Jak vyčistit ucpaný záchod

Georgina Babinová Téma 26. srpna 2020 0

Je to skutečná noční můra: čelit situaci, kdy na návštěvě u přátel splachujete toaletu… a nic se neděje – ucpaný záchod. Nebo ještě hůře, splachujete a voda v toaletě (jakož i její obsah) pomalu začíná stoupat jako hladina řek před záplavami. Už toto samo o sobě vyvolává stav blízký infarktu, ale pak uděláte rychlou prohlídku toalety a uvědomíte si, že zvon není na dohled. Nepropadejte panice! Namísto toho vyzkoušejte naše taktiky a rady.

Zastavte vodu ještě před přetečením, RYCHLÉ!

Toalety jsou něčím, o čem lidé zřídka přemýšlejí, dokud se něco nepokazí. Ucpaný záchod, nebo i jiná porucha, může být horší než nepohodlná situace, může to být trochu trapné. Zejména pokud jste v domě někoho jiného a snažíte se zvládnout ucpanou toaletou. Nezoufejte, pokud narazíte na tuto choulostivou situaci. S trochou vynalézavosti není ucpaný záchod nic, co by se nedalo rychle opravit. Ať už jste v domě někoho jiného nebo doma sami, situaci víte vyřešit.

Pokud se toaleta chystá protéci, dříve než začnete přemýšlet o tom, jak zlikvidovat ucpání, musíte zabránit přetečení. Pokud voda stoupá, jednejte rychle! Přetečení můžete zabránit dvěma způsoby: buď zavřete vodu za toaletou nebo zabraňte vniknutí vody z nádrže do mísy. Chcete-li zastavit vodu v nádrži, nejprve sundejte víko. Potom zavřete otevřenou klapku. Nedělejte si starosti s vodou v nádrži; je to dokonale čistá voda. Druhou možností je sáhnout za záchod a vypnout přívod vody. Hotovo! Nyní můžete přejít k ucpání toalety.

ucpaný záchod a následné čištění

 

Většina koupelen má vše, co potřebujete

Budete potřebovat tři věci, které najdete téměř v každé koupelně: mýdlo, horkou vodu a nádoba na transport vody do záchodové mísy. Nejlépe funguje saponát na nádobí a 15 litrové vědro, ale pokud je diskrétnost prvořadá a odchod z toalety by „roztrubovat” váš problém, malý plastový odpadkový koš a několik dávek tekutého mýdla bude v pořádku.

Jako přípravu, nechte téct horkou vodu v umyvadle nebo ve vaně a dejte jí dostatek času k dosažení maximální teploty. Nemusíte (ani nepotřebujete) používat vařící vodu, která by mohla poškodit porcelán toalety, ba co víc, mohla by vás zranit. Maximum z kohoutku bude dostatečně horké. Zatímco čekáte na horkou vodu, odstraňte všechno z podlahy, například váhy a koberečky. Budete samozřejmě velmi opatrní, abyste se vyhnuli jakémukoliv rozlití, ale je lepší být v bezpečí, jako promočený.

 

➡️ Namíchejte magickou směs

Cílem je dostat tekutinu do toaletní mísy co nejvíc teplou a mydlovou, aniž by přetekla. Mýdlo můžete nalít (nebo napumpovat) přímo do mísy a pak přidat horkou vodu, nebo před přidáním do mísy můžete mýdlo smíchat s horkou vodou. Doporučujeme přidat mýdlo přímo do záchodové mísy, pokud ucpání nezanechalo mnoho volného místa (řekněme méně než 2 cm) nad vodní hladinou. To zajistí vysoký poměr mýdla k vodě. Pokud je však nad vodní hladinou dostatečný prostor (2 nebo více cm), promíchání zajistí rovnoměrnější rozdělení mýdla. V této chvíli to opravdu nemůžete přehnat s mýdlem. Neříkáme, že tam musíte nalít celej dávkovač, ale také neříkáme, že byste neměli. Mělo by fungovat cokoli od polévkové lžíce až po šálek.

 

➡️ Opatrně a jemně přidejte horkou vodu

Smíchání všeho v toaletní míse je krokem, který vyžaduje nejvyšší finesu. Potřebujete zvýšit průměrnou teplotu vody a dostat mýdlo do každé štěrbiny, ale nemusíte nutně vytvářet směs s tím, co už je tam. Proto nepoužívejte nic na promíchání. Místo toho jen vehementně nalijte horkou vodu, jen dejte pozor, abyste nepřeplnili mísu. Většina záchodů není zcela ucpaná, takže je velká šance, že pomalu začne odtékat. Sledujte hladinu vody a při poklesu pokračujte v přidávání horké vody, aby byla mísa plná. Pokud není ucpání příliš houževnaté, zvýšený tlak v plné toaletní míse by měl pomoci rychle převést ucpanou hmotu přes odtok.

 

➡️ Pokud vše ostatní selže, čas je na vaší straně

Nejhorší scénář je, že ucpání je zaklíněny příliš pevně na svém místě a výše uvedené kroky ho neodstraní. Pokud k tomu dojde, stále nemusíte volat instalatéra. Pokuste se dát nějaký čas tomu, aby horká mýdlová voda zapracovala na rozbití ucpání. Počkejte 30 až 60 minut, než se na to znovu podíváte. Pokud tak učiníte, můžete být příjemně překvapeni, když zjistíte, že váš problém zmizel v odtoku. Už stačí jen spláchnout.

Pískové hodiny

čas je v tomto případě na vaší straně…

 

Žádné nástroje nejsou potřebné – soda bikarbona a ocet

Když toaleta nechce spláchnout a není po ruce žádný zvon, obraťte se na důvěryhodných netoxických pomocníků domácnosti: jedlou sodu a ocet. Možná víte, že soda bikarbona a ocet jsou efektivní při čištění mnoha povrchů, jsou vynikající deodoranty a pomáhají udržovat hladké fungování odtoků. Jedlá soda a ocet mohou být řešením i když potřebujete vyčistit ucpaný záchod. Stačí jen přidat jeden šálek sody do uzavřené mísy. Počkejte pár minut. Pak pomalu nalijte do mísy dva šálky octa. Jedlá soda a ocet reagují tak, že vznikají bublinky, proto nalévejte pomalu a opatrně, aby voda z toalety nestříkala ani nepřetekla. Nechte ocet a směs sody působit několik minut. Spláchněte toaletu, abyste zjistili, zda se ucpání vyčistilo.

 

Technika podržení stlačeného splachovače

Nejjednodušší ze všech našich „uvolňovacích” tipů. Ucpání mohou být způsobeny slabým návalem splachování. Splachovač jste stiskli pouze do poloviny a protože odpad zmizel, předpokládáte, že prošel odtokem. Je však velmi vysoká šance, že se zachytí v sifonu, což pravděpodobně způsobí ucpání. Pokud zjistíte, že voda stoupla o něco vyšší, než obvykle, při opětovném spláchnutí stiskněte knoflík úplně. Při působení tlaku zůstane klapka otevřená; to znamená, že plná síla vody může být vším, co potřebujete k tomu, aby se věci pohnuly. Pokud máte toaletu s dvojitým splachováním, spláchněte tlačítkem, které uvolní více vody a přidržte ho.

tlačítkový splachovač záchodu

 

Použijte drátěný věšák

Závažnější zablokování může vyžadovat ruční přesunutí ucpání. Abyste to věděli udělat, rozmotejte drátěný věšák, dokud nebude rovný. Konec drátu zatlačte do uzavřené oblasti. Štuchajte do ucpání, dokud se neuvolní a samovolně odteče. Pravděpodobně si myslíte, že tato technika je „old-school”, ale může být skutečně účinná pro překážky, které jsou blízko prostoru sifonu. Tip: konec věšáku zakryjte páskou, abyste nepoškodili porcelán mísy.

 

Epsomská sůl

Tato technika bude nesmírně nápomocná, pokud zablokována toaleta není vaše. Většina majitelů domů má v koupelně Epsomskou sůl, která se často označuje jako „bomba do koupele”. Pokud potřebujete řešit ucpaný záchod, vložte sůl do toaletní mísy. Pomáhá při rozpouštění jakéhokoli ucpání, které se ukládá do odpadního potrubí. Před spláchnutím jí dopřejte několik minut na působení.

Epsomská sůl (síran hořečnatý – MgSO4) je rychlá a spolehlivá; pořiďte si ji, pokud ji ještě nemáte:

 

Jak vyčistit ucpaný záchod s tradičním zvonem?

Ve většině případů může být ucpaný záchod vyčištěn správným použitím zvonu. Nejběžnějším typem je gumový zvon s plochým okrajem připevněným k rukojeti. Je určen k čištění dřezů, van a sprch. Dalším typem je speciální záchodový zvon. Tento má jedinečně odlišný tvar se zúženou spodní částí, která je navržena tak, aby se vešla do otvoru v záchodové míse a větším zvonem, který těsní kolem vnější strany otvoru.

  • podle potřeby přidejte vodu do záchodové mísy, dokud nebude do poloviny plná. Voda je nutná, aby se zajistilo těsnění kolem vypouštěcího otvoru.
  • ujistěte se, že příruba (úzká část) na spodní části zvonu je vysunuta. Tato zúžená část je na mnoha modelech zasunuta do zvonu, aby se dal použít i na umyvadla a vany.
  • spusťte zvon do mísy pod úhlem tak, aby se pohárek zvonu naplnil vodou při spouštění; to zvyšuje přítlačnou sílu. Nasaďte zvon na otvor v míse tak, aby byla příruba uvnitř otvoru a pohár těsnil kolem vnější strany otvoru.
  • rychlým a silným tlakem zatlačte zvon dolů, abyste uvolnili překážku tak, že pošlete dostatečný tlak dolů. Během pohybu udržujte dobré těsnění kolem otvoru. Když zvon vyjde nahoru vytváří sací efekt, který pomáhá uvolňovat ucpání; když klesá, tlačí ucpání dolů přes odtok.
  • po pěti nebo šesti nárazech vytáhněte zvon z mísy. Pokud většina vody zmizí, pravděpodobně jste ucpaný odtok WC vyčistili.
  • odstraňte víko z nádrže. Spláchněte, abyste zjistili, zda se ucpání vyčistilo, ale buďte připraveni: Pokud mísa vypadá, že přeteče, rychle sáhněte do nádrže a zatlačte gumovou klapku (zakrývá otvor ve spodní části nádrže). Tím se zastaví průtok vody do mísy, aby se zabránilo přetečení.
  • proces opakujte, dokud ucpání nebude odstraněno

Můžete zkusit nasadit i techniku, nebo chemii:

 

Když to už svépomocí nejde, zavolejte instalatéra

Jednoduchý a pravděpodobně nejspolehlivější a nejsnazší způsob jak odblokovat tvrdohlavou toaletu. Je to dobrá volba pro problémové zařízení, které se často ucpává a pokud se vám už věci vymknou z rukou. Pokud vidíte vodu, která se ve vašem domě vrací do jiných odtoků, kdy se toaleta splachuje, může to znamenat vážný problém, který v každém případě vyžaduje znalosti profesionála.

 

Proč se toalety ucpávají?

člověk hází vlhkou utěrku do záchodu

 

Zde jsou čtyři nejčastější důvody:

 

➡️ 1. Sifon je blokován

Pokaždé, když se spláchnete, obsah přeteče přes sifon, který je zakřiveným kanálem na záchodě, který brání tomu, aby odpadní plyny pronikly potrubím a do vaší koupelny. Pokud se spláchne příliš mnoho toaletního papíru nebo nesplachovatelných materiálů, úzký sifon se může zablokovat a způsobit tak ucpání toalety.

 

➡️ 2. Nesplachovatelné věci uvíznou v potrubí

Toaletní papír je navržen tak, aby se rychle rozpustil ve vodě a proto je vhodný na splachování a přesun přes potrubí. Ale jiné, než papírové utěrky, vatové tampony, dentální nit a vlhčené ubrousky (abychom jmenovali alespoň některé) nejsou. Jelikož se nerozpouštějí, je pravděpodobnější, že se zaseknou a způsobí ucpání v několika bodech potrubí.

 

➡️ 3. Toaleta se slabým splachováním nedokáže tuto práci zvládnout

Pokud máte starší toaletu (20 a více let), možná budete mít model první generace se slabým průtokem. Účelem těchto toalet bylo ušetřit vodu, což je skvělé. Mnohé z modelů však neposkytovaly dostatečný tlak na spláchnutí všeho přes sifon a odtok. Pokud jste se pokusili omezit používání toaletního papíru a stále dochází k ucpávání, může nastat čas upgradovat toaletu na novější model, který je úsporný, ale mnohem efektivnější.

 

➡️ 4. Zanesené kanalizační potrubí

Pokud si všimnete, že nejen WC, ale i ostatní odtoky se ucpávají nebo pomalu vyprazdňují, může to znamenat, že máte větší problém s kanalizací. Může se to hýbat od hromadění ucpaných materiálů až po kořeny stromů rostoucích do linie potrubí, což způsobí zablokování. Tento problém bohužel není snadno řešitelný – vyžaduje aby kanalizaci zkontroloval a problém vyřešil odborník.

 

Jak předejít ucpání toalety?

Nejúčinnějším způsobem „ošetření” ucpané toalety je v první řadě zabránit ucpání.

  • omezte používání toaletního papíru. Pokud to nejde, můžete splachovat po krocích, abyste zabránili přetížení odtoku.
  • zajistěte, aby byl každý produkt, který spláchnete, určený pro použití v toaletách a septiku.Vyhnite se splachování těžkých papírových výrobků, jako jsou utěrky, vlhčené ubrousky a výrobky hygienické péče pro dámy. Tyto kousky mohou způsobit značné poškození celého kanalizačního systému.
  • pomozte dětem pochopit, že splachovat je dovoleno pouze toaletní papír.

 

Zdroje informací:


Jak se vám líbil tenhle článek?
Autor článku
Profilový obrázek

Redaktorka magazínu Cestakbydleni.cz. Rada cestuji, mám ráda lidi a život, který bychom si už bez různých pomocníků do kuchyně nebo domácnosti ani neuměli představit. Někdy se však ztrácíme v bludišti nesčetných možností, které nám moderní technologie nabízejí. Doufám, že i mé články vám trochu pomohou v orientaci a také díky nim se rozhodnete vždy správně.

Komentáře
Zatím se zde nenachází žádný komentář.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.