Léčo je velmi známý zeleninový pokrm, který se dá připravit čerstvý nebo jej můžete klidně zavařit a vychutnat si jej mimo sezónu. Toto všestranné chutné jídlo známe od našich starých a prastarých mám, je nenáročné na přípravu, čas i peníze. Hlavně tehdy, máte-li to štěstí a můžete si vypěstovat zeleninu doma na zahradě. V tom případě už jen investujete pár stovek do sklenic a víček a pustíte se do práce.
Základ leče je prakticky stejný , avšak sto lidí – sto chutí, každý si do něj přimíchá něco svého. Nebo si ho lidé zvyknou přimíchat do různých dalších jídel, ať už jako základ jídla, přílohu nebo jen tak, k pečivu . Tady už existuje mnoho způsobů pro přípravu leče a my vás s nimi seznámíme. Řekneme si, odkud legendární lečo pochází, z čeho se připravuje , jak se zavařuje a odhalíme vám i několik chytrých a chutných receptů .
💡 Tipy na zavařovací sklenice za výborné ceny ⤵️
Víte, odkud lečo pochází?
Léčo je zdravé zeleninové jídlo, jehož kořeny sahají až do Maďarska. V této zemi se po správnosti nazývá „lecsó“. Patří ke klasice mezi tradičními národními jídly této země. Připravuje se buď jako hlavní jídlo, nebo se podává jako lehká příloha k masu, nejčastěji pod biftek. Na rozdíl od slovenské nebo české kuchyně se však toto originální lečo obejde bez rozmíchaných vajíček a navíc, je mnohem štiplavější díky pálivé paprice.
Původem maďarské lečo zdomácnělo i v dalších zemích a dnes je oblíbenou součástí kuchyně zemí jako Česko, Slovensko, Polsko (lecco), ale také Německo (letscho). Ve všech zemích bývá zvykem lečo i zavařovat, což je skvělý způsob, jak si uchovat zeleninu pro konzumaci pro zimní měsíce. V Maďarsku se lecsó také zavařuje, především se však používá jako základ pro gulášovou polévku nebo perkelt. Za vůbec nejlepší druh leče Maďaři považují to, které je připraveno v kotlíku na otevřeném ohni. Tato úprava je u nich tak oblíbená, jako například u nás grilování masa.
Z čeho se připravuje lečo
Základními surovinami této zdravé pochoutky jsou rajčata, paprika a cibule. Můžete si jej ovšem připravit na mnoho způsobů. Například ráno s vajíčky nebo s klobáskou či oblíbenými párky. Také je lečo výborné, když ho přidáte do omáčky k masu, případně do guláše či jiné polévky. Někteří lidé ho rádi jedí i na studeno, jako salát, stačí ho jen dochutit tím, co máte rádi.
RAJČE – Plody rajčete tvoří z více než 90% voda, 5% sacharidy a 2,5% bílkoviny. Má vysoký podíl vlákniny a neobsahuje téměř žádné tuky. Zralé plody rajčete jedlého jsou bohaté na betakaroten a vitamin C, v menším množství obsahuje i vitamin B, lykopen, chrom a draslík. Zelené nedozrálé plody mohou způsobit otravu organismu, na to je třeba dávat pozor.
PAPRIKA – Paprika obsahuje množství draslíku, který tělu pomáhá s hospodařením s vodou a minerály, zlepšuje výkonnost svalů a reguluje krevní tlak. Nejvíce se jej nachází v červené a žluté paprice. Tato zelenina vám doplní také vlákninu, která vám pomůže s trávením či vysokým cholesterolem. Betakaroten zase může pomoci předejít některým druhům rakoviny. Ze všech paprik má nejvíce živin červená.
CIBULE – Obsahuje vitamíny B1 a B2 , C, je bohatá na kyselinu listovou, vitamín E i karoteny. Také v ní naleznete železo, zinek, síru, fosfor, sodík, vápník, draslík, hořčík, měď i jód. Pomáhá předcházet zdravotním komplikacím, jako jsou křečové žíly, poruchy prokrvování, hemoroidy, ale také závažnějším chorobám. Cibule také obsahuje léčivé látky, mezi které patří například silice. Tyto látky člověku pomáhají posílit srdce a krevní oběh, a stávají se tak přírodní prevencí proti infarktu a vysokému tlaku. Cibule je navíc ideální pro diabetiky, protože pomáhá při snižování cukru v krvi.
Jak připravit čerstvé domácí lečo
Nejlepší je čerstvé a domácí, a platí to i co se týče leče. Pokud máte doma zahradu, ve které si dokážete sami vypěstovat domácí zeleninu, máte vyhráno a postaráno o pořádnou dávku vitamínů. Možná však budete nuceni zajít do obchodu, to ovšem nevadí. Celá příprava je rychlá a jednoduchá a zvládne je zaručeně naprosto každý. Jak na to?
Ingredience:
- 1 větší cibule
- 6 ks rajčat
- 6 ks paprik
- 2 PL olivového oleje
- trochu másla
- kdo má rád + vajíčka (2-3 ks na osobu)
- sůl, pepř, špetka cukru
Postup:
- Jako první si připravte veškerou zeleninu. Čerstvá rajčata shora nařežte do kříže a vložte na pár minut do vroucí vody, následně vyjměte. Tím dosáhnete, že slupka půjde pěkně dolů. Všechna rajčata takto oloupejte, zbavte tvrdých částí a nakrájejte na malé kostičky. Papriku omyjte a nakrájejte na tenké nudličky.
- Rovněž také očistěte cibuli a pokrájejte ji na drobno. Na pánvi si ji následně na másle a olivovém oleji do sklovita upražte. V této fázi přidejte nakrájenou papriku a trošku cukru kvůli chuti, takto restujte přibližně tři minuty. Nyní přidejte nakrájená rajčata, osolte a opepřete celou směs. Dále restujte ještě minimálně deset minut.
- Přebytečná voda se musí odpařit, proto pánev nepřikrývejte. Zelenina tím pádem zůstane i tak křupavější.
- Tímto čtvrtým bodem pokračují jen ti, kteří si rádi vychutnají čerstvé lečo s vajíčky. Takže, vezměte si vajíčka, rozšlehejte, pokud je třeba tak osolte a přilijte je k leču. Takto míchejte spolu až do té doby, dokud nebude mít celý pokrm takovou konzistenci, na jakou jste zvyklí, tedy buď řidší nebo hustší. Odstavte z ohně a můžete podávat.
Zavařování leče
➡️ Zavařujeme domácí lečo v hrnci
Chcete-li si dopřát hotové lečo i mimo letní sezónu během chladnějších dnů, žádný problém. Uvařte si lečo, zavařte ho a odložte do komory. Je to velmi jednoduché, a princip je stejný, jako když jsme si popsali recept na čerstvé domácí lečo. Abyste byli ale v obraze a měli konkrétnější informace, ukážeme vám jeden z receptů na domácí zavařené lečo.
Co budete potřebovat:
- 2 kg paprik
- 3 kg rajčat
- velkou cibuli
- olej
- sůl
Jak postupovat:
Vezměte si cibuli, očistěte ji a nakrájejte na kousky. Rajčata omyjte a nakrájejte také na malé kousky (pokud nemáte rádi slupku v leče, opařte rajčata vroucí vodou, oloupejte je a tak nakrájejte). Rovněž omyjte i papriku a nakrájejte ji na malé tenké nudličky. Když máte zeleninu připravenou, pusťte se do toho. Do velkého hrnce dejte trochu oleje a usmažte na něm cibuli do sklovita. Následně přidejte papriku a nechte dusit. Když paprika změkne, přidejte nakrájená rajčata a trochu soli. Nyní byste měli lečo dusit, dokud nějakých 15 minut nesevře.
Léčo odstavte a nechte chvíli vychladnout. Připravte si umyté sklenice a víčka, ve kterých budete lečo zavařovat. Pokud je lečo připraveno, pomalu jím plňte sklenice. Nejlepší cca jeden centimetr pod okraj. Důkladně uzavřete víčka a sklenice s lečem naskládejte do velkého hrnce, ve kterém je budete zavařovat. Sklenice zalijte asi do jejich poloviny vodou a dejte vařit. Když voda začne vařit, vypněte a vyjměte sklenice. Pokládejte na utěrku, kterou je na nějaký čas přikryjte a nechte odpočívat. Následně jim najděte místo v komoře a otevřete si kdykoliv, když dostanete na lečo chuť.
👉 Pokud je vám něco nejasného, podívejte se na video s celým postupem:
➡️ Zavařujeme domácí lečo v troubě
Zavařování leče v troubě je až do fáze zavření naplněných sklenic kvazi stejný jako při zavařování v hrnci. Můžete proto postupovat jako v prvním případě výše, ale pro takové oživení máme pro vás i trošičku jiný recept, kde se do leče přidává i mletá červená paprika. Je na vás, pro který recept se rozhodnete, určitě se vám lečo povede. Nicméně, tentokrát je zde postup zavařování v troubě. Vyzkoušejte si ho i vy.
Ingredience:
- 1 kg cibule
- 4 kg rajčata
- 2,5 kg papriky
- cca 3 PL soli
- 25 g mletá červená sladká paprika
- 2,5 dcl oleje
Postup:
Na oleji si orestujte nakrájenou cibuli do sklovita. Přidejte do ní na nudličky nakrájenou papriku, osolte a takto duste přibližně 15 – 20 minut. Když obsah papriky a cibule klesne asi o jednu třetinu, přidejte oloupaná (nebo neoloupaná, jak máte rádi) na kousky nakrájená rajčata a nechte vařit. Když rajčata pustí šťávu a zdá se vám, že jsou tak na půl uvařená, vezměte si mletou červenou sladkou papriku a celý sáček rozmíchejte v deci vody a vylijte do hrnce. Po asi 10 minutách lečo vypněte, odstavte z plamene a plňte jím připravené suché, čisté sklenice. Naplňujte sklenice asi 2 cm od okraje (nyní můžete ještě přidat do každé sklenice malou lžičku oleje) a pevně uzavřete.
Následně zapněte troubu na spodní i vrchní ohřev na 180 °C. Do třičtvrtě výšky hlubokého plechu nalijte teplou vodu a naskládejte sklenice s lečem. Nechte sterilizovat asi 20 minut. Sklenice by měly být horké, ale ne vroucí. Vyberte je a nechte odpočívat 5 minut. Na čistou utěrku je pokládejte dnem vzhůru.
➡️ Zavařujeme domácí lečo v mikrovlnce
Tušili jste o tom, že lečo se dá zavařit i v mikrovlné troubě ? Je to neobvyklý způsob, ale přece. Je to velmi podobný postup jako při zavařování v elektrické troubě a opět opravdu jednoduché.
Jak postupovat:
- Připravte si lečo stejným způsobem, jak jsme uvedli v prvním zavařování v hrnci.
- Naplňte léčem všechny připravené sterilizované sklenice a důkladně uzavřete víčky.
- Takto připravené sklenice s lečem vložte do plastové misky a následně do mikrovlnky.
- Nastavte nejvyšší výkon 700 Wattů (jeden pohár potřebuje k zavaření asi 6 minut, každou další sklenicí čas zdvojnásobte).
- Sklenice pak vyjměte a otočte dnem vzhůru.
- Nechte vychladnout a skladujte na tmavém a chladném místě.
Bonus
Máme pro vás ještě jeden zajímavý a zdravý recept na zavařené domácí lečo s cuketou. Milovníci této zeleniny si jistě přijdou na své. Opět je postup téměř identický, ale abyste měli ve všem jasno, tady je:
➡️ Zavařujeme domácí lečo s cuketou
Co budete potřebovat:
- 3 cibule
- 8 rajčat
- 8 paprik
- 2 větší cukety
- 2 stroužky česneku
- olej
- sůl
Postup:
Před samotnou přípravou leče si sterilizujte sklenice a víčka. Když je máte připravené, nakrájejte si cibuli na drobno, rajčata na malé kousky, papriku na tenké nudličky a cukety nastrouhejte na hrubém struhadle. Na oleji orestujte cibuli, přidejte papriku, rajčata (oloupaná nebo neoloupaná) a cuketu a restujte dalších přibližně 10 minut. Je-li třeba, osolte a opepřete. Vzniklé lečo naložte do sklenic a důkladně uzavřete víčky. Sklenice vložte do zavařovacího hrnce, dejte však pozor, aby se nedotýkaly. Zalijte je vodou a vařte při 85 stupních asi 20 minut. Vyjměte lečo z hrnce a obraťte ho dnem vzhůru a nechte vychladnout. Na konec už jen skladujte na chladném a tmavém místě.
Sterilizování sklenic a víček
Abyste měli jistotu, že vaše zavařené lečo nechytí žádnou plíseň a bude vždy chutné, můžete sklenice a víčka sterilizovat. Postup je snadný. Vše, co musíte udělat, je nalít do většího hrnce trochu vody, do ní naskládat sklenice dnem vzhůru a také tam vložit i víčka. Přikryjte hrnec pokličkou a nechte vařit asi 5 minut.
👉 Jak sterilizovat sklenice a víčka na zavařování:
💡 Několik víček na zavařování za dobré ceny ⤵️
Jaký hrnec zvolit pro zavařování?
Od svých mám či starých mám víme, že zavařování není nic složitého. Naplníte si sklenice, vložíte je do hrnce s vodou, dáte vařit a vybavená věc. Avšak v dnešní době, kdy lze domácí práce trochu usnadnit, si můžete pomoci originálním hrncům na zavařování, se kterým to bude hračka. Tento moderní spotřebič se vyrábí v různých provedeních, s různými funkcemi a různých značek.
Ze široké nabídky, kterou nám trh nabízí, je určitě obtížné si vybrat jeden a ten správný. Proto máme pro vás pomůcku i v tomto směru. Přečtěte si náš článek – Vybíráme zavařovací hrnce, a dozvíte se, které značky a modely jak obstály v testu a přečtete si také recenze na různé zavařovací hrnce. Hlavně je třeba si při výběru všímat typu (zda je klasický s poklicí nebo elektrický), jeho objem, abyste věděli, kolik sklenic se do něj vejde na jednou nebo třeba i příkon, pro vaši informovanost o spotřebě elektrické energie. Přihlížet můžete také na materiál, ze kterého je hrnec vyroben a určitě i na to, jakými funkcemi disponuje.
💡 Vítězové srovnávacího testu zavařovacích hrnců ⤵️
NÁZEV | HODNOCENÍ | CENA |
---|---|---|
Ukázat nabídku | ||
Ukázat nabídku | ||
Ukázat nabídku | ||
Ukázat nabídku | ||
Ukázat nabídku |
Několik rad pro přípravu léčí
- oloupejte rajčata – mnohem více vám lečo bude chutnat, pokud rajčata (je možné i papriku) před vařením leče oloupete. Uvidíte, že chutnat tak bude víc i dětem. Dosáhnete toho tím, že rajčatům odříznete konec, kde vyrůstala stopka, a na protilehlém konci nařežte ostrým nožíkem slupku do kříže. Vložíte je do misky a zalijete vroucí vodou z konvice tak, aby rajčata byla ponořena. Počkejte půl minuty až minutu, vodu slijte, rajčata zchlaďte ve studené vodě a poté opět malým nožíkem slupku lehce stáhněte dolů.
- jako na vajíčka – u leča je cílem, aby jej vajíčka zahustila, do podobné konzistence jako pudink, ale ještě se nemohou stihnout srazit. Rozbijte vajíčka do větší sklenice nebo menšího hrníčku a vidličkou pořádně rozmíchejte se špetkou soli. Vajíčka vylijte do leča a hned začněte míchat. Nepřestávejte, dokud se nedostanete k žádoucí hustotě, potrvá to možná jednu – dvě minuty. Správně připravená vajíčka jsou hustá asi jako pudink a není v nich ani známka po hrudkách a sražení.
- dodržujte postup přidávání zeleniny – když veškerou zeleninu dáte najednou do hrnce a tak začnete vařit, výsledek nebude dobrý. Možná se to nějak dá dohromady a rozvaří, ale nebude to mít požadovaný efekt a chuť. Každé zelenině je třeba dopřát to, co vyžaduje a co zvýrazní její chuť. Cibulka například potřebuje zesklovatět, paprice stačí mírné opečení a rajčata stačí už jen podusit a nechat změknout, protože obsahují hodně vody. To znamená, že ať děláte lečo na jakýkoli způsob, vždy začínejte postupem cibule – paprika – rajčata a zbytek.
- rajčatový protlak – některé hospodyňky přidávají do leče i 1-2 polévkové lžíce rajčatového protlaku. Je to proto, že se jeho chuť snadno spojí s ostatními a také proto, že krásně dosytí barvu leču a funguje jako zesilovač chuti samotných rajčat. Přidávejte ho během vaření do hrnce hned po paprice, těsně před rajčaty.
- solte postupně – ideální je, abyste sůl přidávali postupně za každou zeleninou a ne najednou najednou.
- klobása – mnoho lidí přidává do leče i klobásu nebo jinou uzeninu. Vzhledem k tomu, že si tam už přidáte vajíčka nebo možná máte již připravenou i nějakou přílohu, klobáska v tomto případě není nutná. Pokud jí chuti neumíte odolat, nejprve si ji nakrájejte a opečte zvlášť na druhé pánvi. Přimíchejte ji do leče až na samém konci dušení. Tím docílíte, že zůstane plná chuti, nevydusí se a nebude se bít s chutí leče. Nebo ji podávejte jednoduše zvlášť, stejně se dá.
Skvělý recept na závěr
Jak jste se mohli přesvědčit a jak jistě víte, lečo se dá připravit na mnoho způsobů a každý si jej upraví podle své chuti. Jeden chutný recept jsme si pro vás připravila i já, určitě jej vyzkoušejte připravit doma rodince na oběd, jak se budou zalizovat. Pokud mají rádi lečo, určitě zabodujete.
Připravte si:
Na placky:
- 4 brambory
- 1 vajíčko
- majoránku
- 3 stroužky česneku
- sůl, mletý pepř
- 2 PL hladké mouky
- olej
+ další přísady:
- 300 g kuřecího masa (klidně může být i vepřové)
- cibuli
- olej
- sklenice zavařeného leče
- 2 – 3 PL kečupu
- tvrdý sýr
Postup:
- Placky – Nejdříve si na jemném struhadle nastrouhejte očištěné brambory. Přidejte k nim vajíčko, sůl, majoránku, pepř, případně jiné koření, které máte rádi. Očistěte česnek a protlačte do směsi. Nakonec přidejte mouku, pokud brambory velmi pustily vodu raději se ji snažte lžičkou odstranit než přidávat více mouky. Vše spolu důkladně smíchejte a ochutnejte, zda je dost soli. Na rozehřátém oleji nebo masti vytvořte z těsta placku a z obou stran opečte.
- Maso – na troše oleje si usmažte nakrájenou cibuli do sklovita. Kuřecí (nebo vepřové) maso si pokrájejte na malé kostičky nebo nudličky a vložte na pánev. Maso pár minut orestujte a podlijte vodou. Duste asi deset minut. Nyní přidejte zavařené lečo. Podle chuti přidejte i kečup 2 – 3 lžíce. Ochutnejte směs a když vám tam bude, jak se říká, něco chybět, přidejte. Takto chvilku převařte a odstavte z ohně.
- Maso-léčovou směsí naplňte bramborové placky a posypte nastrouhaným sýrem. Přejeme vám dobrou chuť!
Zdroje informací:
- cs.wikipedia.org – zajímavosti o leče
- www.az-recepty.cz – zavařujeme lečo
- www.dodomacnosti.cz – zavařovací hrnc
Článek je zařazený do kategorie: Praktické rady a triky, Zavařovací hrnce
Mohlo by vás zajímat
- Black Friday 2024 v ČR – 29. listopad: kde proběhne, jaké jsou slevy a hlavní zásady nakupování
- Nejlepší vařená kukuřice - jaký je recept na její správnou přípravu a jak dlouho ji třeba vařit
- Zavařované brusinky – nejlepší recepty (i brusinky s hruškami), postup, kde je použít
- Zavařená cuketa - 10 ověřených receptů, na slano i na sladké, s rajčaty či paprikou, čalamáda, čatní
- Zavařované borůvky - nejlepší recept s nálevem i bez, a k čemu je použít
- Domácí hnojivo na rajčata a papriku, uhorky, květiny, ovocné keře - levné a bez chemie (velký přehled receptů pro každou příležitost)
- Praní tenisek - jednoduchý návod jak je vždy udržet v čistotě a jako nové (v pračce i ručně)
- Jak správně nabíjet Li-Ion baterie a prodloužit tak jejich životnost?
- Jak se správně starat o pračku a sušičku, aby vydržely co nejdéle v kondici? 5 základných pravidel
- Proč byste měli pravidelně čistit digestoř a jak na to