Dremel MS20 F013MS20JA |
---|
Vítěz testu |
|
|
Lupínková pila vhodná pro výrobu modelů nebo umělecké vyřezávání. Praktická kompaktní pila v dobré ceně a kvalitě od špičkového výrobce. |
2 961 Kč |
Ukázat nabídku Heureka.cz |
Jistě si ještě pamatujete na ruční lupínkové pily, kterými se vyřezávali například i krmítka pro ptáky… elektrická lupínková pila je už někde jinde – ušetří vám množství práce a přitom vás to bude ještě více bavit, se všemi vymoženostmi, které pilka nabízí. Jaké to jsou? Čtěte dál a v našem článku mimo jiné najdete i krátké recenze nejlepších elektrických lupenkových pil na našem trhu (vybírali jsme na základě parametrů, testů a uživatelských zkušeností). A poradíme vám na co se zaměřit při její koupi.
Jak vybrat lupénkovou pilu
Při výběru přímočaré pily je třeba zohlednit zejména následující parametry:
Při hodnocení lupínkových pil jsme brali v úvahu tyto metriky:
Nejlepší Lupínkové pily na základe porovnávacího testu 2025
1. místo | 2. místo | 3. místo | 4. místo |
---|---|---|---|
Vítěz testu | Zlatá střední cesta | Pro náročné | |
Dremel MS20 F013MS20JA | Proxxon 27088 DS 230/E | Proxxon 27094 DS460 | Holzmann DKS21PRO |
![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
2 961 Kč | 4 107 Kč | 11 546 Kč | 3 568 Kč 2 833 Kč |
Ukázat nabídku Heureka.cz | Ukázat nabídku Heureka.cz | Ukázat nabídku Heureka.cz | Zlevněná cena svarecky-obchod.cz |
Recenze 4 nejlepších lupenkových pil pro rok 2025
Vítěz testu
1. Dremel MS20 F013MS20JA
Stůl pily je stabilní a poskytuje dostatečnou plochu pro komfortní práci. Upnutí pilových listů je jednoduché a nekomplikované. Dremel „Moto-Saw” je kompaktní lupínková pilka, se kterou se provádět přesné řezy v různých materiálech. Můžete ji používat nejen v stacionárním režimu, ale kdekoliv i v ručním režimu. Díky plastovému tělu je až překvapivě lehká – má jen 1,1 kg. Co je na jednu stranu fajn když s ní pracujete volně, méně již na stole, kdy je kvůli tomu méně přesná. Ale podle mnohých je lepší mít lehoučkou přenosnou pilu než 14 kg bednu, kterou nemáte v menším bytě kam dát.
V balení máte vše k tomu, abyste mohli začít hned pracovat a bavit se, to znamená: 2x univerzální řezací pilový list na dřevo (MS51), 2x řezací pilový list na jemné dřevo (MS52), 1x řezací pilový list na kov (MS53 ), paralelní vedení a také robustní a prostorný kufřík na odkládání pily.
Výhody
- stacionární a přenosný režim
- jednoduchá manipulace
- plynulá regulace rychlosti (II. stupně)
- dobrá kvalita řezání (čistý řez)
- bohaté příslušenství (kufřík, pilové listy)
- ve své cenové kategorii TOP produkt
Nevýhody
- stabilita by mohla být větší
- spíše pro menší hobby práce
- bez možnosti nastavení sklonu v stacionárním režimu
- hloubka řezu reálné 10 mm (s 18 mm má již menší problém)
Verdikt: Lupínková pila vhodná pro výrobu modelů nebo umělecké vyřezávání. Praktická kompaktní pila v dobré ceně a kvalitě od špičkového výrobce.
Naše hodnocení:

Ukázat nabídku
Heureka.cz
Detail
Zlatá střední cesta
2. Proxxon 27088 DS 230/E
Pro přesný řez doporučujeme dodatečné zafixování, zejména vzhledem k její nízké hmotnosti. Maximální hodnoty hloubky řezu jsou 40 mm do měkkého dřeva a 2 mm neželezný kov (na této hranici ale už ne na nepřetržité používání). Rychlost je plynule nastavitelná (150-2500 ot./min.), což umožňuje velmi přesný řez i v malé výšce a s krátkým pilovým listem. Odsávací hrdlo vzadu s adaptérem na běžné vysavače umožňuje čistou práci.
Velmi stabilní pilové rameno z příčně žebrovaného hliníkového odlitku umožňuje vyložení až 300 mm. Má tichý a proti opotřebení odolný převod přes ozubený řemen. Disponuje podélným a úhlovým dorazem se stupnicí a v balení máte k dispozici 3 pilové listy s hrubým a 2 s jemným ozubením.
Výhody
- nízká hmotnost
- příznivá cena
- tichá s minimem vibrací
- jednoduchá obsluha
- jednoduchá výměna listu, dá se upnout i kratší (když se přetrhne)
Nevýhody
- hmotnost (nutnost upnout ke stolu)
- hobby pilka – modeláři, řezbáři, výroba dekorací
Verdikt: Atraktivní, malá prvotřídní lupínková pila pro modeláře a nadšence, kteří s ní dokáží udělat víc, než by na první pohled očekávali.
Naše hodnocení:

Ukázat nabídku
Heureka.cz
Detail
Pro náročné
3. Proxxon 27094 DS460
Rameno s délkou 460 mm zajišťuje maximální stabilitu pohybu a tím pádem i přesnost práce. Pilový plátek se připevňuje vysokou napínací silou pomocí kulisových kamenů pro dosažení extrémně pevného zarovnání. Jediný „knoflík” – příruční nastavovací šroub umožňuje senzitivní napínání pilového listu.
Pracovní stůl má 450 x 250 mm a je vyroben z tlakového odlitku hliníku. Vzdálenost mezi pilovým listem a koncem stolu umožňuje řezání prvků s maximální délkou 400 mm. Pracovní desku můžete sklopit až o 50 ° a udělat precizní šikmé a úhlové řezy.
Přestože stolová pila Proxxon DS 460 není zrovna nejmenší, váží jen 20 kg, což výrobce dosáhl použitím moderních materiálů.
Výhody
- velký pilový stůl
- i pro hrubé obrobky
- dobrý výkon řezání
- rychlá a pohodlná výměna pilových listů
- minimum vibrací
- velmi dobrá viditelnost na obrobek v oblasti řezu
- nastavitelná odsávací hubice
Nevýhody
- ventilátor by mohl být silnější
- vyšší cena
- vyšší hmotnost (relativně)
Verdikt: Díky velmi tenké čepeli můžete s touto lupínkovou pilou řezat křivky i s minimálními průměry. Ideální pro profíky ale i nadšenců, kteří si chtějí vyrobit dřevěné hračky, náročné dekorace a podobně.
Naše hodnocení:

Ukázat nabídku
Heureka.cz
Detail
4. Holzmann DKS21PRO -735 Kč ve slevě
Rychlá a jednoduchá výměna pilových listů je možná pomocí rychlého uvolnění pro pilové listy s čepem. Alternativně mohou být namontovány i jednoduché pilové listy, které se jednoduše upnou v držáku pilových listů. Pracovní stůl z hliníku lze otáčet od 0 – 45 ° s bočně namontovanými prodlouženími pro větší obrobky. Úhel řezu může být nastaven pomocí dobře čitelné stupnice.
Pila také nabízí množství funkcí, jako je otočné LED světlo, flexibilní prachový ventilátor, adaptér pro připojení k vysavači, výškově nastavitelnou ochrana pilového plátku …
Výhody
- příznivá cena
- plynulá regulace rychlosti řezání
- rozšíření pracovního stolu
Nevýhody
- slabší výkon ventilátoru
- pracovní deska docela dost vibruje
- vložka z plastu v rámci stole nesedí zcela přesně
- hobby provedení
Verdikt: Stabilní lupínková pila pro řemeslníka i hobby uživatele s dobrou přesností na zpracování dřeva, plastu, kovu, plexiskla nebo i sádry.
Naše hodnocení:

Cena: 2 833 Kč
Zlevněná cena
svarecky-obchod.cz
Detail
Co je lupínková pila
Vypadá jinak, funguje jinak. Základem elektrické přímočaré pily je robustní základ a dlouhé rameno s dostatečně velkou pracovní deskou. Na ochranu většinou slouží plastový kryt i přítlačné patky.
Navzdory poměrně vysoké rychlosti řezání jsou řezy přímočaré pily stále vždy přesné, manipulace je velmi jednoduchá a také zaručuje obsluze mnohem vyšší úroveň pohodlí (na rozdíl od ledajaké jiné ruční pily).
Pilu si můžete nastavit zuby směrem k vám nebo i kolmo k původní ose řezu (výhodné pokud plánujete delší nebo příčný řez). Nasadit lze pilový list s čepem nebo využít set, který se dodává spolu s pilkou. Pomocí upínacích hlav list upnete snadno i bez vloženého čepu a dotáhnete imbusovým klíčem. Zuby pilky musí vždy směřovat dolů, abyste měli vrchní řez čistý a řezání tak bylo maximálně bezpečné. Podobně si můžete snadno přestavit i pracovní stůl pily pomocí aretačního šroubu. Může zůstat v rovině, nebo si ho můžete dle potřeby naklopit a dosáhnout tak šikmý úhel řezu. Pilkou vyřezáváme tak, že do obráběného kusu vyvrtáte otvor, provlečete ním pilový list, uchytíte ho do pily a můžete bez obává začít pracovat.
Drtivá většina (i hobby modelů) je vybavena přípojkou pro odsávání pilin a prachu z řezu. Pracovní stůl je obvykle z těžké slitiny – čím je zařízení těžší tím je bezpečnější, také se zvyšuje přesnost řezu a snižuje se hladina hluku v důsledku zvýšených vibrací.
Ovládání je jednoduché. Zeleným spínačem pilu zapnete, červeným vypnete. Spínače jsou většinou v protiprachové úpravě pod průhledným silikonovým krytem.
Použití
Hlavní výhodou pily je možnost vytváření obloukových řezů s různými rádiusy. To oceníte všude tam, kde potřebujete jemné řezání. To znamená v modelářství, výrobě interiérových a zahradních dekorací, ale i dřevěných hraček, puzzle, zda Schwibbögen (dekorativní svícny populární zejména v Německy mluvících zemích). Průmyslové využití: intarzie – dekorace, které se skládají z více typů dřeva, drážky pro pásové ocelové linie v vícevrstvém dřevě na tvarování za tepla…
Pro koho je elektrická lupínková pila určená
Lupénkovou pilu s radostí využívají nejen modeláři a kutilové, ale například i výrobci netradičních šperků, zda rybáři na výrobu návnad. Řezat ní můžete jako balzám (základní stavební materiál pro modeláře), tak i různé jiné dřevo, ale i plexisklo či korek.
Ruční vs. elektrická
Ruční lupínková pila je na jemné vyřezávání také výborná, ale musíte počítat s tím, že materiál si musíte nejprve vhodně upevnit a pracovat s pilou sám. Kdežto při elektrické přímočaré pile se můžete plně soustředit na vyřezávání a jen jemně posouvat materiál do řezu. Navíc můžete plynule měnit počet kmitů a přizpůsobit tak řez obráběnému materiálu.
Na co se při výběru přímočaré pily zaměřit
Chcete si pořídit lupénkovou pilu a nevíte na co se při jejím výběru zaměřit? Přečtěte si následující řádky a seznamte se všemi podstatnými parametry a vlastnostmi, na které je třeba při koupi přihlížet nejvíce.
Stabilita / hmotnost pily
Určitě velkou pozornost věnujte stabilitě pily. Čím lépe stroj sedí na stole, tím méně vibrace ovlivňují přesnost řezání. S tím samozřejmě úzce souvisí hmotnost. Lehké elektrické hobby lupínkové pily váží tak 1,5-2 kg, na druhou stranu profesionální i 20 kg i více. Kromě robustnosti pily berte v úvahu i možnost jejího stabilního připevnění ke stolu. Pokud plánujete pilku využívat mimo své dílny, nižší hmotnost nářadí je samozřejmě výhodou, kvůli snadnějšímu transportu.
Místo pro řezání / pracovní stůl
Existují také velké rozdíly v dosahu a velikosti stolu. Protože určují, kolik místa máte v oblasti řezání na manévrování s obrobkem. Pro malé řemeslné práce a na modely postačí užší pracovní desky a menší hrdlo. Profesionální lupínkové pily mají však hrdlo dokonce až do půl metru, takže je tam dostatek prostoru a především nosná plocha, aby se bezpečně a rovnoměrně zatlačili ještě větší obrobky přes pilový plát.
Rychlost / počet zdvihů
Nejdůležitější věc při výběru přímočaré pily je počet zdvihů, který v konečném důsledku určuje rychlost řezání. Některé pily mají různé rychlosti, některé mají 2 rychlosti a další zas mají pouze stabilní rychlost (pokud ji chcete změnit, musíte nastavit pás).
Možnost regulace je výhodná zejména tehdy, pokud chcete řezat různý jiný materiál a nejen měkké dřevo – například plast potřebuje nižší rychlost, aby se nehromadilo teplo a nepoškodil se. Totéž platí i pro tvrdší dřevo, kov (hliník, ocel), sklolaminát.
Při měkčích materiálech jako je borovicové dřevo, kompozitní materiály, překližky a dřevovláknité desky můžete začínat s menší rychlostí a postupně ji zvyšovat až do takové míry kdy řez zvládnete přesně a bezpečně (časem se sami naučíte jaká rychlost je pro ten který materiál nejvhodnější).
Rozsah kmitů se zpravidla pohybuje od 450 do 1600 zdvihů za minutu.
Výměna pilového listu
Nic nezkazí očekávání a zábavu při práci s lupínkovou pilou, jako to, když při výměně pilového listu či nastavení jeho upnutí potřebujete speciální nástroje (a hlavně když nevíte jak na to). Pokud nemáte mnoho zkušeností s prací s lupínkovou pilou, vybírejte modely, které takové „specialitky” nepotřebují.
Typy pilových plátků
Existují 2 základní typy pilových listů – pákové a obyčejné hladké. Pákové pilové plátky mají na každém konci listu kolík, aby ho držely na svém místě. Obyčejné jsou jednoduché a vyžadují svorky, aby držely konec na svém místě. Pokud opravdu chcete skutečné a kvalitní řezání, nekupujte si pilu, která akceptuje obojí. Pákové listy jsou příliš velké a nemohou dělat ostré, jemné vnitřní řezy, většina nejsou velmi kvalitní pily.
Někteří výrobci lupenkových pil preferují své vlastní pilové listy, ostatní modely akceptují všechny běžné plátky. Pokud je potřebujete častěji měnit (střídáte déle roviny s jemnými křivkami či využíváte více materiálů), pak vám doporučujeme lupénkovou pilu s praktickým rychlým upínacím mechanismem. Obvykle za takovou pilu dáte o několik korun navíc, ušetříte však mnoho času a námahy při výměně a upínání pilových listů.
Tloušťka řezu
Všímejte si také maximální hloubku řezu, kterou můžete svou pilou dosáhnout. Většina hobby lupenkových pil nebyl proříznut více než 32,5 mm. Profi pily však zvládnou i 60 mm a více.
Délka / velikost hrdla
Jedná se o vzdálenost mezi pilovým listem a zádí pily. Šestnáct centimetrů by mělo být minimum, ale jsou k dispozici i pily s 30 či 40 cm hrdlem. Pokud nemáte nějaké extra neobvyklé potřeby, tak 16-20 cm by vám mělo pohodlně stačit. A pokud i budete s pilou pracovat častěji pro hluboké řezy, pohodlně to zvládáte i s „20”.
Sklon pracovního stolu
Pro určitý typ prací určitě důležitý parametr. Některé pily se dají naklonit pouze jedním směrem, některé zas na obě strany a to většinou pod úhlem 45 stupňů.
Příkon
Příkon je z hlediska výkonu pily samozřejmě také velmi důležitý parametr. Lupínkové pily s příkonem 75-120 W jsou zcela dostatečné na to, abyste jimi prováděli běžné domácí řemeslné práce. Náročnější profi činnosti zvládnou dříve pily s příkonem přibližně 200 W.
Další vybavení
A ne nepodstatné! V závislosti na své konstrukce nabízí lupínková pila také výkonné odsávací a ofukovací zařízení na neomezený pohled na obrobek či přímé osvětlení nebo externí dorazy…
- stojan – lehký přidá další vibrace a tím pádem i větší nepřesnost řezu, preferujte raději dobrý pevný stojan
- nožní spínač – šikovný doplněk, který osvobozuje obě ruce, dělá pilu ještě bezpečnější pro použití a skutečně urychlí vaši práci
- posouvací kryty pily na ochranu při práci
- odsávání – nástavec na vysavač (přinejmenším je potřebný prachový ventilátor)
- délkový a úhlový doraz
- osvětlení pracovní plochy
Cena
Cena lupenkových pil se odvíjí zejména od toho zda ji chcete jen na hobby použití, nebo i na profesionální řemeslnou práci a filigránské práce…
Pokud chcete udělat to nejlepší rozhodnutí o nákupu přímočaré pily, prožijte nějaký čas i nad tím, abyste důkladně přemýšleli o tom, na co se chcete pilu používat. Bude to jen víkendový koníček, kdy vám postačí hobby pila do 2500 Kč nebo vážná, čtyřicet hodinová práce týdně (cena takovéto pily se vyšplhá minimálně na 7500 Kč až 10 000 Kč)?
Značka
Jednoznačně důležité kritérium výběru. Značka totiž doslova předznamenává kvalitu provedení, životnost pily a i takovou důležitou věc jako je dostupnost servisu. Mezi nejznámější renomované značky v tomto segmentu patří zejména Dremel, Proxxon, Scheppach…
Lupínkové pily Scheppach
Značka Scheppach je jedna z nejstarších (firma vznikla již v roce 1927), nejznámějších a také největších Německých firem, která se specializuje na výrobu dílenských a dřevoobráběcích strojů špičkové kvality. Populární je i u nás. V nabídce jsou kromě kvalitních lupenkových pil i pokosové či stolní pily, brusky, stojanové vrtačky, štípačky na dřevo, ponorné pily ale i kompresory.
Lupínkové pily Dremel
Americký Dremel je známý na celém světě jako tvůrce a výrobce vysokorychlostního rotačního nářadí. Značka Dremel si získala pověst zejména mezi domácími mistry a těmi, kteří toto nářadí používají při různých koníčcích (modelářství), pro jeho nespornou kvalitu a výjimečné vlastnosti.
Lupínkové pily Proxxon
Sortiment firmy Proxxon zná asi každý modelářský nadšenec, protože vyrábí nářadí ještě o třídu výš než ostatní a spolu se značkou Dremel se řadí ke špičce. Zeleno-žlutý design si prostě zamiluje každý. Již několik desetiletí je totiž tato značka známá kvalitním jemným elektrickým nářadím pro výrobce modelů, precizní mechaniku, výrobců forem, nástrojaře, optiků, zlatníků, hodinářů a dalších. Tiché, přesné „mašiny” bez vibrací, které můžete bez obav používat celé hodiny.
Lupínkové pily ostatní
Existuje samozřejmě více značek, které mají svou kvalitu v rámci svého zařazení a kategorie. Toto je těch pár nejznámějších, se kterými se u nás na trhu ještě můžete setkat:
- Güde, Einhell, Ferm, Pansy, Holzstar, Dedra, Holzmann, Hegner, Vario, Berlen
Ruční lupínková pila je „k mání” i v hobbymarketech (jako je OBI nebo Mountfield), nebo například i v Lidlu, ve kterém si takto můžete pořídit lupénkovou pilu značky Parkside * (privátní značka řetězce).
* Rámová – Lupínková pila Parkside Lidl (PSSA 20-Li A1)
- pro přesné řezání dřeva, plastu, akrylového skla nebo sádry
- bez vibrační motoru s plynule nastavitelnými otáčkami: 500 – 1 700 / min.
- pracovní svítilna s flexibilním ramenem
- flexibilní foukací rameno
- plynule sklopný stůl pro přesné šikmé řezy 0-45 °
- rychlo upínání pro snadnou výměnu pilového listu
- vhodná pro běžné pilové listy
- max. hloubka řezání při sklonu stolu 90 °: 50 mm
- max. hloubka řezání při sklonu stolu 45 °: 22 mm
- příslušenství: 2 pilové listy, šestihranný klíč
- rozměry: cca 63 x 30 x 37 cm
- 120 wattů
- orientační cena: 2000 Kč
„Lupínkové pily si můžete pořídit levněji i prostřednictvím různých inzertních portálů (Bazoš, inzeráty typu:” výhodně prodám lupénkovou pilu… ”), možná nějakou najdete v nějakém bazaru či zastavárně. Nedoporučujeme takovýto nákup, nářadí se totiž reálně může nacházet ve velmi špatném technickém stavu (byť možná i ne na první pohled), je samozřejmě bez záruky, a jeho používání vám může dokonce způsobit i újmu na zdraví…
Jak s ní pracovat – rady a tipy
- list pilky musí být pro práci ostrý a napnutý a díky tomu, že je úzký, můžete s ním snadno dělat opravdu ostré oblouky
- bezpečnost při práci – v normálním případě, to znamená, že když jsou přítlačné patky na materiál spuštěné a průhledný plexisklové kryt je také dole, není kontakt s kmitajícím listem pilky možný (začátečníkům nedoporučujeme tento kryt nadzvednout jak to dělají zkušenější mistři aby viděli lépe na řez, případně pro více komfortu při práci)
- nic nezkazíte, když si také nasadíte brýle – zbloudilé zrníčko prachu v oku, určitě dokáže zkazit radost z vaší práce
- obecně platí, čím je materiál hrubší, tím je vedení listu při řezu jednodušší a řezání přesnější
- vzhledem k tvrdosti a tloušťce materiálu je pak dobré volit velikost zubů a rychlost zdvihu
- opět platí, že čím větší rychlost zdvihu, tím razantnější je řezání a hrozí riziko nechtěného zařezání – pro jemnou práci je tedy vhodnější přiměřeně malý zdvih
- nedoporučujeme jakkoli tlačit na řezaný materiál proti pilovému plátku – čím jemnější, plynulejší a pomaleji, tím lépe a přesněji je řez proveden
- pokud se dodrží maximální tloušťka materiálů doporučená výrobcem, pracuje lupínková pila jako dobře namazaný stroj
Do testu jsme vybrali Lupínkové pily pouze z ověřených eshopů


Mohlo by vás zajímat
-
Vybíráme nářadí: Pásové pily (na kov i dřevo) – test 15 modelů, v roce 2025 doporučujeme Holzstar, Makita a Holzmann
-
Test 11 stolních pil - které jsou nejlepší v roce 2025 a jak si správně vybrat?
-
Vybíráme nářadí: Pokosové pily - test 8 modelů, v roce 2025 doporučujeme Metabo, Makita a Scheppach
-
Jaké kvalitní jsou pily, šroubováky, čističe značky Parkside z Lidl-u?
-
Vybíráme nářadí: Píly Ocasky - test 8 modelů, v roce 2025 doporučujeme Makita a Bosch
-
Vybíráme nářadí: Řetězové motorové a elektrické pily - test 6 modelů, v roce 2025 doporučujeme Husqvarna, Hecht a Stihl
-
Vybíráme nářadí: Přímočaré pily - test 9 modelů, v roce 2025 doporučujeme Makita a Bosch
-
Test 5 okružních (kotoučových) pil - které jsou nejlepší v roce 2025 a jak si správně vybrat?
Dobrý den, hledám lupínkovou pilu pro řezání šperků z chirurgické oceli. Kov je to tvrdý,a tak bych se rád poradil jaká pila je na takový kov vhodná. Potřebuji dělat detaily, takže možnost tenčích plátků. Většina pil mi přijde, že je spíš na dřevo,tak abych ji neměl na nic. Děkuji. 🙂