9 klíčových tipů, jak zařídit obývací pokoj v bytě

Georgina Babinová Téma
8. prosince 2022 0

Obýváky slouží různým lidem pro různé účely. V některých domácnostech slouží jako místo setkání pro rodinu, zatímco v jiných jsou spíše jako „showroom“, který se používá pouze tehdy, když přijde společnost. Tak či onak, existují určitá úskalí, na která při pokusu jak zařídit obývací pokoj v bytě občas narazíme. Když stojíme tváří v tvář prázdné místnosti, zařídit ji způsobem, který je praktický i esteticky příjemný, se může zdát jako výzva. Ale jak plyne čas interiéroví designéři rozeznali a ověřili množství jednoduchých, snadno aplikovatelných principů, které opravdu fungují. Stačí se držet následujících zásad a zjistíte, že aranžování nábytku není ani tak strašidelné.

💡 Klasické obývací stěny zažívaly svůj boom ve druhé polovině minulého století. Bez nich obývací pokoj ani nebyl obývacím pokojem… Jejich aktuální design však dokonale zapadne do současných interiérů

Expedo ELPASO 6 Expedo ELPASO 6
5 790 Kč
Expedo URAL wotan Expedo URAL wotan
5 690 Kč

Prohlédnout další ve Scontu

 

Základy, které jsou pro zařízení obývacího pokoje klíčové

Obývací pokoj je srdcem každého domova, pro mnohé je kulisou velkých rozhovorů a setkání, místem pro relaxaci i zábavu, proto by měl být zařízen s ohledem na komunitu a vztahy. Obývací pokoj je nabitý neomezeným designovým potenciálem a vše začíná a končí pamatováním na několik základních principů, které se doporučují dodržet.

Moderní obývací pokoj

 

1. Začněte plánem

Mnozí z nás mají tendenci nakupovat a vybírat nábytek, který se jim zlíbí, aniž by to měli promyšlené a naplánované. Potom, když začnou přicházet jednotlivé kousky, najít místo pro každý začne být najednou téměř nemožné. Potom se začneme obávat, jak se vejde gauč? Je polička vyšší, než si ji pamatujete? Ovládá konferenční stolek místnost? Co se všemi těmi krásnými doplňky?

Zamyslete se nad kousky, které potřebujete, předtím než si vyberete kousky, které si zamilujete! Je snadno se opantat vizuální přitažlivostí nějakého kousku, aniž byste skutečně zvažovali, na co jej budete používat a kam jej umístíte.

Před rozhodnutím o nábytku, který je třeba koupit, zvažte, jak bude místnost využívána. Jakou náladu byste chtěli vytvořit ve svém prostoru?

Pokud dáváte přednost formální, elegantní, nebo „glam“ místnosti: Symetrické (jedna strana je zrcadlovým obrazem druhé) rozložení nábytku by bylo nejlepší. Chcete raději ležérní, útulnou nebo hravou náladu? Potom zvažte asymetrické rozložení. Typ nálady, které se pokoušíte dosáhnout, vám pomůže při určení stylu a barevného schématu.

Elegantní obývací pokoj

Eleganci charakterizuje symetrie…

 

2. Determinujte ústřední bod

Ať už je váš domov obdařen a priori architektonickými prvky, nebo je velkým prázdným plátnem, ústřední bod je nezbytností v každém obývacím pokoji. Vaše oko potřebuje místo na které se zaměří, takže má-li místnost velké okno a úžasný výhled nebo krásný kamenný krb, pak jste ho našli. V opačném případě budete muset vytvořit své vlastní ohniště, něco, čím vtáhnete své hosty do prostoru. Zkuste texturovanou nebo vzorovanou tapetu a vytvořte si akcent ze zdi nebo velké zrcadlo. Použití seskupení nábytku může také fungovat jako ústřední bod, stejně jako například televizor. Toto vše doplňte krásně sladěným kobercem.

obyvaci-pokoje-s-ustrednim-bodmem

Nikdy nepodceňujte sílu ústředního bodu v místnosti!

