Vybíráme nářadí: Řetězové motorové a elektrické pily – test 10 modelů, v roce 2024 doporučujeme Husqvarna, Hecht a Stihl

Erik Havlík Test
Aktualizováno: 22. října 2023 1
Husqvarna 445 (benzínová)
Vítěz testu
HUSQVARNA 445
  1. dobrý výkon
  2. menší provozní náklady
  3. spolehlivost a životnost
  4. dobrý servis
  5. ergonomie
  6. jednoduchá manipulace
  7. rychlý start i při studeném motoru
  1. vyšší cena
  2. manuál je opravdu obsáhlý a méně přehledný
Všestranná a výkonná pila prémiové značky nejen na zpracování palivového dřeva, ale i kompletní údržbu zahrady... (nižší farmářská třída).
13 199 Kč
Ukázat nabídku
Heureka.cz
Řetězové pily jsou výborným pomocníkem v lesnictví, dřevařském průmyslu a při údržbě zahrady a sadu. Řetězová motorová nebo elektrická pila pomůže při zpracování palivového dřeva, dobře poslouží i na kácení starých stromů v zahradě, pro řezání desek, práci v lese, odstranění odumřelých větví z koruny starších stromů… Je toho opravdu docela dost. Je určena jak zkušeným zahrádkářům, tak i profesionálům, kteří se řezáním dřeva živí.

V nabídce motorových pil najdete stroje přizpůsobené na míru konkrétním nárokům a požadavkům, proto není vždy snadné se v ní zorientovat a vybrat tu správnou. Proto se v tomto článku podíváme na problematiku řetězových pil podrobněji. Vlastně, pokud chcete o nich něco vědět – najdete právě zde. Přiblížíme si pily samotné z hlediska jejich použití (hobby, poloprofesionál, profesionál) i z hlediska zdroje energie. Přesně si řekneme na jaké parametry byste při koupi měli přihlížet nejvíce a také pár praktických tipů a rad jak na údržbu pily, výběr správné řetězy či na práci bez rizika.

K tomu samozřejmě připojujeme test vybraných modelů – z aktuální nabídky pro rok 2024 jsme pro vás vybrali a porovnali 10 řetězových pil: 3x Makita, 3x Stihl, 2x Husqvarna, 1x Narex, 1x Hecht.

Jak vybrat řetězovou pilu

Při výběru řetězové pily se setkáte s více parametry, které musíte dobře zvážit, jde zejména o tyto 3 základní:

Jinak, v první řadě si ujasněte na co a jak často chcete pilu používat. Zajímat by vás měli i bezpečnostní prvky pily, kvalita provedení, ergonomie či dostupnost a cena příslušenství (oleje, náhradní řetězy, lišty, baterie), případně jaký zákaznický servis výrobce / prodejce konkrétní řetězové pily poskytuje.

Určitě při vašem výběru záleží i pořizovací cena pily a provozní náklady.

💡 Jak jsme hodnotili

Při hodnocení řetězových pil jsme brali v úvahu tyto metriky:

výkon pily: 30 %
délka lišty: 25 %
kvalita řetězu: 25 %
ergonomie a pohodlí použití: 10 %
bezpečnostní prvky: 5 %
doplňkové funkce zjednodušující ovládání a údržbu: 5 %

Nejlepší Řetězové pily na základe porovnávacího testu 2024

1. místo 2. místo 3. místo 4. místo 5. místo 6. místo 7. místo 8. místo 9. místo 10. místo
Vítěz testu Zlatá střední cesta Lidová volba
Husqvarna 445 (benzínová) Hecht 45 (benzínová) Stihl MS 211 (benzínová) Husqvarna 435 (benzínová) Makita UC3541A (elektrická) Narex EPR 35-20 (elektrická) Makita UC4051AX1 (elektrická) Stihl MS 231 (benzínová) Makita EA3201S (benzínová) Stihl MSA 160 C-BQ (akumulátorová)
HUSQVARNA 445 HECHT 45 STIHL MS 211 HUSQVARNA 435 Makita UC3541A NAREX EPR 35-20 Makita UC4051AX1 STIHL MS 231 Makita EA3201S STIHL MSA 160 C-BQ
Hodnocení 5 hvězd
Hodnocení 5 hvězd
Hodnocení 5 hvězd
Hodnocení 4.5 hvězd
Hodnocení 4.5 hvězd
Hodnocení 4.5 hvězd
Hodnocení 4.5 hvězd
Hodnocení 3.5 hvězd
Hodnocení 3.5 hvězd
Hodnocení 3.5 hvězd
13 199 Kč 2 690 Kč 6 966 Kč 11 099 Kč 3 639 Kč 3 549 Kč 5 759 Kč 9 389 Kč 5 271 Kč 9 160 Kč
Ukázat nabídku
Heureka.cz
Ukázat nabídku
Heureka.cz
Ukázat nabídku
Heureka.cz
Ukázat nabídku
Heureka.cz
Ukázat nabídku
svarecky-obchod.cz
Ukázat nabídku
Heureka.cz
Ukázat nabídku
svarecky-obchod.cz
Ukázat nabídku
Heureka.cz
Ukázat nabídku
Heureka.cz
Ukázat nabídku
Heureka.cz

Recenze 10 nejlepších řetězových motorových a elektrických pil pro rok 2024

Vítěz testu

1. Husqvarna 445 (benzínová)

Typ pohonu: benzínová ● Výkon: 2100 W ● Objem motoru: 45 cm3 ● Hmotnost: 4.9 kg ● Délka lišty: 38 cm

HUSQVARNA 445

Husqvarna 445 je výkonná benzinová pila druhé generace pro všestranné použití. Snadno ji nastartujete i při pomalejším zatažení za startovací šňůru i po delší pauze (systém Smart Start a palivové čerpadlo), víčka nádrží jsou komfortně výklopné. Má nižší spotřebu paliva a menší emise (ve srovnání s předchozími radami).

S pilou se dobře manévruje a můžete ji pohodlně využít na zpracování dřeva do krbu či kamen, ale i na údržbu hospodářských pozemků a kácení stromů menších průměrů. Výborně zvládnutá ergonomie a poměrně nižší hmotnost pily znamená, že si s ní poradí i méně fyzicky zdatní uživatelé. Disponuje automatickou funkcí vracení spínače z polohy STOP do pohotovostní polohy a velkým plusem je i to, že dobře vidíte stav palivové směsi v nádrži.

Perfektní pila pro každého „normálního a obyčejného uživatele”, který nepracuje 8 hodin denně v lese a nepotřebuje profi pilu. Právě ten ocení jak výborně se s pilou řeže v praxi.

Výhody

  • dobrý výkon
  • menší provozní náklady
  • spolehlivost a životnost
  • dobrý servis
  • ergonomie
  • jednoduchá manipulace
  • rychlý start i při studeném motoru

Nevýhody

  • vyšší cena
  • manuál je opravdu obsáhlý a méně přehledný

Verdikt: Všestranná a výkonná pila prémiové značky nejen na zpracování palivového dřeva, ale i kompletní údržbu zahrady… (nižší farmářská třída).

Naše hodnocení:

Hodnocení 5 hvězd
Cena: 13 199 Kč

Ukázat nabídku
Heureka.cz
Detail


2. Hecht 45 (benzínová)

Typ pohonu: benzínová ● Výkon: 2000 W (2,7 HP) ● Objem motoru: 45 cm3 ● Hmotnost: 5,4 kg ● Délka lišty: 40 cm

HECHT 45

Hecht 45 je benzínová řetězová pila, která disponuje slušným výkonem 2,0 kW a objemem motoru 45 cm3. Díky 40 cm délce lišty dokáže zpracovat dřevo i většího průměru. Hodí se na práci i v těžších podmínkách.

