Pánve – test a recenze 8 nejlepších pánví za rok 2024 + jak si vybrat pánev

Georgina Babinová Test
Aktualizováno: 22. října 2023 4
WMF DURADO CeraDur 28 cm
Vítěz testu
WMF DURADO CeraDur 28 cm
  1. vhodná i pro indukci
  2. nepřilnavý povrch
  3. vhodná i do trouby
  4. odolná
  5. kvalitní zpracování
  6. snadné čištění
  1. nevhodná do myčky
  2. je těžká
Pokud potřebujete robustní a masivní univerzální pánev, kterou jen tak něco nepoškodí, tento kvalitně zpracovaný model by vás mohl potěšit.
2 889 Kč
Ukázat nabídku
Kulina.cz
Kvalitní pánve patří k základní výbavě každé kuchyně. V klasickém kulatém tvaru s mírně vysokými, jemně zkosenými stranami jsou pánve synonymem všestrannosti, protože jsou ideální na smažení, grilování, dušení, přípravu smaženice nebo soté. Jsou vyráběny v různých velikostech a z různých materiálů, z nichž všechny efektivně vedou teplo. V současnosti není problém sehnat na trhu kvalitní pánve, ale podobně, jako u jiných produktů, i zde se může stát, že si budete mít problém z široké nabídky vybrat. Proto jsme si pro vás připravili test pánví, ve kterém jsme pro vás vybrali ty nejlepší a nejkvalitnější pánve za rok 2024.

V našem testu zaměřeném na nejlepší pánve jsme se podrobně podívali na 8 kvalitních modelů, které patří k těm nejoblíbenějším. U každého modelu jsme hodnotili podstatné parametry, jako je materiál pánve, její tloušťka či velikost, ale také to, jaká je ergonomie dané pánve. Všímali jsme si samozřejmě i ceny pánví, jejíž výška jde ve většině případů ruku v ruce s kvalitou. Kromě toho nás zajímalo i to, k čemu je daný model pánve určen.

Test jsme doplnili i o praktického průvodce nákupem pánve, díky kterému zjistíte, jaké parametry si při výběru pánve je třeba všímat a proč. Podívali jsme se na to, z jakých materiálů se pánve vyrábějí, v čem spočívají výhody a nevýhody daného materiálu, ale nezapomněli jsme ani na další ukazatele. Díky těmto informacím si budete umět lépe vybrat pánev, která bude pro vás ideální a bude splňovat všechny vaše požadavky.

💡 Jak jsme hodnotili

Při hodnocení pánví jsme brali v úvahu tyto metriky:

materiál povrchové úpravy: 30 %
kvalita zpracování: 25 %
efektivita přenosu tepla: 20 %
ergonomie rukojeti: 15 %
jednoduchost čištění: 10 %

Nejlepší Pánve na základe porovnávacího testu 2024

Srovnání - Dôležité parametre pánví

WMF DURADO CeraDur 28 cm
WMF DURADO CeraDur 28 cm
Orion Grande wooden skleněná poklice 28 cm
Orion Pánev Grande wooden 28 cm
Tescoma Manico Rosso 28 cm
Tescoma Manico Rosso 28 cm
Fiskars Rotisser 28cm
Fiskars Rotisser 28cm
CS Solingen Marburg 28 cm CS-064488
CS Solingen Marburg 28 cm CS-064488
Tefal Excellence pánev 28 cm
Tefal Excellence pánev 28 cm
Remoska P2805/CI 28 cm Vega Slonová kost
Remoska P2805/CI 28 cm Vega Slonová kost
Lamart Rock 28 x 5,3 cm LT1136
Lamart Rock 28 x 5,3 cm LT1136
Cena2 889 Kč576 Kč899 Kč1 759 Kč499 Kč1 099 Kč1 099 Kč457 Kč
ZnačkaWMFOrionTescomaFiskarsCS SolingenTefalRemoskaLamart
TypKlasickáKlasickáKlasickáKlasickáWokKlasickáKlasickáKlasická
Nepřilnavá vrstvaAnoAnoAnoAnoAnoAnoAnoAno
Materiál vnitřního povrchuKeramikaAntiadheznyAntiadheznyHliníkMramorTitaniumTitaniumMramor
Materiál těla pánve-Hliníkové-HliníkovéHliníkovéHliníkovéHliníková slitinaHliníkové
Elektrický ohřevAnoAnoAnoAnoAnoAnoAnoAno
Plynový ohřevAnoAnoAnoAnoAnoAnoAnoAno
Indukční ohřevAnoAnoAnoAnoAnoAnoAnoAno
Vhodná do myčkyAnoAnoAnoAnoAnoAnoAnoAno
Vhodná do troubyAnoAnoAnoAnoAnoAnoAnoAno
Indikátor teplotyAnoAnoAnoAnoAnoAnoAnoAno
pokliceAnoAnoAnoNeuvedenoAnoAnoAnoAno
Výška pánve (cm)7,56,57,5-5,58,25,04,2
Průměr (cm)2828282828282828
Hmotnost (kg)1,901,831,101,530,831,101,601,02

Recenze 8 nejlepších pánví pro rok 2024

Vítěz testu

1. WMF DURADO CeraDur 28 cm

Typ: Klasická ● Nepřilnavá vrstva: Ano ● Materiál vnitřního povrchu: Keramika ● Materiál těla pánve: – ● Elektrický ohřev: Ano ● Plynový ohřev: Ano ● Indukční ohřev: Ano ● Vhodná do myčky: Ano ● Vhodná do trouby: Ano ● Indikátor teploty: Ano ● poklice: Ano ● Výška pánve: 7,5 cm ● Průměr: 28 cm ● Hmotnost: 1,90 kg

WMF DURADO CeraDur 28 cm

Pánev značky WMF je další univerzální pánví v našem testu, která má průměr 28 cm. Vyrobena je z nerezavějící oceli a její povrch má z nepřilnavého materiálu CeraDur neboli z keramiky. Díky nepřilnavosti můžete jídla připravovat s minimálním množstvím tuku. Jelikož jde o univerzální pánev ve střední velikosti, hodí se pro přípravu většiny pokrmů a pohodlně v ní připravíte smažená jídla, ale i omeletu, palačinky, omáčky či soté. Pánev má široký okraj, takže její obsah můžete pohodlně vylít, aniž byste něco rozlili. Je vhodná pro všechny typy sporáků včetně indukce.

Pánev se může pochlubit slušnou tepelnou vodivostí a velmi dobrým rozložením tepla. Zároveň patří ke zcela odolným modelům, a tak se nemusíte až tak obávat poškození poškrábáním. Oceňujeme, že pánev má rukojeť z nerezavějící oceli, takže se při manipulaci nespálíte. Kromě toho lze pánev používat k dopékání pokrmů v troubě. Čištění pánve je jednoduché, upozorňujeme však, že není vhodné mýt ji v myčce na nádobí. Za nevýhodu považujeme hmotnost pánve, která je až 1,9 kg, což ji činí jednou z nejtěžších pánví v našem testu. Co se týče ceny, jedná se o jeden z nejdražších modelů. V tomto případě si připlácíte za velice kvalitní a odolný materiál.

Výhody

  • vhodná i pro indukci
  • nepřilnavý povrch
  • vhodná i do trouby
  • odolná
  • kvalitní zpracování
  • snadné čištění

Nevýhody

  • nevhodná do myčky
  • je těžká

Verdikt: Pokud potřebujete robustní a masivní univerzální pánev, kterou jen tak něco nepoškodí, tento kvalitně zpracovaný model by vás mohl potěšit.

Naše hodnocení:

Hodnocení 5 hvězd
Cena: 2 889 Kč

Ukázat nabídku
Kulina.cz
Detail


2. Orion Pánev Grande wooden 28 cm

Typ: Klasická ● Nepřilnavá vrstva: Ano ● Materiál vnitřního povrchu: Antiadhezny ● Materiál těla pánve: Hliníkové ● Elektrický ohřev: Ano ● Plynový ohřev: Ano ● Indukční ohřev: Ano ● Vhodná do myčky: Ano ● Vhodná do trouby: Ano ● Indikátor teploty: Ano ● poklice: Ano ● Výška pánve: 6,5 cm ● Průměr: 28 cm ● Hmotnost: 1,83 kg

Orion Grande wooden skleněná poklice 28 cm

Pánev ORION Grande Wooden je další univerzální pánví v našem testu o průměru 28 cm. Tento model je vyroben z hliníku, takže se jedná o lehkou pánev, se kterou se vám bude dobře manipulovat. Pánev je vhodná pro všechny typy sporáků i pro indukční varnou desku. Samozřejmě i v případě pánve Grande Wooden se můžete těšit z nepřilnavého povrchu. Využijete ji k dušení, opékání a poslouží i jako pánev na smažení. K přednostem této pánve patří, že se jedná o jednu z mála testovaných pánví, která je dodávána i s poklicí.

Rukojeť pánve je dřevěná, takže vám při manipulaci nehrozí popálení. Tento model však není vhodný pro použití do trouby. Rukojeť je ovšem pevná a dobře se drží v ruce, a tak je manipulace s pánví bezpečná a pohodlná. Výrobce uvádí, že se pánev může mýt i v myčce nádobí. Upozorňuje však na to, že vlivem agresivnějších čistících prostředků může dojít k oxidaci, která nijak neovlivňuje vaření na pánvi a je v podstatě jen estetickou záležitostí. Vyzvednout musíme cenu tohoto produktu, která je velmi příznivá.

Výhody

  • má poklici
  • estetická dřevěná rukojeť
  • vhodná i do myčky nádobí
  • vhodná i pro indukci
  • můžete ji zavěsit
  • je levná
  • nepřilnavý povrch

Nevýhody

  • není vhodná do trouby

Verdikt: Levná a kvalitní univerzální pánev s pěknou dřevěnou rukojetí, která na běžné domácí vaření zcela postačí.

Naše hodnocení:

Hodnocení 4.5 hvězd
Cena: 576 Kč

Ukázat nabídku
Heureka.cz
Detail


Zlatá střední cesta

3. Tescoma Manico Rosso 28 cm

Typ: Klasická ● Nepřilnavá vrstva: Ano ● Materiál vnitřního povrchu: Antiadhezny ● Materiál těla pánve: – ● Elektrický ohřev: Ano ● Plynový ohřev: Ano ● Indukční ohřev: Ano ● Vhodná do myčky: Ano ● Vhodná do trouby: Ano ● Indikátor teploty: Ano ● poklice: Ano ● Výška pánve: 7,5 cm ● Průměr: 28 cm ● Hmotnost: 1,10 kg

Tescoma Manico Rosso 28 cm

Další univerzální pánví o průměru 28 cm v našem srovnávacím testu je model značky Tescoma s názvem Manico Rosso. Jedná se o pánev, která má kvalitní nepřilnavý povrch se vzhledem leštěného kamene, takže nepřilnavost povrchu je na vysoké úrovni. Dno pánve je z nerezavějící oceli, což znamená, že pánev můžete použít na všech typech sporáků, včetně indukce. Hmotnost pánve je 1100 gramů, čímž patří mezi snáze testované pánve v našem srovnání. Manipulace s pánví Manico Rosso je jednoduchá a bezpečná, a to nejen díky nízké hmotnosti, ale také díky masivní protiskluzové rukojeti.

Jelikož jde o univerzální pánev, poslouží k přípravě různých pokrmů, můžete na ní dusit, smažit, vařit, či připravovat palačinky nebo jídla z vajec a podobně. Při vaření nepotřebujete používat mnoho oleje, nepřilnavý povrch se postará o to, aby se jídlo nepřipálilo. Čištění pánve je jednoduché, můžete ji mýt i v myčce na nádobí. Z hlediska ceny se tato jednoduchá, ale funkční pánev řadí mezi ty levnější v našem testu. Je však třeba počítat s tím, že není vhodná do trouby, nemá teplotní indikátor ani poklici. Rovněž je třeba si uvědomit, že odolnost vůči poškození není tak vysoká jako u jiných dražších modelů.

Výhody

  • vhodná i do myčky
  • nepřilnavý povrch
  • jednoduchá manipulace
  • nízká cena

Nevýhody

  • není vhodná do trouby
  • někteří zákazníci měli problémy s jejím používáním na indukční varné desce

Verdikt: Jednoduchá a cenově dostupná univerzální pánev, která potěší nenáročného zákazníka.

Naše hodnocení:

Hodnocení 4.5 hvězd
Cena: 899 Kč

Ukázat nabídku
tescoma.cz
Detail


4. Fiskars Rotisser 28cm

Typ: Klasická ● Nepřilnavá vrstva: Ano ● Materiál vnitřního povrchu: Hliník ● Materiál těla pánve: Hliníkové ● Elektrický ohřev: Ano ● Plynový ohřev: Ano ● Indukční ohřev: Ano ● Vhodná do myčky: Ano ● Vhodná do trouby: Ano ● Indikátor teploty: Ano ● poklice: Neuvedeno ● Výška pánve: – ● Průměr: 28 cm ● Hmotnost: 1,53 kg

Fiskars Rotisser 28cm

Univerzální pánev Rotisser Fiskars patří k propracovanějším a kvalitnějším modelům v našem srovnávacím testu. Jedná se o hliníkovou pánev, která je potažena nepřilnavou odolnou vrstvou. Pánev rovnoměrně rozvádí teplo, avšak rychlost zahřívání by mohla být lepší. Podobně jako i ostatní testované pánve je i pánev Fiskars vhodná pro všechny typy varných desek. Kromě toho ji můžete použít také k dopékání pokrmů v troubě, jelikož je odolná do teploty 240 °C. Přestože je vhodná i do myčky na nádobí, ruční mytí prodlouží její životnost.

Rukojeť pánve je z nerezavějící oceli a zůstává vždy studená. Dobře padne do ruky a práce s pánví je díky ní bezpečná. Hmotnost pánve je něco přes 1,5 kilogramu, což je docela dost. Jedná se o jednu z těch těžších pánví v testu. Vyšší hmotnost trošku ztěžuje manipulaci s pánví při vaření, ale není to nic dramatické, na co by se nedalo zvyknout. Pánev je univerzální, průměr má 28 cm, a tak poslouží pro přípravu různých typů jídel i pro více osob. Z hlediska ceny jde o jeden z dražších testovaných modelů, nicméně u značky Fiskars platí, že cena jde ruku v ruce s kvalitou.

Výhody

  • vhodná do trouby
  • možnost mýt v myčce nádobí
  • vhodná i pro indukci
  • rovnoměrně se zahřívá

Nevýhody

  • je těžší
  • trochu déle se zahřívá
  • vyšší cena

Verdikt: Kvalitně zpracovaná a odolná pánev, která potěší i náročnější zákazníky. Vyšší hmotnost trošku ztěžuje manipulaci.

Naše hodnocení:

Hodnocení 4 hvězd
Cena: 1 759 Kč

Ukázat nabídku
Heureka.cz
Detail


5. CS Solingen Marburg 28 cm CS-064488

Typ: Wok ● Nepřilnavá vrstva: Ano ● Materiál vnitřního povrchu: Mramor ● Materiál těla pánve: Hliníkové ● Elektrický ohřev: Ano ● Plynový ohřev: Ano ● Indukční ohřev: Ano ● Vhodná do myčky: Ano ● Vhodná do trouby: Ano ● Indikátor teploty: Ano ● poklice: Ano ● Výška pánve: 5,5 cm ● Průměr: 28 cm ● Hmotnost: 0,83 kg

CS Solingen Marburg 28 cm CS-064488

Do našeho testu jsme zařadili také pánev značky CS Solingen s názvem Marburg, která z ostatních testovaných modelů vyniká tím, že jde o wok pánev. Podobně, jako většina dalších pánví v testu, má i tato wok pánev průměr 28 cm, což z ní činí vhodné nádobí i do vícečetné domácnosti. Tento model má tělo vyrobeno z hliníku a povrch je nepřilnavý mramorový. Jídla na pánvi můžete připravovat s minimálním množstvím tuku. Tak jako téměř všechny testované pánve, i tato je vhodná pro všechny typy varných desek, a tedy i pro indukci. No a jelikož jde o pánev wok, poslouží k přípravě jídel asijské kuchyně, případně pokrmů, které je třeba často promíchávat.

Z předností této wok pánve zmíníme ještě to, že rukojeť je žáruvzdorná a měkčená, díky čemuž se s pánví dobře pracuje. Kromě toho se neohřívá a zůstává vždy studená. Wok však není vhodný k dopékání jídel v troubě. Jeho čištění je snadné, můžete jej mýt v myčce nádobí. Přestože jde o levnější wok, potěší vás i dobrou odolností vůči poškození či slušným rozložením tepla. Nepřilnavost povrchu není zcela 100%, a tak si na to dávejte při vaření pozor.

Výhody

  • levná
  • rukojeť je vždy chladná
  • možnost mytí v myčce nádobí
  • nízká hmotnost a výborná manipulace
  • vhodná i pro indukci
  • výborná odolnost vůči poškození

Nevýhody

  • nepřilnavost by mohla být lepší

Verdikt: Levný a zároveň kvalitní a odolný wok, který potěší milovníky asijské kuchyně.

Naše hodnocení:

Hodnocení 4 hvězd
Cena: 499 Kč

Ukázat nabídku
i-domacipotreby.cz
Detail


6. Tefal Excellence pánev 28 cm

Typ: Klasická ● Nepřilnavá vrstva: Ano ● Materiál vnitřního povrchu: Titanium ● Materiál těla pánve: Hliníkové ● Elektrický ohřev: Ano ● Plynový ohřev: Ano ● Indukční ohřev: Ano ● Vhodná do myčky: Ano ● Vhodná do trouby: Ano ● Indikátor teploty: Ano ● poklice: Ano ● Výška pánve: 8,2 cm ● Průměr: 28 cm ● Hmotnost: 1,10 kg

Tefal Excellence pánev 28 cm

Pánev Tefal Excellence je další univerzální pánví v našem testu, která má průměr 28 cm. Znamená to, že jde o všestranně využitelné nádobí vhodné i do početnějších domácností. Pánev má nepřilnavý povrch, na který se opravdu nic nepřilepí, a tak můžete jídlo připravovat bez tuku nebo s jeho minimálním množstvím. Pánev je velmi dobře odolná vůči poškrábání i jinému poškození a jako jedna z mála pánví v našem testu je vybavena indikátorem ideální teploty, který vám ukáže, že je připravena k vaření. Tento model je vhodný pro všechny typy sporáků, včetně těch indukčních. Ve srovnání s ostatními testovanými modely Tefal Excellence vyniká zvláště hlubokým tvarem, který se hodí pro větší porce a praktické vaření.

Pánev Tefal Excellence má ocelovou rukojeť, která výborně izoluje, takže vám při manipulaci nehrozí popálení. Kromě toho je pánev možné používat i v troubě, ovšem pouze do teploty 175 stupňů. Práce s pánví je bezpečná, rukojeť dobře padne do ruky, ovšem poněkud vyšší hmotnost pánve může někomu ztěžovat manipulaci. Pánev se snadno čistí, výrobce udává, že je vhodná i do myčky na nádobí. Z hlediska ceny se jedná o střední cenovou kategorii, přičemž můžeme říci, že cena za takovou kvalitní pánev je velmi výhodná.

Výhody

  • vynikající nepřilnavost povrchu
  • indikátor teploty
  • vhodná do trouby
  • možnost mýt v myčce nádobí
  • i na indukci

Nevýhody

  • vyšší hmotnost
  • déle se rozehřívá
  • při dopékání v troubě nesmí teplota překročit 175 stupňů

Verdikt: Kvalitní pánev s indikátorem teploty a výbornými nepřilnavými vlastnostmi, která je ideální pro přípravu více porcí jídel.

Naše hodnocení:

Hodnocení 4 hvězd
Cena: 1 099 Kč

Ukázat nabídku
Heureka.cz
Detail


7. Remoska P2805/CI 28 cm Vega Slonová kost

Typ: Klasická ● Nepřilnavá vrstva: Ano ● Materiál vnitřního povrchu: Titanium ● Materiál těla pánve: Hliníková slitina ● Elektrický ohřev: Ano ● Plynový ohřev: Ano ● Indukční ohřev: Ano ● Vhodná do myčky: Ano ● Vhodná do trouby: Ano ● Indikátor teploty: Ano ● poklice: Ano ● Výška pánve: 5,0 cm ● Průměr: 28 cm ● Hmotnost: 1,60 kg

Remoska P2805/CI 28 cm Vega Slonová kost

Univerzální pánev značky Remoska má průměr 28 cm a její tělo je tvořeno litým hliníkem. Povrch pánve je nepřilnavý a nepřilnavost hodnotíme velmi dobře, takže na pánvi můžete připravovat pokrmy i bez použití tuku. Pánev rovnoměrně rozvádí teplo a je vhodná pro všechny typy sporáků i pro indukční varnou desku. Rukojeť je vyrobena z plastu, který je odolný vůči teplu a umožňuje použít pánev i na dopékání v troubě. Teplota při dopékání by však neměla přesáhnout 220 °C. Manipulace s pánví je však trošku náročnější, jelikož jde o dost těžký model. S hmotností více než 1600 gramů patří těm nejtěžším modelům v našem srovnávacím testu.

Povrch pánve se dobře čistí, výrobce uvádí, že pánev lze mýt i v myčce nádobí. Z nevýhod bychom zmínili, že v porovnání s ostatními pánvemi v testu, pánvi značky Remoska trvá déle, než se rozehřeje. Kromě toho jde o dražší kousek a v našem testu najdete kvalitativně obdobné modely i za nižší částku.

Výhody

  • vhodná i do trouby
  • možnost mytí v myčce nádobí
  • nepřilnavý povrch
  • i na indukci

Nevýhody

  • dlouho se zahřívá
  • při dopékání v troubě nesmí teplota překročit 220 stupňů
  • vyšší hmotnost
  • je dražší

Verdikt: Trošku těžší pánev, která je vhodná i k dopékání v troubě a potěší velmi dobrou nepřilnavostí.

Naše hodnocení:

Hodnocení 4 hvězd
Cena: 1 099 Kč

Ukázat nabídku
Heureka.cz
Detail


8. Lamart Rock 28 x 5,3 cm LT1136

Typ: Klasická ● Nepřilnavá vrstva: Ano ● Materiál vnitřního povrchu: Mramor ● Materiál těla pánve: Hliníkové ● Elektrický ohřev: Ano ● Plynový ohřev: Ano ● Indukční ohřev: Ano ● Vhodná do myčky: Ano ● Vhodná do trouby: Ano ● Indikátor teploty: Ano ● poklice: Ano ● Výška pánve: 4,2 cm ● Průměr: 28 cm ● Hmotnost: 1,02 kg

Lamart Rock 28 x 5,3 cm LT1136

Pánev značky Lamart představuje cenově dostupnou a kvalitní univerzální pánev o průměru 28 cm. Jedná se o model vhodný i pro přípravu více porcí jídel, který využijete na každém typu sporáku i na indukci. Pánev je vyrobena z hliníku a její povrch je z nepřilnavého marble materiálu, který je odolný vůči připálení i vůči poškrábání. Jelikož se jedná o nepřilnavý povrch, můžete na pánvi připravovat jídlo s minimálním množstvím tuku. Údržba a čištění jsou jednoduché, pánev můžete mýt také v myčce nádobí.

Pánev Lamart má plastovou rukojeť, která se dobře drží a díky ní se s pánví snadno pracuje. Pánev váží něco přes kilo, takže ani hmotnost vám manipulaci s ní nijak výrazně nekomplikuje. Nevýhodou je, že tento model není vhodný pro dopékání jídel v troubě. No a co se týče ceny, jedná se o jeden z nejlevnějších modelů v našem srovnávacím testu. U této pánve však můžeme spokojeně říci, že je to koupě, které nebudete litovat a za relativně nízkou částku dostanete kvalitní nádobí.

Výhody

  • výborná schopnost nepřilnavosti
  • levná
  • i na indukci
  • možnost mýt v myčce nádobí

Nevýhody

  • není vhodná do trouby

Verdikt: U tohoto modelu můžeme říci, že za málo peněz dostanete spoustu muziky v podobně kvalitní a odolné nepřilnavé pánve.

Naše hodnocení:

Hodnocení 3.5 hvězd
Cena: 457 Kč

Ukázat nabídku
Heureka.cz
Detail


Kuchyňské pánve

Kuchyňské pánve

 

Jak si správně vybrat pánev?

Možná si řeknete, že na výběru a koupi pánve nemůže být nic složitého. Ve skutečnosti je však při výběru třeba sledovat řadu podstatných ukazatelů, které vám představíme podrobněji. Základem je vědět, na co budete pánev používat, jelikož je rozdíl v tom, zda je vaším cílem pánev na grilování, pánev na palačinky a lívance, případně univerzální pánev nebo dokonce wok. Všímejte si také materiálu pánve, protože například ne každá pánev je vhodná k indukci. Pozornost je třeba věnovat také velikosti pánve a její tloušťce.

 

Na co se zaměřit při koupi pánve ve zkratce

  • materiál – pánve se vyrábějí v různých materiálech, různé povrchové úpravě a různými typy držadel
  • tloušťka pánve – kromě materiálové konstrukce je vždy důležité zvážit tloušťku pánve, do které investujete
  • určení – na trhu najdete pánve na palačinky či na lívance, speciální grilovací pánve, ale také univerzálně použitelné pánve či woky a oblíbená je také pánev na smažení
  • velikost pánve – standard je 26 – 28 cm, ale existují také malé pánve do 24 cm
  • rukojeť pánve – pro pohodlnou manipulaci při práci s pánví byste si měli všímat i její rukojeti. Měla by být pevná, měla by se pohodlně držet a také by měla být odolná vůči vysokým teplotám. Chcete-li pánev používat i k dopékání pokrmů v troubě, vhodná bude pánev s odnímatelnou rukojetí
  • cena – v neposlední řadě je právě cena často jedním z nejrozhodnějších parametrů při výběru
💡 Nepřehlédněte!

 

Rozhovor s Pavlínou Fojtíkovou z Kulina.sk

Několik otázek týkajících se pánví a jejich výběru jsme se zeptali Pavlíny Fojtíkové z Kulina.sk, co je internetový obchod, ve kterém najdete vše potřebné pro vaši kuchyň a stolování.

 

Jak by mělo vypadat základní vybavení v kuchyni týkající se pánví?

Pavlína Fojtíková: „Úplným základem je mít v kuchyni jednu univerzální pánev, která je vhodná prakticky na všechno. Kromě toho doporučujeme mít v kuchyni i jednu hlubou pánev, která poslouží na omáčky, dušené pokrmy a přípravu zeleniny. Může jít o pánev na soté nebo wok pánev. Pak je ještě z praktického hlediska vhodné mít jednu menší příruční pánev, například na přípravu vajíček pro jednoho, nebo nějakou speciální pánev, jako je například pánev na palačinky nebo na grilování. Záleží to však na preferencích zákazníka a na tom, jaká jídla připravuje nejčastěji.“

Jaké nejdůležitější parametry by si měli zákazníci při výběru pánve všímat?

Pavlína Fojtíková: „Panvici je třeba vybírat v první řadě podle velikosti, resp. podle počtu strávníků v domácnosti, ale také podle typu vařiče, tedy podle toho, zda je vhodná na plynový, elektrický či indukční sporák a ideálně i do trouby. Potom je vhodné zvážit i druh připravovaného jídla, tedy to, zda je pánev vhodná ke grilování, k přípravě palačinek, lívanců, nebo jde o univerzální a tím pádem všestranně využitelnou pánev.“

Jak je to s výběrem materiálu pánve? Je něco, na co bychom měli dávat zvláště pozor?

Pavlína Fojtíková: „Výběr materiálu je pro pánev rozhodující. Je snadné vybrat si atraktivní lehký kus za rozumnou cenu, který slibuje úžasně nepřilnavý povrch a jednoduchou manipulaci. Ale zde je třeba zbystřit, protože problémem levnějších nepřilnavých povrchů je jejich krátká životnost (snadno se poškrábou, povrch se odlupuje a s nepřilnavostí se můžete tím pádem rozloučit) a použitý materiál (pozor na složky PFOA a PTFE, jejich zdravotní bezpečnost je přinejmenším diskutabilní).

Lehká pánev je možná příjemná pro manipulaci. Ale opět je třeba dávat pozor, protože čím je pánev lehčí, tím obtížněji udrží teplo. Sice se rozehřeje, ale jakmile na ni vhodíte chladnější maso nebo zeleninu, okamžitě se rychle zchladí a nic na ní neopečete. A opečení je zdroj chuti. Maso potřebujete nejprve rychle zatáhnout, aby šťáva zůstala uvnitř a na povrchu se vytvořila chutná křupavá kůrka. Pokud ovšem maso šťávu pustí, budete ho v ní dusit, ale ne opékat. Lehké a tenké materiály mají také nepříjemnou vlastnost, že se snadno vyboulí. A logicky – kde je vypouklina, tam není teplo. Kromě toho olej stéká po stranách, takže jídlo se uprostřed připálí a na okrajích je zalité olejem.“

Je vhodné pánve mýt i v myčce nádobí?

Pavlína Fojtíková: „Bohužel, při kvalitní pánvi se musíte smířit s tím, že ji nemůžete dát do myčky na nádobí. Ocel, litina a měď by měly přicházet do styku s vodou a čisticími prostředky co nejméně. Ocelové a litinové pánve můžete otřít papírovou utěrkou. Olejový film zabrání rezivění od vzdušné vlhkosti a zvýší nepřilnavost povrchu.“

Při hledání informací o péči o pánve jsme se setkali i s pojmem „vypálení“ pánve. Můžete nám přiblížit, o co jde?

Pavlína Fojtíková: „V podstatě jde o to, že pánve, které nejsou označeny jako nepřilnavé, se jimi mohou stát. Železo/ocel a litina jsou přirozeně nepřilnavé povrchy. Jejich vlastnosti se používáním dokonce zlepšují. Důležité je však zmíněné vypálení před prvním použitím. Mělo by probíhat následovně. Pánev opláchněte vroucí vodou a dobře osušte. Do pánve nalijte olej do výšky asi 1 mm a zahřívejte jej na středním plameni asi 5 minut (dokud se nezačne kouřit). Nechte pánev vychladnout, poté z ní vylijte olej a otřete ji papírovou kuchyňskou utěrkou.“

 

Typy pánví

Základním parametrem, který rozhoduje o koupi pánve, je konkrétní typ pánve. Možná si kladete otázku, zda vám v kuchyni nevystačí jen jedna univerzální pánev nebo zda potřebujete speciální pánev na palačinky, na lívance či pánev na grilování a wok. Odpovědí je, že v podstatě by vám měla stačit i jedna univerzální pánev. Ovšem pokud hodně vaříte a připravujete rozličné pokrmy, děláte dětem pravidelně palačinky nebo lívance, zajisté oceníte ve své kuchyňské výbavě více druhů pánví. Podívejme se tedy na to, jaké různé specializované pánve si můžete pořídit.

 

Univerzální pánev

Univerzální pánev

Univerzální pánev

Univerzální pánev je opravdu nezbytnou součástí kuchyně. V podstatě zastoupí všechny ostatní typy pánví, je hlubší než pánev na palačinky a dokáže v ní připravit prakticky vše od smaženice, přes palačinky a řízky, dušenou zeleninu až po steaky.

Můžete ji použít k opékání, vaření, poslouží jako pánev ke smažení, flambování, ale v případě, že je vybavena poklicí, můžete v ní pokrmy i dusit. Tento typ pánve v kuchyni budete využívat velmi často, a tak se do ní určitě vyplatí zainvestovat. Využijete ji i v různých velikostech.

 

Pánev na palačinky

Pánev na palačinky

Pánev na palačinky

Pánve na palačinky jsou typické nízkým okrajem, který se postará o jednodušší obracení palačinek nebo placek. Obracet je můžete buď pomocí obracečky, nebo s trochou dovednosti i vyhozením.

Pánev na palačinky má nepřilnavý povrch, a tak na ní můžete připravovat palačinky s minimem oleje, případně zcela bez něj.

 

💡 TIP: Hledáte kvalitní pánev pro přípravu palačinek? V našem testu pánví na palačinky jsme se podívali na několik nejlepších modelů na trhu a zjistíte i to, která je nejlepší pánev na palačinky.

 

Pánev na lívance

Pánev na lívance

Pánev na lívance

Pánve na lívance mají několik prohlubní určených k nalití těsta, takže vaše lívance budou stejně velké. Kromě toho v této pánvi víte chytře připravit i volská oka nebo bramborové placky či dolky.

Tyto pánve jsou navrženy s plochým dnem a zaoblenými stranami, což je činí ideálními pro rychlé smažení s olejem za velmi vysoké teploty.

Dodávají se v různých velikostech i hloubkách, a tak si můžete vybrat přesně takový typ, který bude vyhovovat vašim potřebám.

 

Pánev na grilování a steaky

Grilovací pánev

Grilovací pánev

Grilovací pánve jsou obvykle čtvercové, ale mohou být i kulaté, jejich rukojeť je kratší, případně to může být pánev do trouby, která má odnímatelnou rukojeť.

Povrch pánve na grilování je zpravidla s drážkami připomínajícími gril, do kterých vtéká šťáva. Tu pak můžete rohem pánve vylít a použít například na omáčku.

Žebrovaný povrch je výborný pro vytvoření vzorů, ale i pro přípravu křupavějších steaků či zeleniny.

 

Pánev na soté

Pánev na soté

Pánev na soté

Pánve na soté se vyznačují tím, že jsou hlubší než běžné univerzální pánve a zároveň jsou širší než klasické rendlíky.

Jídlo se v nich připravuje pohodlně a u kvalitních modelů je zajištěno rovnoměrné rozložení tepla.

Oceníte je při přípravě omáček, kari, soté a dušených pokrmů. Obvykle jsou vybaveny poklicí, takže k ní pokličku již není třeba dokoupit.

 

Wok pánve

Wok pánev

Wok pánev

Wok je typický svým specifickým tvarem. Ten pečuje o rovnoměrné rozvádění tepla po celé pánvi, takže můžete připravit větší množství jídla najednou.

Tyto pánve jsou ideální pro přípravu zeleniny, asijských jídel nebo rychlých pokrmů stir&fry. Nejkvalitnější woky jsou ty, které jsou vyrobeny z litiny, případně dražší měděné woky.

💡 TIP: Rádi doma připravujete speciality asijské kuchyně? V takovém případě vám doporučujeme prohlédnout si náš test wokvých pánví, ve kterém vám poradíme, do jakých modelů se vyplatí investovat.

 

Důležité parametry při výběru pánve

Kromě samotného typu pánve byste se při výběru měli zaměřit i na další parametry, jako je například materiál, z jakého je pánev vyrobeno, její rozměry, či typ rukojeti a další praktické vlastnosti.

 

Materiál pánve

K čemu zamýšlíte použít pánev by mělo určovat i druh materiálu, pro který se rozhodnete. Podívali jsme se na materiály, ze kterých se pánve vyrábějí, a popsali jsme jejich výhody i nevýhody, ale také způsob péče o pánev z toho kterého materiálu.

 

Nerezová ocel

Nerezová ocel je sama o sobě špatným vodičem tepla, ale je to kov s jedinečným povrchem, který se snadno čistí, je odolný, lesklý a naprosto nereaktivní. Mnoho profesionálních kuchařů přísahá na pánve z nerezavějící oceli – jsou trvanlivé a odolné, často lehčí než například litinové pánve a to, že jsou naprosto nereaktivní je skvělé například. při odmašťování pánve pomocí kyselé látky, jako je ocet nebo citrónová šťáva. Pokud opékáte maso, smažíte nebo upřednostňujete kovové kuchyňské náčiní, pak je vaší přítelkyní nerezavějící ocel. Nejlepší pánve z nerezavějící oceli jsou obtížné, protože mají jádro z vysoce vodivého kovu, jako je hliník, vložené mezi vrstvy nerezavějící oceli. To pomáhá vést teplo rovnoměrně po celé pánvi.

 

Péče o pánev z nerezavějící oceli

Myslíte si, že nerezavějící ocel se obtížně čistí? Trik s použitím nerezavějící oceli je ohřát ji na vysokou teplotu a do pánve dát kapku oleje, který vířením rozneseme po pánvi. Nechte mimo sporáku asi minutu, aby se ochladila z téměř „kouřícího bodu” a poté přidejte suroviny a trochu více oleje, pokud je to nutné. Dosáhnete tím toho, že teplo a olej zavřou mikroskopické póry v pánvi, čímž je mnohem méně náchylná k tomu, aby se k ní suroviny přilepily. Toto se musí provést pokaždé, když se pánev používá, protože ochlazení a mytí opět otevře póry.

 

Titan

V případě titanu je řeč o kvalitním a moderním materiálu, který je charakteristický vysokou odolností, pevností a nepřilnavým povrchem. Titanová pánev vás potěší ovšem i svou dlouhou životností. Titanové pánve mají obvykle tělo vyrobené z hliníku, takže jsou také lehké a dobře se s nimi pracuje. Jelikož je jejich povrch nepřilnavý, nemusíte při přípravě pokrmů používat tuk, stačí je dostatečně rozpálit. Je však třeba počítat s tím, že kvalitní titanové pánve patří k těm dražším pánvím na trhu.

 

Péče o titanovou pánev

Titanová pánev nevyžaduje v podstatě žádnou extra péči či údržbu. Chcete-li však, aby vám pánev dobře a dlouho sloužila, je dobré držet se několika pravidel. Například není vhodné nechávat pánev rozehřátou na vysoké teplotě déle než minutu či dvě před přidáním jídla. Titan se totiž rychle zahřívá a nadměrné teplo by mohlo ovlivnit barvu pánve. Pozor je třeba dávat i na poškrábání titanové vrstvy, proto k čištění používejte obyčejnou kuchyňskou houbičku a jemný saponát. Určitě nepoužívejte k čištění na čištění abrazivní čisticí prostředky či ocelové drátěnky a podobně.

 

Hliník

Hliníkové pánve mají z hliníku jen tělo, povrchová úprava je obvykle buď titanová nebo keramická. Dnes se totiž již čistě hliníkové nádobí moc nepoužívají. Předností hliníku je, že se jedná o lehký materiál, takže manipulace s takovou pánví je velmi jednoduchá. Kromě toho je hliníková pánev levná a potěší také výbornou tepelnou vodivostí. Pozor však na škrábance, na které je tento měkký materiál citlivý. Vlivem vysoké teploty také může dojít k zdeformování tvaru pánve. Proto je důležité sáhnout po hliníkové pánvi s kvalitní povrchovou úpravou a zesíleným dnem.

 

Péče o hliníkovou pánev

U hliníkové pánve je třeba dávat pozor na to, aby se nepoškodila kovovými předměty, protože po narušení jejího povrchu se ztrácí nepřilnavost a kromě toho, hliník není pro naše zdraví nejlepší. Doporučujeme proto při přípravě pokrmů používat plastové, dřevěné nebo silikonové náčiní, které povrch nepoškodí. Čištění není náročné, postačí houbička a běžný prostředek na mytí nádobí bez agresivních látek. Připálené zbytky jídel je vhodné nechat odmočit a následně šetrně odstranit.

 

Měď

Měď je vynikajícím tepelným vodičem a vyzařuje teplo i vizuálně. Samotná měď je vysoce reaktivní s potravinami, takže pánve musí být zevnitř povrchově upraveny – potaženy. Vynikající tepelná vodivost a rychlá reakce na změny teploty dělají z mědi ideální prvek pro vaření delikátních a složitých jídel. Energeticky mimořádně úsporná měď obvykle vyžaduje jen nízké nebo střední nastavení teploty. Měděné pánve ztělesňují bohaté tradice tohoto materiálu svým měděným vnějším povrchem, který se ohřívá rychle a je temperován vnitřní vrstvou nereaktivní nerezavějící oceli.

 

Péče o pánev z mědi

Měděná pánev by měla být mytá ručně, dokud je ještě teplá. Použijte jemný čistící prostředek a měkký kartáč nebo houbičku. Nepoužívejte bělící a abrazivní čistící prostředky. Chcete-li odstranit zašlé a tmavé skvrny, vyzkoušejte měděné leštičky vyrobené na nádobí a měkký hadřík.

 

Litina

Litinové pánve skvěle zachycují teplo a jsou ideální pro vysoké teploty. Poměrně pomalu se zahřívá a ochlazuje a vyžaduje důkladné sušení a namazání. Na litinu spoléhaly celé generace kuchařů pro její cenovou dostupnost, dlouhou životnost a schopnost zvládnout vysoké teploty potřebné k pečení a smažení, jakož i na pomalu se vařící jídla a pomalu se pečící jídla. Pokud je správně „vyzrálá“, vzniká na ní nechemický, nelepivý povlak – patina. Říká se, že litina přenáší během vaření do potravin částice železa což je přidán zdravotní benefit.

 

Péče o litinové pánve

Před kontaktem s vodou nechte pánev vychladnout, poté ihned očistěte čistou nebo jemnou mýdlovou vodou. Okamžitě osušte a potřete lehkým rostlinným olejem. Nenamáčejte. Litina může být použita na všechny typy varných desek a je vhodná i pro indukci.

 

Smaltovaná litina

Povrch smaltované litiny řeší problémy s údržbou litiny, ale výhody tepelné vodivosti zůstávají. Povrchová vrstva smaltu se může zničit opotřebováním a abrazí. Smaltovaná litina je obalena hladkým, vitrifikovaným porcelánem, který pomáhá předcházet rezivění, usnadňuje čištění. Smaltovaná litina se dodává v různých zářivých barvách a nejlépe se používá při nízkých až středních teplotách. Neabsorbuje zápach ani chuť a je nereaktivní, což ji činí ideální pro vaření kyselých potravin, jako jsou například rajčatové a vinné omáčky.

 

Péče o pánev ze smaltované litiny

Nepoužívejte kovové kuchyňské náčiní, abyste zabránili poškození smaltu. Před kontaktem s vodou nechte vychladnout a poté ihned očistěte jemnou mýdlovou vodou. Pokud zůstaly přilepené zbytky jídla, naplňte ji teplou vodou a před mytím namáčejte 15 až 20 minut. Důkladně osušte. Smaltovaná litina je vhodná i do myčky na nádobí, ale doporučuje se spíše ruční mytí pro zachování lesku smaltu.

 

Nepřilnavé materiály

Nepřilnavé pánve, všeobecně známé jako teflonové pánve, jsou skvělé. Jednoduše se čistí, vaření s nimi je hračkou a mnozí z nás je používají denně. Nelepivý povrch může být vyroben z různých nereaktivních látek. Teflonová nepřilnavá pánev nabízí vaření bez tuku, hliníkové jádro pro rovnoměrné teplo, vynikající uvolňování potravin a proto rychlé a snadné čištění. Maximální doporučená teplota je 260°. Pravidlem je, že pokud se to co vaříte bude pravděpodobně lepit (jako volská oka) a vyžaduje střední až nízkou teplotu, pak je nepřilnavá pánev ideální volbou. A kupte tu nejlepší, kterou si můžete dovolit – povlak bude lepší kvality a vydrží mnohem déle.

 

Péče o nepřilnavou pánev

Před mytím nechte pánev vychladnout a vyhýbejte se vložení horké pánve do studené vody. Většina nepřilnavých pánví může jít do myčky na nádobí, ale opakované používání myčky na nádobí může vést k vysušení nepřilnavého povrchu. Ruční mytí prodlouží životnost pánve. Používejte čisticí prostředky, které neobsahují bělidlo nebo citrusové přísady. Nepřilnavé nádobí je vhodné pro použití na většině varných desek. Nepoužívejte kovové kuchyňské náčiní.

 

Nepřilnavý keramický materiál

Pokud je pro vás důležité mít „zelenou“ pánev tzv. greenpan tento materiál je vynikající volbou. Keramická pánev je bez PTFE a PFOA a je extrémně odolná vůči poškrábání. Toto třívrstvé nádobí má hliníkové jádro pro rychlé a rovnoměrné vedení tepla a jeho magnetický exteriér z nerezavějící oceli je kompatibilní se všemi typy varných desek včetně indukce.

 

Péče o nepřilnavou keramickou pánev

I když je keramické nepřilnavé nádobí vhodné k mytí v myčce nádobí, doporučuje se ruční mytí. Před vložením do studené vody nechte pánev důkladně vychladnout. Keramické nepřilnavé pánve jsou vhodné pro použití na všech varných deskách včetně indukce. Používejte pouze silikonové nebo dřevěné nástroje.

 

Kamenina

Kamenné, nebo jak se někdy nazývají, kameninové pánve jsou kovové pánve, které jsou pokryty tenkou vrstvou oxidu a vypáleny v peci k vytvoření nepřilnavého povlaku, který přilne ke kovu pod ním a vytvoří zvrásněnou strukturu, která vypadá jakoby byla z kamene. Vaření s těmito pánvemi je zábavné, protože se nemusíte obávat přilepení potravin. Pokrmy se totiž při tepelné úpravě nedotýkají dna pánve celou plochou, ale spočívají na velkém množství drobných vyvýšených bodů. Kamenný povlak je vyráběn pomocí nejnovějších technologií a navržen tak, aby dlouho vydržel. Tyto pánve nebudete muset moc dlouho vyměnit.

 

Péče o kamennou pánev

Kamenné pánve jsou všechny vhodné jak do myčky, tak i pro ruční mytí. Jediným pravidlem, které je spíše přikázáním, je to, že při vaření nesmíte používat kovové a ostré kuchyňské náčiní.

 

Granit

Granit je žula, která má své specifické vlastnosti. Granitové pánve potěší nepřilnavým povrchem, který umožňuje připravovat jídlo i bez přidaného oleje. Kromě toho jde ze zdravotního hlediska o zcela bezpečný materiál, neboť při přípravě jídla neuvolňuje žádné nežádoucí látky. Granitová pánev má tělo vyrobeno obvykle z nerezavějící oceli nebo z titanu.

 

Péče o granitovou pánev

Granitová pánev má velmi odolný povrch, který má dlouhou životnost. Přesto nedoporučujeme používat při přípravě pokrmů kovové náčiní a vyhněte se i čištění pomocí abrazivních přípravků.

 

Tloušťka pánve

Předtím, než se rozhodnete pro drahou měděnou pánev je třeba si uvědomit, že cenově dostupnější, ale hrubší ocelová pánev je lepší. Měděná pánev jistě přenáší teplo z hořáku na obsah rychleji, ale pokud jde o rovnoměrné vaření a jeho udržování je to tloušťka pánve, nikoli její materiál, která je nejdůležitější. Silnější ocelová pánev to zvládne mnohem lépe než měděná, která je obvykle tenčí. Má totiž větší vzdálenost mezi povrchem vaření a zdrojem tepla. V okamžiku, kdy teplo proudí na povrch, bude se rozkládat rovnoměrně, neboť se rozptyluje. Hrubší pánve udržují teplo delší dobu a jsou méně náchylné vychladnout, když se do nich něco přidá.

 

Velikost pánve

Velikost pánve je důležitá. Jídlo by se mělo vejít do pánve pohodlně, aniž by bylo v kontaktu s boky. Po vložení surovin by mělo být dostatek prostoru, aby se umožnila cirkulace vzduchu. Velikost pánve je jednoduše řečeno průměr jejího dna, jelikož většina pánví má kulatý tvar. Velikost pánve by měla odpovídat množství porcí jídla a také tomu, s jak velkými kusy surovin budete pracovat. Z hlediska průměru můžete pánve rozdělit do následujících skupin:

Průměr pánvePočet porcíVyužitíPro koho je vhodná
20 až 24 cm1 až 2vhodné spíše pro přípravu jednoduchých jídelpro začínající kuchaře
26 až 30 cm2 až 4připravíte na ně i větší kusy masa či celé rybytakové pánve ocení domácí kuchaři i profesionálové
32 až 40 cm4 a víceposkytují dostatek prostoru i pro přípravu složitějších jídelsem patří i profesionální pánve, které ocení zkušení kuchaři

U velikosti pánve je vhodné sledovat i výšku okrajů, jelikož je důležité, aby byla pánev dostatečně hluboká. Okraje pánve by měly být dostatečně vysoké na to, abyste v ní mohli jídlo dusit, případně abyste ji mohli použít pro vodní lázeň. Ideální je sáhnout po modelu s boky vysokými od 7 do 10 cm. Samozřejmě to neplatí pro pánve na palačinky, které jsou typické nízkým okrajem usnadňujícím otáčení palačinek.

 

Rukojeť pánve

Nedílnou součástí pánve je také její rukojeť, která vám umožňuje s rozpálenou pánví bezpečně manipulovat. Rukojeť pánve proto není třeba při výběru podceňovat a určitě jí je třeba věnovat pozornost. Rukojeť by měla být ergonomická, dobře by měla padnout do ruky, měla by být pevná a pohodlná, ideální je, když nevede teplo. Z hlediska materiálu se můžete setkat s více typy:

  • kovová rukojeť
  • plastová nebo silikonová rukojeť
  • dřevěná rukojeť
  • litinová rukojeť

Při výběru nezapomínejte na to, že by měla být rukojeť schopna odolávat vysokým teplotám. Pokud budete pánev používat i k zapékání v troubě, musí být rukojeť nevyhnutelně tepluvzdorná, případně odnímatelná. Do trouby určitě nevkládejte pánev s dřevěnou nebo plastovou rukojetí. V případě, že si pořídíte pánev z litiny s litinovou rukojetí, budete při práci s ní potřebovat kuchyňskou chňapku.

 

Doplňkové vlastnosti pánví

V závislosti na tom, co budete vařit v pánvi, budete možná muset brát v úvahu i jiné atributy. Podívejme se na několik z nich:

  • rychlá reakce na změnu teploty – při přípravě soté a jiném vaření, které vyžaduje rychlé změny teploty, by měla pánev dobře a rychle reagovat na změnu teploty. Například, když děláte recept, při kterém na pánvi nejprve opékáte česnek, plamen je třeba ztišit hned, když začne provoňovat a pánev by se měla téměř okamžitě ochladit, aby se česnek nespálil. Odezva není tak důležitá při vaření, dušení, nebo dlouhém, pomalém vaření.
  • rovnoměrné vedení tepla – u játra v troubě je důležité, aby pánev rovnoměrně rozkládala teplo i po stranách. Když máte pánev plnou kuřecích prsou, které se nacházejí i na bocích pánve, chcete, aby se upekly rovnoměrně, takže je důležité teplo, které přichází z boků pánve.
  • stálý, nereaktivní povrch – při vaření kyselých potravin, jako jsou rajčatové omáčky, vinné nebo ovocné omáčky, by povrch pánve měl být nereaktivní. Nerezová ocel, smalt a eloxovaný hliník nebudou reagovat bez ohledu na to, čeho se dotýkají, zatímco obyčejný hliník může zabarvit bílé omáčky a potraviny, které jsou kyselé, sirné nebo zásadité. Dokáže dokonce těmto potravinám propůjčit kovovou chuť. Vejce, listová zelenina a jedlá soda jsou některé další potraviny citlivé na hliník. Dnes se však již hliník bez povrchové úpravy k výrobě kuchyňského nádobí nepoužívá.

 

Cena

Kvalitní pánve si můžete pořídit již od 500 Kč, ale jejich cena může narůst až na částku 3 500 Kč i více. Třeba rozlišovat, v čem spočívá kvalita dané pánve a jaké jsou vaše nároky a potřeby. O ceně pánve rozhoduje několik faktorů, nejen známá značka zaručující kvalitu produktu, ale také typ pánve, materiál, z jakého je vyrobena, či velikost.

Podle ceny můžeme pánve rozdělit do následujících kategorií:

  • do 750 Kč – již iv této cenové hladině dostanete kvalitní pánve s oblíbeným nepřilnavým povrchem, vhodné pro téměř všechny zdroje tepla, včetně pánve pro indukci. Obvykle za tuto částku koupíte menší pánve o průměru kolem 25 centimetrů a nejčastěji jde o univerzální pánve, případně o pánve na palačinky či na lívance. Z výrobních materiálů převažuje hliník s nepřilnavou povrchovou úpravou nebo keramika.
  • od 750 do 2 400 Kč – pánve v této cenové kategorii jsou dostupné v různých materiálech a jsou vhodné pro všechny typy varných desek, samozřejmě, nechybí kvalitní pánve pro indukci. Kromě klasických univerzálních pánví zde naleznete také pánve na grilování či wok pánve. Kromě levných materiálů, jako je zmiňovaný hliník a keramika, natrefíte i na litinové pánve či pánve z různých typů oceli. Průměr pánví v této ceně se bude pohybovat do 30 centimetrů.
  • od 2 400 do 7 500 Kč – sem se již řadí pánve prémiové kvality s dokonalým vedením tepla pro extra vysoký výkon a energetickou úspornost. Naleznete zde propracované pánve, u kterých se můžete těšit z detailů v podobě luxusních dřevěných rukojetí. Co se týče materiálů, obvykle jsou pánve v této ceně vyhotoveny z titanu, litiny či na kvalitní měděné pánve.
  • více než 7 500 Kč – v této cenové kategorii naleznete profesionální pánve, které můžeme považovat za jakýsi vrchol na trhu s pánvemi. Můžete se těšit na luxusní měděné pánve, které mohou mít průměr i více než 32 centimetrů. Za více než 7 500 Kč není problém sehnat pánve na jakýkoli typ sporáku. Pro zajímavost zmíníme, že profesionální měděné pánve mohou stát klidně i více než 12 000-14 000 Kč, jeden kus.

 

Kde koupit pánev a jaké jsou oblíbené značky?

Pánve dnes seženete skutečně jednoduše, jelikož se s nimi setkáte nejen v prodejnách s kuchyňskými potřebami, ale také v obchodních řetězcích. Mnozí zákazníci si oblíbili Lidl pánve či Kaufland pánve, případně cenově výhodné pánve Tefal v akci v Tescu. Samozřejmě, velmi oblíbený je nákup pánví z různých e-shopů, přičemž doporučujeme ověřené a známé e-shopy. Kvalitní pánve naleznete také na populární stránce Heuréka, kde si umíte porovnat ceny dané pánve v různých internetových obchodech. Kromě toho zde naleznete i praktické recenze a hodnocení zákazníků, kteří se zde dělí o své zkušenosti.

 

Oblíbené značky pánví

Kvalitní pánve vyrábí několik značek, které právem patří k těm nejoblíbenějším na našem trhu. Dobrým poměrem ceny a kvality potěší Lidl pánve, případně pánve Kaufland, ale známé jsou i Tefal pánve či Tescoma pánve, případně i pánve Delimano nebo pánve značky Orion. Pokud byste chtěli zainvestovat do vyšší třídy, určitě nevynechejte značky jako Berghoff, Beka, Fiskars či Berligerhaus.

 

Tefal

Společnost Tefal se stala v roce 1956 prvním výrobcem nepřilnavého nádobí, čímž vyvolala doslova kuchyňskou revoluci. Společnost je již více než 60 let lídrem v oblasti nepřilnavého a elektrického kuchyňského nádobí a vah. Tefal je znám také svými titanovými produkty s dlouhou životností pro všechny druhy vaření. Extra odolné titanové pánve, vydrží dvakrát déle díky vyztužující pevné základně z titanu. Tefal pánve se těší oblibě u zákazníků již dlouhá léta a v nabídce této značky najdete rozličné typy pánví v různých velikostech. Ať už je to Tefal pánev na indukci nebo grilovací pánev, v nabídce této cenově dostupné značky si vybere každý.

Delimano

Přestože historie značky Delimano zatím nesahá daleko do minulosti, nabízí dnes již přes 100 produktů vysoce kvalitního kuchyňského nádobí. Nejprve to byl sortiment keramického nádobí, vyrobený z přírodních materiálů a dnes se již Delimano považuje za trendsettera. Poskytuje komplexní řešení a komplexní design revolučního kuchyňského nádobí, které je jediný svého druhu na světě. Kuchyňské nádobí Delimano v sobě spojuje stylový design s nejnovějšími technologiemi. Díky speciálnímu nepřilnavému povrchu nádobí potřebujete k vaření skutečně jen kapku oleje a nádobí je současně odolné i energeticky úsporné.

Pánve Delimano v sobě spojují výborný poměr ceny a kvality a v nabídce této značky naleznete pánve vyhotovené z různých materiálů a rovněž i různé typy pánví. Oblíbená je například Delimano pánev na lívance a palačinky, která potěší nepřilnavým povrchem a jednoduchou manipulací. Navíc, je-li v e-shopu Delimano na pánve akce, jde o nákup, který se opravdu vyplatí.

Tescoma

Firma Tescoma začínala jako „garážová firma” v roce 1992 ve Zlíně, v tehdejším Československu, přičemž na výrobu kuchyňských potřeb se začala zaměřovat až v roce 1994. Zajímavostí je, že každý prototyp výrobku s nepřilnavou vrstvou testuje společnost nepřetržitým vařením směsi kečup pepře po dobu 24 hodin, a to čtyřikrát za sebou, aby zjistili, zda je vrstva dostatečně odolná. Nepřilnavost pak zkoušejí opakovaným připalováním mléka.

V nabídce značky Tescoma naleznete nepřeberné množství pánví různých typů, z různých materiálů a různých velikostí. Z hlediska ceny bychom je mohli zařadit do střední cenové kategorie, přičemž platí, že i v případě této značky je poměr ceny a kvality velmi dobrý.

 

💡 Modelový příklad výběru pánve - zlatá střední těsta

Delimano Pánev na smažení Desire

Při výběru a nákupu té správné pánve do vaší kuchyně, která bude co nejvíce vyhovovat vašim potřebám, vám jistě dobře padne takový modelový příklad. Hodnotili jsme v něm konkrétní pánev z našeho testu na základě důležitých parametrů. No a jelikož chceme, aby to bylo pro vás co nejvíce přínosné, zvolili jsme si jako modelový příklad Zlatou střední cestu z našeho srovnání (aktualizováno červen 2022), kterým je pánev Delimano Desire.

 

Typ pánve – univerzální

Pánev Delimano Desire je univerzální, takže ji můžete používat pro přípravu prakticky jakýchkoli jídel. Poslouží jako pánev na smažení, ale také na přípravu soté, palačinek, jídel z vajec, omáček a jiných pokrmů.

 

Materiál – hliníkové tělo s povrchovou úpravou PPG Eclipse HB

Tělo pánve je vyrobeno z recyklovaného, ekologického hliníku, který dobře šíří teplo. Pánve je lehká a dobře se s ní manipuluje. Povrch pánve je nepřilnavý, takže zabraňuje přilepení a připálení pokrmů, a tak se pánev dobře čistí. Kromě toho je povrch odolný, a tak lze pánev mýt i v myčce nádobí.

 

Velikost – 24/28 cm

Pánev si můžete pořídit ve dvou velikostech – buď v menší o průměru 24 cm, nebo ve větší o průměru 28 cm. Pokud vaříte často a pro více lidí, doporučujeme sáhnout po větší pánvi.

 

Rukojeť – odolná vůči vysokým teplotám

Pánev Delimano je vybavena rukojetí, která odolá teplotě do 220 °C, takže ji můžete použít také k dopékání pokrmů v troubě.

 

Cena – 1037,87 Kč

V době psaní tohoto testu se cena pánve pohybuje kolem částky 1050 Kč. Pánev tedy patří do střední cenové kategorie a pro domácí použití by vám měla bohatě stačit. Pokud si přece jen potrpíte na vyšší kvalitu, v našem testu naleznete i několik dražších pánví, které jsou kvalitnější, odolnější a propracovanější.

Prohlédnout tuto pánev v e-shopu

 

Nejčastější dotazy při výběru té správné pánve

❓ Který povrch pánve je odolný vůči poškrábání?

K velmi odolným materiálům, u kterých nehrozí poškrábání, patří titan, litina, nerezavějící ocel a měď s přídavnými složkami. Kromě toho jsou titanové pánve také nepřilnavé, a tak nehrozí, že se vám jídlo připalovat. I litinová pánev se může stát nepřilnavou, pokud ji vypečete. O tom, jak vypéct pánev, jsme psali výše. K materiálům citlivým na poškrábání patří teflon a keramika, které se mohou poškrábat i při mytí v myčce na nádobí.

❓ Proč profesionální kuchaři nepoužívají teflonové pánve?

Teflonové povrchy jsou používány téměř bez výjimky jen v domácích podmínkách. Ti, který znají pokyny týkající se nepřilnavého nádobí, vědí, že i jediný kontakt s kovovými nástroji, jako jsou špachtle nebo šlehače, může nenapravitelně poškodit povlak a trvale zhoršit výkon pánve. Komerční kuchyně jsou posledním místem pro tento druh jemného vybavení. Zisková příprava jídel závisí na rychlosti práce a trvanlivosti zařízení. Relativně vysoké náklady na nepřilnavé nádoby a jejich celkově krátká životnost (i když se používají v domácnostech) způsobují, že jsou z velké části nepřípustné pro komerční využití.

❓ Mohu používat nepřilnavé pánve na indukční varné desce?

Ano, magnetické pánve fungují dobře na indukční varné desce. Ujistěte se, že je označena symbolem „Induction Capable“ nebo „Induction“.

❓ Dá se připravit pizza na litinové pánvi?

Budete potřebovat balíček pizzového těsta, většina obchodů s potravinami jej prodává, rajčatovou omáčku, sýry a topingy dle vašeho výběru. Předehřejte troubu na maximální teplotu a zahřejte pánev. Potom roztáhněte pizzové těsto na velikost pánve a připravte si všechny ingredience. Když je pánev horká, poprašte ji trochou kukuřičné mouky, jen lehký povlak, a položte těsto do pánve. Když se začnou tvořit bubliny, nalijte na něj rajčatovou omáčku, potom sýr a zvolené topingy. Dejte zpět do trouby a počkejte, dokud horní kůra není hnědá a křupavá a sýr roztál.

❓Je lepší pánev s poklicí nebo bez pokličky?

Poklice uchová teplo v pánvi, takže cokoli je v ní, bude se vařit rychleji - voda sevře rychleji, sýr roztaje rychleji. Vnitřek vašeho steaku se připraví rychleji než vnější strana – nejlepší způsob jak připravit well-done steak je udělat medium rare, stáhnout teplotu a položit poklici na pánev. Poklice dále zabrání kapalinám uniknout ve formě páry – omáčka se nezredukuje. Dušením v páře pod pokličkou se jídlo uvaří rychleji a rovnoměrněji.

❓ Která je nejlepší pánev na smažení?

Ideální pánev na smažení je univerzální, která má trošku vyšší okraje. Nejlepší je, pokud má pánev na smažení tlusté dno, které dobře vede teplo, takže teplota oleje je konstantní a olej se během smažení nepřepaluje.

 

Mohlo by vás zajímat i:

Zdroje informací a zajímavé odkazy:

Do testu jsme vybrali Pánve pouze z ověřených eshopů

Heureka.cz tescoma.cz i-domacipotreby.cz
Ohodnoťte náš test:
4.3/5 - (23 votes)
Autor článku
Georgina Babinová

Redaktorka magazínu Cestakbydleni.cz. Rada cestuji, mám ráda lidi a život, který bychom si už bez různých pomocníků do kuchyně nebo domácnosti ani neuměli představit. Někdy se však ztrácíme v bludišti nesčetných možností, které nám moderní technologie nabízejí. Hodně času také věnuji poznávání rostlin, květin a pestré zahrady. Doufám, že i mé články vám trochu pomohou v orientaci a také díky nim se rozhodnete vždy správně.

Komentáře

Už léta používám zásadně pánve deBuyer z černého železa. Jak hlubokou, tak 28-ku na smažení ale především na stejky. Tato pánev vydrží jakoukoli teplotu, maso se na ni přichytí a když je hotové, povolí. Stejky jsou neuvěřitelně šťavnaté s kůrčičkou na povrchu. Nedám na deBuyery dopustit, jsou to pánve na celý život. Když se na nich vytvoří černý nános, což se, tu a tam stane, stačí do nich dát konzervu rajčat a zahřát a pánev je zase čistá. Pak ji natřu neznatelně olejem a nechám znovu vypálit, až ztmavne. A mám zase, na dva roky klid. Vynikající pánve. Na asijská jídla, kde je třeba vyhnat teplotu bleskově, používám obyčejný čínský wok z obyčejného plechu. Antiadhezi mám, ale používám jen na jídla, kde je mouka, případně vajíčka. Jinak by mě nenapadlo to použít.

Přesně toto jsem řešila i já. Já i moje máma jsme roky používali tefal (i pánve na palačinky) a všechny se postupně zdeformovaly. Máma vyměnila varnou desku (má sklokeramickou siemens), nyní má na ní Delimano pánve už rok a zatím ok. O deformovaní pánví jsem na internetu v diskusích přečetla už mnoho a většinou to je špatnou varnou deskou.

Já těď přemýšlím nad pořízením pánve Eaziglide, ale tady ji nevidím. Myslím si, že jeto škoda, jelikož to vypadá zatím na jednu z nejlepších pánví, na které jsem narazila. Už jenon ta její samotná odolnos

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

WMF DURADO CeraDur 28 cm
WMF DURADO CeraDur 28 cm
Hodnocení 5 hvězd
Vítěz testu
Cena 2 889 Kč