Kalanchoe – pokojová rostlina nenáročná na pěstování (kompletní přehled)

Vladimír Rejholec Téma
13. března 2021 0

Kalanchoe je pokojová rostlina, která je velmi oblíbená zejména pro své minimální nároky při pěstování a / přesto bohatému barevnému květenství. Hodí se do suchých bytů, přes léto se v pohodě uživí i na balkoně a nevadí, že na ni někdy s poléváním zapomenete. Je to totiž sukulentní rostlina (má schopnost ve svých zdužnatených částech udržet vodu). Pokud se dostane ke kvetení tak to probíhá velmi dlouho a vytrvale. Proč mluvíme jestliže? Protože mnohým rekreačním pěstitelům se nedaří dodržet jednu důležitou podmínku – na to, aby Kalanchoe nádherně zkvetla potřebuje takzvaný krátký den a maximálně 10 hodin světla. Více o tomto fenoménu čtěte v našem článku.

Rod Kalanchoe zahrnuje řadu zajímavých a zejména atraktivních rostlin, které nejsou zajímavé jen květem ale i listy. Najdeme mezi nimi klasické byliny, ale i polokríky až keře, dokonce i epifytické liány. Více než 100 druhů roste v tropických oblastech Afriky a Asie. Téměř všechny původně pocházejí z ostrova Madagaskar. Nejoblíbenější a nejčastější je Kalanchoe Blossfeldova (Kalanchoe blossfeldiana), která je charakteristická výraznými květy mnoha barev.

Kalanchoe je prostě ideální pokojová rostlina. Krásně kvete, vydrží sucho a teplo v panelákových bytech a nepotřebuje téměř žádnou péči.

Plastia Bergamot samozavlažovací květináč 25 x 25 cm šedý Plastia Bergamot samozavlažovací květináč 25 x 25 cm šedý
139 Kč
Plastia Samozavlažovací květináč na zeď Siesta hnědá 29 cm Plastia Samozavlažovací květináč na zeď Siesta hnědá 29 cm
159 Kč
Plastový květináč Ratolla Square antracitová, 25 x 22 cm Plastový květináč Ratolla Square antracitová, 25 x 22 cm
169 Kč
Plastia Samozavlažovací květináč Mareta hnědá, pr. 25 cm Plastia Samozavlažovací květináč Mareta hnědá, pr. 25 cm
175 Kč

 

Kalanchoe (Kalanchoe)

Kalanchoe patří do čeledi tlusticovité (Crassulaceae), kde patří i další příbuzný, kterému jsme se již u nás věnovali (čti: Tlustice – péče a nároky na pěstování ), ale i některé skalničky jako rozchodníky, echeverie a netřesky…

Kalanchoe má původ v Africe (méně v Asii) a nejrozšířenější je na Madagaskaru (ostrovní stát nacházející se u východního pobřeží Afriky). Ve třicátých letech minulého století byla Kalanchoe odtud přivezena do Evropy Německým botanikem / zahradníkem Robertem Blossfeldia, podle kterého byl i pojmenován nejkrásnější druh rostliny. Kalanchoe však objevil již v 19. století Francouzský botanik specializující se právě na Madagaskar Joseph Marie Henry Alfred Perrier de la Bath.

Kalanchoe původ Madagaskar

Kalanchoe je velmi rozšířené v domovské zemi – Madagaskaru…

 

V sedmdesátých letech se obliba této rostliny projevila masivním vstupem na zahradnický trh a prvními objevy v šlechtění (Dánsko, Nizozemsko, USA). Dnes se produkce těchto rostlin počítá ve stovkách milionů na celém světě (najdete ji doslova v každém květinářství, zahradnictví, hypermarketu…).

Kalanchoe pěstování ve velkém

Kalanchoe se pěstuje ve velkém…

 

Kalanchoe blossfeldiana

Kalanchoe blossfeldiana - fialový květ

Kalanchoe blossfeldiana – fialový květ

V Angličtině známá jako Flaming Katy, Christmas kalanchoe nebo Madagascar widow’s-vzrušení. Česky Kolopejka něžná.

Jednou z nejčastěji pěstovaných a nenáročných Kalanchoe je druh s názvem Kalanchoe blossfeldiana. Rostlinku koupíte všude ak tomu celoročně kvetoucí, ačkoli původně kvete pouze brzy na jaře (i nepřetržitě 3 měsíce). O tomto nejznámějším druhu kalanchoe si tedy řekněme něco víc.

Pokud ji chcete mít v létě venku (balkon, terasa, zahrada) nejprve ji umístěte do polostínu a na přímé slunce ji musíte přivykat. Listy se totiž při silném slunečním záření zabarvují do červena. Délka slunečního svitu rozhoduje i o nasazení květů. Pokojové teploty a suchý vzduch snášejí dobře. Jinak, nejnižší teploty by neměly poklesnout pod 15 °C.

 

💡 Kalanchoe Blossfeldova
Kalanchoe črepníčky

Kalanchoe črepníčky

Charakteristika

  • výška: 0,1 – 0,3 m
  • tvar: trs
  • list: eliptický, lesklý, dužnatý
  • barva listu: zelená
  • květ: jednoduchý nebo plný, drobný, v květních stvolech
  • barva květu: krémová, růžová, červená, žlutá, zlatá, oranžová

Nároky na pěstování

  • světlo – přímé až polostín
  • stanoviště – světlé a slunečné zejména v zimě, v létě polostín
  • péče – zálivka občas, při pokojové teplotě v pohodě 1x týdně (půdu po vyschnutí jen zvlhčit), hnojení potřebné během kvetení a léta každé 2 týdny, po odkvětu seříznout hluboko až k velkým listem
  • půda – propustná (zahradnický substrát smíchaný s pískem)
  • choroby – nejčastěji hniloba a plíseň kořenů a stonku (nadbytek vody)
  • rozmnožování – listovými řízky
Kalanchoe blossfeldiana (Flaming Katy)

Kalanchoe blossfeldiana (Flaming Katy)

 

Odrůdy

Červené květy – Amore, Margrethe, Rosalina, Niirnberg, Melody, Feuerzwerg, Albert Graser
Oranžové květiny – Santorini, Vardot, Rosalina, Orange Triumph
Žluté květy – Alexandra, Karen fodd, Gouldstrike, Morgensonne, Gelber Liebling
Růžové květy – Avalon, Delia, Sora, Apricot, Kiebessy
Plnokvěté odrůdy – Kalandiva, African Treasure (6 barev), Rose Flowers (15 barev), Simone-2000 – velké bílé květenství
Zakrslé odrůdy – Christel Preuss, Ernst Thiede, Margrethe

Kalanchoe blossfeldiana - oranžová

Kalanchoe blossfeldiana - žlutá

Kalanchoe blossfeldiana - červená

 

Kalanchoe beharensis

Kromě Kalanchoe blossfeldiana se v obchodě občas můžete setkat s jiným druhem a to Kalanchoe beharensis. Ve své domovině (Madagaskar) dorůstá až do výšky 3 metrů, „naše” kultivary nepřesáhnou 50-60 cm. Kompaktní rostlinka má olivově zelené listy s voskovým povlakem. Malé květy bývají nejčastěji zbarvené žlutě.

Kalanchoe beharensis

 

Kalanchoe manginii

Méně známý druh, který se od klasické Kalanchoe liší asi nejvíce. Kalanchoe manginii má spíše zvonkové květy soustředěny v květenství po 2-15. Vyžaduje vlhčí prostředí právě během kvetení (je třeba ji pravidelně rosit).

Kalanchoe manginii

 

Kalanchoe thyrsiflora

Toto Kalanchoe je známé pro své dekorativní listy, které jsou na okrajích načervenalé. Žluté kvítky jsou na jaře méně nápadné a po jejich odkvětu se na listech vytvářejí pupeny, které dále slouží k rozmnožování rostliny.

Kalanchoe thyrsiflora

 

Kalanchoe daigremontiana

Tak tento druh s nadsázkou lze pojmenovat jako ženšen mezi Kalanchoe. V tropických oblastech se dosud využívá šťáva rostliny při horečkách a problémech s trávením. Mast z této Kalanchoe pomáhá při popáleninách a špatně se hojících ranách.

Kalanchoe daigremontiana

 

Ostatní druhy

Druhů Kalanchoe je nespočet, proto si je nyní pár nejznámějších zmíníme alespoň takto heslovitě:

Kalanchoe crenata – má téměř kulaté, celo-zelené listy s vroubkovaným okrajem, trubkovité květy má oranžové
Kalanchoe tubiflora – má úzké i trubkovité tmavě žíhané listy (jasně definované hnědé skvrny), u pěstitelů sukulentů oblíbená právě pro svůj netradiční a originální vzhled
Kalanchoe serrata – má lopatkovitě prohnuté listy, dlouhé asi 6 cm, na okrajích zubaté s tmavými skvrnami – jejich výraznost ale závisí na intenzitě slunečního světla, zvonkovité oranžovočervené květy jsou bez debaty nádherné a objevují se většinou v předvánočním čase
Kalanchoe pinnata * – má oválné zubaté zelené listy a květy mohou být až 5 cm dlouhé zvonky zbarvené zelenavě, žlutavě až do červena, po okrajích šedozelená listů vyrůstají nové rostlinky se vzdušnými kořínky – velmi snadno opadávají a zakořeňují se snadno a rychle všude tam kam dopadnou, už při těch nejskromnějších podmínkách
Kalanchoe hildebrandtii – je Madagaskarský pomalu rostoucí rozvětvený keř, našedlý vzhled mu dává hustý porost hvězdicovitých chloupků, květy má bílé, nazelenalé až nažloutlé, velké do 1 cm

Další druhy

Kalanchoe bracteata – je předešlému zmíněnému druhu velmi podobná – má i celistvé stříbřité listy, ale s jiným typem trichomů (chloupků), květy mají červenou barvu
Kalanchoe tomentosa – má originální stříbřité plstnaté listy na špičkách s oranžovými / hnědými skvrnami, kvete zřídka, volají ji i kočičí ouško či Pandia rostlina
Kalanchoe porphyrocalyx – má květy zcela odlišného vzhledu – jsou růžové až červené se světlejším okrajem a mají tvar podlouhlých zvonků, rostlina je plazivá, vynikne například v závěsných košících
Kalanchoe pumila – další druh vhodný do závěsných košů (je nízký a poléhavý), má voskové lístky a květiny v starorůžové barvě
Kalanchoe laetivirens – má oválné listy a nízký vzrůst, proto nezabere mnoho místa, na slunci se původně zelené listy zbarví dorůžova a objevují se tmavé skvrny, okraj listu je rovnoměrně vroubkovaný a bývají na něm velmi často četné pupeny určené k rozmnožování (viviparie)

Kalanchoe crenata

Kalanchoe crenata

Kalanchoe pinnata

Kalanchoe pinnata

Kalanchoe tubiflora

Kalanchoe tubiflora

Kalanchoe tomentosa

Kalanchoe tomentosa

Kalanchoe porphyrocalyx

Kalanchoe porphyrocalyx

Kalanchoe hildebrandtii

Kalanchoe hildebrandtii

Kalanchoe pumila

Kalanchoe pumila

Kalanchoe laetivirens

Kalanchoe laetivirens

Kalanchoe tomentosa

Kalanchoe tomentosa “kočičí ouško”

* Druh Kalanchoe pinnata nazývají i Goethe Plant. Johann Wolfgang Goethe nebyl totiž jen velikán světové literatury, ale i amatérský zahradník a tuto rostlinu se zájmem pěstoval a rozdával svým přátelům a návštěvám.

 

Pěstování kalanchoe

Kalanchoe obecně prosperuje na světlých a slunných místech se střídmou zálivkou. S trochou péče vám budou neúnavně kvést každý rok znovu a znovu. Jak pěstovat kalanchoe tak, aby se vám rostlina odvděčila krásným květem? Toto jsou základní podmínky:

 

Teplota a vlhkost

Kalanchoe je ideální do panelákových bytů, ve kterých se potýkáme zejména se suchým vzduchem během topné sezóny. Kalanchoe jako sukulent toto zvládá na výbornou ak tomu optimální teplota na její pěstování je 18 °C až 20 °C (typická pokojová teplota). Zvládne sice i teploty kolem 15 °C, ale pod touto hranicí se už jí nedaří velmi dobře.

Hodně vody jí škodí a když ji budete zalévat každý den odumírají její kořeny či jednotlivé zelené výhonky. Přežije sice, ale bude vypadat maximálně nevábně (holé stonky). Takže polévejte opravdu jen tehdy, když substrát oschne (1-2 x týdně). Během kvetení přidejte do zálivky hnojivo určené pro kaktusy (jednou za dva týdny).

Zalévat ji můžete svrchu, ale podle mnohých fanoušků této rostliny je lepší metoda polévání zespodu – vodu nalijete do misky pod květináčem. Když si zemina nasaje svjoi přebytečnou vodu vylijete.

Kalanchoe tři rostliny

 

Na zalévání se vám hodí takové nebo podobné konvičky:

Eva Solo konev na zalévání 2 l, bílá Eva Solo konev na zalévání 2 l, bílá
713 Kč
Blomus Konev na zalévání LIMBO bílá Blomus Konev na zalévání LIMBO bílá
1 401 Kč
Blomus Konev na zalévání 1 l PLANTO Blomus Konev na zalévání 1 l PLANTO
2 166 Kč

Ukázat více

 

Kam s ní – nebo péče o Kalanchoe není žádná věda

Je to jednoduché – v interiéru ji postavte na světlo, ne však tak aby byla dlouhodobě vystavena přímému slunci. Pro rozkvetlé jí musíte dopřát „krátký den” to znamená 8-10 hodin světla za den (platí i pro umělé světlo). Jak nenáročná pokojová rostlina zvládne nějaký čas i v úplném stínu.

S nástupem zimy a postupně se stále zmenšující se intenzitou dostupného světla zálivkové intervaly ještě o nějakou dobu natáhněte, případně snižte dávku vody. V tomto čase také zcela zastavujeme hnojení a snažíme rostlinám nabídnout co nejvíce světla. To platí pro pěstování Kalanchoe v bytě.

Kalanchoe však můžete pěstovat i na balkoně či terase. Některé druhy jsou známé svým bohatým kvetením a poléhavý růstem, takže se dají umístit do závěsných nádob (takzvané Madagarské zvonky – Kalanchoe porphyrocalyx a jeho kříženci).

 

Kalanchoe na zahradě (pěstování venku)

Když je můžeme mít na balkoně, nic nebrání tomu aby prosperovaly i v okrasné zahradě. Nejlépe vyniknou v nádobách a květináčích v okně, ale může se vysazovat i do větších celků. O tyto rostliny se pak třeba starat přesně tak jako o letničky, na zahradu jejich vyložte po jarní mrazících (květen-červen) a posbírejte až na podzim do nástupu dalších. Najděte jim doma pěkné místo, protože budou růst spokojeně dál a co chvíli mohou i rozkvést.

Kalanchoe blossfeldiana Calandiva

Tak takový kousek potěší každého obdivovatele okrasné zahrady…

 

Nároky na půdu

Kalanchoe se bude dařit v mírně kyselé až neutrální půdě (pH někde kolem 6). Substrát by měl obsahovat i organické materiály (listovka) + písek. Aby se jí dařilo, zajistěte její nižší no široký květináč.

 

Kdy přesazovat?

Nejideálnější období na přesazování Kalanchoe je po úplném odkvětu rostliny. Rostlinu vyjměte opatrně z květináče tak, aby kořenový systém zůstal neporušený. Následně ho můžeme přesadit do větší nádoby, ve které už budete mít připravený substrát (buď vlastní výroby nebo může být i zemina pro kaktusy). Mladé jedince se přesazují jednou ročně, starší postačí i jednou za 2-3 roky.

Kalanchoe přesazování

 

Jak stříhat

Kalanchoe stříhat velmi nemusíte, jedině pokud chcete dosáhnout hezčí a kompaktnější tvar rostliny či připravit si řízky na rozmnožování. Na druhou stranu, nezapomeňte odstřihnout plně odkvetlé výhonky (ne zvlášť zvadlé květiny – mohli byste poškodit nové puky).

 

Rozmnožování

Kalanchoe se rozmnožuje velmi jednoduše – pomocí řízků, které se dokáží velmi rychle zakořenit. Nejlepší jsou vrcholové. K pomnožení můžete použít Kalanchoe, která se „nepovedla”, to znamená, že vyrašila tolika novými stonkami, že jejich neumíte dobře uklidit a rostlina působí značně nekompaktne.

Nejlepší čas pro rozmnožování Kalanchoe je v průběhu září v době kdy rostlina nekvete. Odřezky se nechají zakořenit ve vodě (nebo vlhkém substrátu) a následně se prosadí do země. Některé druhy Kalanchoe vytvářejí na listech malé rostlinky, které z něj následně odpadávají a samy se zakořeňují.

Kalanchoe rozmnožování vivipare

Rozmnožování rostliny pomocí nových rostlinek vyrůstajících na obrubě listu…

 

Množení ve vodě

Postup: jednotlivé stonky odstřihněte a odstraňte z nich spodní listy tak, že nakonec zůstanou jen 2-3 vrcholové dvojice listů. Takto připravené je vložte do vody, která bude sahat maximálně po list. Do 2-3 týdnů odřezek zakoření tak, že rostlinka bude vhodná k vysazení do půdy.

Množení v půdě

Postup: v podstatě platí totéž jako při množení ve vodě, jen připravené řízky vložíte do vlhkého substrátu či speciálního zakořenovače z buničiny, které udržujete stále trochu vlhké.

 

Jak vybrat kalanchoe – prodej, cena

Kalanchoe koupíte všude – doslova. Jelikož krásně kvete a v kvetoucím stavu ho dostanete v podstatě celoročně (do květu jsou přiváděny za umělých světelných podmínek), je velmi populární a jen v málokteré domácnosti s pokojovými květinami Lalanchoe chybí. A pokud k tomu trefíte na pěkný dekorativní květináček, tak není vlastně o čem. A co se týče barevné škály květů, tak ty dokáží ohromit nejen tradičními barvami od bílé přes krémovou, žlutou, růžovou, oranžovú, červenou až bordó ale i jejich kombinací. Přitom existují i varianty se zvonkovitými květinami, či druhy, které jsou ozdobné svým listem.

kalanchoe kytice

 

Cena

Chcete vědět cenu? Na pěkné kousky natrefíte za 50 – 80 Kč, někdy i více (podle toho o jaký exkluzivní kultivar půjde, nejčastěji se můžete setkat s kultivary druhu Kalanchoe blossfeldiana). Při výběru Kalanchoe si důkladně prohlédněte celou rostlinu a všímejte si pár důležitých věcí:

  • vybírejte rostlinu, která není zcela rozkvetlá, v opačném případě vám květ nevydrží dlouho a nejblíže kvetení je v „nedohlednu” – budete obdivovat jen zelené listy
  • při bělokvětých kultivarech si všímejte, zda květiny už nenabírají naželenalou barvu – v tom případě už odkvétají
  • pečlivě zkontrolujte listy, nesmí být na nich žádný nehezký moučný povlak, černé skvrny, ani žádní škůdci (dvojnásobně to platí při kalanchoe ozdobné listem) ani mechanické poškození
  • pokud jsou listy povislá a tedy rostlina je evidentně povadlá, znamená to, že dlouhodobě trpí suchem
  • v zimě nekupujte rostliny s promočená substrátem, po cestě vám může „prochladnout” a výsledkem jsou zavěšené listy s černými stopkami

 

Mám problém – Kalanchoe nekvete

Koupili jste si rostlinku vysypanou nádhernými květy, ale uběhlo už hodně času a žádné se znovu neobjevily? Tak vězte, že problémem je až příliš mnoho světla.

Na to, aby Kalanchoe založila květní pupeny, vyžaduje krátký den. Co to znamená? Pokud chcete, aby znovu rozkvětla, musíte jí na 4-5 týdnů zajistit méně světla (max. 10 hodin denně), například i tak, že jejich dočasně umístěte do zatemněné místnosti na několik hodin denně.

 

A co nemoci?

Jak jsme si již zmínili, Kalanchoe je nejvíce náchylná k hnilobě a plísni, které jsou přímým důsledkem nadměrného zalévání, nebo i když je umístěna ve smíšené výsadbě a nemá dostatek prostoru se zhoršeným prouděním vzduchu. Přímé slunce poškozuje listy. Z virových onemocnění se může vzácně objevit tzv. mozaika listů, kdy se na nich tvoří kruhové skvrny. Napadené rostliny již nerostou a zakrňují. V takovém případě se musíte napadené rostliny zbavit.

 

… a škůdci?

Rostlinu škůdci nezvyknou napadat, výjimečně mšice případně červci. V takovém případě použijeme volně dostupné přípravky (insekticidy), při silném napadení se rostliny raději zbavte, aby se škodlivý hmyz nerozšířil i na další rostliny.

 

Jedovatost

Kalanchoe, v podstatě všechny druhy tohoto rodu, obsahují glykosidy s účinky na srdeční svalstvo. Rostlina je toxická pro dobytek i menší zvířata (planě rostoucích druhou v Jižní Africe i Austrálie je běžnou příčinou otravy skotu i ovcí). Toto tedy platí i pro domácí mazlíčky. Příznaky otravy jsou bolesti břicha a zvracení.

Toxická dávka není pro malá zvířata udávaná, ale smrtelná dávka u telat je asi 7 g květů na 1 kg hmotnosti, respektive 40 g listů na 1 kg tělesné hmotnosti. Obraz si tedy podle tohoto udělejte sami. (zdroj) U nás prodávané druhy Kalanchoe jsou udávány jako nejedovaté pro člověka nebo s neznámým toxickým účinkem.

Kalanchoe a kočka - jedovatost (pozor na domácí mazlíčky)

Kalanchoe je pro malá zvířata toxické – pozor na domácí mazlíčky…

 

zdroje: en.wikipedia.org, cs.wikipedia.org , llifle.com, botany.cz, flowers.org.uk, botany.one


Jak se vám líbil tenhle článek?
4.6/5 - (29 votes)
Autor článku
Vladimír Rejholec

Jelikož mám rád technické věci, kvalitní a funkční spotřební elektroniku, vychytávky a zlepšováky v domácnosti, založil jsem web Cestakbydleni.cz. Zde mohu aplikovat své, již přes 10-leté zkušenosti v oblasti tvorby obsahu na internetu a přitom mohu vycházet z vlastních zkušeností s domácností.

Komentáře
Zatím se zde nenachází žádný komentář.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *