Hledáte krásné lustry do obýváku? Poradíme jak vybrat nejvhodnější

Georgina Babinová Téma 8. listopadu 2021 0

Lustry do obýváku jsou doplňkem jednoho z nejdynamičtějších prostorů v domácnosti. Jak již název napovídá, právě tam se “bydlí”. V obýváku lenošíme a relaxujeme, bavíme se s rodinou a přáteli, sledujeme televizi nebo se zahloubá do napínavé knihy. Udržet krok s funkčností tohoto pokoje musí i její osvětlení.

Nejlepší uspořádání osvětlení obývacího pokoje se vytvoří kombinací tří různých typů světla: všeobecného osvětlení prostoru, osvětlení činností a zvýrazňujícího osvětlení. Každý typ osvětlení podporuje jinou aktivitu. Jejich vrstvením bude obývací pokoj osvětlena tak, aby splňovala jakoukoliv potřebu. Dnes se zaměříme na obecné osvětlení vašich prostor, protože lustry do obýváku spadají právě do této kategorie.

💡 Při výběru lustru do obývacího pokoje se můžete nechat inspirovat těmito modely:

Eglo – Lustr přisazený 3xE27/60W/230V
2 390 Kč
Závěsné svítidlo BASKET 1xE27/60W/230V černá
590 Kč
Eglo – Přisazený lustr 3xE27/60W/230V
2 690 Kč
Lustr na lanku CORAL 1xE27/60W/230V černošedá
872 Kč
Lustr na lanku CORAL 3xE27/60W/230V černošedá
1 280 Kč
Eglo 54678 – LED Lustr na lanku 1xE27/4W/230V
676 Kč
Eglo 32935 – LED Přisazený lustr HARMONIE LED/13W/230V
990 Kč
Lustr na tyči RETRO II 1xE27/60W/230V bronz patina
784 Kč

Ukázat více

 

Jak najít dokonalý lustr do obýváku?

Hledáte způsob, jak dodat vaší obýváku punc elegance? Pak je na čase vybrat dokonalý lustr. Existuje mnoho svítidel určených pro různé účely. A lustry jsou ideální právě pro obývací pokoje. Současný trh nabízí stále se rozšiřující řadu designů, rozhodování je těžké. Moderní, retro, klasické, visící nebo stropní… A styl ani není jediným faktorem, který záleží při výběru ideálního lustru do obývacího pokoje. Je třeba zvážit velikost, světelný výkon, typ zdroje světla, možnost stmívání… Jedno je však jisté. Lustry jsou klasickou volbou pro velký dojem. A kromě toho jsou nejefektivnějším všeobecným osvětlením prostoru.

lustr do obývacího pokoje

Všeobecné osvětlení je rovnoměrná vrstva osvětlení, která zaplňuje celou místnost. Tento typ světla se používá k bezpečné vyhýbání se nábytku při přechodu přes místnost, při hledání ztraceného dálkového ovládání nebo při společenských aktivitách. Tento typ osvětlení také pomáhá vyrovnat jas z osvětlení činností, obrazovek počítačů a televizorů, eliminuje oslnění a snižuje zatížení očí.

Stropní svítidlo šíří světlo rovnoměrně rozptýlené v celém prostoru, dodá vaší obýváku přesvědčivé, designérské prohlášení a určuje i náladu a atmosféru v obývacím pokoji. Ovládejte jej pomocí stmívače, namísto standardního vypínače. To vám umožní změnit intenzitu světla z jasné, velkorysé pro společenská setkání na nízké, jemné světlo pro lenošení a sledování televize.

 

Co byste měli zvážit při hledání ideálního lustru?

Kromě stylu, tři hlavní faktory pro výběr lustru jsou:

 • velikost / rozměr
 • směr světelného výstupu
 • ovládání / stmívání

Mít něco příliš velké, nebo naopak příliš malé, může vést k disproporčnímu vzhledu vašeho prostoru. 90 cm vysoký lustr visací uprostřed obývacího pokoje se standardním 2,6 m vysokým stropem bude extrémně nízko a bude vypadat divně. Pokud si koupíte něco příliš malé, lustr se v prostoru ztratí. Pokud máte pochybnosti, je lepší se rozhodnout pro větší velikost, protože lustry v zásadě mají přitahovat pozornost.

Také se ujistěte, že světlo vycházející ze svítidla neoslňuje. Není nic horšího, než sedět na sedačce a být oslněn jasnou žárovkou. Jakým směrem jde světlo? Jsou žárovky skryté nebo odkryté? Pokud jsou žárovky vystaveny, měli byste zvážit stmívač k lustru na ovládání světelného výkonu. Stmívače nelze používat s energeticky úspornými žárovkami, ale samotné stmívání obvykle šetří energii. Halogenové žárovky mohou být regulovány, ale vyžadují vyšší výkon stmívače jako celkový příkon svítidla – kvalifikovaný elektrikář si s tím snadno poradí.

Styl a tvar lustru, který si vyberete do vašeho obývacího pokoje se odvíjí od celkového stylu dané místnosti. Nicméně, existují obecná pravidla, které byste měli mít při výběru na paměti:

 

Materiál

Doplňte paletu barev a materiálů prostoru. Lustr by měl fungovat jako doplněk stylu dané místnosti. Cokoliv, kromě křišťálových lustrů, by například vypadalo zcela mimo mísu v sálech Versailles. Když hledáte lustry do obývacího pokoje, přemýšlejte o odstínech a materiálech, které tam už jsou. Převládá světlé nebo tmavé dřevo? Jste nakloněni zářivým barvám nebo se vám líbí neutrální paleta? Mícháte kovy nebo je v místnosti jen jeden kov? To jsou věci, které je třeba zvážit při výběru materiálu a finiši lustru.

Dá se to však udělat i naopak. Můžete kolem lustru “postavit” obývák, zvláště pokud jde o atraktivní kousek, do kterého jste se jednoduše zamilovali. Pokud je například lustr mosazný, přemýšlejte v mosazných dotecích, jako jsou svícny, ozdobné předměty nebo rámy obrazů.

Lustry do obýváku jsou běžně zhotoveny ze skla, kovu, látky nebo plastu. Čiré sklo přirozeně rozptyluje světlo efektivněji ve všech směrech, podobně jako i kovy s lesklým povrchem, jako je leštěný chrom nebo nikl, které také odrážejí světlo. Bubnové závěsné lustry vyrobené z látky jsou vysloveně vhodné právě pro obýváku protože se na nich snadno sbírá prach a jejich rychlé oprášení je právě v obývacím pokoji nejjednodušší. A zatímco plast je nákladově nejefektivnější alternativou, časem je náchylný na změnu barvy.

 

➡️ Sklo

Je oblíbeným materiálem pro lustry, protože velmi dobře rozptyluje světlo. Tento materiál se snadno prolíná s dekorem jakéhokoli prostoru a pokud hledáte něco, co je spíše funkční jako dekorativní, je velmi snadné najít skleněné lustry, které nevytvářejí silný akcent. Existuje však mnoho způsobů, jak pracovat se sklem. Můžete zvolit lustry s barevným sklem nebo vitrážové, tzv. TIFFANY lustry, které přidají to určité “cosi” vašem obývacím pokoji.

💡 Zaujaly vás vitrážové lustry Tiffany? Vybrat si můžete také z těchto modelů:

Prezent 100 – Lustr TIFFANY 2xE27/60W/230V
4 557 Kč
Rabalux – Tiffany vitrážový lustr 2xE27/60W/230V
7 590 Kč
Prezent 146 – Lustr na řetězu TIFFANY 2xE27/60W/230V
5 133 Kč
Prezent 149 – Lustr na řetězu TIFFANY 2xE27/60W/230V
6 056 Kč
Prezent 172 – Lustr na řetězu TIFFANY 2xE27/60W/230V
4 326 Kč
Prezent 217 – Lustr na řetězu TIFFANY 2xE27/60W/230V
4 436 Kč
Prezent 216 – Lustr na řetězu TIFFANY 3xE27/60W/230V
10 319 Kč
Prezent 210 – Lustr na řetězu TIFFANY 2xE27/60W/230V
4 562 Kč

Ukázat více

 

➡️ Textil

Tkanina už na pohled vytváří teplejší efekt a může opravdu navodit relaxační náladu. Textilní žaluzie lustrů jsou populární pro ložnice, ale tento styl dokonale funguje iv obývacím pokoji. Pokud se rozhodnete pro tento typ lustru, mějte na paměti, že barva látky bude určovat, nakolik je svítidlo výrazné a také ovlivní náladu prostoru.

 

➡️ Křišťál

Křišťál je prémiový materiál. Křišťálový lustr může být dražší, ale stane se středobodem vašeho obývacího pokoje. Tento materiál je obzvláště zajímavý atraktivním odrážením světla od křišťálových faset. Rozhodně však zvažte zavěšení křišťálového lustru do malé obýváku, protože malé prostory se zdají díky takovému lustru přeplněné.

💡 Pokud vás lákají luxusní lustry z křišťálu či jiných materiálů, vybrat si můžete i z těchto produktů:

Ukázat více

 

➡️ Kov

Kov se může zdát jako neobvyklý materiál pro lustry do obývacího pokoje, ale tento styl se stává stále populárnějším. Kov samozřejmě funguje nejlépe s moderním designem. A je to univerzální materiál. Můžete ho stejně dobře použít v koupelně jako v obývacím pokoji, nebo jiném (dokonce i venkovním) prostoru vašeho domova.

 

Zdroj světla

Žárovky, které použijete, budou mít také velký vliv na světlo, které lustr produkuje. Zde je vše, co potřebujete vědět:

 • wolframové žárovky – produkují teplé, okamžité světlo a vydrží přibližně 1 000 hodin. Při svícení se zahřejí a jsou plně stmívatelné. Vyřazují se ve prospěch žárovek s vyšší energetickou účinností.
 • halogenové žárovky – vydávají jasné, okamžité bílé světlo, a mají životnost přibližně 2 000 hodin. Když se rozsvítí, jsou horké a jsou plně stmívatelné. Rovněž se dodávají v nízkonapěťových typech kapslí pro osvětlení, které může vyžadovat speciální stmívače.
 • energeticky úsporné žárovky – známé i jako kompaktní zářivky (CFL), vydávají teplé bílé světlo za přibližně 60 sekund a vydrží 8 000 hodin. Nejsou obecně stmívatelné, i když jsou k dispozici určité verze, které se nedoporučují pro dotykové lampy.
 • LED žárovky – (Light Emitting Diode) vydrží více než 20 000 hodin, vydávají teplé bílé světlo, jsou chladné na dotek a jsou stejně účinné jako energeticky úsporné žárovky. Dostupné jsou také stmívatelné verze, i když se nedoporučují pro použití s dotykovými lampami.

 

Rozměry a hmotnost

Než uděláte krok nákupu lustru, je důležité znát rozměry prostoru, do kterého ho plánujete umístit. Do obývacích pokojů s nižšími stropy si vyberte lustr, který není příliš velký, jinak bude místnost vypadat, jako by byla zapuštěná. Vyšší stropy zvládnou větší lustry. Lustr s komplexním designem bude vypadat větší, než ve skutečnosti je, takže to mějte na paměti. Standardní výška pro zavěšení lustru je 200 až 210 cm od podlahy, ale můžete to doladit podle potřeby v závislosti na velikosti svítidla, výšky stropu obývacího pokoje, vaší výšky nebo výšky členy rodiny a tak dále.

Také potřebujete zvážit šířku lustru. V obývacím pokoji máte větší flexibilitu pro práci s prostorem, ale v každém případě by měl být menší než třetina šířky místnosti. Pokud je váš plán pověsit lustr nad stůl, pak byste se měli ujistit, že šířka lustru je menší než šířka stolu. Lustry jsou oproti jiným svítidlům často dost těžké. Pokud si koupíte těžký lustr, třeba si být vědom rizik, která s nákupem takového nádherného svítidla přicházejí: ovlivní to vaše náklady na dopravu, instalace je složitá, nemluvě o rizicích spojených s pokusem o instalaci “DIY – Udělej to sám”.

 

Jednoduchost instalace

Ať už máte v úmyslu si nainstalovat lustr do obýváku sami, nebo si zavolat odborníka, svítidlo, které se složitě instaluje, vás bude stát buď čas nebo peníze. Pokud si koupíte drahý, těžký lustr, určitě ho nechcete zničit předtím, než si ho užijete, takže při těchto typech volejte profesionála bez ohledu na vaše typické DIY tendence. Pro jistotu. Při instalaci lustrů je třeba zvážit více faktorů než u většiny jiných typů světel. Jak vysoko ho zavěsíte, bude mít vliv na to, jak budete jeho světlo vnímat (a zda do něj někteří hosté narazí). Těžké lustry vyžadují pozornější instalaci, aby bylo zajištěno, že ani náhodou nespadnou. Toto je úkon, který musíte udělat správně.

➡️ Jak nainstalovat lustry do obývacího pokoje

Pokud byste chtěli převzít roli instalace svého lustru, existuje několik důležitých tipů, které musíte mít na paměti před vytažením žebříku. Toto jsou tipy, které jsou platné pouze tehdy, když instalujete lustr, který nahradí již existující svítidlo, ne pro zcela novou instalaci!

 • vypněte napájení okruhu, na kterém je lustr. Vypnutí jen světelného spínače nestačí k zabránění možnému elektrickému šoku. Použijte obvodový tester, abyste ujistili, že napájení je vypnuté.
 • před zahájením instalace si pozorně přečtěte pokyny výrobce. Pokyny se mohou mezi jednotlivými výrobci lišit.
 • sestavte lustr, ale ještě nepřidávejte žárovky. Můžete to udělat, jakmile je lustr namontovaný a navíc je mnohem bezpečnější dát žárovky na samém konci procesu. Pokud je nový lustr těžký, měli byste nainstalovat jinou spojovací skříňku, která bude podporovat těžší svítidlo. Můžete použít i vaši existující spojovací skříňku, pokud nový lustr váží tolik, nebo méně než starý.
 • vyberte staré svítidlo a všimněte si, jak je zapojeny. Před úplným odpojením starého zařízení si udělejte podrobné poznámky, nebo fotografie. Pak porovnejte kabeláž vašeho nového lustru s poznámkami nebo obrázky, které jste udělali. To vám ušetří čas a zabrání dělat chyby!
 • nejprve zapojte nový lustr a postupujte podle orientačních poznámek. Potom lustr pevně přišroubujte na místo, vložte žárovky, zapněte napájení a užívejte si výsledný efekt

 

Údržba lustru

Řekněme si na rovinu, čištění lustru není až taková zábava. Jak často je třeba jej čistit a jak ho správně čistit, bude záviset na mnoha faktorech, včetně materiálu, ze kterého je vyroben a od složitosti designu. Pokud si koupíte krásný lustr s množstvím malých kousků, očekávejte, že zaplatíte za tu krásu časem, který budete věnovat čištění.

Věnujte pozornost všem pokynům na čištění, které jsou součástí návodu. Když investujete do dokonalého lustru, určitě stojí za to postarat se o něj a udržet jej v dobrém stavu, abyste si mohli vychutnávat jeho krásu po mnoho let.

💡 TIP! Pro ideální vrstvení světla v obývacím pokoji jsou kromě lustru potřebné i jiné světelné zdroje. Přečtěte si náš článek věnovaný výběru bodového osvětlení pro obývací pokoj.

💡 Při výběru lustru do obývacího pokoje se můžete nechat inspirovat těmito produkty:

Lustr přisazený RETRO 1xE27/60W/230V
527 Kč
Závěsné svítidlo BASKET 1xE27/60W/230V černá
590 Kč
Eglo 54678 – LED Lustr na lanku 1xE27/4W/230V
676 Kč
Lustr na tyči RETRO II 1xE27/60W/230V bronz patina
784 Kč
Lustr na lanku CORAL 1xE27/60W/230V černošedá
872 Kč
Eglo 32935 – LED Přisazený lustr HARMONIE LED/13W/230V
990 Kč
Lustr na lanku CORAL 3xE27/60W/230V černošedá
1 280 Kč
Philips – Závěsné svítidlo 1xE27/60W/230V
1 656 Kč

Ukázat více

 

Zdroje informací:


Jak se vám líbil tenhle článek?
Autor článku
Profilový obrázek

Redaktorka magazínu Cestakbydleni.cz. Rada cestuji, mám ráda lidi a život, který bychom si už bez různých pomocníků do kuchyně nebo domácnosti ani neuměli představit. Někdy se však ztrácíme v bludišti nesčetných možností, které nám moderní technologie nabízejí. Doufám, že i mé články vám trochu pomohou v orientaci a také díky nim se rozhodnete vždy správně.

Komentáře
Zatím se zde nenachází žádný komentář.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.