 

3. Vytvořte prostor pro konverzaci

Prostor pro interakci se skládá z míst k sezení uspořádaných způsobem, který podporuje konverzaci. Většina lidí dává přednost tomu, aby seděli tváří k osobě, se kterou si povídají, než aby byli hned vedle ní. Takže zatímco velká pohovka s lehátkem na jednom konci je ideální pro sledování televize, není ideální pro prostor pro konverzaci. Rozložte pohovku a křesla do skupiny tak, aby byli lidé přirozeně naproti sobě. Potřebujete vytvořit soudržný vzhled a zároveň usnadnit konverzaci v místnosti. Poslední věc, kterou byste chtěli, je, aby vaši hosté museli křičet po celé místnosti, aby byli vyslechnuti!
Tato oblast může být vytvořena různě a je ideální pro místnosti bez televize.

  • Konferenční stolek je obklopen pohovkou a dvěma akcentovými křesly.
  • Čtyři akcentová křesla seskupená kolem konferenčního stolku nebo ottomanu. (Ottoman slouží i jako další místo k sezení nebo stůl.)
  • Nebo předpokládejme, že máte velký prostor, zkuste vytvořit oblast konverzace ve středu místnosti; designová sedačka, která má 5 nebo 6 míst k sezení, funguje dobře.
  • Pokud je místnost extra velká, zvažte dvě nebo více oblastí konverzace.
Obývačky se sedacími soupravami

Ústředním bodem obývacího pokoje může být i oblast konverzace…

 

4. Rovnováha, měřítko a poměr

Při designu je vždy důležitá rovnováha, stejně jako při aranžování nábytku a dekoračních předmětů v obýváku. Zvažte velikost i umístění různých kousků a ujistěte se, že neseskupíte všechny velké nebo malé kousky do jedné oblasti nebo na jednu stranu místnosti, díky čemuž bude prostor působit rušivě a poněkud rozházeně. Velká místnost zvládne větší nábytek; čím vyšší strop, tím vyšší kusy nábytku mohou být a naopak. Pokud jde o vzory, pravidlo je podobné pravidlu velikosti! Čím menší je místnost, tím menší je vzor a tím menší počet je můžeme smíchat. Ujistěte se také, že tvary jsou rozmanité – pokud máte například sezení v rovné linii, zvažte kulatý konferenční stolek. Nezapomeňte v prostoru nechat i „bílá místa“. Méně je víc! Oko si potřebuje někde odpočinout. Na stěně a mezi nábytkem nechte pár prázdných oblastí.

Obývačky s atypickými tvary nábytku

Rovnováhu vytvoří (nebo zničí) i hra s tvary

 

5. Identifikujte vzorce pohybu po místnosti

Plynulost pohybu umožňuje snadnou obsluhu a přístup do místnosti. Zvažte způsob, jakým se prostorem pohybujete, když v něm jste a procházíte jím. Tok pohybu obvykle začíná u vstupních dveří místnosti a pokračuje přes sekundární východ nebo vstup do jiné místnosti. Přechod by měl být široký asi 90 cm, aby vytvořil pohodlný „chodník“. Nebojte se, nejsou to závazné postupy. Pokud máte prostor a chcete přidat například konzolový stůl ke zdi, jako akcentový kousek, je to naprosto v pořádku.

Konferenční stolky nebo pohovky by měly být v takové poloze, aby nepřerušovaly a nebránily pohybu. Doporučená vzdálenost mezi pohovkou a středovým stolem by měla být nejméně 45 cm. Obývací pokoj určený pro uživatele invalidního vozíku musí mít prostor, který umožňuje pohyb na vozíku. Měla by také umožnit otočení vozíku o 360 stupňů. V obývacím pokoji s televizorem lidé tráví hodiny sezením, což vyžaduje pohodlnou pohovku s dobrou oporou krku. Dobrou volbou by byla rozkládací pohovka. Pokud půjdete do této možnosti, budete potřebovat prostor v závislosti na modelu.

Vzorec přechodu obývákem

Nábytek musí být rozmístěn tak, aby nebránil v komfortním pohybu (zdroj: pinterest.com)

 

6. Zvolte správnou velikost a umístění nábytku

Pokud jde o nábytek do obývacího pokoje, na velikosti záleží.

Moderní obývací pokoj v noci

 

Sedací soupravy, pohovky a křesla

Často se jedná o položky s vysokými cenovkami, proto je důležité, aby byly vhodně vybrány. Nejdůležitější věcí, kterou musíte udělat, je změřit prostor před koupí jakéhokoli z těchto kousků. Nechcete, aby byly příliš velké nebo příliš malé, a proto je nejlepší, když si předem vytvoříte půdorys. Nakreslete místnost na kus milimetrového papíru pomocí všech příslušných měření. Zkuste umístit pohovku a křesla na několik různých míst a zjistěte, co funguje nejlépe vizuálně a z hlediska ponechání prostoru pro přizpůsobení se toku pohybu. V malém obývacím pokoji použijte místo křesel taburetky. Jsou nejen funkční, ale také krásné.

Pohovky a křesla

Pohovky a křesla jsou často dosti nákladnou položkou, proto je vhodné věnovat pozornost jejich pečlivému výběru (zdroj: pinterest.com)

 

💡 Výběru sedací soupravy věnujte dostatek času, bude určujícím prvkem vašeho obývacího pokoje

Černá kožená pohovka Windsor & Co Sofas Neso, 235 x 90 cm | Bonami Černá kožená pohovka Windsor & Co Sofas Neso, 235 x 90 cm | Bonami
44 364 Kč
Hnědá kožená pohovka Windsor & Co Sofas Neso, 175 x 90 cm | Bonami Hnědá kožená pohovka Windsor & Co Sofas Neso, 175 x 90 cm | Bonami
47 257 Kč
Černá kožená pohovka MESONICA Puzo, 170 cm | Bonami Černá kožená pohovka MESONICA Puzo, 170 cm | Bonami
24 479 Kč
Modrá kožená pohovka Windsor & Co Sofas Neso, 175 x 90 cm | Bonami Modrá kožená pohovka Windsor & Co Sofas Neso, 175 x 90 cm | Bonami
56 639 Kč

Prohlédnout další na Heurece

 

Konferenční stolek

Konferenční stolky jsou praktické kousky, které se často nacházejí ve středu oblastí konverzace. Při jeho výběru je třeba pamatovat na to, že výška by měla být o něco nižší než výška sezení pohovky a křesel kolem něj. Délka stolu by také měla být zhruba jedna polovina až dvě třetiny délky pohovky. Jen se ujistěte, že nejsou příliš malé.

Pokud jde o konferenční stolky, častěji než ne, je větší lepší. Velký konferenční stolek uprostřed sezení je vynikající z hlediska estetiky i funkce. Působí jako kotva v místnosti a ponechává lidem dostatek prostoru pro odložení nápojů nebo pro vystavení oblíbených věciček. Velký stůl také nabízí snazší přístup ze sedadel kolem něj. Lidé, kteří sedí kolem nich, by se měli mít možnost předklonit a dát si drink, aniž by museli vstát ze sedadla. Zároveň nechte mezi sedadly a stoly dostatek místa pro nohy: 35 až 45 cm by to mělo zvládnout.

Konferenční stolky

V případě konferenčního platí, že čím větší tím lepší…. (zdroj: pinterest.com)

 

💡 Jednou z nejčastějších chyb v uspořádání obývacího pokoje je absence stolku, abyste si vy a vaši hosté mohli odložit nápoj nebo knihu… a přitom nabídka trhu je tak bohatá…

Halmar Camila dub zlatý, černý Halmar Camila dub zlatý, černý
2 980 Kč
Halmar Nubira ořech, černý Halmar Nubira ořech, černý
2 346 Kč
Halmar Oreo 2 ks dub san remo, černá Halmar Oreo 2 ks dub san remo, černá
2 247 Kč
Halmar Capri dub san remo Halmar Capri dub san remo
2 978 Kč

Prohlédnout další na Bonami

 

💡 TIP! Jak jsme již zmínili, konferenční stolek není jen „nějakým“ doplňkem obývacího pokoje, ale také funkčním a tím i nezbytným kouskem. A jako takový si i zaslouží pár řádků navíc. Náš článek „Konferenční stolek – z masivu, kulatý, či bílý…“ vás detailně provede procesem jeho výběru a nabídne spoustu designérských inspirací.

 

Příruční odkládací stolky

Odkládací stolky bývají často mimo první kola zájmu, ale jsou důležité. Počet, který potřebujete, bude záviset na počtu míst k sezení. Každý by měl být schopen si pohodlně odložit nápoj, aniž by musel vstát a přejít k nějakému stolu. Zkuste mít jeden na obou stranách pohovky a mezi páry křesel. Klíčem je mít dostatek povrchového prostoru bez přeplnění místnosti. Stoly by měly být přibližně ve stejné výšce jako rameno křesla nebo pohovky, vedle kterých se nacházejí.

Příruční odkládací stolky

Odkládací stolky, přitom, že jsou funkční mohou být také krásným designovým prvkem (zdroj:pinterest.com)

 

Koberec

Při výběru koberce správné velikosti do místnosti musíte mít na paměti dvě věci: velikost místnosti a konfiguraci nábytku. Někdy je omezena velikost koberce, protože místnost je malá. Jindy nechcete kompletně zakrýt dřevěnou podlahu, protože milujete její vzhled. Pokud je místnost obdélníková, nepoužívejte čtvercový koberec. Použijte koberec, který je úměrný velikosti místnosti. Pokud vyberete koberec obdélníkového tvaru, umístěte dlouhou stranu rovnoběžně s dlouhou stěnou místnosti. Plošný koberec je úžasný způsob, jak spojit uspořádání nábytku. Má-li však nesprávnou velikost nebo není umístěn správně, může místnost působit nevyváženě a nábytek se stává nepohodlným. Je SKUTEČNĚ otravné mít stůl nebo židli, která má tři nohy na koberci a jednu mimo. Pokaždé, když si sednete, začne se kývat!

Tři způsoby umístění koberce:

  • Na koberci nejsou žádné nohy nábytku.
  • Použijte koberec, který je o něco menší a jsou na něm jen přední nohy nábytku.
  • Rozložte koberec pod všechny nožičky nábytku.

Když má veškerý nábytek přední nohy na koberci, vytvoří se prostor pro konverzaci. Pokud je koberec menší a nohy mimo koberce, místnost působí živěji a menší. Pokud je koberec částečně pod nábytkem, podlaha se v měřítku zvětšuje, takže místnost vypadá větší.

Koberec v obýváku

Pokud jsou přední nožičky veškerého nábytku na koberci, vytvoří se prostor pro konverzaci…

 

7. Zvolte správné osvětlení

Bodová světla nebo zapuštěná stropní svítidla jsou běžnou volbou při renovaci a často jsou součástí nových bytů. Jejich instalace a provoz je relativně levné. Vestavná svítidla navíc nabízejí možnost vrhnout obrovské množství viditelného světla na velkou plochu.

Temnější stránkou věci je, že vestavěné žárovky nenabízejí nejlepší osvětlení pro konkrétní úkoly běžné v našich obývácích pokojích ani nejsou lichotivým světlem pro dámy „ehm“ starší než určitý věk. Bodová světla zvýrazní každou chybičku obličeje a nabízí příkrý barevný tón. Dokonce i když jsou instalovány se stmívačem pro ovládání jejich agresivních lumenů, může nefiltrovaný světelný zdroj přímo nad hlavou stresovat a přispívat k únavě očí.

Správně zvolené stolní lampy dodají vašemu prostoru příjemnou vlídnou atmosféru. Kvalita filtrovaného světla pomůže vytvořit teplé a relaxační místo, o něž se můžete podělit se svými hosty.

Osvětlovací trik pro malý obývací pokoj: Uvolněte místo na podlaze a površích a místo stojacích a stolních lamp použijte nástěnná svítidla!

Osvětlení obývacího pokoje

Osvětlení je jedním z nejdůležitějších prvků každé místnosti a je příliš často opomíjeno. Vždy používejte kombinaci stropního osvětlení, podlahových a stolních lamp… (zdroj: pinterest.com)

 

💡 Aby bylo osvětlení správně vyvážené, musí být umístěno na různých úrovních, proto v celé místnosti liberálně používejte různé typy svítidel. Nechte se inspirovat:

Eglo – LED stmívatelná lampa LED/20W + LED/2,5W
2 990 Kč
EGLO – Stmívatelná stojací lampa 1xR7s/230W+1xG9/33W
2 490 Kč
LED Stmívatelná stojací lampa LED/9W/24V bílá + dálkové ovládání
1 890 Kč
Globo – Stojací lampa 1xE14/40W/230V
1 790 Kč
Brilagi – Stojací lampa PARDEONE 1xE27/40W/230V
1 690 Kč
EGLO – LED Stojací lampa 1xE27/7W LED + 1xE14/4W LED
1 590 Kč
Eglo 49945 – Stojací lampa WESTLINTON 1xE27/60W/230V
1 190 Kč
EGLO – Stojací lampa 1xE27/60W + 1xE14/25W nikl
999 Kč

Ukázat více

 

💡 TIP! Pro ideální vrstvení světla ve vašem obývacím pokoji jsou kromě lamp zapotřebí i jiné světelné zdroje. Přečtěte si náš článek věnovaný výběru bodového osvětlení pro obývací pokoj nebo náš článek zaměřený na výběr lustru do obývacího pokoje.

 

8. Nechte pracovat okna

Jsou to oči do duše domova. Dopřejte jim pozornost, jakou si zaslouží a budou magnetem pro pohledy. Pro začátek namontujte závěsy těsně pod strop, abyste vytvořili iluzi extra výšky a větších oken. Ale ať nejsou příliš dlouhé. Záclony by měly „líbat podlahu“. Nechcete, aby se akumulovaly a sbíraly prach, nebo naopak vypadaly jako vzrostlé kalhoty.

K dokončení designu, přidejte vrstvy. Žaluzie, průhledné panely nebo rolety pod jakýmikoli záclonami dodávají oknu hloubku a zajímavý akcent a navíc přinášejí i praktický užitek – množství světla, které proudí dovnitř, můžete regulovat.

Závěsy v obýváku

Závěsy a záclony instalované těsně pod strop vytvářejí iluzi většího okna

 

9. Doplňky jako tečka na „i“

Když je nábytek na svém místě, je důležité promyslet si, kam umístit doplňky. Nepochybně budete mít nějaká umělecká díla, možná i televizor, pár svícnů… Na umístění doplňků do obývacího pokoje myslete stejně jako na nábytek.

Pokud si nejste jisti, co bude fungovat, zkuste na aranžmá použít online plánovač pokojů – na internetu najdete spoustu takových pomůcek, například MyDeco 3D Home Planner lze využít jednoduše a rychle. Vyzkoušejte různé pohledy a zjistěte, co vypadá nejlépe a co vyhovuje vašemu životnímu stylu. Pokud nejste příliš počítačově zdatní, můžete si nakreslit půdorys obývacího pokoje pomocí milimetrového papíru. Ujistěte se, že použijete správné míry, abyste si při reálném umísťování v místnosti nezpůsobili žádná nevítané překvapení.

Věci zavěšené na stěně – ať už jde o umělecká díla, zrcadla nebo skulptulární objekty – je třeba umístit strategicky a úměrně k nábytku. Nevěšte malou fotografii například nad pohovku; místo toho použijte buď velký kousek, který je přibližně ve dvou třetinách délky pohovky, nebo použijte seskupení více kusů. Pokud jste však odhodláni použít konkrétní umělecký kus, který je příliš malý, vložte jej do většího rámu s velkým matným povrchem, aby to ustál sám, když už je umístěn poblíž velkého kusu nábytku.

Doplňky v obývacím pokoji

Až správně zvolené doplňky navodí atmosféru, která dýchá domovem

 

Tip na závěr – zóny aktivit

Mnoho domácností má v současnosti otevřený obývací prostor. Což je skvělé na to, aby byl na pocit otevřený a vzdušný. Ale může působit i jako obrovský kavernózní prostor, který je obtížné zařídit. A tady je důležité definovat zóny aktivit.

Myšlenkou zón aktivit je rozhodnout se, jaké aktivity potřebujete v místnosti provádět – například bavit hosty, sledovat televizi nebo číst. Potom definujte oblasti místnosti, kde se budou provádět jednotlivé činnosti. V obýváku vytvořte oddělené „prostory“ pro všechny funkce, které v ní zamýšlíte dělat. Prostory můžete definovat pomocí seskupení nábytku a plošných koberců, které pomáhají vytvořit hranici pro vaše oči.

Dodržení těchto jednoduchých kroků uspořádání nábytku v obýváku zajistí příjemný tok i do zbytku vašeho domova a vám se podaří vytvořit speciální prostor, který bude odrážet váš osobní vkus.

 

 

Zdroje informací:


Jak se vám líbil tenhle článek?
4.6/5 - (10 votes)
Autor článku
Georgina Babinová

Redaktorka magazínu Cestakbydleni.cz. Rada cestuji, mám ráda lidi a život, který bychom si už bez různých pomocníků do kuchyně nebo domácnosti ani neuměli představit. Někdy se však ztrácíme v bludišti nesčetných možností, které nám moderní technologie nabízejí. Hodně času také věnuji poznávání rostlin, květin a pestré zahrady. Doufám, že i mé články vám trochu pomohou v orientaci a také díky nim se rozhodnete vždy správně.

Komentáře
Zatím se zde nenachází žádný komentář.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *