Muškáty – pěstování, rozmnožování, zazimování a co s nimi na jaře

Jaroslava Putirková Téma
13. března 2021 1

U nás jsou známé jako muškáty, označované i pelargónie. V minulosti se využívaly při dochucování jídel, pro léčebné účely nebo jako výtěžek do vůní či barev. První pěstovaný druh byl přivezen z Afriky pro botanickou zahradu v Holandsku. Má kolem 300 druhů a většina z nich se pěstuje v domácnostech jako ozdoba balkónů či oken. Vášniví pěstitelé si dávají záležet, aby jejich muškáty vypadaly co nejkrásnější a jejich okna zdobily bohaté květy. Známe muškáty vzpřímené, které se pěstují i v zahradách nebo muškáty táhlé, pěstované převážně na balkónech nebo ve visících květináčích. I vy chcete, aby zdobily váš balkon nebo okna a nevíte jak na to? Poradíme vám co je důležité při jejich péči, kdy muškáty zazimovat a jak je připravit na příchod jara.

Plastia Samozavlažovací truhlík Berberis TRIO, terakota
1 489 Kč
Plastia Samozavlažovací truhlík Berberis 80, šedá + sl. kost
619 Kč
Plastia Samozavlažovací truhlík Berberis 80, šedomodrá + bílá
569 Kč
Plastia Samozavlažovací truhlík Berberis 80, terakota + sl. kost
569 Kč

Ukázat více

 

Pěstování a péče o muškáty

Muškát v okně

I vaše okno mohou zdobit krásné muškáty.

Muškáty nebo i pelargónie, nejsou náročné květiny na péči, potřebují hlavně správné podmínky pro růst a kvetení. Vyžadují hodně slunečního záření a tepla. Nemají rády přehnanou zálivku, protože s vodou vědí dobře hospodařit. Jsou na to přizpůsobené z domovského prostředí, vodu si shromažďují v listech a stoncích. Na přezimování vyžadují chladnější místa, kde však musí mít dostatek světla. Ačkoliv muškáty snášejí sucho lépe než vláhu, pozor na přílišné vyschnutí. Opatrně i s vodou, pokud muškát přelijete, začne vám hnít.

 

Rozmnožování

odřezek muškátu

Odřezky získáte ze starších a vitálnějších muškátů.

Chcete si rozmnožit své vlastní muškáty? Je to velmi jednoduché. Na rozmnožování je nejvhodnější konec léta nebo časný začátek podzimu. V tomto období jsou muškáty nejkrásnější a v nejlepším stavu. Postupujte podle těchto kroků a příští rok se budete moci těšit na nové přírůstky krásných muškátů.

  • potřebujeme čistý květináč a nářadí, které nejdříve dezinfikujeme, abychom odřezky neinfikoval
  • vybíráme květináč s propustným dnem, aby se v něm nedržela voda
  • připravíme si drenážní vrstvu z kamenů a rašeliny, na kterou uložíme substrát z čerstvé zeminy, hnojiva a písku
  • ze staršího muškátu si vybereme část, kterou použijeme jako odřezek, ten vybíráme velmi precizně, dáváme pozor na suché, shnilé nebo nemocné části
  • vybraný kousek odřízneme ostrým nožem a zbavíme se i přebytečných listů, odřezek by měl být dlouhý přibližně 10 cm
  • odřezek seřízneme rovným řezem těsně pod viditelným kolínkem
  • odřezek můžete namočit do stimulátoru, který se dá volně koupit a napomáhá při rychlejším zakořeňování
  • následně odřezek vložíme do připraveného substrátu a mírně zalijeme
  • uložíme na slunné a vlhké místo, substrát udržujeme vlhký

Odřezky by měly zakořenit do pěti týdnů, pak můžeme začít hnojit nebo přesazovat do větších květináčů.

 

Sázení

Sázení mladého muškátu

Sázení mladého muškátu

Pokud doma nemáte své muškáty, které si můžete rozmnožit, jednoduše je koupíte jako malé sazenice. Při kupování si dávejte pozor, vybírejte zdravé muškáty, které jsou na oko hezčí a silnější. Mladé sazenice můžeme začít sázet už v březnu, aby se zakořenily před uložením na balkon nebo okno. Při sázení postupujeme podobně, jako při rozmnožování.

  • používáme čisté květináče a nádoby s propustným dnem
  • před sázením můžete muškáty ošetřit systémovým fungicidem, který pomáhá proti houbovým onemocněním, které se vyskytují na kořenech
  • začínáme drenážní vrstvou
  • sázíme do čerstvého substrátu
  • do substrátu přidáme zásobní hnojivo, které postupně vypouští své živiny a dopomůže při vytvoření správného prostředí
  • do substrátu vložíme sazenice muškátů a zalijeme, táhlé muškáty můžeme zasadit mírně šikmo pro přirozenější růst
  • květináče uložíme na slunečné a teplé místo, kde se budou moci zakořenit
  • se zálivkou to nepřeháníme, substrát udržujeme vlhký  

Přibližně po měsíci, bude-li třeba, můžeme muškáty přihnojit nebo přesadit do většího květináče. Při sázení dbejte hlavně na kvalitu substrátu. Doporučuji koupit speciálně na balkónové květiny nebo přímo na muškáty. Můžete ho sehnat v zahrádkářských potřebách nebo v e-shopech.

 

 

💡 Polievanie

polévání muškátuPůda by měla být vždy vlhká, i když musíme dávat pozor na přelití. Nejvhodnější je muškáty zalévat ráno nebo večer. Kdy slunce nesvítí prudce a muškáty mohou vodu využít podle potřeby. Vždy vodu lijeme do květináče, ne na listy. Vodu přizpůsobte podle počasí. V zimním období zmenšete objem zálivky. Omezte zalévání na jeden krát týdně a pokud se vám bude zdát, že muškáty nestíhají pít vodu, zálivku můžete omezit a zalévat jen jednou měsíčně. Půdu musíte udržovat vlhkou, ne mokrou.

 

Hnojení

Hnojení je při muškátů důležité pokud chcete mít krásné a zdravé květiny. Na jaře, když přesazujete muškáty, přimíchejte do substrátu hnojivo. Dopomůže k výživě muškátů na další období. Od jara do podzimu hnojte pravidelně přidáním hnojiva do vody, se kterou budete zalévat jednou týdně. Hnojiva by měly obsahovat větší množství fosforu a draslíku. Při mladých muškátech můžeme použít hnojiva obsahem dusíku, které napomáhají k rozvětvování. Při starších muškátech má dusík nepříznivé účinky na kvetení.

hnojení muškátu

Když budete muškáty dostatečně hnojit, budou vám krásně růst a kvést.

 

Domácí výroba hnojiva

Vyzkoušejte domácí hnojiva. Pro rostlinky i pro pohodlí vašeho domova je omezení chemie velmi prospěšné.

  • Hnojivo z domácího kompostu

Z kompostu si můžete jednoduše připravit výluh, který budete mít doma vždy po ruce. Použijeme jeden díl kompostu a pět dílů vody. Necháme odstát dva týdny na teplém místě. Při použití smícháme jeden díl výluhu a pět dílů vody.

  • Hnojivo z droždí

Připravte si domácí hnojivo z droždí. Budete potřebovat kostku droždí a jeden litr vody. Suroviny smícháme a droždí necháme úplně rozpustit, necháme dva týdny kvasit na teplém místě. Zkvašený hnojivo smícháme se třemi litry vody a používáme na hnojení.

Populární hnojiva a substráty pro muškáty:

 

Jak zazimovat muškáty a co s nimi na jaře

Koncem srpna zcela ukončete hnojení a začátkem září postupně snižujte zálivku. Muškáty bychom neměli hnojit, aby dále nerostly, ale naopak, růst zastavili. Odstraňte suché a odumřelé listy nebo květy. Nové výhonky musí seříznout těsně pod kolínko, aby v zimě nerostly a zbytečně rostlinu nevyčerpali. Potom muškáty přesuneme do skleníku nebo najdeme chladové a světlé místo. Nejvhodnější teplota je v rozmezí 8-10 °C. Zálivku je třeba omezit na jeden krát týdně, časem bude stačit dva krát za měsíc. Nezapomínejte, že v žádném případě muškáty nesmí zmrznout. Během zimy kontrolujte muškáty, abyste předešli chorobám. Odstraňujte opadané listy a květy.

přesazování muškátů

Na jaře je důležité začít s přesazováním muškátů.

Na konci ledna přidejte hnojivo a začněte zvyšovat zálivku. Muškáty můžete znovu vyložit, pokud bude teplota nad 10 °C. V dubnu začněte hnojit pravidelně, alespoň jednou za týden. Nové výhonky je třeba zkrátit, aby se mohli lépe rozvětvit. Nemusíte je vyhazovat, odřezky můžete použít na vypěstování mladých muškátů. Na jaře je důležité prosadit muškáty do nového substrátu s hnojivem, aby nabraly čerstvé živiny. Zálivku zvyšujeme podle zvyšování teploty. V květnu je nezbytné hnojit pravidelně jednou za týden.

 

Konev Zebra šalvěj, 5 l Konev Zebra šalvěj, 5 l
105 Kč

Ukázat více

 

Škůdci a nemoci

Pokud nevěnujeme muškátem dostatek času a nedopřejeme jim přiměřenou péči, stane se, že ho začnou napadat škůdci nebo nemoci.

 

Škůdci

Muškáty se často stávají obětí různých škůdců, který se rady živí kousky listů nebo stonků. Známe mnoho druhů těchto škůdců. Nejčastěji muškáty postihují:

  • špulit ústa
  • štěnice
  • vosk
molice na muškátu

Molice z vašeho muškátu může napadnout i ostatní rostliny.

Molice muškátová napadá spodní část listu. Takto napadené listy pak vysychají a opadávají. Nejvíce napadají muškáty Anglické a vyskytují se na místech, kde je nedostatek vzduchu, vlhkosti, nebo pokud rostliny mezi sebou nemají dostatek místa. Na jejich odstranění použijeme postřik proti molice, který zakoupíme v potřebách pro zahrádkáře.

Štěnice muškátová se vyskytuje ojediněle. Poškozuje pletiva listů a stonků. Způsobuje zasychání listů nebo celých výhonků. Napadá muškáty v suchém a teplém prostředí. Odstranit ji můžeme převážně postřikem na štěnice.

Veš muškátová napadá nejen listy, ale i stonky mladých muškátů. Stonky se pod jejím vlivem kroutí a květy opadávají. Tyto vši mohou přenášet i virová onemocnění. Nejvhodnější je jejich odstranění speciálním postřikem na vši.

💡  Tip na domácí postřik proti škůdcům:

Někdy je lepší zvolit přírodnější cestu a použít podomácku vyrobený odstraňovač škůdců. Takový prostředek si snadno vyrobíte doma ze základních surovin. Budete potřebovat:

  • 0,5 l teplé vody
  • 0,5 dcl oleje
  • 0,5 dcl octa
  • 1 pl saponátu

Všechny ingredience promíchejte. Jakmile bude postřik promíchaný, můžete postříkat celou rostlinku. Postřik můžete použít i v průběhu zimy, jako prevenci před škůdci.

 

Nemoci

Muškáty mohou postihnout různé nemoci, které často vznikají po napadení škůdců nebo při nesprávném zacházení s rostlinou. Nejčastěji se projevují na listech tyto symptomy:

  • skvrny
  • rez
  • plíseň
  • praskání
rezavé listy pelargónie

Nejčastějším problémem pelargónie jsou rezavé listy

Skvrny vznikají z důvodu bakteriální nemoci. Nejčastěji se objevuje na spodních listech, které jsou nejstarší. Skvrny se časem začnou zvětšovat a zhnědnou úplně. Tato nemoc se může šířit postiženou půdou nebo infikovaným nářadím či hmyzem. Takové pelargónie není možné dále udržovat a časem vyhynou.

Rez se vyskytuje nejčastěji na muškátu kroužkování. Na listech se začnou tvořit skvrny, které se rychle zvětšují. Při pokročilém stádiu listy zcela opadají. Napadené části odstraňte, ostatní části postříkejte fungicidním postřikem na bázi síry a zinku.

Plíseň na muškátech se objevuje poměrně často a nazývá se také šedá plíseň. Nejvíce se vyskytuje na jaře a na podzim, kdy napadá celé tělo muškátu, stonky i květiny. Na napadených částech se vyskytuje šedý povlak. Napadené muškáty je třeba ošetřit, zvýšit teplotu prostředí a snížit vlhkost. Pomáhá i postřik z mědi.

Praskání postihuje většinou táhlé muškáty, které se pěstují venku. Způsobuje to hlavně změna vlhkosti v substrátu a vzniká náhlým zvýšením zálivky a hnojiva. Předcházet tomu můžete tak, že budete zálivku zvyšovat postupně.

 

Muškáty vzpřímené a táhlé

Máme dva základní druhy muškátů

  • vzpřímené
  • táhlé

Oba tyto druhy vyžadují podobné podmínky pro jejich růst. Potřebují vláhu, světlo a vhodný substrát.

 

Muškáty vzpřímené

Muškáty vzpřímené v okně

Muškáty vzpřímené

Jsou ideální pro začínající zahrádkáře. Můžeme je pěstovat venku v záhonech nebo v květináčích. Mají rady přímé slunce, tedy je vhodné umístit je někde, kde budou mít dostatek tepla a světla nebo jen mírně zastínění. Avšak pokud je umístíte do stínu, přestanou kvést a začnou být náchylné na nemoci. V období vegetace musíme z muškátů odstranit suché a staré stonky, listy a odkvetlé květy.

 

Muškáty ťahavé

Tahavé muškáty v okně

S tahavým muškátem může i vaše okno vypadat takto.

Jsou vhodné pro pěstování v květináčích, které visí ve vzduchu nebo převislý z balkonu či okna. Jsou to nejpoužívanější okrasné květiny. Do květináčů by se neměly vysazovat s jiným rostlinkami nebo květy. Tyto muškáty se využívají příležitostně i v záhonech, kdy vytvoří krásný hustý koberec. Také vyžadují teplo, světlo a dostatek vláhy, se kterou to však nesmíte přehnat.

 

Nejčastější druhy muškátů

Jak jsme již zmínili, muškáty mají více než 250 druhů, z nichž každý z nich má své odrůdy. Mnoho odrůd muškátů bylo vyšlechtěných a aktuálně se v šlechtění pokračuje. I na Slovensku se využívá nespočet muškátů, převážně na okrasné pěstování. My jsme vybrali nejčastější druhy, které si lidé oblíbili.

  • muškát štítovitolistý
  • muškát omamný
  • muškát kroužkovaný
  • muškát pestrolistý
  • muškát velkokvětý

druhy muškátů

Rozdíl v druzích je někdy velmi malý skoro neviditelný, některé se však liší na první pohled.

Muškát štítovolistý je táhlý muškát, který se nejvíce hodí k zavěšení nebo do květináče, ze kterého může viset. Tyto muškáty časem ztrácejí svou schopnost znovu rozvíjet své táhlé stonky a kvést. Proto byste měli dbát na to, abychom si je co nejdříve rozmnožili. Listy mají po okrajích lemování, které vytváří krásný dojem.

Muškát omamný je voňavý muškát, který voní po citrónech. Tato vůně je pro více lidí spíše odpuzující než lákavá. Pro svůj vzhled není až tak lákavý na pěstování. Jeho vzhled je mohutný a dorůstá do výšky až 60 cm.

Muškát kroužkovaný je druh, který má výrazný a charakteristický obrazec na listech. Rostou vzpřímeně a hustě. Mají bohaté květy, které jsou většinou sázené v záhonech a v okrasných zahradách.

Muškát pestrolisté nemá tak výrazné květiny jako ostatní muškáty. Je oblíbený hlavně kvůli zbarvení listů, které mohou být různé od žluté barvy po bílou, slabě-zelenou až narůžovělou.

Muškát velkokvětá vznikl křížením několika druhů a nevyskytuje se nikde v přírodě. Začíná kvést začátkem léta a má bohaté květy, které rostou vzpřímeně. Nemají rády přehnanou zálivku, proto byste je měli pěstovat mimo přímého deště. Vyžadují však vlhký substrát.

muškátový ořech

💡 Zajímavost o názvu

Jak vznikl název pelargónie či muškát? Název pelargónie je odvozen z řeckého pelargós – čáp. Tento název použil Johannes Burman, protože mu část květu připomínala zobák čápa. Později byl nazýván jako muškát, protože vůní připomínal muškátový oříšek.

 

Použité zdroje:


Jak se vám líbil tenhle článek?
3.6/5 - (15 votes)
Autor článku
Jaroslava Putirková

Baví mě čtení a poznávání nových možností. Těší mě, když přijdu na něco užitečné a mohu to posunout dál lidem, kteří to využijí. Ať už se to týká rád nebo pomoci při výběru. Hlavně v dnešní době, kdy je na trhu velká škála spotřebních produktů, je důležité vybrat si správně.

Komentáře

Jak uchovat muškáty v paneláku. Dávný recept- na podzim je po vyschnutí vyklopím a dám do papírových pytlů /z Ikei- jsou silnější/ uzavřu kolíčkama a dám do jara do sklepa. Na jařee přeberu, upravím, a zasadím. a jedou…..
dělám to už léta a mám pořád ty dávné z kdysi.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *