Jak dokážete penetrákem na zeď ušetřit peníze a čas při malování

Georgina Babinová Téma
20. listopadu 2022 0

Malování je jako magie; změní celkový vzhled věci, ať jsou to vaše stěny, židle, zábradlí nebo kuchyňské skříňky. Váš malířský projekt však bude úspěšný jen tehdy, pokud se barva dokonale spojí s povrchem, což se ne vždy povede. Ano, barva se nedá jen tak jednoduše spojit s žádným povrchem a tehdy přichází na scénu základní nátěr. Náš dnešní článek vám poskytne všechny potřebné informace – například co je penetrák na zeď, jak funguje, jaké dostupné typy základních nátěrů na stěny existují a jak si vybrat penetrační nátěr vhodný pro vaše potřeby.

Penetrák na zeď dostanete v různě velkých baleních

Ukázat více

 

Co je penetrák na zeď?

Základní nátěr je speciální typ barvy, který se nanáší před konečným nátěrem. Ať už natíráte interiérové nebo exteriérové povrchy, základní nátěry zajišťují, že malovaný povrch má ideální, jednotnou strukturu (mírně drsnou), aby barva účinně přilnula. Základní nátěry navíc utěsní porézní povrchy a zabrání tomu, aby se pod barvou objevily skvrny a předchozí barvy. Pomohou také vyrovnat stěny poté, co jste je stěrkovali a provedli opravy. Základní penetrační nátěry jsou formulovány tak, aby přilnuly k podkladu a vytvořily jednotný povrch pro konečný nátěr. Penetrační nátěr přilne na povrch; konečný nátěr přilne k penetračnímu nátěru. Tento typ produktu proniká do nenatřených povrchů a vyhlazuje jakoukoli pórovitost. Penetráky obsahují specializované složky, které svrchní nátěry ne vždy mají (nebo mají v menším množství).

Přestože barvu lze nanášet na již natřené povrchy bez základního nátěru, obvykle je lepší použít penetrační nátěr, aby byla vaše práce co nejodolnější a nejtrvalejší. Při práci na malovaných površích je zapotřebí základní nátěr, pokud měníte typy barev. Například přechod od barev na bázi oleje k barvám na bázi latexu a naopak nebo drastická změna barev. Pokud barva praská, drolí se nebo je-li povrch poškozen, penetrák na malování může odstranit všechny tyto problémy (po provedení oprav a přípravě povrchu).

Základní nátěry jsou určeny pro vnitřní i vnější povrchy. Vnitřní základní nátěr těsní, zvyšuje přilnavost a vytváří jednotný povrch stěn atp. Vnější základní nátěry minimalizují tvorbu trhlin a plísní a chrání povrchy zdiva před alkalitou a zvětráním. Tónované základní nátěry zlepšují konečný výsledek vašeho malířského projektu; spolupracují s konečnou barvou, aby zvýšily barevné akcenty pro dokonalý vzhled.

 

Mylné představy o penetračním nátěru, nebo jak ušetřit peníze a čas při malování

A nyní společně odhalíme sedm běžných mylných představ o penetračním nátěru.

Penetrák na zeď

Základní nátěry obsahují pryskyřice, které umožňují zajistit chemickou vazbu mezi povrchovým materiálem a barvou

 

Mylná představa čj. 1: Penetrák na zeď je jen malování bez barvy

I když základní nátěr i barva jsou klasifikovány jako „architektonické nátěry“, nejsou totéž. Vzorec barvy se liší od vzorce pro penetrační nátěr. Barva je formulována tak, aby dodávala barvu, zatímco základní nátěr je formulován tak, aby lepil, lépe chránil povrch a v některých případech blokoval skvrny.

 

Mylná představa čj. 2: Základní nátěr před malováním zabere příliš mnoho času a nebude mít výrazný vliv na moji malířskou práci

Nanášení základního nátěru je jedním z kroků v procesu malování, ale v závislosti na stavu povrchu a problémových oblastí, které se mohou vyskytovat, INVESTICE DO TOHOTO KROKU SKUTEČNĚ UŠETŘÍ ČAS A PENÍZE. Aplikování základního nátěru na vyřešení problému (například nerovné, porézní povrchy, výrazné barvy nebo skvrny, které by mohly prosáknout přes barvu, nebo problémy s přilnavostí, které by mohly způsobit odlupování barvy) před aplikací barvy může zabránit potřebě přemalování nebo přidávání více vrstev barvy, abyste dosáhli požadovaných výsledků.

 

Mylná představa čj. 3: Použiji-li penetrák na skvrnu a skvrnu stále vidím přes vrstvu základního nátěru, nátěr nefungoval

Toto je zcela běžná mylná představa o penetračním nátěru. Základní nátěr nebo nátěry nemají vypadat jako hotový vrchní nátěr. Penetrák na zeď by měl působit pod barvou, aby vytvořil jednotný povrch, skryl výrazné nebo jasné barvy, blokoval skvrny, které by mohly prosakovat nebo prosvítat přes barvu a zvyšovat schopnost barvy lépe přilnout k povrchu a déle vydržet. Takže i když základní nátěr nevypadá jako dokonale natřená stěna, bude provádět výše uvedené funkce. Potom je již úkolem barvy zcela pokrýt povrch, dodat barvu a vypadat skvěle.

Penetrák na zdi

Nedělejte si starosti, pokud přes vrstvu základního nátěru vidíte náznaky skvrn. Vrchní nátěr barvy zcela zakryje skvrny.

 

Mylná představa čj. 4: Penetrační nátěr je jen na stěny

Penetrační nátěr se nanáší hlavně na stěny, ale nepoužívá se jen na tento povrch. Může se použít i na jiné vertikální povrchy, jako jsou dřevěné obklady, cihlové nebo kamenné krby nebo jiné zdivo. Některé typy základních nátěrů jsou určeny také pro aplikaci na vodorovné povrchy, jako je nábytek, parapety, podlahy a pracovní desky. Závisí to na typu penetračního nátěru a na tom, k jakému použití je určen – vždy si přečtěte štítek a postupujte podle pokynů na štítku.

 

Mylná představa čj. 5: Používám základní nátěr, proto nepotřebuji vyčistit povrch

Před aplikací základního nátěru je vždy důležité správně připravit povrch. Přinejmenším musí být povrch čistý a zbavený prachu, nečistot a zbytků. Neočištění povrchu před nanesením základního nátěru může ohrozit přilnavost nátěru k povrchu – což může vést k odlupování a tvorbě puchýřů.

 

Mylná představa čj. 6: Musím aplikovat více vrstev základního nátěru, pokud stále vidím předchozí barvu

V závislosti na tom, jak silná nebo výrazná je předchozí barva, může být nutné nanést více než jednu vrstvu základního nátěru. Není však třeba nanášet základní nátěr množstvím vrstev. Pokud se penetrák na zeď nanáší rovnoměrně na předchozí barvu, pak by měla stačit jedna nebo dvě vrstvy. Opět není třeba aplikovat více vrstev základního nátěru, abyste se pokusili získat dokonalý bílý povrch. To je úkolem vrchního nátěru (barvy), který se musí nanést na penetrační nátěr.

 

Mylná představa čj. 7: Při malování venku nepotřebuji základní nátěr

Základní nátěr venku je stejně důležitý, ne-li důležitější, než základní nátěr uvnitř. Vnější povrchy jsou obvykle vystaveny vlivům živlů a podléhají expanzi (teplu) a kontrakci (chladu). Toto a vystavení větru, dešti, sněhu a dokonce i prachu, špíně, znečištění, slunečnímu záření (UV) může způsobit selhávání barvy v důsledku nedostatečné přilnavosti k povrchu. Použití vnějšího penetračního nátěru na správně připravený povrch může znamenat velký rozdíl v tom, zda barva vydrží nebo zda po krátké době potenciálně praskne, odloupne se nebo se na něm vytvoří puchýře.

