Vybíráme nejlepší jogurtovač (5 recenzí) + jak si vyrobit domácí jogurt

Petra Lyžičiarová Test
Aktualizováno: 24. března 2024 0
First Austria FA5120-2 jogurtovač
Vítěz testu
First Austria FA5120-2 jogurtovač
  1. uzavíratelné jogurtové poháry
  2. jednoduchá obsluha
  3. časovač
  4. cena
  1. návod mohl být lepší
Za dobrou cenu získáte kvalitní jogurtovač se všemi podstatnými funkcemi.
499 Kč
Ukázat nabídku
Heureka.cz
Pokud si rádi pochutnáte na jogurtech a uvažujete o tom, že byste chtěli zkusit takovou zdravou pochoutku vyrobit doma, rozhodně k tomu potřebujete kvalitní jogurtovač. Pomocí jogurtovače si připravíte tento kyselo-mléčný výrobek doma podle vlastních představ a budete mít nad jeho složením a kvalitou maximální kontrolu.

Jogurtovač je jednoduché zařízení, které není náročné na obsluhování. Jogurty si pomocí něj vytvoříte přesně podle vaší chuti a navíc vás takové kvalitní jogurty v konečném důsledku budou stát méně než ty kupované. V našem testu jogurtovačů vám poradíme, podle čeho si tento přístroj vybrat a na co při jeho výběru zaměřit pozornost. Kromě toho vám přineseme i tipy na recepty na přípravu chutného domácího jogurtu.

V testu nejlepších jogurtovačů za rok 2024 jsme se podrobněji podívali na parametry 5 modelů a zjišťovali jsme, jaké mají výhody i nevýhody. Nejlépe se z výrobců v našem testu umístili značky First Austria, Ariete a Steba.

Jak si vybrat jogurtovač?

  • typ jogurtovače: rozhodněte se, zda chcete jogurtovač s jednou nádobou nebo s více menšími uzavíratelnými nádobami
  • velikost: všímejte si, jaký má jogurtovač objem. Pro menší domácnosti bude jogurtovač s 12 nádobami zbytečný.
  • příkon: jogurtovače nepatří k zařízením s vysokou spotřebou elektrické energie, avšak přístroje s vyšším příkonem vám připraví jogurt za kratší čas
  • funkce: na trhu najdete jednoduché jogurtovače, které jen zapnete nebo vypnete, ale i propracovanější modely s časovačem a funkcí automatického vypnutí po uplynutí přípravy jogurtu
💡 Jak jsme hodnotili

Při hodnocení jogurtovačů jsme brali v úvahu tyto metriky:

objem nádoby na přípravu: 25 %
rychlost přípravy: 25 %
ovládání a obsluha: 15 %
kvalita provedení: 15 %
dodatečné funkce: 10 %
čištění: 10 %

Nejlepší Jogurtovače na základe porovnávacího testu 2024

Recenze 5 nejlepších jogurtovačů pro rok 2024

Vítěz testu

1. First Austria FA5120-2 jogurtovač

Příkon: 30 W ● Počet nádob a objem: 8*200 ml

First Austria FA5120-2 jogurtovač

First Austria FA5120-2 je jogurtovač, který potěší každého milovníka domácí produkce jogurtů. K dispozici máte až 8 sklenic o objemu 200 ml, čili celkem 1,6 litru této dobroty. Potěší, že sklenice se dají uzavřít šroubovatelným uzávěrem. Jogurtovač má také digitální časovač a průhledné víko, takže můžete sledovat přípravu jogurtu. Příkon spotřebiče je 30 W.

Stisknutím tlačítka “+/-” můžete nastavit provozní teplotu pro přípravu jogurtu (rozsah nastavení je 20-50 °C). Tímto tlačítkem lze nastavit i dobu přípravy (rozsah nastavení je 8-48 hodin).

Výhody

  • uzavíratelné jogurtové poháry
  • jednoduchá obsluha
  • časovač
  • cena

Nevýhody

  • návod mohl být lepší

Verdikt: Za dobrou cenu získáte kvalitní jogurtovač se všemi podstatnými funkcemi.

Naše hodnocení:

Hodnocení 4.5 hvězd
Cena: 499 Kč

Ukázat nabídku
Heureka.cz
Detail


Lidová volba

2. Ariete Jogurtovač Ariete Yogurella ART 621 bílý/oranžový

Příkon: 20 W ● Počet nádob a objem: 1 nádoba o objemu 1 l

Ariete Jogurtovač Ariete Yogurella ART 621 bílý/oranžový

Jogurella je kompaktní zařízení na přípravu domácího jogurtu. Jogurtovač je vybaven pouze jednou nádobou, ve které můžete připravit litr jogurtu. Nádobu s hotovým jogurtem víte uskladnit v lednici a lze ji mýt v myčce nádobí.

Tento model jogurtovače má dvojité průhledné víko, které umožňuje sledovat proces zrání jogurtu. Zařízení je vybaveno i rozšířeným příslušenstvím na výrobu řeckého jogurtu. Chybí však časovač či funkce automatického vypnutí po ukončení procesu zrání.

Výhody

  • nádobu lze skladovat v lednici a mýt v myčce nádobí
  • příslušenství na výrobu řeckého jogurtu
  • kompaktní rozměry
  • levný

Nevýhody

  • nemá časovač
  • nemá funkci automatického vypnutí

Verdikt: Cenově dostupný jogurtovač s jednou nádobou, který je vybaven i příslušenstvím na výrobu řeckého jogurtu.

Naše hodnocení:

Hodnocení 4 hvězd
Cena: 442 Kč

Ukázat nabídku
Heureka.cz
Detail


Pro náročné

3. Steba JM 2

Příkon: 21 W ● Počet nádob a objem: 12 * 200 ml

Steba JM 2

Jogurtovač značky Steba je vybaven 12 pohárky o objemu 200 ml a s praktickým uzávěrem pro snadné skladování a případně i přenášení hotových jogurtů. Má elegantní design a jednoduše se obsluhuje. Příkon tohoto zařízení na výrobu domácího jogurtu je 21 W.

Jogurtovač Steba má průhledné víko, a tak můžete sledovat přípravu jogurtu. Je také vybaven časovačem a LCD displejem. Po ukončení uplynulého času vás na to upozorní zvukový signál. Tento přístroj na domácí přípravu jogurtu se jednoduše čistí a součástí návodu k použití je i recepty na chutné a zajímavé jogurty.

Výhody

  • průhledné víko
  • časovač
  • zvukový signál

Nevýhody

  • vyšší cena

Verdikt: Propracovanější jogurtovač pro náročnější zákazníky, ve kterém připravíte na jednou až dvanáct jogurtů. Vybaven je časovačem a akustickou signalizací.

Naše hodnocení:

Hodnocení 4 hvězd
Cena: 1 100 Kč

Ukázat nabídku
Heureka.cz
Detail


4. Guzzanti GZ 705 Jogurtovač

Příkon: 20 W ● Počet nádob a objem: 7*190 ml

Guzzanti GZ 705 Jogurtovač

Jogurtovač Guzzanti GZ 705 vám pomůže připravit až 7 sklenic domácího jogurtu, každý o objemu 190 ml. Přístroj je v solidním provedení, základem je plast a samotné poháry jsou ze skla. Co se týče teploty, tak ta je už přednastavená na 42 °C, příkon je 20 W, což na spotřebič této kategorie zcela postačuje.

Výhodou je přítomnost integrovaného časovače (0-14 hodin), škoda, že ne se zvukovým signálem, který by vás upozornil na uplynutí nastavené doby. Jinak se jedná o kompaktní jogurtovač, který se pohodlně umístí i do menší kuchyně (24,8 cm/průměr x 11,7 cm/výška, hmotnost: 1,9 kg).

Výhody

  • dobrá cena
  • elegantní vzhled
  • 7 skleněných sklenic s víčkem
  • jednoduchá obsluha
  • kompaktní rozměry
  • časovač, LCD displej

Nevýhody

  • s přednastavenou teplotou
  • časovač odpočítává po celých hodinách

Verdikt: Jednoduchý jogurtovač, který poslouží sedmi porcemi domácího jogurtu najednou.

Naše hodnocení:

Hodnocení 4 hvězd
Cena: 768 Kč

Ukázat nabídku
Heureka.cz
Detail


5. Clatronic JM 3344

Příkon: 14 W ● Počet nádob a objem: 7 * 160 ml

Clatronic JM 3344

Přístroj na výrobu domácích jogurtů značky Clatronic je vybaven sedmi sklenicemi s uzávěry, které mají objem 160 ml. Na jednou si pomocí něj můžete vyrobit 1,1 litru jogurtu. Jogurtovač má kompaktní rozměry a v kuchyni vám nezabere mnoho místa.

Jde o jednoduchý model, který se snadno ovládá pouze stiskem jednoho tlačítka. Jeho příkon je 14 W, takže spotřeba elektrické energie není v případě tohoto zařízení vysoká. Jogurtovač Clatronic má průhledný uzávěr, takže můžete sledovat proces přípravy jogurtu. Časovačem ani funkcí automatického vypnutí tento model vybaven není.

Výhody

  • kompaktní rozměry
  • průhledné víko
  • jednoduché ovládání
  • cenově dostupný

Nevýhody

  • nemá časovač
  • chybí funkce automatického vypnutí

Verdikt: Jednoduchý jogurtovač kompaktních rozměrů s průhledným víkem, ve kterém si připravíte na jeden jednou sedm porcí domácího jogurtu.

Naše hodnocení:

Hodnocení 3.5 hvězd
Cena: 581 Kč

Ukázat nabídku
Heureka.cz
Detail


Co je jogurtovač a jak funguje

Jogurtovač je velmi jednoduché zařízení, pomocí kterého si doma připravíte lahodné jogurty přesně podle vaší chuti. Pokud si chcete toto zařízení pořídit, nebude na škodu, pokud se seznámíte s tím, jak funguje a co všechno potřebujete na to, abyste si takový domácí jogurt vyrobili. Úkolem jogurtovače v procesu výroby jogurtu je vytvoření vhodného prostředí pro rozmnožování bakteriálních kultur potřebných k tomu, aby mohl jogurt vzniknout. Jogurt totiž vzniká kvasnými procesy v mléce, na kterých se podílejí právě zmíněné bakterie. Tyto bakterie pak působí příznivě i na naše trávení.

jogurtovač

 

Jak vyrobit jogurt v Jogurtovač?

Na to, abyste si mohli vyrobit domácí jogurt v jogurtovači, budete potřebovat i jogurt z obchodu. Když si chcete připravit domácí jogurt správně, je třeba koupit kvalitní čistý bílý jogurt s obsahem živých kultur, přičemž se vyhýbejte sušeným produktem s označením „light”. Pokud máte možnost, můžete si pořídit i čistou jogurtovou kulturu.

Další přísada, kterou budete pro přípravu jogurtů v jogurtovače potřebovat, je mléko. Vhodné je čerstvé nepasterizované mléko přímo od chovatele krav, případně mléko z mléčného automatu. Pokud k takovému mléku nemáte přístup, zvolte čerstvé, ne trvanlivé, plnotučné nebo polotučné mléko z obchodu.

Začněte tím, že v hrnci ohřejete mléko a těsně před bodem varu ho vypnete. Měla by se na něm vytvořit kůže, takže mléko by mělo mít teplotu asi 80 až 85 stupňů. Potom mléko nechte vychladnout na teplotu přibližně 50 až 30 stupňů, ale myslete na to, že čím bude teplota mléka nižší, tím bude příprava jogurtu trvat déle. Potom do mléka přidáme jogurt, doporučuje se poměr jedna lžíce na litr mléka, ale najdete také recepty doporučující přidat na jeden litr mléka celý kelímek jogurtu.

Takto připravenou směs pak nalijeme do nádobek jogurtovače, uzavřeme a nádoby uložíme do jogurtovače. Zde bude jogurtová směs pracovat přibližně 6 až 8 hodin a za tuto dobu byste měli mít hotový chutný domácí jogurt. Pokud chcete mít jistotu, že se vám jogurt podaří a bude pořádně hustý, můžete jej nechat pracovat i 10 až 12 hodin. Hotový jogurt si můžete pak dochutit podle vlastních představ.

Na další přípravu jogurtu pak můžete použít už svůj vlastní jogurt, ze kterého odeberete potřebné množství a přidáte ho do mléka. Domácí jogurt skladujte v lednici, kde by měl vydržet přibližně čtyři až šest dní.

Samozřejmě, recepty a tipy na to, jak si připravit domácí jogurt, vám v případě kvalitních jogurtovačů přinese určitě i návod k použití.

Podívejte se, jak vypadá příprava jogurtu v Jogurtovač v tomto videu:

Ako vyrobiť domáci jogurt - jogurtovač gorenje

💡 Recept na domácí vanilkový jogurt z jogurtovače
domácí jogurt s malinami a ovsem

domácí jogurt s vanilkou

Pokud si chcete vyrobit chutný domácí jogurt s vanilkou, máme pro vás tip na recept.

Budete potřebovat:

  • 4 šálky kvalitního plnotučného mléka
  • 1/4 šálku jogurtu s bakteriálními kulturami
  • 3 polévkové lžíce třtinového cukru
  • 1/2 čajové lžičky vanilkové pasty
  • 1/2 čajové lžičky vanilkového extraktu

Postup:

Mléko zahřejte na teplotu 80 až 85 stupňů, pak odstavte z ohně a přidejte do něj vanilkovou pastu, vanilkový extrakt a cukr. Počkejte, až mléko vychladne na teplotu asi 50 stupňů. Potom do něj vmíchejte jogurt a směs nalijte do nádob jogurtovače. Nechte ho tam přibližně 8 hodin, pak dejte jogurt na 4 hodiny do chladničky a můžete ho sníst. Před podáváním jej můžete dochutit oříšky, sušeným ovocem či ovesnými vločkami.

zdroj

 

Proč si koupit jogurtovač?

V případě, že ještě nejste pevně rozhodnuti, zda si jogurtovač koupíte nebo ne, máme pro vás několik důvodů, pro které se tento přístroj vyplatí mít doma.

  • máte kontrolu nad kvalitou jogurtu
  • můžete si připravit jogurt takové konzistence, složení a chuti, jak si přejete
  • můžete vymýšlet zajímavé příchutě a popustit uzdu fantazii
  • nemusíte do jogurtu přidávat žádné konzervační látky
  • nezatěžujete životní prostředí plasty
  • cena za menší jogurtovače vůbec není vysoká, a tak se vám investice brzy vrátí v příjemné podobě chutného domácího jogurtu
  • v konečném důsledku ušetříte, protože příprava 200 ml domácího jogurtu vás bude stát kolem 5 korun

 

Jak si vybrat jogurtovač

To, jak funguje příprava jogurtů v jogurtovači, už víte. Pokud však nevíte, podle čeho si máte vybrat z široké nabídky jogurtovače na trhu, poradíme vám. Při výběru je totiž důležitých několik základních parametrů, a tak se pojďme na ně podívat.

jogurtovač s více samostatnými nádobami

jogurtovač s více samostatnými nádobami

 

1. Typ jogurtovače

Na trhu najdete dva různé typy Jogurtovač – jeden umožňuje přípravu jogurtu v samostatných menších nádobkách a druhý vyrábí jogurt v jedné velké nádobě. V případě jogurtovače, který připravuje jogurt v jedné nádobě, je pak třeba hotový jogurt rozdělit do menších nádob, ve kterých ho budete skladovat. Jogurtovače se samostatnými nádobami mají nádoby obvykle vyrobeny ze skla, ale natrefíte i na plastové nádobky.

 

2. Velikost

Druhý parametr, který by vás při výběru jogurtovače měl zajímat, je jeho velikost. V případě, že si zvolíte jogurtovač s více samostatnými nádobami pro přípravu jogurtu, je objem jedné nádoby obvykle od 150 do 250 ml. To je zhruba objem odpovídající jednomu běžnému kelímku jogurtu z obchodu. Nejmenší modely tohoto typu jogurtovače obsahují jen dvě nádoby, případně čtyři nádoby. Ty větší je mohou mít až osm či dokonce dvanáct. Jogurtovače s jednou nádobou na přípravu jogurtu mají různý objem, obvykle však jeden nebo 1,2 litru. Natrefit však můžete i na velké jogurtovače s nádobou určenou k přípravě až 2,5 litru jogurtu.

 

3. Příkon

Jelikož jde o elektrické zařízení, měl by vás při výběru jogurtovače zajímat i jeho příkon, který je udáván ve wattech (W). Platí, že čím má jogurtovač větší objem, tím i i vyšší příkon a tedy i vyšší spotřebu elektrické energie. Příkon většiny jogurtovačů se pohybuje obvykle na úrovni okolo 20 až 30 W. Modely s větším objemem mohou mít příkon i 40 W. Ve srovnání s jinými domácími spotřebiči však jde o zcela malé hodnoty, a tak se nemusíte obávat toho, že by vám kvůli jogurtovači dramaticky narostla spotřeba elektrické energie. Hodnota příkonu ovlivňuje i to, jak dlouho bude příprava jogurtu trvat.

 

4. Funkce

Různé typy jogurtovače jsou vybaveny různými funkcemi. Obecně jde však o velmi jednoduché zařízení, ale některé z nich jsou vybaveny funkcemi, které vás mohou oslovit. Podívejme se tedy, co všechno takový jogurtovač dokáže.

➡️ LCD a LED displej

Levné a jednoduché jogurtovače displejem obvykle vybaveny nejsou. Najdete ho však na propracovanějším jogurtovači. Na displeji můžete sledovat například čas, který zbývá do ukončení přípravy jogurtu, případně jiné údaje.

➡️ Časovač

Funkce časovače je velmi užitečná a umožňuje vám nastavit přesný čas, kdy má jogurtovač přestat s přípravou jogurtu. Vhodný je například tehdy, pokud si chcete během noci připravit jogurt, který sníte na snídani. Stačí nastavit časovač a pak si ráno už jen vychutnat čerstvě připravený domácí jogurt.

➡️ Průhledný kryt

Většina jogurtovačů má průhledný kryt a díky němu vidíte, v jakém stavu je právě připravován jogurt. Můžete tak vidět, jaká je jeho hustota a přípravu jogurtu máte pod dokonalou kontrolou.

➡️ Automatické vypnutí

Jde o velmi užitečnou funkci, která se postará o to, že po skončení přípravy jogurtu se přístroj automaticky vypne.

➡️ Zvukový signál

Zvukový signál je také docela praktická funkce. Akustickým signálem vám zařízení dá vědět, že je váš jogurt hotový.

➡️ Světelný signál

Jeho úloha je stejná jako úloha zvukového signálu – pomocí světelných diod vás přístroj informuje, že je příprava jogurtu ukončena.

➡️ Sklenice navíc

Některé jogurtovače jsou vybaveny i sklenicemi navíc. Takové typy bychom doporučovali hlavně početnějším rodinám, ve kterých se jogurty konzumují dennodenně. Jde o praktické řešení, díky kterému si můžete hotový jogurt uchovávat v ledničce a pokud si budete potřebovat připravit další, nebudou vám chybět nádoby.

➡️ Možnost přípravy řeckého jogurtu

Pomocí některých modelů Jogurtovač si můžete připravit i řecký jogurt. Slouží k tomu speciální příslušenství v podobě síta, avšak takovou výbavu nabízejí jen některé modely jogurtovačů.

 

Oblíbené značky a cena

Jogurtovače má ve své nabídce několik značek, přičemž cenově dostupné jogurtovače nabízí například i Lidl. Ke kvalitním značkám vyrábějícím tato slouží Klarstein, Severin, Steba, Clatronic, Delimano a jiné.

Z hlediska ceny najdete na trhu levnější jogurtovače za přibližně 500 Kč, ale i dražší modely za dvojnásobnou částku. Ty nejlevnější jogurtovače jsou obvykle menší, avšak nemusí to tak být vždy. V podstatě jde o velmi jednoduché modely bez nějakých přidaných funkcí.

Chcete-li mít objemnější jogurtovač vybaven například časovačem či světelnou nebo zvukovou signalizací, budete si za něj muset připlatit.

Nejlepší jogurtů, které patří i k těm cenově nejnáročnějším a stojí 1000 Kč a více, vás potěší například i LED displejem a do některých z nich se vejde až 12 skleniček na jogurt.

 

Časté otázky

Jelikož jogurtovač není zcela běžným domácím spotřebičem, mnohým zákazníkům se při rozhodování o jeho koupi v hlavě vynořují různé otázky. Zde je několik nejčastějších z nich.

Kde mohu koupit jogurtovou kulturu?

Chcete-li na přípravu domácího jogurtu použít namísto kupovaného jogurtu jogurtovou kulturu, můžete si ji koupit například v některých mléčných automatech. Najdete ji však i ve specializovaných internetových obchodech či v obchodech se zdravou výživou.

Jaké mléko je vhodné pro přípravu jogurtů?

Jak jsme již zmínili, jogurt si doma můžete připravit v ideálním případě z pasterizovaného mléka přímo od chovatele krav, případně z mléka z mléčného automatu. Klidně však můžete použít i čerstvé, tedy ne trvanlivé, mléko z obchodu, přičemž je na vás, zda sáhnete po polotučného nebo plnotučném. Některé zdroje uvádějí, že jogurt si můžete připravit dokonce i ze sušeného mléka. Z trvanlivého mléka se vám pravděpodobně také podaří připravit jogurt, avšak nebude takový krémový.

Jogurt si doma můžete připravit i ze sojového mléka, přičemž by mělo být pasterizované a mělo by obsahovat fruktózu, slad nebo med. Tyto složky jsou nezbytné k tomu, aby došlo k fermentaci.

Určitě byste na přípravu domácího jogurtu neměli používat ochucené jogurty a mléko či jogurt po datu spotřeby.

✅ Jak dlouho vydrží domácí jogurt v lednici?

Jelikož domácí jogurt neobsahuje žádné konzervační či jiné přidané látky, počítejte s kratší trvanlivostí jako je to v případě kupovaných jogurtů. Domácí jogurt připravený v jogurtovači by měl v chladničce vydržet přibližně tři až čtyři dny, ale může se stát, že i po šesti dnech jogurtu nic nebude.

✅ Mohu jogurtovač použít i na něco jiného?

Některé jogurtovače je možné použít i na přípravu zmrzliny, ale primárně je jogurtovač určen pro přípravu jogurtů, případně jogurtových nápojů.

 

Tipy na závěr

Přestože příprava domácího jogurtu v jogurtovači není náročná, může se stát, že narazíte na drobné problémy. Proto tu máme několik tipů, které se vám při používání jogurtovače mohou hodit.

  • pokud po fermentaci, tedy po dokončení procesu výroby jogurtu, cítíte zápach, jogurt nekonzumujte a zkontrolujte, zda jste nepoužili zkažené mléko či prošlý jogurt
  • správně připravený jogurt by měl konzistencí připomínat hustý pudink a měl by mít bílý nebo žlutý lesk
  • v případě, že necháte jogurt v jogurtovači příliš dlouhý čas, bude velmi hustý, kyselý a oddělí se z něj syrovátka. Pokud vám však takový jogurt chutí, klidně můžete čas přípravy jogurtu prodloužit.

 

Zdroje informací:

Do testu jsme vybrali Jogurtovače pouze z ověřených eshopů

Heureka.cz
Ohodnoťte náš test:
4.2/5 - (4 votes)
Autor článku
Petra Lyžičiarová

Redaktorka magazínu Cestakbydleni.cz. Mám ráda přírodu, zvířata a ráda tvořím. Kreativní se realizuji nejen při psaní, ale i v domácnosti, zahradě a v kuchyni, a tak věřím, že mé články budou pro vás zajímavé, užitečné a přínosné.

Komentáře
Zatím se zde nenachází žádný komentář.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

First Austria FA5120-2 jogurtovač
First Austria FA5120-2 jogurtovač
Hodnocení 4.5 hvězd
Vítěz testu
Cena 499 Kč