Pila disponuje funkcí automatického mazání řetězu, brzdou řetězu, zubovou opěrkou a tlumením vibrací. Upínání řetězu je jednoduché, potřebujete na něj však nářadí (není to rychloupínací systém). Objem olejové nádržky je 0,26 l a palivové 0,55l, což jsou snadno nadprůměrné hodnoty v rámci své kategorie.

Pila nabízí za přijatelnou cenu velmi slušné parametry – spokojeni tak budou uživatelé, kteří hledají dobrý výkon a nepotřebují doma řetězovou pilu nejšpičkovější kvality za horentní sumu. Jednoduše „pila za stovku”, která splní svůj účel při občasném nařezání palivového dřeva a jednoduchou práci v zahradě.

Výhody

  • nízká cena
  • tuzemský (Český) výrobek
  • startuje bez problémů
  • jednoduchá manipulace
  • ve své kategorii se vyrovná i exkluzivním značkám

Nevýhody

  • vyšší hmotnost
  • levnější provedení
  • nepraktické napínání a výměna řetězu
  • vyšší hlučnost

Verdikt: Tato motorová pila je díky skvělému poměru ceny a výkonu jednou z nejprodávanějších ve své kategorii – pozitivní ohlasy uživatelů to jen potvrzují.

Naše hodnocení:

Hodnocení 5 hvězd
Cena: 2 690 Kč

Ukázat nabídku
Heureka.cz
Detail


Zlatá střední cesta

3. Stihl MS 211 (benzínová)

Typ pohonu: benzínová ● Výkon: 1700 W ● Objem motoru: 35 cm3 ● Hmotnost: 4.3 kg ● Délka lišty: 35 cm

STIHL MS 211

Benzínová řetězová pila MS 211 od renomovaného výrobce Stihl je kombinací kompaktního designu a výkonu. Pila je dobrá volba pro náročné amatéry pro práci kolem domu (palivové dřevo) a v zahradě, ale také podporuje práci profesionálů (jako druhá či náhradní pila).

Motor přináší výkon 1,7 kW a díky optimalizované technologii motoru slibuje úsporu paliva až o 20 procent a současně snížení emisí znečišťujících látek až o 70 procent. Pro bezpečné uchycení a lepší bezpečnost jsou rukojeti vybaveny antivibračním systémem. Vylepšený předfiltr zdvojnásobuje životnost vzduchového filtru. V zimním režimu je karburátor obklopen předehřívaným vzduchem, aby se zajistila bezproblémový provoz i v chladné sezóně. Určitě oceníte i napínání řetězu zboku.

Výrobce Stihl opět prokazuje, že vyvíjí své pily zejména prakticky orientovaným směrem. MS 211 je kompaktní a velmi kvalitní pila v stále přijatelné ceně.

Výhody

  • nízká spotřeba
  • nízká hmotnost
  • snadný start
  • letní a zimní režim
  • dobrá cena
  • prémiová značka
  • servis

Nevýhody

  • snad délka lišty (delší by však ubírala na výkonu)
  • spíše hobby provedení
  • lištu drží 1 šroub

Verdikt: Kompaktní pila v hobby provedení, kterou ocení i ten nejnáročnější kutil.

Naše hodnocení:

Hodnocení 5 hvězd
Cena: 6 966 Kč

Ukázat nabídku
Heureka.cz
Detail


4. Husqvarna 435 (benzínová)

Typ pohonu: benzínová ● Výkon: 1600 W ● Objem motoru: 41 cm3 ● Hmotnost: 4.2 kg ● Délka lišty: 33 cm

HUSQVARNA 435

Řetězová benzinová pila Husqvarna 435 je model, který se pyšní kvalitním výkonem při relativně nízké hmotnosti. Sestavení a uvedení pily do provozu je maximálně jednoduché. Předností je určitě i nízká spotřeba paliva. Ekonomický provoz pily zaručuje speciálně vyvinutý motor X-Torq, který také kromě toho zajišťuje až o 75% nižší emise.

Životnost motoru prodlužuje odstředivý systém čištění Air Injection, který odstraňuje prach a nečistoty ze vzduchu dříve, než se dostanou k vzduchovému filtru. Kromě vyšší odolnosti pily je tak toto řešení zárukou že filtr nebudete čistit tak často jak jste mohli být dosud zvyklí.

Pila je vybavena propracovaným systémem antivibračních tlumičů, které opravdu efektivně tlumí vibrace a tím šetří ruce a paže. Zvýšený komfort při práci má „na starosti” i měkká výplň asymetrické rukojeti a ergonomicky tvarovaná plynová páčka.

Výhody

  • lehká, dobře ovladatelná
  • jednoduchá údržba
  • antivibrační systém
  • ověřená značka
  • dobrý servis

Nevýhody

  • vyšší cena
  • hobby model

Verdikt: „Akuratne” benzinová pila pro přípravu dřeva do krbu a pro malé až středně velké zahrady – na řezání větví a příležitostně i na seříznutí stromu s menším průměrem kmene.

Naše hodnocení:

Hodnocení 4.5 hvězd
Cena: 11 099 Kč

Ukázat nabídku
Heureka.cz
Detail


Lidová volba

5. Makita UC3541A (elektrická)

Typ pohonu: elektrická ● Příkon: 1800 W ● Hmotnost: 4.4 kg ● Délka lišty: 35 cm

Makita UC3541A

Makita UC3541A je elektrická řetězová pila vhodná zejména pro řezání palivového dřeva, tlustší tesařské práce nebo i klasickou údržbu zahrady.

S výkonem 1 800 wattů je pila uzpůsobená pro lehké až střední řezání. Lišta dlouhá 35 centimetrů jí dává dostatečnou manévrovatelnost, například aby se udělal dobrý prořez i v hustém porostu. Automatické mazání je nespornou výhodou, olejová nádrž je přiměřeně dimenzovaná na 200 ml a úroveň oleje může být během provozu monitorována přes náhled. Řetěz se napíná bez dalšího nářadí.

Pila je překvapivě tichá (102 dB) a dobře se s ní pracuje díky zvládnuté ergonomii a softgrip provedení rukojetí. Má sice o něco vyšší hmotnost (4,4 kg), ale také díky tomu ní zvládnete přesnější řez.

Výhody

  • tichá
  • přesný řez
  • značka
  • jednoduchá obsluha
  • rychlé a snadné napínání řetězu bez nářadí

Nevýhody

  • slabší výkon
  • větší hmotnost
  • kabel

Verdikt: Skvělá domácí elektrická řetězová pila pro zahrádkáře a chalupáře, která zvládne i přípravu dřeva do krbu.

Naše hodnocení:

Hodnocení 4.5 hvězd
Cena: 3 639 Kč

Ukázat nabídku
svarecky-obchod.cz
Detail


6. Narex EPR 35-20 (elektrická)

Typ pohonu: elektrická ● Příkon: 2000 W ● Hmotnost: 4.2 kg ● Délka lišty: 35 cm

NAREX EPR 35-20

Narex EPR 35-20 je výkonná elektrická řetězová pila zcela vyhovující k řezání palivového dřeva a práce kolem domu či v zahradě. Pila disponuje automatickým mazáním řetězu, praktickým olejo-znakem pro kontrolu stavu oleje v nádržce a samozřejmě i brzdou řetězu (brzda doběhu, brzda při zpětném vrhu). Výměna a napínání řetězu probíhá bez použití nástrojů.

Z dalších technických parametrů lze ještě zmínit rozteč řetězu 3/8, rychlost řetězu 12 m / s, tloušťka mazacího článku 1,3 mm, napájecí napětí 230 V. Balení obsahuje vodicí lištu, řetěz a ochranný kryt lišty.

Výhody

  • dostatečný výkon
  • nízká hmotnost
  • kvalitní provedení
  • jednoduchá obsluha
  • tuzemská značka
  • dobrá cena
  • spolehlivost

Nevýhody

  • kratší kabel
  • hlučnější při doběhu

Verdikt: Osvědčená „modrá” kvalita – s pilou budete spokojeni zejména pro její spolehlivost a dostatečný výkon.

Naše hodnocení:

Hodnocení 4.5 hvězd
Cena: 3 549 Kč

Ukázat nabídku
Heureka.cz
Detail


7. Makita UC4051AX1 (elektrická)

Typ pohonu: elektrická ● Příkon: 2000 W ● Hmotnost: 5,6 kg ● Délka lišty: 40 cm

Makita UC4051AX1

Makita UC4051AX1 je elektrická motorová pila, kterou si oblíbíte i díky jejímu štíhlému designu. Motor s výkonem až 2000 W má šanci zabojovat i s náročnějšími úkoly. Řezací lišta má 40 cm a pila je tak schopná řezat i větší průměry dřeva.

Určitě není nejlehčí, ale za zmíněný výkon to stojí. Mazání řetězu je automatické, množství dodávaného oleje může být přizpůsobeno individuálním požadavkům. 200 ml olejovou nádrž můžete kdykoliv kontrolovat přes zobrazovací okno.

Napínání a výměnu řetězu lze provést bez nástrojů. Při opotřebení jsou uhlíky motoru snadno přístupné bočním přístupem a mohou být vyměněny bez demontáže krytu. Hluk je relativně nízký 102 dB (stále nižší než u srovnatelných pil se spalovacím motorem).

Výhody

  • výkon, cena
  • napínání řetězu
  • tichý chod
  • výborná manipulace i v stísněnějších podmínkách
  • profi třída (el. pily)
  • 2 x řetěz v balení

Nevýhody

  • kabel

Verdikt: Elegance a slušný výkon – asi toto nejlépe charakterizuje řetězovou pilu známého výrobce elektronářadí.

Naše hodnocení:

Hodnocení 4.5 hvězd
Cena: 5 759 Kč

Ukázat nabídku
svarecky-obchod.cz
Detail


8. Stihl MS 231 (benzínová)

Typ pohonu: benzínová ● Výkon: 2000 W ● Objem motoru: 40,6 cm3 ● Hmotnost: 4.8 kg ● Délka lišty: 35 cm

STIHL MS 231

Benzínová řetězová pila Stihl MS 231 je malá a kompaktní, vhodná pro zahradníky a kutily s vysokými nároky. Pila je díky malé délce lišty 35 cm velmi vhodná na práci, při které je nutná vysoká manévrovatelnost.

Moderní jednoválcový motor je navržen pro dobré využití paliva a měl by udržovat i množství emisí na nízké úrovni. Čistá hmotnost (4,8 kg) je plně adekvátní ke výkonu motoru 2 kW. Při hladině akustického výkonu 114 decibelů je pila hlučnější než většina zahradnického nářadí.

Pro bezproblémový provoz i během chladných zimních měsíců je k dispozici speciální zimní režim, při kterém karburátorem protéká předehřátý nasávaný vzduch.

Výhody

  • spolehlivost
  • rychlý start
  • servis
  • neztrácí výkon

Nevýhody

  • cena
  • o kapku vyšší spotřeba
  • vzduchový filtr se zanáší poměrně rychle

Verdikt: Profi technika řezu přesvědčí každého náročného zahrádkáře, „obyčejný” uživatel zas ocení rychlé naříznutí palivového dřeva bez větších problémů.

Naše hodnocení:

Hodnocení 3.5 hvězd
Cena: 9 389 Kč

Ukázat nabídku
Heureka.cz
Detail


9. Makita EA3201S (benzínová)

Typ pohonu: benzínová ● Výkon: 1350 W ● Objem motoru: 32 cm3 ● Hmotnost: 4.2 kg ● Délka lišty: 40 cm

Makita EA3201S

Benzínová pila Makita EA3201S je zcela ideální pro řezání palivového dřeva pro domácí využití a zahradnictví. Může to také možnost jako druhá pila pro profesionály v lesnictví. S lištou dlouhou 40 cm a střední hmotností 4,2 kg je manipulace s ní pohodlná a může být použita i méně zdatnými uživateli k provádění lehčích pilových prací.

Pro nižší výkon pily je objem palivové nádrže 0,4 litru akorát. Nádržka na řetězový olej má však až velkorysou velikost – 280 ml. Olej se uvolňuje pouze během provozu, při volnoběhu dávkování oleje přeruší. Ekologicky šetrný a přátelský k životnímu prostředí je také katalyzátor výfukových plynů. Utažení řetězu a jeho výměna je možná bez použití nástrojů.

Výhody

  • nízká hmotnost
  • snadná manipulace
  • poměr cena / výkon
  • dlouhá lišta
  • napínání řetězu bez nářadí

Nevýhody

  • nižší výkon
  • dodána řetěz mohla být kvalitnější

Verdikt: Dělá přesně to, co má – napil dřevo do krbu a pomůže v zahradě a menším hospodářství.

Naše hodnocení:

Hodnocení 3.5 hvězd
Cena: 5 271 Kč

Ukázat nabídku
Heureka.cz
Detail


10. Stihl MSA 160 C-BQ (akumulátorová)

Typ pohonu: elektrická / akumulátorová ● Kapacita baterie: 160 Wh ● Typ motoru: bezuhlíkový ● Hmotnost: 3,2 kg (bez baterie) ● Délka lišty: 30 cm

STIHL MSA 160 C-BQ

Akumulátorová řetězová pila MSA 160 C-BQ značky Stihl je vhodná jak na péči o zahradu, tak i pro práci na stavbě a přípravě palivového dřeva. Díky baterii lze bezpečně používat kdekoliv kolem domu ale i přímo v obytných prostorech – žádné výfukové plyny, žádný nadměrný hluk.

Pohon pily je poháněn moderním napájením 36 voltů. Řezací délka lišty 30 cm odpovídá výkonu pohonu a je primárně vhodná pro práci, při které je nutná spíše více prostoru pro manévrování. S hmotností 3,2 kg (bez baterie) je vhodná pro každého i méně zdatného uživatele.

Výhody

  • nízká hlučnost
  • použití i v obytných prostorech
  • Aku pohon – žádný kabel, ani benzín
  • značka, servis

Nevýhody

  • cena
  • více maže

Verdikt: Pila s vysokým výkonem a pracovním komfortem při řezání palivového dřeva, při péči o zahradu a i řezání v uzavřených prostorách.

Naše hodnocení:

Hodnocení 3.5 hvězd
Cena: 9 160 Kč

Ukázat nabídku
Heureka.cz
Detail


Řetězové pily podle napájení

Pila se skládá z několika částí. Základem je motor, který pohání ozubené kolečko alias řetězová. Ta následně pohání řetěz, kterou řežete dřevo odpovídajícího průměru. Pilový řetěz se skládá z hnacích článků (pohybují se ve vodicí drážce), zubových článků (nimi se řeže materiál) a spojovacích článků. Přenos kroutícího momentu z motoru na řetěz zajišťuje spojka.

Podle motoru tedy řetězové pily rozdělujeme na benzínové a elektrické.

řetězové pily benzínové elektrické

 

Motorové benzínové řetězové pily

Benzínová, jinak také nazývaná motorová pila, má dvoutaktní spalovací motor, který se uvádí do chodu pomocí startovacího lanka. K práci potřebuje směs benzínu a oleje (v poměru, který je při každé pile specifický). Údržba takového spalovacího motoru je poměrně náročná (výměna vzduchového filtru a zapalovací svíčky).

Jednoznačnou výhodou benzínové motorové pily je to, že není závislá na elektřině a většinou má vysoký objem a výkon motoru. Použít ji můžete na přípravu palivového dřeva nebo proříznutí stromků (co dokáží i hobby modely s objemem alespoň 45 cm3), ale i na kácení menších dřevin v zahradě či těžké práce se dřevem v lese (profesionální technika s vysokým výkonem a delší lištou).

Nevýhodou tohoto typu pily je vysoká hlučnost, značná hmotnost a emise výfukových plynů. Benzínové pily tedy nelze použít v uzavřených prostorách.

Vyplatí se ji pořídit pokud ji hodláte častěji využívat mimo dosah elektrické zásuvky. Pokud hodláte řezat tlustší stromy, kulatinu, vybírejte pilu s delší lištou. Pravdou však je, že manipulace s takovou pilou bude o to těžší a náročnější. Proto na práci na zahradě a řezání dřeva do krbu či kamen zvolte raději lištu kratší.

Benzínová řetězová pila Husqvarna 445

Benzínová řetězová pila Husqvarna 445

Výhody

  • není odkázána na pevný zdroj energie
  • při manipulaci s pilou nejste omezeni přívodním kabelem
  • vysoký výkon – i na těžší práce
  • rychlejší práce
  • možnost práce i v sychravém počasí
  • bezpečnější odvětvování

Nevýhody

  • náročnější údržba
  • vyšší pořizovací cena
  • hlučnost
  • vyšší vibrace
  • těžší start v zimním období
  • výfukové plyny
  • vyšší hmotnost

 

Elektrické řetězové pily

Elektrické pily jsou určeny pro uživatele, kteří nemají ty nejvyšší nároky na řezání dřeva a řetězovou pilu potřebují spíše jen na práci kolem domu, přípravu palivového dřeva či ošetřování dřevin v zahradě. Jen těžko s ní vyrazíte do lesa, protože k plnohodnotnému výkonu potřebuje přístup k elektřině.

Při elektromotoru, který je závislý na připojení k střídavému napětí 230 V, nepočítejte s výjimečnými výkony (příkon motoru je většinou v rozmezí 1800-2400 W) a tedy ani s velkými lištami, které by dokázaly zpracovat dřevo nad 40 cm (obvyklé délky lišt 30 -40 cm). Plus řezná rychlost je nižší a pohybuje se v závislosti na modelu pily někde v rozmezí 9-13 m / s.

Na druhou stranu jsou elektrické pily tišší, práce probíhá bez produkování zplodin, nejsou až tak náročné na údržbu. Což však neznamená, že se o svou elektrickou řetězovou pilu nemusíte vůbec starat – nezapomínejte na pravidelné čištění, broušení, výměnu řetězu a opotřebované lišty…

Elektrická řetězová pila Makita UC3541A

Elektrická řetězová pila Makita UC3541A

Výhody

  • nižší hmotnost
  • menší hlučnost a vibrace
  • bezproblémový start
  • nulové emise
  • vhodná i pro práci v uzavřených prostorách
  • jednodušší manipulace (menší lišta)
  • bezúdržbový motor
  • nižší pořizovací cena
  • nízké provozní náklady

Nevýhody

  • menší výkon
  • méně efektivní řez
  • omezení při práci – v dešti
  • omezení volnosti pohybu – přívodní kabel
  • nebezpečí poškození elektrických kabelů

Toto jsou nejdůležitější parametry, které je třeba si všímat při výběru elektrické pily:

  • výkon: nejčastěji 1600-2000 W (ale najdou se modely s 550 či 2800 W příkonem), pro srovnání: hobby benzínové pily mají výkon 1000-1500 W, farmářské 1500-3000 W, profi modely 3 až 4 tisíce W
  • délka lišty: 30-40 cm, přičemž lišta do 35 cm vám postačí na běžné občasné řezání palivového dřeva, na silnější kusy dřeva použijte lišty od 35 cm, pro srovnání: délka lišty hobby benzínové pily je většinou do 35 cm, farmářské 40 cm, profi pily 45-50 cm

 

Akumulátorové řetězové pily

V podstatě se jedná o elektrické pily protože na provoz také potřebují elektrický proud. Ten však berou z mobilních akumulátorových článků (nejčastěji Li-ion). Jelikož nejste omezeni pevným zdrojem energie, můžete se pohybovat a pracovat bez větších omezení. Na druhou stranu baterie zase nevydrží mnoho. Ideální je pokud je máte po ruce alespoň 2, přičemž s jednou pracujete a druhou máte v nabíječce. Pak je praktické, pokud váš model Aku pily disponuje ukazatelem stavu nabití.

Při Aku řetězových pilách se používají z důvodu úspory energie úzké řetězy s jemnějšími zuby. Samozřejmě, že to má určitý vliv na jejich výkonnost (no ty nejvýkonnější se dokážou vyrovnat benzínovým). Rychlost se při profi provedení Aku pily může dostat až na hodnotu 20 m / s. Pořizovací náklady jsou o něco vyšší, což se však kompenzuje bezúdržbovostí pily a nízkými provozními náklady.

Práce jednoho vysokokapacitního akumulátoru je srovnatelná s prací benzínové pily na jednu plnou nádrž, na druhou stranu bude těžší a zhorší se manipulace s pilou.

Aku pily jsou vhodné na řezání menší „kopy dřeva”, při práci se pak nemusíte starat zda náhodou nezavadíte o přívodní kabel zda se nadýcháte nepříjemných zplodin. V závislosti na množství, tvrdosti a tloušťky zpracovávaného dřeva vám baterie vydrží zhruba na 30 minut, přičemž nabíječka vám ji dokáže nabít přibližně za hodinu a půl.

Aku řetězová pila Stiga SC 48 AE

Aku řetězová pila Stiga SC 48 AE

Výhody

  • nižší hmotnost
  • nízká hlučnost a vibrace
  • bezproblémový start
  • žádné zplodiny
  • i na práci v uzavřených prostorách
  • jednodušší manipulace (menší lišta)
  • neomezený pohyb
  • nízké provozní náklady

Nevýhody

  • menší výkon
  • méně efektivní řez
  • výdrž je závislá na kapacitě akumulátoru
  • kratší lišta (do 30-35 cm)
  • vyšší pořizovací cena v porovnání s elektrickými

Toto jsou nejdůležitější parametry, které je třeba si všímat při výběru Aku pily:

  • provozní doba – je závislá na výkonu motoru, kapacitě baterie a zátěži, pokud chcete pracovat nepřetržitě déle hledejte vysokokapacitní akumulátory
  • délka lišty – od 10-35 cm, delší lišty nad 30 cm jsou vhodné na řezání dřeva do krbu či kamen, menší jsou charakteristické spíše pro vyvětvovací pily

 

Řetězové pily – rozdelení podle využití

Základní přehled o řetězových pilách už tedy máme úspěšně za sebou, pojďme se blíže podívat na pily benzínové z pohledu jejich využití (při elektrických a Aku pilách jde v podstatě komplet o hobby modely, snad kromě speciálních arboristické pil).

Benzínové motorové řetězové pily dělíme na hobby, farmářské (poloprofesionální) a profesionálně. Všechny jsou charakteristické tím, že mají palivovou nádrž a nádrž na olej pro mazání řetězu.

 

Hobby pily

Jsou určeny kutilům, kteří potřebují jednou za čas sřežou pár desek, připravit dřevo do krbu, oříznout menší stromky v zahradě (ovocné i okrasné) a na jiné práce se dřevem kolem domu.

  • objem:  cca 30 až 50 kubických centimetrů
  • výkon: do 1500 W
  • délka lišty: 30-37 cm
  • cena: od 1800 – 2000 Kč, kvalitnější modely 2500 Kč – 5000 Kč a více
  • nejsou určeny pro celodenní používání

Řetězové pily v zahradě

 

Poloprofesionální „farmářské” pily

Pokud potřebujete ořezávat větve v zahradě mnohem častěji, řezat větší množství palivového dříví, zda kácet stromy s menším průměrem, tak potřebujete nejdříve poloprofesionální pilu, která se ne nadarmo nazývá i farmářská. Zdobí ji univerzální použití, dobrý výkon i spolehlivost, jednoduché ovládání a snadná údržba. Jde o střední třídu pil, čemuž odpovídají i parametry.

  • objem:  cca 50 až 70 kubických centimetrů
  • výkon: 1500-3000 W
  • délka lišty: 35-45 cm
  • cena: od 5000 Kč, kvalitnější a výkonnější modely i 20 000 Kč a více

Obecně se dá říci, že farmářská pila má i více ochranných prvků, vyšší rychlost řetězu, při výrobě jsou použity odolnější materiály a charakteristické je i lepší zpracování (propracovanější odpružení, automatický sytič či dekompresní ventil, případně i elektronická jednotka na řízení chodu motor). Na druhou stranu jsou farmářské pily i dražší a mají vyšší hmotnost.

Poloprofesionální "farmářské" řetězové pily na palivové dřevo

 

Profesionální řetězové pily

Jednoznačně produkt, po kterém sáhnete pokud se chcete řezáním dřeva živit. Jde o robustní a těžší modely s dlouhými lištami, které splňují vysoké nároky obtížné práce v lese – slouží k řezání velkého množství dřeva, odlesňování velkých ploch a celodenní provoz. Proto disponují účinným systémem tlumení vibrací, delšími ručkami a krátkým tělem motoru pro lepší kontrolu a úchop pily. Mají množství bezpečnostních prvků a jsou řešeny tak aby měly co nejméně emisí, snižovala se spotřeba paliva, ale i hlučnost či prašnost.

  • objem: 60-80 (až do 120) kubických centimetrů
  • výkon: 3000-4000 W
  • délka lišty: 40-50 cm
  • cena: od 20 000 Kč, výkonnější a specializované modely i 50 000 Kč a více

Profesionální řetězové pily v lese

 

Speciální podkategorie – Vyvětvovací pily

Na rozdíl od ostatních řetězových pil je vyvětvovací pila charakteristická tím, že má dlouhou rukojeť, která může prodloužit její dosah na 5 metrů! Pokud je tedy třeba prořezávat větve, které nedosáhnete s klasickou řetězovou pilou, tak právě „vyvetvovačka” je ideální volbou. Jde o speciální pily pro péči o stromy vyvinuté i pro profesionální arboristy a ovocnářů. Na výběr máte jako elektrické a Aku modely, tak i benzínové.

Vyvětvovací řetězová pila Hecht 976

Vyvětvovací řetězová pila Hecht 976

 

Na co se zaměřit při koupi pily

Při koupi řetězové pily je důležité abyste věděli orientovat mezi množstvím modelů, které jsou určeny k odlišnému použití. Vy si musíte nejprve sám sobě odpovědět na pár důležitých otázek. Jak často chcete s pilou pracovat? Jak velké (průměr) dřevo chcete zpracovávat? Kde všude a na co ji chcete využívat?

Pokud jste si to dostatečně objasnily, můžete se nyní s námi věnovat důležitým parametrem řetězové pily, která bude odpovídat právě tím vašim nárokům.

 

Objem a výkon motoru

Objem motoru

Co to jsme si o objemu motoru při pil už nadškrtli. Hobby pily na běžné práce kolem domu či v zahradě si pohodlně vystačí s objemem do 40 kubických centimetrů, poloprofesionální, která vydrží i větší zátěž hledejte o objemu 40-60 cm3, výkonné a nejvíce zatěžované profesionální řetězové pily určitě nad 50 cm3.

Výkon pily

Výkonu pily musí odpovídat i délka lišty, aby nedocházelo k poddimenzování síly motorové pily. Výkon motorových pil začíná na hranici 1 kW a při profesionálních zařízeních může dosahovat až 4 kW.

 

Délka lišty

Tento parametr vás informuje o tom, jaká je dlouhá řezná plocha pily s řetězem. Běžně má 35-40 cm, přičemž druhá jmenovaná hodnota postačí k prořezání špalku / kmene s průměrem do 50 cm. Délka lišty pro elektrickou řetězovou pilu se pohybuje mezi 30-40 cm (ideál 35 cm). Totéž platí u akumulátorových pil – dostatečný výkon se dosáhne výběrem kratší lišty. Pro benzinové hobby pily je vhodná přibližně 35 cm lišta, pro farmářské kolem 40 cm a pro profesionální pily na těžbu dřeva v lese kolem 45-50 cm.

S délkou lišty roste i požadavek na výkon pily. Při řezání větších průměrů dřeva totiž dochází k výraznějšímu tření mezi lištou a řetězem, což z výkonu motoru dost ubírá. Proto si pamatujte, že čím delší lišta, tím výkonnější pilu potřebujete.

Dejte si pozor, abyste si neobstarali pilu s neúměrně dlouhou lištou k výkonu motoru, ten se totiž potom rychle dusí a jeho životnost se snižuje. Také berte v úvahu, že zvláště pro méně zkušeného uživatele je práce s dlouhou lištou těžší a zvyšuje se tak i riziko úrazu. Pokud jste v práci s řetězovou pilou zběhlejší, pořiďte si lišty alespoň ve dvou různých délkách abyste je mohli při různých průměrech dřeva obměňovat.

 

Hmotnost + rozměry pily

Hmotnost je individuální parametr, který je odlišný při každém jednotlivém modelu a výrobci. Logicky platí, že čím je vyšší, tím více námahy při práci očekávejte. Hobby pily na občasné využití mají nejpřijatelnější hmotnost 4-5 kg, ale slabší výkon, výkonnější profi modely mohou mít i 15 kg a více.

Rozhodující je poměr mezi výkonem a hmotností pily. To se odvíjí zejména od zdvihového objemu válce (cm³) a výkonem motoru (kW). Rovněž zavazují zkušenosti s prací s řetězovou pilou, pokud je máte pomálu vybírejte snadnější pilu s menším výkonem, se kterou se vám bude lépe manipulovat. Pokud to neodhadnete a pořídíte si pilu větší jak zvládáte, tak při práci s ní se příliš rychle unavíte, což může dospět až k nepříjemnému úrazu. Větší stromy a tvrdší dřevo potřebují zase větší a výkonnější pilu, pokud vyberete pro tento účel malou hobby pilu bude to pro ni příliš velká zátěž a rychle se předčasně opotřebí.

Odpozorujte i to, zda je pila správně vyvážená – to znamená, že změnit uchopení pily by mělo být jednoduché a nemělo by při tom dojít k výraznému narušení vyvážení.

 

Bezpečnostní prvky

Bezpečnostní prvky chrání vaše zdraví a život, ať už jde o nevhodnou manipulaci nebo nešťastnou náhodu. Nezapomínejte proto na ně při vašem výběru řetězové pily.

  • brzda a ochrana před zpětným úderem – základní bezpečnostní prvek, kterým by měla být každá pila bez ohledu na její určení, bezpečnostní systém zastaví běh řetězu po uvolnění spínače již za několik desetin sekundy
  • pojistka sepnutí plynu – pila je v provozu jen tehdy pokud je zapnutý pojistný spínač na zadní rukojeti, takto dokáže zabránit náhodnému zapnutí pily například během transportu
  • zachycovač řetězu – v případě přetržení řetězu ji dokáže zachycovač bezpečně zachytit (namotat) a zabránit tak možnému zranění
  • ochranný kryt ruky – jedná se o široký kryt většinou na pravé straně pily, který ochrání ruku v případě, že by se řetěz odtrhla
  • nouzový vypínač – STOP tlačítko, které slouží pro případ neočekávané krizové situace, mělo by být snadno přístupné

Jelikož při používání řetězové pily může velmi snadno dojít snadno nepříjemnému úrazu, nezapomeňte pro lepší bezpečnost při práci používat vhodné ochranné pomůcky jako pracovní rukavice, ochranné brýle, sluchátka, ochranný kryt na obličej, přilba…

 

Řetěz

Existuje několik typů řetězů a každý výrobce pily nabízí i svou značku. Na výběr máte od agresivních „full chisel” přes univerzální „semi chisel” až po „low kick back” řetězy, které jsou uživatelsky nejkomfortnější. Pravdou zůstává, že čím je řetěz agresivnější tím lépe a rychleji řeže. Na druhou stranu je práce s nimi mnohem náročnější a nebezpečnější. Výběr vhodné řetězy by tak do značné míry měli ovlivnit zejména zkušenosti pilčíka.

Z pohledu její upnutí oceníte asi nejvíce rychloupínací systém na boční straně pily, který nevyžaduje použití dalšího nářadí.

Pilový řetěz

 

Další parametry + doplňkové funkce

Řetězová pila může disponovat mnoha vylepšeními a doplňkovými funkcemi, díky kterým je práce komfortnější a bezpečnější. Podívejte se co všechno může mít i vaše pila:

  • automatické mazání řetězu, které má „na starosti” automatické čerpadlo s regulací
  • vyhřívaná rukojeť
  • úchyt na rukojeti pro upevnění elektrického kabelu  – zabrání se tak nechtěnému vytažení vidlice ze zásuvky
  • zubová opěrka – funguje jako stabilizátor, když během řezání narazíte na tvrdší místo (suk), zuby se zaseknou do dřeva a to nedovolí pile odskočit nahoru
  • dekompresní ventil, který usnadňuje startování pily – při profipílach ho však nehledejte, zkušení pilčíci ho jednoduše nepotřebují
  • přístup k vzduchovému filtru, který zjednodušuje jeho čištění vždy, bez nutnosti použít k tomu další nářadí
  • nylonový filtr – je lepší než molitanový v levnějších pilách, nepropouští tak velké nečistoty (nejdražší stroje mají dokonce systém odstředivého předčištění vzduchu)
  • válce potažené tvrdokovem – pro delší životnost motoru (aniž je počet moto-hodin i desetinásobně nižší)
  • startovací plyn- který usnadňuje chod pily za studena
  • odpružení rukojeti – hobby a farmářské řetězové pily fungují na pružinách, ty tlumí vibrace od motoru, pila ale při řezu tak trochu plave, naproti tomu výkonné farmářské a profi řetězové pily bývají usazené na silentblocích (což zajišťuje mimo jiné i jistější vedení řezu)
  • vyberte pilu, která má reťazovku s výměnným kroužkem jako hvězdicovým (při výměně netřeba rozebírat celé pohonné ústrojí pily, mimochodem životnost reťazovky obou typů je tak na 4 řetězy)

 

Příslušenství

Příslušenství k motorovým pilám je opravdu celá řada. Praktickým je například stojan či držák na pilu, se kterým se vám bude pohodlnější a bezpečnější řezat. Určitě oceníte i přenosnou ochrannou tašku, takže se pak nemusíte bát, že ostřím poškodíte okolí a nezničíte jej. Ostřičku / brusku řetězu si pořídíte za pár korun a po nabroušení tupých zubů máte hned kvalitnější řez. Nezapomeňte na pohonné hmoty – benzín s olejem + všechny pily (elektrické, Aku, benzínové) vyžadují olej na mazání řetězu.

 

Cena

Při rozdělení pil podle využití jsme se už o cenách obecně zmínili. Nyní se na cenový rozsah řetězových pil podíváme blíže a o něco konkrétnější.

Cena do 7500 Kč

Zcela nejjednodušší hobby modely se vejdou do 2500 Kč a jsou určeny opravdu pouze pro občasnou práci. Kvalitnější modely ověřených značek seženete pohodlně do 7500 Kč. Tyto řetězové pily se vyznačují kratší lištou (kolem 35 cm), nízkou hmotností (4-6 kg) a vybírat můžete z elektrických, akumulátorových i benzínových pil.

Cena od 7500 Kč do 20 000 Kč

V této kategorii naleznete na populární „farmářky” – řetězové pily, se kterými už zvládnete opravdu docela dost. V drtivé většině případů se jedná o benzinové řetězové pily. V rámci výkonu se pohybují v rozmezí 2200-3400 W s lištami s délkou 39-45 cm. Obecně jsou zpracovány kvalitnější a robustnější (6-8 kg) a mají množství doplňkových funkcí.

Cena nad 20 000 Kč

V této ceně již zakoupíte opravdovou profesionální pilu uzpůsobenou k tomu nejnáročnějšímu použití. Výkon nezřídka přesahuje 3500 W. Délka lišty může dosahovat i 50 cm a budete mít i možnost jejich výměny podle náročnosti práce. Hmotnost takovéto pily může pohodlně přesáhnout 10 kg.

 

Značka

Řetězová pila je nářadí, které si nevybíráme velmi často. Pokud už se rozhodujeme pro její koupi, měli bychom jí správnému výběru věnovat dostatek času a úsilí – chceme přece jen to nejlepší co trh nabízí. Tak by to aspoň mělo vypadat.

Nevíte se „rozhodúť” z bohaté nabídky řetězových pil? Tak zkuste se nejprve zaměřit na kvalitní a ověřené značky, při kterých máte záruku, že pila je v nejlepším provedení a servis či dostupnost náhradních dílů samozřejmostí. O něco vyšší investice se vám pak vrátí v podobě komfortní práce a životnosti.

Mezi nejznámější značky řetězových pil u nás patří zejména Stihl, Husqvarna, Dolmar, Stiga, Oleo-Mac (Mountfield) ale i tuzemský výrobce Hecht v rámci benzínových řetězových pil. V kategorii elektrických a akumulátorových pil kromě již zmíněných značek bodují i Makita, Bosch, Narex, či Hitachi.

 

Řetězové pily STIHL

V současnosti jasný lídr na trhu s řetězovými pilami. Německá společnost vyrábí pily ve všech třídách – domácí hobby, poloprofesionální i profi pily. Podle mnoha odborných test-magazínů po celém světě a také uživatele jde o nejkvalitnější pily. Pozor na padělky – kupujte pily pouze u certifikovaných prodejců!

aku pila Stihl Compact MSA 120 C BQ

 

Řetězové pily HUSQVARNA

Další gigant mezi výrobci řetězových pil (ale i dalších zemědělských a zahrádkářských strojů) je Švédská Husqvarna. Jde o prémiovou značku mezi domácími, polo-, i plně profesionálními pilami, která má neuvěřitelné množství pozitivních ohlasů.

motorová pila HUSQVARNA 560 XP - představení

 

Řetězové pily HECHT

Český výrobce Hecht je známý produkcí mnoha produktů pro dům a zahradu. Obecně se na nich (i řetězových pilách) oceňuje moderní design, dobrá kvalita a hlavně výborná cena. I kvůli tomu jsou pily Hecht známé po celé Evropě. V současnosti se se značkou Hecht můžete setkat v 30 zemích světa a dceřiné společnosti fungují na Slovensku a v Polsku.

Hecht 950 Motorsav

 

Řetězová pila DOLMAR

Dolmar je celosvětově známá značka motorového nářadí. Mezi ně patří samozřejmě i řetězové pily s vysoce kvalitními spalovacími motory (dokonce je to nejstarší výrobce benzínového nářadí vůbec). Produkty Dolmar nacházejí své uplatnění v lese, zemědělství i zahradě.

PS-5105 řetězová pila Dolmar

 

Řetězové pily – Jiné

Lidl má vlastní radu ručního nářadí pod značkou Parkside (viz například náš test pokosových pil). Řetězové pily jako zahradní náčiní pak patří do řady produktů Lidl Florabest – najdete zde Aku model, benzínový model, Aku vyvětvovací pilu. Všechny jsou v provedení hobby.

Nejlevnější řetězové pily (elektrické i benzínové) najdete na internetu – Bazoš nebo když navštívíte jakýkoli bazar či záložnu. Nechceme vás odrazovat od takové koupě – ale musíte uznat, že o technickém stavu takového nářadí nevíte celkem nic. Proto se vám takovou koupi nedoporučujeme – bez záruky se vám to nevyplatí a ještě přitom (zejména) riskujete i své zdraví.

 

Údržba

Po práci s motorovou pilou nesmíte zapomenout na její údržbu. Už po pár minutách práce je totiž řetězová pila zanesená pilinami, často i olejem. Aby vám vydržela co nejdéle a v co nejlepší kondici musíte již po každém řezání provádět pár přepotřebných úkonů – důležitou údržbu. Ve zkratce:

  • po řezání odstraňte z lišty všechny nečistoty (nejen z povrchu ale i z kolejnice kde běhá řetěz), v případě, že je řetěz opotřebovaná – vyměňte ji a dejte nabrousit
  • vzduchový filtr vždy udržujte čistý a pravidelně jej prefukujte například kompresorem
  • zkontrolujte občas i zapalovací svíčky zda nejsou zaolejované (nehází dobrou jiskru)
  • nezapomínejte ani na řetěz – ozubené kolečko, které můžete pohodlně odmontovat a prostor pod ním / kolem něj vyčistit (například kompresorem)
  • dbejte na to, abyste měli vždy dobře napnutou řetěz – ta by měla být utažena tak, že s ní můžete volně pohybovat – od vodicí lišty maximálně do viditelné poloviny vodícího článku na řetězu
  • kontrolujte si stav oleje na promazávání řetězu – je to jedna z nejdůležitějších podmínek aby pila správně fungovala, jinak se řetěz přehřívá, prodlužuje a rychle tupí

Benzínové řetězové pily potřebují k optimální činnosti pravidelné nastavení karburátoru. Pokud se na to zapomene výkon pily se postupně ztrácí. Servisní technik s měřícím přístrojem pilu nastaví do očekávané kondice. Nejmodernější typy motorových pil jsou vybaveny čipem, který sleduje provoz motoru a v případě potřeby ho sám přestavuje. Servisní středisko se vyplatí navštívit vždy alespoň 1-2 krát za rok.

 

Olej a benzín do motorové pily

Aby motorová pila fungovala co nejlépe, je potřeba aby měli vše co potřebuje – týká se to i oleje. Vysokootáčkové dvoudobé motory „nešlapou” pouze na čistém benzínu, musíte do něj přidat olej a to v poměru 50:1. Dále je zapotřebí samozřejmě i olej na mazání řetězu a vodicí lišty. Pokud se bojíte představy, že olej se bude často vyměňovat, sáhněte po adhezních olejích na mazání pil či například mazivu M6AD.

Co se týče benzínu, tak vězte, že citlivé karburátory motorových pil se zvyknou zanášet jemnými polymery, které vznikají v důsledku dodávání ekologických přísad do benzínu – servis zanesení pily pak řeší ultrazvukovou čistírnou. Palivo skladovány v plastových nádobách také časem stárne a dokáže způsobovat problémy. Proto si v nich nedělejte zásoby těsně před uskladněním pily a při novém záběru si vždy namíchejte novou směs.

 

Jak vybrat správnou řetěz do motorové pily

Právě řetěz je základní pracovní nástroj vaší motorové pily. Na její typu, kvalitě a ostrosti závisí nejen řezný výkon stroje, ale i jeho životnost a vaše bezpečnost.

Řetěz je většinou součástí výbavy kupované pily, případně vám ji prodejce nabídne za příplatek. Díky tomu se v podstatě snadno dostanete k řetězu, která vyhovuje právě vašemu stroji. Pokud se někdy v budoucnu rozhodnete ji vyměnit, vyplatí se vědět pár základních informací. Tak hned na úvod – řetěz je vlastně tvořena vodícími a spojovacími články. Řetězy se od sebe liší profilem řezných zubů, rozměry i tvarem jednotlivých článků.

 

Rozteč článků

Články řetězu jsou spojovány pomocí nýtů. Vzdálenost mezi nitěmi se nazývá rozteč a je to jeden z nejzákladnějších parametrů, který při výměně řetězu na pile potřebujete vědět. Řetězy s různým roztečí totiž nesmíte mezi sebou zaměňovat, pouze řetěz se správným rozestupem bezchybně zapadne do řetězovky která na ni přenáší otáčky motoru.

Nejběžnější hodnoty jsou 0,25 ( “1/4” čtvrtina palce – čtvrtky), 0,325, 0,375 ( “3/8”, tři osminy palce).

  • čtvrtinový rozteč se používá při nejmenších pil (většinou akumulátorové), články řetězu jsou pak co nejmenší a zuby nízké, kvůli snížení řezného a třecího odporu (aby i slabá pila dokázala podat uspokojivý řezný výkon)
  • triosminový rozteč používají jako hobby pily tak i ty farmářské i profi, rozteč článků je sice stejný ale řetězy se zásadně od sebe liší dalšími parametry

 

Šířka vodícího článku

Další důležitý údaj je šířka vodícího článku, alias šířka drážky v řetězové liště. Hodnota se pohybuje v rozmezí 1,1 mm (nejčastěji s roztečí 1/4 a 3/8 s malými zuby) přes 1,3 mm (s roztečí 0,325 a 3/8 s malými zuby) až po 1,5-1,6 mm (0,325 a 3/8 s velkými zuby). Čím je širší článek, tím více zátěže snese.

 

Počet článků

Tento parametr samozřejmě závisí zejména na délce řetězové lišty, méně od konstrukce pily. Jde o počet vodicích článků (počet spojovacích je stejný). Počet zubů je pak polovinou počtu vodicích článků. A tedy pokud má řetěz 56 spojovacích článků, má 28 zubů (14 levých a 14 pravých). Existují však i řetězy, které mají zub pouze na každém třetím článku (levné méně výkonné pily a potom i na velkých profi pilách s extrémně dlouhými lištami) – v záběru je pak méně zubů a pile se tak při práci odlehčí.

Přesně jako u šířky řetězu i zde platí, že čím menší odpor řetěz klade (a čím je kratší), tím je to pro pilu lépe. Jinak, pro řezání palivového dřeva stačí lišta dlouhá pouze tolik, než je průměr polen. Na kácení a řezání stromů zase nebo pouze délka dokonce jen lehce nadpoloviční než je průměr kmene (s 30 cm lištou bez problémů seříznete strom s průměrem téměř 60 cm).

 

Profil zubu

V podstatě jde o zuby kulaté nebo hranaté, případně potom i o různé jiné speciální.

  • řetězy s kulatým zubem – větší komfort při řezání, čistší řez, pomaleji otupení ostří
  • řetězy s hranatým zubem – vyšší řezný výkon, hrubší řez, rychlejší otupení ostří, vyšší zátěž stroje i obsluhy (větší vibrace)
  • speciální řetězy – zuby s plátky z tvrdokovu, čelní zuby…

Na článku za zubem je vždy také omezovací doraz, který musí být vždy nižší, než je hřbet zubu. Rozdíl v obou výškách určuje hloubku záběru zubu, tj. tloušťku třísky. Pro každou řetěz je tato hodnota přesně daná.

Pozor při broušení! Pokud omezovací doraz zabrousíte příliš, bude se řetěz do dřeva více „zahryzávat” což znamená i vyšší zátěž pro pohonné ústrojí pily a více vibrací pro uživatele.

Většina řetězů má omezovací dorazy také na vodicích článcích před zubem. Setkat se však můžete i s typy, které mají speciální omezovací dorazy ne na vodicích, ale na spojovacích článcích. Jejich účelem je zabránit zpětnému vrhu. Toto však současně prakticky vylučuje možnost řezat špičkou pily. Jde o speciální pily, které se používají pouze při prořezávání větví a tesařských pracích.

 

Pár tipů při výběru řetězu

  • předtím než půjdete koupit novou řetěz přejděte si její základní údaje – rozteč článků, šířku vodícího článku + jejich počet
  • pokud chcete měnit rovnou i řetězovou lištu, tak doporučujeme zvážit zda by vám nestačila i kratší – pile tím jen prospějete, zvýšíte její řezný výkon a dáte i méně peněz za nový řetěz (samozřejmě podle toho na co svou pilu nejvíce používáte)
  • pokud se vám dostane do ruky řetěz bez označení výrobce, vězte že na 99% jde o méně kvalitní řetěz, která se rychleji opotřebovává
  • při koupi řetězu by vás měly zajímat i vhodné přípravky na její správné ostření

 

Na závěr pár praktických tipů

  • nejdůležitější je při práci s motorovou pilou bezpečnost
  • používejte při tom vhodné ochranné pracovní pomůcky – rukavice, obuv, bezpečné oblečení, přilbu, brýle, sluchátka
  • pokud jste začátečník, nechte si poradit od zručného odborníka (to je nutnost)
  • při řezání motorovou řetězovou pilou je důležitý správný a pevný postoj, držení a správný pohyb pilou
  • nezapomínejte na pravidelné čištění, broušení řetězu a servis vaší pily
  • na mazání lišty používejte vždy čistý olej, nikdy ne použitý nebo dokonce potravinářský
  • řetěz pravidelně bruste, lištu otáčejte
  • tupá řetěz se prezentuje jemnými prachovými pilinami (ostrá naopak velkými, dlouhými pilinami)
  • po práci svou pilu vždy důkladně vyčistěte, i vzduchový filtr
  • řetěz nesmí být nikdy příliš napnutá ale ani příliš volná (normálně je pokud řetěz dokážete pouze povytáhnout z drážky uprostřed lišty)
Motorová pila - montáž

 

Rizika práce s řetězovou pilou

Práce s řetězovou pilou je velmi nebezpečná činnost a profesionálně s ní může nakládat pouze osoba starší 18 let. Při neopatrném zacházení s ní totiž můžete způsobit vážné zranění sobě i lidem v okolí. Osoba, která pracuje s motorovou pilou, je vůči ostatním osobám zodpovědná za případné úrazy, ale i za poškození jejich zdraví nebo majetku. Na to pamatujte!

 

Základní bezpečnostní pravidla

  • každý, kdo pracuje s motorovou pilou by měl být zdravotně způsobilý, dobře odpočinutý a v dobré fyzické i psychické kondici
  • nepracujte s motorovou pilou pod vlivem alkoholu, omamných látek a léků – snižují vaši reakční schopnost.
  • kupujte vždy originální náhradní díly nebo přídavná zařízení a jiné příslušenství (vodící lišty, řetězu…), ne levné napodobeniny, které mohou ohrožovat vaše zdraví
  • na motorové pile nedělejte nikdy žádné změny nebo neodborné úpravy
  • pokud používáte kardiostimulátor, tak by bylo dobré vzít v úvahu, že některé motorové pily mohou vytvářet velmi nízké elektromagnetické pole, což může mít vliv na některé druhy kardiostimulátorů – konzultujte to se svým lékařem

 

Hlavní zásady pro bezpečnou práci s motorovou pilou

➡️ Kontrola motorové pily před nastartováním

  • zkontrolujte řetěz – ostrost a napnutí
  • doplňte provozní kapaliny – benzín a olej
  • očistěte pilu suchým hadrem a zbavte ji povrchových nečistot
  • podívejte se, jestli z ní neuniká benzín
  • zablokujte řetězovou brzdu

 

➡️ Startování motorové pily

  • nestartujte pilu tam, kde jste nalévali benzín – vždy nejméně 3 metry od tohoto místa, ne v uzavřené místnosti, v bezpečném odstupu od dalších osob
  • nikdy nestartuje motorovou pilu z ruky (chyťte pilu oběma rukama – jedna ruka drží rukojeť a druhá startovací lanko)

 

➡️ Kontrola motorové pily po nastartování

  • ověřte, zda správně funguje plynová páčka – měla by mít plynulý chod
  • zkontrolujte funkčnost řetězové brzdy
  • vyzkoušejte, zda pila maže řetěz

 

➡️ Údržba a servis motorové pily

  • provádějte pravidelnou údržbu pily
  • opravy a údržbářské práce provádějte jen v rozsahu, který popisuje výrobce pily ve svém návodu k obsluze a údržbě
  • vždy vypněte při údržbě pily motor
  • pravidelně kontrolujte těsnost uzávěru nádrže na benzín
  • pravidelně kontrolujte zachycovač řetězu

 

Zdroj informací:

Do testu jsme vybrali Řetězové pily pouze z ověřených eshopů

Heureka.cz svarecky-obchod.cz
Ohodnoťte náš test:
4.2/5 - (30 votes)
Autor článku
Erik Havlík

Editor a Redaktor magazínu CestakBydlení. Jelikož mě toho hodně zajímá, vím i toho dost přenést do svých článků, které se snažím připravovat tak, abyste z nich měli opravdový požitek – to znamená, abyste si je v první řadě užili, dozvěděli se něco nového a jelikož se věnuji i naším srovnávacím testům, věděli na co se při výběru jednotlivých produktů zaměřit.

Komentáře

Test elektrických motorových pil absolutně žádný,neporovnatelné,není zaznamenán ani
nejkvalitnější výrobek natož značka.Nesrozumitelné,totálně.Žádný výsledek.Stále nevím
či Husqvarnu 420L,Dolmar ES 2141TLC1či Makitu UC 4051 AX1.
S pozdravem Berka R.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

HUSQVARNA 445
Husqvarna 445 (benzínová)
Hodnocení 5 hvězd
Vítěz testu
Cena 13 199 Kč