Penetrák na zeď - nanášení v exteriéru

Základní nátěr vnějších povrchů před malováním je stejně důležitý jako uvnitř

 

Jak vybrat vhodný penetrák na zeď

V podstatě existují tři typy penetračních nátěrů, které potřebujete znát. Jsou na bázi oleje, šelaku a latexu. Než začnete náhodně kupovat první základní nátěr, který uvidíte, je zde několik věcí, které potřebujete vědět, než si vyberete ten správný pro vás.

 

Penetrační nátěr na olejové bázi

Základní nátěry na olejové bázi jsou velmi všestranné, neboť dobře fungují s latexovými i olejovými barvami a lze je aplikovat na velké množství různých povrchů. Nejběžnější ze všech je dřevo a dřevo (interiér, exteriér, holé, hotové, natřené a nenatřené). Základní nátěry na bázi oleje jsou totiž schopny utěsnit porézní povrch dřeva a poskytnout nátěru lepší povrch pro přetírání.

Dalšími materiály, se kterými základní nátěr na bázi oleje funguje dobře, jsou kovy, například ocel. Jsou dobré v tom, že zabrání vzniku skvrn přes nový nátěr na materiálu. Základní nátěry na bázi oleje mohou zabránit nebo zpomalit odlupování barvy, puchýře a praskání.

Největší nevýhodou základních nátěrů na bázi oleje je však to, že dlouho schnou a zároveň uvolňují řadu škodlivých chemikálií ve formě těkavých organických sloučenin (VOC), když jsou vystaveny působení delší dobu.

 

Penetrační nátěr na bázi šelaku

Šelakový základní nátěr není tak univerzální jako základní nátěr na olejové bázi. Dobře funguje pro utěsnění pachů a zápachu z povrchů, protože je vyroben z denaturovaného lihu. Povrchy, jako jsou stěny poškozené kouřem nebo vodou, které vyžaduje utěsnění zápachu nebo skvrn, lze efektivně ošetřit pomocí šelakového základního nátěru. Funguje také na materiálech jako dřevo, sádra, plast a kov.

Šelakový základní nátěr schne mnohem rychleji než základní nátěr na bázi oleje, protože neproniká hluboko do povrchu. Je také jediným základním nátěrem, který lze aplikovat při teplotách pod bodem mrazu. Vzhledem ke schopnosti změknout při vysoké teplotě, na vnější povrchy může být aplikován pouze na určité plochy na povrchu v malých oblastech, což je známé také jako „bodové penetrování“.

 

Penetrační nátěr na bázi latexu

Základní nátěry na bázi latexu jsou na vodní bázi a jsou oblíbené při penetrování nedokončených sádrokartonových desek, neboť dobře vyhlazují povrch pro malování. Jsou pružné a rychle schnou. Základní nátěry na bázi latexu fungují dobře také na měkké dřevo, galvanizovaný kov a beton.

Na rozdíl od základního nátěru na bázi oleje a šelakového základního nátěru, základní nátěr na bázi latexu nezabraňuje skvrnám a utěsnění malovaných povrchů tak účinně jako ostatní dva. Kromě toho přichází také jako penetrační nátěr s nízkým obsahem VOC, díky čemuž je zdravější a bezpečnější s ním pracovat.

 

Jaký typ penetráku potřebuji?

  • vnitřní stěny – měli byste použít olejový nebo latexový základní nátěr. Olejový základní nátěr se obtížněji používá, protože schnutí trvá déle a úklid po něm vyžaduje drsné chemikálie. Latexový penetrák na zeď na vodní bázi lze snáze použít, protože nabízí větší flexibilitu, odolává odlupování a praskání a lze jej uklidit mýdlem a vodou. Šelakový základní nátěr má nejrychlejší dobu schnutí a má také skvělé schopnosti blokovat skvrny. Mějte však na paměti, že šelakové nátěry na stěny můžete použít pouze s olejovou nebo latexovou barvou.
  • vnější stěny – mohou být také natřeny olejovými nebo latexovými základními nátěry. Dbejte však na to, aby penetrační nátěr odpovídal typu finální barvy. Lidé se obvykle rozhodnou použít latexový základní nátěr kvůli jeho snadnému použití a zpracovatelnosti.
Penetrák na zeď - nanášení

Nejprve připravte stěny na nátěr – vyplňte všechny díry nebo prohlubně. Potom naneste penetrák na zeď.

 

Jak aplikovat penetrák na zeď

Pro malování vnitřních stěn je vhodné použít základní nátěr na vodní nebo olejové bázi. Pro blokování skvrn a zakrytí porézních povrchů se doporučuje základní nátěr na bázi oleje. Překrytí sytých barev může vyžadovat tónovaný základní nátěr. Většinu základních nátěrů lze tónovat tak, aby poskytovaly dobré krytí a můžete si dát namíchat jakýkoli základní nátěr podle vašich přesných požadavků. Ujistěte se, že máte dostatek penetračního nátěru na pokrytí celého povrchu, pokud si nejste jisti, nechte si poradit v prodejně.

 

Připravte povrch

Připravte stěnu odstraněním polic a jakéhokoli závěsného materiálu (kryty zásuvek, kryty vypínačů atd.) Opravte všechny díry, prohlubně nebo nedokonalosti tmelem – aplikujte a odstraňte veškerý přebytek pomocí špachtle. Před broušením jemným papírem zrnitosti 220 nechte úplně vyschnout, otřete vlhkým hadříkem a před základním nátěrem nechte uschnout.

 

Chraňte okolí

Odstraňte veškerý nábytek a před nanesením penetračního nátěru se ujistěte, že je místnost dobře větraná. Všechny zbývající kusy přikryjte fólií, abyste je ochránili před zašpiněním. Použijte malířskou pásku na maskování lišt, příslušenství, obkladů a stropu.

Před malováním doporučujeme navlhčit váleček nebo štětec, aby penetrační nátěr mohl rovnoměrně absorbovat. Pro základní nátěry na bázi vody bude dostačovat voda, ale pro základní nátěry na bázi oleje budete potřebovat ředidlo nebo benzín. Před použitím základního nátěru vytlačte přebytečnou tekutinu. Při tomto kroku a při natírání stěny nezapomeňte použít ochranné brýle.

 

Penetrujte systémově

Nejprve byste měli nanést základní nátěr na rohy a okraje stěny předtím, než začnete na místech, která vyžadují zvýšenou pozornost. Do rohů se dostanete pomocí 5-6 cm štětce. Potom naneste bodový základní nátěr na všechna místa, kde jsou skvrny, dřevo, sádrokarton nebo sádra.

 

Použijte váleček

Po odstranění nedokonalostí přejděte na větší plochy stěny. Pro rychlou a bezproblémovou aplikaci použijte váleček. Začněte tím, že nalijete penetrák na malování do podnosu s barvou, pokryjete celý váleček základním nátěrem a poté srolujete přebytečnou část na rýhované ploše podnosu.

Namalujte svislý pás v místě řezu v rohu a poté pracujte po místnosti a nanášejte základní nátěr shora dolů. V případě potřeby válec znovu naplňte a vždy překrývejte oblasti mokrého základního nátěru. Pokud je potřebná druhá vrstva základního nátěru, před opakováním procesu nechte první vrstvu úplně vyschnout.

 

Základní nátěr obruste

Dokončete lehkým přebroušením natřené stěny smirkovým papírem s jemnou zrnitostí, což pomůže vyhladit povrch pro malování.

 

Pomocí válečku nanesete penetrák na zeď raz-dva

Ukázat více

💡 Důležité!

Penetrák na zeď - aplikaceJednou z nejdůležitějších věcí, které je třeba si pamatovat při používání základních nátěrů na stěny, je, že chemikálie v základech vydávají velmi silné výpary, které mohou být nebezpečné pro vaše zdraví, pokud jste jim vystaveni delší dobu. Při práci se základními nátěry na stěny vždy pracujte v dobře větraném prostoru a mějte všechny dveře a okna otevřená. Pokud jste citliví na silné vůně, při nanášení penetračního nátěru na stěny si chraňte nos a ústa maskou.

Nezapomeňte také zkontrolovat dobu schnutí vašeho nátěru, neboť různé základní nátěry mají velmi rozdílné časy schnutí a nátěr, který zcela nezaschl bude zbytečný. Chcete-li zlepšit funkčnost a životnost základního nátěru, ujistěte se, že používáte správný druh penetračního nátěru pro povrch, na kterém pracujete.

 

Penetrák na zeď – nejčastější dotazy

1. Kolik penetračního nátěru potřebuji?

Odhadnout množství nátěru potřebné pro práci, kterou tak často neprovádíte, může být složité. Zjištění, že máte málo, nebo příliš mnoho penetráku může být frustrující. Zpravidla 4 litrové kbelík základního nátěru postačuje na pokrytí plochy 46 metrů čtverečních. Doporučujeme požádat o radu odborníka, který vám pomůže lépe odhadnout množství základního nátěru a barvy, které budete potřebovat, neboť budete muset zvážit další vrstvu nebo barvu.

2. Kolik vrstev penetračního nátěru mám nanést?

Penetrační nátěry ne vždy zcela pokrývají povrchový materiál. Z tohoto důvodu budete možná muset při přechodu z jedné barvy na druhou použít dvě vrstvy základního nátěru. Z větší části by normální místnost měla vyžadovat pouze jednu vrstvu základního nátěru. Použití malířského válečku vám umožní dosáhnout dobrého pokrytí. Pokoušíte-li se přemalovat tmavší barvu na světlejší, je dobré natónovat základní nátěr na barvu vaší nové barvy. Tím se sníží počet potřebných základních nátěrů a bude účinněji překrývat stávající barvu a skvrny. Zvažte vodotěsný nátěr při malování „mokrých“ místností, jako je kuchyň a koupelna. Použití voděodolné barvy má spoustu benefitů, které vám mohou ušetřit peníze a čas.

3. Jak dlouho musí penetrační nátěr schnout?

Většina základních nátěrů bude vyžadovat minimálně 30 minut až hodinu na zaschnutí, než bude možné na vrch nanést další vrstvu. Neměli byste ovšem začít malovat, dokud základní nátěr zcela nezaschne, což může trvat až 3 hodiny. Pokud tedy očekáváte profesionální výsledky, je nejlepší počkat, až základní nátěr důkladně zaschne.

4. Mohu malovat přímo na základní nátěr?

Ano, můžete natřít základní nátěr, pokud je čerstvě natřený - přibližně do měsíce. Použití barvy na starý základní nátěr nebude fungovat, neboť starý penetrační nátěr se více než pravděpodobně začne rozpadat.

💡 Tip na článek

Malířský váleček

Retro je „IN“. Svůj comeback hlásí také vzorované malířské válečky. Nechte se inspirovat naším článkem „Vzorované malířské válečky na zeď“ a možná bude dnešní návod k použití penetračního nátěru více než aktuální.

 

Zdroje informací:


Jak se vám líbil tenhle článek?
4.5/5 - (19 votes)
Autor článku
Georgina Babinová

Redaktorka magazínu Cestakbydleni.cz. Rada cestuji, mám ráda lidi a život, který bychom si už bez různých pomocníků do kuchyně nebo domácnosti ani neuměli představit. Někdy se však ztrácíme v bludišti nesčetných možností, které nám moderní technologie nabízejí. Hodně času také věnuji poznávání rostlin, květin a pestré zahrady. Doufám, že i mé články vám trochu pomohou v orientaci a také díky nim se rozhodnete vždy správně.

Komentáře
Zatím se zde nenachází žádný komentář.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *