Vinné mušky nejsou z domácích škůdců, které napadají naše domovy, úplně nejhorší. Neublíží nám, nejsou obzvlášť nechutné na pohled a vystrašíme je mávnutím ruky – alespoň dočasně. Přesto se cítíme troška diskomfortně, jako kdybychom měli nečistý domov a ano, jsou otravné. Prozradíme vám však dobrou zprávu: Drozofily se nemusí nutně objevit vaší vinou, nejde o problém čistoty.
Mušky přijdou s vámi domů na potravinách, které si přinesete domů ze supermarketu. A když je máte doma, je neuvěřitelně těžké se jich zbavit, protože dokážou klást vajíčka na cokoli, dokonce i na ty nejmenší drobky. Jak nepříjemné na to už jen pomyslet. Naštěstí existují kroky, které můžete podniknout, abyste zabránili jejich usazování, zbavili se jich, jakmile se u vás objeví a zabránili jejich návratu. Náš článek vám představí hned několik způsobů, jak se zbavit vinných mušek.
Jak se zbavit vinných mušek - navigace v článku
Pokud jste příliš zaneprázdněni a DIY projekty se už do vašeho harmonogramu nevejdou, řešením problému s vinnými muškami může být takový lapač vinných mušek, který svým designem nijak nenaruší interiér a můžete jej bez obav umístit i v blízkosti potravin.
Účinkuje až 8 týdnů a může se likvidovat jednoduše s domovním odpadem.
TIP č.1: srovnání cen ve všech dostupných eshopech TIP č.2: možnost bezpečného nákupu "oranžovým tlačítkem"
Co je vinná muška a kde se bere?
Vinné mušky, Drosophila melanogaster, byly původně doma pouze v Africe, ale nyní jsou jedním z nejběžnějších škůdců na světě. Velmi přizpůsobivé si našli cestu na každý kontinent na planetě včetně Antarktidy a díky rozšíření mezinárodního obchodu lze nalézt dokonce i na některých z nejmenších ostrovů v odlehlých oblastech jižního Pacifiku.
Přizpůsobivost ovocných mušek je do značné míry způsobena jejich mimořádně krátkou životností a vysokou mírou reprodukce. V podivném zvratu osudu je tyto vlastnosti, které obtěžují vás doma, je činí velmi ceněnými ve vědecké komunitě. Šest nositelů Nobelovy ceny použilo Drosophilu ve svém oceněném výzkumu. Jsou nosným tématem používaným při studiu historie života, evoluce, mikrobiální patogeneze, fyziologie a genetiky.
⭐ Co je to vinná muška?
Drosophila melanogaster se běžně označuje jako vinná, ovocná nebo octomilná muška. Jedná se o malý létající hmyz, který je po celém světě považován za obtěžující. Je snadno identifikovatelný – dospělé samice mají 3-4 mm a samci jsou o něco menší. Obě mají těla oválného tvaru. Ovocné mušky mají žlutohnědá nebo hnědá těla s břichem, které je na spodní straně černé a šedé. Samci i samice mají pruhované břicho, přičemž samci se liší výraznou černou skvrnou. Jejich nejnápadnější částí jsou však oči. Oči vinné mušky jsou obvykle jasně červené, vzácnými příklady jsou tmavší červené.
⭐ Čím se živí?
Ovocná muška je velmi vybíravý jedlík, i když se to možná nezdá. Její preferovaná strava se skládá z organických látek, které se rozkládají, hnijí nebo kvasí. Poškozené ovoce a zelenina jsou oblíbené, neboť poskytnou pokrm dospělým i mladým. To je také důvod, proč pokládají smetné nádoby a odtokové žlaby za tak atraktivní. Kal, který se v nich nachází, je může živit celé generace. Několik dalších favoritů ovocných mušek je pivo, víno, slazené nápoje, hnůj a rozkládající se houby, nebo jiné houby.
⭐ Kde se bere?
I když se zdá, že se objeví z ničeho nic, pravdou je, že vinné mušky jsou přitahovány fermentováním ovoce a zeleniny a prospívají jim látky s vysokým obsahem fruktózy, jakož i kvašené výrobky jako pivo, alkohol a víno. Pochopení toho, jak rychle se objevují, vyžaduje základní znalosti o jejich biologii a zvycích. Od vajíčka po dospělého jedince se ovocné mušky vyvíjejí velmi rychle. Z tohoto důvodu, pokud si najdou cestu do vašeho domova v kterékoli ze 4 fází svého vývoje, mohou vás v krátké době zamořit. Vajíčka se nejčastěji dostávají do vašeho domova na produktech, ať už kupovaných v obchodu s potravinami, na trhu nebo z vaší zahrady. Organické „bio“ potraviny znamenají bohužel ještě větší riziko, protože nebyly vystaveny pesticidům a jiným ošetřením, která by mohla narušit životní cyklus ovocných mušek.
Samice ovocných mušek kladou vajíčka na povrch nebo dovnitř přezrálého, hnijícího nebo kazícího se ovoce. A připravte se! Každá samice drozofily dokáže položit až 500 vajíček najednou! Vajíčka se líhnou již za 24 hodin. Zjevně to činí tato zvířátka téměř nekontrolovatelnými. Z tohoto důvodu je důležité začít jednat, jakmile uvidíte první mušku.
Po vylíhnutí larva několik dní hoduje ve svém okolí (například super zralý banán) a poté se vyvine do plně formovaného dospělého jedince. Dospělé ovocné mušky jsou úžasnými letci a mají pozoruhodné smysly. Někteří vědci věří, že za správných podmínek cítí hnijící ovoce ve vzdálenosti více než 6 km. Celkově je jejich životní cyklus poměrně rychlý – vinné mušky se mohou pářit už dva dny poté, co se stanou dospělými – což znamená, že vaše akce musí začít okamžitě. Pronto, žádné čekání.
⭐ Jak dlouho žije?
Jak dlouho žijí ovocné mušky, závisí ve velké míře na počasí. Daří se jim v teplém vlhkém počasí a v chladném mají tendenci rychleji odumírat. Jejich minimální přirozená délka života je 25 dní, ale v průměru budou žít 40 až 50 dní. Co je opravdu úžasné, je to, že za tak krátkou dobu dokáže samička vyprodukovat více než 500 potomků a všechny její děti budou plodné a připravené k rozmnožování za méně než dva týdny. Proto je tak důležité eliminovat ovocné mušky, jakmile uvidíte první známky jejich přítomnosti.
Jak se zbavit vinných mušek?
Ovocné mušky jsou nejen nepříjemné, ale představují pro lidské zdraví i potencionální hrozbu (o tom níže podrobněji). Máte-li je doma, je v zájmu každého, abyste je co nejdříve zlikvidovali. Mohou sloužit svému účelu v širším ekosystému světa, ale kolem lidí a zejména jejich potravin nemají místo. Riziko je prostě příliš velké.
I když úplné vyhlazení ve vaší blízkosti pravděpodobně není možné, lze však udržet jejich přítomnost na zvládnutelné úrovni. Kontrolu nad vinnými muškami lze získat množstvím metod. Které z nich jsou nejlepší, závisí do značné míry na míře zamoření a na tom, kde se rozhodli hnízdit. Nyní se podíváme na nejoblíbenější a nejefektivnější prostředky, které lze použít k likvidaci ovocných mušek z vašeho domova, od některých poměrně jednoduchých metod DIY až po ty, které používají profesionální služby.
Prevence, nebo snažme se vyhnout zamoření
Nejsnazší způsob, jak eliminovat vinné mušky z domu je, nevpustit je tam. Je to téměř nemožné, aby někdy nevletěla jedna moucha otevřenými dveřmi, ale jedna moucha nezpůsobí zamoření. Dvě vytvoří možnost, pokud jim vytvoříte dostatečný komfort a 20 je okamžitý „mejdan“ ovocných mušek, který bude obtížně zvládnout.
Gram prevence má hodnotu kilogramu léčby – zde je 10 klíčových kroků, jak udržet ovocné mušky mimo váš domov.
➡️ Mějte pod kontrolou otevřené dveře a okna
Vinné mušky jsou úžasné malé tvory, které budou cestovat kilometry, aby našli dobré jídlo, nebo perfektní místo pro hnízdo. Ujistěte se, že otevřené dveře a okna jsou správně chráněny, ať už síťkou, nebo ventilátorem typu vzduchové clony.
➡️ Zeleninu a ovoce omyjte hned, jak je donesete domů
Čerstvé ovoce a zelenina, přestože vypadá úžasně, může být pokryto vajíčky nebo drobnými larvami mušek. Umytí všech produktů škrabkou na ovoce nebo měkkým kartáčkem nejenže odstraní škůdce, ale odstraní i všechny zbytkové chemikálie, které se mohou nacházet na ovoci a zelenině.
➡️ Zralé ovoce a zeleninu skladujte v ledničce nebo uzavřených nádobách
Mísa ovoce na stole může být skvělým způsobem, jak místnosti přidat barevný akcent a povzbudit lidi, aby jedli zdravě, ale je to současně magnet na vinné mušky. Když ovoce a zelenina dozrávají, uvolňují do vzduchu ethanol, čímž signalizují muškám, že je k dispozici prvotřídní místo k hnízdění. Ovocné mušky dokáží detekovat tuto sloučeninu až ze vzdálenosti 6 km a jsou k ní přitahovány. Skladování potravin v ledničce má další výhodu v tom, že prodlužuje jejich trvanlivost a snižuje množství odpadu v domácnosti.
➡️ Přezrálé a hnijící produkty zlikvidujte
Jediné přezrálé jablko, banán nebo dokonce cibule se může stát živnou půdou pro vinné mušky během několika hodin. Denně kontrolujte všechny produkty v domácnosti a správně zlikvidujte veškeré přezrálé ovoce a zeleninu. Pokud máte na pultu mísu s ovocem, věnujte jí zvláštní pozornost a ujistěte se, že je denně osvěžená a její obsah je před konzumací omytý.
➡️ Potravinový odpad likvidujte správně
Nikoho nebaví vynášet odpadky a dokonale uzavřít pytle na odpad může být někdy opravdu problém. Avšak jeden vyhozený ohryzek jablka, nebo slupka z brambor může nabídnout potravu pro 500 „baby“ mušek. Likvidujte veškerý potravinový odpad tak často, jak je to ještě praktické v uzavřených pytlích. Pokud je to možné, je nejlepší použít uzavíratelné odpadkové nádoby. Čím pedantnější budete u potravinového odpadu, tím menší pravděpodobnost, že budete mít problém s ovocnými muškami.
➡️ Čistící prostředky a nástroje udržujte čisté a suché
Může se to zdát jako maličkost, ale to je také vinná muška. Špinavé houbičky na nádobí a mopy, které zůstanou vlhké, mohou snadno nabídnout tolik potravy a vláhy pro mušky, aby je považovaly za hlavní hnízdiště. Vždy vyperte hadry a mopy, zejména ty, které byly použity k čištění rozlitých sladkých nápojů a usušte je. Vajíčka mušek vyzrávají vláhu a suché hadry a mopy jim nebudou sloužit.
➡️ Kuchyni udržujte čistou a suchou
Většina kuchyní není tak čistá, jak si myslíme. Menší rozlití pod odšťavňovačem, rozlitý nápoj, který se dostal do trhlin, vlhké drobky ponechané v podnosech topinkovačů, popelnice, které nejsou pořádně vyčištěny, odtok kuchyňského dřezu – to jsou všechno vynikající chovné oblasti pro vinné mušky. Pravidelné provádění hloubkového úklidu a dezinfekce všech kuchyňských prostorů představuje velký krok k zamezení invazí ovocných mušek.
➡️ Věnujte pozornost odtokům
Kuchyňské i koupelnové odtoky mohou poskytnout ideální místo pro položení vajíček ovocným muškám. Pro prevenci ovocných mušek se doporučují dvě metody čištění odtoků. Jednou z nich je propláchnout odtoky vroucí vodou a použít kovový kartáček na potrubí, který je dostupný v železářstvích, a poté znovu opláchnout vroucí vodou. To pomáhá odstranit všechny částice, které by mohly přilepit na stěny potrubí a poskytnout tak zdroj potravy. Druhý způsob je nalít směs, půl sklenice soli, půl sklenice sody bikarbony a sklenici jablečného octu do odtoku a nechat působit přes noc. Ráno opláchněte vroucí vodou.
Je mnohem jednodušší udržet ovocné mušky mimo váš domov, než se jich zbavit, když se už prosadí. I když tento seznam není ani zdaleka vyčerpávající, výše uvedené kroky a dodržování všeobecných hygienických postupů učiní váš domov pro vinné mušky mnohem méně přitažlivým.
Jak se zbavit vinných mušek, když jsme prevenci zmeškali
Pokud nejste vyškolený odborník, použití chemikálií ve vaší domácnosti by mohlo představovat přesně tolik rizik jako výhod. Naštěstí existuje mnoho naprosto přirozených způsobů, jak se zbavit vinných mušek, aniž byste ohrozili rodinu. Mohou být pomalejší než servis profesionálů a vyžadují větší námahu z vaší strany, ale pokud jste ochotni vynaložit úsilí, dokážou být velmi účinné. K dosažení nejlepších výsledků je ideální zkombinovat tyto metody s metodami prevence, které jsou uvedeny výše.
Nejjednodušším způsobem, jak redukovat populaci vinných mušek, aniž byste se museli uchylovat k chemikáliím nebo utrácet spoustu peněz, je vytvořit pasti pomocí předmětů, které již obvykle doma máte a obrátit vlastní povahu vinných mušek proti nim. Zde je šest jednoduchých způsobů odchytů ovocných mušek, které můžete vyzkoušet doma, a jsou naprosto přirozené.
⭐ Past z jablečného octu
Vinné mušky milují jablečný ocet. Kombinuje všechny věci, po kterých touží, v jednom aromatickém balení, kterému jednoduše nedokážou odolat. Můžete to proti nim použít tak, že sklenice do čtvrtiny až poloviny naplníte jablečným octem a poté buď přikryjete kapesníkem zajištěnou gumičkou nebo igelitem. Vytvořte malé otvory v krytu a pasti umístěte do oblastí, kde často vidíte aktivitu ovocných mušek. Mušky mají úžasný čich a budou následovat pach octu přes otvory do sklenice. Bez plynové stopy octu, která by je vedla, nebudou schopny najít díry a uniknout z pasti a vy je můžete zlikvidovat, jak uznáte za vhodné.
⭐ Past z jablečného octa a saponátu na mytí nádobí
Dalším způsobem, jak proti nim využít lásku k jablečnému octu, je zkombinovat ho se saponátem na nádobí. Vezměte si jakoukoli šikovnou nádobu, nalijte jablečný ocet a přidejte zdravou dávku saponátu na nádobí dle vlastního výběru. Dobře promíchejte – snažte se vyhnout tvorbě pěny a nechte působit, kdekoli běžně vidíte ovocné mušky. Ocet přitahuje ovocné mušky jako magnet a když se pokoušejí jej popíjet, mýdlo jim obalí křídla a znemožní odlet. Budou uvězněny v kapalině a utopí se.
⭐ Vinná nebo pivní past
Pokud si občas dopřejete dobře chlazené pivo, nebo večer rádi relaxujete při sklence vína, tato past na vinné mušky je pro vás ideální. Jako bonus – její nastražení je nejsnazší a nejzábavnější. Postup je velmi jednoduchý, otevřete si lahvové pivo nebo láhev červeného vína. Vypijte většinu obsahu, ale na dně nechte asi centimetr tekutiny. Nechte ho nerušeně stát v oblasti, kde jste pozorovali ovocné mušky. Mušky milují pivo a víno a budou následovat výpary z nápoje do láhve. Když jsou uvnitř, úzký krk jim ztěžuje cestu ven a většina mušek zůstane uvězněna uvnitř.
⭐ Ovocná past
Existuje důvod, proč se Drosophila nazývá také ovocná muška. Ovoce je její oblíbenou potravou a hnízdištěm. Past funguje přesně na principu pasti z jablečného octa. Do mísy vložíte plátky banánů, jablek nebo jiných chutných dobrot a přikryjete je igelitem. Do krytu udělejte malé otvory, které jsou dostatečně velké k tomu, aby se přes ně mohly dostat ovocné mušky. Budou následovat vůni ovoce skrz otvory a uvězní se uvnitř mísy. K dosažení nejlepších výsledků používejte ovoce, které je přezrálé a shnilé. Čím nechutnější se vám bude zdát, tím více ovocných mušek bude přitahovat.
⭐ Past ze svíčky a vody
Ovocné mušky mají „orlí“ zrak, ale ve tmě dobře nevidí. Z tohoto důvodu se instinktivně vyhýbají tmavým oblastem a jsou přitahovány ke zdrojům světla. Toto instinktivní chování můžete použít k jejich likvidaci. Umístěte svíčku do mělké misky. Naplňte misku vodou a zapalte svíčku. Zhasněte všechna ostatní světla v oblasti. Čím tmavší prostředí, tím lépe. Ovocné mušky budou přitahovány k jedinému dostupnému zdroji světla. Když přiletí příliš blízko plamene, teplo ze svíčky jim spálí křídla, spadnou do vody a utopí se.
⭐ Trychtýř na vinné mušky
Toto je další velmi jednoduchá past na přípravu a může být vytvořena dvěma způsoby. Potřebujete jen trychtýř, který je o něco větší než nějaká čistá nádoba. Stačí do ní vložit ovoce, jablečný ocet nebo jinou vhodnou návnadu a trychtýř položit na vrch, úzkým koncem dolů. Ovocné mušky vstoupí přes trychtýř a uvíznou v nádobě. Pokud nemáte trychtýř, můžete jej snadno sestrojit svinutím kusu papíru do kužele. Nejlepší je utěsnit spoj mezi nádobou a nálevkou páskou, ale není to nezbytné.
⭐ Komerční pasti, které můžete koupit
- pokud nejste fanouškem DIY projektů, nebo chcete jen co nejjednodušší past na vinné mušky, ve většině obchodů jsou stále ještě k dispozici staromódní papírové lepící se pasti. Jejich účinnost může být zlepšena umístěním návnady plátku např. banánu, do jejich středu. Mělo by se však poznamenat, že zachytí vše, co se dotkne oblasti lepidla, včetně rukou a tlapek a neměly by se používat v oblastech, kde se k nim mohou dostat domácí zvířata nebo děti. Lepicí pasti jsou nejekonomičtější a možná i nejuniverzálnější, protože je lze umístit nebo zavěsit téměř na jakékoli místo, od kuchyňských linek až po kmeny stromů.
- tekuté pasti na vinné mušky jsou téměř stejně levné jako lepivé, ale ve výsledcích, které nabízejí, jsou mnohem lepší. Většina pracuje na podobných principech, jako jsou DIY lapače ovocných mušek, které jsme popsali výše, ale jsou mnohem menší a méně nápadné než pasti vyrobené doma. Ve skutečnosti jsou mnohé z nich navrženy tak, aby spíše doplňovaly a ne rušily interiér. Nabízejí výhodu diskrétnosti, zaměřování se výlučně na vinné mušky, jsou poměrně hygienické a jednoduše je vyhodíte, když se naplní. Jejich použití je velmi snadné.
- elektrické pasti na ovocné mušky jsou nejdražší možností, ale dostanete to, za co zaplatíte. Používají ultrafialové světlo k přilákání mušek a poté je zachytí na lepkavé podložky nebo častěji zasáhnou elektrickým proudem. Největší výhodou těchto pastí je, že ačkoli mohou být na začátku dražší, slouží celé roky s malou až žádnou údržbou. Jsou to nejúčinnější komerčně vyráběné pasti na ovocné mušky, které si můžete pořídit. Zabíjejí nejen ovocné mušky, ale také mikroby, které přenášejí, pomáhají předcházet šíření chorob a obvykle jsou namontovány na stěně nebo zavěšeny na stropě, které nezabírají drahocenný prostor na pultu.
Jak jsme již zmínili v úvodu, vinné mušky nejsou jedinými škůdci, se kterými se v našich domovech setkáváme.
Do podobné kategorie „více – méně neškodné, ale zato o to nepříjemnější“ patří i mravenci. Náš článek Jak se zbavit mravenců, vám tento problém pomůže spolehlivě vyřešit.
Jsou vinné mušky opravdu jen nepříjemné, nebo nás také ohrožují?
Jsou ovocné mušky nebezpečné? Velmi stručně ANO! Většina lidí nepovažuje ovocné mušky za nic jiného než otravnou nepříjemnost. Je naprosto pochopitelné. Koneckonců, nekoušou ani neštípou a i kdyby ano, nejsou jedovaté.
Nebezpečí, které ovocné mušky představují, je to, že je odborníci nazývají vektorem nemocí. To znamená, že šíří viry, bakterie a jiné mikroorganismy šířící choroby z místa na místo a velmi často je tímto místem vaše jídlo nebo oblast pro přípravu jídla. Kontaminují potraviny, sníte je a onemocníte. Vzhledem k tomu, že ovocné mušky milují život a rozmnožování na nechutných místech, jako jsou odpadkové koše, špinavé mopy a odpadní potrubí, skutečnost, že jsou nosiči nemocí, by ani neměla být velkým překvapením, ale je třeba znát velikost rizika…
I když vinné mušky mohou šířit jakékoli mikroorganismy, s nimiž přijdou do kontaktu, v souvislosti s nedávnou studií se uvádějí tři hlavní rizika pro lidské zdraví, která jsou nejběžnější a také nejzávažnější. Jsou to E. coli, Salmonella a Listeria.
Zdroje informací:
- https://www.countryliving.com/home-maintenance/cleaning/a27284947/how-to-get-rid-of-fruit-flies/
- https://www.webmd.com/food-recipes/how-get-rid-fruit-flies
- https://www.thespruce.com/get-rid-of-fruit-flies-1388144
Článek je zařazený do kategorie: Praktické rady a triky
Mohlo by vás zajímat
- Black Friday 2024 v ČR – 29. listopad: kde proběhne, jaké jsou slevy a hlavní zásady nakupování
- Nejlepší vařená kukuřice - jaký je recept na její správnou přípravu a jak dlouho ji třeba vařit
- Zavařované brusinky – nejlepší recepty (i brusinky s hruškami), postup, kde je použít
- Zavařená cuketa - 10 ověřených receptů, na slano i na sladké, s rajčaty či paprikou, čalamáda, čatní
- Zavařované borůvky - nejlepší recept s nálevem i bez, a k čemu je použít
- Domácí hnojivo na rajčata a papriku, uhorky, květiny, ovocné keře - levné a bez chemie (velký přehled receptů pro každou příležitost)
- Praní tenisek - jednoduchý návod jak je vždy udržet v čistotě a jako nové (v pračce i ručně)
- Jak správně nabíjet Li-Ion baterie a prodloužit tak jejich životnost?
- Jak se správně starat o pračku a sušičku, aby vydržely co nejdéle v kondici? 5 základných pravidel
- Proč byste měli pravidelně čistit digestoř a jak na to