Jak pěstovat mandevillu (dipladenii) – přezimování, stříhání, rozmnožování

Petra Lyžičiarová Téma
8. září 2022 0

Mandevilla, kterou můžete najít i pod názvem dipladenie, je exotická popínavá rostlina ideální na balkon či na terasu, ale můžete ji pěstovat i jako pokojovou rostlinu. Už na první pohled upoutá svými atraktivními květinami ve tvaru trubky. Ty mohou kvést červeně, bíle či růžově, ale najdete i žlutou mandevillu. Kromě květin se rostlina může pyšnit i sytě zelenými lesklými listy. Mandevilla není náročná na pěstování a při dobré péči ji budete moci obdivovat až do podzimu.

Chcete-li se o tom, jak pěstovat mandevillu a jak o ni pečovat, dozvědět více, všechny potřebné informace naleznete v našem článku. Podívali jsme se také na původ této rostliny a také na to, jaké odrůdy se těší největší oblibě.

Mandevillu můžete sázet i do takových květináčů

Ukázat více

 

Mandevilla (Dipladenia) a její charakteristika

Mandevilla je rod rostlin z čeledi barvínkové, lat. Apocynaceae. Jsou to popínavé, teplomilné rostliny, které ve volné přírodě využívají pro svůj růst jiné stromy a keře jako oporu. Některé druhy mohou růst i jako kompaktní rostliny, tedy nejsou popínavé. Domovem této rostliny je oblast tropická a subtropická oblast jihozápadu USA, ale také Mexika a Jižní Ameriky a svůj název získala na počest britského diplomata a zahrádkáře jménem Henry Mandeville. Rod této rostliny obsahuje zhruba 170 druhů, přičemž největší počet roste v Andách a v horách na východě Brazílie. Některé z druhů mandevilly se využívají jako okrasné rostliny. K nejznámějším patří mandevilla sanderi, mandevilla boliviensis, mandevilla splendens a další.

Mandevilla je typická svými velkými květinami ve tvaru trubky, které mohou být červené, růžové a bílé či žluté. Rostlinka je u nás oblíbená díky bohatým květům, které zvyknou kvést od pozdního jara do časného podzimu.

Dipladenie v okně

Dipladénie pěkně ukáže i v okně

 

Ve své domovině roste mandevilla jako trvalka, avšak v našich podmínkách je třeba ji zazimovat. Samozřejmě, pokud ji pěstujete jako pokojovou rostlinu, zazimování mandevilly vás trápit nemusí. Mnoho zahrádkářů však mandevillu pěstuje jako balkonovou letničku, což je ovšem poněkud škoda. Mandevilla je velmi dobře odolná vůči teplu a suchu, ale nesnáší chlad.

Zahrádkáři mohou mandevillu znát pod názvem diplademie. Jedná se o historické pojmenování některých druhů mandevilly, takže se nejedná o samostatný druh rostliny, ale o její starší pojmenování. Mandevillu můžeme podle způsobu, jakým roste, rozdělit na popínavé typy a kompaktní, čili polopínavé nebo nepopínavé.

 

Oblíbené odrůdy mandevilla

Odrůd této rostliny je skutečně mnoho, ale my jsme se blíže podívali jen na několik nejoblíbenějších a nejpopulárnějších z nich.

Mandevilla sanderi (brazilský jasmín)

Patří k původním druhům a je pro ni typický rychlý popínavý růst. Ve své domovině je schopna dorůst až do pěti metrů. Mandevilla sanderi nebo Mandevilla sanderi hybride se označuje také jako brazilský jasmín, protože svými květinami skutečně připomíná jasmín. Je charakteristická červenými nebo růžovými květy, které mají žlutý vnitřek.

Mandevilla sanderi

Mandevilla sander

 

Mandevilla laxa (chilský jasmín)

Tato mandevilla je popínavá a patří k jedním z nejdéle dorůstajících druhů – ve své domovině dokáže narůst až do osmi metrů. Typická je velkým množstvím bílých květin s příjemnou vůní.

Mandevilla laxa

Mandevilla laxa

 

Mandevilla boliviensis

Mandevilla bolivijská se označuje také jako bílá dipladenie či bílá mandevilla a její bílé květy vytvářejí velmi zajímavý kontrast s tmavě zelenými lesklými listy.

Mandevilla boliviensis

Mandevilla boliviensis

 

Mandevilla splendens

Jedná se o další mandevillu pocházející z Brazílie, která také patří mezi popínavé druhy. Patří ke vzrůstově menším mandevillám, výška, které dosahuje, je přibližně tři metry. Její listy jsou tmavozelené a široké, květy jsou růžové se žlutým vnitřkem.

Mandevilla splendens

Mandevilla splendens

 

Mandevilla sundaville

Mandevilla Sundaville je označení několika moderních kultivarů. Jsou polopopínavé a velmi dobře se pěstují na terasách nebo na balkonech. Jelikož kvetou od pozdního jara až do podzimu, jedná se o velmi oblíbený druh, který můžete najít i pod názvem dipladenie sundaville.

Mandevilla sundaville

Mandevilla sundaville

 

Výsadba a pěstování

Chcete-li, aby se vaší dipladénii dobře dařilo, je důležité držet se několika pravidel. Přestože tato rostlinka není příliš náročná a její pěstování zvládne i začínající zahrádkář, některé zásady je třeba dodržet. Tak se tedy podívejme na to, jak vypadá pěstování mandevilly.

 

➡️ Umístění

Mandevilla se obvykle pěstuje jako balkonová rostlina, ale můžete ji pěstovat i jako pokojový květ. To, co je při jejím pěstování důležité, je výběr vhodného místa. Mělo by jít o slunečné místo s dostatečným prouděním vzduchu kolem rostliny. Mandevillu pěstovanou v květináčích na balkoně proto umístěte na slunné místo, na které svítí přímé slunce šest až osm hodin.

Pokud nemáte k dispozici stanoviště s přímým sluncem, mandevilla by si měla bez problémů vystačit i s polostínem. Při umístění mandevilly myslete i na vítr, ten by mohl tuto popínavou rostlinu zlomit či zničit její listy a květiny.

Před umístěním na balkon můžete zakoupenou rostlinu přesadit do květináče o něco většího, než je ten, v jakém jste ji koupili. Na dno květináče dejte drenáž a následně substrát pro balkonové rostliny. Jelikož mandevilla nesnáší chlad a potřebuje denní teplotu od 15 do 35 °C, určitě ji ven přemisťujte až ke konci jara, kdy nehrozí noční mrazy. Teplota v noci by dokonce neměla klesnout pod 5 °C.

Zajímavé informace o tom, jak k pěstování mandevilly vám přináší i toto video:

 

➡️ Půda a zalévání

Mandevilla potřebuje dobře propustnou půdu bohatou na živiny. Velice dobře poslouží lehký substrát určený pro balkonové rostliny bez obsahu jílu. Ujistěte se, že se jedná o substrát bohatý na organickou složku. Vhodná je neutrální až mírně kyselá půda, což znamená, že mandevillám vyhovuje běžný zahradnický substrát s obsahem rašeliny.

Půda by měla být vlhká, pozor však na to, aby nebyla promočená. Při horkém letním počasí je zálivku třeba zvýšit a při ochlazení a nedostatku přímého slunečního světla zase polévání omezit. Mandevillu můžete pěstovat také v samozavlažovacích květináčích, ve kterých bude mít rostlina vždy dostatek vláhy, a tam vám bude růst prakticky před očima. Chcete-li pěstovat mandevillu jako táhlou rostlinu, nezapomeňte do nádoby přidat i oporu. Samozřejmě můžete ji pěstovat i jako převislou rostlinu. V případě pěstování mandevilly jako pokojové rostliny, je vhodné rosit její listy.

 

➡️ Hnojení

Zvolíte-li pro výsadbu mandevilly kvalitní substrát, hnojení nemusíte během prvních týdnů řešit. V případě, že chcete podpořit kvetení mandevilly, doporučujeme zvolit hnojivo s postupným uvolňováním. Vhodné je také tekuté hnojivo s vyšším obsahem fosforu, které stačí aplikovat jednou za měsíc. V případě, že se při takové péči zastaví růst, mandevillu je třeba přesadit do většího květináče.

Substráty a hnojiva vhodná k pěstování mandevilly:

 

Jak zazimovat mandevillu (dipladenii)?

Přezimování mandevilly je důležité, chcete-li mít radost z této rostliny i na další sezónu. Jak jsme již zmiňovali, nejde o letničku. Rostlina dokáže za dobrých podmínek přezimovat, případně ji umíte pěstovat jako pokojovou rostlinu.

Zazimování je třeba provést v okamžiku, kdy začnou noční teploty klesat k pěti, jiné zdroje dokonce uvádějí k deseti stupňům. Tehdy je třeba rostlinu přemístit do interiéru, může to být například chodba nebo místnost, ve které netopíte.

 

Stříhání

Při zazimování mandevilly můžete provést i stříhání, díky čemuž se bude lépe stahovat a nebude vám zabírat tolik místa. Dipladenie v zimě nevyžaduje tolik vody, proto je třeba omezit zálivku. Rostlina tak projde obdobím vegetačního klidu. Pokud si všimnete, že jí vadnou listy, je čas ji polit. Pozor však na přelití, protože při nižší teplotě jsou kořeny náchylné k hnití. Pokud byste ji přelili, dipladenie by zimování nemusela přežít.

Radikální stříhání je určitě třeba provést na jaře před začátkem nové sezóny. Mandevilla snáší řez velmi dobře, není třeba se obávat pořádného přistřižení. Pozor však na latex, který při stříhání rostlina vypouští. Je totiž jedovatý.

Mandevilla v interiéru

Mandevillu je třeba včas zazimovat

 

Mandevilla a její rozmnožování

Mandevilla se rozmnožuje poměrně jednoduše – z vyzrálých vrcholových či stonkových řízků si ji umíte rozmnožit i sami. Po provedení radikálnějšího jarního řezu budete mít k rozmnožování mandevilly dostatek materiálu. Délku řízku je třeba zkrátit na přibližně 8 cm a namočte do vlažné vody, kde se vyplaví latex.

Řeznou ránu pak namočte do stimulátoru zakořeňování a řízky napíchejte do čistého perlitu. Řízky můžete přikrýt sklem nebo fólií, čímž zvýšíte vlhkost. Občas je však třeba je vyvětrat. Substrát je třeba udržovat vlhký.

 

Pěstování dipladenie ze semene

Mandevilla (dipladénie) lze vypěstovat i ze semene. Semena je třeba vysazovat do menších květináčů na sazenice, a to tak, že je vložíme do jamky v substrátu a jemně přikryjeme tenkou vrstvou substrátu. Ideální doba pro vysévání semen je nejpozději v polovině února. Prosadit ven je můžete až poté, co skončí jarní mrazy, tedy ve druhé polovině května. Rostlinky potřebují k tomu, aby dorostly do vhodné velikosti přibližně tři měsíce.

Semena mandevilly je po vysetí třeba důkladně zalévat každý druhý, případně každý třetí den. Co se týče umístění, vhodné je místo s dostatkem světla, ne však na přímém slunci. Když jsou sazenice dostatečně velké, můžete je přesadit do kontejnerů o objemu dva litry. Když zesílí, můžete je přesadit do květináčů a umístit mandevillu na balkon či na terasu.

 

Mandevilla – časté dotazy

❓Jaké jsou časté nemoci?

Mandevilla je zcela odolná rostlina a není moc náchylná k nemocem. Nejčastěji ji mohou potrápit houbovitá onemocnění, která se projevují skvrnami a povlakem na listech. Z nemocí se může objevit i skvrnitost listů, antraknóza, bakteriální nádorovitost, padlí či plísně.

❓Kteří škůdci napadají mandevillu?

Ze škůdců jsou pro dipladenii nebezpečné roztoče, molice, červci a mšice. Třeba je odstranit tak, jako při pěstování jiných rostlin.

❓Proč nekvete?

Mandevilla vyžaduje substrát bohatý na živiny a jejich nedostatek se může projevit tím, že rostlina nebude kvést, případně bude mít jen málo květin. Bohaté kvetení vám zajistí také radikální jarní řez.

❓Je mandevilla jedovatá?

Mandevilla po řezu vypouští z rány latex, který je jedovatý. Proto si dávejte při jejím stříhání pozor a rostlinu pěstujte tak, aby na ni nedosáhly malé děti či domácí zvířata. Latex může při kontaktu s kůží způsobit podráždění.

❓Jak rychle roste mandevilla?

Ze semínka na rostlinu schopnou života v květináči na balkoně vyroste mandevilla za přibližně 3 měsíce. Další rychlost růstu závisí na podmínkách, hnojení i na konkrétním druhu mandevilly.

❓Proč má mandevilla žluté listy?

Příčin žloutnutí listů může být více. Může to být například nedostatek živin, proto je třeba od začátku vegetace mandevillu pravidelně přihnojovat hnojivem s vyšším obsahem dusíku. Když se objeví květ, použijte hnojivo s vyšším obsahem draslíku. Důležitý je dostatek světla, vláhy a ochrana před větrem.

❓Kde koupit mandevillu?

Mandevilla je běžně dostupná v zahrádkářstvích, ale v nabídce ji má i nejeden e-shop. Cena mandevilly je různá, závisí na konkrétním druhu a její velikosti. Pokud si chcete být jisti, že kupujete kvalitní rostlinu, která vám vydrží, kupujte ji v ověřených obchodech. Prodej podezřele levné mandevilly může znamenat, že se nejedná o kvalitní a životaschopnou rostlinku.

Zdroje informací a zajímavé odkazy:


Jak se vám líbil tenhle článek?
4.3/5 - (28 votes)
Autor článku
Petra Lyžičiarová

Redaktorka magazínu Cestakbydleni.cz. Mám ráda přírodu, zvířata a ráda tvořím. Kreativní se realizuji nejen při psaní, ale i v domácnosti, zahradě a v kuchyni, a tak věřím, že mé články budou pro vás zajímavé, užitečné a přínosné.

Komentáře
Zatím se zde nenachází žádný komentář.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *