Petunie a surfa jsou favorimti zahrad a balkonů již celá desetiletí. Surfínie je vlastně druh táhlé petúnie, hybrid, který vypěstovali v Japonsku botanickým experimentem na petúnii. Na trh s ní přišla japonská firma Suntory, která má na svědomí i obchodně chráněný název Surfinia®. Rostlina nese stovky malých zvonovitých květin a často se používá jako kaskádovitý květ k zakrytí balkonů. Tyto jednoleté květiny kvetou téměř celé léto. Tradiční petúnie upřednostňovaly chladné počasí a potřebovaly nepřetržité odstraňování uhynulých květin, aby se podpořil růst nových. Nejnovější druhy, jako například populární vlnové petunie a petunie Calibrachoa jsou mnohem bezstarostnější a nenáročné na údržbu.
Vše o petuniích i surfíních
Petunie se snadno pěstují ze semen a velmi snadno se pěstují z komerčně pěstovaných sazenic. Vysazujte petunie všude tam, kde je slunce. Nízko rostoucí typy jsou ideální pro přední hranici záhonu, v květináčích u dveří, bazénů nebo na terasách. Zkombinujte petunie se vždyzelenými keři na rozzáření dané oblasti. Použijte petunie „Wave“ – mají tendenci přitahovat krásné noční motýly po setmění. Mnoho majitelů domů pěstuje petúnie poblíž zahradního osvětlení, okna nebo terasy, kde si mohou v noci vychutnat pohled na květiny a jejich návštěvníky.
Přestože všechny druhy petúnií jsou vynikající pro okenní květináče, v kontejnerech se nejlépe daří těm s dvojitými květinami. Surfínie a kaskádové petúnie jsou ideální pro zavěšení košů. Ať je zvolen jakýkoli typ petunie, vysaďte 3 sazenice na koš o 25 cm průměru. Sázíte-li sazenice do květináče, rozmístěte je asi 20-25 cm od sebe.
Pěstovat petunie ze semen nebo ze sazenic?
Jednoleté nebo záhonové petúnie se mohou pěstovat ze semen vysetých v interiéru na jaře v buněčných tácku, nebo malých květináčích při teplotě 18 až 24 °C. Semena petunie klíčí notoricky pomalu, takže začněte včas, abyste měli připravené sazenice, keď přijde teplé výsadbové počasí. Semena jsou také velmi drobná, takže je smíchejte se suchým pískem, aby rovnoměrně posypaly růstové médium.
Šest až deset týdnů před datem posledního očekávaného mrazu ve vaší oblasti vyplňte 5 cm hluboké ploché boxy nebo rašelinové květináče vlhkou startovací směsí semen nebo výsadbovou směsí. Semena petúnií zasejte jemným zatlačením, abyste se ujistili, že jsou v kontaktu s růstovým médiem. Semena petunie nezakrývejte půdou, protože k vyklíčení potřebují světlo. Zalévejte zdola, aby semena nebyla rušena. Petunie klíčí za 5 až 15 dní při normálních teplotách v interiéru, spíše, pokud je umístěna na tepelnou podložku. Pro optimální růst umístěte nové klíčky pod zářivková světla na 12 hodin denně, abyste simulovali světelné podmínky pozdního jara.
Pokud jsou již dostatečně velké na to, aby se s nimi manipulovalo, vypichujte rostlinky jednotlivě do buněčných táců nebo malých květináčů a pěstujte při teplotě 10 až 15 °C při dostatečném světle. Před výsadbou venku postupně aklimatizujte rostliny na vnější podmínky po dobu 7 až 10 dnů, ale až když všechna rizika mrazu pominuly.
Vybírat můžete například i z těchto úžasných odrůd:
Pokud nemáte možnost je pěstovat ze semen, brzy na jaře jsou k dispozici také sazenice mladých petunií. Petunie se vysazují v květnu/červnu poté, co nebezpečí mrazu pomine. Vykopejte otvor vhodné velikosti pro výsadbu, který je dostatečně velký k tomu, aby se snadno „ubytoval“ kořenovou kouli. Přidejte vrstvu organického materiálu – například kompost nebo výsadbový kompost – na dno otvoru a rozprostřete jej. Vložte kořenovou kouli do výsadbového otvoru a upravte hloubku výsadby tak, aby byla vysazena ve stejné hloubce, ve které původně rostla a horní část kořenů byla zarovnána s povrchem půdy.
Seskupte sazenice do trojic nebo, je-li prostor úzký, vedle sebe v řadách ve vzdálenosti 20 až 30 cm od sebe. Poté, co sazenice dorostou do výšky 15 cm, odštípněte středové stonky, abyste rostliny přinutili vyvinout boční stonky a staly se bohatými. Posypte čajovou lžičkou univerzálního, pomalu působícího granulovaného hnojiva půdu kolem každé nově vysazené sazenice, bude vsakovat díky dešti. To zajistí konzistentní základní výživu petunií během sezóny.
Aplikace 5-7,5 cm hlubokého mulče, kvalitního zahradního kompostu nebo podobného materiálu na půdu pomůže udržet vlhkost půdy a zabránit růstu plevele. Pokud máte teplý skleník, na jaře můžete vysadit květináče a koše na jaře připravit rostlinky k umístění ven koncem května/začátkem června. Tímto způsobem budete mít květiny již začátkem léta.
➡️ Doporučená místa výsadby a typ půdy
Okraje květinových záhonů, záhony, terasy, kontejnery, závěsné koše, městské dvory, chaty a neformální zahrady. Petunie upřednostňují pěstování na úplném slunci, i když během horkých slunečných dnů tolerují mírný stín. Nejlépe rostou v úrodné, vlhké, ale dobře odvodněné půdě. Zapracujte mnoho organických látek – například zahradní kompost, hnůj nebo jiné prostředky na zúrodnění půdy – zejména do velmi dobře odvodněných písečných půd, které zadržují vlhkost.
Péče
Protože jsou to velmi bohaté blooméry od konce jara až do poloviny podzimu, oceňují energetickou podporu ze zředěného tekutého hnojiva buď nalitého na půdu, nebo nastříkaného na listy. Petunie v kontejnerech hnojte přidáním granulovaného pomalu působícího hnojiva do kultivačního média. Nebo pravidelně zalévejte se zředěným tekutým hnojivem. Ph kultivačního média udržujte mezi 5,5 a 5,8. Petunie potřebují pravidelnou vlhkost, protože jejich mělké kořeny rychle vysychají. Pokud jsou v půdě bohaté na organické látky, nebude je třeba zalévat tak často. Petunie v nádobách na slunci je třeba zalévat každý den – zejména v hliněných květináčích. Ale nepřežeňte to s poléváním, protože příliš mnoho vody způsobí, že rostliny se „natáhnou“ a květin bude málo.
Zvadlé květiny odstraňte. Ve středu léta se rostliny natáhnou a dlouhé stonky produkují méně květin, které jsou i menší. Seřízněte každý stonek na polovinu, abyste oživili rostlinu. Po chvíli s chutí obnoví kvetení.
Trh nabízí velký výběr hnojiv určených speciálně pro petunie, resp. surfínie:
NÁZEV | HODNOCENÍ | CENA |
---|---|---|
Ukázat nabídku | ||
Ukázat nabídku | ||
Ukázat nabídku | ||
Ukázat nabídku |
Přezimování
Víceleté, táhlé odrůdy mohou být na podzim tvrdě odříznuty. Postavte je do květináčů, které jsou dostatečně velké na to, aby jste mohli vložit kořenovou kouli a čerstvý kompost, a přezimujte je na světlém místě bez mrazu – nejlépe ve skleníku, nebo zimní zahradě.
Škůdci a nemoci
➡️ Škodce
Pokud je listí petúnie zvrásněné a nažloutlé, zkontrolujte, zda nemá mšice. Tento hmyz má velikost špendlíkové a měkké hruškovité tělo. Shlukuje se a nasává šťávu z křehkých nových stonků a spodní strany listů. Odštípněte napadené části rostlin. Nasprejujte rostlinu komerčním insekticidním mýdlem podle pokynů na štítku.
Motýli lišejovitý, Spilosoma virginica a jiné housenky se někdy živí listy petúnie a skeletonizují ji. Jednoduše uchopte tyto dobře viditelné škůdce a vložte je do plastového sáčku na odpadky. Uvědomte si, že některé housenky mají tendenci být spíše osamělé, než se shlukovat do velkých hromad. Mohou to být larvy užitečných motýlů, takže je lze několik týdnů tolerovat, dokud se nezačnou kuklit. Potom odštípněte poškozené části rostlin, pohnojte a zalijte. Petunie se vzchopí. Napadené záhony můžete postříkat nebo poprášit produktem obsahujícím Bacillus thuringiensis (Bt). Postupujte podle pokynů na štítku.
➡️ Nemoci
Petunie jsou citlivé na několik virů, jako jsou kadeřavost, mozaika, potyvirus a tečkované vadnutí, které nejsou léčitelné. Nejlepší obranou proti chorobám je ničení škůdců, který mohou přenášet nemoci. Klíčovými škůdci, které je třeba sledovat, jsou mšice, houby, komáry, roztoče, třásně a molice. Mezi nemoci petúnií patří Botrytis, Phytophthora, Pythium, padlí a Rhizoctonia.
Nemocné, zvadlé rostliny petunie vykopejte a zlikvidujte, aby neinfikovaly jiné rostliny. Dezinfikujte všechny nástroje, které přišly do styku s infikovanými rostlinami.
Rozmnožování trvalých petunií
Trvalé odrůdy se mohou množit z odřezků odebraných v březnu/dubnu z přezimovaných rostlin nebo v srpnu/začátkem září. Vyberte silné a zdravé mladé stonky, které nekvetou. Pokud nenajdete vhodný růst, odřízněte jeden nebo dvě stonky v zadní části rostliny, abyste podpořili silný opětovný růst. Odřízněte 7,5 až 10 cm dlouhé řezy těsně pod kloubem listu nebo uzlem. Odstraňte listy z dolních dvou třetin stonku a vložte pět nebo šest řízků do květináčů. Kompostujte po spodní část nejnižších listů. Vložte květináče do plastového sáčku nebo do propagátoru a umístěte někam na světlé místo, ale mimo přímé sluneční záření. Odřezky by se měly zakořenit za 2 až 3 týdny, kdy se mohou zasadit jednotlivě a pěstovat dál.
Pro jaký druh petúnie se rozhodnout?
Dnešní petúnie nabízejí nesmírnou rozmanitost: jedno a dvoulůžkové květy, rozcuchané nebo hladké okvětní lístky, pruhované, žilkované nebo jednobarevné, kaskádové zvyky a dokonce některé i se „staromódní“ vůní, táhlé i kobercové. Většina petunií, které se dnes prodávají, jsou hybridy vyvinuté pro specifické designérské účely, jako je lemování záhonů, kaskádování visacích košů nebo pokrývání terénu. V současnosti je obtížné sáhnout vedle, pokud jde o výběr petunií, ale přece máme pro vás několik tipů, jak sladit petunie s vaší konkrétní potřebou designu.
➡️ Petunie Grandiflora
Grandifloras jsou jednou z nejstarších odrůd. Tyto petunie dorůstají do výšky 20 až 30 cm a mají velké (10 až 12 cm) květiny s vlnitými okraji, díky kterým se staly známými. Květy mohou být jednoduché nebo dvojité. Petunie Grandiflora má největší květiny, ale květiny se ničí deštěm a mění se na kašovitý „bordel“, což činí odstranění uhynulých květin téměř nemožným – a pokud budete chtít, aby pokračovaly v květu, je to třeba udělat. Pokud jsou povadlé květiny ponechány, stonky porostou do výšky, ale nevytvoří se žádné nové pupeny. Existují však i některé standouty, například másložluté „Prism Sunshine“, které jsou tak úžasné, že za to úsilí stojí. Grandiflory dobře fungují v záhonech i kontejnerech.
➡️ Petunie Multiflora
Petunie Multiflora mají kompaktnější růstový zvyk než grandiflory. Květy jsou menší, mají průměr asi 5 cm, jsou však hojnější a lépe odolávají dešti. K dispozici je také široká škála barev. Kvůli svému růstovému zvyku jsou multiflora petúnie lepší volbou pro zahradní záhony jako grandiflory a velmi dobře fungují v kontejnerech.
Existují také hybridy grandiflory a multiflora petunií, které sdílejí vlastnosti obou typů. K jejich popisu byla vytvořena zcela nová kategorie známá jako floribundy. Série „Madness“ floribundy, která byla představena v 70. letech, měla květiny velikosti Grandiflora a mnohorakou toleranci počasí. Dnes zde naleznete floridbundské petunie s malými nebo velkými květy.
➡️ Petunia Wave
Série Wave vyvolala při svém představení rozruch a květiny stále pokračují ve vývoji. Vlnové petunie rostou pouze do výšky 15 cm, ale mohou se šířit až do šířky 1,2 m. Už jen kvůli této vlastnosti stojí za to, ale navíc nepotřebují ani odstraňovat povadlé květiny. Byly množeny semeny a mají masivní kořenový systém. V podstatě jsou velmi agresivně rostoucí a rychle zaplní přidělený prostor. Nevýhodou je, že se vyčerpají v nejteplejší části léta. Horko snižuje kvetení ve wave petúnií, ale trochu prořezávání je obvykle oživí. Vlnové petúnie vytváří nádherné pozemní koberce a závěsy na kontejnery. Série „Tidal Wave“ má tendenci zůstat poněkud vzpřímenější.
➡️ Petunie Supertunia
Série Supertunia je vegetativně rozmnožována, což znamená, že se pěstuje přes řízky a neroste do semene. Každý rok se na trh uvádí více a více nádherných barevných odrůd a barvy jsou opravdu ohromující. Kořenový systém Supertunie je menší, což znamená, že nepřerůstá, ani neškrtí jiné rostliny, hraje férově a je ideální společník k jiným rostlinám. Supertunie rostou i kvetou velmi intenzivní, ale aby zůstali ve formě potřebují časté hnojení. Pokud je však trochu pohnojíte při každém zalévání, nebo nejméně jednou měsíčně, kvetou a kvetou. Supertunie tolerují také počasí. Jsou považovány za výkonné šampiony pro květináče a závěsné koše.
➡️ Petunie Surfinia a Cascadia
Cascadia a Surfinia jsou další dva populární typy petunií. Jsou pěstovány pro svůj popínavý zvyk, živé barvy a plodné kvetení. Obvykle mají široké květiny tradičních petúnií v neobvyklých barvách. U těchto petunií najdete spoustu zajímavých odstínů a žilkování. Je také snadné o ně pečovat. Táhnou se asi do 45 cm. Tyto petunie jsou ideální do visacích košů a oken.
➡️ Calibrachoa (Miliony zvonků, Superbells)
Calibrachoa vypadá jako malé petunie, ale je to úplně jiný druh. Je však stále oblíbenější a ideální do závěsného koše. Drobné květiny pokrývají listí a Calibrachoa z dílu ty nejlepší vlastnosti hybridních petúnií: dlouhé kvetení, žádné odstraňování povadlých a tolerance počasí. Přicházejí také v neobvyklých petuniových barvách, jako je zlatá a terakota.
Petunie ve zkratce | |
---|---|
Doba kvetení | léto/podzim |
Sezóna listí | jaro/léto/podzim/zima |
Sluneční světlo | plné slunce |
Půdní typ | jílovitá, písčitá |
PH půdy | neutrální |
Vhlkost půdy | vlhká, ale dobře odvodněná |
Maximální výška rostliny | až 30 cm v závislosti na odrůdě |
Maximální šířka - rozsah | až 1,5 m v závislosti na odrůdě |
Doba dosažení maxima | 4 - 6 měsíců |
6 důvodů, proč je Petunia Surfinia® jednoduše jiná
Pravděpodobně jste slyšeli, že se značka Surfinia® mylně používá jako obecný název pro (popínavou) petunii. Ačkoli každá Surfinia® je petunie, určitě ne každá petunie je Surfinia®. Možná se ptáte – záleží na tom vůbec? Ano! Surfinia má několik jedinečných atributů, díky kterým vyniká v porovnání s jakoukoli jinou petunií.
⭐ Úžasný pohyb
V současnosti je na trhu spousta druhů petunií, ale zatím žádná rostlina nedokáže porazit skvělý popínavý zvyk Surfinie. Byla speciálně vypěstována na „tanec kolem květináčů“ a ohromí vás svými okouzlujícími tvary.
⭐ Nepřetržité kvetení
Surfinia kvete celou sezónu! První květiny se začnou objevovat brzy na jaře. Nebuďte překvapeni, pokud u vašeho prodejce není v plném květu, potřebuje prostor k růstu, takže si ji vezměte domů a vyčleňte její vhodné místo. Za okamžik se změní v nádhernou surfingu se všemi regáliemi a bude zahalena do květin, které se ztratí až na podzim. I když všechny ostatní petunie pomalu umírají, surfinie na rozdíl od nich vrcholí až do prvního mrazu.
⭐ Show musí pokračovat
Surfínie je jednou z nejodolnějších a povětrnostní podmínky nejtolerujících petunií vůbec. Od horkých středomořských podnebí přes chladnější rakouské horské vesnice až po naše zahrady, surfie všude vzkvétá.
⭐ Důvěryhodný příběh
Za posledních 30 let se pěstuje surfie v celé Evropě s péčí a láskou. Při jejím pěstování se využívá spolupráce s nejlepšími propagátory a pěstiteli, takže se můžete spolehnout, že ještě mnoho dalších let dostanete jen tu nejlepší kvalitu.
⭐ Pantone barvy
Ať už upřednostňujete zářivou červenou nebo romantickou růžovou barvu, surfy jsou k dispozici v každém odstínu duhy.
⭐ Hlavně v pohodě…
Zahrádkářství není nic jiného než relax. Musíme však připustit, že ne všechny úkoly jsou zábavné. Nejste fanouškem odstraňování povadlých, uhynulých květin? Žádný problém, surfie odhodí své květiny sama. Jinými slovy, samočisticí nádhera bez potřeby přílišné péče.
Co jste o petuniích možná ani netušili
- ačkoli se petunie pěstují jako jednoleté rostliny, ve skutečnosti jsou to trvalky. Zacházíme s nimi jako s letničkami, protože nepřežijí chladné zimy.
- petunie dostaly své jméno podle tabáku. V roce 1803 francouzský botanik Antoine Laurent de Jussieu pojmenoval rod Petunie, protože rostlina byla blízkým příbuzným tabáku (Nicotiana tabacum), v té době ve Francii zvaným „pétun“. Samotné slovo petun je odvozeno od názvu patagonského kmene, který kouřil tabák.
- původně byly všechny petunie voňavé. Jelikož však hybridizátory pracovaly na vytváření nových barev a forem (dvojité květiny, dvoubarevné květiny, květiny různé velikosti atd.), zanedbávaly vůni a většině moderních hybridů v podstatě chybí. Zjistíte však, že některé bílé květy petunie mají lahodnou denní vůni a některé fialové hybridy voní příjemně v noci.
- až do 50. let 20. století existovaly petunie pouze ve 3 barvách: bílá, růžová a fialová. První červená petunie byla uvedena na trh v roce 1953 a žlutá následovala v roce 1977. První černá Petunie, „Black Velvet“, pochází až z roku 2011! Barevná škála je nyní téměř úplná: jediný chybějící je modrý odstín True Blue.
- petunie jsou masožravé: lepkavé chloupky na stopkách a listech zachycují drobný hmyz. Když hmyz zemře a rozpadne se, rostlina absorbuje živiny, které obsahuje. Tento rys sdílejí s jinými příbuznými v rodině Solanaceae, jako jsou rajčata, brambory a tabák.
- květiny petúnie ve tvaru trubky byly navrženy Matkou Přírodou tak, aby přitahovaly kolibříky, motýli, včely a můry
- ačkoli jsou petunie krásné, nemohou se používat jako jedlá ozdoba, protože jsou jedovaté
- zkuste pěstovat petunie ve své zeleninové zahradě, zejména v blízkosti fazolí nebo okurek. Vyplní prostor kolem rostlin a skvěle vypadají v kontrastu se zelení.
- petunie a surfa jsou skvělé i jako řezané květiny. Vydrží 4 až 6 dní. Nejlepší je odříznout je s krátkými stonky a umístit do malé vázy, protože jejich listy jsou lepkavé a stonky laxní.
Zdroje informací:
- https://www.almanac.com/plant/petunias
- https://bloomiq.com/gardeningideas/65
- https://www.nature-and-garden.com/gardening/surfinia.html
Článek je zařazený do kategorie: Květiny
Mohlo by vás zajímat
- Růže z Jericha – nesmrtelná rostlinka nosí domů štěstí, jak na její pěstování či rozmnožování + pár zajímavostí
- Kamélie japonská - jak pěstovat „japonskou růži“ v bytě i v zahradě
- Jak správně pěstovat rodící banánovník i v bytě v květináči - péče, nemoci
- Toto je 14 nejkrásnějších květin do stínu - inspirujte se
- Pěstujeme fíkus v interiéru - péče a rozmnožování
- Pěstování skalniček v okrasné zahradě - ve stínu i na slunci + NÁVOD pro založení skalky a TIPY pro inspirace
- Vybíráme celoroční mrazuvzdorné květiny a rostliny na balkon – jaké jsou možnosti?
- Pěstujeme oblíbené letničky Cínie - sázení a péče
- Pěstujeme Kakost (Geranium) - krásnou půdopokryvnou trvalku do polostínu
- Jak pěstovat netýkavky - ideální květiny na terasy a balkony
Pěkné, zajímavé a plné cenných informací, až na tu češtinu. Doufám, že jde o strojový překlad ( chyby, hrubky, skloňování, časování…No zkrátka hrůza)