Jak se zbavit krtka v zahradě – pár zaručených způsobů a triků

Vladimír Rejholec Téma
25. srpna 2022 4

Krtek v zahradě, nebo ještě lépe – krtek v trávníku. To je noční můra pro každého zahrádkáře. Na druhou stranu, zbavuje zahradu mnohých škůdců a krtek je také jedna z nejoblíbenějších pohádkových postaviček. Jak se zbavit krtka tak, abychom našim děťátka nemuseli vysvětlovat, proč babička číhá nad kopečkem z hlíny s motykou či rýčem?

Máme pro vás pár zaručených tipů jak se ho zbavit či vyhnat ze své zahrady. A že je to někdy velký problém, to uznáte i sami. Krtkovská houževnatost je totiž přímo úměrná jeho vytrvalosti zůstávat na stejném místě.

Tipy na odpuzovače krtků:

Ukázat více

 

Ze života krtka

Malý, ale výkonný – i takový maličký tvor jako je krt dokáže nadělat v zahradě pořádný „bordel”. Znáte to, zelenina vám už konečně vzešla, no má smůlu, nachází se totiž ve směru krtečkova tunelování. A co váš trávník? Jednou ráno se kouknete na svou těžce opatrovala pýchu a úžasem spadnete přímo na zadek – čerstvě vyhrnuté kopečky země působí hůře než těžké vyrážky na obličeji adolescenta. Co dělat v takovém případě nejprve? Samozřejmě co nejlépe poznat svého nepřítele…

 

Krt podzemní alias krtek obecný (Talpa europaea)

Je nejznámějším zástupcem malých hmyzožravců z čeledi krtovitých (Talpidae), který žije na celém našem území do nadmořské výšky přibližně 500 metrů nad mořem. Žije v podzemních chodbách, které si vyhrabává velkými tlapami zakončenými silnými prsty (drápy). Živí se různými bezobratlými žížaly či hmyz vyhledává pomocí svého výjimečného sluchu a čichu.

krtek obecný

Nejraději má vlhké a kypré půdy, ve kterých si jednodušší vyhrabe své chodby. Najdete ho tedy v parcích i zahradách, loukách i polích. Chodby má rozdělené na obytné – hlavní chodba ve větší hloubce kde vlastně krt bývá a vedlejší, rozvětvené do spleti chodbiček v hloubce přibližně 20 cm kde shání obživu (za potravou se vydává 2-3 x denně a za jediný den dokáže zkonzumovat až 150% své tělesné hmotnosti, která činí přibližně 100 g).

Samice ročně odchová 3 až 8 mláďat, které zůstávají ve stejném teritoriu jako matka a umí se opět rozmnožit do roku, přičemž se nakonec dožívají 2-5 let.

💡 Krt hvězdonosý (Condylura cristata)

Krtek hvězdonosýBlízký příbuzný našeho krtka. Narozdíl od něj má jeho čenich v průměru až 1 centimetr a vyrůstá z něj 22 hmatových výběžků, které celkově pokrývá přibližně 25 tisíc speciálních dotykových receptorů, známých jako Eimerove orgány.

U nás se s ním však nesetkáte, vyskytuje se hlavně v Severní Americe (východ Spojených států a Kanada).

 

Krtkova slabiny a jak to nejlépe využít

  • krtek je téměř slepý, rozezná jen světlo respektive tmu – proto ho víte překvapit když ze země vytrčí svůj čenich
  • v čenichu má i čichové a hmatové orgány – proto na něj fungují pachové odpuzovače
  • krtek má velmi dobře vyvinutý sluch, dokonce až tak citlivý, že příliš hlasitý zvuk ho může i zabít – dobře zafungují akustické odpuzovače
  • malé černé zvířátko má doslova „smysl pro pořádek” – pokud jste vytvořené krtince pravidelně rozhrabali, krta to většinou přestane bavit a přesune se jinam

 

Jak nám vlastně škodí?

Tak v první řadě dokáže krtek nadělat škodu v zahradě tím, že se po ní jede nahoru dolů a ničí při tom kořeny kulturních rostlin, přestože je sám nežere. A druhá věc (neméně podstatná, ne-li ještě více) – pěstovaný okrasný trávník se po nájezdu aktivního krtka mění na bojové pole s mnoha zákopy.

Krtince v trávě

 

 

Jak se zbavit krtka

A jelikož zmíněné pestvá nemíníme krtkovi tolerovat, pokoušíme se ho nejrůznějšími způsoby zbavit. Způsobů jak vyhnat krtka ze zahrady je celá řada. Musí to tak být, protože krtek je jinak velmi přizpůsobivý a dokáže si zvyknout na cokoli. Proto je dobré rozličné způsoby mezi sebou kombinovat.

 

V trávníku síťky

Jak se zbavit krtka v trávníku? Pokud chcete mít klid a neriskovat, že se k vám krtek nastěhuje, stačí když pod trávník založíte síťku. Tento způsob je jednoznačně nejúčinnější, protože krtkovi zabrání prohrábnout se na povrch. Čili předtím než zakládáte svůj trávník či zeleninový záhon, nebo i skalku, zvažte i tuto investici. Síť s velikostí oka přibližně 12 mm se pak ukládá do hloubky kolem 10 cm.

 

Hluk

Krtek nesnáší hluk, proto existuje nesčetná řada odpuzovačů v „plašič” vyludzujúcich pro krta nepříjemné zvuky a vibrace. Jde o různé domácí i komerční způsoby a zařízení.

Mechanická zařízení

  • větrné vrtulky – stačí i ty z dětského obchodu
  • PET láhev na kovové tyči – funguje když fouká vítr

TIP: Údajně stačí zahrabat do krtečkova tunelu ze dvou třetin láhev od piva. A to tak aby byla nakloněna směrem, odkud fouká vítr. Tím opět bude vydávat pro krtky nepříjemný zvuk.

Plastové větrníky, láhve na tyči nebo i skleněné láhve byste pak měli po zahradě rozmístit rovnoměrně, aby byly co nejúčinnější.

Dětský větrník

Dětský větrník na krtka postačí – někdy…

  • benzínová motorová sekačka

Sekačka dokáže krtka pořádně znechutit. Proto pokud jste dosud používali elektrickou, vyměňte ji za benzínovou a otázku jak se zbavit krtka máte alespoň na určitou dobu zodpovězenou.

Ultrazvukové odpuzovače

Dnes není problém si pořídit různé akustické ultrazvukové odpuzovače. Ty fungují tak, že nízkofrekvenční vibrace (400-1000 Hz) se různou silou a intenzitou přenášejí do země. Tyč zařízení je však třeba zatlačit do půdy co nejhlouběji tak, abyste zasáhly i „obytnou část” Krtečkova tunelů. Pro vaši informaci orientačně: jeden odpuzovač pokryje přibližně 30 m2 plochy zahrady. Ale je to samozřejmě různě – každý solární či jiný ultrazvukový odpuzovač má svůj dosah uzpůsoben výrobcem.

Tyto přístroje už i něco stojí a ne vždy s nimi sklidíte úspěch. Časem ztrácejí na účinnosti – krt si totiž na ně zvykne. Hlavně pokud se na místě nachází dostatek potravy.

 

Pasti

Pasti na hubení, gelové pasti, které po jejich užití způsobí, že krtek vydechne naposledy… Pro citlivější povahy existují i mechanické pasti, jejichž účelem není krtka zabít ale „jen” odchytit.

Mechanická past

Jde nejčastěji o jakési trubky, které se pokládají do země – Krtečkova díry s pojistným plíškem kolmo na chodbu. Krtek do ní vleze a dvířka se následně zaklapnou. Úspěšnost pasti pak závisí hlavně na tom zda jste ji správně nastražili (pokud není dobře zakopaná, krt jen do ní nahrne hlínu a obejde ji). Takové pasti vás nepřijdou na mnoho, 80-100 Kč za kus a jsou relativně efektivní. Nastavené pasti pak kontrolujte jednou denně.

TIP: při nastavování a pokládání pastí s nimi pracujte v rukavicích. Krt totiž s jeho supercitlivým nosem jinak ucítí lidský pach, který považuje za hrozbu a nastavenou past potom širokým obloukem obchází.

„Stojí voják na vařte”

Není to past v pravém slova smyslu, spíše by se to dalo nazvat čekané. Stačí trochu trpělivosti a na krtka si můžete počkat při vytvářejícím se kopečku (musíte si odsledovat v jakých intervalech se právě váš krtek „těpeře” na povrch, nejprve je to brzy ráno, nebo těsně po poledni).

krt podzemní

Krtka si můžete vyčíhať…

Krt je pracant a hlavně pedant – snaží se udržovat své chodby v absolutním pořádku a opravuje je v případě poškození. Takže, pokud mu budete pravidelně hromádky rozhrabávať dříve či později se určitě zjeví. Pak stačí už jen rýčem nebo motykou dostatečně podebrat zeminu a krtka vykopat, vložit do kbelíku a odnést na vhodné místo (určitě ne sousedovi, možná se mu tam nezalíbí a vrátí se rychle zpět).

Nevýhodou je, že tímto způsobem uvolňujete teritorium pro jiného krta, který čeká na svou příležitost.

 

Pachové odpuzovače

Kretox Bariéra k odpuzování krtků 500 ml

Tekutý komerční přípravek na vypuzení krtků ze zahrady Kretox.

Krtků citlivý čenich přímo podsouvá další možnosti jak ho ze zahrady vyhnat. Můžete použít i pachové odpuzovače. Zde můžete jít komerčním cestou a pořídit si vhodný přípravek – biocid, který je obvykle ve formě tekutiny (postižená plocha se pouze zalije), nebo ve formě granulí či prášku jako trávníkové hnojivo s odpuzující látkou (a celoplošným aplikací). Samotní výrobci těchto produktů uvádějí, že tento způsob je nejvhodnější jako prevence. Pokud malého návštěvníka už na zahradě máte, většinou mu to potrvá dost dlouho, dokud ho tyto pachy dokáží vypudit.

Další možností jsou pachové bomby – nálev, který si umíte vyrobit i z vlastních zdrojů, a který můžete použít na krta již usídlení ve vaší zahrádce. Zkuste do krtinců nalít výluh z česneku či cibule, případně použijte ocet, citrónovou šťávu, pepř, nebo dokonce prý pomáhají i ořechy uvařené v mýdlové vodě… Při tomto způsobu však také nemáte jistotu, že se podaří najít tu správnou chodbu, a že síla a intenzita zápachu právě vašeho koktejlu dokáže vašeho krta donutit aby se odstěhoval.

 

Tipy na odpuzovače krtků:

 

Karbid vápníku

Jedná se o speciální granulovaný přípravek, který krtka efektivně vypuzuje. Princip je jednoduchý, po nasypání do krtince karbid zreaguje s vodou (půdní vlhkost) a uvolňuje do okolí nepříjemný plyn, který krtka dokáže efektivně vypudit. Postup: odhrňte krtinec ve směru aktivní chodby krtka, nasypte do něj karbid. Otvor pak opatrně zahrňte zeminou tak, abyste nezničili chodbu.

Viditelný efekt? Počet krtinců bude do pár dní klesat dokud krt nakonec nadobro neodejde. Dejte si pozor při manipulaci! Karbid vápenatý při styku s vodou totiž uvolňuje extrémně hořlavé plyny. Kdy a jaké množství karbidu použít se dozvíte v návodu (přibližně 10-15 g na 1 krtinec).

Karbid vápnika - Ako si poradiť s krtkom

 

Srst či vlasy

Mezi pachové výstrahy můžeme zařadit i psí nebo kočičí chlupy, případně i lidské vlasy. Krtek si z pachů těchto savců vyvodí dozajista správný závěr, a to: že mu na zahrádce hrozí nebezpečí (hlavně ze strany rozzlobeného člověka) a instinktivně ji opustí. Dokonce se neusídli ani někde v blízkosti, protože zmíněný dravci mají obecně větší teritorium jako krt, který to velmi dobře ví.

 

Petrolej, benzín, naftalen

Hadry či novin namočené v těchto hořlavých roztocích a zapuštěné do krtince. To je možnost, po které sáhne snad už jen zoufalý zahrádkář. Je pravdou, že zápach těchto látek bude krtkovi vadit, ale nejen jemu, ale i vám a vašim domácím mazlíčkům. Také je velmi pravděpodobné, že krt si i tak najde jinou cestu a takto ošetřenému místu se v pohodě vyhne. Pokud už chcete vyzkoušet něco na tomto principu, spíše použijte starý dobrý naftalen – tablety, či kuličky, případně sirné dráty.

 

Kouř

Krtkovi můžete pomoci sbalit kufry i použitím dýmovnice – jednoduchým způsobem, kterým ho ze zahrady doslova vytopíte. Celkem často se používá i kouř z dvoudobých motorů (například benzínové pily). Tento způsob je však méně účinný na suchých písčitých půdách.

 

Voda

Můžete se pokusit krtka vytopit. Jednoduchá metoda, ale určitě ne stoprocentní. Do chodbičky nacpěte hadici, pusťte vodu a čekejte dokud krtek nevyleze. Otázkou je, zda se vám podaří zalít všechny chodby (pracovitý krt jejich totiž stihne nadělat docela dost) a dále se může stát, že kyprá půda nasaje vaši vodu jako houba a nedostane se až do krtečkové obytné komfortní zóny. A krt je mimochodem i dobrý plavec.

 

Rostliny, které jinak krtek nesnáší

Dalším zajímavým způsobem (a hlavně nenásilným) jak se zbavit krtka je pěstování některých rostlin, které krtka odpuzují. Jako prevence je to fajn, pokud však krtek najde u vás hojnost potravy ani tyto byliny mu vadit až tak nebudou (možná jen trochu znepříjemní život). Ale určitě se tím nenechte odradit a rostlinám jako řebčík (korunka) královská, komonice, černý rybíz, bezinky, pryšec projímavý (česky pryšec), aksamitníku (jinak smraďošky či afrikány) či obligátní cibuli s česnekem dejte šanci. Pokud již i krta nezaplašil, alespoň pomohou s jiným zahradním zabijákem, který se nazývá hryzec vodní.

Náš tip na rostlinu, která na krta nejvíce zabírá a je nejkrásnější: řebčík královská (Fritillaria imperialis) a hlavně její páchnoucí cibule. Záhonem s těmito rostlinami se Krtci opravdu vyhýbají. Krásné květiny zas ocení každý zahrádkář.

řebčík královský

Řebčík královská odpuzuje krtky a k tomu i nádherně kvete…

Tento estetický a ekologický způsob boje s krtkem má i své slabiny. Malý savec se totiž vyhne pouze těm místům, kde mu budou zmíněné rostliny smrdět. Jinde v zahradě si může vesele zůstat správcem dále.

 

Kočka

Kočka jako nebezpečný predátor dokáže krtka ulovit. Domácí vykastrovaný a hýčkáný typu Garfield asi těžko. Rychlého krta odchytí pouze rychlá a mrštná vesnická kočka, která se pak s úlovkem zvykne přijít pochválit. Nemáte doma takovou? Už jsme to zmínili výše – zkuste si pořídit srst od sousedovy a poroznášať ji po pozemku.

 

Vtipné tipy jak se zbavit krtka

  • pomerančová kůra, či citrónová kůra – můžete jimi posypat pár krtinců, více jich však oceníte v koláči
  • tablety do WC – jedna do každého krtince, ok víme si představit, že zápach je pro krtka opravdu odpuzující, ale jste si jisti, že chcete mít vůni pisoárů právě na vaší zahradě?
  • barvené vlasy – nacpěte do děr vlasy barvené nebo po trvalé, bude z nich smrdět čpavek, vlastní či od sousedovic Anči, případně nějaké od známé kadeřnice čerstvě nakosené…
  • milé a kupodivu také účinné – nechte pobíhat po zahradě vaše detváky s kamarády, které budou dupat a křičet tak, že krtek si pak dvakrát rozmyslí, jestli se ještě vrátí (dříve si však pro jistotu v duchu porovnejte škody na vaší zahradě, které tito malí protivníci dokážou způsobit)
  • aromatické sýry – smrdí a tudíž by měli s krtkem pomoci, zbožné přání, raději si ten Romadur či olomoucký syreček dejte na svačinu
  • cigaretové nedopalky – dobře zahasené nedopalky nastrkajte do děr a čekejte (můžete si přitom zapálit pár cigaret abyste je měli do zásoby)
  • dámský vibrátor – vibruje a tedy funguje, tak ze deset na menší trávníček před domem a sousedé se mohou dívat s otevřenými ústy
  • psí exkrementy, výměšky, hovínka – běháte po zahradě a po svém psovi poctivě sbíráte výkaly? Dejte je krtkovi do chodby a zalijte vodou, ať se šíří co nejdále (pokud máte na to žaludek, tak proč ne)
  • smradlavý výluh z kopřiv – je to přírodní hnojivo, které neskutečně smrdí, pokud ho na zahradě v pohodě používáte a chcete se k tomu zbavit i krtka, nadělte mu pár litrů do vytvořených krtinců…

 

Krtek si i tak zvykne na všechno – jak si spolu žít?

Všechny zmíněné rady a tipy, které mnohým zahrádkářům i reálně pomohli je potřeba obměňovat. Krt si totiž na ně rychle zvyká a nereaguje tak jak byste právě chtěli – odjezdem. Také si uvědomte, že většina praktik je vykonatelných spíše v menší zahrádce, na velké ploše se opravdu velmi neosvědčí. Navíc se možná mýlíte a vaši zahradu nepoctil návštěvou krtek, ale jiný a mnohem horší škůdce – hraboš nebo hryzec vodní.

Pokud se vám podaří krtka ze zahrady vyhnat, nezapomeňte pokračovat v preventivních opatřeních. Za rohem už čeká další, který si už na vaši zahradu brousí drápy. A případně se s přítomností krtka můžete i smířit. Takové soužití má totiž i dost výhod:

  • chcete na zahradě spíše krtka, který občas podryje rostlinu (až vyhyne) nebo raději ponravy, štěnice, červci a jiné nepříjemné stvoření? krtek totiž velmi úspěšně zbavuje půdu všech škůdců
  • vadí vám krtince v trávníku? – vězte, že fyzická námaha při jejich rozhrabávaní je skvělá podpora zdravého životního stylu
  • krtek ve vaší zahradě? jednoznačně máte půdu ve výborné kondici, jinak by se tam náš „kamarád” nenanominoval
  • půda, kterou krtek dostane na povrch – slavný krtinec – je perfektně oraná a můžete ji použít do záhonů, či květináče
  • mnoho zahrádkářů navíc tvrdí, že po letech boje s malým nepřítelem to nakonec vzdali a kamarád krtek se jim za odměnu odvděčil tím, že v zahradě škodil podstatně méně
  • dítěti můžete na místě činu ukázat krtka a jeho práci v plné kráse (nejen animovaného krtka v telce či knížce)
plyšový krtek

Plyšový krtek je opravdu roztomilý…

Máte svůj vlastní recept či trik jak se zbavit krtka na zahradě rychle a bezbolestně? Podělte se s námi se svými zkušenostmi v diskusi pod článkem. Ostatní čtenáři to dozajista ocení.


Jak se vám líbil tenhle článek?
4/5 - (30 votes)
Autor článku
Vladimír Rejholec

Jelikož mám rád technické věci, kvalitní a funkční spotřební elektroniku, vychytávky a zlepšováky v domácnosti, založil jsem web Cestakbydleni.cz. Zde mohu aplikovat své, již přes 10-leté zkušenosti v oblasti tvorby obsahu na internetu a přitom mohu vycházet z vlastních zkušeností s domácností.

Komentáře

..velice by mě zajímalo, kdo vyhodnotil pach člověka, který varuje krtka. Krtek si není vědom ,že člověk je ten co škodí?.. přece v přírodě, je dost pachů, kterých se krtek může obávat. Dělám vše bez rukavic a přece mám úspěch…

pane Němec, opravdu inteligentní příspěvek. Je vidět, že vy žádnou půdu nemáte a to ani v květináči za oknem 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *