Jak vypěstovat krásnou čemeřici – černou, bílou, v květináči či zahradě

Georgina Babinová Téma
18. července 2022 1

Pokud zvyknete být unaveni z pohledu na spící zimní krajinu, máme pro vás tip! Helleborus, alias postní růže, nebo prostě čemeřice.
Zatímco zbytek zahrady spí a vaní chladné větry, tato bojovná stálezelená trvalka zvedá do mrazivého vzduchu vytrvalé stonky, které často kvetou již v lednu a pokračují až do pozdního jara. S dobře sestavenou kombinací odrůd může čemeřice zářit ve vaší zahradě od Vánoc do Velikonoc, dokonce až do května. Její barvy sahají od nejčistší bílé přes krémovou, žlutou a limetkově – zelenou, přes všechny růžové a bordó až po nejhlubší sametovou černou. Všechny jsou milovány samotářským čmelákem, který se jakoby probral ze zimního spánku přímo do objetí květu čemeřice bohaté na nektar.

Čemerici můžete pěstovat i v květináči

Airflor květináč
3 249 Kč
Timberflor květináč
3 299 Kč
Winegrow kvetináč
1 259 Kč
Solidflor květináč
1 469 Kč

Ukázat více

 

Čemeřice – charakteristika

Asi 20 druhů rostlin (a několik poddruhů) se běžně nazývá čemeřice. Tyto druhy patří do rodu Helleborus v rámci kmene Helleboreae, podčeledi Ranunculoideae a čeledi rostlin Ranunculaceae. Čemeřice se vyskytují v bylinných i stálezelených odrůdách. Rostliny mají rozety listí, které mohou mít barvu od tmavé a tlumené zelené až po zářivou limetkovozelenou. Z listů se zvedají výhonky v zelené nebo bordó barvě, aby podpořily fascinující květiny čemeřice. Květy čemeřice se vyznačují pěti okvětními lístky podobnými sepalem a středem z nektarií, které jsou ve skutečnosti modifikovány okvětní lístky, které obsahují nektar rostliny.

Čemeřice kvete v řadě zajímavých barev a odstínů, včetně zelené, žluté, meruňkové, oranžové, kaštanové, růžové, levandulové, fialové, modré, břidlicové, téměř černé a bílé. Některé rostliny mají jednobarevné sepaly, zatímco jiné kvetou pestrými vzory dvou nebo více barev. Tyto víceleté rostliny se samy vysévají a každý rok znovu vyrostou, aby rozkvetly. Vůně čemeřice se mezi jednotlivými druhy liší, od sladké až po mírně zapáchající. Některé druhy nevydávají žádnou výraznou vůni.

Čemeřice černá - Heleborus niger

Barevná škála zářivých květin čemeřice je mimořádně bohatá

 

Nejoblíbenější druhy čemeřice

Existuje 17 druhů čemeřice. Většina z nich pochází z horských oblastí Evropy, zejména z balkánské oblasti bývalé Jugoslávie, na jih podél východního Jadranu do Řecka a Turecka. Mnohé z těchto druhů byly kříženy a produkují nespočet hybridních čemeřic v bohaté škále barev a forem. Následující čtyři odrůdy jsou nejoblíbenější a nejjednodušší se pěstují.

➡️Helleborus argutifolius (Čemeřice korsická)

Helleborus argutifolius (čemeřice korsická)Helleborus argutifolius (čemeřice korsická), robustní rodák z Korsiky a Sardinie, je stálezelená trvalka s velkými až třiceti otevřenými trsy. Tyto půvabné krásky, které intenzivně kvetou od konce zimy do začátku léta, se tyčí na pevných, hrubých stoncích pokrytých velkými modrozelenými listy rozdělenými do tří ostře zubatých listů.

 

➡️Helleborus foetidus (Čemeřice smradlavá)

Helleborus foetidus (čemeřice smradlavá)Helleborus foetidus, který je neprávem nazvaný Čemeřice smradlavá, poskytuje zahrádkářům v zimě jedno z největších potěšení. Tato stálezelená trvalka se vyznačuje velkými, otevřenými shluky veselých zvonovitých květin, lemovaných tmavě červenou barvou. Pupeny se začínají objevovat už začátkem zimy a poskytují nádherný vizuální akcent, protože se pomalu otevírají během následujících tří měsíců. Bohatě kvete od konce zimy až do poloviny jara a tyčí se na pevných, vzpřímených stoncích nad atraktivním listím z kožovitých, úzkých, vějířovitých (dlaňovitě dělených), tmavě zelených listů.

 

➡️Helleborus niger (Čemeřice černá)

Helleborus niger (čemeřice černá)Čemeřice černá, původem z hor jižní a střední Evropy, někde nazývaná také vánoční růže, je stálezelená trvalka, která kvete v zimě. Sepaly pomalu blednou do zelené nebo pink až růžové, když dozrávají. Atraktivní květiny vyrůstají na krátkých, hrubých stoncích a obvykle nevyrůstají nad dlaňovité, hluboce laločnaté, tmavě zelené listy. Květy se otevírají kolem Vánoc v teplých zimních oblastech a na začátku jara v chladnějších oblastech.

 

➡️ Helleborus orientalis (Čemeřice východní)

Helleborus orientalis (čemeřice východní)Helleborus orientalis, nazývaný také postní růže, protože kvete během půstu, pochází ze suchého klimatu Řecka a Turecka. Je to nejpestřejší druh rodu. Květy přicházejí v mnoha barvách od krémově bílé až po tmavě švestkovou. Půvabně se kývají na stéblech vysoko nad listy. Dnes jsou široce dostupné v rozsahu velikostí, tvarů listů a větších forem a barev (bílá přes růžovou, fialovou až po žlutou), což dává Helleborus orientalis a jeho hybridům přední postavení mezi čemeřicemi.

 

Pěstování

Čemeřice můžete vysazovat kdykoli mezi březnem a srpnem, aby měli čas na zakořenění a zakořenění před rozkvetem koncem zimy. Čemeřice se obvykle vysazují ze školek v květináčích, i když jsou zakoupeny od online prodejců. Semena čemeřice jsou k dispozici, ale prodávají se v baleních, která obsahují směs barev. Chcete-li konkrétní odrůdu, budete si muset koupit hrnkové sazenice, které byly selektovány, nebo hybridizované pro konkrétní barvy.

 

➡️ Výběr stanoviště

Čemeřice roste dobře v chladných, pozdních zimních měsících a upřednostňuje částečný stín před úplným stínem. Ideální místo pro tuto rostlinu je pod listnatým stromem, který jí umožní přijímat zimní slunce, dokud jsou větve stromu holé a dopřeje stín, když na jaře opět dorostou listy. Chcete-li čemeřici vysadit jinde, vyberte si stinnou zahradu nebo jinou plochu, která ji v letních měsících ochrání před plným sluncem. Upřednostňuje chráněné stanoviště v polostínu (hustý stín může omezit kvetení) s bohatou, vlhkou, volně propustnou půdou.

 

➡️ Požadavky na půdu

Čemeřice je velmi tolerantní a bude se jí dařit ve většině půd, pokud půda není extrémně suchá nebo stagnující podmáčená, i když obvykle přežije i tyto podmínky. Pokud je to možné, je žádoucí vysazovat čemeřice na šikmém záhonu, jednak kvůli zlepšení drenáže a také kvůli lepšímu pohledu na květiny, které se přirozeně houpají.

Přestože jsou čemeřice velmi tolerantní k půdnímu typu, jsou hluboce zakořeněné a aby co nejlépe kvetly, ocení dostatek živin a dostatek vláhy. Prospěje jim výsadba v hluboce zryté půdě vylepšené dostatkem humusu ve formě kompostu nebo starého hnoje. Pokud je vaše půda kyselá, zvažte přidání vápna, protože čemeřice preferuje neutrální nebo dokonce zásadité podmínky. Před úpravou proveďte test půdy, abyste určili úrovně pH půdy a dostupnost živin.

 

➡️ Výsadba

Čemerici můžete vysazovat kdykoli během roku, pokud půda není zamrzlá. Většina rostlinek je v prodeji, když kvete – od konce zimy do časného jara, ale i v létě je můžete najít ve výprodejové části zahradního centra a bez problémů je vysadíte. Pamatujte, že po vysazení čemeřice nesnáší přemisťování, proto s ní po vysazení už nehýbejte.

Čemeřice vysazujte jako ostatní trvalky, posypte je mykorizními houbami a množstvím zahradního kompostu, který rostlině pomůže usadit se. Jemně ji zpevněte a dobře zalijte. Čemeřice vám bude dělat radost mnoho let; ujistěte se, že prostor se přizpůsobí růstu a má správné sluneční světlo. Čemeřice nepotřebují více než několik hodin skvrnitého světla a úspěšně rostou i ve stinných oblastech.

Postup

  • zapracujete množství organické hmoty, jako je zahradní kompost, do celé oblasti výsadby, abyste udrželi půdu neustále vlhkou. Použijte jedno kbelík na metr čtvereční
  • umístěte rostliny na stejnou úroveň, v jaké rostly v jejich původním květináči – čemeřice nemají rády, jsou-li zasazeny příliš hluboko
  • umístěte rostliny 35-45 cm od sebe. Větší druhy potřebují trochu více místa – Helleborus argutifolius vysazujte 60-120 cm od sebe a H. foetidus 60 cm od sebe
  • na půdu rozložte vrstvu mulče, abyste zabránili jejímu vysychání, přičemž kolem spodní části rostliny ponechte volné, abyste předešli hnilobě

Semena čemeřice vysazujte na podzim. Pokud sázíte čemeřici ze semen potřebuje 60-ti denní vlhké chladné období. Výsadba semen na podzim to přirozeně umožní v oblastech s chladnými zimami. Než však rostliny pěstované ze semen rozkvetou, budete muset čekat tři až čtyři roky. Přerostlé trsy rozdělte na jaře, po odkvětu nebo na podzim.

 

➡️ Výsadba do květináčů

Čemeřice, které potřebují ochranu před mrazem a zimní vlhkostí, je nejlepší vysazovat natrvalo do květináčů, takže je lze na zimu snadno přemístit do skleníku, pod okap domu nebo na suché, chráněné místo u paty zdi. Patří sem Helleborus lividus, H. thibetanus, H. niger, H. × sternii a H. × ericsmithii.

  • vyberte květináč, který je dostatečně hluboký a širší než původní květináč
  • zasaďte do kompostu s dobrou drenáží – kompost smíchán s 30 procent víceúčelového kompostu bez rašeliny a 10-20 procenty perlitu nebo zahradnického posypu
  • umístěte rostlinu na stejnou úroveň jako v původním květináči

 

Čemeřice bude vypadat velmi atraktivní i ve vyvýšených záhonech

Ukázat více

 

Péče

Nově vysazené čemeřice potřebují pravidelnou zálivku během prvního vegetačního období, od jara do léta. Když se uchytí, budou potřebovat velmi málo vody. Každoroční mulč nebo domácí kompost je všechno, co skutečně potřebují. Abyste předešli hromadění spór hub Diplocarpon, na kterou jsou náchylné, je dobré staré listy odříznout až po zem těsně předtím, než se koncem zimy objeví poupata. To také odhalí květiny, které mohou být skryty za velkými kožovitými listy. Dobrý vydatný mulč v tomto bodě pěkně povzbudí vznikající květiny a zároveň zasytí rostliny pro nadcházející vegetační sezónu. Dodatečné hnojivo nebudete potřebovat, pokud je půda dostatečně bohatá. Pokud se však pro hnojení přece rozhodnete, aplikujte hnojivo pro všeobecné použití na jaře, v množství 50-70 g na metr čtvereční.

 

Rozmnožování

Tyto rostliny patří k poněkud dražším, takže vědět, jak je rozmnožovat přijde vhod. Semena jsou jednou z možností a druhou je dělení. Nastartovat čemeřice ze semene může být zdlouhavé, ale venku v přírodě semena rostou plodně. Ve většině případů však může trvat 3 až 5 let, než získáte kvetoucí exemplář ze semen a proto většina zahrádkářů kupuje zralou rostlinu, která už kvete. Nebo jako u většiny trvalek můžete čemeřice dělit. Musíte se ujistit, že rostlina je zdravá a dobře zdomácnělá, protože tento proces ji zanechá v oslabeném stavu. Podzim je nejlepší doba k pokusu o dělení. Novou transplantaci je třeba pečlivě sledovat a věnovat jí zvláštní pozornost, dokud se kořenová hmota neadaptuje.

 

➡️ Rozmnožování dělením

Nejlepší doba k dělení je tehdy, když už přesazujete čemeřici. Tyto rostliny jsou citlivé na přemisťování a je nejlepší to dělat jen v případě potřeby. Vykopejte celou rostlinu, omyjte půdu a čistým, sterilním, ostrým nožem rozřežte kořenovou hmotu na 2 nebo 3 části. Každý malý transplantát by se pak měl umístit do dobře zpracované půdy s množstvím organické hmoty na částečně zastíněné místo. Když je každá sekce upravena a naprosto zdravá, měly by kvést následující sezónu, což je mnohem rychlejší než při rozmnožování semeny.

Čemeřice - semena

Chcete-li pěstovat čemeřice ze semene, musíte dodržet několik jednoduchých postupů

 

➡️ Rozmnožování semeny

Sběr semen čemeřice je jednoduchý a obvykle se provádí v období od pozdního jara do začátku léta. Když jsou lusky ve stavu připravenosti ke sklizni, poznáte podle toho, že bobtná, změní barvu z světle zelené na hnědou a začnou se štěpit. Pomocí nůžek nebo ořezávače odstřihněte lusky semen z hlavičky květu. Každý semenný lusk, který se vyvíjí ve středu květu, bude mít sedm až devět semen, přičemž zralá semena jsou charakteristicky černá a lesklá.

Abyste nemuseli čemeřici sledovat každý den, ať už dochází k roztřepení lusků, můžete na lusky dát mušelínový sáček, když začnou bobtnat. Sáček zachytí semena, když se lusky otevřou a zabrání, aby se rozptýlily na zem.

Po sklizni by se mělo ihned zasít, protože jde o typ semen, která se špatně skladují a při skladování poměrně rychle ztrácejí svou životaschopnost. Pokud však chcete semínka skladovat, vložte je do papírové obálky a uložte na chladné a suché místo.

 

💡 Dobře vědět...

Pokud máte dojem, že semena budou produkovat čemeřice identické s rostlinou, ze které jste je sklizili, budete zklamáni, protože rostliny s největší pravděpodobností nebudou věrné rodičovskému typu. Jediný způsob, jak zajistit věrnost typu, je dělení rostlin.

 

Lusky semen jednoduše odstraníte pomocí nůžek, které však musí být nejen ostré, ale i sterilní

Více zahradních nůžek

💡💡 u nás naleznete celý test zahradních nůžek

 

Abyste si byli jisti, že při rozmnožování semeny budete úspěšní, musíte je co nejrychleji dostat do země. Ve volné přírodě se semena „sadí“ hned, jak spadnou na zem. Ve skutečnosti to můžete vidět také ve své vlastní zahradě. Je pravděpodobné, že semena čemeřice se objeví ve frustrujícím počtu hned pod mateřskou rostlinou. Ale semena, která jste si pečlivě uložili, abyste je následující jaro zasadili, produkují jen málo sazenic, nebo žádné. Trik je začít vysazovat semena čemeřice koncem jara nebo začátkem léta, přesně tak, jak to dělá Matka Příroda.

Začněte s dobrou půdou na podnosech nebo v květináčích. Semena zasejte na půdu a poté je zakryjte velmi tenkou vrstvou zeminy. Někteří odborníci doporučují posypat tenkou vrstvou jemného písku. Klíčem k úspěšnému klíčení semen je pravidelné snadné zavlažování během celého léta. Nedovolte, aby půda vyschla, ale ani ji neudržujte mokrou. Udržujte podnos nebo květináč v oblasti podobné té, kde budete sazenice sázet. Přes podzim a zimu je nechte venku. V zimě by měly klíčit. Sazenici přesaďte do vlastního květináče, když vytvoří dvě sady listů.

 

💡 Bezpečnost především!

Stejně jako mnohé okrasné květiny a keře, čemeřice jsou toxické pro lidi i zvířata, takže se vyhněte jejich požití a vysazujte je mimo oblasti přístupné domácím zvířatům.

Čemeřice může způsobit podráždění pokožky a pálení v různých stupních závažnosti v závislosti na úrovni a trvání expozice, proto se doporučuje při manipulaci s rostlinami nosit rukavice, aby se zabránilo přímému kontaktu s jejími listy, sepaly nebo stonky květů.

 

➡️ Péče o rozmnožené rostliny

Ať už se rozhodnete pro rozmnožování čemeřice semenem nebo dělením, nové rostliny potřebují během prvního roku venku trochu extra péče. Mladé sazenice by neměly jít ven, dokud nepomine nebezpečí mrazu, ale uchovávejte je na chladném místě, jako je nevytápěná garáž nebo skleník. Udržujte rostliny rovnoměrně vlhké, ale vyhýbejte se bažinaté půdě. Rostliny by se neměly umisťovat na plné slunce, protože to zpomaluje růst a poškozuje listy. Rozdělené rostliny jsou o něco odolnější a brzy na jaře mohou jít přímo do zahradní půdy. Druhý rok hnojte rostliny vhodným granulovaným hnojivem na jaře. Staré listy odstraňte, jakmile se objeví. Po prvním roce venku jsou čemeřice soběstačné, s výjimkou období sucha, kdy budou vyžadovat dodatečnou vlhkost.

Čemeřice - výsadba

Při manipulaci s čemeřicí vždy používejte rukavice

 

Stříhání

Koncem zimy nebo brzy na jaře seřízněte staré listy Helleborus x hybridus, aby byly jeho zářivé květy dokonale vystaveny. Pomáhá to mít pod kontrolou i skvrnitost listů čemeřice. Čemeřice se často sama vysévá a výsledné potomstvo může vyrůst a udusit původní rostlinu. Takže vykopejte a přemístěte sazenice dříve, než se příliš zvětší, nebo odstraňte lusky semen dříve, než se otevřou, odřízněte stonky u základny, abyste zabránili nechtěným semenáčkům.

Když květiny koncem jara odkvetou, odstraňte staré stonky květin a stárnoucí listy, abyste podpořili nový růst ze základny. Pokud chcete, aby se rostliny samy vysévaly, nechte několik tobolek.

 

Čemeřice a její běžné problémy

Většině běžně dostupných čemeřic se bude při pěstování ve vhodných podmínkách dařit roky s minimální údržbou. Ale budou bojovat ve velmi suchých nebo vlhkých půdách.

Čemeřice mohou trpět následujícími problémy s listy, ačkoli obvykle nejde o závažné problémy:

  • mšice čemeřice – tato velká bílá mšice je specifická pro čemeřice. Zaútočí na spodní stranu nových listů a květin brzy na jaře předtím, než je většina predátorů „odpraví“. Sekret, který vylučují může způsobit plíseň, takže je manuálně likvidujte, jakmile se objeví; to by mělo pomoci zabránit hromadění populace. Pokud problém přetrvává, použijte fyzikální insekticid, jako je stimulátor rostlin, který neškodí užitečnému hmyzu, který je predátorem mšic a opyluje květiny.
  • vošky – tento škůdce napadá pouze Helleborus foetidus, podrývá se pletivem listů a zanechává hnědé pruhy. I když je nevzhledný, jen zřídka zabije rostlinu, takže nejlepším postupem je odstranit a zničit postižené listy koncem zimy předtím, než se zakuklí a nakladou novou generaci.
  • skvrnitost listů čemeřice – plísňové onemocnění, které je velmi časté u většiny odrůd čemeřic. Je obzvlášť špatná ve vlhkých podmínkách a projevuje se jako hnědé skvrny na listech, které se šíří na stonky a dokonce i na květiny. Na konci zimy odstraňte všechny napadené listy a posbírejte všechny shnilé listy, které by mohly šířit spóry hub.
  • černá smrt – virové onemocnění, které se objevilo poměrně nedávno a způsobuje černé pruhy na květinách, stoncích a listech a nakonec zabíjí rostlinu. Na tuto nemoc jsou náchylné zejména Helleborus orientalis neboli hybridy. Postižené rostliny ihned odstraňte a zkuste pěstovat odolnější druhy.

 

➡️ Čemeřice hnědne

V případě čemeřice jde o stálozelenou až semi-zelenou trvalku. Zda vám zeleň vydrží celou zimu, nebo čemeřice zhnědne, závisí na vaší klimatické zóně. Obecně, v chladnějších klimatických podmínkách mohou být tyto rostliny semi-zelené a nebudou se zcela chovat jako stálezelená trvalka.

Pokud se nacházíte v oblasti, kde se čemeřice chová jako semi-zelená rostlina, část starých listů v zimě zhnědne a odumře. Čím chladnější je podnebí nebo konkrétní zimní období, tím více hnědnutí uvidíte. Pokud vám listy čemeřice hnědnou nebo dokonce žloutnou, ale žijete v teplejším podnebí, ve kterém by to měla být stálezelená rostlina, nepředpokládejte, že zbarvení je nemoc. Máte-li období špatného počasí – chladnější a sušší než obvykle – zhnědnutí je pravděpodobně poškození související s těmito podmínkami. Sníh pomáhá chránit listy čemeřice náchylné k takovému poškození, protože poskytuje izolaci a ochranu před suchým vzduchem.

Ať už čemeřice hnědne přirozeně kvůli klimatu, nebo je poškozená kvůli špatnému počasí, pravděpodobně přežije a na jaře vyprodukuje nové listí a rozkvete. Můžete odříznout odumřelé hnědé listy a počkat, až se objeví nový růst.

 

➡️ Čemeřice odumře

Pokud ji pěstujete v květináči, může trpět suchem, nadměrným zaléváním nebo příliš velkým teplem u kořene. Pokuste se najít stinné místo pro květináč a zajistit pravidelný režim zavlažování. Případně můžete mít smůlu a navštívila vás černá smrt (více výše), která je tak terminální, jak zní, takže rostlinu okamžitě zničte.

Čemeřice ve sněhu

Sníh vašim rostlinám nabízí izolaci i ochranu před suchým vzduchem

 

Čemeřice jako pokojová rostlina

V závislosti na tom, kde žijete, můžete se od konce zimy do pozdního jara kochat nádhernou čemericí, houževnatou malou rostlinou s úžasnými květy. Přestože nejlépe „funguje“ venku, umíte ji oklamat a dosáhnout, aby rozkvetla i v interiéru. Klíčem je správná teplota.

V zimních měsících si můžete užít spousty barevných pokojových rostlin. Klasickými příklady jsou poinsettia, amaryllis a vánoční kaktus. Pokud vás však tyto odrůdy už trochu nudí, zkuste přenést čemeřici dovnitř. Její bílé až tmavě růžové květy poskytují tak velmi žádanou hloubku a melancholickou krásu. Pěstovat čemeřici jako pokojovou rostlinu je jednoduché, ale přimět ji rozkvést vyžaduje trochu lesti.

 

➡️ Jak přimět čemeřici kvést v interiéru?

Vnější čemeřice je nenáročná na pěstování. Potřebuje jen relativně vlhkou, ale dobře propustnou půdu, částečně stinné až stinné místo a dávku chladného počasí pro nastartování kvetení. Pokud čemeřici přenesete dovnitř výsledkem bude rostlina s krásnými listy. Aby však rozkvetla, musí zažít čtyři až šest týdnů chladných teplot mezi 4-7 °C. Takové teploty se v interiéru jen těžko hledají. Najít chladné místo, které ji poskytne chladné období, které potřebuje k produkci květin, může znamenat její umístění do garáže, sklepa, chladného rámu nebo jiného chráněného, ale chladného místa.

Pokud přinášíte rostlinu zvenčí, snažte se jí dát čas, aby se přizpůsobila rozdílu teplot. Výběr květináče je však nejdůležitějším aspektem. Čemeřice doslova nenávidí, když se přesouvají z jednoho květináče do druhého. Je to způsobeno jejich složitým a hluboce probíhajícím kořenovým systémem oddenků. Kořeny se obvykle posouvají přímo dolů a v zemi se snadno dostanou do hloubky 60 cm. Jdou do této hloubky, aby našli chladnou půdu, což rostlina potřebuje k přežití. Je nejlepší zvolit květináč, který je hluboký alespoň 60 cm a má drenážní otvory. Na šířku vyberte takový, který je 3 až 4 krát širší než květináč, ve kterém byla rostlina původně.

Zasaďte ji do kvalitní zeminy. I když má čemeřice ráda vlhké podmínky, bude trpět, pokud je půda promočená. Dále vyberte místo, kde dostane trochu slunečního světla, ale je chráněna před poledním sluncem. Ideální by bylo trochu dál od severního nebo východního okna. Rostlině také prospěje místnost, která je co nejchladnější. Buď rostlinu pravidelně zamlžujte, nebo květináč položte na talířek s kamínky naplněný vodou, abyste zvýšili vlhkost prostředí.

 

➡️ Jak pečovat o čemeřici v interiéru?

Je to poměrně nenáročná rostlina, která vám nezabere moc času. Udržujte půdu mírně vlhkou, ale nechte vršek v zimě proschnout. Odstřihněte mrtvé nebo poškozené listy, když se objeví, aby rostlina vypadala co nejlépe. Přesuňte rostlinu na chladné místo šest týdnů předtím, než chcete, aby kvetla. Po odkvětu odstřihněte opotřebované stonky květů. Hnojte rostlinu zředěnou vyváženým hnojivem brzy na jaře a každé tři týdny až do podzimu. Čemerici přesazujte každých pár let nebo když kořeny přerostou květináč. Pokud si přejete, můžete rostlinu na jaře přemístit ven a přenést ji znovu do interiéru, když se blíží zima. Chcete-li mít květiny, nezapomeňte jí dopřát chladnou periodu.

Čemeřice v květináči a jiné květiny

Čemeřice se obecně dobře vyrovnává s pěstováním v květináči

 

Náš tip – čemeřice ve svatební kytici

Každá příští nevěsta chce, aby její svatební den byl krásnou a výjimečnou událostí, o které její hosté mluví ještě celé měsíce. Z tohoto důvodu mnohé z tradičních svatebních dekorací a stylů zaostávají a nahrazují se unikátnějšími, personalizovanými svatebními nápady. Tradiční, formální svatební kytice z rudých růží upadla v zapomnění „díky“ přirozeně vypadajícím svatebním kyticím plných méně běžných květin a akcentů. Tyto svatební kytice často obsahují sezónní květiny.

Když přemýšlíme o svatbě, obvykle si představujeme krásný jarní nebo letní den na svatbu. Avšak ze zkušeností víme, že nejméně 13 procent svateb je v zimě. Zatímco tradiční, běžné svatební květiny, jako jsou růže, karafiáty a lilie, jsou dostupné v květinářstvích po celý rok, v zimě a brzy na jaře mohou být dražší. Navíc, svatební aranžmá a kytice z letních květin se na zimní svatbě mohou zdát nemístné. A přitom levné, snadno dostupné zimní květiny, jako jsou květiny čemeřice mohou být dokonalým dotekem, který spojuje celé svatební schéma.

Tyto barevné květiny lze smíchat s jednobarevnými růžemi, gardéniemi, liliemi, kalami, kaméliemi a mnoha dalšími květinami pro výjimečné, jedinečné svatební kytice a květinové aranžmá. Na zimní svatby mohou být doplněny kapradím, Jacobaea maritima, lékořicí, vždyzelenými větvičkami, nebo dokonce koblihami. Květy čemeřice lze zastoknout i kadeří družiček.

 

💡 Tip na článek

Fialové Astry

Čemeřice, zářící královna smutné zimní zahrady přebírá své žezlo od stejně úžasných aster, které jsou hvězdami podzimu. A navíc ještě pěstování obou je stejně nenáročné. Vše, co pěstování aster potřebujete vědět, se dozvíte z našeho článku „Jak pěstovat nenáročné, bohatě kvetoucí trvalky astry“.

Zdroje informací:


Jak se vám líbil tenhle článek?
4.6/5 - (17 votes)
Autor článku
Georgina Babinová

Redaktorka magazínu Cestakbydleni.cz. Rada cestuji, mám ráda lidi a život, který bychom si už bez různých pomocníků do kuchyně nebo domácnosti ani neuměli představit. Někdy se však ztrácíme v bludišti nesčetných možností, které nám moderní technologie nabízejí. Hodně času také věnuji poznávání rostlin, květin a pestré zahrady. Doufám, že i mé články vám trochu pomohou v orientaci a také díky nim se rozhodnete vždy správně.

Komentáře

Mám obrovské čemeřice, které už stíní jiným druhům rostlin a mají hodně květů, které se v listech úplně ztratí. Můžu skoro všechny listy po odkvětu ořezat? Neuškodí jim to a do jara listy a potom květy narostou? Nikde tuto informaci nemůžu najít.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *