako doplněk výživy na podporu imunity! Pro výrobu šípkového sirupu je ideální použít organický za studena zpracovaný raw med, který nabízí všechny benefity medu, propolisu vosku i pylu nebo v současnosti velmi oblíbený Manuka med.

šípkový sirup

 

Připravte šípkový čaj. Šipky vložte do kuchyňského robota a pulzujte, abyste získali homogennější směs. Rozmixované šipky dejte do hrnce s vodou. Poměr dvou dílů vody k jednomu dílu šipek funguje dobře. Přiveďte k varu, poté ztište oheň a nechte bublat 15-20 minut, nebo dokud se voda nezredukuje asi na polovinu. Vypněte teplo a nechte čaj chvíli vychladnout. Potom ho přeceďte velmi jemným sítkem. Pokud nemáte cedník s velmi jemnými oky, vyložte jej několika vrstvami gázy. Ze šipek tlakem dostaňte veškerou tekutinu. Jakmile scedíte všechny větší pevné části šipek, opláchněte cedilo (a gázu, pokud ji používáte) a čaj opět přeceďte.

Nyní je čas připravit sirup! Toto je lehká část. Ujistěte se, že šípkový čaj vychladl na pokojovou teplotu, poté přidejte med. Stejný objem medu je obvykle perfektní, takže pokud máte jeden šálek šípkového čaje, přidejte jeden šálek medu. Míchejte, dokud se med nerozpustí. Hotovo! Sirup uchovávejte v ledničce a vydrží vám až 6 měsíců. Může se také zmrazit pro delší skladování. Šipky mají různý obsah přírodního pektinu a pokud ho náhodou narazíte na hodně pektinu, může to někdy způsobit, že sirup bude více rosolovitý, zvláště po vychladnutí.

 

Tinktura ze sušených šipek

Na šípkovou tinkturu použijte sušené šípky ze sklizené úrody z předchozího roku. Vysoký obsah vitamínu C, D, E a A podporuje imunitní. Bohatý obsah antioxidantů pomáhá inhibovat chemickou oxidaci, kterou způsobují volné radikály. Aby toho nebylo málo, studie z roku 2012 zaznamenala při jejím užívání radikální snížení symptomů artritidy a zánětu.

šípková tinktura

 

Šipky umeleme, nebo rozdrtíme. Čím jsou částice menší, tím je absorpce lepší a tím lepší je tinktura. Šipky můžete rozdrolit rukama, nebo je chytrou pomůckou hmoždíř. Můžeme použít i elektrický mixér.

Najděte vhodné rozpouštědlo. Rozpouštědlo je kapalina, která bude reagovat se šipkami. Potřebujeme dobrou reakci, abychom z plodů vytěžili maximum. Vhodným rozpouštědlem může být čistá voda, je-li správně zpracována. Alkohol od slabého po silný. vodka nebo ocet, jsou také dobrými rozpouštědly. Dešťová voda je nejlepší volba. Před použitím ji destilujeme. Balená voda je přijatelná, když je destilovaná. Voda z vodovodu není dobrá volba a měla by být poslední možností. Vhodný poměr rozpouštědel je 50/50 alkohol-voda: To je 250 ml vodky a 250 ml vody.

Tekutiny smíchejte se šípkovou směsí a připravenou tinkturu nalijte do těsně uzavřené nádoby. Přelepte obvod víčka lepicí páskou, abyste zajistili, že těkavé látky neuniknou. Těkavá látka stoupá díky teplu a tuto tinkturu potřebujeme držet v teple. Pokud je to možné, vyhýbejte se slunečnímu záření. Ideální je držet tinkturu při 30 stupních Celsia. Každý den několikrát protřepejte, abyste zajistili dobrou maceraci. Macerace je reakce byliny na rozpouštědlo. Toto zabarví rozpouštědlo. Jasný znak efektivní tinktury.

Použití

Nakapejte 6-12 kapek do ovocné šťávy, vody, pod jazyk nebo jak si přejete. Může se užívat 3 krát denně. Dobře zatřást. Hotovou tinkturu skladujte na chladném tmavém místě.

💡 Sušit lze nejen šipky...

Sušené ovoce a zeleninaSušení potravin je jedním z nejstarších způsobů konzervování potravin. Proces je jednoduchý a bezpečný. Sušené potraviny jsou navíc dobrým zdrojem rychlé energie a zdravé výživy, jelikož jediná věc, kterou při konzervaci ztratí, je vlhkost. Nechte se inspirovat našimi následujícími články:

Náš test a recenzie najlepších sušičiek potravín

 

Zdroje informací:


Jak se vám líbil tenhle článek?
4.1/5 - (15 votes)
Autor článku
Georgina Babinová

Redaktorka magazínu Cestakbydleni.cz. Rada cestuji, mám ráda lidi a život, který bychom si už bez různých pomocníků do kuchyně nebo domácnosti ani neuměli představit. Někdy se však ztrácíme v bludišti nesčetných možností, které nám moderní technologie nabízejí. Hodně času také věnuji poznávání rostlin, květin a pestré zahrady. Doufám, že i mé články vám trochu pomohou v orientaci a také díky nim se rozhodnete vždy správně.

Komentáře

Neuvěřitelné, že redaktorkou čehokoli v ČR může být osoba, která neumí česky. Mimo jiné: plod, o kterém se zde pojednává, není žádná šipka, ale šípek. Je to tedy substantivum rodu mužského. Pokud autorka píše o sušení šipek musí být absolventkou základní školy někde na Madagaskaru…

Dobrý den, chyby jsme opravili. Článek vzniká z překladu, takže je možné, že se chyba vyskytne, za to nás nemusíte osočovat. Omlouváme se a přejeme vám příjemné čtení.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *