4 účinné způsoby jak vyhubit mole

Georgina Babinová Téma
24. října 2022 0

Jak vyhubit mole je otázka, která již potrápila zřejmě mnohých z nás. Nejčastěji přicházíme do styku s jedním ze dvou typů molů – potravinovými nebo šatními, nejhorší scénář je, když s oběma. Na první pohled se nezdají být škodlivé, ale opak je pravdou. Tento malý drobný hmyz vypadá jako menší a méně pěkná verze motýla. Je rozmanitý velikostí, tvarem a barvou a podobně jako motýli patří do řádu Lepidoptera. Nepředstavují žádnou bezprostřední hrozbu pro lidi, ale způsobí spoušť ve vašem šatníku, čalounění a potravinách ve vaší komoře. Mole jsou považovány za běžných domovních škůdců na celém světě. Je to „globální mrzutost”. Zajímavé je, že to nejsou dospělce, které způsobují tuto paseku, jsou to larvy. Dospělé moli nemají ústa; šokující, že!

Ve válce platí, že abyste dokázali úspěšně bojovat proti nepříteli, musíte ho nejprve poznat a poté zvolit vhodnou strategii. Takže pojďme na to. Seznamme se s nimi a pak si znovu položme otázku: Jak vyhubit mole?

Jak se dostanou mole do našich domovů?

Často prostřednictvím kontaminovaných potravin nebo oblečení. To je důvod, proč je dobré překontrolovat zásoby ve spíži a použité oblečení. Malé, téměř neviditelné vajíčka přicházejí do vašeho domu v obalech potravin, vylíhnou se do larev, které se později změní na mole. Vajíčka jsou často přítomny v následujících potravinách a krmivech:

  • krmivu pro ptáky
  • cereáliích a zrnech
  • mouce
  • sušeném ovoci
  • těstovinách
  • bonbonech
  • krmivu pro domácí zvířata
  • sušených bylinkách
  • sušeném mléce

Také se vyhýbejte hromadnému zásobování rýží, ořechy a obilovinami.

Mole se k vám mohou dostat i cestou větších škůdců jako jsou hlodavci nebo ptáci. Larvy molů se zachytí na rtů nebo srsti – vylíhnou se z ořechů a zrn, které přinášejí tyto hlodavce nebo ptáci do svých hnízd. Poohlédněte se i v tmavých rozích vašeho domova. Ať je to jakkoliv, v tomto článku najdete návod jak vyhubit mole a jak zabránit budoucím zamoření pomocí bezpečných strategií.

💡 Věděli jste že... Mole slyší zvuky křídly. Jejich křídla pokrývají tisíce drobných šupin a chloupků, ne prášek jak bychom si mysleli. Na tykadlech mají orgán nazýván Johnstonů orgán, který je zodpovědný za udržení rovnováhy a orientace zejména během letu.

 

Druhy molů

Ne všechny můry vás musí znepokojovat. Některé jsou neškodné. Existují však tři hlavní typy, na které byste se měli zaměřit; protože právě tyto jsou schopné páchat nemalou škodu na vašem oblečení, zásobách potravin a dalších předmětech ve vaší domácnosti.

škody páchají larvy ne dospělé moly

největší škody páchají larvy, né dospělí moli

 

Mole potravinové

Tento typ mole se nazývá zavíječ moučný a je nejnepříjemnějším, resp. přinejmenším nejničivějším typem. Tento agresivní malý hmyz napadne vaše zásuvky, skříně a spíže a prožere se vašimi zásobami s takovou horlivostí a nadšením, jaké jen vědí sesbírat ve svých drobných tělech. Barvou jsou podobné hnědým domovním můrám, kromě křídel, které jsou šedé. Pokud je doma objevíte, musíte jednat okamžitě. Samice molů mohou najednou snést až 300 vajíček a když se tyto vylíhnou, i oficiální máte potvrzeno zamoření.

 

Mole šatní

Tyto mole jsou menší než potravinové a mají nejen tendenci se zabydlet ve vašem šatníku a prádelnících, ale mají slabost hlavně pro přírodní tkaniny, jako je například vlna. Oblibují deky, koberce, čalounění. Jakmile napadnou kus oblečení zůstávají v blízkosti dokud je nenajdete a nezničíte.

Šatní moli mají zlatohnědou barvu a jejich nejvýraznějším znakem jsou načervenalé chloupky na hlavách. Dospělé mole žijí 20-28 dní a samičky nakladou někde mezi 40-100 vajíčky, kterým trvá 3-21 dní, aby se vylíhla. Nicméně skutečný zdroj problému jsou larvy, mohou žít až 35 dní.

 

Mole domovní

Hofmannophila pseudospretella nebo zdobka obyčejná se skrývá ve vaší spíži a krmí se suchými potravinami nebo číhá ve skříni, aby si pochutnala na vašem svetru. Samice tohoto malého hmyzu může naklást až 600 vajíček. Poznáte je podle hnědých křídel s malými bronzovými skvrnami. Jsou velké cca 1 cm.

 

Jak vyhubit mole v kuchyni?

larva v shnilé hrušce

 

⭐1. krok – Vyhoďte všechny suché potraviny

Toto může znít extrémní, ale pokud jste našli larvy v jedné kapse mouky, je prakticky zaručeno, že navštívili i vaše cereálie, ovesné vločky, rýži, krmivo pro domácí zvířata, ptačí semena a jiné suché výrobky uložené ve stejné skříni. Dejte všechno rovnou do kontejneru. Neuchovávejte odpad v garáži, nebo kdekoliv jinde v interiéru až do dne vyzvednutí odpadu, protože riskujete šíření zamoření jinde ve vašem domě.

Mějte na paměti, že larvy se dokáží prokousat přes papír i plast, takže ani neotevřené sáčky ořechů nemusí být bezpečné. Pozorně zkontrolujte všechna balení, zda nejsou na nich otvory. Obaly, které se zdají neporušené, ale přesto máte pochybnosti, vložte do mrazáku na čtyři dny, aby se zničily všechny vajíčka, které by tam mohly být.

⭐2. krok – Důkladně ukliďte

Tento krok nevynechejte. Mole číhají v nejmenších prasklinách, včetně trhlin v konzervách a jiných obalech. Všechny nádoby a plechovky omyjte mýdlem a vodou. Důkladně vysajte spíž komoru nebo skříňku a věnujte zvláštní pozornost rohem a trhlinám. Možná budete muset použít párátko, abyste se ujistili, že v rohu nejsou žádné vajíčka nebo larvy. Po dokončení vyměňte sáček vysavače nebo nádrž venku vyprázdněte. Pokud máte na regálech papír, bylo by dobré ho vyměnit za nový. Poličky omyjte bělicím roztokem, po kterém následuje mýdlo a voda.

⭐3.krok – Použijte feromonové pasti

V posledních letech se objevily různé feromonové nástrahy. Nastavte je v zamořených oblastech. I když tyto pasti bezpečně a účinně zabíjejí můry, různé druhy reagují pouze na specifické feromony. Nejlepší je znát přesný druh, se kterým máte dočinění a nakupovat podle toho. Pasti označené pro „potravinové moli” nebo „šatní moli” budou obvykle obsahovat všechny feromony potřebné k přilákání hlavních druhů, které patří do každé kategorie.

💡 Věděli jste že... Šatní mole nepijí vodu; vlhkost, kterou potřebují získají z lidského potu, který zůstal na oblečení. Pot a jiné znečištění tkaniny jim také poskytuje vitamín B a různé soli a jiné esenciální živiny, které pro život potřebují.

 

Jak vyhubit moli v šatníku?

trička vyžrané moly

 

⭐1. krok – Identifikujte jejich přítomnost

Drobné díry ve svetrech nebo jiných oděvech. Pokud vidíte díry v jednom svetru, pravděpodobně je najdete ve více. Zkontrolujte vaše oblečení s obsahem vlny, peří, kožešiny a hedvábí. Napadené oblečení může vypadat prašné, fádní, nebo má zatuchlý zápach.

⭐2. krok – Vyperte každý kus oblečení

Je důležité vyprat každý kus oblečení, abyste se zbavili vajíček, které mohly moli naklást. Pokud je to možné, usušte je v horké sušičce. Položky, které nelze sušit na vysoké teplotě, vložte do mrazáku na několik dní, aby se zničily všechny vajíčka.

⭐3. krok – vymyjte skříně

Když jste všechno odstranili ze šatníku, je na čase, abyste ho důkladně vyčistili, abyste se zbavili vajíček, které tam stále mohou číhat.
K čištění podlahy a stěn skříně použijte mýdlovou vodu nebo roztok vody a octu. Ponořte houbu do roztoku a vydrhněte stěny, abyste odstranili všechny vajíčka. Zvlášť důkladně vyčistěte v trhlinách a rozích. Důkladně vysajte koberce a čalounění nábytku, protože vajíčka mohou být nakladená i tam.

⭐ 4. – Nastavte pasti

Nastavte feromonové nástrahy, které je přitahují a zabíjejí lepivou látkou, z níž nevědí uniknout, když se jí dotknou.

 

4 účinné způsoby jak vyhubit mole přirozeně

sušená levandule v sáčku

 

1. Přírodní repelenty

Tradiční kuličky proti molům, které obsahují naftalen nebo PDB (paradichlórbenzén), jsou toxické tak pro moli, jakož i pro člověka. Namísto impregnace oblečení s těmito škodlivými chemikáliemi, zkuste přírodní repelent nebo fumigant. Cedrové třísky a sáčky cedrového oleje (fumiganty) jsou skvělé pro dlouhodobé skladování citlivých tkanin. Přirozeným repelentem (i fumigantů) je kafr. Pro potravinové moli zkuste umístit hřebíček, eukalyptus, bobkový list, nebo sušenou citrónovou kůru v spíži nebo potravinové skříni.

Sáčky naplněné sušeným rozmarýnem, tymiánem, hřebíčkem, levandulí nebo bobkovým listem svažte a zavěste do skříně. Esenciální oleje z těchto bylin se rozptýlí ve vašem šatníku nebo na oblečení jako účinný odstrašující prostředek šatních molů.

💡 Věděli jste že... Šatním molům se nechce létat a můžete je obvykle vidět jako cupitají po povrchu zamořených materiálů, zvláště když zapnete světlo.

 

2. Potravinářská křemelina

Tato látka je skvělá a netoxická, přátelská alternativa k insekticidem. Vzhledem k tomu, že jde o potravinářský výrobek, může se bezpečně používat v okolí oblečení a potravin. Posypte extra jemnou vrstvu tohoto materiálu kolem zamořených ploch, vnitřních rohů a trhlin. Pro vás to bude vonět jako mastek, ale pro moli a larvy, to je zubaté sklo. Pohybují se nad ním, začínají unikat a zoufale umírají.

 

3. Po domácku vyrobené pasti na šatní moli

Položte obyčejné, levné, lepkavé nástrahy pro hlodavce a hmyz v rozích a podél stěn skříní a regálů, které zachytí toulající se larvy. Nebo můžete si vyrobit i pasti, které budou přitahovat dospělce. Budete potřebovat lepkavou mucholapku, jeden nebo dva vatové tampony a na atraktant rybí olej (z tuňáka, sardinky…). Namočte vatové tampony do rybího oleje a nalepte ho na mucholapku. Zavěste dva nebo tři do skříně nebo je umístěte podél její stěn nebo stěn zásuvek.

 

4. Po domácku vyrobené pasti na potravinové moli

Jsou dva způsoby jak udělat pasti na potravinové moli. První metoda je jednoduchá. Umístěte malé množství oblíbených potravin molů na rovné, levné lepkavé pasti na hmyz a strategicky je rozmístěte. Pro druhou past smíchejte 1 díl kyseliny borité (Borax) se 3 částmi kukuřičné mouky. Naneste pastu na víčka nádob a zase strategicky umístěte kolem skladovaných potravin.

Takto vypadá borax v přírodě

takto vypadá borax v přírodě

 

Pokud však dáváte raději přednost rychlým a jednoduchým řešením, vyberte si z následujících přípravků proti molům:

 

Správné skladování potravin

Na ochranu potravin a zabránění zamoření v budoucnu skladujte potraviny v nádobách odolných molům. Karton, tenký plast a papír je neochrání.

  • nejlepší jsou sklenice, které se uzavírají svorkami a gumovými těsněními
  • obyčejné šroubovací nádoby budou fungovat, ale jen pokud mají gumovou zátku
  • tvrdé plastové nádoby také budou fungovat dokud je těsnění vzduchotěsné
  • chladničky a mrazničky jsou bezpečnými zónami

Pokud si nejste jisti zda-li je potravina bezpečná a nekontaminovaná, vložte ji do plastového sáčku, zapečeťte páskou a zmrazte ji na čtyři dny. To jistě zabije všechny larvy nebo vajíčka.

 

Správné uchovávání oblečení a tkanin

Šatní moli potřebují více než jen keratin nalezený ve vlněných kouscích, aby se jim skutečně dařilo. Potřebují skvrny od jídla nebo moči, pot nebo odumřelou pokožku, aby uspokojily nutriční požadavky potřebné pro vývoj po sobě jdoucích generací. Takže udržování oblečení v čistotě mu poskytne jistou ochranu. Larvy a vajíčka jsou velmi křehké (dospělé moli nejedí vlnu, jen se rozmnožují a kladou vajíčka) – a to je důvod, proč kousky, které jsou konzistentně používány jen zřídka trpí zničením moli. Pokud nějaký kus oblečení nebudete používat, dvakrát měsíčně ho vyjměte a vytřeste. Mimo-sezónní kousky je třeba správně uskladnit a tady je způsob, jakým to dělat:

  • před uskladněním oblečení se ujistěte, že není kontaminováno žádnými larvami ani vajíčky
  • pro skladování potřebujete neproniknutelnou bariéru. Hrubé plastové pytle budou fungovat, pokud jsou zapečetěné teplem.
  • plastové nádoby, které se posouvají pod postel, fungují dobře, ale hrany je třeba opasku.
  • ať si vyberete cokoliv, přidejte další vrstvu ochrany ve formě již zmíněných přirozených repelentů nebo fumigantů
  • předtím, než oblečení znovu použijete, vyperte ho, nebo alespoň vyvětrejte
💡 TIP: Pokud vás netrápí moli, ale krtci, kteří každou noc prokopou váš precizní udržovaný trávník, přečtěte si náš článek Jak se zbavit krtka v zahradě.

 

Použité zdroje:


Jak se vám líbil tenhle článek?
3.6/5 - (10 votes)
Autor článku
Georgina Babinová

Redaktorka magazínu Cestakbydleni.cz. Rada cestuji, mám ráda lidi a život, který bychom si už bez různých pomocníků do kuchyně nebo domácnosti ani neuměli představit. Někdy se však ztrácíme v bludišti nesčetných možností, které nám moderní technologie nabízejí. Hodně času také věnuji poznávání rostlin, květin a pestré zahrady. Doufám, že i mé články vám trochu pomohou v orientaci a také díky nim se rozhodnete vždy správně.

Komentáře
Zatím se zde nenachází žádný komentář.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *