Jak se zbavit otravných mšic

Georgina Babinová Téma
7. dubna 2020 0

Mšice jsou drobný hmyz s měkkým tělem, který je na první pohled velmi těžko zpozorovat na zahradě. Ale žluté, zdeformované listy, zakrnělý růst a nevzhledná černá lepkavá látka na rostlině je neklamným znakem toho, že asi máte mšice. Mšice se krmí širokým spektrem rostlin, najdete je na jabloni, na růžích, muškátů, jahodách, hruškách, fazolích, na paprice ve skleníku nebo fóliovníku a i na pokojových květinách, např. na ibišku – čínské růži. Z více než čtyř tisíc druhů mšic, které známe, asi 250 je považovaných za škodlivé pro plodiny.

Mšice patří mezi „prominentních” a velmi úspěšných zahradních škůdců po celém světě. Tento drobný hmyz propíchne stonky rostlin – dává přednost novému růstu před ustálenou zelení – s cílem vysát na živiny bohatou šťávu, čímž zbaví rostlinu „paliva”, které potřebuje pro svůj růst. Mšice často přenášejí i viry, které infikují hostitelskou rostlinu, a z nichž mnohé jsou nevyléčitelné a smrtelné pro plodiny, jako jsou brambory, citrusové plody a zrna. Kromě toho, medovice vylučovaná mšicemi vytváří příznivé prostředí pro černé plísně, které se rychle rozšiřují, pokryjí listy a rostlinu zbavují slunečního záření. Důvodů je tedy dost na to, abychom podnikli kroky ke kontrole mšic na zahradě.

Identifikace mšic

Mšice jsou malé (dospělé mají méně než 0,5 cm) a často jsou téměř neviditelné pouhým okem. Mohou se objevit různé druhy – bílé, černé, hnědé, šedé, žluté, světle zelené nebo dokonce růžové! Některé mohou mít voskovitý nebo „vlněný” povlak. Mají hruškovité těla s dlouhými anténami; nymfy vypadají podobně jako dospělé mšice. Dospělé mšice jsou obvykle bez křídel, ale většina druhů si může vyvinout i okřídlenou formu, kdy se populace stane přeplněnou, čili když kvalita potravy klesá a hmyz musí putovat k jiným rostlinám, reprodukovat a začít budovat novou kolonii. Mšice se obvykle živí ve velkých skupinách,i když je můžete příležitostně vidět jednotlivě nebo v malém počtu. Zatímco mšice se obecně živí širokou škálou rostlin, různé druhy mšic mohou být specifické pro určité rostliny. Například mšice maková, mšice zelná, Jitrocelová, mšice broskvová, mšice růžová, melounová nebo jabloňová.

mšice

 

Postřiky proti mšicím (i přírodní):

AgroBio Opava Postřik na mšice Fast M 500ml AgroBio Opava Postřik na mšice Fast M 500ml
132 Kč

 

Škody způsobené mšicemi

Nymfy i dospělci se živí šťávou rostlin, napadají listy, stonky, pupeny, květy, ovoce a nebo kořeny, v závislosti na druhu. Většina mšic má rádo sukulentní, resp. nový růst. Některé, jako např. mšice broskvoňová se živí různými rostlinami, zatímco jiné, jako je např. mšice jabloňová, se zaměřují na jednu nebo jen několik hostitelských rostlin. Jaké jsou tedy neklamné znaky přítomnosti mšic:

  • hledejte znetvořené, zkroucené, zakrslé nebo žlutavé listy. Nezapomeňte zkontrolovat spodní stranu listů; mšice se tam rady skrývají.
  • pokud jsou listy nebo stonky pokryté lepkavou látkou, je to znamení, že mšice jsou přítomny. Tato sladká kapalina, zvaná medovice je produkována hmyzem jako odpad a může přilákat jiný hmyz, jako jsou mravenci, které shromažďují tuto látku jako potravu. Když mšice napadnou strom, medovice může padat na auta, zahradní nábytek, příjezdové cesty a tak dále a velmi těžko se odstraňuje.
  • medovice může někdy povzbudit růst hub, což způsobí, že listy a větvičky zčernají
  • květiny nebo ovoce mohou být zdeformované
  • některé druhy mšic způsobují tvorbu nádorů na kořenech nebo listech
  • mohou přenášet viry mezi rostlinami a rovněž přitahují jiný hmyz, který se jimi živí, například berušky
🌿 Co je to vlastně medovice?

Medovice na listechMedovice je lepkavá kapalina bohatá na cukr, vylučovaná mšicemi, padlí a některými jinými druhy hmyzu, které se živí rostlinnou šťávou. Medovice je roztok složený z jednoduchých sacharidů: sacharózy, fruktózy a glukózy. Kromě toho obsahuje i menší množství složitějších cukrů, jako je melecitóza, stopy bílkovin a aminokyselin, minerální látky a rostlinná barviva. Čerstvá medovice se skládá z 80% vody. Hmyz vytváří medovici ze sladkých šťáv proudících v rostlinách a vylučuje ji análním otvorem v podobě kapek nebo v pravidelných intervalech vystřikuje. Medovice je vyhledávána mravenci. Pro ně je natolik důležitá, že mšice ochraňují před predátory, přenášejí je na další rostliny a dokonce i pomáhají s přezimováním vajíček. Tento oboustranně výhodný vztah se označuje jako mutualismus. Medovice je však škodlivá pro rostliny protože ucpává dýchací průduchy a je živnou půdou pro škodlivé bakterie a plísně. (zdroj)

 

10 organických způsobů likvidace mšic, které skutečně fungují

Zatímco útok mšic začíná pomalu, rychle se rozmnožují a kolonie těchto škůdců může snadno zničit celé plodiny, pokud se ponechá bez ošetření. Naštěstí existuje mnoho způsobů, jak udržet mšice pod kontrolou pomocí čistě přírodních a organických prostředků bez chemie, které neohrozí zdraví vaší zahrady nebo vaší rodiny.

Mšice žijí s mravenci v symbióze

 

1. Fyzické odstranění

Při menšinovém napadení mšicemi lze hmyz fyzicky odstranit z vašich rostlin. Oblečte si zahradnické rukavice a otřete nebo odštipnite škůdců ze stonků a listů. Pokud je nákaza přítomna na jedné nebo dvou stoncích nebo větvích, oddělte postižené části a vložte je do kbelíku s mýdlovou vodou, abyste zabili škůdce.

 

2. Proud vody

Díky jednoduché aplikaci zahradní hadice je možné odstranit mšice z rostlin. Zatímco tato metoda může poškodit mladší, křehčí hostitelské rostliny, může být docela efektivní při kontrole populace malých kolonií mšic na robustnějších a usazených rostlinách.

 

3. Mydlová voda

Charakter jemných domácích detergentů je činí dokonalými na to, abyste se zbavili mírného až středně závažného napadení mšicemi. Zřeďte několik polévkových lžic prostředku na mytí nádobí nebo tekutého mýdla v malém kbelíku vlažné vody a použijte houbu nebo rozprašovací láhev na aplikaci směsi na rostliny. Při kontaktu postřik, díky mýdlu, rozpustí voskovitý ochranný povlak z těla mšice, dehydruje a zabije hmyz aniž poškodil rostlinu. Nezapomeňte také ošetřit spodní stranu listů, kde se mohou skrývat vajíčka a larvy! Je důležité poznamenat, že většina mýdel bude zabíjet i prospěšný hmyz. Dávejte pozor při použití této léčby na vaše rostliny, protože zabíjení populací přírodního lovce mšic, jako jsou berušky, pestrenky a sieťokrídlovce nechá dveře široce otevřené pro nové kolonie mšic.

Hadice, mýdlová, voda a odstřižení postižené oblasti

Zahradní hadice, mýdlová voda a mechanické odštípnutý – 3 efektivní způsoby odstranění mšic

 

4. Neemový olej

Používá se podobně jako mýdlová voda. Organický a čistý neemový olej se může ředit vodou a stříkat na rostliny zamořené mšicemi. Organické chemické látky přítomné v oleji působí jako repelent nejen proti mšicím, ale i širokému spektru jiných zahradních škůdců, včetně červci zelných červů, listovců, mravenců a housenek. Neemový olej je také účinný při kontrole šíření mnoha typů hub, které infikují rostliny. Zatímco neemový olej nemusí nutně zabíjet prospěšný hmyz, může jej odehnat z vaší zahrady. Z tohoto důvodu také tuto jako kteroukoli jinou formu insekticidu nebo repelentu aplikujte opatrně.

💡 Co je neemový olej?

Plody neem, z ktroých se lisuje olejNeemový olej je rostlinný olej lisovaný z ovoce a semen neem (Azadirachta indica), stálezeleného stromu, který je endemický pro indický subkontinent a je zdomácnělý v mnoha dalších oblastech tropů. Neem olej může mít různé barvy; může být zlatožlutý, žlutohnědý, červeno-hnědý, tmavě hnědý, nazelenalý nebo jasně červený. Má poměrně silnou vůni, o které se říká, že je spojením vůně arašídů a česneku. Skládá se hlavně z triglyceridů a obsahuje mnoho triterpenoidní sloučenin, které jsou zodpovědné za hořkou chuť. Je hydrofobní povahou. Azadirachtin je nejznámější a nejlépe kontrolované triterpenům v neemovém oleji. Nimbin je další triterpenoidy, kterému byly připsány některé vlastnosti neemového oleje, např. antiseptické, antifungální, antipyretické a antihistaminová. Neemový olej také obsahuje několik sterolů včetně kampesterolu, beta-sitosterolu a stigmasterolu.

 

5. Esenciální oleje

Vytvořte koktejl ze stejných dílů tymiánového, mátového, hřebíčkového a rozmarýnového oleje – stačí 4 až 5 kapek z každého. Tento roztok promíchejte a dejte do malé rozprašovací láhve naplněné vodou. Dobře protřepejte a naneste na zamořené rostliny. Postřiky z této silné směsi esenciálních olejů zabijí většinu zahradních hmyzích škůdců, stejně jako jejich vajíčka a larvy. Tato kombinace funguje skvěle jako univerzální vnější / vnitřní odpuzovač hmyzu!

 

6. Prospěšný hmyz

V některých případech může být jednodušší zavést nové nebo posílit stávající populace predátorského hmyzu do oblastí zamořených mšicemi. Nejznámějším z nich je beruška, která se může zakoupit hromadně od většiny dodavatelů zahradnického a zemědělského vybavení. Svým apetitem jsou známé i pestrenky a sieťokrídlovce. Pestrenky víte přitáhnout do své zahrady přirozeně a to výsadbou voňavých bylin, jako je česnek, šanta a oregano, jejichž květy přitahují těchto drobných dravců. Můžete také pěstovat bylinky, jako je jetel, máta, kopr, fenykl, které přirozeně přitahují berušky a sieťokrídlovce.

Berušky jsou přirozeným nepřítelem mšic

Berušky jsou přirozeným nepřítelem mšic

 

7. Ptáci

Další metodou přirozené kontroly mšic je podpořit hnízdění ptáků, jako jsou například pipíšky a sýkorky, ve vaší zahradě. Nejlepším způsobem, jak přilákat těchto úchvatných predátorů, je nabídnout jim potravu a místo na hnízdění. Tito ptáci dávají přednost hnízdění v malých stromech a květnatých keřích, které poskytují dobrý kryt. Zkuste vysadit hortenzie, Abel a jiné keře s hustým listím, ve kterém se mohou ptáci skrývat před dravci. Stálezelené keře a stromy jako například buxusy jsou také vynikající volbou pro přilákání ptáků, jejichž kořistí jsou mšice. Malé ptačí budky speciálně navrženy pro tyto druhy jsou další skvělou volbou. I když se to může zdát kontraproduktivní, vyložte krmítko určené pro malé ptáky a naplňte ho semeny, které je přitahují. Slunečnicová semínka, ořechy a lněná semínka jsou všechno dobré volby. Ptáci, které přicházejí pro semínka, s největší pravděpodobností zůstanou na večeři u vašich mšic!

 

8. Zbavte se mravenců

Medovice vylučována mšicemi je oblíbenou potravou pro mnoho druhů mravenců. A proto, mravenci často chrání kolonie mšic před predátory podobně jako lidé chrání svůj dobytek. Najděte způsob, jak dostat mravenci od jejich zdroje, například návnadou v podobě malé nádoby medu umístěnou v blízkosti základny zamořené rostliny. Pokud mravenci nebudou v cestě ptáky a hmyz bude mít lepší přístup k mšicím. Mravenců se dá zbavit množstvím různých způsobů, přečtěte si o tom více v našem článku.

Postřiky jsou proti mšicím účinné a ani nemusí být chemické

Postřiky jsou proti mšicím účinné a ani nemusí být chemické

 

9. Přírodní repelenty

Mšice nemají rády organické sloučeniny, které dávají cibuli a česneku jejich signifikantní aroma. Pěstujte je ve vaší zahradě, abyste odradily mšice od toho, aby se v ní usadili.

 

10. Zachovejte rovnováhu

Řešení pro kontrolu populace mšic nemusí nutně znamenat úplné vyhubení těchto škůdců z vaší zahrady. Zvažte toto: Pokud neexistují mšice, které by si dopřáli predátoři, kteří přirozeně konzumují tento hmyz, určitě odletí hledat bohatší zdroje potravy. Místo toho, abyste zničili každou vosku, snažte se pěstovat rostliny, které jsou dostatečně odolné na přežití ataku malé populace mšic. Nehnojte nadměrně, nadměrně neochraňujte ani jinak nerozmazlujte vaše rostliny. To jim umožní vyrůstat zdravě v plné síle, aby byly schopny čelit určitému napadení savým hmyzem. Jakmile dosáhnete rovnováhu mezi predátory, kořistí a hostitelskými rostlinami, nemusíte se již obávat nadměrné populace mšic ve vaší zahradě.

 

Postřiky proti mšicím (i přírodní):

AgroBio Opava Postřik na mšice Fast M 500ml AgroBio Opava Postřik na mšice Fast M 500ml
132 Kč

 

Použitý zdroj:


Jak se vám líbil tenhle článek?
5/5 - (4 votes)
Autor článku
Georgina Babinová

Redaktorka magazínu Cestakbydleni.cz. Rada cestuji, mám ráda lidi a život, který bychom si už bez různých pomocníků do kuchyně nebo domácnosti ani neuměli představit. Někdy se však ztrácíme v bludišti nesčetných možností, které nám moderní technologie nabízejí. Hodně času také věnuji poznávání rostlin, květin a pestré zahrady. Doufám, že i mé články vám trochu pomohou v orientaci a také díky nim se rozhodnete vždy správně.

Komentáře
Zatím se zde nenachází žádný komentář.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *