Jak správně používat sušičku prádla a 7 věcí, které byste vaší sušičce nikdy neměli udělat

Georgina Babinová Téma 27. srpna 2020 0

Jak správně používat sušičku prádla je otázka, na kterou v současnosti už i u nás stále více domácností potřebuje odpověď. Zatímco například taková americká rodina si život bez sušičky ani neumí představit, v českých domácnostech se tento praktický spotřebič teprve začíná zabydlovat. Stále více z nás přichází na to, že sušička na prádlo je ideální prostředek pro rychlé usušení kvanta prádla. O nadýchaných, měkoučkých ručnících, ani nemluvě. A stále více z nás začíná oceňovat výhody tohoto, díky vývoji technologií, energeticky stále úspornějšího spotřebiče. Sušení oblečení v sušičce šetří čas, ale není to jen o tom, že vložíte prádlo a zapnete stroj…

Všichni registrujeme symboly na štítcích našeho oblečení, ale jak často se pozastavíme na tím, co vlastně znamenají? Známé jako „běžné symboly péče”, je často snadné je ignorovat. Ačkoli, (nejen) symbolu bubnového sušení stojí za to věnovat o něco více pozornosti. Musíte si přečíst štítky péče na vašem oblečení a vědět, která tkanina jaké teplo zvládne. V opačném případě skončíte s „zběhnutí” oblečením nebo poškozenými vlákny. V našem článku si vysvětlíme vše, co o používání sušičky potřebujete vědět. Čtěte dál.

Tipy jak správně používat sušičku prádla

Vědět kdy a jak používat sušičku, nejen urychluje proces praní, ale také chrání vaše prádlo. Kolikrát se vám to stalo? Koupíte si ty úžasné šaty, po kterých jste dávno toužili. Pak je vyperete a usušíte, abyste si je okamžitě mohli znovu obléci. Ale to, co vyberete ze sušičky vypadá jaksi jinak. Už to není ten dokonalý kousek, ve kterém jste cítili jako na předváděcím molu. Viníkem by mohla být technika sušení. Správné používání sušičky je nejlepší věc, kterou můžete udělat pro delší životnost vašeho oblečení, čímž ušetříte peníze i stres.

Symbol - vhodné do sušičky

pokud je na vašem oblečení takový symbol, můžete jej sušit v sušičce

 

Co znamenají jednotlivé symboly

Dekódování běžných symbolů péče je mnohem jednodušší než to zní. Indikují, zda vůbec nebo jako používat sušičku s konkrétním oblečením. Čtverec představuje proces sušení, kruh uvnitř čtverce označuje, že daná položka je vhodná pro sušení v sušičce. Pokud je přes symbol velké X, položka není vhodná pro sušení v bubnu. Tři tečky v kruhu symbolizují sušení při vysoké teplotě (80+ °C), dvě tečky sušení při střední teplotě (max. 80 °C) a jedna tečka symbolizuje sušení v sušičce na nízké teplotě (max 60 °C).

 

Nastavení sušičky podle typu tkaniny

Ne každé oblečení je vhodné pro sušení v sušičce. Třeba být zvlášť opatrný při hedvábí, pleteninách, jemné prádle a oblečení, které má doporučené chemické čištění, protože mohou být náchylné k smršťování a deformaci.

 

Bavlna

Symbol sušení při vysoké teplotě

Pro bavlnu a oděvy, které se suší déle (džíny, ručníky, mikiny atd.) Můžete použít nastavení na vysokou teplotu. To je také nejlepší volbou pro ty příležitosti, když čas není na vaší straně a máte v rukou zablácený sportovní dres, který musí být tip top na ranní fotbalový zápas. Mnoho modelů sušiček disponuje přednastaveným programem Bavlna.

💡 TIP: Vložte do sušičky suchý froté ručník, pomůže nasáknout nadbytečnou vlhkost a sníží čas sušení.

 

Polyesterové směsi

Symbol sušení na střední teplotě

Polyesterová vlákna se liší od přírodních tím, že neabsorbují vlhkost. Všimli jste si, že vaše halenky nebo topy z polyesterových směsí jsou již po praní téměř suché? To je důvod. To také znamená, že polyester rychle schne. Nastavte sušičku na střední teplotu. Polyester vytváří statickou elektřinu, protože se tře o ostatní oblečení v sušičce, takže doporučujeme použití vonných ubrousků určených pro sušičky, které zabrání hromadění statické elektřiny. Polyester nesušte při vysokých teplotách, časem může dojít k poškození vláken.

 

Strečové a sportovní oblečení

Symbol sušení při nízké teplotě

Strečové tkaniny vyžadují speciální péči, protože tato vlákna se mohou při dlouhodobém vystavení teplu poškodit. To znamená, že je pro ně ideální sušit je na vzduchu. Pokud jejich sušíte v sušičce, nastavte ji na nízkou teplotu, resp. použijte přednastavený program pro sportovní oblečení. Sušením oblečení na nízké teplotě můžete odstranit záhyby a zabránit tomu, aby tkaniny ztratily pružnost. Pokud máte pochybnosti, nejprve zkontrolujte pokyny výrobce.

 

Nastavení teploty na sušičce

správné nastavení teploty je důležité

 

Dětské oblečení

Typickou charakteristikou baby oblečení je, že je maličké. Kromě toho, že je tak roztomilé, že byste mohli chtít mít další dítě, jeho drobná velikost znamená, že se suší velmi rychle. Nemíchejte je s těžší prádlem, protože to se suší jinou rychlostí. Pro takové oblečení zvolte jemný cyklus. Tyto programy pracují při teplotách, které jsou vhodné pro sušenou textilii, aby se prádlu poskytla potřebná péče.

 

Džíny

Dobré džíny je těžko dostat a když jednou najdete dokonalý pár, chcete je mít navždy. Džíny ze 100% bavlny, mohou jít do sušičky při vysoké teplotě, protože jsou těžší a suší se déle. Přesto je třeba, abyste je vytáhli ještě před úplným usušením, aby nedošlo k nadměrnému vyschnutí a „sjetí”. Strečové džíny, podléhají stejným doporučením jako elastické oblečení obecně. Vytáhněte je ze sušičky za vlhka a dokončete sušení na vzduchu.

 

Jak postupovat při sušení prádla v sušičce

 • dokonale odstředěné oblečení roztřiďte, abyste zajistili konzistentní dobu schnutí. To znamená na jednu hromádku těžké kusy, jako džíny nebo ručníky na další lehké kousky.
 • vytřeste každý kus oblečení, předtím než ho vložíte do sušičky. Může se to zdát jako ztráta času, ale opravdu to pomáhá předejít zmačkání a současně se snižuje čas sušení.
 • nepřetěžujte sušičku v domnění, že ušetříte čas – bude to mít opačný efekt. Vaše oblečení bude sušit déle a bude více pokrčené, protože v sušičce nebude dostatek prostoru na to, aby se prádlo „nadýchalo”. Pokud má vaše sušička auto-senzor zátěže, nechte technologii pracovat za vás! Syntetické programy jsou schopny vysušit přibližně polovinu oblečení ve srovnání s programem bavlny, vzhledem k povaze tkaniny.
 • jelikož použití aviváže na prádlo sušené v sušičce se nedoporučuje, použijte 1 – 2 vonné ubrousky určené do sušičky, abyste zabránili tvoření statické elektřiny, změkčili a provoněly prádlo. Upozorňujeme, že použití ubrousků může trochu snížit schopnost absorpce ručníků, takže pokud je to pro vás důležité, zřekněte se ubrousků.
 • vyberte správné nastavení nebo cyklus pro své oblečení. Některé k peněžence přátelské sušičky vyžadují, aby doba sušení byl nastaven ručně a není kontrolován snímačem.
 • po ukončení cyklu vyberte oblečení ze sušičky co nejdříve, dokud je teplé, abyste zabránili pomačkání. Vytřeste, úhledně složte nebo zavěste.
 • pokud je to možné, po každém použití vyčistěte zachyceny vlákna z filtru. Hromadění vláken brání vaší sušičce v efektivní cirkulaci vzduchu. Vlákna lze odstranit z filtru rukama nebo můžete použít vysavač, kterým se dostanete i k chomáčem na těžko dostupných místech. Vlákna a nečistoty můžete odstranit rukama, nebo můžete použít vysavač, se kterým se dostanete i k chomáčem, které jsou na těžko dostupných místech. Některé sušičky mají omyvatelný filtr, který lze otevřít pro snadné čištění pod tekoucí vodou.

💡 TIP: Pokud jste o koupi sušičky právě začali uvažovat, doporučuji podívat náš velký test sušiček prádla 2021.

 

7 věcí, které byste vaší sušičce nikdy neměli udělat

Abyste zajistili dlouhou životnost vaší sušičky, zde je seznam 7 věcí, které byste za žádných okolností neměli dělat.

⭐1. Zapomenout na vyčištění filtru

Mnoho lidí si myslí, že se v určitém okamžiku dostanou k vyčištění filtru, ale „někdy” znamená často „nikdy”. Dokonce i při nejlepším úmyslu, pokud se něco nestane zvykem, je často zapomenuté. Je rozumné vyčistit filtr sušičky po každém cyklu.

⭐2. Nezkontrolovat odvzdušňovací hadici

Kromě běžného čištění filtru je také důležité, abyste se ujistili, že odvzdušňovací hadice není zanesena. Tento úkon by měl dělat několikrát za rok. Tyto hadice umožňují teplu unikat. Zatímco teplo je to, co potřebujete k sušení svého oblečení, nadměrné množství může znamenat riziko požáru. Může se to zdát jako extrémní okolnost, ale pokud zanedbáte vyčištění odvzdušňovací hadice chomáč vláken nebo zatoulaná ponožka může zablokovat únik tepla a sušička se může přehřát.

⭐3. Postavit ji na nerovný podklad

Aby sušička fungovala správně, musí být na rovné ploše. Pokud máte jakékoliv pochybnosti o tom, že je podlaha v koupelně nebo v prádelně pod vaším spotřebičem rovná, použijte vodováhu, abyste si to uměli ověřit a v případě potřeby nastavit nožičky do stabilní polohy.

⭐4. Zapomenout kolik vonných ubrousků jste použili

Vonné ubrousky do sušiček si získaly špatnou reputaci. Komplikace se sušičkou jsou však obvykle způsobeny chybami uživatelů. Tyto produkty jsou navrženy tak, aby omezily statickou elektřinu a pokud jsou používány opatrně, měly by být dostatečně bezpečné. Zaprvé, spotřebitelé musí používat pouze doporučený počet ubrousků. Pokud se jejich najednou použije příliš mnoho, chemikálie v nich, které jsou určeny na změkčení textilie, mohou zanechat zbytky, které mohou vést k ucpávání. Pravidelné vytírání sušičky a vnitřních mechanismů může zmírnit nahromadění zbytků. Ubrousek se někdy ztratí, zasekne do mechanismu. Po každém cyklu byste použité avivážní ubrousky měli lokalizovat a zlikvidovat.

Aviváž by neměl být používán při sušení v sušičce

aviváž by neměl být používán při sušení v sušičce

 

⭐5. Postavit ji do omezeného prostoru

Natlačení sušičky do těsně vymezeného prostoru může být chybou. Sušičky potřebují aby kolem nich cirkuloval vzduch. Pokud se pokoušíte vtěsnat vaše zařízení do malinkej koupelny a neumožníte volný pohyb vzduchu může to skončit požárem nebo poruchou spotřebiče.

⭐6. Přetížit ji

Nejen že vybíráte prádlo dokrčené, vlhkoé nebo dokonce ještě mokré, ale můžete přetížit buben, ložiska, topná tělesa a způsobit poruchu jednotky. Pokud jde o maximální nosnost, je rozumné dodržovat pokyny výrobce.

⭐7. Dávat do ní nesprávné věci

Někteří spotřebitelé si myslí, že mohou do své sušičky hodit cokoli. Sušičky jsou však navrženy speciálně pro sušení tkanin, ne hraček, kabelek nebo paruk. A i pokud jde o tkaniny, jsou výjimky, které do sušičky nepatří:

 • kašmír – protože teplo smrští nebo poškodí folikuly
 • flitrové oblečení – může se příliš přehřát nebo flitry mohou odtrhnout, poškodit sušičku
 • krajka – velmi jemný materiál, který může sušička poškodit nebo znehodnotit
 • rayon – často se používá jako napodobenina hedvábí, vlny, bavlny a lnu prostřednictvím rozšířeného výrobního procesu. Existuje několik typů rayonu, proto je nejlepší zkontrolovat štítek předtím, než ho začnete prát nebo sušit. Obecně platí, že rayon není vhodný do sušičky, protože vlákna se při zahřívání mohou smrštit a roztrhnout.
 • hedvábí – hedvábí je přirozené bílkovinné vlákno, převážně extrahované z bource morušového. Konečným produktem je luxusní oblečení, které zhodnotí váš šatník. Kvůli své jemné povaze však hedvábí není odolný sušičce, což znamená, že je nejlepší sušit ho na vzduchu, nebo využít služby čistírny, abyste zajistili, že vaše hedvábné kousky zůstanou neporušené. Některé směsi hedvábí mohou přežít cyklus sušení na nízké teplotě – zkontrolujte štítek.
 • vlna – vlákno pocházející z ovcí nebo koz je pro mnohé populární možností pro zimní sezónu díky svým hrubým kulovitým anatomickým útvarúm. Většina vlněného oblečení by měla být sušená na vzduchu. Některé vlněné směsi se mohou sušit v sušičce při nízké teplotě, podobně jako hedvábí, ale vždy zkontrolujte štítek.

Jak se vám líbil tenhle článek?
Autor článku
Profilový obrázek

Redaktorka magazínu Cestakbydleni.cz. Rada cestuji, mám ráda lidi a život, který bychom si už bez různých pomocníků do kuchyně nebo domácnosti ani neuměli představit. Někdy se však ztrácíme v bludišti nesčetných možností, které nám moderní technologie nabízejí. Doufám, že i mé články vám trochu pomohou v orientaci a také díky nim se rozhodnete vždy správně.

Komentáře
Zatím se zde nenachází žádný komentář.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.