Nadčasově krásná Pivoňka – její pěstování, péče a léčivé účinky

Georgina Babinová Téma
17. února 2022 0

Pivoňka je od jara do léta neuvěřitelně krásná v květu – s bujnou zelení celé léto. Je to trvalka, která se každoročně vrací, aby vám svojí krásou vyrazila dech. Tyto rostlinky přežijí i nás – některým se daří už i více než 100 let. Jejich životnost je nejdelší ze všech květin a to je fakt, na který se může každý zahradník spolehnout. Mnoho školek nabízí rané, ve středu sezóny a pozdě kvetoucí odrůdy, které vám umožní natáhnout sezónu pivoněk po mnoho týdnů. Vůně se liší – některé rostliny, jako jsou „Festiva Maxima“ a „Duchesse de Nemours“, mají opojné vůně podobné růžím, zatímco jiné jsou citrusové nebo nemají vůni. Pokud začínáte s jejich pěstováním, nebo se jen chcete dozvědět trochu víc o této nadčasové kráse, náš článek pro vás může být v každém případě užitečný.

Pěstování

U pivoněk existuje rozdělení i podle růstových zvyků, z nichž si můžete vybrat. Podle růstových zvyků rozdělujeme pivoňky na:

  • pivoňka travnatá (někdy nazývané bylinná)
  • pivoňka dřevitá (nazývaná i křovitá)
  • pivoňka itoh (hybrid)

Tyto se pak dělí na nižší klasifikace, kterých je přibližně 40. Travnaté pivoňky jsou považovány za nejběžnější – kvetou na začátku nebo v polovině léta a jsou zelené až do zimy. Do této skupiny patří i v povědomí nejrozšířenější druhy pivoňka lékařská a pivoňka úzkolistá. Druhá skupina, pivoňky dřevité, mají tendenci sdílet s námi své květiny na jaře a ztrácet listy na podzim. Nakonec, pivoňka itoh, která je v podstatě křížencem těchto dvou, je zelená do zimy jako travnatá pivoňka a její květiny jsou velké jako květiny pivoňky dřevité.

Pivoňka

Pivoňka – její kořeny mají léčivé účinky

 

Vzhledem k tomu, pivoňka může dorůst do poměrně velké výšky (někdy dokonce až 1,5 m) se budete muset ujistit, že místo, které si vyberete, je dostatečně prostorné. A pamatujte, že pivoňky jsou trvalky, takže budete muset přemýšlet dlouhodobě. Zde je několik tipů, které vám pomohou před vysazením:

  • stanoviště, které si vyberete, by mělo být vystaveno slunci minimálně během poloviny dne. Čím více slunce dostane vaše pivoňka, tím více bude kvést!
  • když vybíráte stanoviště pro pivoňky, ujistěte se, že jámu vyhloubíte dostatečně hluboko a široce, abyste se přizpůsobili jejímu plnému růstu.
  • Bonus Tip: Protože pivoňky mohou růst do značné výšky, mohou potřebovat větší podpory než některé z ostatních květin ve vaší zahradě. Takže si připravte kolíky, abyste je uměli v případě potřeby pomoci udržet.

Pivoňka bíla

 

Výsadba

Pivoňce se obyčejně nejlépe daří v chladnějších klimatických podmínkách a vyžaduje chladnou zimní sezónu na podporu růstu květin – tedy střední Evropa je pro ni ideální. Všeobecným pravidlem, které můžete dodržovat, je to, že pivoňky se mohou vysadit na jaře, jakmile se začne rozmrazovat půda, nebo i na podzim, dokud země nezmrzne – jen mějte na paměti, že pokud je vysadíte na jaře, může to trvat rok, nebo dva dokud skutečně začnou kvést.

Pivoňkám se daří v hluboké, úrodné a vlhké půdě, bohaté na humus, která se dobře odvodňuje. pH půdy by mělo být neutrální. Stanoviště by mělo být chráněno před větrem. Nesaďte je v blízkosti stromů nebo keřů, pivoňka nerada soutěží o živiny a vlhkost. V zájmu dobré cirkulace vzduchu je sázejte ve vzdálenosti 1-1,2 metru od sebe. Jáma ať je velkorysá, asi 60 cm hluboká a 60 cm široká v dobře odvodňované půdě na slunném místě. Do jámy můžete přidat organický materiál. Pokud je půda těžká nebo velmi písčitá, obohaťte ji o extra kompost. Umístěte kořen tak, aby „oči“ směřovaly nahoru a 5 cm pod povrch půdy. Sázení nemá být příliš hluboké! Potom doplňte jámu substrátem a dávejte pozor, aby půda nepohřbila kořen hlouběji než 5 cm. Lehce namočte půdu. Když sázíte pivoňku pěstovanou v květináči, nesaďte ji hlouběji než byla v původním květináči. Důkladně zalijte.

Púčiky Pivoňky

 

 

Péče

Stejně jako děti, i mladé pivoňky potřebují čas na rozvoj. Obvykle potřebují pár let k tomu, aby se usadili, rozkvetli a rostli. Pivoňkám se daří i při benigním zanedbávání. Na rozdíl od většiny trvalek, nemusí být vykopávány a děleny. Abyste zajistili, že se vašim pivoňkám po výsadbě bude dařit i po mnoho dalších let, nezapomeňte udělat následující:

  • vždy na jaře přidejte relativně tenkou vrstvu kompostu na pivoňku spolu s vrstvou mulče (přibližně 2 cm). To vám pomůže udržet pod kontrolou plevel a udržet vlhkost kolem vašich pivoněk
  • během první zimy přidejte asi 10 až 15 centimetrů mulče, hned po zamrznutí země, abyste chránili kořeny vašich pivoněk. Na jaře mulč odstraňte.
  • pokud je léto suché, bez deště, důkladně je jednou týdně polijte
  • šetřete hnojivem. Půdu dobře připravte ještě předtím, než začnete pěstovat rostlinku, vmícháním kompostu a trochu hnojiva, a to by mělo stačit.
  • pokud je vaše půda chudá, čas na aplikaci hnojiv (kostní moučky, kompostu nebo hnoje) je začátkem léta, poté co pivoňky rozkvetly ztratily květiny. Nehnojte častěji než každých pár let.
  • pomozte stonkům. Pokud mají pivoňky nějakou strukturální slabost, tak jsou to stonky, které někdy nejsou dostatečně silné na to, aby poskytly podporu obrovským květům. Zvažte třínohé kovové kruhy nebo drátěné rajčatové klece, které umožní rostlině růst přes střed podpory.
  • na podzim seřízněte listy až k zemi, abyste předešli nemocem
Pivoňka čínská (Paeonia Lactiflora)

Pivoňka čínská (Paeonia Lactiflora)

 

Konev Zebra šalvěj, 5 l Konev Zebra šalvěj, 5 l
105 Kč

Ukázat více

 

Rozmnožování

Rozmnožování pivoňky je jedním z nejjednodušších a zároveň nejtěžších úkolů v zahradě. Problémem je prostě velký rozměr rostliny, se kterou máme co do činění. Pivoňky mají obrovské kořenové struktury a vykopat je, aby se rozdělily, není záležitostí pěti minut. Každá pivoňka, která byla v zemi pět let nebo déle, bude vyžadovat, abyste vykopali otvor o průměru nejméně jednoho metru a pravděpodobně o hloubce 50 cm. Dokonce i při takové velikosti budete ohromeni, jak tlusté jsou kořeny, které zaplňují tento prostor. Když skutečně uvolníte kořenovou hmotu z půdy, zjistíte, že její vyzvednutí může vyžadovat asistenci. Tyto masivní kořeny jsou poměrně obtížné. Jednoduchý aspekt rozmnožování pivoňky je v těchto krocích: Vykopat. Rozdělit. Přesadit. Žádné pokročilé zahradnické triky nebo techniky, kromě toho, že musíte zvládnout rozměry.

 

Škůdci a nemoci

Pivoňky jsou obecně velmi odolné, ale mohou být náchylné k:

  • Botrytis paeoniae
  • Verticillium
  • kmenovou hnilobu
  • skvrnitost listů

Mnoho zahradníků se diví, proč je na pupenech pivoněk tolik mravenců. Nemusíte se obávat! Krmí se nektářem pivoněk a chrání rostlinu před škůdci, které napadají pupeny. Jsou přitahovány ke sladkým kapičkám na vnější straně pupenů. Nikdy nestříkejte mravence; pomáhají vám udržovat vaše pivoňky v bezpečí!

💡 Zajímavá fakta o pivoňkách
  • pivoňka představuje bohatství a čest. Také ztělesňuje romantiku a lásku a je považováno za znamení štěstí a šťastného manželství
  • je to květ 12. svatebního výročí
  • pivoňku si užijete dlouho. Žije až 100 let a stále produkuje květiny
  • pivoňka je původem z Asie, jižní Evropy a západní Severní Ameriky
  • je pojmenována podle Paeona (také Paeana), studenta Asclepia, řeckého boha medicíny a léčení. Asclepius žárlil na svého žáka; Zeus zachránil Paeona od hněvu Asclepia tím, že ho přeměnil na pivoňku
  • bílá pivoňka je jednou z nejstarších léčiv v tradiční čínské medicíně
  • čínský název pro pivoňku je sho yao, což znamená „nejkrásnější”

 

Pivoňka – jedno z nejstarších bylinných léčiv známých člověku

Bílá pivoňka (Bai Shao Yao) je považována za nejstarší a nejdůležitější rostlinné léčivo v tradiční čínské medicíně – jde vlastně o kořen legendární rostliny. Květy této dlouhověké trvalky přicházejí v mnoha barvách a po staletí jsou obdivovány po celém světě kvůli jejich úžasné kráse. Moudří čínští herbalisté však věděli, že pravá krása pivoňky pochází z jejího mocného kořene (zbaveného vnější kůry a zvaného bílá pivoňka). V Číně, Koreji a Japonsku se odvar ze sušeného kořene Paeonia lactiflora Pall. Bez kůry používal k léčbě revmatoidní artritidy, systémového lupus erythematodes, hepatitidy, dysmenorey, svalových křečí, křečí a horečky již před více než 1200 lety. Jeho účinky se nejlépe projeví, když se pečlivě kombinuje s jinými bylinami ve specifických složeních. Historicky se bílá pivoňka používá k léčbě:

  • nespavosti, úzkosti a deprese
  • autoimunitních onemocnění
  • neplodnosti
  • bolestivé nebo nepravidelné menstruace
  • endometriózy
  • onemocnění jater
  • nadměrného pocení/nočního pocení
  • křečí
  • krevního obrazu
  • pokožky a růstu vlasů
  • virové hepatitidy
  • podrážděného žaludku

Pivoňka může zablokovat chemické látky produkované v těle, které způsobují svalové křeče. Může také zabránit srážení krve a působí jako antioxidant. Pivoňka obsahuje chemickou látku s názvem paeoniflorin. Aplikace specifického kosmetického přípravku obsahujícího 0,5% paeoniflorinu redukuje vrásky na obličeji. Nejčastěji se však pivoňka používá ve formě odvaru nebo tinktury.

Svatební kytice z pivoněk

Svatební kytice z pivoněk patří mezi nevěstami k nejoblíbenějším

 

Pivoňka – nejoblíbenější svatební květ

Jejich oblíbenost je pochopitelná, protože jejich jemně načechraný vzhled a barvy dokonale zapadnou do běžných svatebních schémat. Tyto květiny jsou skvělou volbou i proto, že jejich velký rozměr krásně vyplní svatební kytici, propůjčí její extravagantní vzhled, často s nižšími koncovými náklady tím, že vyžaduje jen několik individuálních stonků. A také jejich význam, který jsme již zmínili výše přispívá k jejich obecné oblíbenosti, protože jsou považovány za symbol štěstí a šťastného manželství. Není divu, že jsou oblíbenou volbou nevěst!

 

Použité zdroje:


Jak se vám líbil tenhle článek?
4/5 - (23 votes)
Autor článku
Georgina Babinová

Redaktorka magazínu Cestakbydleni.cz. Rada cestuji, mám ráda lidi a život, který bychom si už bez různých pomocníků do kuchyně nebo domácnosti ani neuměli představit. Někdy se však ztrácíme v bludišti nesčetných možností, které nám moderní technologie nabízejí. Hodně času také věnuji poznávání rostlin, květin a pestré zahrady. Doufám, že i mé články vám trochu pomohou v orientaci a také díky nim se rozhodnete vždy správně.

Komentáře
Zatím se zde nenachází žádný komentář.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *