Jaké kvalitní jsou pily, šroubováky, čističe značky Parkside z Lidl-u?

Vladimír Rejholec Téma 26. srpna 2020 1

Nářadí Parkside z Lidl-u zná snad každý domácí kutil, který tento Německý řetězec supermarketů kdy navštívil. Co však od těchto produktů lze reálně očekávat? Je všeobecně známo, že člověk při levných produktech minimálně znejistí a podvědomě počítá s tím, že oproti konkurenci a dražším produktem půjde o výrobek méně kvalitní s menší životností. Nářadí Parkside je privátní značka obchodního řetězce Lidl a díky obchodní strategii zaujme právě přijatelnou cenou a také obstojným hobby provedením.

Přemýšlíte nad tím, že si něco z této značky pořídíte? Nuž, výběr je opravdu obrovský. V nabídce najdete téměř kompletní sortiment elektrického domácího nářadí jako všechny druhy pil, vrtací kladiva, šroubováky (i v Aku provedení), brusky, multifunkční nářadí, dále sady bitů, pilových listů, úhloměry, ale také vysokotlaké čističe, čerpadla, či elektrocentrály a svářečky. Chcete vědět o této značce víc? Jste tu správně. Projdeme si totiž tuto privátní značku odspodu až nahoru a nenecháme na ní jednu nitku suchou jak se říká… To znamená, že se dozvíte co-to o kvalitě a spolehlivosti tohoto nářadí, o ceně a dostupnosti, a také reálných zkušenostech, které s nimi kutilové mají. A že je jich docela dost. Čtěte dál.

Nářadí Parkside – o jakou značku se vlastně jedná?

Nářadí Parkside je privátní značka řetězce Lidl – totiž jedna z mnoha (Powerfix, Florabest – zahradní technika atd…). Jedná se o produkty, které se vyrábějí za účelem prodeje pouze v tomto řetězci. Parkside je produktová řada ručního nářadí určená kutilům, čili se nejedná o žádné profesionální kousky na intenzivní používání v dílnách a stavbách. Distributorem značky pro Lidl je Německá společnost Kompernass, a konkrétní výrobce se nedá dohledat – v diskusích se nejvíce vzpomíná Bosch či Einhell, jejichž hobby produkty jsou velmi podobné nářadí Parkside.

Taková strategie prodeje se nazývá OEM (z anglického Original Equipment Manufacturer) – přičemž výrobce značky používá díly, komponenty a zařízení od jiných producentů a výsledný výrobek se prodává pod vlastní obchodní značkou. Pro zjednodušení tak lze říci, že pokud si třeba koupíte Parkside vrtací kladivo, je docela možné, že původem bude od Bosch-a vy takto za něj utratíte méně peněz.

Logo Parkside

 

Kvalita a spolehlivost nářadí Parkside

Kvalita nářadí je o něco nižší než při značkách, které si nechávají zaplatit za originalitu, ale v rámci hobby segmentu je stále akceptovatelná. Jednodušší nářadí jako brusky, zda vrtačky jsou podle zkušeností několika zákazníků funkční dostatečně a bez problémů pracují. Složitější zařízení mohou být náchylnější na chyby – například, že se spíše zlomí některá z důležitých součástí přístroje. Rovněž akumulátorové nářadí je spojováno se subjektivní nižší kapacitou akumulátorů a jejich životnost je podle mnohých určitě nižší.

Co se týče výkonu, tak nářadí Parkside je na tom přibližně jako ostatní konkurenční značky v segmentu hobby nářadí. Zkušenosti také říkají, že jsou o něco více hlučné a těžší, ale nic, co by znemožňovalo jejich správnou funkci. Samozřejmě výdrž a životnost nářadí (nezávisle na jeho značky) závisí hlavně na intenzitě jejich používání.

 

Hlavní přednosti & nevýhody

Výhody

  • Dostupná cena
  • Pro kutily na občasné použití zcela dostačující
  • Jednoduchá reklamace – okamžitá výměna kus za kus nebo vrácení peněz

Nevýhody

  • Subjektivně menší životnost nářadí
  • Rychlejší opotřebení
  • Servis nářadí je v podstatě nedostupný
  • Sezónní dostupnost produktů
  • Ne na každé prodejně se vám vybraný kus nářadí i ujde (nabídka v eshopu Lidlu je na tom obdobně)

 

Cena za nářadí Parkside, prodej a jeho dostupnost

Cena je asi největší výhoda ručního nářadí Parkside. Není to však až tak významný rozdíl jak by se mohlo někomu zdát. Je třeba si pozorně všímat parametry produktu, o který máte zájem a nezřídka se podobný model ověřené značky prodává jen o pár korun dražší, přičemž provedení je jednoznačně kvalitnější a také bývá součástí například i praktický kufřík. Na druhou stranu, k nářadí Parkside také prodejce přidává většinou (ne vždy) něco navíc, například kotouče, zda pilové listy a podobně, jejich kvalita však není zrovna nejlepší (a mnozí kutilové si je kupují raději značkové).

Co se týče dostupnosti, tak je třeba si všímat letáky řetězce, jehož část je věnována právě kutilům. Nářadí Parkside tak většinou na kamenných prodejnách dostanete sezónní (nejčastěji jaro – podzim). Podobně je to i s nabídkou produktů v eshopu (viz. lidl-eshop).

 

Údržba nářadí Parkside

Péče a údržba produktů Parkside je stejná jako u nářadí jakékoliv jiné značky. To znamená, že pokud při práci například produkujete jemný prach, který dokáže pronikat i dovnitř zařízení, nejlepším řešením je odtud vysát prach vždy po každém použití a přetřít vnější tělo navlhčeným hadříkem. I takové jednoduché opatření určitě zvyšují životnost používaného nářadí.

 

Jak reklamovat a co náhradní díly?

Co se týče reklamace*, tak nářadí Parkside se reklamuje dobře – tedy pokud se tento proces dá vůbec takto pojmenovat. V ideálním světě kutily by reklamace nikdy neexistovaly a vše by vždy šlapalo tak jak má. Dobře, vraťme se tedy zpět do reality. U nářadí této privátní značky není problém vyměnit při reklamaci kus za kus – pokud jej tedy ještě mají, případně bez větších průtahů získat své peníze zpět. To říkají zkušenosti mnohých zákazníků – na jedné straně je to OK, na druhé straně – i takto může vypadat strategie obchodníka, kterému se jednoduše nevyplatí investovat do sítě servisů a opraven.

Co se týče pozáručního servisu, tak značkový určitě nehledejte. Oficiálně se dají náhradní díly k nářadí zakoupit pouze v Německu, případně v Rakousku (Kompernass). Také se každý model po čase více či méně inovuje a tak sehnat originální díl do starší verze bude jednoduše nemožné. V takovém případě – pokud se jedná o nějaké univerzální součástky jako například ložiska či uhlíky elektromotoru – můžete vyzkoušet projít pár servisů elektrospotřebičů či nářadí jiných značek.

*Bližší informace hledejte ve Všeobecných obchodních podmínkách společnosti Lidl Česká republika, vos – číst více.

 

Nářadí Parkside – nebo co všechno značka zahrnuje

Co všechno značka Parkside nabízí? Na úvod jsme už něco málo ze sortimentu zmínili, pojďme se podívat na pracovní nástroje v nabídce Lidl-a blíže. Ty se dělí na několik kategorií (my jsme konkrétně v úvahu brali rozdělení v e-shopu). Dopředu vás však chceme upozornit, že ne vždy i natrefíte na to, co právě hledáte – nabídka je většinou sezónní a jednotlivé modely nářadí dostávají svůj prostor v nabídce obchodu pouze jistý omezený čas.

 

➡️ Zahradní nářadí a technika

V kategorii zahradní nářadí a technika se prodávají zejména vysokotlaké čističe, různé kartáče a příslušenství, ponorná čerpadla, ale i vertikutátor, domácí vodárnu, či dokonce solární odpuzovač této značky.

💡 Viz také: Jak vybrat vertikutátor? + Test nejpopulárnějších modelů

vertikutátor… vertikutátory fungují velmi jednoduše a jejich úkolem je odstranit staré řezivo, plevel a mech, aby se vytvořil prostor pro nové, zdravé a silné stébla trávy a provzdušněním dostat do půdy vzduch, vodu a živiny.

Hlavním důvodem provzdušňování je zmírnění zhutnění půdy. Pomáhá to rostlinám a trávě růst, protože kořeny mají více vzduchu, vody a živin i v hlubších úrovních…

💡 Čti: Porovnali jsme 17 nejpopulárnějších vertikutátorů

 

➡️ Elektrické nářadí a příslušenství

Tato velmi obsáhlá kategorie zahrnuje množství produktů a příslušenství a to samozřejmě i v Aku provedení. V přijatelné ceně si tak můžete pořídit vrtačky, šroubováky, utahováky, brusky, pily všech typů včetně příslušenství (pokosové, přímočaré, ocasní či kotoučové okružní pily…).

Natrefit také můžete na plazmovou řezačku, elektrický hoblík, tavnou či lepicí pistoli, sponkovačku, gravírky, stříkací pistoli, a mnoho dalších produktů… v podstatě komplet výbava pro montování nejrůznějších částí nábytku a zařízení v domě i venku.

💡 Viz také: Jak vybrat okružní pilu? + Test nejpopulárnějších modelů

kotoučová pila… kotoučové pily, nebo jinak známé jako okružní nebo „mafel”, jsou nezbytnou součástí výbavy každého mistra, který pracuje s dřevem. Malá, či větší, do ruky či na stůl – můžeme jí zkrátit i silné desky, palubky.

Co je důležité – využívá se hlavně kvůli přesnému rovnému řezu. Poradí si i s hranoly například při stavbě domácího posezení pod pergolou, zkrátí kuchyňskou desku na požadované rozměry…

💡 Čti: Test kotoučových (okružních) pil

 

➡️ Ruční nářadí a vybavení dílny

Další kategorie, v níž je z čeho vybírat. Najdete v ní téměř vše co potřebujete do své dílny – samozřejmě stále se bavíme o hobby provedení. Například se můžete poohlédnout po pracovním stole, různých měřících a pneumatických přístrojích, či dokonce i domácí elektrocentrále. Široký je také sortiment co se týče nejrůznějších souprav ručního nářadí.

💡 Viz také: Jak vybrat domácí elektrocentrálu? + Test nejpopulárnějších modelů

Elektrocentrála na domácí využití… generátor elektrické energie na jiné palivo možná nebudete využívat až tak často, vždyť k elektrické síti je připojena každá domácnost, ale různé situace vyžadují i tento výdobytek.

Například novostavba bez elektřiny, chata, zda chalupa v srdci hor, karavan na cestách, loď, krizové situace jako povodně a větrné kalamity, krátkodobé výpadky elektřiny (jako záložní zdroj)

💡 Čti: Vybíráme elektrocentrály – srovnání modelů

 

➡️ Barvy, fasády, těsnění a příslušenství značky Parkside

Značka Parkside se „angažuje” i v této oblasti. Jedná se nářadí a příslušenství pro fasádní a malířské práce. Natrefit tak můžete například na míchač barev a malty, případně i kartušovou pistoli pro běžné těsnící hmoty a stříkací sáček.

 

Zkušenosti s užíváním nářadí Parkside

Zkušeností s tímto nářadím je opravdu docela nepočítaně, což vyplývá i z jeho poměrně dobré dostupnosti (co se týče ceny i sítě kamenných obchodů, zda po novém i eshopu). A tak jako u každého zboží a službě má Parkside své příznivce, ale i zaryté odpůrce. Přičemž více to berou i sportovně – některé z nářadí jim opravdu sedne a vyhovuje nachlup, při druhém zjistí, že je to zmetek a obratem ho reklamuje.

Půjdeme se nyní podívat na několik reálných zkušeností s tímto nářadím a značkou Parkside celkově. Při jednotlivých reakcích najdete i odklik přímo na fórum či internetovou diskusi, kterou si tak můžete i sami přelouskat, případně do nich přispět svými zkušenostmi a ptát se ostatních na věci, které vás při Parkside ještě zajímají…

 

✅ Nářadí Parkside: zkušenosti s pásovými bruskami

„… zatím jsem koupil jen tu vibrační smirkovačku. Kupoval jsem ji s tím, že to jistě dlouho nevydrží, protože však je to Lidl. A světe div se, šlape jak hodinky. A to jsem jí tedy fakt dal zabrat. Takže zatím maximální spokojenost…fórum modrastrecha.sk

💡 Viz také: Jak vybrat pásovou brusku? + Test nejpopulárnějších modelů

Pásová bruska - užitečný pomocník… rychle přebrousit desky, tmelený povrch, zda odstranit starý lakový nátěr, barvu zvládnou opravdu perfektně právě pásové brusky ( „smirkovačky”), které jsou určeny k broušení velkých, zejména dřevěných ploch. Použít je můžete i k opracování plastu ale i kovu.

Záleží hlavně to, že díky nízko uloženému těžišti není práce s pásovou bruskou vůbec únavná. Narozdíl od použití klasického „smirek papíru”, který musíte na povrch vždy namáhavě přitlačovat…

💡 Čti: Vybíráme nářadí: Pásové brusky – test 10 modelů

 

✅ Úhlové brusky

„… já už nikdy více Parkside asi nekoupím, mám například úhlovou brusku Parkside – už ji mám 3 roky a zatím se nezkazila, ale je nesrovnatelně hlučnější, těžší a větší než výkonově podobná Makita a je za téměř stejnou cenu, s tím, že Makita je v hliníkovém kufříku…fórum modrastrecha.sk

💡 Viz také: Jak vybrat úhlovou brusku? + Test nejpopulárnějších modelů

úhlová bruska, flexa… úhlové brusky, karbobruskou či flexu, jak se jim také říká, jsou jedním z nejuniverzálnějších typů elektronářadí vůbec. Své uplatnění najdou v domácí dílně, při stavbě rodinného domu, při profi činnostech řemeslníků.

S úhlovou bruskou můžete pohodlně řezat nebo brousit kovy (tenké plechy i silné kovové nosníky), cihly, tašky, různé obklady a dlažby, beton nebo dokonce i dřevo. Stačí vybrat tu správnou…

💡 Čti: Velký test úhlových brusek / karbobrúsok

 

✅ Nářadí Parkside: Příklepové vrtačky

„… mám koupenou příklepovou vrtačku Parkside, používám ji málo. Ma příkon 1100 W – srovnatelné vrtačky (velikostí / cenou) mají cca 700-800 W. Doufám, že ta výkonnostní rezerva její prodlouží životnost (pokud ji nebudu přetěžovat). Co jsem slyšel, LIDL nedělá problémy při reklamaci zboží a hned vyplatí peníze. Také jsem někde dávno objevil někde na fórech link na Německou firmu, která mě za normální ceny náhradní díly na věci prodávané v Lidlu (baterky do Aku vrtaček, brusné papíry na suchý zip a pod). Ten link už nemam. Měl jsem zájem i o ruční okružní pilu, nastudoval jsem nějaké zkušenosti, a lidé vzpomínali, že je těžší, a není vyvážená (při držení rukou prý cítit, že jedna strana je těžší)… nevím to posoudit, protože nakonec jsem si připlatil a koupil jinou…fórum modrastrecha.sk

💡 Viz také: Jak vybrat příklepovou vrtačku? + Test nejpopulárnějších modelů

vrtačka s příklepem… pokud plánujete, že si domů pořídíte vrtačku, bez váhání můžete sáhnout i po elektrické s příklepem. Při vrtání do zdi, betonu či kovu je příklep ta nejlepší volba, vrták díky němu získává mnohem lepší průchodnost.

Jinak, vrtačky s příklepem jsou totiž univerzálním nářadím – příklep vypnete a pracujete jako s normální vrtačkou…

💡 Čti: Poradíme nejlepší příklepové vrtačky – v testu obstály

 

✅ Aku vrtačky

„… teď vážně – mám Aku-vrtačku 18 V a je v pohodě – připomíná mi třikrát dražší Boschku – má vodováhu a indikátor nabití – reverzní chod a 2 rychlosti dokonce i brzdu – do betonu asi nevhodné – nemá příklep, ale na běžné vrtání do dřeva, zdiva v pohodě – doporučuji. Dále mám rotační brusku a elektrický hoblík, vše pracuje spolehlivě a bez závad. Brousím si zuby i na pilku, ale zatím ještě nepřišla. Jinak výrobky z Lidlu celkem chválím. Nedávno jsem kupoval vrtačku s příklepem a 500 W – malina za ty peníze – oproti výrobkům Tesco, které nechci hanět, ale velmi mi nejdou k pleti…fórum dumchalupa.cz

💡 „Viz

Nářadí Parkside Lidl - akumulátorový šroubovákBez vrtačky si už nedokážeme představit žádnou domácnost. Je to prostě nářadí, bez kterého se neobejde žádný kutil a natož ne profesionál v dílně.

Obrovské popularitě se těší hlavně Aku vrtačky a další Aku přístroje, protože v momentě, kdy se vývoj akumulátorové techniky dopracoval k optimálnímu poměru kapacity článků vůči jejich hmotnosti, bylo v podstatě v hobby segmentu „vymalováno”. A nejen tam. Žádný kabel, který je pro běžného mistra u nářadí s 230 V jen nutné zlo.

💡 Čti: Nejlepší akušroubováky v testu & návod, jak si vybrat...

 

✅ Horkovzdušná pistole značky Parkside

„… mně přišlo, že jediné co fungovalo jak má – tak to byla horkovzdušná pistole. Známý si koupil vzduchovou bouchačku (rázový utahovák) a nepovolila ani kola, které jsem utáhl a bez problémů povolil klíčem a z hydraulického zvedáku mi spadlo auto, vystříkal z něj olej a letěl do popelnice – tak nevím, něco dobrého mají, ale jak co a na jaké použití…fórum motorkari.cz

💡 Viz také: Jak vybrat horkovzdušnou pistoli? + Test nejpopulárnějších modelů

horkovzdušná pistole… horkovzdušné pistole se uplatní v každé domácnosti či dílně. Proč? Neexistuje totiž nic lepšího na odstranění staré barvy, laků či různých polepů. Uplatní se ale i při sušení vlhkých zdí či uvolnění zamrzlého potrubí.

Co to vlastně horkovzdušná pistole je? Jde v podstatě o výkonný fén, kdy ventilátor žene vzduch přes topné těleso až do ústí pistole a přes speciální nástavec směrem ven. Tento horký vzduch pak můžeme nasměrovat přesně na plochu, kterou potřebujeme opracovat

💡 Čti: Porovnali jsme 10 nejprodávanějších horkovzdušných pistolí

 

✅ Vysokotlaké čističe

„… já se ani nedivím, že to moc nefungovalo. Lidl je pro mě prvotně prodejna potravin s určitými akcemi, takže jak kupovat si tam wapku mně přijde jako špatný nápad. Nevím jaká je cena, ale určitě tam bude něco za „lidovou cenu”. Jenže podle mě to za chvilku přestane fungovat a opravy pak buď ani nemají cenu a / nebo se to prodraží. Cenu neznám, ale kvalitní wapku seženete od 2500 Kč a vydrží vám opravdu dlouho + máte v ceně servis atd. V Lidlu k té wapce dostanete možná kvalitní šunku za dobrou cenu a to je tak všechno si myslím…” fórum emimino.cz

💡 Viz také: Jak vybrat vysokotlaký čistič – wapku? + Test nejpopulárnějších modelů

horkovzdušná pistole… vysokotlaké čističe, někdy nazývané také wapky, jsou univerzálním pomocníkem v domácnosti i v okolí domu. Jsou ideální na dlažbu, odtoky, fasádu, velmi často se používají na auto, případně na jiné tvrdé povrchy, které lze ošetřovat proudem vody.

Každá jedna funguje jako vysokotlaký čistič s nasáváním vody, čili i ty nejlevnější a nejméně výkonné modely jsou na čištění stále efektivnější, než obyčejná hadice…

💡 Čti: Porovnali jsme vysokotlaké čističe (wapkami) + návod, jak si vybrat

 

✅ Pokosová pila

„… mám pokosovou pilu Parkside, je perfektní, řekl bych že je zcela na chlup stejná jako německý Scheppach, jen barva je zelená. Jinak někde na netu jsem se dočetl, že je na úrovni zelené rady Bosch…” fórum poradte.cz

💡 Viz také: Jak vybrat pokosovou pilu? + Test nejpopulárnějších modelů

pokosová pila, kotouč… řezání materiálem pod úhlem už dávno není záležitost pouze těch nejzkušenějších kutilů. S nástupem elektrického nářadí (i v hobby segmentu) se z úhlových řezů stává jednoduchá záležitost. Vše mají na svědomí pokosové pily.

Ve zkratce: pokosová pila je užitečný nástroj ke zhotovování úhlových řezů při těch nejrůznějších materiálech…

💡 Čti: Vybíráme nářadí: Pokosové pily – test 12 modelů

 

✅ Nářadí Parkside: zkušenosti s kotoučovou pilou

„… ohledně toho maflu, už jsem to popisoval, ale asi jinde. Koupil jsem podobný, všechno bylo v pořádku, dokud jsem neřezal podél lišty, pak jsem zjistil, protože je deska z plechu – krivila se, řez byl podobný. Pak jsem zjistil, řez vlnitý – uložení hřídele v plastových žebrech a tím se kotouč s hřídelí i při spuštění hýbal, ale to jsem zjistil až po delší době, a ten mafl nebyl zrovna levný. Nakonec jsem kupoval nový (skoro dvakrát dražší) ale řez byl jako srovnán, přesný a nezmačkaný. Pak nemáte větší problémy s dalším zpracováním…” fórum dumchalupa.cz

💡 Čti: Test kotoučových (okružních) pil

 

Nářadí Parkside z Lidlu a pár slov na závěr

Velmi často se v redakci setkáváme s otázkami, které směřují právě ke kvalitě a ceně nářadí hobby značek – včetně Parkside z Lidlu. Určitě se nedá říct, že právě z Lidlu si nářadí pořídíte za extrémně levný peníz, ale také nepočítejte s tím, že půjde o nějakou prvotřídní kvalitu.

Na občasné použití pro nadšeného domácího kutily v pořádku. Ten, kdo se věnuje práci s nářadím častěji a více profesionálně, by měl sáhnout po renomovaných značkách nářadí s dostupným značkovým servisem. Předtím než si v letáku vyhlédnete nějaký Parkside produkt – přečtěte si nejprve i nějaké recenze a zkušenosti od jiných spotřebitelů. Doufám, že tento článek vám při tom pomůže také.


Jak se vám líbil tenhle článek?
Autor článku
Profilový obrázek

Jelikož mám rád technické věci, kvalitní a funkční spotřební elektroniku, vychytávky a zlepšováky v domácnosti, založil jsem web Cestakbydleni.cz. Zde mohu aplikovat své, již přes 10-leté zkušenosti v oblasti tvorby obsahu na internetu a přitom mohu vycházet z vlastních zkušeností s domácností.

Komentáře
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.