Jak se zbavit zápachu v lednici

Jaroslava Putirková Téma 1. října 2020 0

Některým místům v domácnosti nevěnujeme přílišnou pozornost. Jedním z nich je i chladnička. Upřímně ruku na srdce, jak často ji myjete? Nejen mytím, ale i špatným skladováním potravin v ledničce může vzniknout nepříjemný zápach, jehož se zbavit je těžší než byste čekali. Některé potraviny samy o sobě zanechávají nepříjemný zápach a po otevření chladničky se roznese do celé kuchyně.

Jak se zbavit nepříjemného zápachu a jak udržovat v ledničce neutrální pach po celou dobu? V článku si ukážeme, jak se to dá zvládnout přírodními prostředky, které máte jistě doma a především nejsou finančně náročné. Nicméně důležité je udržovat v ledničce čerstvé potraviny, které nebudou zápach způsobovat.

Proč lednička zapáchá?

Abychom mohli řešit problém zápachu chladničky, musíme najít příčinu a odstranit ji. Příčiny zápachu v chladničce mohou být různé, proto byste si měli dát pozor a najít tu správnou. Pokud i do ledničky umístěte prostředek, který pohltí pach, ale příčinu neodstraníte, nepříjemný zápach se bude jen zhoršovat.

 

Potraviny po době minimální trvanlivosti

Minimální trvanlivost na obalech potravin, není jen na parádu, ale měli byste se jí opravdu řídit. Potraviny po době minimální trvanlivost mohou začít plesnivět a způsobí nepříjemný zápach v chladničce. V horším případě, vám zkažený jogurt přímo exploduje v chladničce. Pak může začít hloubkové čištění, které také jednou za čas není na škodu. Proto byste měli minimálně jednou za týden zkontrolovat minimální trvanlivost na všech produktech a spotřebovat ty, které jste nakoupili dříve.

💡  Pokud se nemůžete rozhodnout zda jsou potraviny ještě použitelné, nebo je raději vyhodit, doporučuji přečíst náš článek o tom, kolik vydrží potraviny v lednici.

 

Ucpaný kanálek/odtok

V ledničce se nachází kanálek, kterým voda odtéká při samoodmrazování. Pokud kanálek pravidelně nečistíte, může se stát, že se ucpe. Na tento problém nemusíte přijít, dokud neucítíte nepříjemný zápach, jehož příčinu nemůžete najít. Kanálek lze pročistit speciální hadičkou, která může být přibalena při ledničce, nebo jej pročistíte horkou vodou a octem. Níže v článku si řekneme více o čištění kanálku.

 

Zanedbaná péče o ledničku

Ano, i chladnička je prostor, kterému je třeba věnovat pozornost. Svou chladničku byste měli mýt alespoň jednou za měsíc. Samozřejmě, že to závisí na tom, jaké potraviny v ní skladujete. Důležité je vyčistit malé spáry a místa, která nejsou snadno viditelné a volně přístupné. Na těchto místech se špína a bakterie hromadí nejčastěji. Níže v článku si řekneme, jak jednoduše umýt ledničku v 5 krocích.

Usazená nečistota v lednici

Usazená nečistota v lednici, může být jednou z hlavních příčin nepříjemného zápachu

 

Nesprávné skladování potravin

I nesprávné skladování potravin, může v ledničce zanechat nepříjemný zápach. Tato problematika se týká především zeleniny a ovoce, které může při nesprávném skladování začít hnít a plesnivět. Dále to však může být i při mléčných výrobcích či sýrech. S nesprávným skladováním se často setkáte i při vařeném jídle, které do ledničky vkládáte v nevhodných nádobách, nebo jej skladujete příliš dlouho.

💡  Pokud se chcete dozvědět více o správném skladování zeleniny v lednici, doporučuji přečíst náš článek s tipy a triky, jak na to.

 

Jak se zbavit zápachu v lednici

Zápach má svého původce, jehož musíte najít a zbavit se ho. Důležitým krokem je čistota ledničky. Pokud vám v ledničce vytekla tekutina nebo se rozbilo vajíčko, je třeba chladničku vyčistit. Pokud však již zápach vznikl a nemůžete se ho zbavit, doporučuji používat převážně přírodní materiály. Nedoporučuji používat chemikálie, které by mohly v ledničce zanechat štiplavý zápach nebo by mohly načichnout potraviny. Které prostředky vám pomohou pohltit zápach? Mnoho z nich znáte a určitě jste je využili při čištění kuchyně či koupelny.

 

Ocet

Ocet určitě zná každý a ne jednou v domácnosti pomohl i vám. Stejně nezklame ani při odstraňování zápachu z ledničky. 1 litr octa a 3 litry vody spolu přiveďte do varu a přelijte do tepelně odolného skla. Vložte do ledničky na 4 hodiny. Ocet pohltí pachy a tak zbaví lednici nepříjemného zápachu. Vodu však nemusíte vylévat. Vymyjte s ní chladničku, všechny složky i poličky. Ocet vám pomůže zbavit se bakterií.

 

Jedlá soda

Jedlá soda je výborným pohlcovačem pachu. Kromě toho, že jí můžete ledničku umýt, a tak se zbavit skvrn a bakterií, pomůže jako pohlcovač pachu. Umístěte misku s jedlou sodou do ledničky a nechte působit. Jedlá soda nemá žádnou vůni, proto pachy pouze pohltí. Jen ji nechte někde v pozadí, aby vám pomohla odstraňovat zápach. Po době 2 týdnů sodu vyměňte za novou a nechte dále působit.

Ocet, soda a citron

Ocet, soda a citron – silná trojka, která v domácnosti pomůže s čištěním

 

Káva

Káva je stejně výborným pohlcovačem, má to však jednu nevýhodu (nebo výhody). Zanechává po sobě vůni kávy. I když to pro někoho nemusí být problém, pro jiného je to nepříjemné. Především byste si měli dát pozor na potraviny v lednici, aby od kávy nenapáchli. Mně se však káva v ledničce osvědčila, avšak pouze na určitou dobu. Pak je dobré ji z ledničky vyjmout a vystřídat například se sodou. Budete potřebovat 3 čajové lžíce kávy, které vložíte do misky či sklenice a umístěte v ledničce. Nechte takto působit pár dní, dokud se vám nebude zdát, že káva ztrácí svoji vůni.

 

Citron

Můžete použít například citrónové slupky nebo překrojení citron na poloviny, který umístíte do chladničky. Využít lze i citrónovou šťávu s vodou, kterou umyjete ledničku v poměru 1:4. Citron můžete při mytí zkombinovat i s octem nebo jedlou sodou.

 

Rýže

Je všeobecně známo, že rýže pohlcuje vlhkost, jak je to s pachem? Některé zdroje uvádějí, že dokáže pohlcovat i pachy. Vyzkoušejte dát do lednice misku s rýží. Ta by měla pohltit pachy a odstranit tak zápach z ledničky.

 

Aktivní uhlí

Aktivní uhlí pomáhá při trávicích potížích. Zkuste ním odstranit pachy z ledničky. Aktivní uhlí vložte do misky a položte na poličku do chladničky. Pokud jste nekoupili aktivní uhlí v prášku, rozdrťte tablety a použijte stejně. Nechte působit 3-4 dny.

 

5 kroků k čisté ledničce

Při zápachu lednice je důležitá její čistota. Pokud vám lednička zapáchá, budete ji muset umýt celou. Nejlépe uděláte, když chladničku důkladně umyjete alespoň jednou za měsíc. Odstraníte tím všechny bakterie a tak zabráníte vzniku zápachu. Řekneme si jak na to v 5 jednoduchých krocích.

 

1. Chladničku vypněte a vyjměte z ní potraviny

Jako první chladničku vypněte, aby dále nechladila. Pokud máte ledničku spolu s mrazničkou, dejte pozor aby vám voda nevytékala ven, ale do nádoby popřípadě na místo kam má odtékat. V dalším kroku je důležité, abyste z ledničky vybrali všechny potraviny, které by se mohly zkazit. Potraviny umístěte do boxu, který udrží teplotu po celou dobu, co budete ledničku čistit.

 

2. Ledničku nechte odmrazit a vyvětrejte ji

Zatímco ledničku začnete mýt, měla by se její teplota zvýšit. Pokud ji začnete mýt a je moc namražená, hadřík se vám přichytí na stěně ledničky a přimrzne. Můžete si tedy pomoci teplou vodou s octem, která pomůže odstranit zápach a ledničku vám odmrazí. 1 litr octa smíchejte se 3 litry vody a přiveďte k varu. Vlijte do nádoby a následně vložíte do ledničky a nechte působit minimálně hodinu. Pokud máte čas je dobré nechat působit až 4 hodiny. Vodu nevylejte, později ji můžete využít k čištění ledničky.

Čištění lednice v rukavicích hadříkem

V ledničce je důležité umýt všechny části

 

3. Vyčistěte odtok v ledničce

Odtok může být jednou z příčin, proč chladnička zapáchá. K čištění odtoku byste měli použít něco dlouhé, avšak ne drát, abyste nepoškrábali stěny. Některé značky chladniček automaticky přibalují speciální gumovou tyčku, na čištění prostoru. Můžete ho pročistit i s octem a sodou, jako klasický odtok. Do dírky nasypete jedlou sodu a zalijete vařícím octem. Dávejte pozor, směs může vyprsknout. Opakujte vícekrát, dokud neuvidíte, že voda přes odtok protéká.

 

4. Všechny poličky vyberte a důkladně omyjte

Vodu, kterou jste použili na odmrazení ledničky můžete použít na její umytí. Pro svěží vůni můžete přidat i pár kapek citrónové šťávy. Celou ledničku důkladně vymyjte a nezapomeňte vybrat poličky. Místa, která jsou nejméně viditelné bývají nejvíce zanesené. Výhodou poliček je, že je můžete vybrat a důkladně umýt teplou vodou, abyste odstranili všechny bakterie a nečistoty. Nezapomeňte ledničku pořádně vysušit, aby nezůstala vlhká. Mohly by se v ní znovu množit bakterie.

 

5. I za ledničkou se ukrývá špína

Jednou za čas byste určitě neměli zapomínat na odtažení chladničky. Za ledničkou se ukrývá prach a špína, která se tam hromadí a ukládá na tepelný výměník chladničky. Prach může v tomto případě způsobit nepříjemnosti. Působí jako izolant a může se stát, že zabrání chlazení motoru a tak se zvýší spotřeba ledničky. Díky prachu, který se tam usadí mohou později nastat i nepříjemné komplikace a ty zabrání správnému fungování chladničky.

 

3 tipy, jak předejít zápachu v ledničce

Zkuste předcházet vzniku zápachu v ledničce. Je to jednodušší, než se ho později zbavovat a zabráníte tak i vzniku bakterií, které by mohly způsobit nepříjemné onemocnění či problémy. Především však nezapomínejte na čistotu chladničky. Pokud bude vaše chladnička čistá předejdete zbytečnému zápachu.

 

1. Kupujte vhodné množství potravin

V ledničce byste měli mít pouze takové množství potravin, které jste schopný zpracovat a zkonzumovat. Proto byste se na nákup měli vždy připravit a sepsat si seznam. Někdy zvykneme nakupovat potraviny jen kvůli tomu, protože jsou v akcií nebo ve zvýhodněné ceně. Je vhodné si dopředu plánovat co do ledničky nakoupíte a co budete určitě na nejbližší dny potřebovat. I kvůli plýtvání potravin, kterému byste se takto jednoduše mohli vyhnout a tím ušetřit peníze.

Otvorená plná lednice

Přeplněná lednice nemusí být vždy vhodným řešením, nakupte jen tolik potravin, kolik spotřebujete.

 

2. Správná teplota v ledničce

Moderní ledničky umí na každou poličku nastavit jinou teplotu podle toho, jaké potraviny tam budete skladovat. Starší ledničky tuto vymoženost nemají, proto byste si měli dát pozor na to, jakou teplotu v chladničce máte. Teplota by měla mít 3-4 °C. Při této teplotě vám potraviny vydrží nejdéle a nezačnou se rychle kazit.

 

3. Skladování potravin se zápachem

Některé potraviny zapáchají samy o sobě, proto byste měli dbát na jejich skladování. Takové potraviny byste měli umístit na speciální místo v lednici nebo je dát do uzavíratelné nádoby. Ta zabrání šíření zápachu a vaše lednička tak zůstane nadále neutrální.

 

💡 5 nejlépe hodnocených ledniček v testu

Pokud hledáte novou spolehlivou ledničku, podívejte se na náš test aktuálních modelů.

💡💡 u nás naleznete celý test kombinovaných lednic

➡️ Celý test si můžete prohlédnout zde

 

Použité zdroje:

  • wikihow.com – How to get rid of the smell in your fridge
  • lifehack.org – 6 quick ways to get rid of bad odors in the fridge

Jak se vám líbil tenhle článek?
Autor článku
Jaroslava Putirková

Baví mě čtení a poznávání nových možností. Těší mě, když přijdu na něco užitečné a mohu to posunout dál lidem, kteří to využijí. Ať už se to týká rád nebo pomoci při výběru. Hlavně v dnešní době, kdy je na trhu velká škála spotřebních produktů, je důležité vybrat si správně.

Komentáře
Zatím se zde nenachází žádný komentář.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.