Jak pěstovat papriku a jaké nemoci ji nejčastěji postihují

Petra Lyžičiarová Téma
15. srpna 2022 0

Ať už dáte přednost sladké a křupavé paprice kapii, nebo jste milovníkem ostré chuti chilli papriček, není nic lepšího, než si papriku vypěstovat na vlastní zahrádce. Na výběr máte nespočet odrůd a už zvolit si, jakou z nich budete pěstovat, je velmi vzrušující. Velikosti, barvy, tvary i chutě jsou různé a nabídka na trhu je široká.

Pěstování papriky není nijak zvlášť náročné, ale pokud chcete dosáhnout co nejvyšší produkce, měli byste péči o rostlinky věnovat trochu pozornosti. V článku se dozvíte několik zajímavostí o paprice a také to, jaké jsou oblíbené odrůdy. Poradíme vám, kam je nejvhodnější umístit papriku, jak pěstovat papriku, ale také se dozvíte, jak postupovat při jejím hnojení. Podíváme se také na časté choroby papriky a škůdce, kteří ji mohou napadnout.

O paprice ve zkratce

Paprika má podle všeho svůj původ v oblasti Střední a Jižní Ameriky, kde ji pěstovali již řadu let před naším letopočtem. Pěstovala se však i v oblasti Indie. Do Evropy se paprika dostala v roce 1493 díky Kolumbovi a poměrně rychle se adaptovala na evropské podmínky. V 17. století se paprika pěstovala nejen v Evropě, ale rozšířila se i do Afriky a Asie. Do Severní Ameriky se dostala s prvními kolonizátory.

Paprika roční, latinsky Capiscum annuum, je rostlina z čeledi lilkovité a její plody obsahují nejvíce vitamínu C ze všech druhů zeleniny. Kromě toho v ní naleznete i velké množství karotenoidů a v zelené paprice také chlorofyl. V červené paprice se nachází mnoho betakarotenu a také lykopen, chránící před některými druhy rakoviny, oranžová v sobě ukrývá alfa- a gamakaroten a žlutá paprika má v sobě lutein a zeaxantin, které příznivě ovlivňují zdraví našich očí.

Různé barevné papriky

 

Oblíbené odrůdy papriky

Pokud se neumíte rozhodnout, jakou odrůdu papriky budete pěstovat, máme pro vás přehled několika nejoblíbenějších z nich.

Kapie – Lungy F1

Jedná se o odrůdu s vyšším vzrůstem a s plody, které jsou velmi dobré i pro sterilizování.

Kapie – Raduza F1

Paprika s plody tmavě červené barvy, které jsou vhodné k přímé konzumaci, ale i ke sterilizaci. Použít je můžete i do plněné papriky nebo na pečení.

 

Paprika kapie

Paprika kapie

 

Amyka F1

Jedná se o velmi ranou odrůdu se středním vzrůstem. Plody má menší, vhodné jsou k přímé konzumaci, ale i k plnění.

Amy

Paprika nižšího vzrůstu s chutnými a šťavnatými plody bílo-zelené barvy.

Slovakia

Raná odrůda, která je vhodná pro přímý konzum, ale také pro sterilizování, pečení a plnění. Vyniká příjemným aromatem.

Rubika F1

Odrůda papriky středního až vyššího vzrůstu, vhodná je pro pěstování ve sklenících a fóliovnících. Plody jsou příjemně sladké.

Alma paprika

Tato odrůda se považuje za maďarskou národní specialitu. Plody mají žlutozelenou barvu a jablíčkovitý tvar.

Paprika odrůda Alma

Paprika odrůda Alma

 

Paprika Slovakia (kapie)

Pěstování papriky Slovakia je oblíbené, jelikož se jedná o velmi ranou a úrodnou odrůdu polní papriky typu kapie. Plody mají příjemné aroma a jsou šťavnaté, vhodné pro všechny způsoby použití. Je to paprika vhodná i k pěstování ve fóliovníku.

Paprika PCR

Paprika PCR je ranou odrůdou, která je vhodná pro rychlení i pro rané polní pěstování. Plody jsou velmi aromatické a šťavnaté. Jedná se o poměrně oblíbenou mírně štiplavou zelenou papriku.

Chilli – Scorpion

Odrůda, která je od roku 2011 registrována v Guinnessově knize rekordů jako nejpálivější na světě. Má původ ve státě Trinidad a Tobago a vyznačuje se plody s typickým štírem ocáskem. Rostlina je vysoká a chuť plodů nebezpečně pálivá.

Chilli paprika odrůda Štír

Chilli paprika odrůda Štír

 

Chilli – Jalapeno

Pálivé papričky, které však nejsou natolik pálivé jako odrůda Habanero. Vyznačují se vysokou úrodností, jsou vhodné pro všestranné použití – můžete je zavařovat, ale také vyrábět z nich pasty nebo omáčky.

Chilli – Habanero

Tato odrůda má svůj původ v Mexiku a je zajímavá svojí příjemnou chutí a intenzivní vůní.

 

Jak pěstovat papriku

Papriku můžete vysazovat z sazenic, které si buď vypěstujete sami, nebo je koupíte již vypěstované. Podívejme se tedy na několik tipů, jak postupovat při pěstování papriky, a to při sázení papriky ze semen a následně výsadbě sazenic.

 

Výsev papriky

Vysévat papriku se doporučuje nejprve v první polovině února, přičemž je vhodné využívat substrát pro výsev a množení. Ten je vhodný pro klíčení semen, ale i pro pikírování sjedených rostlinek. Vysít semínka papriky můžete do menšího plastového pařeniště tak, že do něj nasypete substrát, který jemně vyrovnáte a trochu utlačíte rukou. Potom jednotlivá semínka ukládejte vedle sebe na vzdálenost nejméně půl centimetru. Jemně je postříkejte vodou z rozprašovače a poté přikryjte jen jemnou vrstvou substrátu a opět zvlhčete rozprašovačem. Pařeniště pak zakryjte víkem a dejte do místnosti, ve které je stálá teplota.

Sazenice papriky

 

Nejoptimálnější teplota pro klíčení papriky je kolem 25 stupňů, nicméně jde o teplotu, kterou byste doma běžně nedosáhli. Stačí jim také teplota kolem 21 stupňů. Důležité je, aby pařeniště mělo víko s otvory. Sjeté rostlinky pak pikírujeme například do kelímků od jogurtů s propíchnutým dnem, případně do květináčů o průměru asi 6 až 10 cm.

 

Sázení sazenic papriky

Sazenice paprik můžete přesadit do skleníku již tři měsíce od výsevu. Chcete-li sázet papriky ven do zahrady, doporučuje se tak činit někdy ve druhé polovině května. V případě, že chcete sázet papriku do fóliovníku, také se doporučuje učinit tak až ve druhé polovině května, kdy už nehrozí přízemní mrazy.

Místo, kam plánujete papriku vysadit, je třeba předem připravit a půdu překypřit. Vysazujte silné rostlinky ve sponě minimálně 40 centimetrů. V případě, že sázíte papriky s velkými plody, vhodné je vedle rostlinek umístit dřevěné tyčky, které budou sloužit jako opora.

 

Výsadba a péče krok za krokem

Pokud plánujete pěstovat papriku, máme tu pro vás několik kroků, jak k tomu, abyste dosáhli výborné úrody papriky.

 

Příprava půdy

Vhodná půda dokáže udělat hodně s úrodou vaší papriky. Pro výsadbu papriky zvolte slunné místo s dobře zavlažovanou půdou, na které jste předtím papriku nepěstovali. Půda by měla být bohatá na živiny, ale a v případě, že tomu tak není, pohnojte ji kompostem nebo vhodným hnojivem. Vyhněte se přidávání přílišného množství dusíku do půdy, protože to může způsobit, že budou papriky růst příliš rychle a tím je činí náchylnější k nemocím a méně produktivní.

 

Pokud doma nemáte kompost, můžete půdu pohnojit i těmito hnojivy:

 

Otužování sazenic před výsadbou

Než vysadíte sazenice papriky ven, je vhodné je postupně vystavovat vnějším podmínkám. To jim pomůže přizpůsobit se a změna prostředí pro ně nebude takový šok. Stačí je po oteplení na pár hodin přemístit zevnitř ven, přibližně tři až čtyři dny před plánovanou výsadbou.

 

Sázení

Paprika má ráda teplo, proto byste je měli sázet ven až tehdy, když už nebudou hrozit noční mrazy. Pokud je to možné, vysazujte papriku ven, když je venku trochu pod mrakem. Jak jsme již zmínili, vysazujte rostliny ve vzdálenosti alespoň 40 centimetrů od sebe. V případě, že sázíte rostliny s velkými plody, myslete na oporu pro ně a umístěte k nim dřevěný kol. Takto by mělo vypadat například pěstování papriky kapie, která je známá masitými a těžkými plody.

Zajímavou možností je sázení papriky po dvou rostlinách do jedné jamky. Takto se budou rostliny navzájem podpírat a zároveň se zajistí lepší opylování.

Pěstování papriky ve skleníku

Pěstování papriky ve skleníku

 

Zalévání

Pro zalévání papriky je vhodné používat vodu, která by neměla být chladnější o více než 5 stupňů než je aktuální teplota půdy. Proto je dobré používat k zalévání papriky odstátou vodou, ideálně dešťovou. Zálivka by měla být v období velkých veder pravidelná a dostatečná. V případě, že žijete ve velmi teplých oblastech, můžete použít kolem rostlin mulčovací kůru nebo slámu, která bude regulovat vlhkost i teplotu půdy. Paprika se často pěstuje i na černé netkané textilii, která také plní tyto funkce, a kromě toho pomáhá také udržovat okolí papriky bez plevele.

 

Ukázat více

 

Kdy a jak hnojit

Kromě toho, že byste měli půdu kolem papriky pravidelně překyprovat, neměli byste zanedbávat ani hnojení v době vegetace. V období vegetace lze dodávat k paprice síran amonný ve formě ledku. V případě, že pěstujete papriku v nádobách, lze použít organické granulované hnojivo s uvolňováním potřebných živin. Množství hnojiva dávkujte podle doporučení na obalu daného výrobku.

Někdy se může stát, že rostlinám papriky chybí vápník, v důsledku čehož vznikají na plodech skvrny nebo dochází k zasychání špiček plodů. Pokud si toho na plodech všimnete, je vhodné přidat paprice vápník prostřednictvím listové výživy. Hnojení sazenic papriky venku a papriky zasazené ve skleníku se od sebe nijak neliší, platí zde totéž.

 

Vylamování papriky a trhání květin

Chcete-li dosáhnout lepší úrody, doporučuje se odtrhnout první květiny. Ty totiž mladou rostlinku papriky vyčerpávají a rostlina věnuje energii právě jim a následně tvorbě plodů. Pokud první květiny odtrhnete, rostlina bude mít možnost zesílit a následně vám přinese více kvalitních plodů.

Vylamování papriky, jak to známe při pěstování rajčat, není nutné. Vhodné však je z porostu odstraňovat rostlinné zbytky – polámané listy či výhonky, neboť mohou být příčinou různých chorob papriky.

 

Sklizeň a skladování plodů

Plody papriky můžete sbírat u některých odrůd již zelené, ale můžete počkat i na to, až zčervenají, v případě některých odrůd zežloutnou nebo získají oranžovou barvu. Tehdy jsou plody sladší a chutnější. Vhodné je obírat je tak, že plody odstřihneme, aby náhodou při trhání nedošlo k poškození rostliny. Sbírat plody můžeme 3 až 4 měsíce po výsadbě. Co se týče skladování, při teplotě 12 až 14 stupňů plody vydrží bez problémů i dva týdny. V případě, že jste měli velmi bohatou úrodu papriky, můžete si ji zavařit do sladkokyselého nálevu nebo připravit papriku v oleji.

 

Zajímavé a užitečné rady o pěstování papriky naleznete také v tomto videu:

 

Nemoci a škůdci

Tak jako většina rostlin, které si doma pěstujeme, i paprika může trpět různými chorobami a napadnout ji může několik druhů škůdců. Kromě toho může papriku potrápit také sluneční úpal, který vzniká například i při výsadbě sazenic během horkého slunečného počasí. Příčinou však může být i náhlá změna počasí, kdy se po několika zamračených dnech náhle oteplí a svítí prudké slunce.

Pojďme se podívat na nejčastější nemoci a škůdce, které mohou papriku poškodit.

 

Vadnutí papriky – nejčastěji se setkáváme s fuzáriovým nebo se sklerociniovým vadnutím papriky. Fuzarové vadnutí je typické hnědnutím cévních svazků. Jedná se o houbovité onemocnění, které do rostliny proniká přes kořeny poškozené vysokou hladinou živin. Ta je způsobena přehnojenou půdou. Pro sklerociniové vadnutí papriky jsou typické rozsáhlé bledě hnědé skvrny obepínající stonky rostlin. Tato nemoc se může po rozpadu pletiv rostliny dostat do půdy a i několik let může být zdrojem infekce pro další plodiny pěstované na tomto místě. Tento typ vadnutí je typický pro vlhké a špatně větrané rychlírny – skleníky a fóliovníky.

 

Stolbur papriky – nemoc papriky, která se projevuje se žloutnutím listů a následným vadnutím a odumřením celé rostliny. Onemocnění přenášejí cikádky, proto je vhodné rostliny postříkat proti tomuto hmyzu.

 

Suchá skvrnitost – projevuje se jako nepravidelné bledě hnědé skvrny při špičce plodů papriky. Někdy tyto skvrny přejdou až do stavu hniloby. Příčinou onemocnění je obvykle nedostatek vláhy a nevyrovnaná výživa rostliny. Často se onemocnění objevuje při pěstování papriky na půdě s vysokým obsahem draslíku a dusíku.

 

Skvrnitost papriky

Skvrnitost papriky

 

Mšice – mšice jsou pro papriku velmi nebezpečné, protože mohou rostlinu papriky zničit ve velmi krátké době. Rostlině napadené mšicemi zežloutnou a opadají listy. Na paprice se nejčastěji objevuje mšice broskvové a mšice řešetlákové, které lze vyhubit vhodnými postřiky.

 

Molice – molice skleníková známá také jako bílá muška, může potrápit hlavně papriku pěstovanou ve skleníku nebo fóliovníku. Škodí tím, že saje rostlinné šťávy a vylučuje lepkavou medovici, která láká různé druhy čerňovek. Vhodné je napadené rostliny postříkat přípravkem k tomu určeným.

 

Mšice na paprice

Mšice na paprice

 

💡 TIP: Chcete-li se zbavit mšic, užitečné informace naleznete v našem článku.

 

💡 Vhodný postřik proti škůdcům může zachránit vaši úrodu:

 

Zdroje informací:


Jak se vám líbil tenhle článek?
3.8/5 - (12 votes)
Autor článku
Petra Lyžičiarová

Redaktorka magazínu Cestakbydleni.cz. Mám ráda přírodu, zvířata a ráda tvořím. Kreativní se realizuji nejen při psaní, ale i v domácnosti, zahradě a v kuchyni, a tak věřím, že mé články budou pro vás zajímavé, užitečné a přínosné.

Komentáře
Zatím se zde nenachází žádný komentář.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *